iRitsma kampioen met een vlekje NAC nog niet zo rijp als Vitesse DE STEM Huub Kools in ploeg voor WK ereldrecord op 1500 meter hoogtepunt van Europese titelstrijd mannen >P TV Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout I B Ontwikkeling wereldrecord 1500 meter Nederlandse krant in Hamar Gustafson onderscheiden Nieuwe paldien Bredanaars verliezen aantrekkelijke subtopper op Nieuw Monnikenhuize NAC bij bekerzege op AZ tegen PSV 10 JANUARI 1994 Sport MAANDAG 10 JANUARI 1994 DEEL pot Ifeniar - Het Wilhelmus klonk onder het dak van het T°ANI [jkingskipet in het Noorse Hamar gistermiddag om 18 linuten over vijf op voor Europees kampioen Rintje litsma. met aan zijn zijde Johann-Olav Koss (2) en Amerikaanse katholiek, 'alk° Zandstra (3). De houten, ronde vlonder met de leen internationale (illegale) rotse aanduiding 1 op de voorkant begaf het op het Ho 'j6niddenterrein bijna onder zijn gewicht van 92 kilogram. ijfelijk was de 23-jarige Ritsma aanwezig bij de uldiging; zijn gedachten dwaalden echter af. Over land naar Friesland, naar zijn geboortestek Lemmer. pnder de titel 'The Bodypart, hn op de verwarring rond 'ziek Nederland'. Sinds Ir niet meer bezocht door het geacht de controle zelf te ver een jaar open grenzen ia [de wereld van de dameshoed, ltige heren hun opwachting bij thariots of Fire Engelse speel, lilm uit 1980. Regie: Hugh Judson. Hoofdrollen: Ben Dross, Ian Charleson en Nigel havers. De Schot Eric Liddell In de Brit Harold Abrahams lijn allebei topatleten. Beiden Trainen hard om deel te kui len nemen aan de Olympische Spelen van 1924 in Parijs. Duitsland 2, 00.55-02.55) Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Smeerkees; 7. bloemen meisjes; 10 polissen; 11. samsam; 12. veeg; 13. afge haald; 15. vooruitgang; 18. schijnreden; 20. olie; 21. broedergemeente; 23. hande lingen. Vertikaal: 1 Smeltoven; 2. bewegings vrijheid; 3. vermenigvuldiging; 5. kletsmajoor; 6. uitschot; 8. jam; 9. stand; 14. amazone; 16. griet; 17. schraag; 19. nummer; 22. eelt. DE VERSCHILLEN OPLOSSIN0 uapuo puejjooB 'i^8 'tu 'pu|)| uea zeeg had 'mdssel '1u ine 'svuii zapnonos do 'pueu ui n"1 lachtjes neuriede hij de eerste [gels van het Friese volkslied. (Vyske bloed tsjoch op, wol ho ;'brüze en siede'. Vrije verta- ig: 'Friezen spring toch op, ga i eens bruisen en koken'. De rede borstkas zwol op. Trots ïcasseerde Ritsma, via een lachtsgreep op drie afstanden lus een vlekje op de tien kilo- leter, het loon van zijn omscha- eling de laatste jaren van vrij lie sportman tot noeste arbei- De uitbetaling van geduld de opbouw van zijn loop- ian trede voor trede. Met als jorlopig hoogste punt de Euro- ise titel, samen met het veel peet afdwingende wereldre- ord op de 1500 meter, dat hij aterdag tijdens een werkelijk ntastische race tegen land- en :ovinciegenoot Ids Postma op 51.60 zette. Plus nog eens het fermatige over de grote meer- amp, dat hij met 156.201 van hlko Zandstra overnam. (ieuwe held die ooit twijfelden aan zijn apaciteiten, hielden in Hamar lotseling wijselijk hun mond. [ederland, en meer nog Fries- ind, heeft immers na de afgelo- len drie dagen een nieuwe chaatsheld. Een vedette, die iet wist te kiezen welke van ijn prestaties in Hamar tijdens EK het langst in zijn geheu- jen zou blijven hangen. „Alles leeft voor mij evenveel waarde, I was kampioen worden in Hee- inveen me liever geweest. De 'eer hier viel me wat tegen", ertelde Ritsma na enig denk- ierk. Haar later gaf hij toch toe, dat et wereldrecord op de mijl hem et meest dierbaarst zal worden. Vooral omdat ik de eerste man i de geschiedenis ben,' die onder ie 152 uitkwam. Dat geeft een part, lekker gevoel. Dan Jansen ïoet dat in december vorig jaar lier ook hebben gehad, toen hij p de 500 meter op 35.92 uit- vam", wist Ritsma, die wat lederland betreft als wereldre- ordhouder op de 1500 meter lans van Helden (13 maart 976, 1.55.61, Inzeil) opvolgde, heens. hstorie let duurde trouwens vrij lang, oordat Ritsma zaterdag in de aten kreeg dat hij historie chreef. „Ik kon het zo moeilijk ien op het scorebord. Pas toen bijna uit de bocht kwam na de ®ish, zag ik plotseling 1.51 op- ikkeren, Naar wat er achter tond, heb ik niet eens meer Weken. Ik vond het al goed zat. J ging behoorlijk uit m'n bol." 'at laatste vooral, omdat Rits-- w de afgelopen twee seizoenen oms al het gevoel had, dat hij 'oudste' record bij de man- on van - toen nog Oostduitser - ™ré Hoffmann, die op 20 fe- SCHAATSE EK '94 HAMAR Door Rob van Deursen bruari 1988 tijdens de Olympi sche Winterspelen van Calgary 1.52.06 reed, kon breken. „Iede reen vond dat die tijd van Hoff mann heel scherp stond. Daar was ik het niet mee eens. In de training rijden we vaak tempo rondjes van 26, 27 seconden. Waarom, zo vroeg ik me af, lukt dat in een wedstrijd niet? Nu klopte alles wel, al kan het vol gens mij nog sneller. Daar heb ben we het bij het ontbijt van morgen nog over gehad. Mijn rondetijden van 28.9, 28.0 en 30.1 met een opening van 24.7 geven dat aan. Vooral in de laatste, volle ronde moet er nog winst liggen." En juist over die afsluitende 400 meter bleek coach Ab Krook het meest tevreden. „We hebben er meer dichtbij gezeten. Die. 1.52.17 van Zandstra tijdens het WK in Calgary in 1992 bewijst dat. Alleen, de mijl blijft een moeilijke afstand. Velen gingen op jacht naar het wereldrecord, maar stierven bij wijze van spre ken tijdens de laatste meters. Met Ritsma had ik afgesproken, dat ik halverwege zou aangeven op welk schema hij zat." Ritsma: „Krook begon ineens te schreeuwen: je kunt het, je kunt het. Ook prachtig voor hem dat het lukte. Ik ben hem veel ver schuldigd. Tijdens mijn laatste ronde kon ik mijn kracht op de schaatsen blijven houden. Ande re keren was dat minder. Nu kwam alles op het goede mo ment bij elkaar. Dat geluk moet je hebben, dat kun je niet af dwingen." Vervelend Olympisch gezien - vandaag over 33 dagen beginnen de Win terspelen- van Lillehammer, met Hamar als plaats van handelen voor het langebaan-schaatsen - wenste Rintje Ritsma niet al te veel conclusies te trekken. Zelfs niet na de 10.000 meter, die hij teleurstellend als vierde afsloot. „Ach, ik hoefde niet zo nodig meer. Ik hield het verschil met de tijden van Koss en Zandstra in de gaten. Op de één had ik 20 en op de ander 24 seconden. Het kon haast niet mis. Zelfs als ik gevallen zou zijn bij de start of zo. Wel vervelend dat die Pool Radke me nog voorbij stak. Dat had eigenlijk niet mogen gebeu ren." Ritsma weigerde zich zorgen te maken over het behoud van vorm tot aan zondag 13 februari, als de vijf kilometer op het Olympisch programma staat. „Ik voel dat ik nog elke dag sterker wordt. Dat gaat altijd heel raar 1.58,70 1.55,61 1.55,18 1.54,79 1.54,26 1-53,26 1-52,70 1-52,50 1-52:06 1-51,60 Schenk (Ned) Van Helden (Ned) Storholt (Noo) Helden (VSt) Zjelezovski (Sov) Bozjev (Sov) Goeljajev (Sov) Zjelezovski (Sov) Hoffmann (Dui) Ritsma (Ned) Davos-, 16 januari 1971 Inzeil, 13 maart 1976 Alma Ata, 20 maart 1977 Davos, 19 januari 1978 Alma Ata, 26 maart 1983 Alma Ata, 24 maart 1984 Heerenveen, 15 februari 1987 Calgary 5 december 1987 Calgary 20 februari 1988 Hamar 8 januari 1994 Hamar (anp) - Tijdens de Olympische Winterspelen van omende maand in Noorwegen zal dagelijks een Neder- andstalige krant verschijnen. De uitgave van NOC*NSF or verkocht als bijlage van het Hamar Dagblad. bprln°?ria®e 'weeduizend exemplaren. De krant is liiipü v°°r deelnemers en supporters, die de Spelen in driori amm®r en Hamar volgen. Naar verwachting zullen twee- a om-'t112- ^ederlanders de Winterspelen bezoeken. De krant een nnimeUWS van Nederlandse afvaardiging en onder meer van ri T Van m'ssi°n Ard Schenk. De verkoopprijs Dauv a inclusief het in het Noors geschreven Hamar Het inu:l+S V?n kronen' ongeveer 2,70 gulden, worricn leiJrost NOC*NSF duizend gulden per dag. De Spelen _^denvan 12 tot 27 februari gehouden. Van onze verslaggever Ad Pertijs Sint-Michielsgestel - Huub Kools en Henk Baars zijn gisteren na afloop van het Nederlands kampioenschap veldrijden in Sint-Michielsgestel aangewezen als de num mers vier en vijf van de nationale WK-ploeg. Eerder al wees bondscoach Martin van Dijk het trio Adrie van der Poel, Richard Groe- nendaal en Wim de Vos aan voor het mondiale crosskam pioenschap, dat zondag 30 ja nuari in het Belgische Koksij- de gehouden wordt. Met het aanwijzen van Kools en Baars draaide het nationale kampioenschap voor Edward Kuyper alsnog uit op een enorme deceptie. De Tilbur- ger, die derde werd, gaat uit protest niet als reserve mee naar het wereldkampioen schap. „Vind je het gek. Ik rijd hier vandaag een aanvallende wedstrijd, pak de bronzen plak en dan nog passeert hij me. Nou, dan bekijken ze het ook maar met hun WK", foe terde Kuyper. Martin van Dijk sprak van een moeilijke keuze. „In het kam pioenschap ontliepen Baars, Kuyper en Kools elkaar hoe genaamd niets. Zo'n sprint om de tweede of derde plaats mag dan geen selectiecriterium zijn", aldus de bondscoach. Hij koos uiteindelijk voor Kools (6e op het NK) op basis van de aard van het WK-par- cours en de resultaten in de jongste, grote internationale crossen. „Kools en Kuyper zijn van gelijke sterkte. Maar in de echt grote wedstrijden vond ik Kools beter uit de voeten komen, terwijl Kuyper het toch moest hebben van de B-wedstrijden. Daarnaast is het zandparcours van Koksij- de op het lijf geschreven van Kools. Dat heeft hij in Soest- duinen, dat een vergelijkbare omloop heeft, wel bewezen." Huub Kools zelf toonde zich opgelucht, „Koksijde is voor mij het meest ideale rondje dat er bestaat. Maar als je tijdens het NK eindigt achter je concurrenten Baars en Kuy per, blijft het toch afwachten of ze je meenemen. Ik ben dus blij dat Martin van Dijk die uitslag niet als uitgangspunt heeft genomen." Wim de Vos, neef van Edward Kuyper, staat achter de keuze van Van Dijk. „Edward en Huub zijn aan elkaar ge waagd. In dat geval moet je kijken naar het WK-parcours. Huub is beter in het zand, dus is dit een logische keuze." Europees kampioen Rintje Ritsma kijkt lachend toe hoe de Noor Johann-Olav Koss (links) en Falko Zandstra el kaar de hand schudden op het erepodium. foto anp bij mij. De dag voor het NK afstanden in Heerenveen reed ik nog als een drol. Echt waar. 24 Uur later als een speer. Die om mekeer komt altijd plotseling. Ik kan niet voorspellen op welk tijdstip precies. Dat blijven de vreemde krachten in de sport. Vind ik nog mooi ook, we moe ten als schaatsers geen machines worden." Rintje Ritsma snoot daarop uit gebreid zijn neus. Dat hij het EK behoorlijk verkouden afwerkte, hield hij voor velen angstvallig geheim. „Je moet de concurren tie niet op ideeëp brengen, ha, ha, ha. En wat maakt het verder uit. Tijdens de wedstrijden haal je adem door je mond, niet door je neus. Dus als die vol zit, geeft dat toch niets. M'n kop zat vol, maar nu niet meer. Het is tijd voor eên feestje. Dat heb ik wel verdiend, dacht ik zo." En weg liep Rintje* Ritsma in de donkerte van de avondscheme ring. Huppelend haast van blijd schap. Vader en moeder in het spoor. Ze spraken Fries met el kaar. Zoals thuis. ZIE VERDER SPORT 3 Hamar (anp) - Tomas Gustafson is zaterdag onderscheiden door de Internationale Schaats Unie. De Zweed kreeg de Jacques Fa- vart-medaille uit handen van ISU-voorzitter Axel Poulsen. Gustafson is pas de derde hard rijder die deze eer ten deel valt. Eric Heiden werd in 1983 onder scheiden en Karin Kania in 1990. De medaille is genoemd naar een vroegere ISU-voorzit- ter. Gustafson veroverde in zijn loopbaan drie keer Olympisch goud. Hij werd twee keer Euro pees kampioen en twee keer jeugdwereldkampioen. Hamar (anp) - In navolging van de Noren zal de Nederlandse Olympische schaatsploeg vol gende maand met nieuwe, aëro dynamische pakken in Hamar verschijnen. De pakken worden getest tijdens het trainingskamp, dat de kernploegen de komende weken in Davos beleggen. Het materiaal, dat slechts in de tails afwijkt van het huidige skinpak, is gladder van opper vlak. Tijdens de Europese titel strijd reden de Duitsers eveneens in nieuw tenue. Van de Noren schaatste overi gens alleen de stayer Kjell Store lid in het nieuwe pak, dat meer glimt dan het oude. Voor het begin van het toernooi hadden de Noren erg geheimzinnig ge daan over het nieuwe schaats- kostuum. Hans Gillhaus begaat een domme overtreding. Hij tikt de bal met de hand in het doel van NAC. van Gillhaus, die tijdens de volgende wedstrijd dan ook op de tribune zal zitten. De uitblinker kreeg daarvoor geel van Luinge. De derde gele kaart foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Jacques Eestermans Arnhem - NAC is er niet in geslaagd het nieuwe jaar te beginnen, zoals het het oude jaar uitluidde. Op Nieuw Monnikenhuize in Arnhem verloren de Bredanaars gis termiddag de subtopper te gen Vitesse met 3-1. Dat resultaat stond in schril contrast met de overwinning *(0-5) bij FC Utrecht op 12 de cember van het vorig jaar, waar na voor het 'gele leger' van trai ner Ron Spelbos het winterreces begon. De vergelijking tussen de Utrechtse eredivisieclub en die uit Arnhem gaat echter wel vol ledig mank. In Vitesse trof NAC een tegenstander, die in zijn ont wikkeling een stuk verder is. Op de overwinning van de ploeg van oefenmeester Herbert Neumann viel dan ook bitter weinig af te dingen. Spelbos was tijdens de nabe spreking niet te beroerd om dat volmondig te beamen. „Vitesse is een uitstekende en slimme ploeg, die daardoor heel moeilijk te bespelen is. Zeker voor ons, om dat onze kwaliteiten nu eenmaal niet op het verdedigende vlak liggen. Het feit dat Van Burik niet beschikbaar was, maakte het er in dat opzicht ook nog eens niet gemakkelijker op." Dick van Burik stapte tijdens de warming-up van het veld. „Het ging niet, ik voelde me zo slap .als een vaatdoek", verklaarde de van Ajax gehuurde Utrechter naderhand met een bleek ge zicht. „Vanaf donderdag voel ik me al grieperig. Jammer, ik had het graag geprobeerd." Spelbos liet Dennis Gerritsen zich uit zijn trainingspak hijsen, hoewel ook hij allesbehalve fit was. Hij 'hinkelde' van begin tot eind over de moeilijk bespeelbare Arnhemse grasmat. „Gerritsen heeft vandaag met een flinke enkelblessure gespeeld", gaf de NAC-trainer toe. „Maar ik had geen andere keus. En ach, een beetje pijn lijden, hoort er ook bij." Het ontbreken van Van Burik in de laatste lijn was er de oorzaak van, dat onrust aanvankelijk' troef was in de gelederen van NAC. In het eerste half uur van de wedstrijd hadden de Breda naars dan ook hun handen vol aan de thuisclub, waarbij Gill haus de absolute uitblinker was. NAC mocht beslist niet klagen, dat het die periode zonder averij doorkwam. Het venijn zat echter in de staart van het eerste bedrijf. Terwijl het evenwicht op het veld rede lijk hersteld leek te zijn, sloeg Vitesse pal voor rust toch toé. Een minuutje nadat John Lam mere een uitstekende kans op 0-1 had laten liggen, schoot Gill haus de 1-0 op het scorebord. Hij schoot een voorzet van Bart La- tuheru keurig achter doelman John Karelse. Die treffer had tot gevolg dat NAC in de tweede helft nadruk kelijk op zoek ging naar de ge lijkmaker. Er ontspon zich daar door een aantrekkelijk schouw spel op Nieuw Monnikenhuize. Hoewel de thuisclub een tikkie beter bleef dan de Bredase club, kwamen de elf van Spelbos toch aan hun doelpunt. In de 65e minuut raakte de bal, na een ongevaarlijk schot van Gerritsen vanaf de rand van het straf schopgebied, ongelukkig de arm van Erwin van de Looi. Scheids rechter Luinge aarzelde een mo ment, maar legde de bal wel op de stip. Pierre van Hooijdonk liet zich dat buitenkansje niet ontglippen: 1-1. NAC mocht vanaf dat moment hopen op een gelijk spel. Vitesse was een minuut of tien aangesla gen, maar krabbelde na die te genslag toch weer vrij snel over eind. „Dat is onze klasse dit seizoen", vond Neumann. „De organisatie bleef intact en daar voor werden we opnieuw be loond." Het was Philip Cocu, na een pass van Gillhaus, die twaalf minuten voor tijd de Bredase hoop de grond inboorde: 2-1. Daarmee was de partij gespeeld. De derde Arnhemse treffer, in de 88e minuut gemaakt door Mar tin Laamers, was nog slechts van belang voor de statistieken. VITESSE - NAC 3-1 (1-0) - 43. 1-0 Gillhaus, 65. 1-1 Van Hooijdonk (strafschop), 78. 2-1 Cocu, 88. 3-1 Laamers. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 6880. Gele kaarten: Gillhaus, Straal (beiden Vitesse), Brusselers, Remie (beiden NAC). VITESSE: Van der Gouw; Sturing, Van de Looi, Bos, Straal, Laamers, Cocu, Korsten, Latuheru, Gillhaus, Helder. NAC: Karelse; Van Bremen, Gerrit sen, Zondervan, Wilnis, Remie, Gesthuizen, Lokhoff, Brusselers, Van Hooijdonk, Lammers. Hilversum - Indien NAC woens dagavond de bekerwedstrijd te gen AZ wint, stuit het in de kwartfinales van het toernooi thuis op PSV. Daarvoor zorgde gisteravond de kersverse PSV'er Jan Wouters, die in Hilversum de loting verrichtte. De loting leverde het volgende resultaat op: Ajax - Helmond Sport, ADO Den Haag/MW - NEC, RKC - Feyenoord, NAC/ AZ - PSV. De wedstrijden wor den gespeeld op woensdag 9 fe bruari.

de Stem | 1994 | | pagina 11