Mexico verscherpt bewaking m I eer og geen Nieuwe vee Rabin sluit ontruiming hele Golanvlakte niet uit 1994 WORDT EEN HOOGTEPUNT VOOR FRANJE, 1.5Q* i MULTICOPV Vrees voor aanslagen op Italiaanse president Clinton: Europa belangrijk voor veiligheid VS 'Oude moraal' breekt Britse conservatieven op PÜüJSiP! 'uiddorpe laar de po Regering wil praten met rebellen na uitbreiding van opstand »SD zet door ni Kwart Russen in Duitsland koos voor Zjirinovski DE STEM BUITENLAND 'Tsjechische geheime dienst hielp Bush tegen Clinton' EN VOOR ROOD, PAARS, ROSE, BLAUW, GROEN, BRUIN. LILA... WANT NU KOSTEN j KWALITE1TS-KLEURKOP1EËN SLECHTS I huisH MAANDAG 10 JANUARI 1994 Jeruzalem (afp) - Premier Yitzhak Rabin van Israël heeft zaterdag een volledige ontruiming door Israël van dë Golanhoogte niet uitgesloten in ruil voor een volledige vre de met Syrië. Toen de Israëlische militaire ra dio hem naar zijn standpunt vroeg als Damascus een derge lijk voorstel doet, zei de Israëli sche minister-president: „Ik heb tot nu toe alleen gesproken over een terugtrekking van de Golan en niet van heel de Golan-vlakte Als de vraag zich voordoet, zouden wij erover moeten pra ten". Volgens hem kan de regering op heel korte termijn een wet in het Parlement indienen voor 'een te rugtrekking van de Golan'. Hij gaf niet aan hoe groot deel dan zou zijn. Israël veroverde de strategische Golan-hoogvlakte in 1967 op Syrië. Sinds 1981 is de Israëli sche wetgeving van kracht op het plateau, waar ongeveer 12.000 joodse kolonisten wonen en 16.000 Druzen. Rabin legde er de nadruk op dat Israël niet alleen streeft naar een vredesakkoord met Damascus, maar naar een echt 'vredesver- dag', waarvan 'normalisering van de betrekkingen' een onder- de lis. „Tot dusver heeft Syrië niet ge zegd wat het verstaat onder vre de, al eist het wel een volledige Israëlische terugtrekking van de Golan en de ontmanteling van onze nederzettingen. Het heeft nog steeds niet het idee aan vaard van een volledige vrede met diplomatieke "betrekkingen 'en met een vrij verkeer van per sonen en goederen." Rabin herhaalde dat een 'over eenkomst met Syrië of met de Palestijnen de sleutel vormt tot een vredesregeling' in het Mid den-Oosten. „Jordanië kan het zich niet veroorloven de weg te openen en Libanon al helemaal niet", aldus Rabin. De Israëlische en Palestijnse on derhandelaars zijn vastbesloten de besprekingen in Taba over een Palestijns-Israëlisch vredes akkoord tot een goed einde te brengen. Dat verklaarden de on derhandelingsdelegaties gisteren bij aankomst in de Egyptische badplaats. pe isragjiers denken drie maanden nodig te hebben om overeenstemming te berei ken, de Palestijnen denken met drie weken toe te kunnen. Mexico-Stad (rtr/afp/dpa) - De autoriteiten in Mexico hebben extra veiligheidsmaatregelen getroffen in open bare gebouwen zoals ministeries, metro, winkelcentra en de luchthaven na twee aanslagen afgelopen weekeinde. De Mexicaanse president Salinas de Gortari heeft zaterdag een commissie benoemd die moet gaan praten met de opstandelin gen van het Zapatista Nationale Bevrijdingsleger. Dat gebeurde nadat de opstand vanuit het zui den zich leek uit te breiden naar andere delen van Mexico. Zaterdag explodeerde een bom in een parkeergarage in Mexico- Stad, even later ontplofte een granaat bij regeringsgebouw in de badplaats Acapulco. In Mexi co-Stad komt bij de politie de ene bommelding na de andere binnen. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen, die aanzienlijke ma teriële schade aanrichtten maar geen slachtoffers maakten, is op geëist door de revolutionaire ar beiderspartij Volksunie. De be weging liet in een communiqué weten te hebben gehandeld uit solidariteit met de opstandelin gen in Chiapas. De Zapatisten willen met hun opstand betere levensomstandigheden afdwin gen voor de indianen in de deel staat Chiapas, een van de armste staten van Mexico. De Volksunie was in dg jaren tachtig actief, maar sinds 1990, toen haar leider en 90 militanten werden opgepakt, is nauwelijks meer iets van de Volksunie ver nomen. De regering stuurt intussen nog steeds versterkingen naar Chia pas, waar de strijd tussen de indianen en het leger meer dan 100 mensenlevens heeft geëist en volgens kerkelijke kringen in de staat zelfs al meer dan 400. De regeringsoperaties werden ech ter zaterdag gehinderd door koude, mist en motregen. De bisschop van San Cristobal in Chiapas, Samuel Ruiz Garcia, zei zaterdagavond in te gaan op het aanbod van de Zapatista's als bemiddelaar op te treden in het conflict met de regering. Het aanbod werd gedaan in een brief aan de krant Jornada, maar aan de authenticiteit van de brief wordt getwijfeld. Van onze correspondent Praag - De voormalige Tsjechoslowaakse geheime dienst, de FBIS, heeft in 1992 informatie verzameld die president George Bush van pas moest komen in zijn strijd tegen kandidaat Bill Clinton. Dat heeft Jaroslav Basta, de vroegere adjunct-directeur van de FBIS, gezegd in de Tsjechische krant Mlada Fronta Dnes. De gegevens die de FBIS leverde aan het campagne-team van Bush, betroffen het bezoek dat Clinton in 1970 als student aan Praag bracht. Er zat echter geen belastend materiaal tussen, noch over Cintons gedragingen in Praag, noch over zijn politieke opvattingen. Bush heeft geen gebruik gemaakt van de informatie. De minister die in 1992 verantwoordelijk was voor de dienst, Petr Cermak, zegt niets te weten van de klus voor Bush. Clinton studeerde in 1969 in het Engelse Oxford en maakte vandaar een reis naar Moskou, waarbij hij ook Praag aandeed. Omdat hij geen hotel kon vinden, logeerde hij zes dagen bij een gezin in Praag, de ouders van een Tsjechische student die hij in Oxford had ontmoet. Deze student, Jan Kopold, kwam in de zomer van 1970 om het leven tijdens een bergklim-vakantie in Turkije. Zijn ouders bewaren nog steeds de condoleance-brief die Clinton hen indertijd stuurde. Clinton bezoekt Praag woensdag in het kader van zijn Europese (ADVERTENTIE) E g Canon kwaliteits-kleurkopieën in diverse formaten en g- oplagen. Van overhead-sheets, foto's tot full-color omslagen, g Breda, Ginnekenweg 4, tel: 076-226900 Van onze correspondent Aart Heering Rome - De bewaking van de Italiaanse president Oscar Luigi Scalfaro is verscherpt uit vrees voor mogelijke aanslagen. Het hoofd van de Italiaanse politie, prefect Vincenzo Parisi, heeft verklaard dat het staatshoofd 'heel, heel goed beschermd moet worden, mede in verband met de zware en onterechte aanvallen die in de afgelopen dagen tegen hem gericht zijn'. Hij doelt daarmee op de beschuldigingen van wegens corruptie gearresteerde functionarissen van de burgerlijke veiligheidsdienst Sisde, volgens wie ook Scalfaro geld zou hebben ontvangen uit geheime dienst-fondsen en daarna getracht zou hebben om de zaak in de doofpot te stoppen. Gisteren is bekend geworden dat er afgelopen zomer een plan van de maffia om de president te vermoorden, is ontdekt. De Amerikaanse president Clinton loopt langs de Belgische erewacht op het Brusselse vliegveld. Zijn ontvangst is zonder veel poespas verlopen op zijn verzoek. Clintons moeder overleed vorige week. foto anp Brussel - De Amerikaanse president Bill Clinton vindt de Europese Unie van vitaal belang voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Om die rol te kunnen vervullen, moeten de lidstaten wel hard doorwerken aan een Eu ropa dat één is op het gebied van de veiligheid, de democratie en de economie, aldus Clinton gisteravond tegen een groep van 250 jonge Europeanen in het oude stadhuis in Brussel. Clinton is gisteren in de Belgische hoofdstad aan zijn achtdaagse Europese rondreis be gonnen. Op eigen verzoek genoot Clinton een sobere ontvangst bij zijn aankomst op het vliegveld Zaventem. Hij wil de plechtigheden tot een minimum beperken omdat vorige week zijn moeder is overleden. Daags voordat Clinton afreisde naar Europa vond haar begrafenis plaats. Met zijn uitspraken over de Europese Unie probeerde hij ongetwijfeld de Europese on gerustheid weg te nemen dat de VS zich meer richt op Azië en Latijns Amerika dan op de oude bondgenoot Europa. Clinton woont vandaag en morgen en dins dag de Navo-top in Brussel bij. Woensdag zal hij in Praag de leiders van de vier Viségrad-landen (Polen, Hongarije, Tsjechië en Slowakije) ontmoeten. Hij zou dan ook een gesprek hebben met de Oekraïense president Kravtsjoek over nucle aire ontwapening en de veiligheidsgaranties die Oekraïne vraagt voor het opgeven van zijn kernraketten. Volgens Amerikaanse functionarissen zouden Oekraïne en Rusland mogelijk deze week een akkoord onderteke nen over de ontmanteling van de raketten. Op het grondgebied van de Oekraïne staan nog steeds kernraketten die krachtens het Start-1 verdrag dat de oude Sovjetunie en de Vs hebben ondertekend ontmanteld moeten worden. Het Oekraïense parlement heeft dit ontwapeningsverdrag nog steeds niet goed gekeurd uit vrees voor agressie uit Rusland. De Russische president Boris Jeltsin ont vangt Clinton op 13 en 14 januari in Mos kou. Daarna bezoekt de Amerikaanse presi dent Wit-Rusland. Op 16 januari heeft Clin- tön in Genève een gesprek met de Syrische president Assad over het vredesproces in het Midden-Oosten. Major: 'Geen heksenjacht op dwaze ministers' Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Premier Majors campagne voor een terugkeer naar de 'goede oude Britse moraal' heeft dit weekeinde deuken opgelopen door nieu we onthullingen over twijfel achtig gedrag van voorstaan de Conservatieven. Zo blijkt de gevallen moraalrid der, Milieu-onderminister Tim Yeo, niet één maar twee onwetti ge kinderen op zijn geweten te hebben. De vorige week opge stapte bewindsman verklaarde in een interview met de Mail on Sunsay dat hij in zijn Cam- bridgetijd ook nog een medestu dente zwanger had gemaakt. Omdat beiden twijfels hadden over een gezamenlijke toekomst werd het kind, een meisje, afge staan voor adoptie. Yeo onthulde zelf zijn geheim uit vrees dat in zijn verleden spittende journa listen het zouden ontdekken. In een gesprek met Sir David Frost op de BBC handhaafde premier Major gisterochtend op nieuw zijn omstreden 'back tot basics'-politiek. De bedoeling van dit 'zeer brede beleid' was volgens hem te appeleren aan een ieders persoonlijke verant woordelijkheidsgevoel. De media hadden hem verkeerd begrepen wanneer ze nu bezig waren met een 'heksenjacht op ministers die dwaze onbezonnenheden hadden gepleegd', aldus de door morele tegenwind geplaagde Major. Zonder de zondaar Yeo bij naam te noemen zei hij dat.bewindslie- den die zich duidelijk hadden misdragen 'niet thuishoren in een officiële functie'. Het tweede, bijna posthume, Yeo-schandaal overschaduwde het plotselinge aftreden, zater dag, van staatssecretaris Alan Major Duncan van Volksgezondheid. Hij raakte in opspraak door een dubieuze transactie waarbij hij geld leende aan zijn buurman om indirect diens gemeentewo ning in Westminster te kunnen kopen. In de slimme aankoop streek Duncan 150.000 gulden subsidie op. „Ik heb absoluut niets on rechtmatigs gedaan", aldus Duncan. Hij was naar eigen zeg gen uit voorzorg afgetreden 'om foto ap mijn minister niet in verlegen heid te brengen'. De pas op 22 december benoemde staatssecre taris kan wellicht in het Guin ness Book of Records worden bijgeschrijven in de categorie 'snelst passerende bewindslie den'. Volgens politieke commentato ren drukt de zo moraliserende congrestaai van diverse Conser vatieve kopstukken achteraf steeds meer op het kabinet. De Tories blijken ook intern ver deeld over de consequenties van Majors goede-manieren-politiek. De achterban in de graafschap pen ergert zich groen en geel aan moraliserende ministers die zelf kennelijk wel de bloemetjes bui ten zetten. Zo is in het Noordlondense kies- distict Epping Forest onrust on- staan over de talrijke buitenech telijke verhoudingen van de lo kale afgevaardigde én Trans portminister Steven Norris, vol gens de tabloids een notoire rok kenjager. Hij leeft apart van zijn vrouw die uit religieuze gronden echter niet van hem wil schei den. „Hogere dingen worden verwacht van bewindslieden", aldus een partijfunctionaris in Epping Forist. Hij liet doorsche meren dat Norris weinig kans heeft de lokale kandidatenlijst nog eens aan te voeren. Terwijl onder de Britten het ge voel toeneemt dat hun politici bepaald niet naar hun eigen pre ken leven heeft de vrouw van een Conservatief kamerlid al weer een nieuwe moraalbom tot ontploffing gebracht. Ze heeft haar man publiekelijk verweten haar in de steek te hebben gela ten voor een man. Het gaat om hetzelfde kamerlid waarvan vorig jaar nog Tory- verkiezingspamfletten werden verspreid met de tekst: „Hij is getrouwd en heeft een gezin. Hij begrijpt daarom de noden van gezinnen. Hij is een integere man die gelooft in traditionale morele waarden...". Bij monde van Tony Blair maak te de Labour-oppositie zich vro lijk over zoveeL rammelend To- ry-moralisme: „'Back to Basics' verkeert nu in totale en hopeloze verwarring. Het variëert niet al leen van dag tot dag, maar ook van minister tot minister, van kamerlid tot kamerlid". BUITENLAND kor Auteur van 'The Untouchables' overledei Fort Lauderdale - Oscar Fraley, de vroegere sportverslaggj die het boek 'The Untouchables' met FBI-agent Eliot KJ schreef, is op 79-jarige leeftijd aan een hartaanval overleé Hij overleed donderdag, maar het nieuws is pas zateri bekendgemaakt. Fraley werd in 1956 aan Ness voorgesteld. Die had de seerde misdaad in Chicago tussen de twee wereldoord bestreden. Een jaar later verscheen 'The Untouchables' overj werk van de agent. Er zijn 1,5 miljoen exemplaren van verkof Het boek was het uitgangspunt voor een televisieserie «jj dezelfde naam. In 1987 maakte Brian de Palma een film n het boek met Kevin Costner in de hoofdrol. Tientallen doden bij strijd in Turkije Ankara - Bij gevechten tussen het leger en eenheden van( Koerdische Arbeiders Partij (PKK) zijn sinds donderdag in] zuidoosten van Turkije zeker 41 mensen om het leven gekoia. De autoriteiten meldden zondag dat onder de slachtoffers PKK-strijders zijn. De andere tien zijn negen soldaten en luitenant van het leger. Meer dan 10.500 mensen hebben door politiek geweld het let] gelaten sinds de PKK in 1984 een gewelddadige opstand beg voor een onafhankelijke Koerdische staat. of aan te Weden? ren via een Kleintje in De Stem Oiaieo het korni ,n orde liendo«zenden Stem-lezers en |rnfT1 reen op de drie» lezen uw advertentie 0ressen| spec,aie belangstelling hebben on,® Kle.nnes -.„Dr.aK Huisdieren .„euzen - Het is nog met Ld wanneer met de op- van de niet-Nederlands- (UNT)-leerlingen in tflvVS-Vlaanderen kan wor- begonnen. Het is immers niet duidelijk met hoe- li leerlingen wordt gestart. Lrholen voor voortgezet on- L;;s in Zeeuws-Vlaanderen L vorig jaar een samenwer- f,overeenkomst om de cen- opvang mogelijk te maken. Sinds b tionale leerling Bij het eenkom van uit opvang worden geen ha Tot nu aanmel rector meensc de opv nog tie: Fotograaf gedood in Zuid-Afrika Johannesburg - Onbekenden hebben zondag in een woonoord bij Johannesburg een persfotograaf doodgeschoten! twee televisieverslaggevers verwond. De journalisten natrj deel aan een rondleiding met leiders van het Afrikaans Nati] naai Congres (ANC). De groep werd in het woonoord Kathlehong opeens beschot! vanuit een tehuis voor arbeiders van de Zulu-beweging InkafJ De politie heeft eén van de aanvallers gedood, een andj verwond en een derde opgepakt. In het vuurgecht zouden twee voorbijgangers zijn gedood. Secretaris-generaal Cyril k maphosa en Joe Slovo, de leider van de communistische pai die de journalisten rondleidden, bleven ongedeerd. 'Mensenrechten Indonesië bespreekbaar' Jakarta - De Nederlandse parlementaire delegatie hoeft niet schromen bij haar Indonesische gesprekspartners de men! rechten aan de orde te stellen, mits dat maar binnenskai gebeurt. Dat heeft de Nederlandse ambassadeur in Indonesil Van Rooijen, zondag gezegd bij aankomst van de delegatie! Jakarta. De delegatie kan daarmee voorkomen dat de Indonêj siërs 'gezichtsverlies' lijden. De delegatie zal in Indonesië op bezoek gaan bij preside»] Soeharto en spreken met bewindslieden en parlementariërs. 1 aantal organisaties, waaronder Amnesty International, de F en het Comité Indonesië, vindt dat in het programma te weinii plaats is ingeruimd voor contacten met mensenrechtenactiviste: in Indonesië. Zij zeggen dat de mensenrechten in Indonesië nol steeds stelselmatig worden geschonden. Er wordt volgens he| stelselmatig gemarteld. Oüeramp bij Puerto Rico San Juan - De tanker die is gestrand voor de kust van Pue; Rico heeft 2,85 miljoen liter olie gelekt. Vrijdag werd er noj vanuit gegaan dat het schip op zijn hoogst 140.000 liter hebben verloren. Het schip vervoerde 5,7 miljoen liter olie. Gevreesd wordt dü| het schip zal breken en dat het dan alle lading verliest. Hoteil die aan de kust zitten, hebben hun gasten met bussen narl elders vervoerd. De stranden zijn bedekt met een dikke laagoli;| Agenten affaire Grams niet vervolgd Hamburg - De twee Duitse agenten die verdacht werden vrl executie van de vermoedelijke terrorist Wolfgang Grams worde niet vervolgd. De openbare aanklager heeft geen aanknopings punten voor een aanklacht, aldus het Duitse tijdschrift De.'] Spiegel. Volgens het weekblad is de openbare aanklager tot de concluss I gekomen dat de gewelddadige dood van Grams waarschijnliï een zelfdoding is geweest. Grams, klaarblijkelijk lid van is extreemlinkse beweging Rote Armee Fraktion, kwam vorig ja' juni tijdens een omstreden politieactie door een kogel om he leven op het station van het Noordduitse Bad Kleinen. Twe leden van de speciale anti-terreureenheid GSG-9 zouden Gr* opzettelijk hebben doodgeschoten tijdens een mislukte actie on hem en een handlangster te arresteren, was het vermoeden. 'Gamsachoerdia pleegde zelfmoord' Tbilisi - De afgezette Georgische president Zviad Gamsachoei-| dia pleegde zelfmoord. Dat is de conclusie van een onderzoek 1 dat op last van de regering naar diens dood is uitgevoerd, aldus het persbureau Interfax. Het onderzoeksteam vernam dit van twee personen, die getuige I waren van Gamsachoerdia's zelfmoord. Zijn nabestaanden ga-1 ven het team noch toestemming voor een nader gesprek met de I twee, noch stonden zij lijkschouwing toe. Volgens zijn weduwe I is hij al op een geheime plaats begraven. Naar haar zegger-1 maakte Gamsachoerdia een einde aan zijn leven, toen hij mei I zijn aanhangers was omsingeld door Georgische regeringstroe-1 pen. Een constante stroom van mense Van onze correspondent Vlissingen - „Als er iets te zien is dat vaart dan komen de mensen wel", zei J. Blok zijl, nautisch inspecteur van de PSD, zaterdag. En gelijk kreeg hij. Een dikke 6000 man had er een deel van de zaterdag voor uitgetrokken om het nieuwe vlaggeschip, de Koningin Beatrix voor de L lijn Vlissingen/Breskens, eens van binnen en van bui ten, van voor naar achteren en van boven tot onder te bekijken. De deelstaat-regering van Sak sen wil verhinderen dat er rela ties tussen Duitse en Russische rechts-extremis'ten ontstaan voordat de terugkeer van de Russen is voltooid. Op dit moment bevinden zich nog 30.000 Russische militairen en ruim 35.000 Russische bur gers op Duits gebied. Hun terug keer naar de voormalige Sovjet unie verloopt tot nu toe volgens schema. In augustus van dit jaar moeten zij allemaal in hun va derland zijn. Volgens Duitse waarnemers heb ben veel officieren en soldaten uit protest op Zjirinovski ge stemd. Ze voelen zich door de regering in Moskou in de steek gelaten. Veel militairen beginnen de terugreis zonder te weten waar ze geplaatst zullen worden en of er voor hun gezinnen woonruimte beschikbaar is. Volgens de autoriteiten in Pots dam bestaat onder een deel van de Russische troepen daarente gen juist angst voor aanslagen Van onze correspondent Bonn - De autoriteiten van de Oostduitse deelstaat SaksSl onderzoeken de contacten tussen Duitse neo-nazi's en natril nalistisch gezinde Russische militairen die in Duitsl»'| gelegerd zijn. Volgens officiële bronnen heeft een kwart v de nog in de Bondsrepubliek gestationeerde 'Westgruppe i het restant van het voormalige Rode Leger - onlangs op *1 rechtse nationalistenleider Vladimir Zjirinovski gestemd. van Duitse neo-nazi's; vooral be-l gin mei, als veel voormalige Sov-I jet-begraaf- en gedenkplaat^! aan de Duitse autoriteiten zull®| worden overgedragen. I Volgens het persbureau A"l willen steeds meer Russische jo| den naar Israël emigreren angst voor Zjirinovski en aanhang. De extreem-recM'l partij haalde een groot aantil stemmen bij de recente parleï mentsverkiezingen in Ruslana Zaterdag zei Zjirinovski voor Ml Amerikaanse televisiestation I CNN dat hij geen bedreig®! vormt en wil samenwerken ®U andere landen waaronder Verenigde Staten. Eerder M dreigde hij Japan met een oorlof en Duitsland met nucleaire nietiging. Zjirinovski wil ook een met de Amerikaanse pr Clinton als die deze week M» kou bezoekt. Vorig week zei a I Rus nog dat Clinton maar thu moest blijven om op zijn s: foon te spelen. 'an onze correspondent fuiddorpe - Burgemeester W. gistermiddag officieel de dorpsp Jebruik genomen. Het in ere he: titiatief van de jeugdraad die 25 Roelandt heette namens de jjeugdraad de aanwezigen wel kom. „We wilden de gemeen schap van Zuiddorpe een pas send en blijvend geschenk geven vij ons 25- jarig bestaan. Geluk kig stuitten we op deze oude dorpspomp uit 1830. We wilden ie pomp op zijn oorspronkelijke Plaats terug hebben. Uit water monsters bleek echter dat dit onmogelijk was. Iedereen zou er acuut diarree van gekregen heb ben. Met de huidige plaats op het piejn zjjn we 00g tevreden". ►Vervolgens overhandigde Irene van Rossum een cheque van 624 jU'den aan de jeugdraad zijnde ie opbrengst van de laatst ge houden bingo-avond. Burge heester W. de Graaf ging terug h de tijd: „Nu het dorp 757 jaar oud is is de dorpspomp weer enig. Uit de archieven blijkt dat

de Stem | 1994 | | pagina 4