Ambtenaren Axel overbelast Ni „Voor 5,6% zet ik m'n spaargeld op Kapitaalrekening." ïgenheid (progressief Hontenisse: 4Wonen in gemeente kan aantrekkelijker' Piet Blommaert bedankt voor CDA-lijst -y v WD pleit voor uitbreiding stadhuispersoneel met tijdelijke krachten Kerkplein Koewacht in het nieuw DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT Toch volledig programma van carnavalsvereniging De Kriekeputters Clinge EUROCARE ZEELAND C2 ticulieren KORTING 60 jaar Oma Strooband Symposium over architectuur in Middelburg ®TOYOTi 'Ik vraag me af hoe lang je in Hulst tot de CDA-jongeren behoort' [LOOS ONDERWEG. EEL TOYOTA. Pas op voor het boze oog! Snelheidscontrole Inbraak in café D, Sparen doe je gewoon bij de Postbank. POSTBANK 394 nESTEM DONDERDAG 13 JANUARI 1994 dankje, jubileum, lelijk, verloving, lestatie, examen, am, enz. Klom 1.09 incl. BTW, 1 verplicht. Foto of naat 35 x 40 mm f Overige tarieven op jo's worden niet lurneerd. of geef uw tekst ^tsing af bij één van chriftelijke opgaven [geaccepteerd indien Trend zijn, ook indien [bijgevoegd is. Tiet recht voor teksten [redenen te weigeren. |r klachten bereiken pn tekst behoudt de cht voor om de naam per bekend te maken. H.G. Opa Viool Marton, Rian, Femmy Lieve gefeliciteerd met je 65! verjaardag. Je Kleinkind! ren Carmen, Tomas, Karei. [yan onze verslaggever rjoosterzande - Hontenisse heeft alle elemen tal in zi^ om zich te profileren als woonge- neente, maar het wonen kan er nog veel ,antrekkelijker worden gemaakt. Dat is de mening van de politieke partij Progres- ief Hontenisse. Wgressief Hontenisse wil die grotere aantrekke- iikheid bereiken door in overleg met de woning- ^-verenigingen te komen tot een grotere ver scheidenheid van woningtypes en een betere sprei ding van huurwoningen over de verschillende kernen. „Op dit moment is het zo dat er in geen enkele kern leegstand is van huurwoningen", zegt lijsttrekker mevrouw M. Le Roy. Daarnaast pleit Progressief Hontenisse voor het opstellen van een woningbouwplan. Iedereen kan dan op het gemeentehuis meteen zien waar er in Hontenisse gebouwd kan worden en waar absoluut niet. In dit plan moeten volgens de partij niet alleen de gemeentelijke exploitatieplannen wor den opgenomen, maar ook de mogelijke bouwloca ties van aannemers, makelaars en andere belang hebbenden. De partij vindt verder dat de groenvoorzieningen evenredig over de kern moeten worden verdeeld, dat er een verlichtingsplan moet komen en dat er speelplaatsen voor de jeugd in alle kernen moeten komen, voorzien van goede veilige toestellen. Die speelterreintjes moeten worden aangelegd op cen traal gelegen plaatsen, waar goed toezicht moge lijk is. Ook wat het verkeer betreft kan er volgens Pro gressief Hontenisse nog heel wat verbeteren. Zo wil de partij goede fietspaden vanuit de kernen met veilig oversteekplaatsen, een fietspad om Terhole en beschermende maatregelen bij het fiets pad door Kuitaart. In de dorpen wil Progressief Hontenisse verkeersremmende maatregelen tref fen, de trottoirs moeten beter onderhouden, het hoogopgroeiende onkruid moet verwijderd en het gebruik van sluiproutes ontmoedigd. Dit kan vol gens de partij door het afsluiten van bepaalde wegen, met uitzondering voor het plaatselijk ver keer. /an onze verslaggever Middelburg - In de aula van de leeuwse Bibliotheek in Middel- wordt op zaterdag 15 ja- wan een symposium gehouden .-er 'Architectuur en de Media', jet is de derde bijeenkomst van iet Zeeuws Architectuur Forum. )e architecten Lars Spuybroek Maurice Nio uit Rotterdam louden een lezing met video- iresentatie over metamorfose- irocessen. )e lezing begint om 10.00 uur. 11.15 uur volgt een lezing landschapsarchitect Idriaan Geuze, van wie nog niet lang geleden een project op feitje Jans is gerealiseerd, ie toegang kost 7,50. Van onze verslaggever Axel - Het Axelse gemeentelijke ambtenarenapparaat is overbelast. Met name op de afdelingen Sociale Zaken en VROM is een tekort aan personeel dat tot achterstanden in administratie en uitvoering van wetten leidt en tot een te hoge werkdruk. Een herverdeling van taken en het aantrekken van extra perso neel is volgens het onderzoeks bureau IME, dat het ambtena renapparaat onlangs doorlichtte, een mogelijkheid om de werk druk te verlichten. De reorganisatie gaat de ge meente handenvol geld kosten, voorspelde WD-lijsttrekker P. Apers gisteren in een toelichting op het verkiezingsprogramma. Daarin kiest de VVD voor uit voering van de aanbevelingen uit het doelmatigheidsonder zoek. Op korte termijn betekent dat volgens Apers het wegwer ken van de grootste achterstan den op beide afdelingen door het inzetten van krachten. tijdelijke arbeids- Van onze correspondent Clinge - Het bestuur van de Clingense carnavalsstichting de Kriekeputters heeft besloten om dit jaar alsnog een volledig programma af te werken. Een tekort aan leden van de Raad van Elf is de oorzaak geweest, dat de beslissing hieromtrent is uitgesteld. Wel is de conclusie getrokken, dat het bestuur van de carna valsstichting in de toekomst zich over het tekort aan leden moet gaan beraden. Jacq de Rooy is voor 1994, even als in 1993, tot prins Kriek VII gekozen en Theo Goossens is benoemd tot zijn adjudant. Eddy I Aerts is raadsoudste en de dames I Ingeborg Goossens en Tamara Aerts zijn de hofdames. Sam Schel wordt de jeugdprins van de Kriekeputters, die er voor zorgt, dat het limonadabal in het gemeenschapscentrum Malper- tuus een ware happening zal worden. Een van de eerste activiteiten van prins Kriek VII en zijn ge volg zal zijn de verbroedering »et de carnavalsvrienden uit Zottegem in het land van Aalst. Voor de elfde keer gaan de Krie keputters naar Keizer Adriaan, die inmiddels te Clinge een be kend figuur geworden is. Prins Kriek VII zal hem een sloeber beeld overhandigen en hij zal ook namens de gemeente Hulst een blijvende herinnering afge ven. Op 15 januari is er met alle carnavalsverenigingen uit de ge meente Hulst in frituur Het Pleintje een carnavals-verbroe deringsbal. Op 5 februari zal prins Kriek VII en zijn gevolg op het wagenbou wersbal in café De Landbouw aanwezig zijn. Op 12 februari barst dan het carnaval bij de Kriekeputters los. Extra banen „Voor de langere termijn moet er natuurlijk een gestructureerde personeelsoplossing komen", al dus Apers. Om hoeveel extra banen het gaat valt volgens Apers niet uit het rapport te lezen. „Maar als je over één arbeidsplaats praat, moet je toch al gauw denken aan zo'n zestig tot zeventigduizend gulden. Dat kan dus aardig oplopen". Axel kan tot nu toe aardig leven met de onderbezetting. Tot spanningen heeft het volgens Apers, een trouwe bezoeker van de afdelingen, niet geleid. „De werksfeer op het stadhuis is pri ma". Hij merkt tegelijkertijd op dat het geen goede zaak is om de huidige werksituatie lang te handhaven. „De gevolgen zijn natuurlijk merkbaar. Ook voor de burger omdat mensen die be paalde aanvragen doen langer op uitwerking moeten wachten. En het is ook zo dat een aantal zaken bij wet binnen een bepaal de tijd dienen weggewerkt te zijn". Axel is daar in het verle den al eens voor gestraft. Het ministerie van Sociale Zaken legde Axel enkel jaren geleden een fikse boete van enkele tien duizenden guldens op omdat werk te lang was blijven liggen. Druk van de ketel De raad gaf vorig jaar opdracht tot het onderzoek dat een effi ciëntere werkwijze op het stad huis als uitgangspunt meekreeg. In de boezem van het college wordt op dit moment een plan van aanpak voorbereid die de druk van de ketel moeten ne men. Het plan van aanpak komt volgens burgemeester W. de Graaf in februari aan de orde in de raadsvergadering. Inhoude lijk wilde hij gisteren geen me dedelingen doen over de resulta ten van het onderzoek. t u liever op de reparatie, dan zijn r onze rekening. Wanneer u onvtf' uw weg niet meer kunt vervolg' ivé-chauffeur ter beschikking- zal onze hulpdienst u ook graa8 singen voor allerlei andere ong* eis kunnen overkomen, hopen wij van harte, dat u noo,[ nik zult hoeven maken Mocht hcl n, dan zult u merken dat Toyota u. in de steek laat. 2n eft/of meer informatie kunt f >6-0369 of ga langs bij één van lan 7 - Tel. 01640-42250 BR^\ (I 01100-14810 ROOSENDAA 1 B V - Stationsstraat 25 - tel j •RVAET - Lange Reksestraat U OBIELBEDRIJF ALEX VD- Vt*- Van onze verslaggever Eugène Verstraeten Hulst - Het Hulster CDA- raadslid Piet Blommaert Wt zich laten schrappen van de CDA-kandidatenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Blommaert heeft een beetje wat wrange smaak over ge houden aan de wijze waarop oe Hulster kandidatenlijst tot stand is gekomen. Hij gaat Z1ch nu volledig richten op de waterschapsverkiezingen, waarbij hij op komt voor de categorie 'ingezetenen'. B'et Blommaert, al zestien jaar «atfclid voor het CDA-Hulst, werd voor de komende verkie zen op een onverkiesbare zes- e plaats gezet. Niet helemaal onverwacht, want een jaar gele en al begon het te rommelen nen het CDA. Er moest meer doorstroming komen, zo luidde ne nieuwe beleid. Langzittende raadsleden moesten plaatsmaken w verse krachten. Dat zou ekenen dat de gehele huidige J°PPW. CDA-fractie het iiito j ruimen. Maar dat zou z™ P°htieke zelfmoord k„nmwerd besloten dat 1 van de fruutie Woest verkassen. Bui 4k voelde toen de bui al aanko- mociliil6 n, I0mmaert' "Niet z0 de Vri a houder Gerard van hllTteTmt wW>en 2°u wel Gerrit M Z1In voor het CDA- in rif *IaeSSens zit al ve'e jaren maar meenteraad, maar nog Dus dan K,iaar V00r het CDA Weven Henk Vercaute- Piet Blommaert: „Je wordt nu in één keer onthoofd. FOTO archief de stem ren en ik over". Blommaert kreeg gelijk. De speciale ver trouwenscommissie, die de kan didatenlijst moest opstellen, zet te Blommaert en huidig fractie voorzitter Vercauteren op een respectievelijk zesde en zevende plek. Het bestuur, dat zich al sterk maakte voor een grotere door stroming, schaarde zich achter het advies van de vertrouwens commissie. „Het is wel opvallen de dat twee bestuursleden, Jac ques Steijaert en Adri Totté, nu wel op een verkiesbare plaats zijn terecht gekomen", consta teert Blommaert. Hij stelt met een vast dat er van het gedachte 'verjongingsproces' weinig te recht is gekomen. Immers, Steyaert, Totté en andere nieuw komer Jos van Eek behoren niet echt meer tot de jonge CD A-gar de. „Ik vraag me af hoe lang je in Hulst tot de CDA-jongeren behoort". „Je kon het al van te voren zien aankomen. Ik heb me er ook niet echt tegen verzet, want het was duidelijk dat die zaak toch door geduwd moest worden". Alleen de wijze waarop verdient vol gens Blommaert geen schoon heidsprijs. „We moesten al een dag voor de ledenvergadering in De Stem lezen hoe de uitslag zou zijn. Daar heb ik me wel aan gestoord". De optimistische mededeling van voorzitter Vermaas, dat de le denvergadering zich unaniem en zonder discussie achter de ad vies-lijst heeft geschaard, moet volgens Blommaert toch in een iets ander daglicht worden ge zien. „Het bestuur stelde zich nadrukkelijk achter de gepre senteerde kandidatenlijst en liet daarbij doorschemeren conse quenties te zullen trekken als de lijst niet zo zou worden vastge steld. Nou ja, toen durfde na tuurlijk niemand nog wat te zeg gen. Dat alles op een rijtje zet tend heb ik de zaak een paar weken laten bezinken. Na diep beraad heb ik nu besloten om me van de lijst terug te trekken". Onthoofd Blommaert had het liever anders gezien. „Je wordt nu in één keer onthoofd. Ik had graag de kans gehad om op een fatsoenlijke manier afscheid te nemen. Bij voorbeeld nog een paar jaar in de raad en intussen een jongere CDA-kandidaat inwerken die dan de vlag kon overnemen. Op 'deze manier is het wel heel cru gegaan. Ik heb overigens geen kwade gevoelens. Ik neem ge woon vier jaar rust voor wat de gemeentepolitiek betreft". Na het bekend worden van de kandidatenlijst heeft Blommaert de nodige steunbetuigingen ge kregen uit zijn woonplaats Sint- Jansteen. „Mensen hebben me aangesproken om met een eigen Steense lijst te komen, want Sint-Jansteen houdt in de ge meenteraad niet veel meer over. Maar dat heb ik afgeketst. Dat is net van hij heeft zijn zin niet gekregen". Anderen boden Blommaert aan een actie te starten met voor keurstemmen toch in de raad te komen, zodat zijn jarenlange er varing toch niet verloren zou gaan. „Heel vriendelijk aangebo den allemaal, maar ook dat zie ik niet zitten. Als je dan vijf stemmen tekort komt sta je er toch naast en dan hebben al die mensen een enorme inspanning voor niets gepleegd". Piet Blommaert valt niet in een leeg gat. Hij zit ook al een jaar tje of acht in het bestuur van het waterschap Hulster Ambacht. Eerst voor de categorie huishou delijke vervuilers, nu voor de categorie gebouwd. Straks doet hij mee voor de nieuwe categorie ingezetenen. Blommaert fun geert binnen het waterschap al vier jaar als voorzitter van de financiële commissie en kan zich inmiddels een ervaren water schapsbestuurder noemen. „Ik hoop dan ook het vertrouwen van de kiezers te krijgen. Ik heb op bestuurlijk vlak toch heel wat kennis en ervaring en die wil ik graag nog gebruiken. Voorlopig niet meer in de gemeentepoli tiek, maar wel in het water schap, dat ook voor de burgers steeds belangrijker wordt". Koewacht heeft er meer dan een jaar op moeten wachten maar kijkt binnenkort tegen volledig gerenoveerd kerkplein aan. De gemeente Axel legt de laatste hand aan een grootscheepse opknapbeurt van het plein waarvoor Axel vorig jaar plotseling geld in de schoot kreeg geworpen. De reconstructie van de Bijlokestraat in Axel viel door de scherpe concurrentie en de werkhonger in de wegenbouw een ton gunstiger uit. De raad schoof dit geld vervolgens meteen richting Koewacht. De grootste veranderingen behelzen de herstrating van het plein waarop de parkeerplaatsen duidelijk aangegeven worden. Daar naast besteedt Axel veel aandacht aan de aankleding van het plein met groen. Het plein krijgt ook een andere verlichting. Het gaat om de oude lichtmasten uit het Axelse winkelgebied dat kortgeleden ook helemaal is vernieuwd. foto wim kooyman u de avonden lan ger zijn en het duis ter geheimzinniger, is het de juiste tijd voor grie zel- en spookverhalen. Wilt u er echt ten volle van genieten, dan zou u eigenlijk de sfeer van een huiskamer of woon keuken anno 1900 moeten op roepen. U schaart u dan met uw gezin rond de 'buzekachel' of het kolenfornuis en wacht in de gelige lichtkring van de petroleumlamp tot één van u allen begint te vertellen over de mysteriën uit het Zeeuws- Vlaamse landleven van - laat ons zeggen - 1850. Een tijd waarin heksen, weerwolven, dwaal- en klopgeesten en ma giërs dit land bevolkten. Als er in die tijd ook niet bevlogen pastores waren ge weest, zoals die ene van Sint- Jansteen, met de bijnaam 'den blikken', die duivels en gees ten vermochten uit te drijven, dan had het er slecht voor gestaan. Neem dat geval op de boerde rij van Dees Vael. op de Absdaalsedijk. Dees had tien knechten, waaronder een heel zwijgzame, met wie iets niet pluis was. Op een zondag, toen de vrouwen uit de buurt schap op weg waren naar de vroegmis in Sint-Jansteen en het land van Vael passeerden, zagen zij De Zwijger daar be zig bij een zandput. Kennelijk was hij iets aan het begraven. Dees Vael, die snel op de hoogte werd gesteld, wachtte tot De Zwijger met zijn werk klaar was. Toen Dees en een paar helpers hun rieken in het zand staken kwam er een veu- lenvel met een ketting om de nek te voorschijn! Daar moest de pastoor bij gehaald worden. Hij kwam, zag en wist raad. Hij wachtte tot het zeker was dat 'De Zwijger' naar Stekene was, en wierp toen het veulenvel met de ketting er nog aan, met behulp van een riek in de brandende oven. En je gelooft het of niet: op hetzelfde mo ment werd er op de deur geklopt, en daar stond De Zwijger, van wie iedereen ze ker wist dat hij op dat mo ment in Stekene zat. En wat er toen gebeurde! De Zwijger viel op zijn knieën en bad de pastoor om vergeving en bekende dat hij, dankzij het ingrijpen van de zieleher- der, nu van de duivel verlost was. En dan de vrouw van Frans Dieleman, die destijds in Zaamslagpolder woonde en van wie door jong en oud werd getuigd dat zij het boze oog had. Wie boter wilde kar nen kon het beleven dat het werk niet wilde vlotten. Pas als je een gloeiende hoefijzer in de melk duwde, ontstond er in een verdacht snel tempo boter! Na zoiets werd vaak opgemerkt dat de vrouw van Frans Dieleman met een arm in het verband liep. Zware brandwonden! Jawel. Wilde je een boom rooien tegen de wens van de vrouw van Frans Dieleman, dan kon je er van op aan dat de boom de verkeerde kant opviel: pre cies op je dak bijvoorbeeld. Soms was een zwarte kat op de wortels van de boom gesig naleerd. Schopte je het beest weg, dan viel de boom goed, maar tevens hoorde je de vrouw van Frans in haar huis je kermen van pijn. Dan was er die brand in de boerderij van de oude Boel, in de Overdamstraat. Een raar fikkie, want de vlammen waren heel klein en ze hadden een blauwe kleur. Duivels werk! De gealarmeerde pas toor knielt bij de brandhaard en bidt, terwijl de brandweer het spuiten staakt, een spe ciaal gebed. En ziet: het vuur dooft, terwijl de wind gaat liggen. Nu spreek ik nog niet eens over Jane Pape van Zoute- spui, die je 's-nachts kon te genkomen in de gedaante van een hond of een paard. Het was dan goed om te roepen: „Loop je hier in de naam des Heren, Anne Pape?", want dan verdween de verschijning. Wie het niet gelooft: hij leze 'Het spookte in Zeeuwsch- Vlaanderen', in 'Volksverha len' van Joh. de Vries. Daar staat het allemaal in. En wie mocht denken dat het geloof aan kwaadaardige krachten en machten in onze verlichte tijd is uitgebannen, die moet dit voorjaar eens letten op de verkiezingscampagne van de Centrumpartij... GRAAL'W - Gemeenschapshuis, 13.45 uur kaarting. CLINGE - Malpertuus, 13 uur dansen en bingo ANBO. HEIKANT -'t Heike, 13.30 uur schieting KBO. SAS VAN GENT -De Roselaer, 14 uur koersbal kbo. HULST - Café De Vrijbuiter, 20 uur prijs- kaarting. KLOOSTERZANDE - Café de Kastanje, 19.30 uur vleeskaarting. LAMSW AARDE - Café de Vier Jaargetijden, 13.30 uur schieting voor bejaarden. Axel/Sas van Gent - De poli tie in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren hield gistermorgen op de Buthdijk te Axel en op de Westkade te Sas van Gent een snelheidscontrole. In totaal werden 94 automobilisten ge verbaliseerd. Gecontroleerd werden 1442 voertuigen. De hoogstgemeten snelheid bui ten een bebouwde kom be droeg 123, erbinnen 83 kilo meter per uur. Hulst - In de nacht van dins dag op woensdag is ingebro ken in een café aan de Vis markt te Hulst. Meegenomen werden een fles drank, een bedrag aan wisselgeld en een aantal pakje sigaretten. De 35-jarige eigenaar deed hier van gisteren aangifte bij de politie in Hulst. (ADVERTENTIE) inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5 °/o* is. Girorekening houders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis e Postbank Kapitaalrekening met een zonder kosten van opnemen. Zelfs een doen. Gewoon via hun giroboekje. eerste minimum inleg van f25.000,- biedt bedrag boven de f25.000,-, als u dit een de ideale combinatie van zeer hoge rente maand van tevoren reserveert. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen: (nu 5,6%*) én alle opnamevrijheid. Hetzelfde principe geldt ook voor het nummer is U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020) 591 82 20. 'Rentevergoeding per 23 december 1993.

de Stem | 1994 | | pagina 15