k. tIJS DE STEM riehonderd films op festival VERS. RTING. Jongen beschrijft seks met Michael Jackson UIT gids [Rotterdam' besteedt veel aandacht aan China, Taiwan en Hongkong Wereldpremière Breda van The Chippendales Keiharde wereld achter Noordiers vredesoverleg EGEN KAAS. Hans Theessink Angela Strehli Schönberg André Grétry Little Hatch Mozart Nieuwzeelander maakt tv-documentaire kRI 1994 iPERWTEN MET JVORTELTJES. Extra fijn. 2 blikken a 850 ml Het klinkt misschien oneerbiedig, "maar ik heb Kam natuurlek ook ernorm beïnvloed." Seth Gaaikema Gids Marjan Mes Irommen publiek en talloze internationale filmkunste- ,ars zullen vanaf 26 januari weer tien dagen lang voor ,ji komen en gaan op de Rotterdamse Kruiskade irgen. De daar geconcentreerde bioscopen zullen tot 6 bruari onderdak bieden aan het International Filmfes- jval Rotterdam, een van de belangrijkste filmfestivals jr wereld voor de kunstzinnige, politiek geëngageerde experimentele film. Bals Fonds werd gemaakt. Sindsdien is Zhang Yuan het werken aan de voltooiing van deze film onmogelijk gemaakt. a 'aanvoerroute' ook voor de jéderlandse filmhuizen wier mbod voor een belangrijk deel door 'Rotterdam' geïntrodu- ide films bestaat. 23e aflevering van dit iraakmakende evenement, dat leevast een aantal cinematogra- iEhe ontdekkingen oplevert, resenteert driehonderd speel- tas, documentaires, korte films videotitels in veertien filmza- i Het festival besteedt veel adacht aan speelfilms uit Chi- j, Taiwan en Hongkong, jaarnaast biedt het hoofdpro- :amma, met rond de dertig in- ■nationale premières, vooral ik films uit Japan en de Vere gde Staten. Naast de premières jn er zo'n dertig films die eer- op de grote festivals van jannes. Berlijn en Venetië te ien waren. kwoontegetrouw worden ook e nieuwe films van belangrijke ineasten vertoond, die ooit in as land geïntroduceerd werden oor 'Rotterdam'. Onder hen Mi- e Leigh, Eric Rohmer, Abel 'errara, Philippe Garrel, Akira jirosawa, Clara Law, Manoel eOliveira, Derek Jarman, Sara iriver en Hal Hartley, leette de manifestatie eerst ta International en later Film- stival Rotterdam, vanaf deze 3e versie luidt de naam oortaan International Filmfes- •al Rotterdam. Festivaldirec- etir Emile Fallaux heeft het af lopen jaar met zijn medewer- lers de wereld afgereisd om 'een moramisch programma' te linnen aanbieden. Afrika, waar e 'filmscouts' de afgelopen ja- altijd wel een juweeltje wis er. te ontdekken, bleek ditmaal iets te bieden te hebben. ongerenbestaan )ok Latijns Amerika leverde boeiends op. Fallaux sakte echter in de Verenigde haten sterk gecharmeerd van iet werk van jonge, onafhanke- jke cineasten aan de West bast, in San Francisco en Los ageles. Hun films tonen de laduwzijde van het jongeren- estaan m Beverly Hills. Gregg raki, Steven Okazaki en Caveh ^edi verfilmen hun existen ce twijfels en verkrampte rela- ies. ®ile Fallaux, die zijn derde iar als festivaldirecteur ingaat, tót ook een serie interessante peelfilms uit de Volksrepubliek viina, Taiwan en Hongkong ge dateerd, die nog niet eerder 'tuten de eigen landgrenzen «den vertoond. Deze films va ten van experimenteel tot en tó een selectie van puur com- nerciéle produkties, die wordt Mgekondigd als 'Hongkong te Office'. «jfde neratie lok zal er een aantal films te 'en zijn uit de knngen van de Jgenaamde 'vijfde generatie' -hinese filmstudenten waar de «nationaal vermaarde Zhang ffiou ('Raise the red lantern') Uien Kaige ('Farewell to my jncubme') uit voortkwamen. 1 °°k van de zesde genera- ion6ere' politiek militan- ti. waarvan de 30-jarige -Yuan de bekendste is. ng ]aar werd de ruwe versie L Iens 'Bëijing Bastard' ief-f0.110 Rotterdam, omdat ®et geld van het Hubert Beijing Basterd Zhang Yuan wordt in Rotterdam verwacht, samen met zijn echt genote die een documentaire heeft gemaakt over het totstand komen van 'Beijing Bastard', een ruige film over jongeren aan de zelfkant van de stad Beijing. Ook het ingrijpen van de autori teiten heeft zij in haar documen taire verwerkt. Door de verto ning van hun films.in Rotterdam kunnen de Chinese cineasten in grote problemen komen in hun land. Emile Fallaux heeft over dit risi co gesproken met de Chinese filmers. Zhang Yimou, die zelf in Amerika woont, heeft hem de vertoning zelfs ontraden. Yimou, de meest succesvolle Chinese fil mer aller tijden, werkt in China aan een nieuwe film en is bang dat ook hem een verbod om verder te werken, zal treffen. Confrontatie „Maar", zegt Fallaux, „Zhang Yuan en zijn vrouw zijn, net als hun politiek militante generatie genoten, uit op confrontatie. Ze staan erop dat hun werk ver toond wordt, wat de consequen ties in de Volksrepubliek ook zullen zijn." 'Rotterdam' en politieke bekom mernis horen bij elkaar, al vanaf het prille begin toen wijlen Huub Bals nog de scepter zwaai de. Een belangrijk bijprogram ma van het filmfestival is sinds drie jaar de afdeling Limits of Liberty, die is gereserveerd voor films die te maken kregen met censuur of verbod. Vrijheid Vanaf het komende festival is dit onderdeel omgedoopt in 'Filmf- ree'. Fallaux heeft een stichting met die naam in het leven geroe pen, die in een klein Amster dams bureau informatie gaat verzamelen over schendingen van de vrijheid van meningsui ting van filmmakers. Dat kan variëren van censuur tot fysiek geweld. Aanleiding tot de op richting was de aanslag drie jaar geleden op de Argentijnse film maker Fernando Solanas nadat president Carlos Menem hem even tevoren wegens smaad voor de rechter had gedaagd. „De filmwereld liet toen geen georganiseerd protest horen", al dus Emile Fallaux. Zijn grote voorbeeld is de Amerikaanse Ci vil Liberties Organisation, een groep van voornamelijk joodse advocaten, die de mars van een groep neo-nazi's door Chicago verdedigde. „Het geeft aan dat minderheden altijd baat hebben bij open en democratische ver houdingen. Ik vind dat een film nooit verboden moet worden tenzij de wet wordt overtreden". Omstreden Tijdens International Filmfesti val Rotterdam vertoont Filmfree een aantal omstreden films, zo als 'Testament' van Lordan Za- franovic, een drie uur durende documentaire over de banden van Kroatië met de nazi's. Hoe- deze bon ontvangt u De Chinese regisseur Zhang Yimou (hier met zijn vrouw, actrice Gong Li) is bang voor vertoning in Rotterdam van de film 'Beijing Bastard' van zijn jonge, militante collega Zhang Yuan. China heeft de film verboden. foto afp wel de film volledig uit archief materiaal is samengesteld, ver boden de Kroatische autoriteiten de vertoning, om niet herinnerd te worden aan een dubieus verle den. Ook zal een uit Vietnam wegge- censureerde film, 'Please forgive me' van Luu Trong Ninh, zo mogelijk in diens aanwezigheid, worden gedraaid. De ongecensu reerde kopie van de film is in delen uit het land gesmokkeld. Filmfree presenteert verder de omstreden documentaire, 'Beruf Neo-Nazi' van de Duitse regis seur Winfried Bonengel. Vorige week heeft het Openbaar Minis terie besloten om deze film niet in Nederland te verbieden. Zulks was verzocht door de Stichting Bestrijding Antisemitisme (STIBA) en het Nederlands-Is raëlitisch Kerkgenootschap (NIK) die menen dat de docu mentaire zou aanzetten tot ras senhaat en discriminatie. International Filmfestival Rot terdam bevat naast Filmfree nog andere bijprogramma's. Een daarvan is gewijd aan amateur films van professionele cineasten als Richard Leacock, Clemens Klopfenstein, Joris Ivens, Johan van der Keuken en de Rotter dammer Bob Visser. I-r i-Tfr^y-r,■.nrrrmrmWt* reifri'a111' directeur van International Filmfestival Rotter- ae hele wereld af om interessante films te selecteren. foto anp BLUESMUZIKANT HANS Theessink pakte op zijn vorige cd Call me uit met een reeks indrukwekkende gastmuzikan ten. Leden van The Band, van James Browns blazerssectie en de koorzangers van Ry Cooder hielpen Theesink een prima plaat te maken. Dat hij ook met minder grote goden goede platen kan maken, bewees hij al met de cd Baby wants to boogie en hij laat het ook nu weer horen op de pas verschenen plaat Hans Thees sink Blue Groove Live. Blue Groove bevat de begeleiders Jon Sass (tuba), Dorretta Car ter (zang) en Ali Thelfa (zang en percussie). Deze live-cd bewijst dat Thees sink en de zijnen met beperkte middelen tot opmerkelijke din gen in staat zijn. De mengeling van blues en gospel die je op deze plaat te horen krijgt, klinkt oprecht en doorleefd. Theessink Blue Groove zijn uistekend op elkaar ingespeeld en omdat Theessink erin slaagt zijn eigen composities authen tiek te laten klinken, valt er op deze plaat veel te genieten. Het enige minpuntje is de ver sie van het door Allen Tous- saint voor Lee Dorsey geschre ven en door The Pointer Sisters grootgemaakte Yes we can can. Vergeleken met het origineel en zelfs met de Pointer Sisters versie is deze uitvoering te hoog .gegrepen. Het had beter ingeruild' kunnen worden voor een goed eigen nummer. (Music Words) WIM VAN LEEST ANGELA STREHLI is hier een tamelijk onbekende naam, maar in de States heeft ze in kennerskringen een aardige re putatie opgebouwd als blanke vertolkster van blues en aan verwant materiaal. Ze stond er op het podium met grootheden als Muddy Waters, Buddy Guy, Albert King, BH King en Albert Collins en ze maakte een stuk of vier langs- pelers op het Antone-label. Blond blue is de titel van haar nieuwe cd. Die plaat bevat een aantrekkelijke mengeling van eigen composities en werk van mensen als Curtis May- field, Etta James en Sam Dave. Instrumentaal wordt ze bijgestaan door lieden als Billy Payne, Steve Cropper, Jim Keltner en een reeks minder bekende, maar niettemin zeer gewaardeerde sessiemuzikan ten. Angela Strehli beschikt over serieuze en een onserieuze kan didaat - de componist volop ge legenheid tot parodiëren. De opname die van deze opera is verschenen dateert uit 1978 - het bicentenaire van de pre mière - en is geheel in Vlaams/ Waalse handen. Die 16 jaar hoor je nauwelijks, en je moet ze maar voor lief nemen, want er zijn maar weinig opnamen van werk van Grétry. Onze zui derburen zijn trots op hem, en dat mag ook best, gezien zijn aangename en verrassende mu ziek. (Koch) HANS ROOSEBOOM Hans Theessink (links) met zijn groep Blue Groove. foto archief de stem dering in brengen. Well, all right! is niettemin een puike plaat vol zinderende blues. Little Hatch en zijn Hou- serockers brengen die muziek onopgesmukt en zonder kapso nes. Als je de plaat hoort, zou je willen dat je bij het concert aanwezig was geweest. (Mo dern Blues Recordings, Munich Records) WVL IN NEDERLAND heeft hij ner gens een straat, in het centrum van Parijs wel, en zeker in zijn geboortestad Luik: de Waalse componist André Grétry (1741-1813). Op 20-jarige leeftijd vertrok hij te voet uit Luik naar Rome, waar hij in vier jaar tot meester rijpte. Grétry vestigde zich ver volgens in Parijs. Daar groeide hij al snel uit tot de koning van het lichte muziektheater. Grétry staat aan het begin van de amusementsmuziektraditie in Europa, of liever gezegd in Frankrijk. Om geen misver standen te wekken: voor onge oefende oren klinkt zijn muziek als 'klassieke muziek', maar het was wel degelijk de uitgaans- muziek van het Parijse theater publiek aan de vooravond van de Franse Revolutie. De opera Le Jugement de Mi- das, Comédie mêlée d'ariettes (Het Oordeel van Midas, Kome die vermengd met liedjes) ging in 1778 in première. De muziek die je hier hoort is voor die tijd volstrekt nieuw. Je hoort er van alles in, vooral verwijzingen naar de latere opéra comique. Bovendien geeft het onderwerp - een zangwedstrijd tussen een een krachtig, doorleefd stemge luid en omdat op Blond blue geen enkele concessie wordt ge daan aan de commercie hoor je haar op deze plaat lekker bezig met blues en R B. Blond blue is goede plaat die laat horen dat de combinatie van' ruige blues met een vrouwelijke stem heel bekoorlijk kan zijn. Het duet dat Angela in Curtis Mayfields Um, um, um, um, um met Don Covay aangaat, klinkt ronduit zalig. (Zensor, Munich Records) WVL PROVINE HATCH Junior is de naam, waaronder Little Hatch in 1921 in Sledge, Mississippi werd geboren. In dik zeventig jaar tijd heeft hij een reputatie opgebouwd als zanger/harmo nicaspeler in de stijl van Little Walter, maar grote bekendheid heeft hij nimmer gekregen. De cd Well, all rightdie Little Hatch samen met zijn band The Houserockers live tijdens een concert in Kansas City vol speelde, zql daar weinig veran- IN DE laatste periode van zijn leven (in 1942, als balling in de Verenigde Staten) schreef Ar nold Schönberg een Pianoconcert. Een moeilijk toe gankelijk stuk, zoals alles wat Schönberg heeft geschreven, maar fascinerend om naar te luisteren. Het werk is vooral heel knap georkestreerd, vol onverwachte effecten. „Hoe dit stuk ook ver staan of misverstaan wordt, het is een baanbrekend werk met een onontkomelijke uitwerking. Het werk is een dwingende er varing, het verandert de geest van de luisteraar tegen wil en dank," zegt het boekje, en zo is het wel ongeveer. De uitvoering is van meester- pianist Emanuel Ax, het orkest is The Philharmonia onder lei ding van Esa-Pekka Salonen. Behalve Schönberg presenteert deze combinatie op dezelfde cd ook nog de Pianoconcerten 1 en 2 van Franz Liszt. Pianist Ax is hier op zijn favoriete terrein en dat laat hij met soevereine zwier horen. Bovendien schitte rend opgenomen. (Sony) HR OVER DE authenticiteit van Mozarts Sinfonia Concertante voor hobo, klarinet, hoorn, fa got en orkest (KV 297b) bestaat twijfel. Het werk wordt wel aan hem toegeschreven, maar zeker is het niet. Je kunt je afvragen wie er in die tijd, anders dan Mozart, in staat was om zo'n speels, licht voetig en virtuoos concert te componeren. Vanwege die twij fel wordt het zelden uitgevoerd. Jammer, want het is heerlijke muziek. Alleen neemt dirigent Sinopoli de tempi wat aan de hoge kant. De cd biedt ook nog Mozarts beroemde Concert voor fluit en harp, over welks auteurschap geen enkele twijfel bestaat. (DG) HR WOENSDAG 12 JANUARI 1994 DEEL D WÊÊÊÊÊÊSÊBKÊÊÊÈ' Van onze kunstredactie De nieuwe show van The Chippendales beleeft op 17 en 18 april de wereldpremière in de Bredase schouwburg Con cordia. Onder de titel 'Nothing is gonna stop us now' gaat deze voorstelling van de Amerikaanse mooie mannen groep vervolgens op tournee door Nederland en de rest van de wereld. Breda heeft blijkbaar een streepje voor bij deze manne lijke seksbommen. Na eerder in Breda tien uitverkochte voorstellingen te hebben gege ven, komen ze nu terug met een nieuw programma, 'dat nog verder gaat dan alle vori ge'. Of het te maken heeft met eén extra enthousiaste hou ding van de Bredanase vrou welijke fans weet perschef Bart van Mossel van de Breda se schouwburg niet te vermel den. Alle andere voorstellingen in Nederland van The Chippen dales zijn eveneens altijd uit verkocht. Hun shows, met een gegarandeerd volle zaal, vor men voor de Nederlandse theaters een aantrekkelijke bron van inkomsten. Santa Monica (ap) - De jongen die zegt dat hij seksueel is misbruikt door Michael Jackson heeft in een bij de rechtbank afgegeven verklaring een gedetailleerde beschrijving gegeven van zijn vermeende intieme ontmoetingen met de zanger. In de verklaring, ondertekend op 28 december, zegt de jongen dat hij regelmatig het bed met Jackson deelde en dat de zanger 'regelmatig' seksueel contact met hem had. De jongen, die dinsdag 14 werd, zegt dat Jackson hem vanaf vorig jaar februari begon te overstelpen met cadeaus en uitstapjes en hem daarna begon te verleiden. Tijdens een reis naar Europa liep het volgens de jongen uit de hand toen hij en Jackson samen in bad gingen. Jackson zou openlijk hebben gemasturbeerd, waarna de zanger zich met de hand en de mond aan het ge slachtsdeel van de jongen ver greep, aldus de verklaring. Maandag werd ook de verklaring' van de ex-chauffeur van Jackson: bij de rechter afgegeven. De chauffeur zegt dat hij de zanger regelmatig bij het huis van de jongen heeft afgezet. Een voor malige huishoudster van Jackson heeft gezegd dat zij hem enkele malen met jonge jongens in bad heeft gezien. Jackson ontkent al le beschuldigingen. De politie van Los Angeles, die vorig jaar augustus een onder zoek tegen hem begon, wil geenj commentaar geven. Jackson is! formeel nog niet in staat van beschuldiging gesteld. Hij geeft op 18 januari een verklaring af. Van onze rtv-redactie Achter de vredesbesprekingen over Noord-Ierland gaat een' wereld van geweld schuil, die de vraag oproept of er daadwerkelijk een kans op vrede bestaat. De Nieuwzeelandse documentairemaker Mare Stucke verbleef enkele weken in Belfast. Hij drong door tot de harde kern van zowel de IRA als de protes tantse Ulster Freedom Fighters (UFF). Stucke legde als eerste de bijeenkomsten van de paramili tairen van de IFF vast met de camera. Het resultaat is een documentai re met schokkende, recente beel den uit een verscheurd Belfast. Aan het woord komt onder meer Tom, actief lid van de UFF. Hij deed mee aan moordaanslagen op katholieken en zat elf jaar achter de tralies. Spijt heeft.hij 1 niet. Nederland 2,22.36 uur Een opruimploeg aan het werk na de zoveelste bloedige bomaanslag in het verscheurde Belfast. foto epa FILMS GOES -Grand Theater 14 u. Aladdin. 20 u. Beethoven's 2nd. HULST - De Koning van Engeland 20 u. A perfect world. 20 u. Beethoven's 2nd. 20 u. Sleepless in Seattle. 20 u. Robin Hood: men in tights. 20 u. Aladdin. VLISSINGEN - Alhambra 1 14 u. Aladdin. 20 u. A perfect world. - Alhambra 2 14 u. A Muppet Christmas carol. 20 u. Robin Hood: men in tights. - Alhambra 3 14 en 20 u. Sleepless in Seattle. - Alhambra 4 14 en 20 u. Beethoven's 2nd. BERGEN OP ZOOM - Cinem'actueel 1-2-3 14 en 20 u. Beethoven's 2nd. 14 u. Aladdin, 20 u. Hard target. 14 u. Jurassic Park. 20 u. A perfect world. - Roxy 1 - 14 u. Aladdin. 20.15 u. Robin Hood: men ii tights. - Roxy 2 - 14 u. Troetelbeertjes I. 20 u. The house of the spirits. ROOSENDAAL -City 1-2-3 20 u. A perfect world. 14 u. Aladdin. 14 u. Jurassic Park. 20 u. Sleepless in Seattle. 20 u. Hard target. 14 u. A Muppet Christmas carol. GENT - Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The crush. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Bitter harvest. 20 en 22.30 u. Menace II society. 14.30, 17, 20 en 22.30 u.Addams family 2. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Robin Hood: Men in tights. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Beetho ven's 2nd. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. A perfect world. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Little Buddha. 20 en 22.30 u. Sleepless in Seattle. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Aladdin (14.30 en 17 u. Ned. versie). 14.30 en 17 u. Hard target. - 20 en 22.30 u. Rising sun. 22.30 u. The age of innocence. 14.30, 17, 20 u. Jurassic Park. 14.30 en 17 u. The fugitive. KNOKKE - Beverly Sereens 15 u. Aladdin. 15 en 20 u. Beethoven's 2e. 20 u. Perfect world. 15 en 20 u. Robin Hood: men in tights. 15 en 20 u. Addam's family.

de Stem | 1994 | | pagina 17