DE STEM jzonders. IGS- INGENl koord Terneuzen en WVC over komst driehonderd asielzoekers intwerpenaren na wilde achtervolging in Sint-Niklaas aangehouden testuur Omroep Zeeland stuurt hoofdredacteur Feij niet weg ROES 15 UIT? 0L75L495 5,95 0.75 L ^5 5,45 0.75 L 7^5 6,95 0.75Léi95 5,95 K CD krijgt alleen voet aan de grond in Ylissingen Protest van fondspatiënten tegen beëindigen contract met oogkliniek Binkhorst POSTBANK spectaculaire) 885.- COMBI KINDER-1 WAGENS J 40% KORTING C E R M V meteen kleintje ill DE STEM Bejaarde vrouw geschept door personenauto estuurslid: 'Het is pappen en nathouden, we hebben de kool en de geit gespaard' Fietser (17) zwaar gewond bij ongeval in Terneuzen Daling hypotheekrente. BABY KAMER Leonie van 995.- vanaf ij. En daarom zult u ijk wel wat rustiger t betekent niet dat u eten van een lekker leeft met u mee in tijdens deze winterse ite te kunnen schen- 1 verrassend aanbod i: da's toch geen geld- een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke omdat negen van de tien Stern-lezers en -lezeresssen nweek uit in onze ,.KIeintjes"-kolommen kijkt of er iets »- n nading bij staat Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. eland Lonie verslaggever kneuzen - Terneuzen heeft met het linisterie van WVC een akkoord Ereikt over de komst van maximaal •jehonderd asielzoekers naar Ter- n voor de duur van drie maan- L akkoord voor tijdelijke opvang kwam gisteren moeizaam tot stand. WVC wilde een vrijbrief om meer asielzoekers naar Terneuzen te sturen maar burge meester en wethouders hielden volgens woordvoerder O. Vosveld hardnekkig vast aan driehonderd. WVC is voor de argumenten van Terneuzen gezwicht. De eerste asielzoekers komen volgens Vosveld naar verwachting op vrijdag 28 januari in het Roosevelthotel aan. De raad vergadert donderdag 27 januari over het voorstel van B en W. De ver wachting is dat de raad akkoord gaat. „Dat zal waarschijnlijk wel geen proble men opleveren, maar die slag houdt het college toch nog om de arm. Met WVC is afgesproken dat de eerste asielzoekers onmiddellijk na het raadsbesluit naar Terneuzen mogen komen", aldus Vos veld. Begin van de week was de komst van de asielzoekers nog onduidelijk. Nadat mi nister D'Ancona op de laatste dag van het jaar een bliksembezoek aan Terneu zen bracht bleef het enige tijd stil totdat gisteren een delegatie uit Den Haag in Terneuzen op de stoep stond. B en W willen de bevolking, voordat de asielzoeker hun intrek nemen, op de hoogte brengen van de komst van de vluchtelingen. Dat gebeurt wellicht met een of meerdere informatiebijeenkom sten. De datum daarvoor is nog niet vastgesteld maar het streven is volgens Vosveld dit nog voor de raadsvergade ring van 27 januari te doen. Het Roosevelthotel is voor de tweede maal binnen een week beklad met ha kenkruizen en racistische leuzen. Een buurtonderzoek van de politie leverde vorige week niets op. ulster agenten beschoten H|I|HII1 llipi Ill I II mp—IIIH—™l™|^II^M.r^ I w I L onze verslaggever lulst/Sint-Niklaas - Twee ■ulster politiemensen zijn Idens een achtervolging Ir auto op Belgisch londgebied beschoten. De Eenten werden niet ge lakt, De inslag van de Egels veroorzaakte een Ijjtien centimeter groot It in de motorkap van de llitie-auto. De inzitten- |n van de vluchtauto, lee mannen uit Antwer- |n, zijn aangehouden. Ze laren in het bezit van lee geladen vuurwapens. bor de Hulster agenten begon ji angstig avontuur als een [utineklusje. Rond vijf uur gis- lochtend signaleerden ze op de jksweg nabij Hulst een Bel- khe VW Golf, met een kapot pterlicht. De politie gaf het [bruikelijke stopteken, met de idoeling de bestuurder op- lerkzaam te maken op het de- it de bocht bestuurder van het voertuig il echter meteen vol gas en de ito ging er met hoge snelheid mdoor in de richting van de ïlgische grens. De politie-auto itte direct de achtervolging in. imiddels werd om assistentie Kiaagd aan de Belgische poli- Het ging er zo hevig aan toe it de vluchtauto onderweg tee keer uit de bocht vloog. fgezaagde loop e eerste keer ramde de auto in flsele een muur, maar konden vluchters hun weg vervolgen, a later geraakte het voertuig de hoek Dnegaaienstraat/'t deken te Sint-Niklaas op- tuw van de weg en kwam met lekke band tot stilstand, een de Nederlandse politie- ensen de bocht omkwamen erd er meteen in hun richting schoten met een dubbelloops (htgeweer met afgezaagde »p. De twee gelijktijdig afge- iurde projectielen sloegen in in c motorkap van de politie-auto. cordat de schutter tijd kreeg ju,wapen opnieuw te laden Wen de Hulster politiemannen twee inzittenden te overmees- fen. Het ging om een 22-jarige 1 een 20-jarige inwoner uit Mwerpen. In de auto werd be- alve het jachtgeweer ook nog geladen pistool aangetroffen In opdracht van het parket van Dendermonde werd gister middag een reconstructie ge daan van de achtervolging. en een telescoopkijker die op een geweer gemonteerd kon worden. Drugkoeriers Het tweetal werd overgeleverd aan de stadspolitie uit Sint-Ni- klaas, die inmiddels ook ter plaatse was gekomen. De be stuurder van de vluchtauto bleek niet in het bezit van een rijbe wijs. De auto stond op naam van zijn broer. Het was gisteren nog niet be kend wat het Antwerpse tweetal in Zeeuws-Vlaanderen te zoeken had. Er werd gespeculeerd op de mogelijkheid dat het ging om drugkoeriers of dat het tweetal op inbrekerspad was. In de auto vond de politie ook heel wat sportspullen, waarvan de her komst gisteren nog onduidelijk was. In opdracht van het parket van Dendermonde werd gister middag een reconstructie gedaan van de achtervolging. -i Het kogelgat in de motorkapveroorzaakt door schoten met een jachtgeweer met afgezaagde l00p FOTO'S MARK DE WAELE Van onze correspondent Terneuzen - Een 83-jarige inwoonster uit Terneuzen is gistermor gen bij verkeersongeval gewond. De bejaarde vrouw werd per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis De Honte in haar woonplaats. Het ongeval gebeurde kort voor het middaguur op de Rooseveltlaan ter hoogte van de afslag met de Alva- rezlaan. De overstekende vrouw werd geschept door een personenauto bestuurd door een 50-jarige inwoon ster uit Terneuzen, die de vrouw niet meer kon ont wijken. Het slachtoffer liep verschillende botbreuken en een hersenschudding op. onze verslaggever Cees Maas liddelburg - Het bestuur van Om- leP Zeeland heeft gisteren ver- Mld besloten om een nieuwe pro- rammaleider te gaan zoeken om let slepende vertrouwensconflict Hssen de leiding en een deel van dualiteitenredactie op te lossen. 'e adviezen en eisen van de Nederland- hereniging van Journalisten (NVJ) en je. professionele onderzoeksbureau's hoofdredacteur/directeur Feij te n een directeur naast hem te en, werden niet opgevolgd door het '"stuur. 'e uizet van de vergadering was groot, i innen de omroep werd er dan ook spanning naar uitgezien. Op het P stond niet alleen de positie van J' jma?r °°k van omroepvoorzitter an a lP,oe^en secretaris Koch, waar- ai,,,6 *?ij open brief had geëist dar n functie zouden neerleggen. gebeurde niet. Na een uren durende #stmfn verSadering hield het dagelijks tier,ut e,8n Persconferentie waarin iin -H 8ruVan der Doef vertelde blij te lian hof j a'gemeen bestuur de lijn )tn non dagelijks bestuur heeft gevolgd Omul, Pr0®raTnmató(ter met extra be- egiheden aan te stellen.' tuur van het algemeen be- uneeris Van der Doef, was het en bleek 'een veel radicaler oplossing voor te staan'. Van der Doef: „Maar ik wil hier geen euforie over onze eensgezindheid tonen, want het probleem is er nog altijd en dat moet eerst worden opgelost." Uit navraag bleek echter dat er van eensgezindheid geen enkele sprake was, laat staan van euforie. Het was meer een zaak van 'rug tegen de muur'. Het algemeen bestuur bestaat uit tientallen vertegenwoordigers uit de Zeeuwse sa menleving en velen vonden de oplossing die ze gekozen hadden - de programma leider - niet ideaal. De radicale tegen stemmer, zo bleek, was Rinus Knuit, maar er waren veel meer ontevredenen. „Ik heb een laf besluit genomen, vind ik zelf, en er een kater aan overgehouden. Bovendien vind ik het belachelijk dat we met veertig man over personen in plaats van beleid moeten praten," zei een lid van het algemeen bestuur na afloop van de vergadering. „Het is pappen en nathouden, we heb ben de kool en de geit gespaard, maar alternatieven zijn er nauwelijks, want als je Feij wegstuurt, loopt alles spaak bij de omroep. Het is nu al kwakkelen, dat hoor je dagelijks aan de program ma's op de radio, de kneuterigheid en het amateurisme druipen er af, de ar- beidsonvreugde is groot," aldus een ander lid. Tijdens de vergadering, om op de 'eens gezindheid' van Van der Doef terug te komen, diende bestuurslid Hans Tab- bers het voorstel in om de functie van Feij, hoofdredacteur/directeur op te splitsen in twee functies: een hoofdre dacteur en een aparte directeur, bij kranten een veelvoorkomende zaak om verstrengeling tussen journalistiek en commercie te voorkomen. Tabbers drong aan op stemming en zijn voorstel haalde slechts de steun van de bestuursleden Rinus Knuit en Maarten Bode. Tabbers gisteravond: „Ik ben diep teleurgesteld. Ik ben er gewoon somber van." Hij sloot niet uit dat het algemeen bestuur om een nieuwe verga dering gaat vragen. Geen vrolijke geluiden dus uit de krin gen van het algemeen bestuur, al wilde Van der Doef iets anders doen voorko men. Gisteravond rolde ook per fax de reac tie van de landelijke NVJ binnen. 'Ne gatief', noemt de journalistenvakbond het besluit: „er is niet de minste duide lijkheid geschapen, het past absoluut niet binnen een professioneel bestuurd mediabedrijf en het omroepbestuur lijkt opnieuw de hand boven het hoofd van de directeur/hoofdredacteur te hou den." In De Stem van gisteren zei Feij dat de NVJ nooit poolshoogte heeft genomen bij hem, nooit enige vorm van weder hoor heeft gepleegd. Op de keper be schouwd is het conflict binnen de om roep een conflict dat binnen tal van bedrijven en media kan ontstaan, alleen wordt het dan meestal veel sneller en eleganter opgelost. Een deel van de redactie (sommigen zeggen vier personeelsleden, anderen houden het op tien, het is maar net uit welk kamp je iemand spreekt)' heeft een vertrouwensconflict met Feij. Dat gaat over onder meer de te volgen koers en het beleid. Het conflict is geëscaleerd, de ego's hebben de stellingen betrok ken, en het bestuur is er in ruim een jaar tijd niet in geslaagd het op te lossen. Ook niet met hulp van twee conflictbeheersings-bureau's die een sa men bijna honderduizend gulden heb ben gekost. Van der Doef vond gisteren desgevraagd niet dat de lange duur van de ruzie vooral op het onvermogen van het bestuur wees. Een commissie uit het bestuur gaat nu een functieomschrijving voor de nieuwe helper in de nood maken. Het moet een programmaleider worden met perso- neelsbevoegdheden ('een people mana ger', zei Van der Doef) die wel onder de bevoegdheid van Feij valt. De naam van Feij is inmiddels lelijk beschadigd, stelde Van der Doef, en dat argument heeft het algemeen bestuur ook meegewogen in de keus. Van der Doef haalde in dit verband fel uit naar de Zeeuwse krant PZC die met naam en toenaam van personeelsleden volop pu bliceerde uit de onderzoeksrapporten. VRIJDAG 14 JANUARI 1994 DEEL 1 Geen kandidaten in Terneuzen en Middelburg Van onze verslaggever Middelburg - De extreem rechtse partij Centrum De mocraten (van Janmaat) krijgt in Zeeland niet ge noeg steun om in de ko mende verkiezingen ge meenteraadszetels in alle Zeeuwse stadjes te verove ren, zoals de partij vorig jaar, bij monde van lande- lijk-secretaris Schuurman, vol bombarie aankondigde. De CD heeft geen kandidaten kunnen krijgen voor Middel burg, Goes en Terneuzen, maar doet alleen mee met een lijst in Vlissingen. Tijdens de vorige verkiezin gen, vier jaar geleden, was extreem-rechts, toen in de vorm van de Centrum Partij, met lijsten in de race voor Vlissingen, Middelburg, en Terneuzen, maar slaagde er nergens in zetels te behalen. „In Vlissingen zijn we met twee zetels tevreden," zegt de Zeeuwse CD-woordvoerder Poppe. Vorig jaar liet ook Poppe weten dat de CD Zee- landbreed mee zou doen met de verkiezingen, wat dus fali- kant mislukt is. Poppe is lijstrekker van Zee- lands enige CD-lijst en zal dus zitting nemen in de Vlissingse gemeenteraad als er voldoende stemmen komen, zegt hij. Maar Poppe wil ook wel in de Tweede Kamer onder Janmaat fungeren. „De partij zelf moet maar beslissen waar ze mij willen hebben," aldus Poppe. Afgezien van het gebrek aan kandidaten om in meer plaat sen in Zeeland met de verkie zingen mee toe doen, gaat het de Zeeuwse CD ook op ander vlakken niet voor de wind. De tweede man onder Poppe, de Vlissingse PSD-ambtenaar J. H. Du Pon, heeft gisteren be dankt voor zijn lidmaatschap omdat hij het volgens onbe vestigde berichten niet eens is met de uitspraken van Jan maat over de dood van minis ter Dales ('We zullen geen traan om haar laten'), terwijl hij ook de politieke koers van de partijkopstukken niet hele maal zou onderschrijven. Du Pon was gisteren niet be reikbaar voor een toelichting. „Hij wil geen enkele publici teit," aldus Poppe. CD'er Poppe heeft desge vraagd geen moeite met de uitspraken van Janmaat over de dood van minster Dales. „Ik heb Janmaat direct ge beld. De TV en de kranten hebben die uitspraak uit zijn verband getrokken, Janmaat zal dat later nog rechtrekken. Ik zeg erover: Janmaat had zich genuanceerder uit kun nen drukken over minister Dales, maar het is niet zo dat we nu heel slijmerig en hypo criet moeten zeggen dat we het zo vreselijk erg vinden. Het ministerie heeft ons na tuurlijk toch altijd dwarsgeze ten," aldus Poppe. Woensdag heeft de CD in Vlis singen de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op het Vlissingse stadhuis in geleverd. De naam Du Pon staat er nog op, maar gaat eraf, aldus Poppe. Van onze verslaggever Terneuzen - Het besluit van het ziekenfonds AZWZ/ZHE het contract met het Oogheelkundig Centrum Binkhorst in Ter neuzen niet te verlengen heeft tot een aantal protestbrieven van ziekenfondspatiënten geleid. Van der Doef: „De PZC publiceerde met een grote gretigheid, dat hoort nu een maal bij de concurrentie en de rivaliteit die er tussen de twee media is, maar voor de betrokkenen was en is het zeer schadelijk, dat woog mee bij het be stuur." De kritiek van de NVJ (zie ook De Stem van gisteren), dat Van der Doef en Koch moeten opstappen vanwege verstenge- ling van belangen, deelde Van der Doef absoluut niet. „Praktizerende over- heidsbestuurders dienen zich van het besturen van media te onthouden, zoals het ook niet zou horen dat Lubbers de beslissende man Lubbers bij' de NRC of de Volkskrant zou zijn," schreef de NVJ. Van der Doef wierp die kritiek ter zijde en meldde dat het algemeen bestuur zijn functioneren akkoord vond. „En de Zeeuwse NVJ-vertegenwoordiger Tab bers distancieert zich van die brief," aldus Van der Doef. Volgens Tabbers past ook hier een nu ancering. „Ik ben het niet eens met de NVJ dat Van der Doef wegmoet, hij doet zijn uiterste best. Ik ben het ook niet eens met het principe dat een politicus niet inv^e top van de omroep kan zitten, integendeel, het kan zijn voordelen hebben op het gebied van de diplomatie, maar ik blijf het wel eens met de NVJ dat dit bestuur op zich slecht functioneert." Zowel bij het ziekenfonds als de oogkliniek zijn brieven van ver ontruste patiënten binnengeko men die liever in de Terneuzense kliniek behandeld willen blijven worden. „Ik ben een oud geval en wil dus bij u blijven. Ik wil bij de heer Welllhüner (directeur AZWZ/ ZHE, red) daarover protesteren met het beleefd verzoek uw con tract alsnog te verlengen, want mijn ogen liggen bij u in hét dossier", aldus een van de brief schrijvers. En: „Door een part time baantje ben ik nu helaas verplicht in het ziekenfonds. Ben ik nu ook het recht kwijt om mijn voorkeur voor arts uit te spreken". Door het beëindigen van het contract met praktizerend oog arts R. van Hijfte wordt oogheel kundige hulp aan zieken fondspatiënten niet langer meer vergoed. Het ziekenfonds besloot daartoe omdat de twee oogart sen die werkzaam zijn binnen de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaan- deren voldoende oogheelkundige zorg kunnen bieden. Zieken fondspatiënten worden daardoor gedwongen zaken te doen met streekziekenhuis De Honte, ten zij zij zelf voor de kosten willen opdraaien. Zorgverzekeraar Algemeen Zie kenfonds West-Brabant en Zee land/Zuidhollandse Eilanden had eerst een overeenkomst met centrumoprichter C. Binkhorst (80), wereldberoemd vanwege zijn zelfontwikkelede implanta tietechniek, maar toen die enkele jaren geleden een punt achter zijn loopbaan liep daarmee ook het contract af. De overeen komst tussen het ziekenfonds en Van Hijfte was tijdelijk en daar Van onze correspondent Terneuzen - Een 17-jarige fietser uit Terneuzen is gistermorgen bij een verkeersongeval in zijn woonplaats zwaar gewond. Per ambulance werd hij overge bracht naar het ziekenhuis te Gent. Het ongeval gebeurde op de kruising Schuttershofweg-Sta- tionsweg. Hij werd aangereden door een uit de richting Haar- manweg naderend bestelbusje bestuurd door een 38-jarige in woner uit Sluiskil. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. heeft het ziekenfonds nu een punt achter gezet. De kliniek heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen om alsnog een contract af te dwin gen. De juridische mogelijkhe den daartoe zijn beperkt, schat Van Hijfte in. Hij toonde zich gisteren zeer verguld met de ad hesiebetuigingen. Een bewijs, volgens hem, dat de kliniek van Brinkhorst een- goede naam heeft. Van Hijfte verwacht door het opzeggen van het contract een verminderd aanbod van patiën ten. „Het zal voor ons zeker niet gemakkelijker worden", gaf hij gisteren aan, „maar een sluiting van de praktijk, zoals we ook wel gehoord hebben, is zeker niet aan de orde". (ADVERTENTIE) De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: 6,2 Rente 2 jaar vast: 6,2% (6,5%) Rente 5 jaar vast: 6,4% (6,7%) Rente 7 jaar vast: 6,5% (6,8%) Rente 12 jaar vast: 6,9% 7,2%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Voor spaarhypotheken geldt een 0,2% hogere rente. Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel gratis 06-0400 voor de folders over hypotheken of haal deze op het postkantoor.

de Stem | 1994 | | pagina 11