IIEUW! ft.' DE STEM tudiecentrum in moeilijkheden 5es jaar geëist tegen Axelaar voor moord op eigenaar shoarmazaak Commissaris Roost wil besluit aanvechten MAAK i9.-1 ardenburgs instituut in 1993 voor 1,2 miljoen gulden in de rode cijfers rovincie Zeeland blijft tegen vliegveld voor Ultra Lichte Vliegtuigen 27.000 Zeeuwen zijn verslaafd aan de drank Politiek tegen kortingen medisch onderzoek jeugd Concert Soulsister in Axel onia Leider bende gokverslaafde Zeeuws-Vlamingen hoort 3 jaar gevangenisstraf eisen Acht maanden cel geëist tegen koffieshophouder Aantal Zeeuwen groeide in '93 met 2539 Wereldrecord in kerncentrale 994 IK IN CAFEÏNEVRIJ BW: #:i?l koffie drink ik op Voor thuis heb ik dat nieuwe, kleine Iran 125 gram. iltijd vacuümverse slimme, compacte r ook in cafeïnevrije ik ook in huis oor wanneer m'n i vraagt." 3 ppm, 8 Kb buf- AN 32: it bewer- ningssoft- -i m EYSCAN rijswaar- J edte, met stherken- -* ible »peed. Z >mpotible. ghscreen- 10 2.0: l ïultimedia .5 Ie met de 7 AUTO op motor te koop I dacht u van het resultaat als u dat even laat fïonviaeen ..kleintje" in De Stem r a 5 van de 10 mannen 'fD0 stem lezen ïLhoen speciale motoren" Uw *£L,jng m die rubriek |TdU5 niet missen Zeeland »a(10nze correspondente Middelburg - Tegen de veertigjarige Éxelaar R.I. is zes jaar gevangenis je geëist met tbs voor het in |oelen bloede doden van de dertig- Ejige eigenaar van een shaorma- ïa'ak in zijn woonplaats op 14 fe- Iruari vorig jaar.. De Axelaar moest zich gisteren voor de Middelburgse rechtbank verantwoor den. Tijdens een eerdere behandeling van de zaak eiste de officier van justitie twaalf jaar, maar de rechtbank achtte het toen noodzakelijk dat de man zich zou onderwerpen aan een diepgaand psychiatrisch onderzoek. Dit naar aan leiding van het verweer van de verdach te, die het had over 'samenzweringen' tegen zijn persoon, die hem in 'panische doodsangst' zouden hebben gebracht. Dat was volgens I. dan ook de reden waarom hij na een korte woordenwisse ling in café De Bosporus de eigenaar twee kogels in het lichaam joeg. De rechtbank uitte de veronderstelling dat I. wellicht zou lijden aan waanvoor stellingen en de deskundigen bevestigen dit nu ook. I. wordt in het psychiatrisch rapport sterk ontoerekeningsvatbaar verklaard op het moment van de moord, maar officier van justitie mr. Mos zet hierbij zijn vraagtekens. Niemand in de omgeving van de ver dachte had eerder ooit iets gemerkt van waanvoorstellingen. Integendeel, de man had volgens.getuigen onder zijn Joegoslavische landgenoten een soort schrikbewind gevoerd, waardoor hij re gelmatig geld wist los te krijgen. rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. an onze verslaggever jardenburg - Zeeland Studiecentrum in Aardenburg erkeert in financiële problemen. Zoals het er nu naar it ziet, loopt het exploitatietekort op van vier ton in tot 1,2 miljoen gulden in het boekjaar 1993. let bestuur van Zeeland Studie- entrum voerde gisteren een ge- jrek met de bank om een moge- jke oplossing voor de financiële joeilijkheden te bedenken. Be- luuisvoorzitter burgemeester J. an Rest van Sas van Gent dde gisteren na afloop posi- eve berichten: „We praten in irmen van doorgaan. Laat dat eel duidelijk zijn. Ook is er ■en enkele leverancier die geld u ed heeft en in de hele be- rijfsvoering zal niets verande- en. Wel is gesproken over een ndere financieringsstructuur. acaturestop lorzaken voor het oplopende te- ort zijn hogere aanloopverlie- en dan geraamd na de (her opening van het centrum. De tonomische teruggang speelde lok een rol. Minder bedrijven en nstellingen maakten gebruik ,n de diensten van Zeeland udiecentrum. Een vacatures- op over de gehele linie is een -an de maatregelen die genomen ;n om de begroting 1994 af te luiten met een licht voordelig aldo. Er werken vijftig mensen zi het complex aan de Aarden- raigseHerendreef. 'land Studiecentrum, voor heen bekend onder de naam Volkshogeschool Zeeland, is juni vorig jaar na een ingrijpende verbouwing en uitbreiding geo pend. De bouwklus kostte ruim vijf miljoen gulden. De gemeente Aardenburg heeft zich bij de financiers garant ge steld voor terugbetaling van de volledige lening bij een even tueel faillissement. De andere gemeenten in Zeeuws-Vlaande- ren staan op hun beurt weer voor twee miljoen gulden garant op de garantiestelling van Aar denburg. Het dagelijks provin ciebestuur had dat als voorwaar de gesteld alvorens in te stem men met het verbouwingsplan. Voorlopige cijfers Voorzitter Van Rest benadrukte dat de nu bekengemaakte cijfers over het tekort voorlopig zijn omdat het boekjaar '93 pas in maart definitief wordt afgeslo ten. Het tijdelijke gat, aldus Van Rest is ontstaan door onder meer de verminderde opbrengst als gevolg van het twee maanden te laat opleveren van de vernieuw bouw. Ook de reorganisatie van de hele opzet van Zeeland Stu diecentrum zorgde eenmalig voor hoge kosten. in daarmee krijgt de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD), die ig ziet dat er per provincie of twee ULV-velden komen, ril op het rekest. De dans rond het nog steeds bestaande veldje bij Brouwers ten dateert al sinds 1989 en in le loop der jaren- is het nog Seeds niet duidelijk geworden of 11 nu wel of niet mag worden Hogen. 1988 kreeg de vliegclub de «stemming van de RLD om een i»r lang bij wijze van proef te wegen. Provinciale Staten van «eland gingen tegen de vergun- tf-gvan de RLD in beroep en de 'eenmalige minister van Verkeer (tl Waterstaat Smit-Kroes be- jfoot de vergunning in te trek- Raad van State oordeelde s jaar later dat de minister M onterecht had gedaan en, als '1 'ogen het vliegveld, was met We argumenten moest komen. argument dat de Grevelin- fr' a's stiltegebied zou worden aangewezen vond de RvS wel mager. Bovendien had er "tonks duidelijke toezeggingen evaiuatie van die proefpe- Plaatsgevonden en moest Maar eens gebeuren. FOTO JAAP WOLTERBEEK /an onze correspondent Middelburg - Provinciale Staten van Zeeland blijven een ferm ee zeggen tegen een vliegveld voor ultra-lichte vliegtuigen ULV) bij Brouwershaven. Een andere plaats in het Zeeuwse s evenmin bespreekbaar. De heer Tiggelman toont de affiches van het ZCAD tegen overmatig gebruik van alcohol. Reizende expositie over alcoholmisbruik in de provincie Zeeland van de expositie is om mensen wat zelf. Ook de omgeving kampt met Tot op heden heeft de RLD nog niets geëvalueerd, heeft de mi nister nog steeds geen besluit genomen en blijft de provincie Zeeland ondanks een recent ver zoek van de RLD om de beslis sing te herzien met de met vrij wel dezelfde argumenten van en kele jaren geleden: „Vrijwel ge heel Zeeland is een natuurge bied, ULV's zijn een bron van verstoring en de avifauna wordt door die ULV's ernstig verstoord door lawaai en visuele prikkels". Voorzitter van de vliegclub, Ph. van As, wijst die angst voor verstoring van de avifauna van de hand. „Ik ben gebeld door de commandant van een vliegbasis. Als ik daar de vogels kan wegja gen kan ik geld verdienen. Het argument van de provincie slaat echt nergens op. Bovendien is het vliegen met ULV's aan stren ge regels gebonden en kunnen we echt niet vliegen waar we willen." Aan burgelijke ongehoorzaam heid door toch te gaan vliegen denkt hij niet. „We stappen eind van de maand weer eens naar de Raad van State. Eens kijken of die de minister kan dwingen om eindelijk eens een besluit te ne men." Van onze verslaggever Middelburg - Van elke negen Zeeuwen is er eentje verslaafd. Het zij aan alcohol, drugs of gokken. Alcoholmis bruik spant de kroon. Niet minder dan 27.000 Zeeuwen blijken hun alcohol gebruik niet in de hand te hebben. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs heeft daarom, als een van de middelen om mensen met een alcoholpro bleem de helpende hand te bieden, een tentoonstelling ontwikkeld met de naam 'Alcohol: denk meer over minder'. In samenwerking met de Zeeuwse biblio theken wil het bureau zoveel mogelijk publiek bereiken. Daarom dat deze ten toonstelling in 1994 een ronde maakt langs de meeste vestigingen van openbare biblio theken in Zeeland. Doel van de expositie is om mensen wat meer te laten nadenken over minder alco holgebruik. Uitgangspunt van de initia tiefnemers is allerlei tips en informatie over alcohol en het gebruik ervan te geven. De tentoonstelling bestaat uit een serie van 34 wandplaten waarin allerlei onderwer pen aan de orde komen: hoe men van alcoholgebruik tot -misbruik komt; de ge volgen van alcohol voor het lichaam; mo menten waarop alcohol écht niet kan, zoals tijdens werk of bij deelname aan het verkeer, en de mogelijkheden die er zijn om alcoholgebruik te matigen. Dit laatste al dan niet met hulpverlening. Elke vorm van verslaving is een probleem. „Dit betekent dat deze verslaving het leven van deze mensen voor een groot deel beheerst", zegt men op de afdeling preven tie van het ZCAD. Verslaving heeft niet alleen consequenties voor de verslaafde zelf. Ook de omgeving kampt met de gevolgen, waarbij de verkeersongevallen met drank in het spel en criminaliteit om aan het benodigde geld te komen, het meest in het oog springen. Van alle verslaafden spannen de alcoholis ten de kroon. Niet zo verwonderlijk. Je kunt bij wijze van spreken op iedere straathoek alcohol kopen. Het is maat schappelijk geaccepteerd. Vaak worden mensen aangespoord 'er nog eentje te ne men'. Gevolg: 27.000 Zeeuwen kunnen de gewoonte een drankje te nemen niet in de hand houden. De officiële opening van de expositie en daarmee de start voor de toernee vindt op 17 januari om 16.00 uur plaats in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteense- dijk in Middelburg. ZIE OOK ZEELAND C4 Gokverslaving Terneuzense politiechef: 'Niet doorgaan benoeming komt als een koude douche' 2ta-Uchte v^le9tuigen vormen volgens de provincie te veel foor de natuur. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Terneuzen - „De kritiek luid de grotendeels dat ik me in het reorganisatieproces teveel opstelde als korpschef van Terneuzen. Dat ik me te wei nig verdiepte in de perikelen die met de vorming van één politiekorps in Zeeuws- Vlaanderen te maken had den." Dat zegt de aan de kant gezette Terneuzense politiechef A. Roost in een reactie op het besluit van de leiding van de regiopolitie Zeeland. Die maakte afgelopen dinsdag aan de Zeeuws-Vlaamse politiemensen en de buitenwacht bekend Roost het leiderschap over het district Zeeuws-Vlaan deren niet toe te vertrouwen. Het nieuws kwam voor de vroe gere commissaris van de ge meentepolitie Terneuzen zelf de ze maandag 'als een koude douche'. Roost legt zich daar trouwens ook niet bij neer. In overleg met zijn vakbond en ju ridisch adviseurs wil hij onder zoeken of het besluit van de korpsleiding met succes aan te vechten is. De aan de kant gezette (beoogd) politiechef voor Zeeuws-Vlaan- deren kreeg de onheilsboodschap A. Roost: 'Niet zoals het zou moeten' FOTO CAMILE SCHELSTRAETE van de korpsleiding afgelopen maandag. Roost zat toen al zo'n half jaar thuis, nadat hij ziek vroegtijdig was teruggekeerd van vakantie. Gezien het feit echter dat hij lange tijd noodgedwongen met ziekteverlof thuis zat, noemt Roost de verwijten die hij naar zijn hoofd kreeg geslingerd onte recht. Ook de wijze waarop de korpsleiding het besluit in de openbaarheid bracht, is volgens de opzij gezette politiechef 'niet zoals het zou moeten'. Politiebond Voorzitter H. Kruizinga van de Algemene Christelijke Politie bond (ACP) deelt die mening en bekritiseert de manier waarop het nieuws naar buiten is ge bracht door de korpsleiding. „Dat is ongelukkig gebeurd. Zo beschadig je iemand en dat hoeft helemaal niet. Wel moet je er als volwassen dienstleiding iemand anders voor neerzetten. Achter die beslissing staan wij volledig. In brede kring is vastgesteld dat Roost niet de juiste man op de juiste plaats was." Burgemeester C. Ockeloen in stalleerde commissaris Roost op 22 mei 1986 als nieuwe korps chef van de gemeentepolitie in Terneuzen. Hij kwam als opvol ger van C. Hindriks die eind 1985 naar Velzen vertrok. Voordat hij naar Terneuzen kwam, werkte Roost als hoofd van de justitiële dienst bij de gemeentepolitie in Gouda. De eerste vijf maanden pendelde hij nog iedere dag op en neer tussen de Scheldestad en zijn vroegere woonplaats Haastrecht bij Gou da, omdat hij zijn huis nog moest verkopen. „En toen ik na twee maanden op de pont zat en Zeeuws-Vlaanderen zag, kreeg FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP DONDERDAG 13 JANUARI 1994 DEEL Van onze correspondente Middelburg - Een gedeelde gokverslaving bracht vier jonge Zeeuws-Vlamingen in de zomer van vorig jaar bij elkaar en vervolgens op het dievenpad. Onder leiding van de 20-jarige F. van I. uit Phi lippine werden tientallen bedrijven en instellingen door de gokkers bezocht, waarbij voor een kwart miljoen aan schade werd aangericht. Tegen Van I. werd gisteren voor de Middelburgse recht bank drie jaar gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaarlijk. De bende opereerde in wisse lende combinaties waarbij in cidenteel ook de 21-jarige Belg S.S. betrokken was. De opbrengst van de buit werd door de Zeeuws-Vlamingen vrijwel onmiddellijk vergokt, terwijl de Belg het geld nodig had om het gebruik van zijn dure auto te kunnen bekosti gen. De ten laste gelegde feiten waren overigens slechts een kleine bloemlezing uit de was lijst van inbraken en diefstal len door de afzonderlijke le den gepleegd. Zo was hoofd verdachte van I., die ook nog terechtstond voor een viertal geweldsdelicten in 1992 in België gepleegd, goed voor 21 feiten, de 21-jarige M.W. uit Terneuzen was betrokken bij 65 feiten, terwijl zijn plaatsge noot J.C. tijdens de rooftoch ten 38 maal van de partij was. Tegen C. werd tweeëneenhalf jaar geëist en tegen W. twee jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. Omdat W. toegaf nog steeds gokverslaafd te zijn vorderde de officier bovendien toezicht van de re classering. Hoewel alle verdachten mee deelden 'liever te werken dan te zitten' komt alleen de Belg S. hiervoor in aanmerking, al dus de officier van justitie, die vervolgens drie maanden eiste met daarvoor in de plaats honderdveertig uur dienstver lening. Een vijfde verdachte zal op een later tijdstip terecht moeten staan. De rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. ik voor het eerst het gevoel dat ik thuiskwam. Dat vond ik een goed teken", zei hij een half jaar na zijn aantreden. Supermensen Over zijn werk als politiecom missaris zei Roost indertijd: „Ik heb altijd ai korpschef willen zijn. Je hebt een soort 'overall visie'. In een kleine gemeente als Terneuzen is er bovendien ruim te voor een persoonlijke benade ring van het werk. Als een agent niet goed functioneert, kun je daar persoonlijk op ingaan en vragen wat er aan de hand is. In een korps met duizend mensen is dat onmogelijk. Dat is ook een van de redenen dat het mij hier uitstekend bevalt." In hetzelfde vraaggesprek lachte Roost om de vraag een schets te geven van de ideale politieman: „Die bestaat niet. Een politie man is een gewone sterveling, van vlees en bloed. Ook hij heeft zijn emoties, al wordt hij ge traind om ze in bedwang te houden. Als iemand bijvoorbeeld bij een aanrijding waar een aan tal doden zijn gevallen is ge weest, roep ik hem bij me om de zaak nog eens door te praten, dat is in een aantal gevallen nodig. Wij zijn geen supermen sen, ai denkt men soms van wel." Van onze verslaggever Terneuzen - De politiek in Terneuzen is allerminst ge lukkig met de drastische be zuiniging van de GGD (Ge meenschappelijke Gezond heids Dienst) Zeeland op de medische onderzoeken van kinderen in alle onderwijs vormen. Door te hoge werkbelasting bij de schoolartsen is de GGD ge noodzaakt de onderzoeksfre- quentie terug te brengen tot een 'beneden minimaal niveau'. F. Hamelink (GPV/RPF) riep gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie fi nanciën en volksgezondheid wethouder P. Hamelinck op een brief te schrijven naar het GGD- bestuur om de zorg over deze inkrimping uit te schrijven. „Tevens moet het bestuur duide lijk maken wat de financiële ge volgen voor de gemeenten zijn als de voorzieningen toch in stand worden gehouden. Pas dan kunnen we een duidelijke afwe ging maken." De overige fracties sloten zich bij de woorden van Hamelink aan. Bij het basisonderwijs vervalt het reguliere onderzoek voor de kinderen in groep acht en be- Middelburg - Tegen de 41-jarige Terneuzenaar B.E. is bij verstek een gevangenisstraf van acht maanden geëist. Bij een inval in de koffieshop van verdachte werden in mei van het vorig jaar behalve een kleine hoeveelheid harddrugs en hasj ook nog een revolver, een spuitbus CS-gas, een stiletto en twee vlindermessen in beslag ge nomen. Verder acht de officier van justi tie E. schuldig aan heling van een groot aantal computerboe ken, die regelmatig door twee drugsverslaafde vrouwen bij hem werden afgeleverd. Ook in deze zaak doet de rechtbank over veertien dagen uitspraak. steedt de schoolarts verder min der tijd aan de kinderen in groep vier. Voor deze leerlingen vervalt het onderzoek naar gezichts scherpte, gehoor en houding. Ook in het speciaal onderwijs wordt beknibbeld op het genees kundig onderzoek en in het voortgezet onderwijs vervalt het reguliere onderzoek door de schoolarts voor de leerlingen in de tweede klassen geheel, met uitzondering van de scholen voor voortgezet basisonderwijs (vbo). Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse bevolking groeide in 1993 met 2.539 mensen tot een aantal van 363.734. Op 31 december vorig jaar waren er in de provincie 180.353 mannen en 183.381 vrou wen. De bevolking groeide in alle regio's van de provincie. Het meest op Zuid-Beve land (+804). Goede tweede was Schouwen-Duiveland dat zijn bevolking met 699 zag toenemen. De verdere cijfers: Zeeuws-Vlaanderen +274; Noord-Beveland +34; Walcheren +424; Tholen/ St.-Philipsland 304. Van onze verslaggever Doel - De kerncentrale Doel heeft in recordtempo drie stoom generatoren van Doel 3 vervan gen. Voor het werk stond 54 dagen, maar de klus werd in 44 dagen geklaard. Een nieuw we reldrecord. Het personeel dat het karwei moest uitvoeren werd blootge steld aan de kleinste dosis radio actieve straling die bij dit werk ooit is gemeten. Ook de tijd van 94 dagen tussen het stilleggen en opnieuw opstarten van de kern centrale is een wereldrecord. Van onze verslaggever Axel - De populaire Belgische popgroep Soulsister ver zorgt vrijdag 4 februari een volledig concert in de Citohal te Axel. t Soulsister werd in Nederland vooral bekend met de hit 'The way to your heart' en boekte ook successen met de nummers 'Broken' en 'Aint that simple'. De groep verzorgde vorig jaar met veel succes het voorprogram ma tijdens de Europese toernee van Sting. Als vervolg hieropis de 'Simple Rule Tournee' van Soulsister zelf van start gegaan, met voor al België uitverkochte zalen. Deze Europese toernee komt dus vrijdag 4 februari naar Axel. De band komt in voltallige bezetting met twaalf muzikanten. Voor de bewoners van de grensstreek en Zeeuws-Vlaanderen wordt het een unieke kans om een concert van Soulsister bij te wonen. De voorverkoop is al gestart bij Europes Music Center in Hulst en sluis, Sonora en Beatbox te Terneuzen, Koster Dey in Axel-en voor België bij The Kitchen in Sint-Niklaas. De organisatie van het concert is in handen van het bureau Happening. Daar kunnen ook telefonisch kaarten worden gere serveerd onder nummer 01140-20345. Het voorprogramma in Axel wordt verzorgd door de groep Sweet Dreams uit Hulst.

de Stem | 1994 | | pagina 13