Oost-Europa eist uitzicht op toetreding tot de Navo Chaos door slecht weer in Europa avast 1 ergens aan gro Ingenieurs! Inzet luchtmobiele brigade nog onzeker llvarit met vl Vi Beetje sjoemelen hoort bij cultuur België Mexicaanse regering belooft meer welvaarfl DE STEM BUITENLAND uil bi I Hij beweert van zichzelf dat pb een 'waterpasoog' heeft. Uskar Pudelko (35) ziet het f,n, °°k meteen als een huis net lood staat. „Er is veel m-om wat recht lijkt in Ne ZATERDAG 8 JANUARI 1994 tESTEM Van onze redactie buitenland Warschau/Brussel - Polen, Hongarije, Tsjechië en Slo wakije hebben de Navo giste ren gevraagd om garanties dat nauwere militaire samen werking uiteindelijk zal re sulteren in een Navo-lid- maatschap voor hun landen. De vier Oosteuropese Visegrad- landen noemden het recente Amerikaanse voorstel 'partner schap voor vrede' en nauwe sa menwerking 'een stap in de goe de richting'. Maar tijdens hun overleg in Warschau zeiden de ministers van Defensie van Po len, Hongarije en Slowakije en de Tsjechische vice-minister van Defensie eveneens dat dat part nerschap 'moet resulteren in een volwaardig lidmaatschap'. De Navo houdt maandag en dinsdag in Brussel een topover- leg, waar de wens van Oosteuro pese landen om toe te treden tot de organisatie het belangrijkste agendapunt is. Secretaris-generaal Wörner van de Navo zegt dat het bondge nootschap op zeker moment in staat zal zijn de Oosteuropese landen als Jid op te nemen zon der zich de woede van Rusland op de hals te halen. Doelend op Rusland benadrukt hij dat geen enkel land een vetorecht krijgt over uitbreiding van de Navo. Daar beslist enkel en alleen de Navo over. De Amerikaanse vice-president Gore verzekert de Oosteuropese landen dat het partnerschap het begin is van veel nauwere ban den met de Navo. Het 'partner schap voor vrede biedt een open deur aan alle naties in Centraal en Oost-Europa alsmede voor de naties die zijn voortgekomen uit de voormalige Sovjetunie - het nodigt hen allemaal uit om een nieuwe relatie te smeden met de NAVO,' zegt Gore. De Amerikaanse vice-president zei donderdag al in een toe spraak op de Universiteit van Wisconsin dat de Navo zich de zorgen van Oost-Europa moet aantrekken, „want de veiligheid van de landen tussen Rusland en West-Europa beïnvloedt de vei ligheid van Amerika. De opmerkingen van Gore lijken bedoeld als reactie op critici die bang zijn dat het Amerikaanse beleid te veel gericht is op de Russische president Jeltsin, die zich verzet tegen uitbreiding van de Navo in oostelijke richting. Washington is huiverig voor een Navo-lidmaatschap van Oosteu ropese landen, dat het nationa lisme in Rusland zou kunnen aanwakkeren. Tijdens het overleg in Warschau riep de Poolse president Walesa de Visegrad-landen op zich eens gezind op te stellen bij hun aan vraag van het Navo-lidmaat schap. „Als we solidair zijn, kunnen we voordelen behalen." De twee grootste politieke par tijen in Nederland, CDA en Pv dA, willen dat de Navo duidelijk aangeeft dat landen als Polen, Tsjechië en Hongarije binnen af zienbare tijd volwaardig lid kunnen worden van het veilig heidspact. Beide fracties zijn bang dat het er niet meer van komt, als het in Rusland hele maal fout mocht lopen met het rechtse extremisme. Van onze redactie buitenland Londen - Sneeuwstormen, gladheid en overstromingen hebben gisteren in delen van Europa enorme chaos veroor zaakt. Het midden en zuiden van Enge land hebben te lijden van hevige sneeuw- en regenval en ook in Frankrijk heerst Koning Winter. Daar moesten na hevige sneeuw stormen en regens in het zuid oosten honderden mensen wor den geëvacueerd, zitten meer dan 100.000 mensen zonder elektriciteit en werden verschei dene autowegen en spoorverbin dingen geblokkeerd. Het winterse weer, dat volgens meteorologen nog zeker enkele dagen zal aanhouden, kostte in West-Europa verscheidene men sen het leven. In Londen kwam een man om het leven toen hij tijdens een zware sneeuwbui met zijn auto in een kanaal reed. In het zuid oosten van Frankrijk verdween een 12-jarige jongen voor de ogen van zijn moeder in het water, toen een gezwollen rivier hun auto meesleurde. Het is het zevende slachtoffer van het hoodweer dat grote delen van Frankrijk sinds Kerstmis teis tert. In de Zwitserse Alpen kwam donderdag een 7-jarige jongen in de sneeuw om. In Engeland ontwrichtten de sneeuw en stormen het weg- en vliegverkeer. Het vliegveld Lu- ton ten noorden van Londen moest worden gesloten. Het ver keer moest op tal van wegen worden stilgelegd door gladheid of omdat er tot twintig centime ter sneeuw was gevallen. Hon derden auto's stonden met pan ne. De politie adviseerde foren sen rond Londen thuis te blijven. In Chichester (Sussex), waar het de afgelopen dagen onafgebro ken heeft geregend, steeg het water in het centrum tot 1,20 meter. Voor 155 plaatsen langs rivieren hebben de Britse autori teiten de alarmfase ingesteld. Her en der is men begonnen met evacuatie van bewoners. Tien tallen gezinnen uit het dorpje Franklands moesten hun huizen verlaten na aardverschuivingen door hevige regenval. Volgens organisaties van boeren staan miljoenen hectare land onder water. Het eiland Wight aan de zuid kust, anders een subtropische plek, wordt bedekt door een sneeuwdeken na een van de De Moezel is bij het Duitse Zeil uit zijn oevers getreden. De straten van het Overstroming in het Britse plaatsje Franklands. plaatsje zijn overstroomd. foto epa De TGV staat met z'n wielen in het waterlangszij het perron van het station van het Franse Poitiers. foto epa 1 Sneeuw in Spanje. zwaarste stormen sinds de oor log. Sneeuwval en regen veroorzaak ten ook problemen in Frankrijk en Duitsland. Het verkeer op een deel van de snelweg tussen Lyon en Marseille moest worden stil gelegd wegens de sneeuwval en doordat een hoogspanningskabel van 400.000 volt door de wind op de route was terechtgekomen. Ook de treinverbinding naar het zuidoosten werd onderbroken. Het water in het noordoosten en zuidwesten van Frankrijk steeg gevaarlijk hoog. In de Franse Alpen werd de alarmfase inge steld. Vooral de plaatsen langs de rivier de Durance zijn getrof fen. Honderden Franse brand weerlieden waren 's nachts op de been om kelders leeg te pompen en honderden mensen te evacue ren. Meer dan 100.000 mensen in de gebieden van de Loire, de Ardèche en in de Dröme zitten zonder stroom. Ook het water in de Rijn is weer gestegen. Met 8,44 meter werd het hoogwaterpeil bij Keulen gisteren zo overschreden, dat de scheepvaart moest worden stil gelegd. Het oude centrum van de stad loopt echter pas gevaar bij een waterstand boven 10 meter. In Koblenz, waar de Moezel in de Rijn uitmondt, werd opnieuw de noodtoestand ingesteld. Ze ven stadswijken staan weer on der water nadat de stad vóór Kerstmis al door de ernstigste overstroming van de afgelopen honderd jaar was getroffen. Op nieuw moesten inwoners worden geëvacueerd. Ook Zuid-Europa heeft het zwaar te verduren. In Portugal Van onze Haagse redactie Den Haag - De regering blijft bij haar voornemen de luchtmobiele brigade in te zetten in het voormalige Joegosla vië. Wanneer dat gebeurt en onder welke omstandigheden blijft onduidelijk. Dat bleek gisteren na overleg tussen premier Lubbers, minis ter Ter Beek (Defensie), minister Kooijmans (Buitenlandse Zaken) en de Tweede Kamer. Enkele fracties in de Tweede Kamer twijfelden deze week over het nut van de Nederlandse deelname. Ook is er bezorgdheid over de gevaren die de VN'ers lopen. Ter Beek verzekerde de Tweede Kamer uitdrukkelijk dat de bri gade alleen gaat wanneer er ver antwoord gewerkt kan worden. Dat betekent dat ook andere landen extra militairen naar Bosnië moeten sturen. De Neder landse brigade bestaat uit ruim duizend militairen. Volgens de Verenigde Naties zullen ook Scandinavië (300), Maleisië (700) en Oekraïne (800) volgende maand extra manschappen stu ren. De minister gaf in antwoord op vragen van Kamerleden toe dat de eventuele legering van de bri gade bij de moslim-enclaves Ze- pa en Srebrenica verder reikt dan louter humanitaire hulp. Ter Beek: „De militairen moeten daadwerkelijk de zogenoemde veilige gebieden beschermen en dat is een politieke zaak. On danks alle frustraties en inciden ten moeten we de VN-taken pro beren uit te voeren." De VN onderhandelt volgende week opnieuw met de Bosnische Serviërs over het stationeren van de Nederlandse brigade. Vorige maand verboden de Serviërs een verkenningseenheid uit Neder land om de situatie rond Zepa en Srebrencia in oogschouw te ne men. Ondanks de berichten dat de humanitaire hulp vooral bij de vechtende partijen terecht komt en de VN-militairen steeds vaker vernederd worden, vindt de Ne derlandse regering het onverant woord om de deelname aan de VN-vredesmacht in te perken. De inzet van extra militairen komt maandag en dinsdag aan de orde tijdens de Navo-top in Brussel waarbij ook president Clinton aanwezig zal zijn. De Franse autoriteiten willen het oorlogsproces in Bosnië zo spoedig mogelijk breken. „Om dat resultaat te bereiken zal de Navo de VN-vredessoldaten moeten helpen," aldus de Franse minister van Buitenlandse Za ken Juppé. In Frankrijk is iedereen het er over eens dat er snel iets moet gebeuren. Zoniet, dan zou het debat over het terugtrekken van de ongeveer 6000 Franse solda ten wel eens actueel kunnen worden. Frankrijk heeft in het voormalige Joegoslavië het grootste contingent vredessolda- ten. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - In het politieke centrum aan de Brusselse Wetstraat kijkt vrijwel niemand echt op van een schandaal. Zelfs niet als een minister wordt beschul digd van valsheid in geschrifte, een andere bewindsman corrupt blijkt te zijn en een derde dat oogluikend toestaat. In België gebeurt het namelijk zelden dat er echt koppen rollen. Een beetje sjoemelen hoort nu eenmaal bij de cultuur. Dit keer zijn het de drie Guy's - vice-pre mier Guy Coëme, de Waalse premier Guy Spitaels en zijn minister van binnenlandse aangelegenheden Guy Mathot - die op het rooster liggen vanwege vermeende onfrisse praktijken bij de bestelling van 46 ge vechtshelikopters voor de Belgische land macht. De ambitieuze rechter van instructie Véro- nique Ancia heeft vorige maand bij haar baas in Luik gevraagd om opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de drie Guy's. Ancia hoopt op die manier te kunnen achterhalen, of te bewijzen, dat de politici schuldig zijn. Het opheffen van de onschendbaarheid is een ingewikkelde procedure in een gefederaliseerd land met deelregeringen en -parlementen. Over de positie van Guy Coëme buigt zich nu een speciale parlementaire commissie. Die neemt in feite de rol van de Luikse rechter Ancia over. Indien er volgens deze commissie voldoende strafrechtelijke aan wijzingen bestaan, kan worden besloten de federale bewindsman voor het hof van cassatie te brengen. Coëme zou de eerste Belgische bewindsman zijn die op deze manier wordt berecht voor feiten gepleegd tijdens zijn ambt. Nog voordat de commissie op 13 januari bij elkaar komt om hierover van gedachten te wisselen, zijn deze week passages uit het dossier-Aneia uitgelekt in de media. Ancia, verluidt het, beschuldigt Coëme Coëme foto ANP ervan in 1988, toen hij nog minister van Defensie was, een document te hebben vervalst om het Italiaanse Agusta te be voordelen ten opzichte van de Duitse en Franse concurrent. In het oorspronkelijke evaluatierapport van de Belgische land macht werd de voorkeur gegeven aan de Duitse en Franse helikopter. Coëme ontkent de beschuldiging. Terwijl in de lagere echelons van het Belgische politieke landschap om zijn aftreden wordt geroepen, zegt Coëme dat hij de beschuldi gingen volgende week zal weerleggen. Van verschillende kanten wordt trouwens toegegeven dat Ancia na elf maanden on derzoek weliswaar voldoende bezwarende elementen heeft gevonden om de drie Guy's aan de tand te voelen over de Agusta-zaak, maar dat de bewijslast toch ook niet waterdicht is. Daarmee kan de affaire, zoals zoveel eerdere affaires, wel weer eens gewoon onopgehelderd blijven. Om het vuurtje niettemin warm te houden kwamen gisteren twee Franstalige kranten met nieuwe onthullingen. Zo blijkt oud minister van Sociale Zaken Philippe Mou- reaux tegenover mevrouw Ancia in Luik bezwarende verklaringen te hebben afge legd over de drie Guy's. Moureaux is net als als Coëme, Mathot en Spitaels - en de wat uit het nieuws ver dwenen Alain Van der Biest - een vooraan staand lid van de Parti Socialiste. Maar de huidige burgemeester van Molenbeek is vooral ook de vroegere boezemvriend van André Cools, voormalig voorzitter van de PS en ex-minister. Het onderzoek naar de moordenaars van Cools, die op 18 jüli 1991 werd doodgeschoten in de buurt van Luik, leidde uiteindelijk naar de Agusta-zaak. Bekend is dat Cools voor zijn economisch arme Luikse regio wel wat steun kon gebruiken. Hij had gehoopt dat Agusta wilde investeren als compensatie voor de aankoop van 46 gevechtsheli's. Maar het lobbywerk van de groep rond Cools bleek minder efficiënt dan dat van een Waalse socialist, Guy Mathot. Die eiste, volgens een brief van Agusta, 2,5 procent smeer geld van de Italiaanse helikopterbouwer. Waarnemers zien in de verklaringen van Moureaux aan rechter Ancia alleen maar een politieke afrekening tussen Franstalige socialisten. Wat de electorale gevolgen zijn van deze Italiaans aandoende affaires, is nog onduidelijk. In de peilingen houden de Waalse socialisten het verlies beperkt. Maar tegenover de krant De Standaard zei een kamerlid van de Vlaamse CVP te vrezen straks - net als in Italië - afgestraft te worden door de kiezer, zolang althans in de Agusta-affaire geen blijk wordt gegeven van morele politieke moed. Mexico-stad - De Mexicaanse regering heeft beloofd dj in de zuidelijke provincie Chiapas meer wegen, scholen e ziekenhuizen worden gebouwd. i/an onze verslaggever Ucern januari De regering hoopt zo de indi aanse boeren die op nieuw jaarsdag een gewapende op stand begonnen de wind uit de zeilen te nemen. President Carlos Salinas de Gortari herhaalde donderdag dat hij bereid is met de rebel len van het Zapata Nationale Bevrijdingsleger te onderhan delen. Ook zei hij dat sommige opstandelingen voor amnestie in aanmerking kunnen komen. De rebellen hebben elk over leg tot nu toe afgewezen en gezegd dat zij zullen blijven strijden voor het socialisme. In een televisietoespraak zei Salinas dat het leger, dat in Chiapas hard tegen de Zapa- tisten optreedt, slechts zijn grondwettelijke plicht doet. De president is blijkbaar bang dat hij de bevolking van Chia pas tegen zich in het harnas heeft gejaagd door het leger- optreden toe te staan. Eerder deze week probeerde dé regering de Chiapassers ge rust te stellen door 20 ton voedselhulp te sturen. De Za- patisten hadden gezegd dat zij hun opstand waren begonnen uit protest tegen de slechte leefomstandigheden in Chia pas en de discriminatie door grootgrondbezitters. Salinas overlegde gisteren in Mexico-Stad met de presiden ten van El Salvador, Guate mala en Nicaragua en met de aanstaande president van Honduras over de rebellie in Chiapas. De indianenopstaJ heeft in heel Midden-Ameriki[ voor onrust gezorgd. Inmiddels begint in de Me», caanse provincie Chiapas ware exodus op gang te komen| nu de gevechten tussen leger en opstandige indiaanss| boeren hun zevende dag in. gaan. Duizenden mensen heb. ben hun huis achtergelaten om het geweld te ontvluchten. In een poging om te bemiddt-l len in het conflict deden df| drie bisschoppen van de i staat Chiapas een voorstell voor vredesonderhandelingen tussen het leger en het Zapa. tistisch Leger voor Nationale! Bevrijding (EZLN). De schoppen roepen op tot een staakt-het-vuren, de bevrij ding van alle gijzelaars, ont-| wapening, respect voor mensenrechten en een discus, sie over de nijpende sociale er. economische problemen van| de lokale bevolking. De regering voelt wel voor hel| voorstel van de bisschopper. maar de rebllen zijn voorals nog niet van plan zich over tij geven. Het Nederlandse ministeriel van Buitenlandse Zaken raad: toeristen af naar Chiapas tt| reizen. Het reisadvies ook voor andere afgelegen er,| onderontwikkelde gebieder waar in meerderheid indianen wonen, zoals delen van staat Oaxaca. Ook daar is heil onrustig. Naar de stad Oaxaca| kan wel worden gereisd. joetermeer - Het voedings- Nutricia komt eind of begin februari veer met potjes Olvarit, caarin vlees zit, op de markt. totaal gaat om 26 soorten öaby-, peuter- en kleutervoe- ing met varkens- en rund vlees. ijt heeft directeur drs. T. van le(jel van Nutricia gisteren des gevraagd meegedeeld. Een en ander betekent, dat potjes baby voeding HIPP 1 de scha superm HIPP 1 ber bal de Nee Dit aa dank ken da de Olv miljoei kens- novem handel sloten, trole Amsterdam (anp) - Het noodlijdend probeert wanhopig geldschieters te v: inen te raken. Tot nu toe heeft Nederlandse banken, waaronder een voet aan de grond gekregen. foto epa foto ap zorgde de Atlantische Oceaan voor vijf meter hoge golven, waardoor veel havens moesten sluiten. In de Straat van Gibral tar moest de bemanning van een Italiaanse gastanker het schip verlaten. Alle 17 opvarenden werden gered, maar het schip is volgens functionarissen vermoe delijk gezonken. Verder sneeuwt het in de Portugese Algarve en in Spanje. Ik moet zeggen dat er bij de "lederlandse banken buitenge woon veel aversie tegen dit fonds oestaat. En dat terwijl de Duitse jypothecaire financier Berliner lank zich wel bereid heeft ver jaard mee te zoeken naar een oplossing.Dit zei interim-di recteur J. van Hemert gisteren tijdens een aandeelhoudersver- jadering. jesondanks heeft hij hoop dat Jde surséance van betaling nog in BUITENLAND KORT|jSiSïkd'.n„ Egypte wil toeristen terug Cairo - Egypte bereidt een reclamecampagne voor om heil toerisme nieuw leven in te blazen. De minister van Toerisme, Mahmoud el-Beltagi, wil bijna vijftig miljoen gulden uitgeven| om met reclamespots en advertenties de door het fundamentalis tische terrorisme afgeschrokken buitenlandse bezoekers terug tel lokken. Het afgelopen jaar zijn drie Westerse toeristen I aanslagen om het leven gekomen. Sinds de opkomst van het I fundamentalisme, daalt het aantal (Westerse) toeristen dat naar Egypte gaat. VN: meer blauwhelmen naar Ruanda New York - De Verenigde Naties gaan zo'n duizend extra blauwhelmen sturen naar het door een burgeroorlog verscheur-1 de Afrikaanse Ruanda. De Veiligheidsraad hoopt met de grotere inzet de navolging af te dwingen van een in augustus geslc vredesakkoord. In Ruanda strijdt de regering van de overheer sende Hutu-bevolking tegen het Patriottisch Front. Dat bestaat vooral uit leden van de Tutsi-stammen, die sinds 1991 uit het naburige Uganda zijn verdreven. Staakt-het-vuren in Afghanistan Kabul - De strijdende partijen in Afghanistan hebben gisteren ingestemd met een staakt-het-vuren dat vanochtend van kracht wordt. Zij geven daarmee gehoor aan oproepen van Pakistan e de Verenigde Naties. Die hadden gevraagd om een 24-uursbest! nd dat diplomaten en VN-medewerkers de kans moet geven de I hoofdstad te verlaten. Bij de strijd in de hoofdstad Kabul zijnde afgelopen week tientallen doden gevallen en duizenden mensen gewond geraakt. De gevechten namen gisteren, de gebedsdag in Afghanistan, in hevigheid af. Zestig predikanten met Stasi-verleden Berlijn - Van de ongeveer 4.700 evangelisch-lutherse predikan ten in het oosten van Duitsland hebben er in ieder geval zestig een belast Stasi-verleden, blijkt uit een onderzoek van het Duitse persbureau EPD. De onderzoeken naar Stasi-contacten van predikanten zijn nog niet in alle kerken afgerond. Maar het is voor de kerkleiders al wel duidelijk dat het aantal medewer kers dat samenwerkte met de veiligheidsdienst aanmerkelijk lager uitvalt dan aanvankelijk gevreesd werd. Activist VS verschuilt zich 24 jaar Chicago - Een door de politie gezochte Amerikaanse politieke activist die zich 24 jaar lang schuil hield, heeft zich donderdag overgegeven.Jeffrey 'Donovan' Powell dook in mei 1970 onder, nadat hij had deelgenomen aan een uit de hand gelopen protestdemonstratie tegen de Amerikaanse betrokkenheid bij de oorlog in Vietnam. De toen 19-jarige jongeman, lid van de radicale anti-oorlogsbeweging Weather Underground, zou een agent hebben geslagen. Powell verbleef in verscheidene Ameri kaanse staten, maar hij weigerde bij zijn opduiken te zeggen waar precies. De eerste jaren vermeed hij zelfs contact met zijn ouders. Hij was echter aanwezig aan het sterfbed van zijn vader, twee jaar geleden. De inmiddels 43-jarige Powell hield zich de laatste tijd bezig met het lot van straatarme kinderen. Inkatlia neemt niet deel aan verkiezingen Durban - De Inkatha Vrijheidspartij neemt niet deel aan de eerste algemene verkiezingen in Zuid-Afrika. Het bestuur van de partij is tot dit besluit gekomen na bestudering van de nieuwe grondwet. Ze zal derhalve niet haar intrede doen in h parlement of in de provinciale vergaderingen. De verklaring j komt niet onverwacht. De partij is een coalitie aangegaan met enkele rechtse partijen die zich tegen de verkiezingen verzetten, en neigde al langer tot een negatieve houding. Toeristen ontvluchten Puerto Rico Miami/San Juan - Een groot deel van het strand bij de Puertoricaanse hoofdstad San Juan is bedekt met een dikke olielaag uit een tanker, die voor de kust aan de grond is gelopen- Het Condadostrand bij de hoofdstad, een gebied van luxueuze hotels met privé-stranden, vakantiehuizen, restaurants en win- Irplc IS Hoor Hp mitnritai+on rz-- i Vipt. -bv's 'ensioen VERVOLG VAN VOORPAGINA )e Westbrabantse Kamer van Joophandel schreef in 1991 slechts 31 pensioen-bv's in, en 55 (in 1992. Vorig jaar liep dat aan- jtal ineens op tot 343. In de laatste periode van '93 kreeg de |Kamer niet minder dan 20 tot 30 ischrijvingen per week te ver- Iwerken, aldus secretaris M. Voe ten. Sommige notarissen dreig- Iden namens cliënten met schade claims indien de inschrijving [niet per 1 januari zou zijn afge perkt. [Voeten meent overigens, evenals de Bredase belastingadviseur mr. M. van Hattum, dat het veruit de meeste ondernemers [niet zozeer om fiscaal gewin te doen is. Het doel is eerder, de [rente over het ingelegde geld aan zichzelf in plaats van de verze keringsmaatschappij 'te laten toekomen. Voorts valt bij voor tijdig overlijden het in een pen- lsioen-bv opgebouwde vermogen geheel toe aan de nabestaanden van de ondernemer. Een ander [voordeel is dat het kapitaal van de pensioen-bv aan de eigen on derneming kan worden uitge leend, zodat het geld in het be drijf blijft. Of er nu nog pensioen-bv's kun nen worden opgericht is zeer onduidelijk. De staatssecretaris had dat per 1 januari willen verbieden, maar zijn wetsont werp heeft in de Kamer kritiek ontmoet en is nog steeds niet definitief behandeld. Wanneer de wet alsnog met terugwerken de kracht tot -1 januari wordt aangenomen, moeten na die da tum opgerichte bv's weer wor den ontbonden. De ondernemers die de Kamers van Koophandel de afgelopen weken met aanvra gen hebben bestookt, wilden dat risico niet lopen. kon lossin nancie Amro de ha ben h; Ravas miljoe Behal geïnti goed schier willet de su maart belan vast. Van! Intus: voerd oud-l aansp Volge Dula infor moge versl vorig afgeli zaln word Aanc zond een stem f 1. hard redd beur le w 4. 6R Ams Banl zeke 'uits „Wij gepr Bij len, banl fect< zelfs dan had. „Vri heef zegt nieu sone Ban met op s hotels mei prive-stranden, vakantiehuizen, restaurants en win kels, is door de autoriteiten gesloten. Zij verwachten dat het opruimen van de olie een maand in beslag zal nemen. De olie |s volgens de Amerikaanse kustwacht afkomstig uit een tanker die nnffpvppr 5(10 mptpv Vmi+av, 1.1. 1 In het kielzog van het zakkende Maaswater, bieden thans tal van fa brikanten de gedupeer den van de Limburgse watersnood hun produk- ten en diensten aan. De meest opmerkelijke wa- I |ersnood-commercie komt uit Duitsland. Inge nieursbureau Sudbrack uit Dortmund biedt hui- seigenaren langs de Maas I aan hun woning dertig centimeter, of desnoods drie meter, op te krikken, zodat het water de vol gende keer gegarandeerd "Uiten blijft. D°or Ron Buitenhuis volgens ae Amerikaanse kustwacht afkomstig uit een tanker die ongeveer 500 meter buiten de haven van de hoofdstad aan de grond is gelopen. Daarbij zijn ten minste twee van de negen voorraadtanks beschadigd. De tanker vervoerde 5,7 miljoen liter olie. De autoriteiten houden er rekening mee dat er tussen de 94.600 en 136.300 liter is weggestroomd. der ho\ of kui doe de Puc voo rea' Sue van act: wai is 1 geb zor één hoj „H nai zijl zei gel ter gee tyi ma kei Wc ge ga ge

de Stem | 1994 | | pagina 4