Hausse in bv's voor pensioen C/UW Brief White Power Waalwijk was 'grap' O» Unilever haalt vlees terug uit Emiraten Groot alarm in Sydney wegens oprukkende bosbranden Kandidaat-paus: kans voor getrouwde priester Schade schatkist groot jRCjlNCj cosmetics icheepsdrama (festerschelde ütsma op weg iaar de titel Laura Pausini blij verrast In Hamar is het eventjes druk 'arkeerwachter (rijgt klappen Rabo eerst met lagere rente Prijzen omlaag ateroverlasl ijft uit ^yjypp a JTW* Illegaal vuurwerk leidt naar daders Hak door die knoop... Begin nu met een cursus bij het OIB B.B., P.D.B., M.B.A., NIMA-A, NIMA-B, P.D.L. Pincode tegen autodiefstallen Mandela naar Nederland Eis 18 jaar voor overval Dinteloord Lichte terugval haven Terneuzen II IANUARI 1994 D5 Instituut voor huidverzorging B, 4535 CJ Terneuzen S 01150-96523 DE STEM 8 "710311 000225" I I I I I ZATERDAG 8 JANUARI 1994 |jt me'. foto dijkstra I partij bij de Europese Jloorse Hamar. De recht- Iraeter beginnen vandaag Idt gestart om 12.50 uur. [Heinze Bakker, Sierd de 1 zorgt voor de interviews [rlanders zijn ook twee' de uitreiking van de iTracey UUman en CNN- tanavond tijdens dit gala pelen in de categorieën Je genomineerde mannen I Peter Jan Rens, Henny en, Viola Holt. i voor geestelijk gehandi- draait de documentaire 1 de KRO vertoont. Hoofd een groot elektronisch net de bewoners. Ze praat de nacht door. Het is de haakte. Eerder regisseerde ef ze de Werktheater-film [it 1971. Regie: Don Siegel. lobinson en Harry Guardi- lio, schiet een meisje dood anders zullen er meer krijgt de opdracht de fen. Scorpio weet tot twee llijk wordt hij gearresteerd. Iwelddadig optreden tegen uit 1984. Regie: Fina [anna Caminos en Claudia 1 naar Venezuela, alwaar zij laar tante Oriana. Deze is haar huis op zoek naar het [e speelfilm uit 1979. Regie: 1 Peppard, George Hamilton enden, de Amerikaan Brett, eelsman Dick en de Duitser Ejs café. Onder de dreiging Jze de afspraak elkaar ieder [neer Jurgen een jaar later lvrienden niet aan. |ilm uit 1974. Regie: Ronald aximillian Schell en Maria hoord. Hij laat een dagboek Ince journalist Peter Miller. Jrden en martelingen van de Riga. Miller wil Roschmann pessa, een geheime organisa- reld beschermt. DE VERSCHILLEN •Mnpsi55 aojq 'ua/\oqs>|u!| 'ubuj uba JB8,s 'sjqoaj >||njis 'jiouojj do 's>|U!l 1°> 134e JAARGANG jjsweert - Een 36-jarige bin- >nvaartschipper uit Leiderdorp ordt vermist na op de Wester se te zijn overvaren. Het jren naar de verkeerde boei ■m hem fataal te zijn gewor- in Zijn schip, geladen met klei, donderdagavond voor de jven van Hansweert overvaren „ot een supertanker. De eeuws autoriteiten gaan er aiuiit dat de schipper is ver- ronken. ZIE ZEELAND - C1 hmr - Het moet wel heel raar Dpen als de nieuwe Europese ampioen geen Rintje Rintsma eet. Na twee afstanden heeft de 3-jarige schaatser uit Lemmer en voorsprong van 0,808 punt p titelhouder Falko Zandstra. Ie Koor Koss mag zich als uit- eschakeld beschouwen. Debu- ant Ids Postma staat vierde. izie sport-bi VANDAAG IN DEZE KRANT Het internationale succes van haar single 'La Soli- tudine' heeft de jonge Italiaanse zangeres Laura Pausini volkomen ver rast. Ze moet nog wen nen aan haar plotselinge populariteit. Ze geniet er wel van. zie ragazzi- deel d IN DE BIJLAGE In het Noorse Hamar is het dit weekeinde door het EK schaatsen even tjes heel druk, net als straks tijdens de Olympi sche Spelen in februari. Daarna zal het stadje weer in lieflijke rust on dergedompeld worden. zie weekend-deel e INHOUD 5 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Ragazzi deel D Weekendgids D2 RTV-programma's D3/ D4 Weekendbijlage deel E LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Adempauze Vandaag wordt het een rustige, droge, vrij mooie dag met wat zon. Zondag opnieuw veel bewolking en het blijft dan niet droog. Er is weinig wind. Ireda - Een parkeerwachter leeft gistermiddag rond vijf uur jp de Grote Markt in Breda ïr.keie Mappen in zijn gezicht jehad. De controleur was samen net een collega bezig met het lanbrengen van een wielklem bij sen fout geparkeerde auto toen irie passanten zich ermee gingen lemoeien. Tijdens de discussie die daarop volgde, sloeg een van ie mannen de parkeerwachter. De man kon ter plekke worden aangehouden. Geen van de pas santen was eigenaar van de auto. Volgens de politie hadden ze te veel gedronken. De dader krijgt een proces-verbaal aan de broek. IZIE OOK PAGINA-A2: Parkeren voor gevorderden Rrecht - Een dag na de verla- yan de voorschotrente door De Nederlandsche Bank heeft Rabobank Nederland de aange sloten banken het advies gege ven de rente voor de meest gang- 'are hypotheken te verlagen. Andere hypotheeknemers bera den zich nog op tariefsverlaging. adviestarief voor de goed koopste hypotheekvorm van de oabo is 0,4 procent naar bene den bijgesteld naar 6,2 procent. Voorburg - De prijzen voor ge zinsconsumptie zijn van half no vember tot half december met M procent gedaald. Tussen de cember 1992 en december vorig laar stegen de prijzen met 1,7 P'ocent. Dat blijkt uit cijfers van Jet Centraal Bureau voör de Statistiek. Van half november tot half december daalden voor al de prijzen van dames- en kinderkleding, benzine en schoe nen. Maastricht - De verwachte stij- van de waterstand in de laas bij Borgharen tot 44,45 meter boven NAP is uitgebleven, e kritieke toestand is 45 meter, aar die wordt vrijwel zeker bereikt, zegt Rijkswater- aat, het waterpeil is nu stabiel. j e 8eryieente Maastricht had nderdag de bevolking van ,-1! ren en Itteren gewaar- last,UW^ V°°r n'euwe waterover" '2IE OOK BINNENLAND - A3 'r sydney-mee Sydney (anp/dpa/rtr) - In Sydney is gisteren groot alarm geslagen wegens snel oprukkende, zeer felle bos branden. Aan de stadsrand gingen tientallen woningen in vlammen op en duizenden mensen moesten uit voorzorg worden geëvacueerd. Later werden de branden die Sydney bedreigden ten noorden van de grootste stad van het land enigszins ingedamd. Maar met angst en beven wordt geke- ken naar vandaag,- wanneer het weer opnieuw uitermate ongun stig lijkt te worden: een tempe ratuur van circa 40 graden Cel sius in combinatie met een harde wind. Wel 70 huizen in de noordelijke voorsteden werden verwoest, terwijl branden woedden op slechts 10 km van Sydney's cen trum. Een winkelcentrum en een school gingen al in vlammen op. Meer dan 20 mensen werden met rookvergiftiging naar ziekenhui zen gebracht. Als er de komende drie dagen geen ingrijpende verandering in het weer plaatsvindt, verwoest het vuur zeker 3000 woningen en zullen meer dan 20.000 mensen moeten worden geëvacueerd. Tot dusver zijn drie mensen om het leven gekomen. Twee van hen waren leden van de vrijwillige brandweer. 0&. I "jai A |V - f m 1 wr Inwoners van de voorstad Bundeena worden per helicopter geëvacueerd terwijl achter hen het Koninklijk Nationaal veranderd in een zee van rook en vlammen. Van onze verslaggever Waalwijk - Ze werden op oudejaarsdag aangehouden omdat ze illegaal vuurwerk en zelfgemaakte explosieven bij zich hadden, maar uitein delijk bleken vijf jonge arres tanten (17, 18 en 19 jaar) uit Waalwijk achter de brieven- actie White Power te zitten. Verhoord door de politie van Waalwijk bekende het vijftal vo rig jaar november racistische brieven te hebben verstuurd aan zo'n 30 Turkse en Marokkaanse gezinnen in Waalwijk, Sprang- Capelle en Kaatsheuvel. Ze on dertekenden met White Power. De jongens hebben verklaard dat zij geen racistische motieven hebben gehad. Ze hebben vol gens de politie 'een grap' willen uithalen. De politie heeft tot gis teren gewacht met mededelingen over de aanhoudingen omdat zij eerst de ontvangers van de brie ven wilde informeren. De brie ven veroorzaakten in Waalwijk grote onrust, met name in de Turkse gemeenschap. Gisteren is met elf ontvangers en vertegen woordigers van de Turkse en Marokkaanse gemeenschappen een besloten bijeenkomst ge weest. De verdachten zeiden dat zij geschrokken waren van de felle reacties die de brieven teweeg hebben gebracht. De tekst en de naam White Power Waalwijk verzonnen zij zelf. De jongens kenden de mensen niet aan wie zij een brief stuurden. De namen werden willekeurig uit het tele foonboek gekozen. Op geen en kele manier is gebleken dat de jongens lid zijn van een politieke partij, rechtse beweging of groe pering. Na de aanhouding verrichtte de politie huiszoeking in de woning van twee verdachten. Daarbij werden munitie, illegaal vuur werk, onderdelen en ontstekers van diverse granaten en een zelf- gemaakte pijpbom inbeslaggeno- men. Alle verdachten zijn na het verhoor in vrijheid gesteld. In de week van 24 januari starten we met de volgende opleidingen: Bezoek op 17 januari onze voorlichtingsavond. Aanvang: 19.00 uur. Lovensdijkstraat 63. Breda. De stichting OIB erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de onderwijsinstellingen voor Zover het onderwijs onder de reikwijdte van de wet valt BEL VOOR DE BROCHURE 076-601936/215389 Den Haag - Het aantal autodiefstallen is vorig jaar in Nederland opnieuw fors gestegen, zodanig zelfs dat verzeke raar Aegon een elektronisch snufje introduceert ter beveili ging. Aegon meldde gisteren een stijging van het aantal autodiefstallen met 40 procent. In totaal zouden er bij zo'n toename in 1993 in Nederland ongeveer 35.000 auto's zijn gestolen. Breda hoort volgens het Aegon-rapport bij de tien meest diefstalgevoelige steden. De verzekeraar gaat bij een speciaal geselecteerde groep van tienduizend klanten binnenkort het systeem 'No-Start' gratis in de auto inbouwen Het zorgt ervoor dat de auto alleen kan worden gestart nadat een pincode van vier cijfers is ingetoetst. No-Start is goedgekeurd door onder meer TNO. Het systeem kost per auto 400 gulden. Het pincodeslot blokkeert de ontsteking en de brandstoftoevoer van de auto. Rotterdam - UVG in Oss, een volledige dochter van Unile ver, heeft een partij van 'en kele honderduizenden' blik ken rundvlees van het merk Zwan teruggehaald uit de Verenigde Arabische Emira ten (VAE). In de conserven zijn eiwitten verwerkt die afkomstig waren van varkens. Volgens het islami tisch geloof is een varken een onrein dier. De fout kwam aan het licht na een klacht van lokale gezond- heidsautoriteiten. Inmiddels is een team specialisten van UVG naar de Emiraten afgereisd. Na onderzoek heeft dat dezelfde conclusie getrokken. In overleg met de tussenhandel en lokale autoriteiten werd besloten de bewuste partij terug te halen. Volgens een woordvoerder van Unilever blijft de schade beperkt tot de transportkosten. „De kwaliteit van het vlees noch de produktveiligheid is in het ge ding." De blikken zullen elders worden afgezet. Ook de handelsrelatie met de VAE blijft volgens de zegsman Van onze verslaggever Arthur't Hart Breda - Belastingadviseurs, accountants en notarissen hebben de laatste weken van het afgelopen jaar over uren gemaakt om nog net voor 1994 vele honderden zogenaamde pensioen-bv's ingeschreven te krijgen bij de Kamers van Koophandel. Ook de Kamers hebben het er zeer druk mee gehad. intact. Er zal zo snel mogelijk een nieuwe partij naar de Emi raten worden gezonden. Zwan wordt al enkele decennia naar het land geëxporteerd. Den Haag (anp) - ANC-leider Nelson Mandela bezoekt 17 en 18 februari Nederland. Hij voert gesprekken met vertegenwoordi gers van de regering en anti apartheidsbeweging. Het Komitee Zuidelijk Afrika en de VARA noemen als hoogtepunt van Mandeia's verblijf een tele visieavond rond de Zuidafri- kaanse verkiezingen. Daarin wordt geld ingezameld voor voorlichting aan zwarte kiezers. Voor de campagne 'Geef Zuid- Afrika een eerlijke kans' is een groot comité van aanbeveling opgericht met vooraanstaande Nederlanders uit politiek, vak beweging, kunst en sport. De VARA zendt het tv-programma uit op 17 februari. ZIE OOK PAGINA-A2: Nog veel te doen voor ANC De particuliere pensioen-bv's zijn massaal opgericht door on dernemers die tevens grootaan deelhouder zijn van hun bedrijf. Ondernemers houden via zo'n eigen bv'tje hun oudedagsvoor ziening in eigen hand. Staatssecretaris Van Amelsfoort van Financiën vermoedt dat de pensioen-bv's worden gebruikt om de belasting te tillen. Hij wilde daar per 1 januari een einde aan maken. BV's die per die datum al bestaan ontsprin gen echter de dans en mogen voortbestaan. Vandaar dat tallo ze ondernemers op de valreep nog een pensioen-bv hebben op gericht. Voordeeltjes Pensioen-bv's kunnen op ver schillende manieren worden ge bruikt om fiscaal voordeel te behalen. In de eerste plaats zijn de aan de eigen bv afgedragen premies aftrekbaar voor de in komstenbelasting. Premies die aan verzekeringsmaatschappijen worden afgedragen voor pen sioen- en lijfrentepolissen zijn dat weliswaar ook, maar met een eigen bv kan men de hoogte van de premie geheel zelf vaststellen. In de tweede plaats kan de al gepensioneerde ondernemer de heffing van belasting over zijn pensioen-uitkering grotendeels ontlopen door zich tijdig in bij voorbeeld België te vestigen. Hij koopt dan het hele in zijn bv vergaarde pensioen-bedrag in één keer af, moet daarover wel in België belasting betalen maar het tarief ligt daar veel lager. Op die manier kan de pensioen-bv worden gebruikt als middel tot kapitaalvlucht. Van Amelsfoort schatte kort ge leden dat minstens 10 procent van de bv's om puur fiscale redenen is opgericht, en dat er per bv gemiddeld al zeker een miljoen gulden is opgebouwd. De schade voor de schatkist zou dan, de oprichtings-hausse van de afgelopen tijd nog niet niet meegerekend, nu al uitkomen op tenminste 400 miljoen gulden. VERVOLG OP ECONOMIE A5 Den Haag/Dinteloord - De twee hoofdverdachten van de gewapende roofoverval op de Rabobank in Dinteloord op'2 december '92 hebben gisteren in hoger beroep bij het Haag se gerechtshof ieder achttien jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. De rechtbank veroordeelde de 31-jarige verdachte uit Nunspeet en de 33-jarige verdachte uit Den Haag eerder tot respectieve lijk 20 en 18 jaar gevangenis straf voor in totaal twintig ban kovervallen door het hele land. De mannen gingen in beroep omdat zij hun straffen 'exorbi tant hoog' vinden. De officier van justitie had voor de recht bank 16 jaar tegen beiden geëist. De overval in Dinteloord leverde zo'n 38.000 gulden op. In totaal maakte het duo ongeveer een miljoen buit. Beide verdachten zaten eerder forse straffen uit wegens bankovervallen. In het Rabobankfiliaal te Dintel oord bedreigden ze een vrouwe lijke klant en haar kinderen met een Riott-gun. Tijdens andere overvallen schoten zij daarmee op beveiligingingscamera's en ruiten. Het hof doet op 21 janua ri uitspraak. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Aart Heering Rome - Een van de machtigste prelaten ter wereld, kardinaal Carlo Maria Mar tini, houdt een geleidelijke versoepeling van het Vaticaanse beleid ten aanzien van condooms en celibaat voor mogelijk. Martini, die sinds 1979 aartsbisschop is van Milaan, zegt dit in een interview met het Franse dagblad Le Monde. Zijn verklaring is des te belangrijke! omdat Martini in de afgelopen jaren regelmatig is getipt als mo gelijke opvolger van Johannes Paulus II. De 62-jarige jezuïet geniet niet alleen veel gezag als leider van de grootste diocees ter wereld, maar ook als auteur van gezaghebbende en populaire theologische en sociologische ge schriften. Gevraagd of er een wijziging mogelijk is in de huidige opvattingen van het Vaticaan zegt Martini. „Voor een deel, zeker wel. We moeten een al te strakke interpretatie van de opstelling van de kerk vermijden, net zo goed als we moeten vermijden dat iedereen zonder enige autoriteit doet wat hem goed dunkt." Over een mogelijke versoepeling van het priestercelibaat, bij voorbeeld om het schrij nende tekort aan priesters in grote delen van de wereld op te heffen, is Martini voorzichtig positief. „Wat Italië betreft zie ik geen noodzaak voor verandering, maar ik wil niet ontkennen dat het in andere delen van de wereld een mogelijk antwoord op de crisis kan vormen. In ieder geval zou een dergelijke ontwikke ling voor de kerk geen problemen van theo logische aard moeten opleveren. Het is slechts een probleem van traditie en gezag." De kardinaal wijst erop, dat door de over gang van getrouwde anglicaanse en oosters- orthodoxe priesters naar het katholicisme er al uitzonderingen op de regel zijn gemaakt, maar legt er de nadruk op, dat het getrouw de priesterschap ook een uitzondering moet blijven. Martini, die naam heeft gemaakt als voor vechter van de dialoog met andere confes sies, ontkent dat er sprake zou zijn van een verslapping van het oecumenisch élan van de katholieke kerk. De ontmoetingen tussen christenen van verschillende gezindten en de interreligieuze bijeenkomsten nemen juist toe, betoogt hij. Maar ook hij moet toegeven, dat er 'aan de top van de kerken hindernissen zijn van dogmatische en disciplinaire aard waardoor de vorderingen worden vertraagd.' In Italië, waar hij een graag gezien gast is in tv-programma's, is de kardinaal uitermate populair door zijn ondubbelzinnige stelling- name tegen politieke corruptie, die hem in het Milanese smeergeldmoeras tot een baken van rechtschapenheid heeft gemaakt. In het interview geeft Martini toe dat de kerk mede verantwoordelijk is voor de decadentie van het openbare leven in Italië, doordat zij tot vorig jaar bleef hameren op de noodzaak van de 'politieke eenheid van de katholieken', ofwel het stemmen op de corrupte christen democratie. Siinonis De Nederlandse kardinaal Simonis is nog niet zover als zijn Milanese collega, zo blijkt uit zijn antwoord op een oproep van 200 pastores uit het aartsbisdom Utrecht. Uit zorg over het priestertekort bepleitten zij vorige maand ontkoppeling van ambt en celibaat. Simonis deelt hun zorg maar hun oplossing biedt naar zijn oordeel 'vooralsnog geen perspectief'. Het aartsbisdom is andere we gen ingeslagen om aan dat gebrek het hoofd te bieden, zegt de kardinaal. Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneuzense haven hoopt dit jaar voor het eerst in de geschiedenis een overslag van 10 miljoen ton te halen. Die gunstige verwachting staat in schrille tegenstelling tot de uitkomst van 1993: vorig jaar maakte de haven een lichte terugval door. De overslag bleef steken op 9,3 miljoen ton, 250.000 ton minder dan in 1992. Financieel sloot het havenschap 1993 af met een winst van anderhalf miljoen gulden. Dit beeld schetste gedeputeerde D. Bruinooge, voorzitter van de Raad van Bestuur van het havenschap Terneuzen, gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Met een daling van 2,6 procent van de overslag houdt Terneuzen zich prima overeind tussen de andere Nederlandse havens. Rotterdam en Amsterdam kenden een daling van acht en vier procent. Vlissingen ging 300.000 ton achteruit. VERVOLG OP ZEELAND - C1 (ADVERTENTIE) PINCÖDË! Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de i daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) 1 naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. t Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:^Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch 84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) 5 De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 3 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I—J DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1