Vragei Parkeren voor gevorderde Jarig ANC moet voor overname macht nog veel problemen oplossen TUE eist 50 i Actueel a 6Schelden, vloeken, tieren en de middelvinger de lucht in' Geld voor de p< Kamer wil ophe DE STEM DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pESTEM Onderzoek naar mogelijk defect aan hartkleppen DE STEM Nu de mens, dankzij de toepassing van allerlei technische vindingen, de nacht zo licht en helder kan maken als de dag en we 's winters in onze centraal verwarmde vertrek ken van zomerse temperatu ren kunnen genieten, dreigen we door de natuur gegeven afwisseling van etmalen en seizoenen te verliezen. En daarmee ons gevoel voor de maatgang van de tijd. Uurwerk en kalender zijn on dergeschikt geraakt aan de opgelegde hiërarchie van werk, ontspanning en sociale verplichtingen, die onze in nerlijke klok vaak ontregelt en ons levensritme ernstig verstoort. „Uren, dagen, maanden, jaren/vliegen als een schaduw heen", dichtte bijna twee eeuwen geleden Rhijnvis Feith in zijn Evange lisch Gezang, met een duide lijk besef van de door de tijd gedicteerde orde. En met Nieuwjaar zeggen wij het hem nog na, zonder er ons van bewust te zijn, dat we behalve die tijdspanne die met champagne, oliebollen en vuurwerk wordt begonnen, nog drie andere jaarkringen hebben, die elk hun eigen af bakening en religieus, folklo ristisch en huiselijk ritueel kennen. Van de advent, in november het begin van het kerkelijk jaar, heeft de com mercie zich nog niet meester gemaakt, zij het dat de met lint omwoelde krans van den- negroen waarop de één voor één ontstoken vier kaarsen de tijd voor Kerstmis markeren, al in heel wat huiskamers, scholen en kerken wordt op gehangen. Van de grote hoogtijdagen wordt eigenlijk alleen Kerst mis nog gevierd, vooral met de romantische bijverschijnse len van liedjes over herders en a white Christmas, verlich-, te winkelstraten en in feest- verpakking gehulde cadeau tjes onder een opgetooide boom. Pasen en Pinksteren, Hemelvaart en Allerheiligen zijn niet veel meer dan een in kleine lettertjes afgedrukte vermelding in onze zakagen da. De mei- en oktober maand, waarin vroeger Maria met wolken van wierook, bonte bloemboeketten en ver- zaligend gezang werd vereerd, zijn tot devotionele kleurloos heid vervlakt. Ook het schoolleven bepaalde vroeger meer dan tegenwoor dig de indeling van het jaar. Het eerste trimester begon op de eerste dag van september, behalve als dat een zondag was. Een herfstreces kenden we niet. De kerstvakantie duurde steevast tot de dag na Driekoningen, waarna het tweede trimester tot Pasen liep, zonder de later ingevoer de onderbreking van een kro kusvakantie, waarin overigens meer aandacht aan carnaval en wintersport dan aan de eerste lenteboden wordt ge schonken. Jaren Viel Pasen vroeg in het jaar, zoals nu, dan volgde er na die feestdag een eindeloos lang trimester, dat pas op de laat ste dag van julie besloten werd met het door de klasse- onderwijzer(es) in keurig handschrift uitgebrachte over gangsrapport. Voor ons ge voel begon met die vakantie pas de zomer, die dan ook nauwkeurig bemeten een vol le maand augustus duurde. Al wensen we elkaar geluk bij een verjaardag, het gevoel dat we op die dag een levensjaar voltooid hebben en een* even lange nieuwe periode voor de boeg hebben, is meer een ge legenheidsfrase dan een echte ervaring. Meer een voor wendsel voor een huiselijk feestje dan een aanleiding om te mediteren bij het bereiken van een mijlpaal, al wil die metafoor bij deze gelegenheid nog al eens worden gebruikt. Alleen wie vijftig wordt en Sara of Abraham ziet, voelt de jaarringen in de botten. En het kalenderjaar Is het nog wel meer dan een reeks van maanden waarvan de groten deels aan de klassieke en ger- maanse wereld ontleende na mens ons weinig of niets zeg gen en waarin wij niet meer hoeven te looien of hooien, oogsten of sprokkelen Er zijn nu duobakken en gif boxen nodig om weg te wer ken wat onze moderne sa menleving dag na dag, week na week en maand na maand aan afval van onze overvloed produceert. Weer een heel jaar lang. Een jaar plus twee weken geleden, schreef iemand de tekst 'Een kleurrijk 19931!' met grote kalk-letters op een welhaast bouwvallig schuurtje in een weiland langs de autoweg Breda-Tilburg. De wens hield het gehele jaar stand. Dit nieuwe jaar is ingegaan en op dezelfde plek, even voorbij Bavel, is niets veranderd. De voorbijrijders wordt nog steeds een kleurrijk 1993 toegewenst. Waarschijnlijk is dit opzet. De anonieme letter schilder heeft op oudejaarsavond even overwogen van de 3 een 4 te maken. Maar bijtijds bedacht dat de tekst in de oorspronkelijke vorm helaas actueler is: we lopen nog jaren achter bij wat de muurtekst hoopt. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. ZATERDAG 8 JANUARI 1994 Parkeerwachters zetten een fout gepaarkeerde auto op wieltjes, zodat die versleept kan worden, foto's willem blauw Den Haag (anp) - Staatssecretari volledige helderheid verschaffen een negenjarig Zaïrees meisje zonder volwassen begeleiding p land is teruggestuurd. Van onze verslaggever Nico Schapendonk Breda - „Stelletje huftersü" De bestuurder van een personenauto spuugt zijn walging uit naar een van de wagens van het Bredase takelbedrijf Bogers. Als meest tastbare bewijs van de nieuwe, extra strenge weg- sleepregeling voor verkeerd geparkeerde auto's in de Bredase binnenstad zijn de slepers er niet populairder op geworden. Dat beroerde imago, hebben ze niet verdiend, vinden de vijf me dewerkers van het takelbedrijf. Net alsof zij degenen zijn die een overtreding hebben begaan. De meeste foutparkeerders kijken alsof ze water zien branden wanneer ze hun vervoermiddel in de takels van een van Bogers' trucks zien hangen. 'Sinds wanneer mag je hier niet meer parkeren, ik sta er nog maar twee minuten' of 'Is dit echt een invalidenparkeer plaats?', zijn zo'n beetje de mees te courante opmerkingen van automobilisten. Het besef dat hun voertuig soms pontificaal midden op de stoep staat of pal onder een bord 'invalidenpar keerplaats' dringt meestal maar traag door. Het zijn de mannen van Bogers die voor de overlast zorgen, niet zij, lijken ze te den ken. Afgelopen donderdagavond was de eerste koopavond na de in voering van het strenge parkeer- regime, afgelopen 3 januari. Een mooi moment voor het Parkeer- bureau en de politie om eens te kijken in welke mate de publici teit rond de nieuwe regelgeving indruk heeft gemaakt op het publiek. Ondanks alle posters, waarschuwingen en stukken in de krant, blijkt toch niet ieder een door te hebben dat het nu echt menens is in Breda. Bij het begin van de avond, rond een uur of zeven, komt de eerste melding van het Parkeerbureau binnen op het kantoor van Bo gers aan de Graaf Engelbertlaan. Een grijze VW Golf staat ver keerd geparkeerd in de Kraan straat en moet in de takels gesla gen worden. Mark Jongenelen, een van de vijf slepers van het takelbedrijf, ver trekt in een dichte dieseldamp met zijn Mercedes-takelwagen richting binnenstad. Eenmaal binnen de singels zit het verkeer al aardig in de knoop. Er staan lange rijen voor de volle par keergarages. Alle 'legale' par keerplaatsen worden in een mum van tijd in beslag genomen. Een stroom teleurgestelde automobi listen rijdt rondjes door de stad om toch die ene parkeerplaats te vinden, zo dicht mogelijk bij de plaats van bestemming. Alle hoeken en gaatjes worden ge vuld met gemotoriseerd blik. De eigenaresse van de verkeerd geparkeerde Golf in de Kraan straat is op tijd bij haar wagen terug en heeft het betrekkelijke geluk dat ze er vanaf komt met een boete van 50 en voorrijkos- ten van 125. „Maar ik moest alleen maar even snel naar de winkel," pruttelt de dame nog wat na bij de drie parkeerwach ters, maar het mag niet baten. Intussen komt via de mobilofoon al weer de volgende melding binnen. In de Kerkstraat, naast het hoofdpostkantoor, staat een Zweedse personenwagen op een invalidenparkeerplaats, maai ook hier is de eigenaresse er nog De auto wordt naar de uitvalsbasis gesleept. net op tijd bij. Na een forse boete kan ze verder. Het Bredase verkeersinfarct neemt in omvang toe. Sommige mensen maken het erg bont. Een groen Toyota-busje wordt uitda gend tien meter voor de takel truck op de stoep geparkeerd, terwijl de bestuurder van een Opel zijn kans schoon ziet en zich, na het vertrek van de Zwe den, snel op de leeggekomen in validenparkeerplaats stort. De vijf meter verderop staande par keerwachters zijn er snel bij. Nu komt de mobilofoon van Bo gers onder hoogspanning te staan. Alle drie de takelwagens worden naar het centrum gediri geerd. Er komen meldingen van foutparkeerders in de Cingel- straat, het Kasteelplein, de Gro te Markt. Het publiek begint zich steeds meer te ergeren aan het werk van de parkeerwach ters en de slepers. „Wat je allemaal niet naar je kop geslingerd krijgt als je op pad bent. Ongelofelijk! Schel den, vloeken, tieren en de mid delvinger de lucht in," weet nu ook A. Gillian, de direct verant woordelijke voor het Parkeerbe- drijf en een avondje mee op pad om eens te zien wat er op een doorsnee-avond als deze alle maal gebeurt met zijn medewer kers. Mark Jongenelen kijkt er al niet eens meer van op. „Ze roepen maar. Het gaat bij mij toch m'n ene oor in, het andere uit," zegt de truckchauffeur. „Zolang het maar niet op vechten uitdraait, vind ik het allemaal best." Toch is het niet leuk om als pispaal gebruikt te worden. „Het publiek heeft toch een slecht beeld van ons. Als ik een avondje ga stappen dan word ik wel 'ns herkend: 'Jij bent die vent die auto's de binnenstad uitsleept. Wat ben je toch een hufter'. En dan moet je weer gaan uitleggen dat zij fout waren en niet jij. Wij worden er op aangekeken dat andere fouten maken," zegt Jon genelen. Om 22.00 uur neemt de politie het werk van het Parkeerbureau over. Naarmate de avond vor dert neemt de wrevel onder het publiek toe. Wanneer verkeerd geparkeerde wagens daadwerke lijk weggesleept worden, stroomt het volk toe. Het commentaar is niet van de lucht, maar valt voor het merendeel onder de categorie 'flauwe rotopmerking'. „Hart stikke ziek word je van die eeu wige flauwe grapjes van die om standers," zegt een van de vier agenten die zijn ingezet om de parkeeroverlast in de stad aan te pakken. Toch lijkt het dat de wegsleepre- geling haar vruchten begint af te werpen. „Moet je eens opletten als ik dadelijk met mijn takel wagen de Grote Markt op rijd. Dan vliegen de mensen de kroeg uit om hun wagen weg te ten," zegt Mark Jongende „Goed zo," vindt W. Hoosemi operationeel chef van de Bre politie. „Laat de mensen eens flink schrikken. En meer mensen kijken, hoe bet Dan leren ze meteen wat er ai de hand is. We vegen namelij heel de stad schoon." De mannen van Bogers vlief intussen op en neer tussenbij nenstad en hun uitvalsbasis ai de Graaf Engelbertlaan. Dj beginnen intussen ook de e mensen binnen te druppelen J hun auto komen afhalen. Sipj teleurgesteld arriveren ze taxi, fiets of të voel stilzwijgend hun eigendoir in ontvangst. De wrok is t de rit naar de loods van I meestal wel omgeslagen in g tenheid. Sommigen met een sneer: „Het was zaken met u doen." Tegen half twee vrijdagochte worden de laatste auto's 'op schept'. In totaal zijn er nega tien afgevoerd naar de Bre' stadsrand. Niet dat de biimej stad nu ontdaan is van alle va keerd geparkeerde voertuig maar de dienst van het specii politieteam zit er bijna op enJ het papierwerk moet ook gedaan worden. De eigenaren van de auto's t nu nog verkeerd staan keerd hebben mazzel. Ze kot er vanaf met een bekeuring, i een Audi in de St. Janstraat'! Verstopt in èen donker hoekjtj hij vanavond het laatste offer van de stringente wj sleepregeling. Terwijl de auto als laatste in J takels wordt gehangen wordt' poster goed zichtbaar die ope" huisraam naast de auto is f plakt: 'Waarschuwing. Fout pij keren wegslepen'. De Tweede Kamer wil verder weten wat precies is gebeurd met 23 andere kinderen uit verre en arme landen, die Justitie vo rig jaar ook alleen heeft laten terugvliegen. CDA en PvdA hebben gisteren aangekondigd dat zij na het par lementaire kerstreces met de be windsman van justitie in debat willen over de kwestie. Groen Links heeft Kosto inmiddels schriftelijk om tekst en uitleg [gevraagd. Woordvoerder Krajenbrink van het CDA vindt het nogal verschil .uitmaken of de marechaussee op [Schiphol een kleuter van drie of een puber van zestien jaar geheel alleen op het vliegtuig zet. Het is hem bekend dat kinderen Den Haag (anp) - De Ameri kaanse fabrikant Pfizer zal alle fabricagegevens van Bjórk Shi- ley-hartkleppen doorgeven aan de stichting van de Nederlandse Vereniging van Thoraxchirurgie, die deze hartkleppen onder zoekt. Een bepaald type van de Shiley- hartkleppen vertoont mogelijk een defect. De gegevens zijn no dig om mede te kunnen bepalen welke patiënten in Nederland in aanmerking komen voor een heroperatie. De Stichting Bjórk Shiley-hartkleppen Onderzoek verwacht dat het een jaar gaat duren voordat de uitslag van het onderzoek bekend zal zijn. De Nederlandse Hartstichting had bij Pfizer aangedrongen op het verstrekken van alle fabrica gegegevens. Al enkele jaren geleden bleek dat de zogenoemde 60- en 70-graden-hartkleppen van het type Convexo-Concavo van Bjórk Shiley een verhoogde kans hebben om te breken. In Neder land hebben ongeveer 2.400 hartpatiënten een dergelijke kunstklep gekregen. Meer dan 20 van hen zijn sinds het begin van de jaren tachtig overleden als gevolg van een defect. uit valse Nede zicht billij de vl der a luch de tijds leidt Het vind om heef het< Kim den met der Am: hun hebl Ned gun oml Het mar naa een lant geb ond .De Wei Zij jan uitg heb her Vol de mei zett rug stei beg het sta luc ne gev gen I» Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - Deze week gaf het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) voor het eerst toe dat enkele van zijn 'defensie eenheden' oncontroleerbaar zijn geworden. Bij onderlinge ANC-gevechten in de zwarte wijken rondom Jo hannesburg zijn minstens tien doden gevallen. Het ANC heeft aangekondigd de orde te herstellen maar het is duidelijk dat de anti-apartheids organisatie, die vandaag 82 wordt, nog veel meer problemen moet oplossen als over enkele maanden de regeringsmacht wordt overgenomen van de blan ke dictatuur. De ANC-milities worden vooral ingesteld om de bevolking van de zwarte Zuidafrikaanse wijken te beschermen tegen de dodelijke aanvallen van de Zoeloe-bewe ging Inkatha. Sommige van de milities houden zich nu echter bezig met crimi nele aktiviteiten die zich nu uit strekken van wapenhandel tot drugsmokkel. „Het is duiddelijk dat keiharde misdadigers zijn doorgedrongen tot de eenhe den," zegt Sadoora Sadek, direc teur van de Commissie voor de Mensenrechten. Tussen sommige ANC-milities is zelfs een maffia-achtige machts strijd ontstaan. Het ANC mop perde in eerste instantie wat over 'zorgwekkende regerings- propaganda', maar wat later werd toegegeven dat er proble men zijn en dat pogingen wor den ondernomen om de zaak te corrigeren. De conflicten zijn mede een ge volg van de traditionele ANC- tactiek om zwarte wijken 'onre geerbaar' te maken voor de blanke dictatuur. Vooral jonge ren waren ontvankelijk voor die oproep en zij kregen een machti ge positie in de zwarte wijken. Ouderlijk gezag werd daardoor omver geworpen en familieban den raakten verstoord. Het sociale netwerk werd verder aangetast door schoolboycots, werkloosheid en daaruit voort vloeiende criminaliteit. Inmid dels is Zuid-Afrika het meest misdadige land ter wereld waar iedere tien minuten een overval wordt gepleegd en iedere twee minuten een vrouw wordt ver kracht. De oproep tot anarchie en burgerverzet was succesvol, Onder meer met massabetogingen, zoals deze in juni 1991, probeerde het ANC meer rechten voor de zwarte bevolking van Zuid-Afrika te verwerven. F0T0 EPA maar het ANC gaat er nu zelf de wrange vruchten van plukken. De situatie in de zwarte wijken is somber maar natuurlijk is er ook veel te vieren, nu het ANC herdenkt dat 82 jaar geleden enkele advocaten het South African Native Congress op richtten, de voorloper van het ANC. De idealen voor democra tie en gelijkwaardigheid zijn binnen handbereik, voor het eerst in de geschiedenis van Zuid-Afrika. De campagnes van het piepjonge ANC richtten zich vooral tegen plannen van de blanke regering om het onmogelijk te maken voor zwarten om grond te kopen buiten de toegewezen reservaten. Door die regeringsmaaatregel werd 93 procent van de Zuid afrikaanse grond 'blank' ver klaard. Die eerste ANC-protes- ten weren geïnspireerd door Ma- hatma Gandhi en dat resulteerde in burgerlijke ongehoorzaam heid en lijdzaam verzet. Toen die taktiek 50 jaar lang niets ople verde, ging de organisatie over tot gewapend verzet en het scheppen van chaos in de zwarte wijken. Het ANC werd echter pas suc cesvol dank zij zijn indrukwek kende diplomatieke en onder handelingsvaardigheden. De door het ANC bepleitte interna tionale boycot leidde tot een iso lement dat fataal werd voor Zuid-Afrika's kwakkelende eco nomie. Een in het nauw gedre ven president De Klerk bevrijd de in 1990 ANC-leider Nelson Mandela na 27 jaar gevangen schap en legaliseerde het ANC. Jarenlange onderhandelingen re sulteerden enkele weken geleden in een nieuwe grondwet en op 27 april worden de eerste non-ra ciale verkiezingen gehouden. Over de uitkomst daarvan be staat geen twijfel, het ANC zal de verkiezingen winnen en het land regeren. „Het is duidelijk dat, ondanks alle voorwaarden en de toezeg gingen aan De Klerks Nationale Partij, het ANC feitelijk de rege ringsmacht in handen krijgt bevestigt Eugene Nyati, dj» teur van het Afrika Studie trum. Maar zelfs een sterke ANC-rege-| ring heeft te maken met de hai- de realiteit. Leger, politie ambtenaren zullen de komen® jaren overheersend blank blijf® en blanke burgers en onder* mers zijn onmisbaar voor dee* nomische opleving waar milj®j nen zwarten op wachten. Om die reden heeft het ANC afstand genomen van verguisde communisme maar» ANC-verkiezingspact met <j communistische partij wor® door blanken argwanend bek® ken. Anarchie, werkloosheid, erin» naliteit, woningnood en poli''® geweld zijn enkele van de p'°' blemen die moeten worden opg® lost door een ANC-regering moet voldoen aan de econo®' sche en politieke verwachting® van miljoenen zwarten zond® blank verzet te veroorzaken. Een moeizame balanceer-act d'( mogelijk is door het langzaa» gegroeide besef bij blanken zwarten dat ze elkaar nodig he» ben voor een leefbaar Zuid-A®' ka. VAAK IS HET een mooi gezicht o geweer te zien komen: zonder on doorprikkend, geen aandacht voort oen. Maar na de sombere nieuw belangrijkste politiechefs, heeft ze wat ze zelf zo verafschuwt: gezeur. °e korpschefs blijven er stelselmatic geld hebben om voldoende agenter al jaren zo. Ondanks reorganisaties Politiebudget de laatste jaren wel kabinetsperiode met ruim 300 milje minister nu zo dat ze de politiel geworpen dat ze het geld blijkbc uitgeven. Daarmee floot ze de che terug. Hoe zou dat komen? Een commiss mster Van Dijk heeft van haar de op ue verkiezingen van mei onderz besteding van de budgetten in de te zien welk deel van het extra bud besteed en welk deel aan allerlei minister natuurlijk gewoon naar bverige rustig blijvend onder het e belangrijkste politiechefs. ?u ze dat niet heeft gedaan, Amsterdamse commissaris Dales g tn f! ^et ''jkt nu bijna een concluderen dat de bistrekt langs elkaar heen werke uogetten te besteden. Ze zullen eten dat de prioriteit ligt bij 'zove aar waar Dales dacht extra milji eer agenten, investeerden de en. |\jjet zozeer het feit dat verantwoordelijke minister dat blij! „We vegen heel de stad schoon." Breda is een of fensief begonnen tegen de parkeeroverlast. Van af 3 januari worden fout geparkeerde auto's zon der pardon weggesleept. Door boetes, sleep- en voorrijkosten kunnen de kosten voor de overtre ders oplopen tot een klei ne 400. De uitvoerders van dit beleid, parkeer wachters, politie en sle pers, valt ongezoute kri tiek ten deel. Van fout parkeerders én omstan ders. Aanle om d( uitlati cembe televi: verkk een ben o rehab de ui schul< Buck sche der w Van onze verslaggever Eindhoven - De Technische Universiteit Eindhoven eist 50 000 gulden van haar voor malige medewerker prof. Henk Buck. Het geld is een boete die Buck moet betalen omdat hij de geheimhou dingsplicht heeft geschonden die de TUE en haar voormali ge chemie-hoogleraar in 1992 hadden afgesproken.

de Stem | 1994 | | pagina 2