Soeharto: president en rechter Handel in zeldzame en exotische dieren floreert in Venezuela Bosnische doodgraver kan nauwelijks zijn werk doen \nti-democratisch leger Indonesië enige hoop op democratisering' Onzekerheid in Azië leidt tot grootschalige wapenaankopen f. K. Terneuzen BUITENLAND A7 Een beetje Belg 1 Chma heeft n°g NUARI 1994 l\ -donnell I06H lj(,, -cl co 36Ü 3ft; oil 79H ty 32'/. 32H fflt imenca 38 il dutch 10754 iuj ars roebuck 53'/. Sftj south pac. 22V, 23» cute 6544 65'/, 61 6!« 13 13v, «P 16 is'< 34 2ft oud nbewerkt 24,210-24,810 per kg. ewerkt 26,410 per kg. ilver ilver onbewerkt 285-355 per kg, ewerkt 400 laten per kg. vk vorige koers sk slotkoers gisteren laten bieden ex claim gedaan/bieden ex dividend gedaan/laten bieden en ex dividend laten en dividend gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend 527 1,20 1,10 471 4,50 4,20 520 0,10 0,20 871 4,20 4,10 531 11,70 11,20 406 28,50 29,50 b 556 16,50 b 17,50 607 1,40 1,30 622 2,90 a 2,40 b 1073 8,70 b 8,00 399 5,70 b 5,00 a 1067 3,70 b 3,00 526 13,70 b 13,10 395 0.80 0,50 441 1.60 a 1,60 583 3,80 a 3,80 525 6,10 5,70 433 9,00 a 8,20 b 586 12,00 a 11,50 a 500 14,50 a 14,00 a 446 5,00 6,00 854 2.50 2,00 1615 5,90 5,40 a 400 18,00 a 17,60 646 3,50 4,70 597 1,30 2,60 549 0,50 1,20 430 3,20 4,50 597 2,50 a 130 1000 1,20 a 1,05 538 10,80 10,30 798 3,60 2,90 514 9.00 8,50 748 4,60 4,30 413 5.70 5.80 a 2189 3,30 3,30 1215 1,50 1,40 522 4,80 4,80 459 3,20 3,30 793 2,00 2,20 386 7,30 7,20 604 4,20 4,30 421 2,90 3,10 1209 3,90 b 3,80 726 24,00 24,10 521 13,00 13,00 662 9,50 a 8,00 500 43,80 a 42,20 502 78,50 b 79,70 2370 1,10 a 1,30 Siegers Pensioen B.V., Noorderlaan BA Dongen. Pensioenen B.V. H.M. Berm Pensioen EC Hank. He! oeg) uitsluitend verzorgen van Ige- werknemers van Gebr. Berm Be- V., in het bijzonder van de us Maria Berm, geboren te Bussen 11-1946, d.m.v. pensioen krachtens enregeling. A M Berm Pensioen B.V-, War- lein 10, 4273 EC Hank. Het (Nage- uitsluitend verzorgen van (gewezen! emers van Gebr. Berm Beheer B.v: Jijzonder van de heer Antonie Marti- 3erm, geboren te Dussen 933, d m v pensioen krachtens enregeling. De Waal Futura B.V., Zaagbekstraat 1 VE Werkenddnj. Activiteiten van nsioenfonds. Hubo Dommelberg^n B.VHet Gat WV Raamsdonksveter. Verhuur on- dgoed. 0 Paans Pensioen B.V., Molenplein BH Werkendam. Pensioenbeheer. Huivo B V., Weitjes 3, 4924 BJ ilen Pensioenvennootschap. Ipoint Nederland B.V. i.o., Brunings- i, 4251 LA Werkendam. De groothan- en export) in fietsen en fietsonder- Beter Horen Beheer B.V., Crocus- 5102 ZR Dongen. Beheer B V. H.D. Oei Pensioen, Ameroever o'. C Lage Zwaluwe. Pensioenvennoot- Ambulante kapster Vera VervaWl Jn Eijckstraat 46 4571 LT Axel U«' ppersbedrijf (anders dan in een i" Putter vastgoed Lageweg 3 C 45Ö5 senisse. Bemiddeling bij de aan- p van onroerend goed, projecton 'n9 7(1 Toussaint renovaties Badhuisweg )C Caózand. Aannemingsbedrijf va uwkundige aard. Hougkoeling Terneuzen C.V. Lang straat 2 4538 AZ Terneuzen. K°ei' sch bedrijf Handelsbedrijf Jac. den Hamer d. endragtsweg 4 4543 PL Zaamsias- p, verkoop, verwerking en verhano in landbouwprodukten. Rob Dees autobedrijf Beethoven 16 AA Terneuzen. Groothandel in lauto's. rw Grafisch advies- en reclameburo t em Spoorwaterstraat 24 4561 Het treffen van voorbereiding toi en van een grafisch advies- en ree Aannemersbedrijf W. Burm 77 4576 EC Koewacht. Aanneming f van niet bouwkundige aard, w il in bouwmaterialen, verhuur jereedschap en materieel pESTEM ZATERDAG 8 JANUARI 1994 joor Carmen Alicia Fernandez (ips) Caracas - Exotische dieren staan in Venezuela na olie en voedsel op de jprde plaats van meest populaire jnokkelwaar. In Venezuela is 40 ,rocent van 's werelds biodiversiteit .inden, en sommige dieren die M._gaal aan het buitenland worden iêrkocht, worden met uitsterven De toename van deze handel is te ■ten aan de lage pakkans", zegt Cle- nencia Roetner van de milieu-organisa- ie Audubon. „Het wordt de handelaren .eel te gemakkelijk gemaakt. Boven- jen is de markt voor tropische vogels «er lucratief. Veel mensen hebben er veel geld voor over om een mooie vogel in huis te hebben. Maar slechts weinig vogels overleven de reis." Uit cijfers van Audubon blijkt dat on geveer 50.000 tropische vogels jaarlijks illegaal uit Venezuela worden geëxpor teerd. Volgens de overheidsorganisatie Dienst voor de Bescherming van de Fauna (Profauna) zijn de meest be dreigde vogels de papegaaien, de ara's en de parkieten die worden gevangen in de oostelijke Orinoco-delta, langs de grens met Guyana. Ook reptielen worden het slachtoffer van gehaaide handelaren, zegt de onaf hankelijke onderzoeker Alex Ferguson. Bovendien worden veel apen, tijgers en insecten van hun vrijheid beroofd en op het vliegtuig gezet. Het levendigste bewijs van het gemak waarmee dieren het land kunnen verla ten, werd begin december geleverd, toen vier Tsjechische toeristen erin slaagden 41 kleine apen, 16 krabben, tien baba-reptielen, negen iguana's, vijf slangen, drie schildpadden, drie slak ken, twee kameleons en een blauwe guacamaya-vogel in hun handbagage te stoppen en ongehinderd langs de doua ne te komen. De dieren zaten ingeklemd tussen kus sens, kleren en piastic flessen. Het cabi nepersoneel rook echter onraad en ont dekte de dieren, waarna de Tsjechen hun vangst alsnog moesten achterlaten. De inhoud van de handbagage had 19.000 dollar kunnen opleveren, schat Salvador Boher, directeur van Profau na. Het betrof exemplaren van dier soorten die in de Verenigde Staten en Europa populair zijn bij verzamelaars. De smokkelaars betalen gemiddeld 16 dollar per vogel aan lokale jagers. Veel vogels worden vervolgens naar Guyana gebracht, waar de export van dergelijke vogels wel is toegestaan. Tussenperso nen betalen vervolgens zes- tot acht honderd dollar per vogel. De verzame laar moet uiteindelijk vijf- tot zesdui zend dollar betalen. Volgens Ferguson is het grootste pro bleem dat de illegale export van dieren in Venezuela niet als ernstige misdaad wordt beschouwd, ook al is het land mede-ondertekenaar van de Conventie over Internationale Handel van Be dreigde Diersoorten (Cites). Volgens Ci tes gaat er zo'n vijf miljard dollar om in deze handel. Profauna hamert erop dat de handel kan worden teruggedrongen als de waakzaamheid aan de grens wordt ver hoogd. Boher is met het voorbeeld van de Tsjechische toeristen naar het minis terie van landbouw gestapt met de oproep iets aan deze misstanden te doen. Het Zoologisch Instituut van New York schat het aantal gevangen tropische vogels dat ook aan verzamelaars wordt verkocht tussen de tien en twintig mil joen per jaar. Het aantal gevangen vogels moet echter veel hoger liggen, omdat tussen de 20 en 90 procent van de vogels sterft tijdens de gevangen schap of het transport. Door Rieks Holtkamp (ips) Amsterdam - „Rechtszaken tegen de Indonesische over heid verliezen wij altijd," zegt Benny Harman, advocaat fan het Indonesisch Instituut voor rechtshulp (Lembaga Batuan Hukum, LBH). „De rechterlijke macht is een bnderdeel van de uitvoerende macht. Dus wat kan je dan iierwachten". Lembaga Bantuan Hukum is al inds 1970 actief in indonesië. In le ruim twintig jaar dat de orga- lisatie Indonesische burgers schtshulp geeft, is er echter niet peel ten goede veranderd, vindt any Harman, die als advokaat ian de LBH is verbonden. Presi- ient Soeharto zit als een spin in iet web van de politieke macht :n hoewel de militairen af en toe arren, zijn zij nog steeds de iggegraat van de staatsmacht. Dor de Indonesische regering is iet geen reclame als boeren van urn land worden verdreven om- at de overheid het land nodig ■eft of omdat een industriële onderneming zich op die plek vestigen. Juridisch is alles in irde; de boeren hebben recht op compensatie. .Maar in de praktijk komt daar- tan niets terecht. De boeren hun beklag bij het parle ment. Dat zegt dat het de zaak behandeling zal nemen. Ver volgens gebeurt er niets. Uitein delijk komen de boeren naar ons toe. Wij spannen een rechtszaak aan en die verliezen we dan". Toepassing De 31-jarige Benny Harman stu deerde rechten in Malang en ver volgens aan de Universiteit van Indonesia in Jakarta. Daar kon hij de studie niet afmaken. Hij werd van de universiteit getrapt in verband met zijn activiteiten voor de mensenrechten. In 1987 trad hij als advokaat toe tot de LBH. Mensenrechten moeten op de ia blijven staan als landen als Nederland, de EG, of de ligde Staten met Indonesië in gesprek zijn over economische of politieke samenwerking, meent Harman. „De Indonesi- regering spreekt zich in internationale conferenties altijd vit voor het principe van de mensenrechten. Maar, zeggen ze later, over de toepassing ervan beslissen wij en daar heeft niemand wat mee te maken." De LBH geeft op verschillende terreinen rechtsbijstand aan In donesische burgers. Voor politië le kwesties, geschillen over land en milieuvraagstukken staan ad viseurs van de LBH de burgers land af te staan doen de autori teiten een beroep op wetgeving die onteigening mogelijk maakt in verband met het algemeen belang. Maar ook in de gevallen dat er niet in strikte zin sprake is van algemeen belang neemt de overheid haar toevlucht tot deze wetgeving. Belangen Als een onderneming of een groep zakenlieden vindt dat zij op een bepaalde plek een bedrijf wil vestigen, wordt de boeren hun land afgepakt. „Als dat niet goedschiks kan dan wordt het leger ingezet om de boeren te verdrijven", zegt Harman. „Het komt voor dat hoge officieren zelf een belang hebben in de onderneming die het land op eist". Terwijl de regering een beroep doet op het algemeen belang, omdat economische ontwikke ling de rode draad is die door de opeenvolgende vijfjarenplannen loopt, beschermt het leger in de eerste plaats zijn eigen economi sche belangen". De processen die LBH aanspant tegen de regering worden door mensenrechtenorganisaties als Amnesty International en Asia Watch op de voet gevolgd. De publiciteit die zij geven aan het onrecht dat burgers in Indonesië wordt aangedaan, is niet alleen gericht op de internationale pu blieke opinie, maar ook op rege ringen, bedrijven en beleidsma kers. President Soeharto: zijn regering controleert alles. Harman hoopt dat de publiciteit buitenlandse investeerders aan het denken zal zetten. Ook lan den die bilaterale verhoudingen hebben met Indonesië moeten druk uitoefenen op Jakarta om hun mensenrechtenbeleid te ver beteren. „Nederland, maar ook Duitsland heeft de morele plicht om aan te dringen op verbetering van de mensenrechten in Indonesië," vindt Harman. Indonesië mag niet alleen worden beschouwd als een land waar geld kan wor den verdiend. De handeldrijven de naties hebben ook de plicht de rechten van de Indonesische burgers te beschermen. Indonesië heeft een stabiele re gering. Internationale financiële instellingen vinden dat de archi pel is gezegend met een gunstig investeringsklimaat. Maar dan moet je wel zien ten koste waarvan dit is bereikt, zegt Harman. De LBH en andere organisaties voor de mensen rechten eisen dat er meer ruimte moet komen voor politieke acti viteiten. „Er moet persvrijheid komen en vrijheid van vergade ring. Nu controleert de regering Soeharto alles. De oppositiepar tijen zijn vondsten van eigen makelij. De regering beslist wie er voorzitter mag worden en wie niet" zegt Harman. Ook in het persoonlijke leven grijpt de staat in. Zo is er op Sumatra een conflict binnen de protestantse kerk van het Batak- FOTO AP volk. De huidige leider, P.W.T. Simandjuntak, is door het regi me tegen de wil van de meerder heid van de leden aangesteld. Dominees die de voormalige voorzitter S.A.E. Nababan trouw bleven, werden met ge weld uit hun kerken gezet. De rol van de militairen is alles overheersend. „Er is niemand in het leger die er serieus over denkt om de maatschappelijke rol van het leger terug te drin gen". Op grond van de dwifungsi-theorie ('twee func ties') heeft het leger naast de strikt militaire taak ook een maatschappelijke rol te vervul len. Dat loopt uiteen van het uitoefenen van bestuurlijke functies tot het bekleden van topposities in bedrijven en het verlenen van hand- en spandien sten aan allerlei maatschappelij ke instellingen zoals gezonds- heidszorg. Bangmakerij Harman heeft evenmin sympa thie voor de katholieke en pro testantse minderheden in zijn land. „Die scharen zich om Soe harto en varen wel bij de huidige status quo. Als de islamitische meerderheid het werkelijk voor het zeggen zou krijgen, zouden zij met de machtsposities die ze na hebben worden weggevaagd. Soeharto heeft wel eens ge schermd met de angst voor een islamitische staat, maar dat is alleen maar bangmakerij. Soe harto en zijn kliek zijn alleen maar bang voor de Indonesisch- islamitische opvatting van socia le rechtvaardigheid die een van de peilers van het islamitische denken in Indonesië is", aldus Harman. Volgens Harman belemmeren de militairen het democratiserings proces. Maar paradoxaal genoeg zijn ze ook de enige hoop op een verandering ten goede. Die hoop baseert hij op de machtsstrijd die zich tussen Soeharto en het leger afspeelt. „Om Soeharto dwars te zitten heeft het leger nu gedreigd uit de regeringspartij Golkar te stappen. Daarmee zou die partij vleugellam worden en dat weet Soeharto natuurlijk ook." „Het leger kan dreigen aanslui ting te zoeken bij de oppositie partijen PDI en PPP. Niet omdat het opeens bekeerd is tot de democratische principes, maar omdat het uit is op macht. Maar wij als oppositionele organisa ties moeten van deze tweespalt gebruik maken. Daarvoor moe ten we een strategie gaan uit stippelen". bij. «ral de boeren hebben te ma- b® met onteigeningskwesties, de boeren te dwingen hun Door Paul Alexander (ap) Sarajevo - Haris Subasic heeft een van de moeilijkste baantjes in Sarajevo. Hij is doodgraver. Zeven van zijn collega's liggen al onder de zoden van het voormalige voetbalveld waar hij dage lijks graven delft. Veertien andere collega's zijn tij dens hun werk gewond geraakt. Bijna dagelijks ligt de geïmpro viseerde begraafplaats onder mortiervuur en terwijl ze de gra ven delven zijn de doodgravers een gemakkelijke prooi voor sluipschutters. „Natuurlijk ben ik nerveus", zegt de 23-jarige Subasic nadat hij klaar is met de voorbereidingen voor een begra fenis van een slachtoffer van de beschietingen een dag eerder. „Maar ik kan niets anders doen", voegt hij er aan toe. Hij schat dat hij in de afgelopen zes maanden zo'n 150 graven heeft gedolven. Er zijn nu onge veer 280 begraafplaatsen in de stad waaronder veel voormalige parken en andere open stukken land. Het voetbalveld werd een begraafplaats toen de twee aan grenzende begraafplaatsen vol waren. Maar aangezien er sinds het begin van de oorlog 20 maanden geleden al 13.650 men sen zijn begraven in Sarajevo, begint ook de grond van het voetbalveld langzamerhand vol te raken. De nieuwe begraafplaats biedt weinig bescherming tegen Servi sche artilleristen die zich in de nabijgelegen heuvels verschanst hebben. Het is een open ruimte, naast het aan flarden geschoten stadion waar in 1984 de ope ningsceremonie voor de Olympi sche Winterspelen plaatsvond. „De sluipschutters schieten bijna dagelijks. Ze kunnen je zien alsof je in hun handpalm staat", vertelt Subasic, die voor de oorlog chauffeur was bij een begrafenisonderneming. „Ik duik naar de grond. Je raakt er aan gewend, zoals iedereen in Sarajevo." De granaatbeschietingen zijn nog gevaarlijker. Tijdens een be grafenis werden eens vier men sen gedood. Niet lettend op de gevaren spe len kinderen op de nabijgelegen helling. Een paar mensen wagen het om over de begraafplaats te lopen, om de weg af te snijden of om omgekomen geliefden te be zoeken. Een groep rouwende moslims wacht op deze plaats tot de schemer invalt om twee gelief den te begraven die eerder deze week omkwamen. De jongeren verschuilen zich achter een scheepscontainer en een vuilnis bak. De ouderen knielen een paar meter verderop op de mod derige grond, schijnbaar onbe vreesd voor de dood. Niemand snikt of huilt. De gebeden van de imam worden onderbroken door het gedreun van mortiergrana ten, het geratel van machinege weren en het geplof van luchtaf weergeschut. Als de plechtigheid is afgelopen, tillen dragers de baar op en lopen langzaam over de heuvel, om kort de laatste eer te betui gen aan de overledene, voor ze verdwijnen in de nacht. Die vrijdag verliet ik België definitief. Ik sloot de deur van mijn totaal lege huis, keek nog even om mij heen, stapte in mijn auto en reed de straat uit. Ik durfde niet meer om te kijken. De Belgen waren klaarblijke lijk zeer verbolgen over mijn vertrek, want ze hadden - het eerst sinds 1936 - een alge mene staking uitgeroepen. Overal stegen pikzwarte rookwolken van brandende autobanden op. Sommige sta kers waren zo vastbesloten mijn vertrek te verhinderen, dat ze zelfs barricades hadden opgeworpen. Ik nam de weg naar Leuven en vandaar reed ik naar het noordoosten. Aarschot en Diest kleumden in de vries kou. In de Kempen was het paars van de heide bedekt met de rijp van de vroege winter. Wat er overbleef was een oplichtend rose, alsof ie mand lampen onder de be groeiing had aangestoken. Een kudde schapen vrat zich hardnekkig voorwaarts. Ik heb vier jaar in België gewoond. Toen ik kwam re geerde Wilfried Martens. Er heerste een vreemde, enigs zins opgewonden en ook wat poenerige stemming, want het ging heel goed met het land. De Belgen die nog niet rijk waren, deden verwoede po gingen dat alsnog te worden. Omdat ik een huis moest heb ben, kwam ik al gauw in aan raking met een zeer hebberig soort burgers dat de eigen woning in de buurt van Brus sel verhuurde en dat vervol gens ettelijke tientallen kilo meters verderop een nieuw huis had gebouwd. De bedoe ling was dat wij huurders de rente en aflossing van beide panden betaalden. In die si tuatie werd een huur van rond de 3000 gulden per maand voor een bescheiden woning als iets gewoons beschouwd. Nu is België berooid en eco nomisch uitgekleed. De schuldeisers belegeren de Wetstraat. De regering kauwt vertwijfeld op haar rode pot lood. De huisjesmelkers zitten 'm te knijpen, want er is leeg stand en overaanbod. Er zijn natuurlijk ook veel aardige Belgen. Alleen, je komt niet bij ze binnen. En als je al ergens binnenkomt, dan laten ze je nooit op de bodem van hun ziel kijken. Tijdens mijn binnenlandse verkenningen bouwde ik een hand over hand toenemende weerstand tegen Brussel op. Ik heb daarover vaak verhitte gesprekken gevoerd met Ne derlandse kennissen die Brus sel een schitterende stad von den, al konden ze nooit uit leggen waarom. Het weinige dat in cultureel opzicht echt de moeite waard is, was meestal niet toegankelijk, of te duur. Zo ben ik er nooit in geslaagd een kaartje te be machtigen voor de vermaarde Muntschouwburg, althans niet voor de operavoorstellingen die ik graag wilde zien, al thans niet voor de prijs die mij als betaalbaar voorkwam. Ik blijf vinden dat Brussel een bedaagde, weinig avontuurlij ke en zelfs enigszins patserige stad is die bovendien niet goed op zichzelf past. De ter reur die de projectontwikke laars er uitoefenen kan zelfs met een ettelijke duizenden blauwhelmen niet worden ge stopt, laat staan door de be stuurders van de stad. De ver kommering en verkrotting is vrijwel algemeen, hetgeen de stad er niet van weerhoudt zich van tienduizenden vier kante meters kantoorruimte te voorzien, meestal verbor gen achter gevels van donker glas en marmer. De Brusselaar zelf leerde ik kennen als een min of meer beleefd, zelden spontaan en nooit geestdriftig individu dat weinig plezier in het leven lijkt te hebben. Kortom, er viel niets te lachen in de Bel gische hoofdstad. Brussel deed me altijd denken aan een gearriveerde dame die haar jeugd en onschuld al heel lang geleden heeft verloren en die dat probeert te verber gen onder een overmatig dure bontjas. Inderdaad, ik ging liever naar Antwerpen, dat zoveel jonger en zoveel brutaler en uitda gender is. Of naar de iets kleinere Vlaamse steden zoals Mechelen dat een soort inge houden, maar niettemin goed merkbare vriendelijkheid uit straalt. Ik had een uitgespro ken zwak voor Leuven, de enige stad trouwens waar ik een café vond dat met z'n houten lambrizeringen en met z'n met rose nimfen beschil derde wanden precies bij me paste. Ik heb er vier jaar op de zware klei rond Brussel ge woond, in een dorp dat op het punt staat door de stad te worden doodgedrukt. Ik had er uitzicht op de laatste kroeg van België, op de renbaan van Wezenbeek-Oppem waarop een stel paarden zich bij tijd en wijle wezenloos loopt om wat goklustigen te gerieven, op een dal dat zich in de vroege ochtenduren met ne vel- en wolkenslierten vult en waar kraaien af en aan vlie gen. Op weg naar het noorden werd ik dus door zeer ge mengde gevoelens overvallen: opluchting, een beetje ver driet ook, een soort opstan digheid. spijt zelfs. Bij ieder vertrek kom je weer iets meer op verlies te staan. Je laat altijd iets van je ziel en zalig heid en dus ook iets van jezelf achter. Ik naderde Nederland en werd toegewuifd door een groepje stakers dat kennelijk al uren op me had staan wachten en dat aan de zoveel ste autoband bezig was. Ze staken hun duimen omhoog en zwaaiden met vlaggen van organisaties waar ik nog nooit van had gehoord, maar die mij kennelijk zeer goed ge zind waren. Daarna werd het plotseling vredig en buitengewoon stii. Toen wist ik dat het voorbij was. Voorgoed. Ik wist ook dat ik van weeromstuit een beetje Belg was geworden. Een heel klein beetje maar. Net genoeg om het nooit meer kwijt te raken. "oor Ramon Isberto (ips) lanila - Het grote succes van ?e Aziatische economieën öeeft ook een schaduwzijde, 'ee' landen zijn op grote s™aal wapens aan het in slaan. Dat is voorlopig alleen M nieuws voor de interna tionale wapenindustrie, die a het einde van de Koude orlog wel een opsteker kon gebruiken. looral de aanschaf van offensie- jw?pensystemen door Aziati- ij ,den wekt internationaal (iat°ü vrees bestaat ■"■deze opeenhoping van wa- Lu»g zal leiden tot conflicten C'.-en jegionale machten als n. na' ,aPan en India, met een bikgevo?g°Ude °0rl0g als m0ge" ,nadrak ligt op de marine en ftZ u Russische Sukhoi Su27 f'fhegtuigen gekocht, bo- b p 26 die ze al hadden. enchen is China bezig met de Z V?n een doziin raketafvu- e kernonderzeeers en een penaal conventionele duikbo- zich voorzien van „«Uwe fregatten, onderzeeërs en mnenvegers. Indonesië heeft aantal onderzeeërs uitge breid van drie naar vijf en heeft bovendien zijn marinevloot uit gebreid met 39 schepen, afkom stig van de vroegere Oostduitse vloot. De prijs hiervoor bedroeg slechts 120 miljoen dollar, min der dan de kosten van één nieuw oorlogsschip. En de internationale voorraden zijn nog lang niet uitgeput. Vol gens een militair tijdschrift dat in Nieuw Zeeland verschijnt, zullen de defensie-uitgaven van Azië snel oplopen naar 130 mil jard dollar per jaar. Daarmee zou Azië op gelijke hoogte ko men met Europa. Sommige militaire deskundigen zeggen dat deze wapenaankopen niet zo bedreigend zijn als het lijkt. Volgens hen gaat het slechts om moderniseringsaan kopen om de verouderde appa ratuur uit de jaren zestig te vervangen. Dat de Aziatische landen dat juist nu doen, zou alleen maar komen omdat de prijzen de laatste tijd zo zijn gekelderd. „We maken ons echt geen zor gen," verklaarde Barry Gration, de bevelhebber van de Australi sche luchtmacht nadat hij in Bangkok getuige was van een demonstratie van de Thaise luchtmacht. Het Westen maakt zich meer zorgen over het land van aankoop dan over het soort wapens, lijkt het. Tot ongenoegen van de Westerse vliegtuigbouwers is Rusland erin geslaagd een voet tussen de deur te krijgen bij de landen van de Asean, de Associatie van de Zuid-oostelijke Aziatische lan den. Maleisië besloot eerder dit jaar 18 MiG 29's aan te schaffen. Hoewel deze transactie ter waar de van 760 miljoen dollar voor veel vreugde in Moskou zorgde, betekent dat niet dat Rusland een beslissende voorsprong heeft gekregen. Thailand en Indonesië geven de voorkeur aan Ameri kaanse en Westeuropese wapens vanwege de betere kwaliteit en service. Het Russische materiaal wordt echter voor zo'n lage prijs aan geboden, dat de westerse fabri kanten ook flink met hun prijs moeten zakken om de orderpor tefeuille voor gelijksoortige wa pens vol te krijgen. Zo zou Was hington dit jaar 30 tweedehands A7 gevechtsvliegtuigen annex bommenwerpers aan Thailand hebben aangeboden voor de prijs van even zoveel luxe Mercedes- Benz personenauto's. Nieuwe wapenhandelaren ver oorzaken bovendien nog scherpere concurrentie. zuid_ afrikaanse bedrijven zeggen de beste gevechtsondersteunende helikopters van de wereld te ma ken, en ze hebben Maleisië hier voor benaderd. Waarvoor heeft Azië deze wa pens nodig, nu de Koude-Oor- log-dreiging van de Sovjetunie tot het verleden behoort? Defen siespecialisten onderstrepen dat het defensie-beleid tegenwoor dig is gestoeld op onzekerheid in plaats van angst. De onzekerheid bestaat erin dat de vrienden van vandaag de agressors van mor gen kunnen zijn. Vooral het schimmige beleid van Noord-Korea draagt aan de re gionale onzekerheid bij. Velen vermoeden dat dit land binnen kort zelf kernwapens kan bou wen. Als Pyongyang zover is, kunnen Zuid-Korea en Japan moeilijk achterblijven. Op de lange termijn is het echter China dat een hoofdrol zal spe len. Beleidsmakers in de regio houden er rekening mee dat Chi na in het volgende decennium zal uitgroeien van een 'eervolle' supermacht tot een echte. Als catastrofes uitblijven, zal China begin volgende eeuw in omvang de tweede of derde economie van de wereld zijn. Die positie zal China aangrijpen om een mili taire macht te verwerven die beantwoordt aan 's lands tome loze ambities, zo is de gangbare opvatting. „Het is naief om te denken dat de ambities van de Chinese elite beperkt blijven tot het omvor men van China in een giganti sche Hongkong-achtige bazaar," zei de voormalige Amerikaanse adviseur voor de binnenlandse veiligheid, Zbigniew Brzinski, tijdens een recent bezoek aan Manila. De Chinese leiders argumenteren dat hun wapenaankopen be scheiden zijn geweest en dat het zwaartepunt van hun beleid de fensief van aard is. China's de fensiebeleid heeft als doel slechts het behoud van de onaf hankelijkheid en soevereiniteit van het land, meldt Peking. De Zuidoost-Aziatische landen blijven echter bezorgd over de harde toon die China aanslaat om de olierijke Spratly-eilanden in de Zuid-Chinese zee in han den te krijgen. En de Westerse landen zijn er niet gerust op dat China in de regio zijn eigen gang blijft gaan, in tegenstelling tot Japan, dat meer samenwerking met de Verenigde Staten na streeft. Bovendien maakt ieder een in China zich op voor ingrij pende wijzigingen in de politiek nu duidelijk is dat Deng Xiao- pings dagen zijn geteld. Alles bij elkaar -het Chinese enigma plus de onzekerheden in Noord-Korea en Japan, dat ook een politiek turbulente tijd door maakt - vergroot het Aziatische gevoel van onbehagen over de China zal op de lange termijn een steeds belangrijker rol gaan spelen op de wapenmarkt. foto ap ontwikkelingen in de komende drie tot vijf jaar. Ook de ware aard van de Verenigde Staten is voor veel Aziatische regerings leiders onduidelijk. De vrees bestaat dat de Ameri kaanse belangen vooral econo misch van aard zijn, vooral na dat defensieminister Lee Aspin verklaarde dat Washington bij gelijktijdige conflicten in Azië de eerste zal bestrijden en de tweede 'in de wacht' zal zetten. De gedachte dat de Verenigde Staten een eventuele invasie van Noord-Korea 'in de wacht' zou kunnen zetten, zorgde in Seoul voor veel beroering. Het Amerikaanse beleid ten aan zien van Azië is er vooral op gericht de onderlinge regionale samenwerking te verbeteren. Vooral de Asean moet daarbij als platform dienen om China meer bij de regionale dialoog te be trekken. Alleen zo kan volgens Washington worden voorkomen dat de stijgende wapenverkopen in Azië tot werkelijk gevaar zul len leiden.

de Stem | 1994 | | pagina 7