Werklozen aan de slag in Limburg' politiebond: Miljoenen weggegooid bij automatisering politie CNV voorstander harde sancties tegen onwilligen, VNO wijst plan af 4 (enschap Goirlese politieman in bewaring Alders neemt hoger woningtekort voor lief Weg met die man Kwaliteit basisschool lijdt onder groot aantal vakken A ÜESTEM BINNENLAND A3 COMMENTAAR BuL °r?t' BINNENLAND KORT 13 JANUARI 1994 bp cAjl 4:c\ U hie> LJU—KrssJf^ VafcJ \taande asielzoekers de een foto* I kinderen. Jjn heeft in de 3,5 jaar van ha i al aan 520 achtergelaten kind derdak geboden. Van hen k» leent binnen zes maanden (svergunning. Een meerderhei ria bemiddeling van de Stichiii |w in ons land permanent onda kregen. De 23 kinderen die Just Ig jaar heeft uitgewezen, zijn nit Jntijn geweest. Zij zijn al vrij sik \omst teruggestuurd. units in asielzoekerscentra, lin Nederland. DONDERDAG 13 JANUARI 1994 pen Haag (anp) - Bij de automati ng van de 25 nieuwe politiere gio's zijn tientallen miljoenen gul dens verkwist. Afgelopen vier a vijf ,aar is ruim vijftig miljoen gulden geïnvesteerd. Met een betere samen werking en meer overleg tussen de korpsen zou voor de helft van dat id hetzelfde zijn bereikt, pat zegt voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB). Hij voorziet nog veel meer verspilling van overheidsgeld. „Er is nauwelijks over- tussen de verschillende politiere- Als die eilandjescultuur met snel wordt doorbroken, gaat het hele proces van automatiseren onnodig nog meer geld kosten." Van Duijn vindt dat het ministerie van Binnenlandse Zaken het voortouw moet nemen om de politieregio's op één lijn te krijgen. „Op dat niveau moet een plan worden gemaakt, waarbij centraal moet staan dat alleen maar wordt ge rammeld met de geldbuidel indien de politieregio's gezamenlijk beslissingen nemen." Dat plan is er volgens H. Statema, deskundige op het gebied van politie- automatisering op Binnenlandse Zaken, nog niet, omdat het ministerie bij de reorganisatie tegen de korpsen heeft gezegd: „Denk voorlopig niet aan de beste systemen, maar zorg ervoor dat het draait. Houtjes-touwtjes-oplossin gen noemen we dat." Op veel plaatsen heeft de politie te maken met automatiseringsproblemen. De computers in de nieuwe regio's blij ken nauwelijks met elkaar te kunnen communiceren. Het op elkaar afstem men van systemen gaat handen vol geld kosten. Van Duijn: „De problemen spelen nu vooral op regionaal niveau. Straks geldt dat echter ook interregionaal. Er is zware apparatuur en enorm ingewik kelde programmatuur nodig, omdat duizenden verdachten in een voor elke politieman toegankelijk systeem moeten worden gestopt." Over dat vraagstuk buigt zich sinds enkele maanden een commissie onder leiding van Louk Hermans, burgemees ter van Zwolle en voorzitter van het college van korpsbeheerders van de po litieregio's. Medio dit jaar hoopt Her mans de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie op het gebied van de automatisering te adviseren over de toekomst. Hermans: „We moeten nu pas op de plaats maken. Anders bestaat het ge vaar dat investeringen worden gedaan die straks geheel of gedeeltelijk overbo dig blijken te zijn. Je koopt er niets voor als we straks apparatuur hebben waarmee slechts 23 van de 25 korpsen werken." Voor Koffeman, oud-voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP), komen de problemen niet onver wacht. „Toen ik nog voorzitter van de ACP was, heb ik al voorspeld dat de automatisering een van de grootste knelpunten zou worden bij de politie reorganisatie. Toen al werden dagelijks computers aangeschaft die niet op el kaar waren afgestemd." Stein (anp) - CNV-voorzit- ter A. Westerlaken wil dat werklozen de schade van d om plaats te bieden aan m wateroverlast in Lim burg opruimen. „Doen ze [dat niet, dan moeten ze gewoon worden gekort op hun uitkering." Werkge vers-voorzitter Rinnooy Kan is echter tegen het idee. Westerlaken deed zijn voorstel gisteren tijdens de nieuwjaars- [coord in Eindhoven, een onda bijeenkomst van het CNV in en opvangcentrum, zegt momen timburg. Hij vindt dat de regels p0 jongeren te huisvesten. All even °Pz'l gezet mogen worden jongeren verblijven in special ''1 s00rt calamiteiten. Ver plichting noemt hij een zwaar woord, maar 'een beetje stevige leste kinderen komen uit landt kan v°lgens hem geen Ttrijd heerst. Onder andere Soma kwaad- «A15 er werk is- ben ik Ihiopië, Sierra Leone, Liberia hele!Mal niet benauwd om eens Angola, Zaïre, Burundi, AiYia 'e zeggen: pak dat maar op en ga Irak en Iran. Velen komen i*B0U met al te moeilijk doen of Nederland binnen, end is de exjilosïeve groei va kinderen. De afgelopen dri len zijn er zonder veel ophef all llentijn aangemeld. Terwijl to (tort één achtergelaten Chinee nog opzien baarde, zoals twe Jeleden, toen een Chinese moedi lindje hier achterliet. Een andere reden voor het niet toekennen van een vergoe ding zijn vormfouten. Paalvast „Het kan zijn dat iemand beschuldigd van moord, mat dat de officier hem abusievelij geen doodslag ten laste heel gelegd. Als blijkt dat de ver dachte dan wordt vrij gesprokei van de moord, dan heeft hij geel recht op een vergoeding. Hi heeft doodslag gepleegd, maa simpelweg gezwijnd dat hij hier voor niet is veroordeeld." Bij de hoogte van het toe kennen bedrag spelen on( meer de welstand van de ver dachte een rol en de vraag of bezwarende omstandigheder zijn geweest, zoals het cellular (geïsoleerd) vasthouden van eer verdachte. Bij materiële schade wordt er gekeken welk bedrag® bijvoorbeeld aan salaris niet is binnengekomen. Bij de immate riële schade (smartegeld), die - moet mr. Paalvast toegeven 'zeer ongrijpbaar' is, geldt alg meen een bijdrage van ƒ100 ƒ200 per dag. In de visie van voorzitter Wie wel van de Coornhert-Lig de organisatie die ijvert vw hervorming van het strafrecni. zijn de momenteel uitgekeer® bedragen voor een 'onrechtma tige overheidsdaad' een absolut ondergrens. „Als het gaat om immateriële schade, is het na tuurlijk grotendeels natte-vffl- gerwerk. Je kijkt dan naar omstandigheden waaronder 'e' mand heeft vastgezeten, de aar van de beschuldiging, de scho die het heeft veroorzaakt, negatieve publiciteit die ieman heeft gekregen en de aanPa singsmoeilijkheden die hij n derhand krijgt. Een bijdrager zo'n 150 per dag is dan wel e bodem." „Als er schade is, moet die tf den vergoed. Of dat nu zes ton vijftig cent is. Pas de laa jaren is er echter een PraK L ontstaan van het op een m,it realistische wijze kijken naar soort zaken. Ik vind dat n meer dan vanzelfsprekend. J titie kan niet altijd raak sc ten, maar als ze een keertje m moet ze wel bereid zijn om consequenties daarvan te gen." het wel of niet geschikt werk is.' Voorzitter Rinnooy Kan van de Vereniging Nederlandse Onder nemers (VNO) vreest echter dat het inzetten van werklozen in Limburg ten koste gaat van be drijven, die gespecialiseerd zijn in dit soort werkzaamheden. In Limburg zelf is positiever ge- op de uitspraken van Westerlaken. Voorzitter dr. J. Frederix van het regionaal be stuur voor de arbeidsvoorziening Zuid-Limburg zei gisteren al contact opgenomen te hebben met de provincie om na te gaan of het inzetten van werklozen in het rampgebied nodig en wense lijk is. toch zag ook hij een aantal praktische bezwaren en deelt hij de opvatting van werkgevers voorman Rinnooy Kan, dat het inzetten van werklozen niet ten koste mag gaan van bedrijven die normaliter dit soort werk zaamheden verrichten. Ook vindt hij het erg ver gaan om werklozen te verplichten dit soort werk te doen. Volgens hem zal dat in de praktijk waar schijnlijk ook niet nodig zijn. Dijkverzwaring Westerlaken vindt dat we in Ne derland 'een beetje moeten pro heren uit de klem te komen dat CNV-voorzitter Westerlaken foto anp je eerst alles in zes decimalen moeten regelen, zelfs als je weet dat je bijna met de handen in de zakken staat te kijken'. Hij wil ook dat de overheid geen 17,5 procent btw heft over de herstelwerkzaamheden die nodig zijn na de wateroverlast in Lim burg. „Het kan toch niet zo zijn dat diezelfde overheid ook nog aan de ramp verdient." Het ministerie van Financiën verwees dit laatste voorstel van Westerlaken direct naar de prul lenbak. Het is wettelijk niet mo gelijk in verband met een ramp de btw-verplichting af te schaf fen, deelde een woordvoerder van Financiën mee. In dat geval zal de wet veranderd moeten worden. De CDA-fractie in de Eerste Ka mer verlangt ondertussen van minister Maij-Weggen (Water staat) opheldering over alle ver traging die ontstaan is in het programma van de dijkverzwa ring, met name in Gelderland. Eerste-Kamerlid Eversdijk vindt het onduldbaar dat gebieden langs de grote rivieren worden getroffen door wateroverlast, doordat de afgesproken dijkver- betering op sommige zwakke plekken nog altijd niet is uitge voerd. Hij vraagt zich af hoeveel geld Maij door dit uitstel heeft overgehouden. Zondag loopt de inzamelings campagne voor de gedupeerden in Limburg via gironummer 777 officieel ten einde. Voor de vorm blijft het nummer ook daarna nog even open. Nu al staat vast dat het rampenpotje veel te ma ger is om alle opgelopen schade te vergoeden. De som van alle door experts gecontroleerde meldingen over schrijdt de 200 miljoen gulden ruimschoots, terwijl die experts nog moeten beginnen aan hun controle in de provincies Bra bant, Gelderland en Zuid-Hol land. Toch zal het eindbedrag dat on der alle gedupeerde huishoudens verdeeld kan worden, waar schijnlijk ruimer uitvallen dan de dertig miljoen die op dit mo ment geïncasseerd zijn. Zo heb ben de provincies Noord-Bra bant en Gelderland allebei nog eens 500.000 gulden toegezegd om particulieren én bedrijven te helpen die schade ondervinden van de wateroverlast. Beide provincies zijn echter nog steeds niet bereid om die bijdra ge onvoorwaardelijk af te staan aan de Stichting Watersnood, die voorlopig wordt voorgezeten door ing. E. Mastenbroek, oud gouverneur van Limburg. Gel derland en Brabant maken hun gift afhankelijk van de verdeel sleutel die het Stichtingsbestuur zal hanteren. Scholen Minister Ritzen (Onderwijs) komt in ieder geval alle scholen die schade hebben opgelopen door de watersnood tegemoet. Tot dusver hebben de scholen bij het ministerie of de provincie een claim van vijf miljoen gul den neergelegd. Dat is het deel van de schade dat niet door de verzekering wordt gedekt. In bijna alle gevallen gaat het om basisscholen, onder meer in Itteren, Borgharen, elders in Maastricht en Herten, tot dusver 17 in totaal, verder de Ursu- lascholengemeenschap in Roer mond en de Hogeschool Venlo. Gemeentewerkers van het Limburgse Gennep zijn deze dagen druk bezig met het opruimen van de nooddijken langs de Maas. De ongeveer 375 kubieke meter zand wordt na het legen van alle 50.000 in Gennep gebruikte zakjes met shovels verwijderd. foto anp Tilburg - De 32-jarige politieman van het team Leydal (Goirle) die verdacht wordt van verkrachting, is in bewaring gesteld. De rechter-commissaris heeft daar gistermiddag onder meer toe besloten op grond van vrees voor herhaling. De verdachte kan zo nog maximaal tien dagen vastgehouden worden. Daarna beslist de raadka mer van de rechtbank in Breda over eventuele verlenging van voorarrest. De twee andere redenen om de agent langer vast te houden zijn de ernst van het feit en het gegeven dat het onderzoek nog niet is afgerond. Volgens persofficier W. Koops heeft de verdachte eerder een bemiddelende rol gespeeld. Het slacht offer was de ene partij in dat conflict. Welke persoon of instantie de andere partij vormde, wilde hij niet zeggen. OLITICI HEBBEN zodra ze besturen een dubbelrol. Partijman en rpV°Dr'3ee'd. minister. Die twee functies zijn moeilijk te combine- PvdA-leider Kok weet er van mee te praten. Partijman moet de politicus zich profileren, standpunten lanrtT" en k'ezers trekken. Als bestuurder staat hij voor het i st?elang. Hij formuleert beleid en probeert daarin natuurlijk e'9en en partij-gedachtegoed te laten doorklinken; het „gemeen nut prevaleert echter boven het groepsvoordeel. tiin a ?nden weadn het anders gaat. Daar beloont de winnaar o' ^hangers, bindt ze met gunsten en baantjes en verlokt ze van if rrtan'e.r om achter hem te blijven staan. Het is het systeem Ijev^^abinding, cliëntelisme. Besturen is daar de eigen groep b Nederianp walgt men van deze vorm van politiek bedrijf en blijkt (CDA) van ,zou ,meri verwachten dat die hier niet bestaat. De realiteit anders. Er is een brief onderschept van minister Bukman aan zijn partijgenoot en collega Andriessen. De minister be tufl? w vraagt zijn ambtgenoot van Economische Zaken voord'11 tot voor kort een onneembare CDA-vesting, een IiasDri Hte bezorgen. Andriessen moet voorkomen dat de gen Jr aan de tuinbouw berekend wordt voor de verkiezin- hantAni- 'Bukman draait er niet om heen. Het motief is vonr, 9- tuinders moeten weten dat het CDA goed wil h a.n misbruikt zijn officiële functie voor partijbelang en hij beid hF>C(ft Andriessen hetzelfde doet. Met politieke zuiver- tuiverhAH het weini9 van doen. En daarom past er, wil rnaatrJLi. n'et een inhoudsloos begrip worden, maar één 9el. weg met die man. Door onze redacteur Hans van den Broek Den Haag - Het terugdringen van het woningtekort tot twee procent in het jaar 2000 'is niet langer haalbaar'. Die verrassende uitspraak deed minister Alders deze week tijdens een besloten nieuw jaarsbijeenkomst op het mi nisterie van Vrom. Nog geen tien maanden geleden stelden hij en staatssecretaris Heerma (Vrom) zich ten doel om het woningtekort - nu gemiddeld 3,5 procent - met de bouw van 144.000 extra woningen in zes jaar tijd terug te brengen tot twee procent. In maart 1993 kenschetsten de bewindslieden deze inhaalslag als een 'tour de force'. Zij waren er toen nog van overtuigd dat die twee procent gehaald zou kunnen worden. Nu blijkt dat zij te hoog van de toren geblazen hebben. Alders zei het ten overstaan van de Vrom-ambtenaren als volgt: „Duidelijk is dat er te weinig beschikbare locaties zijn om bin nen de gestelde termijn voldoen de woonruimte te realiseren en dat het realiseren van de door ons gestelde doelstelling van een tekort van twee procent in 2000 niet langer haalbaar is." Met andere woorden: de be windslieden nemen een hoger woningtekort rond de eeuwwis seling voor lief. Omdat, zo zeg„ gen zij, er onvoldoende geschikte bouwlocaties te vinden zijn. Is Nederland dan toch vol? Nee maar Alders en Heerma verkie zen het milieu boven het lenigen van de woningnood. Zij houden onverkort vast aan het zogehe ten compacte bouwen: bouwen H. Alders: geen oplossing. in en om stedelijke knooppunten in met name de Randstad, Gel derland en Brabant. „Om onze woonomgeving leef baar te houden, en toch de func ties wonen, werken en recreëren bereikbaar te houden. Om het beetje natuur dat we in Neder land nog hebben de ruimte te geven en tot uitbreiding te ko men," hield Alders zijn gehoor in het glazen Vrom-hoofdkantoor foto de stem johan van gurp voor. In politiek Den Haag wordt dit aangeduid met het 'Vinex-beleid'. Volgens de mi lieuminister is een 'streng toege past ruimtelijk beleid een groot winstpunt voor het milieu'. Want alleen bouwen in en om stadsgewesten toestaan, zal veel onnodig wegverkeer voorkomen, is de redenering van dit kabinet. Over deze extra bouwopgave van 144.000 woningen tot 2000 slepen zich al vele maanden on derhandelingen voort met de vier stadsgewesten in de Rand stad, en met de stedelijke knoop punten Arnhem/Nijmegen en Eindhoven. Alders hoopt uiterlijk eind fe bruari met alle stadsgewesten de moeizame onderhandelingen hierover afgerond te hebben. Voor de uitvoering van deze bouwopgave stelt het Rijk hon derden miljoenen guldens be schikbaar. Het kabinet wordt al tijden ge waarschuwd voor een toename van het woningtekort: door be leggers, bouwers, corporaties, gemeenten en door adviesorga nen als de Raad voor de Volks huisvesting. Algemeen directeur Kempen van de Nationale Wo ningraad was tijdens zijn nieuw jaarsrede de laatste die een duit in het zakje deed. De noodkreten uit de wereld van de woningbouw hebben wel enig effect gehad. Staatssecretaris Heerma verminderde tot voor kort nog gestaag het aantal nieuw te bouwen woningen. Maar tien maanden geleden ga ven Heerma en Alders voor het eerst openlijk toe dat extra nieuwbouw nodig was om te voorzien in de toegenomen be hoefte. Dit medicijn is echter niet afdoende, vindt Kempen, en Aiders geeft hem hierin nu ge lijk. De minister heeft op dit punt blijkens zijn nieuwjaarsbood schap geen goede voornemens, want hij houdt het simpelweg bij de constatering dat terugdrin ging van het woningtekort tot twee procent niet haalbaar is. Over een oplossing rept hij niet. Kennelijk is het politieke jaar 1994 voor .het zittende kabinet op voorhand te kort om nog nieuwe uitdagingen aan te gaan. Hé die Hedy, De afgelopen vier jaar met jou in het kabinet zijn me uitstekend bevallen en als het aan mij ligt - en geloof me beste vriendin, mijn invloed is groot - gaan we ook na mei samen verder. Zeg Europa maar af, want we willen je houden. Er is echter een klein probleempje. Op een van mijn spreekbeurten in den lande klampte de penningmeester van het Westlands Mannenkoor me aan met de vraag of ik niets aan de subsidie voor zijn club kon doen. Zoals je wellicht weet, heeft onze partij in dat Westland nogal wat leden en allemaal zingen ze dat het een lieve lust is. Tot op heden waren dat mooie liedjes over de Glazen Stad en zo, maar ze zouden die vocale capaci teiten wel eens kunnen gaan gebruiken voor spreekko ren die mijn partij niet zo welgezind zijn. Als zanger je stem kwijt raken is erg, maar nog veel erger is het als een partij de stemmen van zangers verliest. Omdat we samen sterk staan in een volgende coalitie, zou ik je willen vragen om via jouw ministerie iets aan die subsidie voor dat koor te willen doen. Als jij na overleg met Ruud en Wim mij iets positiefs kan meedelen, dan zal dat na mei vruchten afwerpen, die vele malen zoeter zullen smaken dan die uit het Westland. Geen subsidie aan het koor betekent dat wij, maar ook jullie het hooguit tot mei kunnen uitzingen. Mag ik op je rekenen? MERIJN Prillevitz directeur ENCB Tilburg Den Haag - Ir. F.C. Prillevitz is met ingang van 1 februari 1994 benoemd tot directeur van het Europees Centrum voor Natuur bescherming in Tilburg, opgericht voor het uitwisselen van kennis en informatie op het gebied van de natuurbescherming in Europa. Prillevitz (58) was Nederlands Permanent Vertegen woordiger bij de Wereldvoedselorganisatie (FAO) van de Vere nigde Naties in Rome. Binnenvaarttanker lek op Waal Nijmegen - Door een aanvaring tussen de binnenvaarttanker Petra R en het motorvrachtschip Mevo is gistermiddag een grote hoeveelheid benzine in de Waal gestroomd. Het scheepvaartver keer tussen Beuningen en Ewijk moest tijdelijk worden stilge legd. Volgens de politie van de regio Gelderland Zuid is de oorzaak van de botsing nog onbekend. De weggestroomde benzine veroorzaakte een zware gaslucht. Buurman vermoordde uitgever Fricke Numansdorp - Een 37-jarige man uit Numansdorp heeft giste ren tegenover de politie in zijn woonplaats bekend dat hij op nieuwjaarsochtend de 33-jarige uitgever/directeur Günther Fricke heeft doodgeschoten. De verdachte was op maandag 3 januari al aangehouden na de dodelijke schietpartij, die vermoe delijk in de omgeving van de woning van de verdachte heeft plaatsgevonden. Zilveren Camera 1993 voor Peter Boer Utrecht - De Zilveren Camera 1993, de prijs voor de beste nieuwsfoto van het jaar, is toegekend aan Peter Boer (25). De freelancer uit Den Haag maakte de winnende plaat in oktober in Belfast bij de begrafenis bij een vuilnisman. Fotojournalist van het Jaar werd Leo Erken (29). De Utrechtprijs, een aanmoedi gingsprijs voor fotografen onder de dertig jaar, gaat naar Jacqueline de Haas (24). Tilburg houdt drugsmokkelaars aan Tilburg - In een woning in Tilburg-Noord zijn gistermorgen vier personen aangehouden op verdenking van cocaïnesmokkel. Met behulp van zogenaamde cocaïnebrieven werd de drugs vanuit Curasao via Schiphol naar Tilburg gehaald. Na verhoor werden twee personen vrijgelaten. In totaal werden de afgelopen weken vijf brieven onderschept met per brief een inhoud van 20 tot 40 gram. De totale straatwaarde van het spul bedraagt ongeveer achtduizend gulden. Gouden Harpen voor De Dijk Hilversum - De stichting Conamus heeft de Gouden Harpen voor 1993 toegekend aan componist Peter van Asten, producent Joop van den Ende en de popgroep De Dijk. Zij krijgen deze hoogste onderscheiding van Conamus voor hun verdiensten voor de Nederlandse lichte muziek. De Zilveren Harpen zijn toege kend aan de popgroep De Jazzpolitie en Valensia. De Zilveren Harp is een aanmoedigingsprijs. Aanhoudingen na ontduiking sancties Roermond - De Algemene Inspectie Dienst (AID) en de Econo mische Controle Dienst (ECD) hebben gisteren de directeur en een administratief medewerkster van een handelshuis in Venlo gearresteerd. Zij worden ervan verdacht de sanctiebepalingen ten aanzien van Servië en Montenegro te hebben overtreden. Bij het onderzoek zijn ook zes huiszoekingen verricht in Limburg en Noord-Brabant. Van onze Haagse redactie Den Haag - De kwaliteit van de basisschool laat te wensen over omdat er te veel vakken worden gegeven. Zelfs kernvak ken als taal en rekenen komen daardoor in het gedrang. Dat blijkt uit het rapport 'Zicht op kwaliteit' van de Commissie Evaluatie Basisonderwijs, dat gisteren aan minister Ritzen van Onderwijs is aangeboden. De commissie heeft onderzocht hoe de basischool, die acht jaar gele den ontstond door de samen smelting van 'kleuterschool' en 'lagere school', functioneert. Op een aantal punten gaat het niet goed met de basisschool. Scholieren beheersen de Neder landse taal onvoldoende als ze zelf moeten spreken of schrijven in die taal. Bij rekenen schieten ze gemiddeld te kort als het gaat om 'procenten' en 'verhoudin gen'. Toen de basisschool werd inge voerd, kwam er een flink aantal nieuwe vakken en aandachtsge bieden op de lesroosters te staan, zoals: Engelse taal, sociale red zaamheid, gezond gedrag, maat schappelijke verhoudingen, geestelijke stromingen, bevorde ring van taalgebruik en spel en beweging. Tegelijkertijd is het aantal uren dat kinderen tussen hun vierde en twaalfde jaar op school zitten ingekrompen van 8000 naar 7520 uur. De Commissie Evaluatie Basis onderwijs wil dat onderwijsmi nister Ritzen 173 miljoen gulden extra uittrekt om in de groepen 1 tot en met 4 extra taal en reken les te geven. Ook vraagt de com- missie extra geld om de direc teuren van basisscholen beter geschikt te maken voor hun ta ken. Niet alleen voor de leraren is veel veranderd, ook de direc teuren hebben de afgelopen ja ren een andere en zwaardeie taak gekregen. Ze blijken voor die taak onvoldoende geschoold. Minister Ritzen erkent veel van de kritiek. Hij zal laten onder zoeken op welke manier er meer tijd en aandacht besteed kan worden aan kernvakken als re kenen en taal. Of dat ook extra geld betekent, is nog de vraag. Ais meer geld naar de basis school gaat, moeten andere on derwijssectoren daarvoor inleve-

de Stem | 1994 | | pagina 3