Steun voor Toeristisch Bureau egenheid T Sluis onderzoekt systeem om parkeerboetes in eigen kas te krijgen Half jaar cel geëist na mislukken van therapie de OVZ5 POLIS UITSLAGEN DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS per 1-1-94 B en W van Axel willen bijdrage voor uitbreiding promotie-activiteiten verhogen 'De uitdrukking ik heb geen tijd ken ik niet' Personeel Blaauwe Hoeve viert het 25-jarig bestaan Ook zo geschrokken van uw nieuwe autopremie? 4SPlage premie, verantwoorde dekking 'maximaal 20% startkorting* boven uw schadevrije korting Professionele autokraker vindt diefstallen 'hele klus"' WEERM WILI Weer buien Irticulieren KORTING (Gefeliciteerd Saartje Sarah. pESTEM ZEELAND C2 ferop-Roelvink (OTHERAPEUTE Fusie Rabobanken Sas van Gent en Zuiddorpe Scheldegalm komt met 'politiek stuk' Belg gaat solo in Nederland bij acceptatie 2 treden. Verwachtingen Natste maand St.-Jansteen Koewacht Oostburgs raadslid dringt aan op avondopenstelling gemeentehuis vy bedankje, jubileum, jvelijk, verloving, prestatie, examen, (lam, enz. blom 1.09 incl. BTW, |l verplicht. Foto of naat 35 x 40 mm I. Overige tarieven op fto's worden niet ourneerd. 62 of geef uw tekst featsing af bij één van [Schriftelijke opgaven i geaccepteerd indien |ekend zijn, ook indien j bijgevoegd is. het recht voor teksten redenen te weigeren. Ier klachten bereiken Ven tekst behoudt de ■echt voor om de naam lever bekend te maken. eren-Kaan in Goes pmans in Wouwse Plantage Zondag ziet ons mamaatji H.G. - Si tS A.T Kil niet te geloven, Emmy z;e! vandaag Moeder en Huib. ZATERDAG 8 JANUARI 1994 I afspraak; tel. 076-710034 ■particulier verzekerden) Kotherapie Breda-Oost Meistraat 9 NX Breda 1 tot 17-1-1994 yan onze verslaggever Sluis - De gemeente Sluis bestu urt momenteel de wenselijkheid urn, evenals deze week in Hulst ^beurde, parkeerboetes via een be lastingsysteem in de kas van de gemeente te laten vloeien. Tot nu toe betalen geverbaliseerde overtre ders een boete aan 's rijks kas. kan de huidige parkeerveror- dening door het opnemen van twee nieuwe artikelen simpelweg worden aangepast. Op een rijtje moet nu worden gezet of de kosten - er is een controle-apparaat nodig en invordering moet geregeld worden - tegen de baten opwegen. Het gaat er in Sluis niet alleen om méér geld in de gemeentekas te krijgen, bo ven de rond negen ton die nu jaarlijks aan parkeergelden in de gemeentekas vloeit. „Wij hebben veel parkeerterrei nen waarop men alleen tegen betaling terecht kan, daarvoor heeft de invoe ring van parkeerbelasting niet zoveel zin. Het gaat om de plaatsen met par- keermeters in de binnenstad. Die zijn voor kort-parkeerders en misschien kan de tfieuwe verordening er toe bijdragen dat deze ook gebruikt worden, waar voor ze zijn bedoeld en dat iedereen zijn kans krijgt even een wagen te parke ren", zegt gemeente-secretaris C. Rein- houdt. Regelmatig worden parkeerovertredin- gen geconstateerd maar niet altijd wordt daartegen door de politie opge treden. Het al dan niet invoeren van de nieuwe belasting ligt in Sluis nog geheel open. „De zaak is in discussie en wij willen er nu via de commissie financiën de raad erbij betrekken. Standpunten heeft het college nog niet ingenomen", zegt Re- ijnhoudt. Invoering van de parkeerbelasting kan uitbreiding van werkzaamheden voor de huidige parkeerwachter met zich brengen. Misschien dat dan ook moge lijkheden bestaan een stadswacht zin vol werk te geven. Momenteel kan Sluis aan het Project Stadswacht nog niet meedoen omdat binnen het bestand van sociale zaken niemand is aangetroffen die voor dit werk in aanmerking komt. Ook de voorgenomen fusie met Aarden burg en de thans ingevoerde personeels stop blokkeert de mogelijkheid een stadswacht aan te stellen. De enige mogelijkheid die het college ziet om mee te doen aan het project is het aanbieden van een stageplaats tegen een af te spreken vergoeding. Ook hierover moet de commissie Finan cien, die 11 januari vanaf 21.00 uur bijeenkomt, zich gaan buigen. en W van Axel voelen er alles voor om de bijdrage aan het Bureau te verhogen onder voor dat andere gemeenten Van onze verslaggever Axel - Het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen kan steun uit Axel verwachten om haar promotie-activitei ten verder uit te breiden. dat ook doen. Het college schrijft dat in een voorstel aan de raad. Het Toerisch Bureau schreef in novemer alle gemeenten aan met het verzoek de jaarlijkse bijdra ge in totaal met 25.000 gulden te verhogen. Dit geld wil het bu reau gebruiken om een derde personeelslid aan te trekken. Er komt zoveel werk op het bureau af dat het met de huidige bezet ting niet meer te behappen is, zo luidt in grote lijnen de onder bouwing van het subsidiever zoek. B en W van Axel hebben daar alle begrip voor. „Het Toeris tisch Bureau is zo langzamer hand een begrip geworden in onze regio. In principe kan wor den gesteld dat het functioneren van het bureau een positieve ontwikkeling voor recreatie en toerisme in Zeeuws-Vlaanderen tot gevolg heeft. Het organiseren van een aanbod aan uitstapjes in de regio, het vervaardigen van regionale toeristische promotie brochures, de opleiding van de hierbij ingeschakelde gidsen en deelname aan talloze beurzen zijn slechts enkele voorbeelden uit het activiteitenaanbod van deze instelling", motiveert het college zijn positieve opstelling. Het oprekken van de subsidie aan het bureau komt donderdag 13 januari aan de orde tijdens een vergadering van de commis sie financiën. De commissie krijgt dan ook het verzoek van Scouting de Vier Ambachten on der ogen om een renteloze lening van 20.000 gulden te verstrek ken. De scouting heeft dringend geld nodig om een clubgebouw te bouwen. De vergadering van de commis sie, in de B en W-kamer van het stadhuis, begint om 19.45 uur. Van onze verslaggever Zuiddorpe/Sas van Gent - De Rabobanken van Sas van Gent en Zuiddorpe stomen op naar een fusie die in juli van dit jaar voltooid moet zijn. De directies van beide ban ken hebben dat gisteren be kend gemaakt. De fusie heeft geen negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid. De nieuwe bank gaat verder on der de naam Coöperatieve Rabo bank Sas van Gent e.o. met kantoren in Philippine, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe. De fusie kreeg volgens de direc tie in een persverklaring gestalte een uitgebreid onderzoek naar de positie van de twee banken. „Beide banken zijn tot de conclusie gekomen dat samen beter kan worden ingespeeld op vele veranderingen die zich binnen het bedrijfsleven en de particulierenmarkt voordoen. Ook de verregaande automatise ring, de kwaliteit en uitbreiding van de dienstverlening spelen een belangrijke rol", aldus P. Cornells, directeur van de Rabo bank in Sas van Gent in het persbericht. De algemene ledenvergadering van beide banken moet zich nog uitspreken over de voorgenomen fusie. Hoogtepunt van de gezellige avond vormde het optreden van de Gigantjes die twee maal op het podium kwamen: 22.00 uur en 23.45 uur. Voorzitter Koen van Raemdonck j van het DITO opende om 20.00 uur de avond in de aula. Hij memoreerde het afgelopen jaar Van onze verslaggever tel - Het Volkstheater De Scheldegalm uit Kloosterzan de speelt vandaag het toneel stuk in Oost Zeeuws-Vlaams dialect 'Ward wil Wet'ouwer oóren' geschreven door Ed Steyns en George Sponselee 111 de Halle in Axel. Het is een van de laatste twee uitvoeringen van het stuk, dat al vee' succes kende in Klooster zande, Terneuzen en Hulst. De 'lefhebbers hebben nog een kans ?P 15 januari. De Scheldegalm koos voor de Halle in Axel om- at het de enige zaal was die nog had6 wee'ten^en beschikbaar He verkiezingen spelen een grote stuk in drie bedrijven Peelt enkele weken voor, de avond voor en een half jaar na ,verkiezingen. Ward en kame- aden richten een politieke partij P en maken flink reclame voor h!ü ?aa^' De vrouw«i laten ook tanden zien en beginnen met Ion ei®eia Partij. Stemmen ronse- hLg ,hen goed af- De Plaatse- Vlaa P°'ltiek in Oost-Zeeuws- laanderen w°rdt op de korrel nomen. De rollen zijn op de gescKdeaCteUrSenaCtriCeS j?® regie is in handen van Nellv te^kruitHeng^ de tnoi a^enindeHalle zlJn riiksriaauf n voor drie aarn, ders verkrijgbaar De ng1S telkens 20.00 uur. VOO K ECHT HORK V. I. I' I E Y I E K Informatie: De Monnik tel.05410- 13076 Pluym tel. 01140 - 12635 FOTO WIM KOOYMAN •Bode Frans van Berghen dirigeert het ambtenarenkoor dat voor hem een afscheidslied zingt. Gemeentebode Hontenisse Frans van den Berghen neemt na dertien jaar afscheid: Van onze correspondente Hulst - De Personeelsvereniging DITO (Door Inspanning Tot Ontspanning) van het verpleeg- en verzorgingshuis De Blaau we Hoeve vierde gisteren het 25-jarig jubileum. en was ook hoopvol voor de toekomst. „1993 was voor alle medewerkers van de Blaauwe Hoeve een «bijzonder jaar. Het zilveren jubileum werd uitbun dig gevierd. Daarom deden wij als personeelsvereniging een stapje terug, ook een beetje om dit eigen feest extra te kunnen vieren. In de toekomst willen we vele activiteiten organiseren voor jong en oud, de geslaagde evenementen blijven op het lijst je staan en bovendien willen we wat samenwerkingsprojecten opzetten met De Lange Akkers in Koewacht en de Sterre in Clinge," aldus de voorzitter die ook om medewerking verzocht. (ADVERTENTIE) Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Kloosterzande Daar sta je dan, zestig jaar oud en na dertien jaar, gemeentebo de af. Frans van den Berghen werd gisteren met toespraken, dankwoorden en een receptie in hotel Van Leuven in Kloosterzande uitgezwaaid. Het kostte hem moeite want het liefst was hij vertrokken zonder poespas en het werk was hij nog lang niet beu. Een gekend figuur laat altijd een leegte achter. Frans van den Berghen was de man die steeds aanwezig was op het gemeente huis in Kloosterzande, hij deed de laatste lichten na vergaderingen uit en was als eerste present als er een vlag gehesen moest worden. Hij nam zijn snipperdagen niet vaak op en was nooit te beroerd om buiten de diensttijd nog eens een klus te klaren. Hij maakte drie burgemeesters mee in Hon tenisse: M. Somers, A. Kessen en Th. Steen kamp. „Alle drie jofele mannen, ik stond altijd voor hen klaar. Ik heb nooit gezegd 'ik heb geen tijd', ze moesten wel eens wachten, maar als het even kon maakte ik tijd," vertelt de nu ex-gemeentebode die tot 1979 in de textiel werkte. Een rasechte Zeeuws-Vlaming, hij uit Graauw en zijn vrouw Marie Louise uit Walsoorden, die als chef monteur en later bedrijfsleider in de breifabriek Excelsior, na de brand en de teloorgang van die fabriek geen moeite had om aangenomen te worden als bode in Kloosterzande. Hij had ervaring in techniek en kon zelfstandig werken, de bode moet als manusje van alles van alle markten thuis zijn. Urenvreter Als meest urenvretende bezigheid noemt hij als eerste het verzorgen van de dagelijkse kopjes koffie voor het personeel. „Mijn ron de nam elke dag twee maal anderhalf uur in beslag en verder moest ik alle vergaderingen verzorgen, de boel opruimen, de recepties en trouwplechtigheden verzorgen en de hele papierwinkel was ook voor mij, begrotingen draaien, raadspapieren vermenigvuldigen en rondbrengen en bovendien was ik ook ge meentelijk deurwaarder." Als deurwaarder moest Van den Berghen wanbetalers manen achterstallige bedragen te voldoen. Een minder prettige opdracht want er zijn heel wat mensen die de reini gingsrechten of hondenbelasting 'vergeten'. "Ik ging op pad, belde aan tot ik eindelijk iemand aan de deur kreeg en dan stak het dwangbevel onder hun neus. Sommigen be taalden meteen en met anderen had ik meer moeite," vertelt de deurwaarder die niet het achterste van zijn tong laat zien. Onwillig „Ik vind dat iedereen moet betalen, ik was 'gene gemakkelijken', maar waarom moeten de goeien opdraaien voor de onwilligen?" Hij meent ook dat de ambtenaren en onder wijzers steeds in de buurt moeten zijn als er iets te doen is. Vroeger was dat volgens hem vanzelfsprekend, nu schitteren er wel eens door afwezigheid. Aan zijn nieuw verworven vrijheid moet hij nog wennen. "Met dit 'lekkere' weer kan ik alleen maar binnen zitten, maar als het wat betert ga ik met mijn vrouw profiteren van de tijd. Ik ben niet graag gebonden, ik wil best nog wat voor anderen doen, maar niet meer gedwon gen. De bejaarden hebben inmiddels aange klopt en het koor wil me ook inlijven. Ik wacht nog even af. Wellicht pak ik mijn oude hobby, het zeehengelen, weer op. Vroe ger toen we in Walsoorden woonden was dat een kwestie van de dijk oversteken, nu zal ik er mijn fiets voor uit de schuur moeten halen. De bloemen en planten in de tuin zijn voor mijn vrouw, zelf pak ik de moestuin aan," vertelt hij monter. Missen Hij geeft het toe, het werk zal hij missen en ook de vele mensen die binnenliepen. „Ik was het nog lang niet beu en ik verkletste mijn tijd niet...ik heb er nooit eentje van zijn werk gehouden en dat je af en toe heel laat nog opgebeld werd om een opengeslagen raam te komen dichtdoen of een lamp uit te doen die men vergeten was, dat hoorde erbij.... Dat zal nu een ander moeten doen." (ADVERTENTIE) Van onze correspondente Middelburg - Voor incest met zijn tienjarig dochtertje was de ex-Aardenburger G. van den B. (53) medio '92 veroordeeld tot een werkstraf met daarnaast zes maanden voorwaardelijk en de bijzondere voorwaarde dat hij gedurende een aantal jaren een speciaal op incestdaders toege spitste therapie zou volgen. De werkstraf voldeed hij binnen de gestelde termijn, maar met de therapie wilde het niet lukken. Van den B. (die nu in Vlissingen woont) haakte af en met het rapport van de psychiater in de hand vorderde de officier van justitie nu de tenuitvoerlegging van de zes maanden cel die hem met een proeftijd boven het hoofd waren gehangen. „U hebt het vonnis van de recht bank aan uw laars gelapt en nu moet u gewoon gaan zitten" vond de officier. Maar daar was van den B. het niet mee eens. Het zou tussen hem en de thera peut niet 'geklikt' hebben, er waren 'conflicten' en bovendien was de therapie overdag niet te combineren met de opleiding die hij volgde. En daarom was hij er maar mee gestopt. „Waarmee u dus de verkeerde prioriteiten stelde" concludeerde de officier. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze correspondente Middelburg - 'Fulltime' was de 31-jarige R.W. uit Philip pine in de periode april tot en met juli van het afgelopen jaar bezig met het kraken van auto's waar hij vervolgens al les van waarde uitsloopte. „Een hele klus," zo verzuchtte de man vrijdag voor de Middel burgse rechtbank. Tegen zijn vriendin had hij dan ook eens de opmerking gemaakt dat hij ook wel eens een 'makkie' wilde en op 27 september was het zo ver. Op het parkeerterrein van een supermarkt in Axel griste hij de portemonnee uit handen van een vrouw waarna hij er in zijn auto vandoor ging. Getuigen noteer den het kenteken en zo kon W. ten slotte worden gepakt. De eerste feiten bekende de man zonder omwegen. „Het is tegen de wet, maar ik moest wel: maar vrouwen beroven doe ik beslist niet", verzekerde zijn rechters. Hij had er wel eens aan gedacht, maar het nooit gedaan. De auto zou hij hebben uitgeleend aan 'een paar vriendjes'. „En wat die vervolgens uitvreten kan ik niet weten", aldus W. Maar officier van justitie mr. Mos achtte ook dit feit wel dege lijk bewezen. Wel wilde hij in zijn strafmaat rekening houden met het vaste voornemen van de verdachte om de harddrugs waaraan hij is verslaafd nu ein delijk te laten staan. Als 'steun in de rug' eiste de officier ten slotte toezicht van het CAD als bijzondere voorwaarde bij een gevangenisstraf van 18 maanden waarvan 4 voorwaardelijk. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Vandaag beginnen we redelijk zonnig en dat is dan ook vrijwel alle zon die we dit weekeinde mogen verwachten. Deze kort stondige zonneschijn hebben we te danken aan een wig van hogedruk die boven het zuidoostelijke deel van de Atlantische Oceaan ligt. Later deze zaterdag, op het einde van de middag, vanavond en vannacht, vallen er alweer enkele buien. Morgen blijft het grotendeels bewolkt. Misschien dat de zon hier en daar even doorbreekt, maar dat zal minimaal zijn. Ook voor morgen hetzelfde recept, buien met een toenemende zuidweste lijke wind. In de eerste helft van de nieuwe week zal het weerbeeld weinig afwijken van hetgeen morgen wordt gemanifesteerd. Maar het blijft zacht en dat is radicaal in tegenstelling tot de verwachtin gen. Eerder deze week wees alles er op dat we een weersveran dering zouden krijgen. De wmd zou onder invloed van een hogedrukgebied boven Rusland naar het noordoosten draaien en koude lucht aanvoeren. In deze lucht zou het in de nacht licht vriezen en overdag zouden de temperaturen rond het vriespunt schommelen. Maar het is anders gelopen. Bepalend voor ons weerbeeld blijft een depressie bij Schotland, die onstabiele lucht naar onze streken blijft stuwen. De verwachtingen in cijfers: vandaag een zuidwestelijke wind van 3 tot 4 Beaufort, eerst zonnig en daarna bewolkt met regen. Maximum temperatuur 6 graden en de komende nacht wordt het 2 graden. Morgen is het bewolkt met nu en dan regen, een kleine kans op een opklaring en de wind is zuidwest 6 Beaufort. De maximum temperatuur is 8 graden en in de nacht van zondag op maandag 4 graden. Maandag is het eveneens bewolkt, een enkele opklaring en het wordt overdag 9 graden, 's Nachts wordt het 5 graden. Ook dan een strakke zuidwestelijke wind van 5 Beaufort. Dit weertype blijft zeker tot en met woensdag. Hoe was het weer vorig jaar op 8 januari? Op deze dag werd het overdag 7 graden, 's nachts 2 graden, het regende niet en de zon scheen eveneens niet! De extreme temperaturen op 8 januari in deze eeuw: op 8 januari 1948 werd het overdag 11,8 graad, in de nacht van 7 op 8 januari 1979 vroor het 11,5 graad. December 1993 was de natste maand sinds 1900. Dat zal u niet verbazen. Zelfs de laatste dag van het jaar regende het zeer veel. In Tholen viel 57 millimeter en in Zeeus-Waanderen viel 28 millimeter. Totaal viel er in december 173,8 millimeter, vorig jaar was dat 57 millimeter en normaal is dat 69 millimeter. De zon scheen in die maand 32 uur, vorig jaar was dat 62 uur en normaal is dat 43 uur. Het was gemiddeld 6,2 graad, vorig jaar 4,8 en normaal is dat 3,1 graad. Opmerkelijk bij de neerslagcijfers is dat het noorden van onze provincie aanzienlijk meer regen kreeg te verwerken dan in het meer zuidelijke en oostelijke deel. Waarschijnlijk zijn de grote wateroppervlakten en de zuidwestelijke windrichting daar de oorzaak van. De weerspreuken: 'Knapt januari niet van de kou, dan zitten we in de oogstmaand in de kou'. 'Heeft januari warme dagen, dan zal de winter ons in februari plagen'. KAARTINGEN IJzendijke Vrije wedstrijd bridgeclub: 1. Van de Haut/De Man, 2. Mijnsbergh/Buize, 3. Ar- noldi/Van Looy KOERSBAL Clinge - Malpertuus, ANBO. Mat 1: 1. mevrouw De Witte/G. Ber tram, 2. mevrouw De Vos/J. War rens. Mat 2: 1. mevrouw Boon- man/E. Blommaert, 2. mevrouw Emeleer/P. van Broeck. Mat 3: 1. mevrouw Kempe/R. de Block, 2. mevrouw Hoeijlandt/E. Jonkers. ZATERDAG HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 uur prijskaar- ting. KIELDRECHT - Terminus, 15 uur schieting. ZUIDDORPE -Café Gemeentehuis, 14 uur schieting. TERNEUZEN -Café 't Schelpenhoekje, 14 uur bieden en jokeren. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur vleeskaarting. KAPELLEBRUG - Kapel O.L.V. Ter Eecken, 14.30 uur rozenkransgebed. ZONDAG HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 10 uur kaar ting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 14.30 uur schieting. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 14 uur vlees kaarting. POSTZEGELCLUB - De ver eniging van postzegelverzame laars 'Het Land van Hulst' houdt zondag 9 januari van 9.30 tot 12.00 uur een bijeen komst in De Warande voor leden en geïnteresseerden. Er is een veiling van aangeboden kavels en een kwartjesloterij. Tevens zullen enkele handela ren aanwezig zijn om te ruilen en te kopen. OUD PAPIER - Leden van muziekvereniging EMM halen zaterdag weer het oud papier op in Koewacht. De inzame ling begint om 09.00 uur. Van onze correspondent Oostburg - Het PvdA-raadslid L. Wille wil nog eens dat er gekeken wordt naar een avondopenstelling van het gemeente huis. Desnooods maar voor één uur om de mensen die overdag niet kunnen, hun belangrijke documenten op te kunnen laten halen. Gedacht moet dan worden aan rijbewijzen, paspoorten en geboorte-akten. Wille gooide dit voorstel weer op tafel in de financiële commissie naar aanleiding van het voorstel van het college om een overeenk- pomst te sluiten met Postkantoren bv ten behoeve van het verrichten van gemeentelijke handelingen via postvestigingen in de gemeente. Wille had van diverse kanten geluiden opgevangen van mensen die overdag moeilijk van hun werk vrijgemaakt konden worden en zodoende bijna niet op het gemeentehuis of postkantoor konden komen. CDA'er Harry Lippens verwees het voorstel bij voorbaat al naar de prullenbak. Hij wees Wille op het feit dat deze zaak drie jaar geleden ook al speelde. „Bij een raadsvbesluit hebben we de zaak toen afgeblazen vanwege de te hoge kostenfactor. Deze zaak komt iedere drie jaar ter discussie." Hij vond dat een ieder maar op zijn eigen documenten moest passen en opletten wanneer dat verliep. „Dan is er altijd wel een manier om dat op te lossen," zei hij. Wethouder J. Thomaes had het voorstel gedaan om de zaak in de kernen op te laten halen via gemeentewerken. Een punt van discussie was hier hoe dan de vertrouwelijkheid geregeld zou zijn. Maar de commissie ging wel akkoord met dit voorstel. De wethouder beloofde dat hij de evaluatie op zou zoeken van drie jaar terug en in een volgende commissie met een nieuw voorstel zou komen.

de Stem | 1994 | | pagina 19