Ik heb er eel an geleerd' 6Te veel van mijn lichaam gevergd' RKOPER m/v M/V) veek. Danny Nelissen begint beter voorbereid aan nieuwe wielerseizoen SPORT /V gevoel 'Loopwonder' Wilbert Suvrijn moet na hernia-operatie stapje terug doen mmmm ZATERDAG 8 JANUARI 1994 kan worden geplaatst een tomatiseerde uitkeringsadmini- I I.O.A.W., I.O.A.Z., W.B.O. en van de geautomatiseerde debi- lopgaven en jaaropgave; leid Sociale Zaken voorkomende! AO-diploma; :iale dienstverlening, enige erva- ling; en van een aanvullende vakopiei-l i Sociale Zaken; istelling voor automatisering. sn ervaring vindt aanstelling 5 (max. 3548.- per maand). Ie aangeboden functie kunnen eer W. v.d. Hombergh plv. hoofd I lelijke Zaken (tel. 01658-5223)a irdinator Sociale Zaken (tel. college van burgemeester en wel-| >us 14724 ZG Wouw. 37 en heeft momenteel u gevraagd: ijskundige ervaring in met teur; ien van de individuele als didactisch gebied; ringen en deze in praktische I de school in de Rucphense Dneel is van toepassing, epatroon behorend bij energie- 1. Het bedrijf Kin is de no non- vij een ervaren (m/v) e functie met concrete in. is met dito secundaire iarden. ctenman pur sang? irief met uitgebreid c.v. V. ren igvanref.nr. 112.7517. oorJan Seuren jlerg en Terblijt - Weinig toners hebben afgelopen', Jjizoen zo vaak in de pu- [liciteit gestaan. Door efi- [ele opvallende prestaties 1992 had Danny Nelife" jen de aandacht op zich [evestigd. Met belangstel- ng werd uitgekeken naar liet wielerjaar 1993, waar- zijn doorbraak werd jerwacht. elissen (23) is de eerste om toe geven dat hij beneden ver achting heeft gepresteerd, Veel jder dan verwacht, zette* hij - kn punt achter het seizoen. Het ook niet anders, wanUdeJ ,u6dige TVM-renner was aan K einde van zijn krachten. De fnde van Emilië op 25 septetfi- Ir was zijn laatste wedstrijd: [annv Nelissen was aan rüst België woonde, heb ik steeds gezegd dat ik direct naar Lim burg zou terugkeren, als wij een huis zouden vinden," verklaart Nelissen. „In België ben je als buitenlander zo aan regels ge bonden. Dat ben ik helemaal niet gewend. Met het werk aan ons nieuwe huis heb ik mij niet bezig gehouden. Ik verdien mijn geld met fietsen. En ik wil goed voorbereid aan het nieuwe sei zoen beginnen. Na het afgelopen seizoen heb ik bijna vier weken volledige rust genomen. Eigen lijk is dat helemaal tegen mijn baan heeft hij zo weinig ge traind. „Ik heb niet zoveel wedstrijden nodig om in vorm te komen," zegt hij. „Ik heb er nooit moeite mee gehad om lang te trainen. Maar in het peloton kun je niet je eigen tempo bepalen. Ik heb veel te veel koersen gereden. De eerste tekenen van vermoeidheid kondigden zich al aan in het kampioenschap van Nederland. Ik had geen punch, had zelfs grote moeite om te volgen. Op een parcours dat me ligt, werd ik uit de wielen gereden. De enige icphen is samen met de leer-l 6S "Het Palet" op zoek naar e en vakbekwame heb nooit om interviews gto agd," zegt hij. „Er zijn men en die mij anders voorstelle"n n ik in werkelijkheid ben. bar heb ik mij wel eens over sgewonden. Maar dat inteïès- éert mij nu niet meer. Ik lees [iet meer wat geschreven wordt, te doen maar." [inds enkele maanden woont hij' reer in Limburg, nadat hij in |et begin van het jaar met zijn nendin Suzanne naar het Bel- jsche Bilzen was verhuisd. Sanny Nelissen is blij dat hij jreer naar zijn vertrouwde om- pving is teruggekeerd. Het ieuwe jaar, 1994, belangrijk ar Danny Nelissen, ook "omdat ijn contract met TVM op het Jijde van het seizoen afloopt Ie gels (-„Vanaf het moment dat ik in principe. Het heeft mij wel goed gedaan, want ik rijd nu beter dan in september in de Tour de l'Avenir." Aan de Ronde van de Toekomst denkt Nelissen niet met veel ple zier terug. In de eerste etappes behoorde hij tot de besten van het peloton. Maar daarna kon hij de groep zelfs niet meer volgen. „Ik "had mijn laatste restje ener gie verspeeld," zegt hij. Met ploegleider Cees Priem heeft hij langdurig gediscussieerd over zijn matige seizoen. Danny Ne lissen denkt dat het overladen programma de grootste oorzaak is geweest van het tegenvallende wielerjaar. Vóór de ronde van Frankrijk had hij al tien etappe koersen gereden. Een rekensom leërcfe hem dat zijn seizoen uit 130 koersdagen heeft bestaan. Dat zijn er volgens hem zeker 30 te veel. Nog nooit in zijn loop- •- redding voor de Tour was nog rusten. Maar ik móest blijven koersen. In de Tour ben ik op een plaats geëindigd, waar ik niet thuishoor. In de cols werd ik als een der eersten gelost. Tot overmaat van ramp werd ik ook nog ziek en ik had so wie so al geen weerstand. Ik heb echter geen frusterend gevoel aan mijn teleurstellend debuut overge houden. Ik heb er veel van ge leerd. Dat was de positieve kant van de ronde van Frankrijk." Danny Nelissen stapte over van PDM naar TVM, omdat de Phi- lipsdochter al in een vroeg sta dium had aangegeven met spon soren te zullen stoppen. De jong ste Limburgse beroepsrenner is blij dat hij aan de zijde van Erik Breukink, Sean Kelly en Raul Alcala in het profpeloton heeft gedebuteerd. In een ploeg die over een ruim budget beschikte en organisatorisch goed werd ge- Danny Nelissen: „Ik heb niet zoveel wedstrijden nodig om in vorm te komen. leid. Met de vedetten in zijn onmiddellijke nabijheid leerde Nelissen veel mensen kennen. Hij beschouwt de transfer naar TVM als een positieve ervaring. „PDM had een groter budget te besteden. Maar je kunt ook ge makkelijk met minder rondko men. Dat is geen enkel probleem. Ik vind dat ik een goede keuze heb gemaakt." In de wintermaanden heeft hij nauwelijks stilgezeten. Nadat hij vier weken rust had genomen, begon hij in een vroeg stadium al met de wegtraining. Met de mountainbike fietste hij door de bossen. Hij deed aan joggen en ging twee keer per week naar de wielerbaan in Gent. Want Nelis sen is tot de conclusie gekomen dat hij in de aanloop naar het seizoen 1993 te weinig op snel heid had getraind. Dat brak hem T vooral op in de individuele tijd ritten. Als geducht tijdrijder in de jeugdcategorieën, kon hij de verwachtingen bij de profs niet waarmaken. „Als jdnior en amateur haalde ik een gemiddelde snelheid van 50 kilometer per uur. Het is toch te gek dat ik dat bij de beroepsren- hers biet meer kan. In de Ruta dei Sol, de eerste wedstrijd van het seizoen, voelde ik mij heel sterk. Maar in de tijdrit kon ik mijn vorm niet in een prestatie vertaleh. Ik had te veel aan moulitain-biken gedaan. Prima voor de conditie, maar niet voor desftelhoid Ih zijn loopbaan heeft hij vaak Itfst gehad van maagklachten. Énkele weken geleden onderging Dahny Nelissen met verschillen de ploegmaats uitgebreide tes ten, die moesten uitwijzen hoe de maag zou reageren op zware inspanningen. Want het is een vaak voorkomend verschijnsel dat bij vooral wielrenners extra maagzuur wordt aangemaakt. De renners probeerden tijdens de proeven een nieuw medicijn, dat geen nadelige gevolgen zou hebben. De resultaten waren volgens Danny Nelissen verbijs terend. „Als het maagzuur in de longen terecht komt, loop je grote kans astma te krijgen," zegt Nelissen. „Ik heb al van alles geprobeerd om iets aan het euvel te doen: minder koffie, chocolade, peper munt en coca-cola gegeten en gedronken. Maar het heeft wei nig geholpen. Na de uitslag van de testen heb ik vertrouwen ge kregen." Toen hij als 19-jarige in het criterium van Elsloo debuteerde, bestond het Nederlandse profpe loton uit bijna 70 renners. Er was voldoende werkgelegenheid. Maar ruim drie jaar later is het aantal Nederlandse beroepsren ners met meer dan de helft ge daald. De werkloosheid heeft ook in het profpeloton toegesla gen. „Sommige profs maken het hun sponsor ook moeilijk," vindt Danny Nelissen. „Zij maken al leen maar problemen en stellen ook nog eisen. Het wordt tijd dat jonge amateurs overstappen. Op dit moment steekt er in ons land niemand echt bovenuit. De jon geren zullen echter eerst de kans moeten krijgen om zich aan te passen." Met ploegleider Cees Priem is hij overeengekomen dat zijn seizoen over ruim één maand in de Ster van Besseges begint met aanslui- foto de stem/ben steffen tend de Ronde van de Middel landse Zee. Niet alleen wegens de betere weersomstandigheden, maar ook omdat de Franse etap pekoersen volgens hem beter passen als aanloop naar de klas siekers. Hij rijdt het zelfde pro gramma als zijn ploegmaats Jo- han Capiot, Rob Harmeling en Dag-Otto Lauritzen. Zijn voor bereiding is gericht op de klas siekers Ronde van Vlaanderen, Parijs-Roubaix en Gent-Wevel- gem. „Ik heb afgelopen seizoen één wedstrijd gewonnen. Het crite rium in Heerlen tel ik niet mee. Als ik in Gent-Wevelgem niet gevallen was, zou ik misschien kans gehad hebben op de hoofd prijs. Dan was mijn voorseizoen al voor een groot gedeelte gered. Maar dat beetje geluk had ik niet." den tot de heer J. Smeekens,,] f mevrouw H. Onrust-Kerstens 6345). Op verzoek zal u een te voldoen aan de Wet Arbeid obenden zoals bedoeld in jkkelijk verzocht te solliciteren voorkeur. i aanstaande richten aan het ers van Rucphen, Postbus 9, aur zoeken wij een: het onnodig te solliciteren. leftijd, opleiding en ervaring door: 'ontnltr de hoogtepunten uit de carrière van Wilbert Suvrijn was het uitschakelen van P$y met inrfiL. er in het Europa Cup Il-toernooi in 1990. Op de foto verlaat hij juichend het veld in pdüoren. foto anp VOETBALLER Wilbert Suvrijn is na de festda- gen voor de laatste maal terug naar Montpellier. Teneinde in die stad en bij 'zijn' club, waar hij vier jaar voetbalde, nog wat zaken te regelen rond zijn verzekering. In juni wil hij definitief te rugkeren naar Sittard. Tot dan probeert hij in Montpellier nog tijdelijk werk te vinden. Nu hij weet dat hij niet meer mag voetballen op prof niveau, heeft hij volop de tijd een nieuwe toekomst uit te stippelen. Door Theo Vaessen Sittard - Het lichte wringen van pijn in zijn linker bovenbeen is inmiddels een trouwe metgezel. Wilbert Suvrijn valt In slaap met de druk ervan en wordt wakker van de scheuten. Zelfs het licht spannen van de spieren in dat been bezorgt hem ongemak. Hij is echter geen wrak, verre van dat zelfs. Immers, hij mag nog voetballen, maar niet meer op topniveau. Een rughernia maakte in de lente van 1993 een einde aan zijn carrière die twaalf jaar besloeg. Hij heeft zijn lot inmiddels geaccepteerd. Zonder enig zelfbeklag. Het feit dat hij met een tevreden gevoel op zijn loopbaan kan terugblikken, ver zacht de pijn van het afscheid, van het onherroepelijke. Nu, op 31-jarige leeftijd, moet hij op zoek naar een andere bron van inkomsten. Spaarcenten ra ken immers op en de spaarpot bij het spelersfonds zal ook ooit leeg raken. Voorlopig kan hij echter nog even vooruit. „Mijn geluk is geweest dat ik tien keer voor Oranje ben geselecteerd en dat ik deel heb uitgemaakt van de selectie die Europees kam pioen werd. Vooral dat laatste heeft een aardige duit opgele verd." Toch is Wilbert nooit een groot verdiener geweest, vergeleken met de Nederlandse voetbalve detten in Italië. Als voetballer ging het hem vaak meer om de eer dan om het geld: om de gewaarwording ook het uiterste te hebben gevergd van lichaam en geest. „Ik hoor mensen wel eens Zeggen: het is je eigen schuld dat je een hernia hebt gekregen. Ik weet niet of dat waar is. Misschien heb ik te veel gevergd van mijn lichaam. Dat wa'S mijh aard en mijn kracht. Noodgedwongen moet ik nu gas terugnemen. Ik mag wel nog voetballen op amateurniveau. Tënhlihste als ik dat fysiek aan kan. Een kwestie van proberen." Minder introvert Uiterlijk is Wilbert in de voor bije vijf jaren op Franse bodem nauwelijks veranderd. Een licht bruine teint geeft zijn huid een gezonde kleur. Zijn grote ex pressieve ogen in het smalle ge zicht kijken nog steeds deels ver wonderd, deels terughoudend de wereld in. Innerlijk heeft hij echtér een metamorfose onder gaan. Hij is niet meer zo intro vert als in de tijd dat hij bij Fortuna en Roda JC voetbalde. Aangezien hij destijds zijn ziel nóóit bloot legde en zeker niet over collega's roddelde, werd hij vaak 'de man van de vlakke interviews' genoemd. Ook nu .is hij nog geen open boek, hoewel hij in Frankrijk wél heeft geleerd voor zichzelf op te komen. Opgegroeid in een beschermd milieu, had hij het de eerste maanden in Montpellier best moeilijk. Niet dat hij last had van heimwee, maar toch. De Franse taal niet machtig, ver van familie en vrienden, zat hij na de trainingen vaak alleen thuis. Aangezien hij weinig opstak tij dens de Franse les, luisterde hij defhalve nog intensiever naar zijn collega's en durfde in ge sprekken fouten te maken. „Nu kan ik me goed verstaanbaar maken, al beheers ik het gram maticale Frans nog altijd niet goed," geeft hij toe. Hij leerde in het zuiden van Frankrijk wel snel wat het bete kent relaxed te leven. Montpel lier, een mooie stad met een pféttig klimaat, leent zich daar uitstekend voor. „Een heel gezel lige stad. Perfect zelfs. Ik zal het leven daar zeker gaan missen", bekéht Wilbert Suvrijn. „Na elk thuisduel gingen we samen eten en samen stappen. Dank zij het ttiilde klimaat speelt zich in Möntpellier een groot deel van hét leven buitenshuis af." Het Toopwonder', zoals hij snel na zijn debuut bij Fortuna Sit tard, in juli 1981, werd genoemd, moet door zijn 'handicap' nu stapvoets gaan. De tijd dat hij, bij wijze van spreken, strijd vaardig het gras opat, is voorbij. Uit die tijd wil hij alleen de hoogtepunten onthouden. Aller eerst zijn debuut voor Oranje. Op 29 april 1986 draafde hij tijdens de interland tegen Schot land in de 72e minuut op als invaller voor Michel Valke. Hij waande zich in de zevende he mel. Vervolgens zijn rol als re servist tijdens EK-toernooi in Duitsland, die hem twee inval beurten opleverde. In het duel tegen Engeland verving hij vier minuten vóór tijd Marco van Basten. En in het onvergetelijke duel met Duitsland mocht hij in de 89e minuut de plaats innemen van Erwin Koeman. Vijf minuten „Vijf minuten in actie komen op een EK-toernooi, dat is maar weinigen gegeven," blikt hij even terug. „Was ik eerst blij dat ik bij de laatste zestien van Oranje zat, temeer daar ik voor dien lang geblesseerd was, daar na was het wachten op een plaats in de basis. Achteraf was ik teleurgesteld dat ik zo weinig heb mogen spelen. Daarom was mijn betrokkenheid ten aanzien van de euforie een stuk minder dan die van de basisspelers. Toch heb ook ik geprofiteerd van de uitstraling die een Euro pese titel nu eenmaal heeft." Suvrijn moest echter nog een jaar wachten voordat hij de vruchten van zijn Oranje-car rière kon plukken. Tijdens de voorbereiding op het seizoen 1989/1990 bracht voormalig Fortuna'54-speler Bart Carlier hem in contact met Montpellier. De Roda JC'er mocht een halve oefenwedstrijd spelen tegen Marseille. Daarna kwam de transfer binnen twee dagen rond. En was Roda JC een mil joen gulden rijker. Voor de wind Als voetballer ging het de Sittar- denaar de eerste drie jaren bij Montpellier voor de wind. In zijn eerste seizoen won zijn club, met vedetten als Eric Cantona, Car los Valderrama, Stephan Faille, Danielle Xureb, Vincent Guerin, Laurent Blanc en Julio Cesar de Franse beker. In zijn tweede sei zoen schakelde Montpellier in de eerste ronde van het Europacup Il-toernooi PSV uit. „Thuis won nen we met 1-0, in Eindhoven bleef het 0-0. Ik had vooraf in Rotterdam Feyenoord-PSV ge volgd. Was met een privévlieg- tuig naar Zestienhoven gevlo gen. Heb van dat duel een rap port gemaakt. Ook George Kno bel was voor ons in De Kuip. Zette zijn bevindingen over PSV eveneens op papier." Montpellier reikte dat seizoen in het EC-toernooi tot de kwartfi nales. Daarin struikelde het over Manchester United. Suvrijns derde seizoen verliep eveneens probleemloos. Zijn vierde begon eveneens voortvarend. Pijn Op 18 oktober 1992 nam zijn leven plots een andere wending. „Een dag na onze wedstrijd in Lyon, mijn 106e competitieduels, voelde ik een tintelende pijn in mijn bovenbeen. Dat gevoel ver dween niet. Artsen constateer den een verkalking. Daaraan ben ik in november geopereerd. Na een korte revalidatie heb ik na de winterstop de training hervat. De pijn kwam echter weer terug. Pas nadat ik de artsen ervan had overtuigd dat de pijn vanuit mijn rug kwam, werd er een neuroloog bijgehaald. Hij con stateerde een hernia tussen m'n vierde en vijfde rugwervel. In februari moest ik opnieuw onder mes. Aan het eind van mijn tweede revalidatie kreeg ik te horen dat het beter was met voetballen te stoppen. Aangezien mijn contract so wie so afliep en ik voor mezelf al had besloten in 1994 terug te keren naar Sittard, heb ik me vrij snel neergelegd bij dat advies." Wijn Tot voor kort woonde Wilbert in het plaatsje Mauguio. In een groot en alleenstaand huis. Ach ter dat huis strekken de druiven- velden zich tot aan de horizon uit. „Die wijnranken deden me in het begin niets. Ik was de enige speler bij Montpellier die geen wijn dronk aan tafel. Als ik een glas water nam, riepen mijn collega's: 'We spreken je nog wel'. En ze hebben gelijk gekre gen. Ik nip nu en dan van een glaasje wijn en vind het nog lekker ook. Bovendien, een mens verandert." Zijn liefde voor de paarden bleef echter onaange tast. Aan de kust van Montpel lier kon Wilbert zijn hart opha len aan lange strandtochten op de oersterke Camargue-paardjes, die bij stierenspelen worden in gezet. Als voormalig Limburgs kampioen ponyrijden voelde hij zich op hun rug als een vis in het water. Suvrijn heeft in Montpellier ook bizarre dingen meegemaakt die hij zijn leven lang nooit meer zal vergeten. „Hadden we bijvoor beeld een paar wedstrijden ach ter elkaar verloren, dan werden séances georganiseerd teneinde de spelers weer het geloof in eigen kunnen terug te geven. En voor elke Europacupwedstrijd werden drie mannen uit Noord- Frankrijk overgevlogen. Dat stel ging met een aantal spelers op een geheimzinnige manier aan de slag. Duwde die jongens lange stokken, zo groot als barbecue- pennen, in hun neus. Of dat voodoo-gedoe ooit heeft gehol pen, weet ik niet. Ik vond het maar wat vreemd en heb er nooit aan meegedaan." In die periode had Montpellier geen gebrek aan geld. Alles kon. De beste hotels, de meest exqui se restaurants. Iedereen werd in de watten gelegd. „Sommige spelers waren zo verwend dat ze op den duur over de kleinste futiliteiten vielen," weet Suvrijn nog. „Moest een tegenstander worden bekeken, dan werden in een handomdraai privévliegtui- gen geregeld. Vlogen de voorzit ter en een paar spelers naar de betreffende stad. Dat ging net zo gemakkelijk als we hier in een auto stappen. Maar nu is het in Frankrijk ook van alles iets min der." Behalve dan het chauvinisme van de Fransen. Dat viert nog steeds hoogtij. „De Fransen zijn erg tevreden over zichzelf," heeft ook Suvrijn ervaren. „Waar je ook bent of komt, je. proeft meteen: eerst komt Frankrijk en dan de rest. Werd me tijdens geprekken die blinde ingenomenheid met hun land te gortig, dan merkte ik steeds la coniek op: Nederland heeft ook stromend water."

de Stem | 1994 | | pagina 15