'Van haat krijg je tbc of zo 'Gee Ook CDA Oud-generaal Nasoetion preekt verzoening: Dure bouwval in plaats van villa op Curasao Knal DE STEM- Limburgse ii 4Getuigeniss< Epe zijn onbi DE STEM Buiten de pub DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pflSTEM Slijk der aarde :r Eerste Maasprijs naar buitenland VRIJDAG 14 JANUARI 1994 Slijk der aarde is het. Nochtans kunnen ook kerken niet van de lucht leven. Al zijn er mensen die nog vaak het tegendeel veronderstellen. Anders dan zelfs in de ons omringende landen zijn de kerken in ons land sterk afhankelijk van vrijwillige bijdragen. De over heid geeft geen cent voor het kerkewerk, al denken veel mensen van wel. De jaarlijkse actie Kerkbalans, altijd in ja nuari, is voor het financiële reilen en zeilen van de kerken dan ook cruciaal. Het gaat de kerken in menig opzicht niet voor de wind. Hoe zit dat met de financiën? Vrijwilligheid is niet de meest ideale basis voor een solide financieel bestaan. Elk jaar moet je immers maar weer afwachten. Verder is het le dental van de meeste kerken de laatste dertig jaar drastisch teruggelopen. De daling is nog altijd niet tot stilstand gekomen. Toch vertoonden de opbrengsten van Kerkba lans alleen maar een opgaan de lijn. Jaar na jaar luidde het op de gebruikelijke perscon ferentie in de Utrechtse Jaar beurs weer optimistisch dat een verder geslonken ledental opnieuw dieper voor hun kerk in de buidel had getast dan het jaar tevoren. Dat was echter de halve waarheid. Want in werkelijkheid is het financiële draagvlak van de kerken een heel stuk smaller dan het officieel geregis treerde ledental, waarop Kerkbalans haar cijfers for meel baseert. Een deel van de kerkleden laat het bij Kerkba lans altijd afweten. Van de katholieke huishoudens bij voorbeeld deed in 1992 ge middeld nog niet de helft (48,1 procent) mee aan Kerk balans. In de Hervormde Kerk is het nog veel slechter gesteld. Daar doet in werke lijkheid maar een derde deel van de leden eraan mee. Deze werkelijkheid was nooit in de cijfers opgenomen. De Hervormde Kerk heeft het dit jaar voor het eerst wel ge daan. De 262 miljoen gulden voor de Hervormde Kerk van Kerkbalans 1992 zijn statis tisch opgebracht door 2.422.650 hervormde kerkle den 107,94 per lid), maar in werkelijkheid opgehoest door maar 807.500 leden 323,85 per lid). Evenzo ligt de kerkbijdrage per katholiek in 1992 in feite niet op 38,95 'zoals officieel is berekend, maar bedraagt op basis van de gemiddelde deelname ten minste het dubbele. Het financiële draagvlak van Kerkbalans - voor de kerken de belangrijkste bron van in komsten - is anno 1994 dus smal geworden. Elk jaar is er daarom weer de spanning: heeft het weer kleiner gewor den aantal leden opnieuw die per in de buidel getast of is de rek er uit? De kostenstijgin gen gaan immers gewoon door. Zo veel lijkt zeker: het kan niet blijven duren dat steeds minder mensen steeds meer miljoenen blijven op hoesten voor de kerk. De Katholieke Kerk heeft het als eerste moeten beleven: een terugval van bijna zes miljoen gulden. Maar voor alle kerken geldt dat ze financieel kwets baar zijn en alsmaar kwets baarder worden. Alsof dat niet genoeg is, valt daar ook nog eens de scha duw over heen van de komen de wet waardering onroeren de zaken. Die wet is in parle mentaire behandeling. Die wet kent aan alle gebouwen een bepaalde waarde toe en daaraan wordt dan de hoogte van de onroerend-goedbelas- ting en zuiveringslasten ge koppeld. Tot dusverre zijn ge bouwen voor eredienst vrijge steld van onroerend-goedbe- lasting. De teneur in de poli tiek is om dat nu maar af te schaffen. Bovendien laat de huidige versie van de wet de mogelijkheid open om aan monumentale kerkgebouwen extra waarde toe te kennen. Dat zou voor talloze paro chies en gemeenten een plot selinge lastenverzwaring van een of meerdere tonnen per jaar betekenen. Wat gewoon geen enkele parochie of ge meente kan opbrengen. Het maakt hen in de kortste keren bankroet. Is het onbenul of zijn sommi ge politieke kringen in hun aversie tegen de kerk daar soms bewust op uit? Over Nederland hangt een rood waas. Niet van woede, noch van sociaal-democratisch elan, maar van vuil. Geen stoep of klinkerweg of de voegen zitten vol met rood pulp. Resten van het Sylvester-festijn, verregende overblijfselen van nieu wjaarsrotjes. Vroeger waren de restanten rond Driekoningen verdwenen, nu is een week later nog na te gaan voor hoeveel per straat er afgeschoten is. Wordt er minder schoongemaakt? Gaat er voor meer de lucht in? Of zijn de tijden zo droef dat we ons best doen de herinnering aan vreugde en uitgelatenheid zo lang mogelijk zichtbaar te laten blijven? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres'. Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal, Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. 2 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Door Jan Greyn DE KLEINE Javaanse man op de immense zit bank draagt bijna de hele geschiedenis van de Indo nesische republiek met zich mee. Hij was de rech terhand van president Soekarno, diens gedood verfd opvolger, minister van Defensie en opperbe velhebber. Hij ontsnapte tijdens de opstand in 1967 aan een moordcommando en kritiseerde het regime- Soeharto stevig. Twintig jaar - vanaf 1973 - moest Abdoel Haris Nasoetion (75) vervolgens zijn mond hou den. Maar sinds vorig jaar mag de oud-generaal weer openlijk spreken. Sterker nog, de rege ring van Soeharto is hard bezig een van de laatste representan ten en boegbeelden van het Soe- karno-bewind in ere te herstel len. In zijn oud-koloniale villa in de diplomatenbuurt is hij bereid een audiëntie te geven - want het is meer dan een gesprekje dat de nog steeds gezaghebben de, maar bescheiden Nasoetion toestaat. Vrijuit kan hij weer praten over de feilen van het Indonesische kabinet; 'Ik mag zelfs op televisie verschijnen.' In de ruime achterkamer, waar een licht tropische windzucht het gordijn bolt, zit geen man berstensvol wrok; eerder een vergevingsgezinde bapak, zoals dat in Indonesië heet: een wijze, oude man. Hij vergaf veel, zoals de moord op zijn dochter en een lijfwacht, vlak nadat hij zelf aan de dood ontsnapte. Maar verge ten doet hij niets, daarvoor is zijn geheugen te rijk gevuld. Hij grijpt de kans te doceren over de harde strijd tegen de Nederlanders in 1948 en laat fameuze Nederlandse namen vallen als Spoor en De Beus. De gebruikte aanvalstactieken te gen de belanda-vijand verklaart hij met brede handgebaren. Het Nederlandse geschiedenis boek herleeft in Indisch-Neder- lands idioom. Af en toe een kwinkslag met bijpassende gui tige oogopslag, zeker als hij ver telt dat hij steeds optimistisch door het leven stapte, 'zelfs tij dens de harde strijd met de Hol landers.' En dan weer snel naar het he den. „De grondwet moet hele maal in ere worden hersteld an ders kan het volk de vrijheid niet vinden. Daarop blijf ik tamboe reren," zegt hij plechtig. Twintig jaar lang was Nasoetion monddood. In zijn woning restte hem niets dan stil zitten. Hij mocht het land niet uit en even min worden geciteerd in kranten of op radio en tv. Het bracht hem niet tot haat of verbittering. Hij preekt de Grote Verzoening. Met Soeharto. Met Nederland. Met iedereen. „Want vrienden is het kostbaarste bezit, zeker voor een oude man die zich voorbe reidt voor het graf." Nasoetion zou een proces kun nen aanspannen tegen de jaren lange isolatie. „Maar waarom? Ik kan beter proberen via per soonlijke invloed het effect te behalen dat ik altijd nastreefde. Politiek mag ik niet bedrijven, maar ik kan wel met mensen praten. Ik vertel ze dat het so ciale en politieke leven niet op - V i Pr Nasoetion in 1973, het jaar dat hij van de Indonesische overheid huisarrest opgelegd kreeg. Die beperking van zijn bewegingsvrijheid zou twintig jaar duren. foto vnu zijn best is als de grondwet niet volledig van kracht is." Nasoetion lijkt het zelf nog niet te kunnen geloven als hij vertelt van het moment waarop hij plot seling hoorde dat hij op zijn oude dag weer op de drempel van nieuwe vrijheid stond. Op bezoek bij een legerarts voor behandeling van zijn zieke ogen kreeg hij de mededeling dat hij even naar het kamertje ernaast moest gaan. Daar zaten gene raals te wachten, bijna de hele militaire staf. „U moet zich klaar maken voor een reis naar een ziekenhuis in de Verenigde Staten, waar men uw ogen zal opereren," hoorde hij. Hij snapte direct de draag wijdte van het bericht, dat als een droge medische verklaring werd gepresenteerd. De Indone sische regering zou de chirurgi sche rekening betalen. „Het is de Indonesische manier om te zeg gen: 't spijt me, vergeef ons. En dat doe je dan ruimhartig." Soeharto heeft intussen enkele malen met zijn oud-rivaal Haris Nasoetion gesproken, maar het onderwerp huis-isolatie bleef dan taboe. Toen de ban werd opgeheven, zei Soeharto een maal dat hij niet op de hoogte was van de straf van Nasoetion; anders had hij wel eerder inge grepen. Maar geen Indonesiër die dat gelooft, ook Nasoetion niet. Nasoetion vindt niet dat er een verbetering in de mensenrechten uit de koran. „Daar staat schreven: als iemand van plai goed te doen, moet je dat i verhinderen. Daarom is het niet verstandig geweest vanSt harto om de ontwikkelingski uit Nederland te blokkeren, moet mensen niet onnodig tej je in het harnas jagen." Maar als Nederland den hulp steeds zijn vil opsteekt? „Och, het is moeihjl verkroppen voor Javanen mensen zich inmengen int zaken. Maar haatgevoelens! lemmeren het leven." Abdoel Haris Nasoetion in 1966 toen hij zojuist was beëdigd als voorzitter van het voorlopige Indonesische Raadgevende Volkscongres. foto aimp in Indonesië is opgetreden. „Ten aanzien van mij wel, maar er moet in het algemeen nog veel gebeuren." Is hij het dan met Jan 'Poncke' Princen eens dat koningin Bea trix bij het vijftigjarig bestaan van de Indonesische republiek moet wegblijven? Hij schudt van nee. „De verhouding tussen de Ne derlandse en Indonesische bevol king is toch goed?" Maar Princen vreest dat Soeharto een bezoek van Beatrix zal gebruiken voor zijn eigen populariteit. „Uitbui ten is politiek altijd mogelijk, maar daar zit ik niet mee. Kijk, we hebben Japanse mensen ook ontvangen om aan te tonen dat we niet haatdragend zijn. Van haat krijg je tbc of zo." Abdoel Haris Nasoetion citeert Intussen heeft Nasoetion dek ste maanden tal van plecht# den over zich heen zien Het eerherstel gaat gepa lintjes en zelfs een soort vooii pig standbeeld - van ktf weliswaar - op zijn oude km ne. De oud-balling kent spoor van verbittering, maar? niet van de eer die hem ten 4 valt, zoals ook regelmatige! zoeken van ministers als de vloedrijke Habibie. Hij begrijpt de verbazing opt gezichten van de mensen dien: verhaal aanhoren. Daar" heeft hij weer een citaat uit koran paraat: „Je mag je vent ten om je zin door te drijft maar God houdt van vergeven." Nasoetion gaat in op de slep* vete tussen Nederlandse oud-If diëstrijders en Princen, die hun ogen een landverrader „Ze moeten over de afkeer h« stappen. Als je oorlog blijft" ren, weet je dat er zeker nieuwe oorlog komt. Ik ben jaar en oud genoeg om die A gen te zien. Ik mag het zeggen." Van onze Haagse redactie Den Haag - Niet alleen de; oppositie, maar ook de rege ringspartijen zijn veront- 1 waardigd over de 'amice- brief van minister Bukman (Landbouw) aan zijn CDA- collega Andriessen (Econo-I i mische Zaken). I Bukman schreef in december een| van onze verslaggevers Maastricht/Roermond - Vet] I en ook Rijkswaterstaat he hulp van werklozen bij he overstroomde Maas achte plaatsen is het meeste werk;, Dat zeggen de betrokken instan ties in een reactie op het voorstel f van CNV-voorzitter A. Westerla- I ken om ook werklozen in tel zetten bij het wegwerken van de enorme schade die de waters noodramp eind december ver oorzaakte. Werkendam - De allereerste 'Maasprijs', een milieuprijs als aanmoediging voor een schonere Maas, zal naar een buitenlandse genomineerde gaan. Wie de ge nomineerden zijn is overigens niet bekend. De prijs is een initiatief van de Riwa, de organisatie van Bel gische en Nederlandse waterlei dingbedrijven, en bestaat in feite l uit twee delen. De ene prijs gaat naar de industrie, stad of organi- satie die zich het meest verdien stelijk heeft gemaakt voor kwa liteitsverbetering van de Maas bijvoorbeeld door minder lo zingen-, de andere prijs gaat naar de persoon die zich het best heeft ingezet voor de bewust wording van het publiek. „Voor de Rijn is er al jaren zo'n j prijs. De Maas komt alleen maar in het nieuws als er een vervui ling geconstateerd wordt, terwijl zich ook veel mensen en instel lingen inspannen voor een scho nere Maas," aldus G. Oskam, directeur van het Waterwinbe- drijf De Brabantse Biesbosch en voorzitter van Riwa Maaszaken. De Maasprijs wordt op 24 maart uitgereikt in het Belgische Luik en bestaat uit een kunstobject in glas. Van onze verslaggever Paul de Schipper Willemstad/Terneuzen - „Er zou een bijna afgebouwd huis op Curagao staan, daar had ik voor betaald. Toen ik kwam kijken, zag ik een bouwval." De gepensioneerde KLM-piloot Ben van Meerkerk wordt op nieuw kwaad. Hij voelt zich het slachtoffer van oplichting door 'een snel makelaarsduo dat zich nu in Nederland schuilhoudt, maar op de Antillen een finan ciële puinhoop achterliet'. Dat duo, opererend onder de naam Coltof Schouten Real Estate, heeft volgens hem de boel voor één tot anderhalf mil joen gulden geflest. Andere Ne derlandse huizenkopers in het villa-project Santa Catharina bevestigen dat. Evenals bijna honderd leveranciers en een aan tal banken gingen ze voor tien duizenden guldens het schip in. Zelfs de lokale schoonmaaksters hebben nog weken salaris te goed. De gedupeerde kopers deden aangifte bij de politie in Willem stad. Ook is er een actiegroep van gedupeerden opgericht. Ze willen de kosten die ze maken, nu ze hun woningen zelf moeten afbouwen, verhalen op de ver- 'Nederlandse makelaarsduo laat financiële puinhoop achter op Antillen' dwenen project-ontwikkelaars. Het parket van de rechtbank in Willemstad heeft een aanhou dingsbevel tegen Colthof-Schou- ten in voorbereiding. „Dat ver trekt binnenkort naar Neder land," aldus een woordvoerder. Coltof-Schouten Real Estate liet als enige spoor een postbusnum mer in Terneuzen na. Bij de Kamer van Koophandel in Ter neuzen staat het bedrijf niet ge registreerd. De postbus is bij de PTT wel bekend, maar wordt zeer onregelmatig geleegd. Coltof-Schouten Real Estate NV staat in Curagao genoteerd als vennootschap van Jan Schouten en Meta Coltof. Dit duo vestigde zich in 1990 op het eiland. De nu 28-jarige Schouten begon in pro ject-ontwikkeling en zijn com pagnon, tevens privé-relatie, be gon zonder enig diploma een makelaarskantoor. Van Meta Coltof is wel bekend dat ze in de periode 1985-1990 ervaring op deed als verkoopster in het be drijf van haar broer René Coltof. Deze project-ontwikkelaar is in Nederland bekend vanwege gro te projecten als Port Zélande aan de Grevelingen. René Coltof heeft zich de afgelopen weken nadrukkelijk van de activiteiten van zijn zus en haar compagnon gedistantieerd. Jan Schouten wist financiers te interesseren voor de bouw van dertig villa's op de oostpunt van Curagao: het project Santa Ca tharina. Met de verkoop van de woningen liep het uitstekend. De bouw begon in januari 1993. Schouten stuurde foto's en van uit Nederland maakten de ko pers gemakkelijk geld over, ook al was er nog geen notariële akte gepasseerd. De vennoten van de Real Estate NV hielden er al snel 'een brede levensstijl' op na. „Een snel stel. Mevrouw ging naar de kapper in Venezuela en ze vlogen één keer in de veertien dagen first class naar Miami om boodschappen te doen," aldus Van Meerkerk. Na de eerste fase kwamen er kinken in de kabel. Vertragingen bij de bouw zorgden voor onver wachte kosten. Van Meerkerk: „Schouten inde wel termijnen en vulde zo het ene gat met het andere. Hij kreeg ruzie met aan nemers en de bouwvakkers ston den in november met messen voor zijn huis te zwaaien." Achterdochtig geworden, was Van Meerkerk al eerder op Cura gao gearriveerd. Daar ontdekte hij dat Schouten hem voor ge bakken lucht had laten betalen: „Mijn bouwtermijnen had ik keurig overgemaakt, maar toen ik op Santa Catharina kwam lagen er geen tegels, was er geen sanitair en was er geen riolering door de fundering gelegd. Daar had ik wel voor betaald en dat mag ik nu nog een keer betalen want die meneer Schouten is foetsie." Volgens Van Meerkerk heeft Schouten in die tijd wel opge schept met 'financiële steun uit Nederland'. Eind november 1993 kreeg het duo Schouten-Coltof het wel erg heet onder de voeten. De Neder lander E. van Rutten die ook een woning kocht in het project en die voor 10.000 gulden werd be nadeeld: „Hij maakte nog snel een rondje langs de kopers om ze geld afhandig te maken. Een Portugese koper was zo gek om hem nog 23.000 gulden te ge ven." Een Curagaose aannemer vertelt hoe Schouten hem de avond voor zijn vertrek benaderde om twee containers met bouwmateriaal te verkopen: „Hij vroeg 4000 gul den, diezelfde avond cash beta len en de andere ochtend afha len. Ik ben er niet ingetrapt. Anderen wel, zeker een stuk of acht, zoveel keer heeft-ie dus die ene container verkocht. Wie de andere morgen het eerst kwam op Santa Catharina, is ermee vandoor gegaan." „Ze zijn met stille trom vertrok ken", vertelt de Curagaose advo caat mr. Eiehorn wiens kantoor optreedt namens een groep ge dupeerde huizenkopers. Volgens zijn informatie houdt Schouten zich in België of Frankrijk op. Meta Coltof is begin december nog in Oostburg gesignaleerd. Van Meerkerk: „Het enige wat ik heb is een brief met een postbus in Terneuzen." Na het vertrek van de vennoten van Coltof Schouten Real Estate MV van Curagao, met de KLM nachtvlucht van 2 uur van 17 op 18 november, bereikte de gedu peerde villa-kopers van Santa Catharina via een notariskan toor in Willemstad nog wel een soort afscheidsbrief. Daan:' blijkt dat project-ontwikkela Schouten zich bedreigd gevoeM zou hebben. Een citaat: „D® deze omstandigheden zijn JJ geheel tegen onze zin gen» zaakt Curagcao tijdelijk tev® ten." „Lariekoek," aldus Van kerk en Van Rutten, „dat toen al lang uit de lucht. 8 hebben op het laatste mo®® nog zoveel mogelijk schraapt, probeerden tienduizenden guldens troggelen en zijn er toen vandotc gegaan, pure oplichting/ Vanuit zijn kantoor in laat René Coltof det0 weten niets te maken te heb» met 'de rariteiten' van zijn ter. De project-ontwikkela® „Ik ben tien jaar bezig een naam op te bouwen. Wat i beloof, doe ik. Waar mijn zus a j weet ik niet. Ik weet allee» ze hier eind november lang geweest. Ik heb haar toen vraagd een verklaring te waarin ze stelt dat er geen lijke relatie bestaat tussen mi] tussen Coltof Schouten Estate NV." René Coltof ondersteunt zij» laas met het tonen van de wuste verklaring de brief e» opmerking: „Het spijt me mijn zus dit doet, maar houd me van zulke rare ik Zutphen (anp) - De getuigenve faire zijn onbetrouwbaar doo: van de politie. Dit verklaa: hoogleraar psychologische fun<[ Wagenaar, gespecialiseerd in het onderzoeken van betrouwbaar heid van getuigenverklaringen en vooral bekend geworden met zijn vernietigende kritiek op de getuigenverklaringen in het Is- Taëlische proces tegen de ver meende oorlogsmisdadiger Demjanjuk, werd tijdens het vooronderzoek in de Eper zaak via de advocaten van de zes verdachten door de rechter-com- missaris gevraagd zijn mening te geven over de verklaringen. Zijn conclusie blijkt vernieti gend. De politie zou door te lang aanhouden en de te suggestieve vraagstelling verklaringen heb- VOOR MACHTIGEN geldt het 'dc Tich graag op kunnen laten voo het om kwaad, dan schuwen schaadt in dat geval de popular! Leen wonder dat de Turkse ove. over de Koerdische oorlog te vc Westers land te worden, een ho en aansluiting te krijgen bij de EL verhalen over systematische vol m,ng van Koerdische dorpen, die vyorden en executies van burge 'urkse bewind en geven aanleic nnedia. Dat kan Ankara in zijn Eu '°ch moeten die verhalen verte 3en vragen slachtoffers, lurkije heeft zijn strategie in Koerdische nationalisten, in mei gewijzigd Sülayman Demirel, ongedrukt: een vis kun je ook 1R99en- Ep dat is wat er nu gebe „VKoerdische dorpen van de la «ehuchten waar de opstandelin al die plekken waar de reb of a6n ^unnen houden. De burc aoi -L. onherbergzame winstersf L',K; ,massaslachting van de T'r°7en plattelandsbevolking, afh l. cescu 'n Roemenië zc ho™'W3S de wereld te klein rioQ?° tot ^et andere kamp. "Timers zaken met Turkije.

de Stem | 1994 | | pagina 2