Alleen op de wereld 'We aan in Li politiebom Hogere schadevergoedingen na onrechtmatige gevangenschap CNV voorsti -DE STEM- DE STEM Weg met die DE STEM BINNENLAND BUITENLAND bestem Een koude douche 1 CU, Vrouu) 7 cke, /ovk. p*r\ DONDERDAG 13 JANUAR11994 Mijn relatie met het loodgietersgilde was tot voor kort een uitstekende. Ieder half jaar belde een heer van het bedrijf Proximmo bij ons aan om de verkalkte leertjes te vervangen. Dat ritueel her haalt zich iedere zes maan den. Het water in Parijs is zo kalkrijk, dat de arme rubbe ren onderdeeltjes maar een kort leven is beschoren. Het kon ook voorkomen dat de loodgieter per ongeluk •maan dagochtendleertjes' had 'ge- zet'. Dan begonnen de kranen na vier of vijf maanden al te 'lekken. In dat geval belde ik de huisbaas, die dan de man van Proximmo stuurde om het euvel te verhelpen. Een relatie zonder een vuiltje aan de lucht. Maar die tijd is voorbij. Mijn zo goede beeld heeft een geduchte knauw op gelopen. Loodgieters zijn voor mij niet langer een vrien delijke vanzelfsprekendheid. En dat alles dankzij de bad kuip van mijn bovenbuur vrouw. Op een goede morgen nam ik een hete douche. Terwijl ik 1 me met zeep insopte, viel een koude druppel op mijn hoofd. Enkele seconden later volgde een tweede, een derde een vierde. Ik keek omhoog en zag aan het plafond een serie druppels hangen, die het bij zondere wisselbad verzorg den. Nader onderzoek in de naastgelegen WC leerde dat het behang aan badkamerzij de zwart begon uit te slaan. Nu weet ik niet veel van aller lei natuurkundige en chemi sche wetten, maar een zwart uitslaand behang houdt in dat het lek al enige tijd bestaat. Ik besloot eens bij de bovenbu ren te gaan vragen. Volgens hen was nergens een lek te vinden. Ook op de derde eta ge was de badkamer kurk droog. De huisbaas alarmeerde Pr oximmo. Een afgezant keek in mijn flat vakkundig rond en zei dat er een lek was. Vast en zeker van boven. Hij trok naar boven en stelde vast dat daar geen lek was. Kwam bij mij terug en verklaarde dat zijn werk er op zat. Hier be gon ik nattigheid te voelen. Hoezo zat zijn werk er op? Een loodgieter is er toch om lekken op te sporen en te repareren? „In mijn domein is er geen lek. Ik heb de hele staande buis geïnspecteerd, en die is droog." Mijn verbijsterde vraag of hij niet onder de badkuip en in alle hoeken en gaten'had ge keken werd door hem grom men .1 beantwoord met een: „Dat is niet mijn afdeling. Daar moet u een andere lood gieter voor hebben. Ik ben hier voor de staande leidin gen." Na enige aandrang wilde hij best even kijken. En inder daad, hij vond het lek. De buren merkten niets van het lek, want het water infiltreer de via een scheur in het beton rechtstreeks naar het lager ge legen appartement. Dat van mij. De loodgieter: „Ik mag het niet repareren. Het is niet mijn gebied. Als mijn baas uitvindt dat ik me met de gewone leiding heb bezig ge houden krijg ik gelazer." En hij ging weg. De volgende dag gaat de bel. De loodgieter. „Ah, u komt zeker voor het lekkende bad van de bovenburen." Nee dus. „Er is een lek in de garage. Dat kom ik repareren. Van een badkuip is mij niets be kend. Is trouwens niet mijn werk. Of u even mee wilt komen naar de garage." Aar dig als ik ben doe ik dat. Ik hoop hem ergens halver wege te kunnen ompraten, dat hij alsnog bij de bovenbu ren aanbelt. Dat laatste lukt niet. Maar wie schetst mijn verbazing dat de loodgieter, aangekomen bij het lek. zegt dat hij niets aan het lek kan doen, dat zijn competentie ophoudt bij punt x, en dat het lek op punt y de verantwoor delijkheid is van een andere loodgieter. Ik begin hem de les te lezen. Dat ik een dergelijke houding me niet kan veroorloven. Dat de baas van deze krant me al lang de laan zou hebben uit gestuurd als ik reageerde als hij. Er is niets aan te doen. „Meneer, het is niet mijn ver antwoordelijkheid." Ik draaf nu helemaal door. „Weet u waarom het zo slecht gaat met Frankrijk?" Hij antwoordt dat de crisis een gevolg is van een teveel aan buitenlanders en slechte politici. Ik sneer: "Nee meneer, het heeft te maken met lamzakken als u." Door Wilko Voordouw Tegelijkertijd besef ik mijn fout. Hier had ik rekening mee kunnen houden. Ik ben in Frankrijk. En het woord bureaucratie loert hier om de hoek. Per slot van rekening is het een Frans begrip, het is hier uitgevonden. Ik maak hier kennis met een uitgele zen voorbeeld. En het enige verweer dat stand houdt is een stompzinnig: „Het is niet mijn verantwoordelijkheid." Ik geef het op met een bot 'Ik sta hier mijn tijd met' te verdoen', grijp de telefoon en bel onze huisbaas. Die is vol begrip en zegt toe dat de beide lekken zullen worden verholpen. Door de goede loodgieter. Twee dagen later kon ik weer een normale hete douche nemen. Zonder koude druppels als premie. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-23691 I/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446, Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. |jj Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. i Den Haag (anp) - Bij de automj sering van de 25 nieuwe polity jo's zijn tientallen miljoenen g dens verkwist. Afgelopen vier a jaar is ruim vijftig miljoen gulr geïnvesteerd. Met een betere sam l werking en meer overleg tussen rtf~3 TT) I korpsen zou voor de helft van Q p Al ld hetzelfde zijn bereikt. nat zegt voorzitter Hans van Duijn de Nederlandse Politiebond (NPB). VuV V il voorziet nog veel meer verspilling f V overheidsgeld. „Er is nauwelijks o| leg tussen de verschillende politi* >'s Als die eilandjescultuur niet P Yoel uit Zaïre (4) speelt wat onwennig met Lego-steentjes. foto anp De Zaïrese Josephine oefent haar Nederlands. Opvangcentrum Valentijn brengt jonge alleenstaande asielzoekers de i beginselen van de Nederlandse taal en cultuur bij. Fff Door Fred Rondeel (anp) De Stichting Valentijn in Nunspeet, het tijdelijk internaat voor alleenstaande minderjarige asielzoekers van nul tot en met vijftien jaar staat op de Veluwe. Waar de Veluwe vaak wordt ge associeerd met recreatie en ont spanning, is dat niet het geval met de Valentijn-bewoners. In twee oude villa's, waarvan er een ooit als sanatorium heeft dienst gedaan, werken tachtig kinderen noest aan hun cursussen Nederlands en Nederlandse oriëntatie. Ze moeten worden klaarge stoomd voor een definitieve woonplek in de Nederlandse samenleving. Het zijn kinderen die letterlijk alleen op de wereld staan. Uit de hele wereld komen ze. Sommigen komen op eigen houtje Nederland per trein of liftend binnen. Anderen zijn hier achtergelaten door begeleiders of familieleden. Hun verwanten in eigen land vonden het daar voor de kinderen te gevaarlijk worden. Want in veel van de Derde-Wereldlanden waar zij van daan komen, woedt een burgeroorlog of een gewapende stammenstrijd. Om de kinderen naar Nederland te krijgen moest de familie behalve emo tionele ook grote financiële offers bren gen. De kinderen die nu in Valentijn ijverig hun lesje Nederlandse taal leren, hebben er geen weet van wat er met hun ouders of familie gebeurt of al is gebeurd. Het complex waarin zij nu wonen, staat op een bosrijk terrein van zeven hecta re. De twee villa's zijn zichtbaar nodig aan een opknapbeurt toe, maar daar is momenteel geen geld voor, zegt Freerk Hoeksema, directeur van Valentijn. Hoeksema's staf bestaat uit 32 mensen, allen zeer gemotiveerd. Dat moet ook wel, want de jongeren kunnen niet, zoals bij de normale basisjeugdzorg, in de weekeinden en tijdens de vakantie naar huis. Dat betekent: een 24-uursbe- drijf dat 365 dagen per jaar draait, zegt Hoeksema. Hij heeft kritiek op de hoogte van de WVC-subsidie voor de opvang. De kos ten bij Valentijn zijn 40.000 gulden per plaats maar Hoeksema krijgt slechts 37.000 gulden en kampt dus met een structureel tekort. Ook 40.000 gulden zou trouwens mager zijn vergeleken met de 57.000 gulden per plaats van WVC voor de gewone basishulp aan jongeren. Bovendien staat bij zijn staf erg veel druk op de ketel. Van hen wordt ver wacht dat zij naast opvang en pedago gische begeleiding ook intensieve scho ling, waaronder lessen Nederlandse taal en oriëntatie op de Nederlandse samen leving bieden. En dat alles in een tijds bestek van zes maanden. Meestal lukt het wel binnen die periode. De meeste kinderen zijn gemotiveerd. De kleintjes gaan na de opleiding van zes maanden naar pleeggezinnen. Kin deren vanaf 16 jaar gaan naar begelei de-woonvormen. Zij wonen in groepjes wonen en krijgen enkele uren per dag begeleiding van een medewerker van jeugdzorg. De wachttijd voor vervolgopvang kon oplopen tot dertien maanden. Gemid deld is die nu zeven maanden gewor den. De Stichting Opbouw is verant woordelijk voor de plaatsing. Zij heeft in de meeste gevallen de voogdij over de kinderen. De kinderen hebben in Valentijn een 'werkdag' van negen tot vier uur. Het is dinsdagmorgen elf uur. Een groep leert de beginselen van de Nederlandse taal. Een andere groep is onder grote hilari teit in het Nederlands kleuren aan het benoemen. De leraar houdt een blauw- gekleurd vel papier op. „Welke kleur?" „Oranje", antwoordt een jongen zelf verzekerd. Een derde groep jongeren bekwaamt zich onder leiding van een sportleraar in het korfbalspel. Het schouwspel biedt een 'super'-multicul- turele aanblik. Alle landen lijken verte genwoordigd. De kinderen wonen met maximaal vier op een kamer, die zij zelf schoon moe ten houden. Voor de deur staan schoe nen, overwegend sportschoenen. En hoewel de inrichting van de kamers op zijn zachtst gezegd sober te noemen is, zijn de slaapvertrekken zeer proper. Posters van popsterren sieren de vale muren. Een opvallend aspect: in alle kamers zijn de gordijnen gesloten. Re gel van het huis? „Nee hoor", zegt Hoeksema, „dat doen ze voor veiligheid en beschutting". De groep kinderen wordt in vakjargon de 'Alleenstaande Minderjarige Asiel zoekers' genoemd. Voor 1994 is de som bere verwachting dat er meer dan 1.200 van deze kinderen naar Nederland zul len komen. De stijging lijkt onstuitbaar, meent Hoeksema. Hij verwacht dat het nog een hele toer zal zijn om de proble men het hoofd te'bieden. Al eerder leek het er op dat Valentijn de explosieve groei van de achtergelaten kinderen niet aan zou kunnen. Maar het centrum, dat nu onderdak biedt aan tachtig kinderen, heeft nog eens veertig tijdelijk elders in Nunspeet kunnen on derbrengen. In Lochem wordt een huis verbouwd om plaats te bieden eens 80 kinderen. Valentijn heeft in de 3,5 jaar van bestaan al aan 520 achtergelaten kis ren onderdak geboden. Van hen 99 procent binnen zes maanden verblijfsvergunning. Een meerdetl heeft via bemiddeling van de Sticht] Opbouw in ons land permanent or dak gekregen. De 23 kinderen die Jusj tie vorig jaar heeft uitgewezen, zijni in Valentijn geweest. Zij zijn al wijl na aankomst teruggestuurd. Beatrixoord in Eindhoven, een onl zoeks- en opvangcentrum, zegt mos teel 130 jongeren te huisvesten, andere jongeren verblijven in spi jeugd-units in asielzoekerscentra, spreid in Nederland. De meeste kinderen komen uit waar strijd heerst. Onder andere Sou lië, Ethiopië, Sierra Leone, Lit Ghana, Angola, Zaïre, Burundi, Afj nistan, Irak en Iran. Velen komen: de trein Nederland binnen.. Opvallend is de expllosfeve groëi Chinese kinderen. De afgelopen ij maanden zijn er zonder veel ophef si| bij Valentijn aangemeld. Terwijl voor kort één achtergelaten Chii kindje nog opzien baarde, zoa' jaar geleden, toen een Chinese haar kindje hier achterliet. Vastzitten en daarna vrijgesproken worden. Het lijkt een schade die met geen geld te vergoe den is. Toch is juist dat het enige dat 'het slacht offer' de nodige genoeg doening verschaft. Welk bedrag is daarvoor no dig? Van onze verslaggever Jeroen Roth ZESENEENHALVE ton, luidde het antwoord van de advocaat die recentelijk de zaak van Wil- lebrorder Frank Heeren te be handelen kreeg. Heeren zat ruim een jaar ten onrechte vast in verband met de moord op Bre- danaar Sjef Delahaye in septem ber 1987 op een parkeerplaats bij het Liesbos. De raadsman baseerde zich bij zijn eis op het trauma dat Heeren zou hebben opgelopen, op de verwachting dat hij niet meer aan een baan zou komen en op de lange duur dat hij in voorarrest heeft geze ten. Amerikaanse toestanden lijken nog niet aan de orde, maar dui delijk is wel dat er iets aan het veranderen is in de toekenning van schadevergoedingen na een onrechtmatige gevangenschap. En wat mr. G. van Spaendonck, deken van de advocaten in het arrondissement Breda, betreft is dat niet meer dan logisch. „Iemand die ten onrechte in de gevangenis heeft gezeten, lijdt materiële en immateriële schade. Dat moet vergoed worden. En die vergoedingen zijn de laatste jaren wat realistischer gewor den. Je praat al snel over een schade die in de tonnen loopt. Zoiets tikt geweldig hard door." Volgens Van Spaendonck zijn de eisen tot schadevergoeding de laatste jaren aanzienlijk hoger geworden. „Dat geldt niet alleen voor onrechtmatige detentie, maar ook bij letselschade. In Amerika zijn de uitgekeerde be dragen natuurlijk krankzinnig hoog, maar hier zijn we daarin nooit royaal geweest. Het is dus begrijpelijk dat advocaten wat hoger in de boom gaan zitten in Mr G. van Spaendonck de wetenschap dat de uiteinde lijke toekenning een stuk lager zal uitvallen." Zonder inhoudelijk op de kwes- tie-Heeren te willen ingaan, zegt Van Spaendonck zich te kunnen voorstellen dat deze gedachte ook hier meespeelt. „Ik houd er sterk rekening mee dat de uit eindelijke schadeloosstelling flink wat minder is dan de eis. Ik vind het wel wat vreemd dat een groot deel van het bedrag be doeld is te worden weggezet om van de rente te kunnen leven. Wat heeft het voor zin enkele tonnen op je rekening te hebben staan als je dood bent?" Zijn de eisen de laatste jaren flink opgeschroefd, met de ver leende bedragen lijkt het dezelf de kant uit te gaan. Werd er in 1987 nog 1,1 miljoen gulden uit gekeerd voor onrechtmatige de tentie, in 1992 was dit al 2,9 miljoen. Daarbij dient wel te worden aangetekend dat de laatste twee, drie jaar deze bedragen tamelijk stabiel blijven. Voor dit jaai houdt het ministerie van Justitie rekening met een bedrag van rond de twee miljoen. Volgens woordvoerder V. Holtus van het ministerie van Justitie zijn er geen algemene richtlijnen Mr P. Paalvast te geven voor het vaststellen van een schadevergoeding. „Het wetsartikel dat hierop betrek king heeft, zegt alleen dat de rechter moet beslissen op basis van redelijkheid en billijkheid. Daar kan hij dus alle kanten mee uit. Daarnaast spelen mee op welke gronden iemand is vastge houden en voor hoe lang." Voor de Bredase rechter mr. P. Paalvast is een belangrijk crite rium bij het bepalen van een schadevergoeding in hoeverre de verdachte de voorlopige hechte nis of gevangenschap aan zich zelf te wijten heeft. „Ik geef hierbij altijd het voorbeeld van foto's de stem/johan van gurp de jongens wiens onverzekerde bromfiets was gestolen. Hij liet deze verzekeren en deed toen pas aangifte van de diefstal. In middels was er echter een ban koverval met de brommer ge pleegd. Toen hem werd gevraagd of de brommer op dat moment in zijn bezit was, antwoordde hij bevestigend met als gevolg dat werd aangehouden voor die overval. Later kwam alles uit en wilde hij schadevergoeding om dat hij ten onrechte had vastge zeten. Toen hebben wij gezegd: Nee, vriend, jij hebt de kluit belazerd en dus is het je eigen schuld." Een andere reden voor niet toekennen van een ding zijn vormfouten. Paaid „Het kan zijn dat iemand beschuldigd van moord, dat de officier hem abusieve geen doodslag ten laste gelegd. Als blijkt dat de *j dachte dan wordt vrijgespw' van de moord, dan heeft hij g recht op een vergoeding, heeft doodslag gepleegd, i simpelweg gezwijnd dat hij M voor niet is veroordeeld.'1 Bij de hoogte van het tot kennen bedrag spelen ot meer de welstand van de dachte een rol en de vra; bezwarende omstandig!* zijn geweest, zoals het cell: (geïsoleerd) vasthouden van*] verdachte. Bij materiële stW> wordt er gekeken welk bedragt bijvoorbeeld aan salaris rij binnengekomen. Bij de irn* riële schade (smartegeld), moet mr. Paalvast toegf 'zeer ongrijpbaar' is, geldt»! meen een bijdrage van 200 per dag. In de visie van voorzitter Wiewei van de Coornhert-1 de organisatie die ijvert hervorming van het straf# zijn de momenteel uitgeke bedragen voor een 'onrecht tige overheidsdaad' een ondergrens. „Als het immateriële schade, is tuurlijk grotendeels natte-1' gerwerk. Je kijkt dan naar omstandigheden waaronder mand heeft vastgezeten, de van de beschuldiging, de scl die het heeft veroorzaakt1] negatieve publiciteit die ie* heeft gekregen en de aan singsmoeilijkheden die hij derhand krijgt. Een bijdrage1' zo'n ƒ150 per dag is dan wel bodem." „Als er schade is, moet die* den vergoed. Of dat nu zes vijftig cent is. Pas de L- jaren is er echter een Pr*l ontstaan van het op een realistische wijze kijken naai soort zaken. Ik vind dat I meer dan vanzelfsprekend. titie kan niet altijd raak sc ten, maar als ze een keertje 0 J moet ze wel bereid zijn consequenties daarvan te gen." Stein (anp) - CNV-voorzit- ter A. Westerlaken wil dat werklozen de schade van I de wateroverlast in Lim- [burg opruimen. „Doen ze dat niet, dan moeten ze gewoon worden gekort op hun uitkering." Werkge- I vers-voorzitter Rinnooy [Kan is echter tegen het I idee. Westerlaken deed zijn voorstel gisteren tijdens de nieuwjaars bijeenkomst van het CNV in Limburg. Hij vindt dat de regels even opzij gezet mogen worden bij dit soort calamiteiten. Ver plichting noemt hij een zwaar woord, maar 'een beetje stevige druk' kan volgens hem geen kwaad. „Als er werk is, ben ik helemaal niet benauwd om eens te zeggen: pak dat maar op en ga nou niet al te moeilijk doen of het wel of niet geschikt werk is." Voorzitter Rjxuiqoy Kan van de Vereniging Nederlandse Onder nemers (VNO) vreest echter dat het inzetten van werklozen in Limburg ten koste gaat van be drijven, die gespecialiseerd zijn in dit soort werkzaamheden. In Limburg zelf is positiever ge reageerd op de uitspraken van Westerlaken. Voorzitter dr. J. Frederix van het regionaal be stuur voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Limburg zei gisteren al contact opgenomen te hebben met de provincie om na te gaan of het inzetten van werklozen in het rampgebied nodig en wense lijk is. Toch zag ook hij een aantal praktische bezwaren en deelt hij de opvatting van werkgevers voorman Rinnooy Kan, dat het inzetten van werklozen niet ten koste mag gaan van bedrijven die normaliter dit soort werk zaamheden verrichten. Ook vindt hij het erg ver gaan om werklozen te verplichten dit soort werk te doen. Volgens hem zal dat in de praktijk waar schijnlijk ook niet nodig zijn. Dijkverzwaring J Westerlaken vindt dat we in Ne derland 'een beetje moeten pro- beren uit de klem te komen dat POLITICI HEBBEN zodra ze bestu oi|voorbeeld minister. Die twee f ten. PvdA-leider Kok weet er van Partijman moet de politicu jnnemen en kiezers trekken. AIe andsbelang. Hij formuleert bele net eigen en partij-gedachtegc algemeen nut prevaleert echter bi tr zijn landen waarin het anders 'n aanhangers, bindt ze met gu va il.? man'er om achter hem te l bevoo d^b^diPQ' c',ante''sme- 'n Nederland walgt men van de hnPuZ0U men verwachten dat di ipr' enders. Er is een brief one van I az'in Partijgenoot en c aJ-andbouw vraagt zijn ambtc Ur,J'binders, tot voor kort een naPP .te bezorgen. Andries non l- rï'e aan be tuinbouw bei klant J?1- .Bukman draait er vont ng- De tuinders mo voor ze zorgt. wil Puft" "J.tebruikt zijn officiële hairt h c°['e9a Andriessen hetze zuirhe?,ft het weinig van dc tuaatrn6"? niet een inhoudsloc atregel: weg met die man.

de Stem | 1994 | | pagina 2