Ravast krijgt nergens voet aan grond Ingenieursbureau wil woningen in Limburg omhoog tillen ermg elvaart Olvarit met vlees binnen enkele weken weer verkrijgbaar in winkels Etalage-poppen in de aanbieding nd KORT economie KORT ECONOMIE A5 -bv's ensioen 'Resultaten uitstekend' bij ING Bank k Rioolreiniging k Industriële reiniging k Ledigen vetputten septictanks van Gansewinkel Omzet Ahold stijgt ruim een kwart Steeds meer buitenlandse restaurants in Nederland Is Duitsland te recht in de leer? NUARI 1994 A pESTEM heeft beloofd dat r wegen, scholen en De indianenopstand heel Midden-Amerika st gezorgd, s begint in de Mexi- rovincie Chiapas een dus op gang te komen evechten tussen het opstandige indiaanse un zevende dag jn. izenden mensen heb- huis achtergelaten om ld te ontvluchten, oging om te bemidde- et conflict deden de choppen van de deel- hiapas een voorstel edesonderhandelingen et leger en het Zapa- Leger voor Nationale ng (EZLN). De bis- n roepen op tot een et-vuren, de bevrij- n alle gijzelaars, ont- g, respect voor de echten en een discus- de nijpende sociale en ische problemen van e bevolking, ring voelt wel voor het van de bisschoppen, e rebllen zijn voorals van plan zich over te ederlandse ministerie itenlandse Zaken raadt n af naar Chiapas te Het reisadvies geldt or andere afgelegen en twikkelde gebieden meerderheid indianen zoals delen van de axaca. Ook daar is het Naar de stad Oaxaca I worden gereisd. jnisterdam (anp) - Het noodlijdende vastgoedfonds Ravast irobeert wanhopig geldschieters te vinden om uit de proble- nen te raken. Tot nu toe heeft Ravast echter bij zes Nederlandse banken, waaronder een investeringsbank, geen roet aan de grond gekregen. ampagne voor om het minister van Toerisme, iljoen gulden uitgeven door het fundamentalis- ndse bezoekers terug te Westerse toeristen bij ds de opkomst van het terse) toeristen dat naar ar Ruanda an zo'n duizend extra burgeroorlog verscheur- ad hoopt met de grotere en in augustus gesloten gering van de overheer- tisch Front. Dat bestaat die sinds 1991 uit het stan anistan hebben gisteren vanochtend van kracht roepen van Pakistan en gd om een 24-uursbesta- de kans moet geven de hoofdstad Kabul zijn de en en duizenden mensen isteren, de gebedsdag in si-verleden lisch-lutherse predikan- er in ieder geval zestig een onderzoek van het en naar Stasi-contacten rken afgerond. Maar het dat het aantal medewer- eidsdienst aanmerkelijk werd. 24 jaar e Amerikaanse politieke ld, heeft zich donderdag dook in mei 1970 onder, n uit de hand gelopen nse betrokkenheid bij de e jongeman, lid van de r Underground, zou een f in verscheidene Ameri- zijn opduiken te zeggen hij zelfs contact met zijn t sterfbed van zijn vader, ige Powell hield zich de rme kinderen. an verkiezingen neemt niet deel aan de -Afrika. Het bestuur van na bestudering van de haar intrede doen in het °deringen. De verklaring n coalitie aangegaan met 'e verkiezingen verzetten, uding. erto Rico van het strand bij de is bedekt met een dikke t aan de grond is gelopen, een gebied van luxueuze izen, restaurants en win- Zij verwachten dat het _'slag zal nemen. De olie is komstig uit een tanker die van de hoofdstad aan de linste twee van de negen vervoerde 5,7 miljoen liter ing mee dat er tussen de d. ZATERDAG 8 JANUARI 1994 lal, onze verslaggever Êoetermeer - Het voedings- «icern Nutricia komt eind ouari of begin februari (eer met potjes Olvarit, taarin vlees zit, op de markt, totaal gaat om 26 soorten by-, peuter- en kleutervoe- jjg met varkens- en rund- lees. jit heeft directeur drs. T. van jèhel van Nutricia gisteren des- rraagd meegedeeld. Een en ]der betekent, dat potjes baby voeding van de Duitse fabrikant HIPP binnen enkele weken uit de schappen van de Nederlandse supermarkten zullen verdwijnen. HIPP heeft vanaf begin decem ber babyvoeding met vlees voor de Nederlandse markt geleverd. Dit aanbod heeft Nutricia in dank aanvaard, nadat twee we ken daarvoor de geruchtmaken de Olvarit-affaire uitbrak. Tien miljoen potjes Olvarit met var kens- en rundvlees werden 17 november jongstleden uit de handel genomen. Hiertoe is be sloten, omdat bij een routinecon trole van potjes babyvoeding restanten van een schoonmaak middel waren aangetroffen. Nutricia heeft vrij snel daarna slachterij UVS in Gorinchem ge schrapt als toeleverancier van varkens- en rundvlees. Volgens Van Hedel staat inmiddels vast dat er bij het vleesverwerkings bedrijf UVS grote fouten zijn gemaakt. Nutricia heeft de on derneming ook aansprakelijk ge steld voor de financiële schade (tientallen miljoen guldens) die is ontstaan door de levering van verontreinigd vlees. Het gaat om een miljoenenclaim. Hierover loopt nog een rechtszaak. Het voedingsconcern heeft voor alsnog besloten met een andere Nederlandse vleesleverancier in zee te gaan. Nutricia sluit niet uit, dat op termijn uitgekeken wordt naar een Engelse slachter ij. In de Engelse plaats Wells worden namelijk de Olvarit-pot- jes met babyvoeding gevuld. Nutricia zal ook alle controle van vlees dat verwerkt wordt in baby-voeding in eigen hand ne men. De fabriek meent niet meer te kunnen vertrouwen op de keuringen van de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW). De controles tijdens het produktie- proces (jaarlijks zestig miljoen potjes) worden uitgevoerd door Nutricia en enkele externe labo ratoria. Nutricia-directeur Van Hedel veronderstelt, dat het produkt Olvarit geen noemenswaardige beschadiging van het consumen tenvertrouwen heeft opgelopen. Hij schrijft dit onder andere toe aan het feit, dat slechts twee weken lang geen potjes met ba byvoeding met varkens- en rundvlees te verkrijgen was. De afzet van zestig andere soorten Olvarit, waarin kip, vis of alleen groenten verwerkt zijn, heeft volgens de voedingsmiddelenb ranche vrijwel niet geleden on der de affaire. Nutricia had tot voor kort voor wat betreft kindervoeding een alleenheerschappij in de winkel schappen in Nederland en Bel gië, maar daarin komt verande ring. Het Duitse concern Milupa, evenals Nestlé in Europa markt leider met gespecialiseerde voe ding, komt naar verluidt binnen enkele weken met babyvoeding in potjes op de Nederlandse markt. jk moet zeggen dat er bij de Nederlandse banken buitenge woon veel aversie tegen dit fonds «staat. En dat terwijl de Duitse hypothecaire financier Berliner jank zich wel bereid heeft ver- iaard mee te zoeken naar een lossing." Dit zei interim-di recteur J van Hemert gisteren jdens een aandeelhoudersver- idering. lesondanks heeft hij hoop dat Ie surséance van betaling nog in iet lopende kwartaal kan wor- len beëindigd. Hoe dat dan moet VERVOLG VAN VOORPAGINA 3e Westbrabantse Kamer van Koophandel schreef in 1991 slechts 31 pensioen-bv's in, en 55 in 1992. Vorig jaar liep dat aan- al ineens op tot 343. In de ;e periode van '93 kreeg de Kimer niet minder dan 20 tot 30 inschrijvingen per week te ver- sverken, aldus secretaris M. Voe len. Sommige notarissen dreig dennamens cliënten met schade claims indien de inschrijving niet per 1 januari zou zijn afge werkt. Voeten meent overigens, evenals de Bredase belastingadviseur mr. M. van Hattum, dat het veruit de meeste ondernemers niet zozeer om fiscaal gewin te idoen is. Het doel is eerder, de ;rente over het ingelegde geld aan zichzelf in plaats van de verze keringsmaatschappij te laten toekomen. Voorts valt bij voor tijdig overlijden het in een pen- sioen-bv opgebouwde vermogen el toe aan de nabestaanden van de ondernemer. Een ander voordeel is dat het kapitaal van ie pensioen-bv aan de eigen on derneming kan worden uitge leend. zodat het geld in het be drijf blijft. Of er nu nog pensioen-bv's kun nen worden opgericht is zeer onduidelijk. De staatssecretaris lad dat per 1 januari willen verbieden, maar zijn wetsont werp heeft in de Kamer kritiek ontmoet en is nog steeds niet definitief behandeld. Wanneer de wet alsnog met terugwerken de kracht tot 1 januari wordt ingenomen, moeten na die da tum opgerichte bv's weer wor den ontbonden. De ondernemers de Kamers van Koophandel de algelopen weken met aanvra- Sen hebben bestookt, wilden dat nsico niet lopen. kon hij niet aangeven. Een op lossing met de twee grootste fi nanciers, FGH Bank en ABN Amro Bank, ligt niet meer voor de hand. Deze instellingen heb ben hypothecaire vorderingen op Ravast van respectievelijk f 40 miljoen en f 36 miljoen. Behalve financiers zoekt Ravast geïnteresseerden die onroerend goed willen overnemen of mis schien een bod op de aandelen willen doen. Vanaf het begin van de surséance van betaling op 2 maart hebben twintig partijen belangstelling getoond voor Ra vast. Daarvan zijn er volgens Van Hemert thans nog vijf over. Intussen onderzoeken bewind voerders de mogelijkheid om oud-bestuurders van Ravast aansprakelijk te laten stellen. Volgens bewindvoerder H. Dulack mag hierover binnenkort informatie worden verwacht, mogelijk al in het eerstvolgende verslag van bewindvoerders. De vorig jaar door aandeelhouders afgekeurde jaarrekening 1992 zal niet opnieuw ter goedkeuring worden aangeboden. Aandeelhouders gingen gisteren zonder slag of stoot akkoord met een voorstel de aandelen af te stempelen van nominaal f 20 tot f 1. Die afstempeling is een kei harde voorwaarde voor welke reddingsoperatie ook, omdat de beurskoers ver onder de nomina le waarde ligt, in de buurt van f 4. Amsterdam (anp) - De ING Bank, onderdeel van bank/ver zekeraar ING, heeft vorig jaar 'uitstekende resultaten' behaald. „Wij hebben op alle fronten goed gepresteerd." Bij een aantal bedrijfsonderde len, zoals buitenland, de Post bank en dochters, en bij de ef fectenhandel, heeft de ING Bank zelfs betere resultaten geboekt dan de onderneming voor ogen had. „Vrijwel geen enkel onderdeel heeft onder niveau gepresteerd", zegt G. van der Lugt in zijn nieuwjaarsboodschap in het per soneelsblad Banknieuws. ING Bank zit volgens Van der Lugt met zijn financiële cijfers goed op schema. 1 Een verkoper van etalage-poppen wacht voor zijn winkel in de Chinese stad Guangzhou op FOTO ANP (ADVERTENTIE) RIJKSWEG ZUID 11 - ZEGGE POSTBUS 1175 - 4700 BD ROOSENDAAL TELEFAX 01650-69011 s 01650-52288 -Ar Inzameling chemisch afval Verhuur bedrijfsafvalcontainers Inzameling papier karton k Inzameling glas Machinaal vegen Zaandam (anp) - Het winkel concern Ahold heeft verleden jaar ruim een kwart meer verkocht dan in 1992. De geconsolideerde omzet steeg ondermeer door overnames van verschillende bedrijven met 25,5 procent tot f 27,1 miljard. De omrekenkoers van de Ameri kaanse dollar was gemiddeld ho ger en dat had een positieve uitwerking van 3,1 procent op de omzetgroei. Het afgelopen jaar telde 52 en het voorgaande jaar 53 weken. Uitgaande van een gelijk aantal van 52 weken voor beide jaren komt Ahold uit op een stijging van de omzet met 28 procent. In Nederland ging het verkoop cijfer van de Ahold-bedrijven, onder meer met winkelketens als Albert Heijn, Gall Gall, Etos en De Tuinen, met 30,8 procent omhoog naar f 13,4 miljard. Op basis van eenzelfde aantal we ken voor de twee jaren bedroeg de toeneming 33,5 procent. In de rest van Europa vermeer derde de omzet van f 0,2 miljard tot f 1,4 miljard, wat vooral viel toe te schrijven aan de activitei ten van Ahold in Portugal. In de Verenigde Staten, waar Ahold bedrijven heeft zoals Tops Markets, Finast, Giant Food Stores en Bi-Lo. bereikte de om zet 6,6 miljard dollar, 4,7 pro cent meer dan in 1992. Met cor rectie voor het aantal weken nam de omzet met 6,8 procent toe. Amsterdam (anp) - Het aan tal buitenlandse restaurants in Nederland groeit sterk. Terwijl het aantal Frans-Neder landse restaurants de afgelopen tien jaar gemiddeld met bijna 1 procent toenam, steeg het aantal buitenlandse restaurants in die periode met ruim 5 procent per jaar. Dit maakte directeur drs. S. de Boer van het bedrijfschap Horeca gisteren bekend in de RAI in Amsterdam. De ruim 4.500 buitenlandse res taurants maken inmiddels bijna de helft uit van alle restaurants in Nederland. Gezamenlijk be reiken de buitenlandse eetgele- genheden een omzet van rond de 1,75 miljard gulden. Het zijn volgens De Boer dan ook juist deze restaurants die profiteren van het feit dat Nederlanders steeds vaker buitenshuis zijn gaan eten. Het Chinees-Indisch restaurant blijkt in aantal nog altijd verre weg de grootste buitenlandse keuken (2.075), gevolgd door de Italiaanse restaurants (890 be drijven). De Grieken (313) ko men op de derde plaats, gevolgd door de Turken (144). In het kielzog van het zakkende Maaswater, weden thans tal van fa brikanten de gedupeer- wn van de Limburgse Watersnood hun produk- ten en diensten aan. De ®eest opmerkelijke wa- Jersnood-commercie °nit uit Duitsland. Inge- meursbureau Sudbrack U!t Dortmund biedt hui- ngenaren langs de Maas an riun woning dertig ^ntimeter, of desnoods ®ae meter, op te krikken, b°dat het water de vol gende keer gegarandeerd bmten blijft. "on Buitenhu beweert van zichzelf dat nl!® 'waterpasoog' heeft, gar Pudelko (35) ziet het uit meteen als een huis wf lood staat »Er is veel m Wat recht lijkt in Ne derland", grinnikt de Eind- hovenaar die het zonder titels of indrukwekkende bouw kundige diploma's moet doen. „Ik ben een jongen uit de praktijk." Pudelko verzorgt de acquisitie voor het Duitse ingenieursbu reau Sudbrack uit Dortmund. Sudbrack is sinds de watersnood van eind vorige maand extra actief op de Limburgse markt, want een van zijn specialisaties is het optillen van woningen en gebouwen. Letterlijk, mèt of zonder fundering. Variërend van één centimeter tot drie meter en hoger. „Het is misschien een beetje gê nant om commercieel actief te zijn met de nood van anderen", zegt Pudelko, „maar anderzijds geldt ook het spreekwoord 'beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald'. Ik zeg niet dat we elk type woning kunnen 'liften', maar in principe hoeft geen en kele huiseigenaar nog ooit Maas water in zijn woonkamer te krij gen. Als de gemeente niet dwars gaat liggen met rooilijnbepalin- gen, zet je je huis gewoon een metertje hoger...." Vervolgens geeft Pudelko een ui terst technische en breedvoerige toelichting over de CHC-tech- niek waarop Sudbrack naar ei gen zeggen patent heeft. Daarbij staat CHC voor 'computerge stuurde hydraulische compact- installatie'. Eenvoudig gezegd komt het er op neer dat rondom een gebouw (huis, fabriek, school, sporthal) in de onderste lagen van de gevel, tal van hy draulische hefbomen worden ge plaatst. De hefbomen 'scheuren' het gebouw los van de fundering, tillen het vervolgens omhoog, waarna de vrijkomende ruimte opnieuw wordt dichtgemetseld met bakstenen. Om zijn woorden verbeeldings kracht bij te zetten, toont Pudel ko een dia-serie waarop te zien is hoe een drie verdiepingen tel lend bejaardenhuis in Gelsenkir- chen compleet door 485 hydrau lische hefbomen van zijn funde ring wordt getild. Vooraf zijn op de water-, stroom- en gasleidin gen in de keldergewelven flexi ble tussenstukken gezet, zodat het leven in het bejaardenhuis tijdens het 'liften' gewoon door kan gaan. Het unieke aan de CHC-techniek is volgens Pudelko het compu tergestuurde samenspel tussen de afzonderlijke hefbomen. De computer corrigeert ongelijkma tige constructiekrachten tijdens het optillen van het gebouw, zodat de gevels niet gaan scheu- Een technisch huzarenstukje, haast te mooi om waar te zijn. „Nee hoor", reageert prof.ir. W. Beranek van de technische uni versiteit in Delft. „Ik ken die Duitse firma niet, maar ik weet dat de techniek bestaat. In Krimpen aan de Lek heeft rijks waterstaat ooit de dijken ver hoogd. De huizen achter de dijk zijn ook omhoog gekrikt met hydraulische technieken. In Rijs wijk staan kantorenflats waar van de bovenste etage het eerst is gebouwd, die is vervolgens omhoog getild, waarna de vol gende etage eronder is gezet. Die bouwtechniek heeft het uitein delijk niet gehaald vanwege de kosten." De kosten van het Duitse hefsys- teem schat dr.ing. Sudbrack grofweg op 40 tot 60-duizend gulden voor een gezinswoning. „Als je na iedere overstroming je huis opnieuw moet inrichten en stofferen ben je meer kwijt", rekent de zakenman in Dort mund voor. Het ingenieursbureau baseert zijn vakmanschap op meer dan tien jaar ervaring in de Duitse steen- en bruinkoolregio's. „We zijn vooral bezig met het recht zetten van woningen die door de mijnbouw of bruinkoolwinning scheef zijn gezakt", zegt acquisi teur Pudelko. Sinds twee jaar werken we met gepatenteerde telescoop-palen; cylinders in cylinders, vergelijkbaar met een radio-antenne. Daarmee kunnen we tot in de diepe grindlagen van de bodem doordringen. Nor male funderingspalen komen vaak niet verder dan de zand laag." Volgens Pudelko wordt het rechtzetten van woningen in Duitsland vaak (mee)betaald door de mijnbouwdirecties. „Maar soms, betalen ook ziekte verzekeraars een deel, want uit onderzoek blijkt dat mensen die in scheve huizen wonen, zoals er ook in Zuid-Limburg genoeg te vinden zijn, vaker gezondheids klachten hebben." Pudelko moet erkennen dat hij voor Sudbrack tot nu toe nog geen enkele opdracht in Neder land heeft weten binnen te ha len. Maar al zijn optimisme is op Amsterdam gericht, waar het be drijf in april als proef drie fun deringspalen mag slaan onder verzakkende stadspanden. „Als we de gemeente, TNO en de specialisten van de grondmecha nica van de Delftse universiteit kunnen overtuigen van onze te- lescooppaal opent zich een gou den toekomst, want bijna heel oud-Amsterdam is aan het ver zakken." Maar de droom van iedere fun deringsspecialist is en blijft na tuurlijk de scheve toren van Pi- sa. Pudelko: „Het gemeentebe stuur van Pisa wil de toren per se scheef laten staan als toeris tische attractie, maar het ver zakken moet gestopt worden. We hebben met ons CHC-systeem en onze telescooppalen ingeschre ven voor het project. Mocht het niks worden in Italië dan kun nen we onze expertise nog altijd toepassen op de bijna even sche ve kerktoren van Medemblik." Er zijn tijden geweest dat ministers van Fi nanciën in verschei dene Europese hoofdsteden wel het bloed konden drinken van de president van de Duit se Bundesbank. Toen waren de belangrijkste Europese munten nog aan elkaar ge klonken, en moesten ze in Londen en Parijs dus ook hun oren laten hangen naar het monetaire beleid dat de hoe der van de toonaangevende D-mark verstandig achtte. Sinds begin augustus van het vorig jaar het verband tussen de Europese munten (met uit zondering van de Duitse en de Nederlandse) vrijwel werd losgelaten, is die druk wat van de ketel. De grotere bewe gingsvrijheid is in diverse lan den inmiddels gebruikt om te doen wat de Bundesbank lan ge tijd blokkeerde: de rente verlagen en daarmee de eco nomie de nodige lucht geven. Dat Groot-Brittannië als eer ste land in Europa duidelijk economisch herstel vertoon de, is door de tegenstanders van het Europese Monetaire Stelsel en 'Europa' in het al gemeen toegeschreven aan de nieuw verworven beleidsvrij heid. Dat is immers beter voor het Britse ego dan te erkennen dat de natie niet opgewassen bleek te zijn te gen de Duitse monetaire tucht. Niet alleen de lagere rente hielp een handje, ook de waardevermindering van het pond sterling op de valuta markten betekende een im puls. Exporterende bedrijven kregen zo immers een concur rentievoordeel in de schoot geworpen. En zie: terwijl alle Europese en Japanse autofa brikanten treurig de verkoop cijfers van 1993 monsteren, kunnen de Britten met Rover (hoewel half Japans) bogen op stijgende verkopen en groeiende marktaandelen op liet continent. Een ander land dat op die manier de wind in de rug heeft gekregen, is Italië. De export is er sterk gestegen, het traditionele tekort op de handelsbalans omgeslagen in een fors overschot. Geen wonder, met een lire die ruim een kwart goedkoper is ge worden ten opzichte van de Duitse mark en nog veel meer gedaald is tegenover de dol lar. En Duitsland zelf? Dat wor stelt met een stagnerende economie en een werkloos heidscijfer dat naar de vier miljoen snelt. Dat geeft lang zamerhand te denken. Deze week spuide DIW. een voor aanstaand economisch insti tuut, dan ook unverfrohren kritiek op de Bundesbank. DIW verwijt de centrale bank al enkele jaren ten onrechte de rente hoog te houden. De vrees voor oplopende inflatie zou overdreven zijn. En als het om ondersteuning van de D-mark op de valutamarkten gaat: een gezonde economie is daarvoor altijd nog het meest dienstig. De Bundesbank gaf, zoals ge woonlijk, geen krimp. De tweewekelijkse vergadering van de banktop eindigde don derdag zonder een medede ling over de rentetarieven. Verdere tariefsverlagingen liggen wel in het verschiet, maar het is als altijd een kwestie van timing. De Ne- derlandsche Bank zag in elk geval een gaatje om het offi ciële geldmarkttarief (op nieuw) met een kwartpunt te verlagen. Is Duitsland inderdaad té recht in de monetaire leer en snijdt het rentewapen onno dig diep in eigen vlees? De opleving in landen die wat meer opportunisme in hun beleid doen, lijkt daarop te duiden. Maar het staat nog te bezien hoe duurzaam het her stel daar is. Een land dat zijn economie oppept met een goedkope munt, 'steelt' in fei te concurrentievoordeel bij zijn handelspartners. Zo kan de noodzaak van een sanering of modernisering van het pro- duktie-apparaat naar de ach tergrond worden geschoven, waardoor dat leentjebuur zichzelf op de duur straft met een pijnlijke achterstand in technologie. Maar je kunt het natuurlijk ook overdrijven en - zeker als belangrijke handelspartners er lossere monetaire zeden op nahouden - het slachtoffer worden van je eigen ortho doxie. In Duitsland begint de twijfel nu te groeien. En Nederland? Daar wordt de geringe armslag ten op zichte van het Duitse beleid goed gebruikt, getuige ook weer de jongste renteverla ging. Maar voor het overige zit de Nederlandsche Bank vast aan de hardliners in Frankfurt. De uitkomst van het Duitse debat is dus - als vanouds - ook van groot be lang voor de Nederlandse economie. Winst Océ 29 procent omlaag Venlo - Océ-van der Grinten, fabrikant van kopieermachines en tekenkamerapparatuur, heeft in 1993 de nettowinst met 29 procent zien dalen van f 87,3 tot f 62 miljoen. Het vierde kwartaal liet zich aanzienlijk beter aanzien; het resultaat groeide met 25 procent tot f 21 miljoen. De omzet daalde over het gehele jaar met ongeveer 5 procent tot ruim f 2,5 miljard. Exclusief koersinvloeden bedroeg de omzet daling 2 procent. In het vierde kwartaal lag de omzet weer op het niveau van vorig jaar. Werkloosheidspercentage VS gedaald Washington - Het percentage werklozen onder de beroepsbevol king van de Verenigde Staten is in december gedaald van 6,5 tot 6,4, het laagste niveau sinds januari 1991. Er ontstonden vorig maand, exclusief de landbouw, 183.000 nieuwe arbeidsplaatsen, iets minder dan de door analisten verwachte 200.000. De cijfers over geheel 1993 geven aan dat de Amerikaanse economie een duidelijk herstel heeft doorgemaakt. Eind decem ber 1992 lag het werkloosheidspercentage nog op 7,3. 'Tuinbouw voldoet aan milieudoelen' Den Haag - De Nederlandse tuinbouw kan op bijna alle onderdelen royaal voldoen aan de milieudoelen die zijn gesteld voor 1995 en 2000. Dat zegt voorzitter J. van der Veen van de produktschappen voor Groenten en Fruit (PGF) en voor Sierge wassen (PVS). Nog voor de eeuwwisseling zijn de milieuproble men in de tuinbouw grotendeels opgelost, verwacht Van der Veen. De produktschappenvoorzitter zei in zijn nieuwjaarsrede tevreden te zijn over de veranderde opstelling van de overheid. „Langzamerhand is de bocht genomen in het overheidsbeleid: van regel op regel stapelen, naar het afsluiten van overeenkom sten met het bedrijfsleven." Bond wil mest vervroegd uitrijden Arnhem - De boeren- en tuindersbond ABTB wil dat boeren toestemming krijgen om al vóór 1 februari mest uit te rijden op de hoger gelegen gronden. Op veel veehouderijbedrijven zijn de mestsilo's namelijk eerder vol dan normaal, waardoor opslag problemen zijn ontstaan, aldus de bond. In de nazomer van 1993 was het uitrijden van mest op veel bedrijven onmogelijk doordat het land te nat was om er met machines te rijden. Dat betekende dat de mestopslagplaatsen al vóór de winter gedeeltelijk waren gevuld. In de winter mag geen mest worden uitgereden. De overvloedige regenval liet vervol gens het niveau in de mestsilo's sneller stijgen dan normaal. Het Landbouwschap, waar de ABTB het verzoek wil neerleggen, liet weten dat de opslag van mest in eerste instantie een zaak is van de boeren zelf. Als de situatie echt nijpend blijkt, is het schap evenwel bereid over de problemen te praten. Ex-top Verto aansprakelijk gesteld Capelle a/d IJssel - De bewindvoerders van het bijna failliete kabel- en touwconcern Verto stellen twee oud-directieleden en vijf commissarissen van het bedrijf aansprakelijk voor het verlies van 30 miljoen gulden, dat is ontstaan door de overname van De Regt Special Cable in 1988. De kans bestaat dat de ex-managers en toezichthouders uit eigen zak 15 miljoen gulden moetën betalen als de rechter de bewindvoerders gelijk geeft.

de Stem | 1994 | | pagina 5