Piov leert samenwerken in team Belgen mogen rijke Nederlanders niet belasten c; qestem Reorganisatie levert ontevreden en onzekere politie op ZAKEN NIEUWS Scholen werken met vertrouwenspersoon seksuele intimidatie isis krijgt andacht' erneuzen: g met D66 de Arbeid EN Lezing over 20 jaar feminisme Expositie Breskens ZEELAND C4 Gouverneur van Antwerpen haalt streep door rekening van grensgemeenten Per 1 januari geldt aanbeveling 12 JANUARI 1994 ffels in IJzendijke; ties die nu worden gevoerd gen de vestiging van Bra- antse varkensboeren in onze reek ook zullen doorslaan aar bestaande bedrijven die een schuur bij willen plaat, n voor het houden van var- ens. e malaise in de landbouw eeft niet alleen zijn invloed p de inkomens. In de afgelo- en 20 jaar is het ledental van e afdeling IJzendijke gedaald an 150 naar 75 leden. „vye rezen dan ook dat bij "een ngewijzigd beleid onze afde- ing gaat leegbloeden," aldus "ijffels. „Daarom zijn er ge- prekken gestart over samen werking met afdelingen in de uurt. Over een mogelijke sa- ensmelting van afdelingen uilen de leden moeten beslis- en. ok landelijk gaat de NCB de aken anders aanpakken. Er uilen straks maar tien krin- en meer overblijven. Dat be ekent dat er nog een Kring eeland overblijft, hetgeen olgens Wijffels gzien de chelde en het uitgestrekt ge- ied ook nog wat problemen an veroorzaken. m - u WHHi matig II 59-67. Crisp, ijsbergsla 30-35 40-50. Bloemkool 6 st 140-220, 8 130-160, 10 40-llo, 12 40-60. Boerenkool 33-80, gestript 65-112. Rodekool 15-49. Witte- kool 25-48. Groenekool 20-67. Spitskool 44-109. Aardappelen Bintje 11-22, Eigenheimer 33-71, Bildstar 29-31, Irene 33. Uien bonk 22-50, grof rd 12-34 15-33, middel rd 22-25 20-30, geschoond 60-76. Knolselderij 15-177. Kool rapen 18-28. Kroten A 34-42, B 10, modjo 25-27. Winterpeen grof 37-64, middel 22-81, fijn 18-32. Bieslook 95-98. Knoflook 37. Pe terselie 100-150 81-152. Prei kl. n 97-166. Selderij 150-200 73-94 100-150 42-87. Goes, 11 jan. - ZMO. Aardappe len (excl. BTW). Veldsgewas 12.5-13.5 cent per kg, 0 mm op waarts 13.5-14.5. Uien (excl. BTW). Uien (schuur) 15-18. Gra nen, zaden en peulvruchten. Brouwgerst ƒ33.75 per 100 kg, voergerst 25.75, haver 31.00-33.00, tarwe 28.25-29.50, blauwmaanzaad pr. doorsn. 540.00-565.00, blauwmaanzaad boerensch. 490.00-520.00, bruine bonen 80.50-95.50. Hooi en stro (excl. BTW). uzen wil de komende gemeen -i de PvdA een lijstverbinding tels naar het linkse blok te voor GroenLinks, de PvdA dat kamp terechtkomen, vindt GroenLinks schrijft hiermee ees situatie te willen voorkomen zo als die zich vier jaar geleden voordeed. „Waarbij de porte feuille van de PvdA voor een groot deel uitgekleed werd en de WD een pretpakket toebedeeld kreeg". D66 heeft eerder al laten weten geen voorstander te zijn van een lijstverbinding. Ook bij de PvdA, waarvan de ledenver gadering zich binnenkort over het voorstel uitspreekt, bestaat twijfel. Van onze verslaggever Middelburg - In het kader van de lezingen-cyclus die de Zeeuwse Vrouwenorganisatie LAVA op touw heeft gezet spreekt Irmgard Busch op zondag 16 januari in Middel burg. Busch is feministisch theologe en als zodanig werkzaam in vor mingswerk, onderwijs en vrou wenhulpverlening. De lezing draagt als'titel 'De lust tot zon digen en het verlies van de on schuld'. Als aanknopingspunt®1 noemt zij 'leugen en bedrog' nn 'wilskracht en hartstocht'. De lezing, alleen toegankelijk voor vrouwen, vindt plaats in de theaterzaal van het Schuttershof in Middelburg. De entree be draagt 12,50. Van onze correspondent Breskens - Angela Lataire ui' Evergem exposeert tot en met februari in de VSB-bank aan de Dorpsstraat in Breskens. Haar tentoonstelling bestaa voornamelijk uit 8 olieverfsch"- derijen met bloemen als motief- Angela Lataire is zes jaar ge'e" den begonnen met schilderen- Op dit moment is zij bezig aa het laatste jaar van de kunstaca demie van Eeklo. In de vitrines van de VSB-ba zijn nog steeds de doedels bewonderen van Kristine de vis ser. WOENSDAG 12 JANUARI 1994 /an onze verslaggever Middelburg - De ingrij- >nde reorganisatie van de Nederlandse politie dreigt jp diverse plekken nega- ef uit te pakken. Onze- „erheid en onvrede grijpen mi zich heen. Een nieuwe jan, een nieuwe werk- lek, nieuwe collega's en invallende vooruitzich ten gooien een schaduw er werklust. Voortwoe den van het negatieve eeft uiteindelijk een kwa- jke neerslag op het poli- iewerk. korpsleidingen, ook die van eland, zijn er dan ook op pitst de negatieve gevolgen an de reorganisaties uit te ban es. Zij hebben daarvoor onder eer trainingen op het program ma. Uit te voeren door een orga- atiebureau of door het Piov, iet Politie Instituut Openbare [Orde en Veiligheid in Hoogerhei- jende week start daar een cursus voor politiemensen uit Walcheren. Leden van het ma- agement-team en chefs van werkeenheden, die nog nooit eerder met elkaar hebben sa- igewerkt, worden twee dagen lauw bij elkaar gebracht. Niet alleen om elkaar beter te leren maar ook om bijvoor beeld werkafspraken te maken, aldus een politiewoordvoerder in Middelburg. Het negatieve na de reorganisa tie komt via de politie zelf naar tóten, al dan niet begeleid door op de rechter.- Piov- ffledewerkers haken erop in door simbere geluiden te herhalen en het positieve van hun instituut onder de aandacht te brengen. Ervaring Piov heeft een ervaring van 25 jaar in het vormen van - vooral - ME-teams. Sinds kort krijgen ook andere rijks ambtenaren in opleiding bij het Piov een training in teamwork. De overheid heeft de politie-op- leiding ontdekt als leerplaats voor algemene vaardigheden. W. van de Burgt, voorlichter van Piov: „Vorig jaar was er minder belangstelling om ME-teams op te leiden. Er viel bij ons instituut daardoor een gat en daarvan maakte de academie voor be stuurskunde uit Leeuwarden dankbaar gebruik". De studen ten kregen in Hoogerheide een praktijkgerichte cursus in lei dinggeven. 'Docent G. van Aalst heeft in het recente verleden nog andere lei dinggevers aan zich voorbij zien gaan: mensen van brandweren en het Rode Kruis. En binnen kort komt de meeste aandacht weer op het vormen van politie mensen te liggen, zonder dat de nieuwe klanten tekort wordt ge daan. In de derde week van januari begint Piov met het vormen van de politie van Walcheren. Zij bijten het spit af voor de komen de jaren. Lang werk Van Aalst ziet zichzelf en veertig collega-opleiders nog lang werk hebben. „Zolang de samenleving behoefte heeft aan 'platte orga nisatievormen', waar beleid en beslissingen dicht bij de werk vloer staan, moeten beslissers le ren hun bedrijf gaande te hou den". Het tegenovergestelde van leidinggeven vanuit een ivoren toren. Bij de politie heeft het van hoog naar laag commanderen tot voor kort opgeld gedaan. Na de reor ganisatie staan leiders en veld werkers dichter bij elkaar, wat een andere instelling vraagt in het dagelijks omgaan met el kaar. „Wie bij ons een cursus vraagt, moet ons eerst vertellen welk soort van leidinggeven wordt ge hanteerd. Welke wensen er leven om iedereen in een team te laten functioneren." Deelnemers krij gen een op maat gesneden cur sus. Die kan per politieregio ver schillend zijn om toch het doel te bereiken, namelijk zo doelmatig mogelijk praktisch aan de slag gaan. De vierdejaars-studenten van het Leeuwardense instituut wer den na aankomst in het diepe gegooid. Tegen het vallen van de avond kregen ze middelen om een eigen onderkomen voor de nacht in eikaar te knutselen. Voor het slapen gaan moest ook een huishoudelijk regiement in elkaar worden gedraaid waarin elke deelnemer zich kon vinden. Stof Dat stukje praktijk leverde de volgende dag en de dagen daar op veel stof tot praten. „De klanten willen vaak meer dan in een kort bestek van enkele da gen mogelijk is", aldus Van Aalst. Hij hecht er waarde aan theorie en praktijk nauwkeurig omschreven te laten samengaan. Het opleiden van de nieuwe poli tieteams zal niet anders verlo pen. Een stukje praktijk, gevolgd door theorie. De politieman hoeft niet net als de student een tent op te zetten. Er zijn voor hem andere praktijkgevallen te bedenken om een cursus te laten beginnen. „Er zijn mensen die zweren bij Zelfs Piov-docenten leren nog steeds. In het kader van de teamspirit waren zij onlangs in het oefendorp van de politie in Ossendrecht aan het werk. foto de stem/dick de boer het Ardennen-model", vertelt Van Aalst. Kort komt het neer op een stelletje mensen enkele dagen lekker ruig te laten doen met tenten, touw, rotsen en wa ter in de hoop dat zij als team weer naar huis gaan. „Wij boot sen het Ardennen-model op ver zoek na. Geheel gecontroleerd, wat van de opleiders in de Ar dennen niet kan worden ge zegd". Piov-opleiders hebben wel meer achter de hand. Met hitte, kou, hoogte en andere extremen kun nen cursisten in Hoogerheide ook een stresscursus krijgen. Om grensverleggend bezig te zijn. Van cursisten, die moeten leren in een team te werken wordt dat ruige werk overigens niet ver wacht. Desondanks ziet Van Aalst tij dens het njpmakingsproces van cursisten, dat de huidige genera tie minder handigheden van thuis mee krijgt dan ouderen hebben gekregen. „Wij hebben geleerd touw te knopen, in een boom te klimmen. Je ziet, dat de huidige generatie niet bij de padvinders is geweest, geen mili taire dienstplicht heeft vervuld". Voor die mensen is het gewone ai een avontuur. Van de Burgt veronderstelt, dat met het trainen van de gewone politieman/vrouw een algemene basis voor het opereren in een groep kan worden gelegd. „Bij een ME-opleiding later kan het algemene deel worden weggela ten. Dat stelt ons in staat de ME-cursus op een hoger plan te brengen." fan onze verslaggever Jan van de Ven feen - Belgische gemeenten "ijgen niet het recht ge meentebelasting op rijke Ne- Wanders te heffen. De gou verneur van Antwerpen heeft betreffend raadsbesluit fan de gemeente Essen ver- Wigd. Brasschaat wacht zelfde lot. Het besluit van gemeente om Nederlan ds aan te slaan, moet nog door de gouverneur worden behandeld. Essen zag voor de tweede maal eea raadsbesluit tegen het ontlo pen van belasting op de klippen anden. Ten einde raad heeft 5 gemeente in een brief aan gewestelijke minister Kelchter- ans gevraagd op welke manier een rijk deel van de bevolking iA betalen van belasting is «bewegen. Gemeentesecretaris R. Fre- erickx van Essen legt uit waar binnen het college is in ste instantie overwogen bij de van State in beroep te f n- ^°'n procedure kan vier J aW°pen en duurt dus te v3' "andaar de brief aan tókhtermans." u;,i Sewestdjjke minister mag van ^eTl wa* het Beneluxcomité Bol*DjrTULlsters bedoelde toen hij gsche gemeenten adviseerde mlto ?emeentelijke belastingen ven H„niu0ners met een baan bo- KllMoeWjk aan te slaan, vanrio r?ans was ze^ niet een Beloitn? sgevers, omdat in de ke S1® struktuur de landelij- BenelUvSteraVan flnanciën in de de om,. ^a, Zltting heeft en niet "esteliikp ike- Hoewel de ëe" minister het meest 'V Ai -V-'. iL,1 Essen bulkt van de bungalows met Nederlanders als inwoners, maar ontvangt niet de nodige belasting gemeente op peil te houden. om de voorzieningen in de FOTO DE STEM/DICK DE BOER met grensproblemen te maken heeft. Volgens Frederickx is het pro bleem van grensgemeenten met rijke import terug te voeren op twee punten: het belastingver drag tussen Nederland en België en de manier waarop Belgische gemeenten hun inkomen ontvan gen. „Volgens het verdrag mogen mensen niet twee maal eenzelfde belasting betalen. Wie in Neder land werkt - de fiscale grens ligt boven de Moerdijk - betaalt in Nederland belasting op zijn inkomen.Brabanders, werk zaam in Brabant en woonachtig in België, betalen 'inkomstenbe lasting' in België. „De nationale belastingdienst heft naast belasting op inkomen zeven procent extra voor ge meenten." Op die manier komen gemeenten aan hun geld. „Wie in Rotterdam werkt en in Neder land belasting betaalt, hoeft die zeven procent niet af te dragen." Dat geld gaat aan de neus van gemeenten voorbij. Essen fabriceerde aan de hand van het comité van Benelux-mi nisters een systeem, waarbij on roerend goed een belangrijker inkomstenbron werd. Wie al een aanvullende gemeentebelasting via zijn inkomstenheffing be taalde, zou van de verhoging worden gevrijwaard. 'Fout', al dus de gouverneur. 'Zo heft Es- Neckermann geeft geld Terneuzen - Postorderbedrijf Neckermann Nederland BV uit Terneuzen heeft gisteren tijdens de opening van de Va kantiebeurs in Utrecht een be drag van 20.613,79 gulden ge geven aan Europa Kinderhulp. K. Citron, ambassadeur van Duitsland en beschermheer van Europa Kinderhulp, nam de cheque in ontvangst. Het geld wordt gebruikt om kansarme kinderen een va kantie bij gastgezinnen aan te bieden. Het postorderbedrijf hield in het najaar van '93 ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum een puzzelactie ten bate van de stichting. Het be drag is bijeen gebracht door deze actie en door het eigen personeel van Neckermann Nederland BV. Forse uitbreiding van Qutility Terneuzen - Kantoorvakhan del Qutility, met de hoofd vestiging in Terneuzen, heeft onlangs twee Zeeuwse topbe drijven op het specifieke ter rein van automatisering, kan toor/projectinrichting en de levering van een breed assorti ment kantoorbenodigheden overgenomen. Het gaat om Roskam Kantoorefficiency bv in Middelburg en Infodatec Nederland bv in Goes. Volgens algemeen directeur A. Herre- bout behoort Qutility hiermee tot de top in Nederland. Het bedrijf telt nu vier vestigingen (Terneuzen, Middelburg, Goes en in het Belgische Roeselaere) met in totaal ruim veertig me dewerkers. Voor de overname waren dat er vijftien. Directeur Herrebout, die nu met zijn medewerkers volop bezig is de diverse nieuwe be drijfsonderdelen en -taken te integreren binnen de schaal vergroting, is optimistisch ge stemd en heeft positieve ver wachtingen van de Qutility- groep. Dat geldt zowel voor het activiteitenpakket, het personeelsbestand als de ser vicemogelijkheden. „Ik heb duidelijk het gevoel dat de nogal forse uitbreiding van onze organisatie zich de ko mende jaren gaat bewijzen. Onze marktpositie en groei mogelijkheden zijn sterker dan ooit." De vestiging Middelburg ope reert voortaan onder de naam Qutility. Voor Goes blijft de naam Infodatec Nederland ge handhaafd. De geschiedenis van Qutility is nog vrij jong. In '83 start Herrebout op zeer bescheiden schaal met de verkoop van computers en software. Twee jaar later begint zijn echtge note J. Herrebout met de ver koop van kantoorartikelen, kantoormachines en -meube len. Toen werd ook voor de naam Qutility gekozen. De nieuwe opzet bleek al spoedig succesvol. In '89 ver huisde Qutility naar de Mr. F. J. Haarmanweg. Door toevoe ging aan de organisatie van Infodatec Nederland bv is de basis van de produktgroep au tomatisering aanzienlijk ver breed. De overname van Ros kam heeft ertoe geleid dat Qu tility zich nu ook op het ter rein van kantoor- en projec tinrichting als een vis in het water voelt. Vanwege de uitbreiding van de organisatie wordt vandaag in de Terneuzense vestiging een receptie gehouden. Van onze verslaggever Terneuzen - Scholen voor voortgezet onderwijs werken met een team dat seksuele intimidatie of ongewenste intimiteiten behandelt. Niet overal is het oplossen van deze problemen in een reglement opgenomen, maar waar regels ontbreken hoopt men dit jaar nog een reglement van kracht te laten worden. sen via een omweg personenbe lasting, zijnde de zeven procent. In strijd met het verdrag'. Frederickx ziet niet in hoe, want in Nederland betaalt niemand gemeentebelasting via zijn inko men. Op een andere manier tot gemeentelijk budget geraken, kan volgens de gemeentesecreta ris niet. „De rijksbelastingdienst weigert gemeenten elke informa tie over inkomens en over het land waar betaald wordt." Essen weet wel hoeveel Neder landers in de gemeente wonen, maar niet waar zij belasting be talen, hoeveel zij verdienen en of er ook Belgen bij zijn die in Rotterdam aan de kost komen. Zonder medewerking van de rijksbelastingdienst blijven ge meenten gissen over de omvang van het bedrag dat zij jaarlijks moeten missen. Sympathiebetuiging Frederickx: „Het besluit van Brasschaat - ook een woonoord voor heel rijken - werd geno men nadat de gouverneur ons raadsbesluit had vernietigd. Wij en zij zien er een sympathiebe tuiging voor Essen in. Gedoemd om te mislukken, want dezelfde gouverneur moet erover oorde len. Hopelijk werkt het Bras- schaatse besluit als een druk middel op hogere overheden." Andere grensgemeenten, Fre derickx noemt Rijekevorsel en Ravels, hebben bij Essen geïn formeerd welke stappen die ge meente tot nu toe heeft geno men. „Zij kijken nog even de kat uit de boom." Essen hoopt over enkele weken van minister Kelchtermans de verlossende suggestie te krijgen, die elke Bel gische grensgemeente verder helpt. Per 1 januari geldt een aanbeve ling voor scholen om een ver trouwenspersoon in het onder- wijsteam op te nemen, die moei lijkheden van seksuele aard af werkt. Blijkens een telefonische enquête onder middelbare scho len bestaat het fenomeen ver trouwenspersoon al jaren. Niet specifiek voor het behandelen van ongewenste intimiteiten, maar voor alle geestelijke noden waarmee een leerling kan rond lopen. De aanbeveling komt in veel gevallen als mosterd na de maal tijd, blijkt uit mededelingen van rectoren. Zij sluiten overigens niet uit, dat hier en daar een traditioneel werkende school nog niet aan het formeren van een vertrouwensteam is toegeko men. Achterlopende scholen krijgen een jaar om met de rest in de pas te lopen. Aanpassing De rector van het Zeldenrustcol- lege in Terneuzen: „Ook de on derwijsinspectie heeft de organi satie aangepast. Er zijn speciale inspecteurs voor het afhandelen van ongewenste intimiteiten". Die voor het middelbaar onder wijs huist in Arnhem en werkt voor het hele land. „Wij hebben geen andere ver trouwenspersoon dan de onder- wijsinspecteur en de bisschoppe lijke gedelegeerde. We hebben het er wel eens over gehad ie mand aan te wijzen maar daar eigenlijk nooit aanleiding toe ge zien. Mensen met problemen ko men als ze niet bij mij terecht komen bij de inspecteur of de bisschoppelijke gedelegeerde te recht", zegt de rector van de Jansenius Scholengemeenschap in Hulst. Geen van de gepolste scholen heeft in het nabije verleden te maken gehad met seksuele inti midatie. Toch wil de leiding van de scholen niet spreken over een modegril. De rector van het Mgr. Frenkencollege in Oosterhout: „We mogen de ogen niet sluiten voor de mogelijkheid". Hij noemt ongewenste intimiteit een hot item, dat meevalt maar zeker geen gril is. De katholieke scholengemeen schap in Etten-Leur beschikt over vertrouwenspersonen. Niet specifiek voor seksuele onder werpen. Zij behandelen alle voorkomende problemen, die niet zijn te herleiden tot school se. Vorig jaar al hebben besturen bonden en vakbonden een raamovereenkomst gesloten voor het hele voortgezet onderwijs. De bonden hadden in de over eenkomst een nadrukkelijke plaats ingeruimd voor het aan pakken van ongewenste seksuele toenadering. Vanuit de inspectie kwam het verzoek om vanaf dit jaar de kwestie van de vertrou wenspersoon geregeld te hebben. Het mgr. Frenkencollege be schikt over een vertrouwensper soon voor alle zaken. Op dit moment wordt overwogen een aparte persoon voor seksuele on derwerpen aan te stellen. De rector verwacht een aanstelling, omdat het ministerie per 1995 een regeling op elke school voor voortgezet onderwijs eist. De rector van het Mollerlyceum in Bergen op Zoom vindt de aanstelling van een extra ver trouwenspersoon een te grote luxe. Zijn school beschikt over een team begeleidende docenten (het zogeheten pastorale team), dat het onderwerp van seksuele aard erbij kan pakken. Het team functioneert vanaf 1987. Het Newman College in Breda wil na goedkeuring door het be stuur een formatieplaats voor een vertrouwenspersoon inrui men. De rector vertelt echter dat zijn school informeel al over 'een dame en een heer' beschikt om voorkomende gevallen in ver trouwelijke sfeer te behandelen. Newman wil aan het begin van het nieuwe schooljaar reglement en personeel aan het nieuwe be leid hebben aangepast. Breed Het Gertrudislyceum in Roosen daal werkt, aldus de rector, al zeventien jaar met een begelei dingsteam, dat in alle voorko mende gevallen optreedt. Het team is zo breed van samenstel ling, dat elke leerling een hem passend aanspreekpunt kan vin den. De school is niet van plan daar verandering in te brengen. Hogeschool West-Brabant in Breda valt blijkens uitlatingen van de rectoren buiten de rege ling voor het voortgezette (mid delbare) onderwijs. Toch heeft ook de hogeschool eeregeling om seksuele intimidaties af te handelen. Een woordvoerster van de school: „Per december 1993 hebben we een regeling en een team vertrouwenpersonen (een vrouw voor personeel en een vrouw voor studenten) werk zaam".

de Stem | 1994 | | pagina 15