VN vrezen hongersnood Bosnië Leger Mexico beschuldigd van schenden mensenrechten Maffia handelt in Russische raketten Bouwwer Palestijn gedood na aanval op soldaat Griekenland wil concessies van Macedonië Amnesty: 'Kinderen redden uit handen van folteraars en beulen' koninklijke S« (au verv eiizeuscl oor kleii "Hulptransporten worden tegengehouden en voedsel gaat naar militairen' edeeltelijk spre oor ex-rijschool Promotie voor dader van aanslag Rainbow Warrior DE STEM BUITENLAND 'Vice-premier België vervalste papieren ten gunste van Agusta' BUITENLAND KORT VRIJDAG 7 JANUARI 1994 M tajSTEM San Cristobal (rtr/afp) - Het Mexicaanse leger wordt be schuldigd van schending van de mensenrechten bij het neerslaan van de opstand van indiaanse boeren in de deel staat Chiapas. Boeren in de heuvels rond San Cristobal de las Casas zeggen dat de luchtmacht hun dorpen bom bardeert zonder rekening te houden met de inwoners. Het opstandige Zapatistische Nationale Bevrijdingsleger (ZNLA) verwijt de zwaar bewa pende militairen dat ze gevan gen genomen boeren martelen en executeren. „Gevangenen krij gen een kogel in hun nek nadat ze zijn gemarteld", stelt de be weging in een communiqué dat donderdag in de krant La Jorna da is gepubliceerd. De Zapatisten willen betere le vensomstandigheden voor de in dianen in Chiapas. Deze deel staat is de armste van Mexico. De vrijhandelsovereenkomst die Mexico heeft gesloten met Ame rika en Canada is gunstig voor het rijke noorden maar dreigt Chaipas nog dieper te duwen in de poel van honger en werkloos heid. Het Mexicaanse leger, dat de opstandelingen met tanks en bommen bestookt, scheen don derdag dicht bij de overwinning op de opstandelingen. Volgens woordvoerder Eloy Cantu Seg ovia van de regering in Chiapas zijn de rebellen op grote schaal de heuvels in getrokken, maar zijn er haarden van verzet over gebleven. Het hoofd van de nationale com missie voor de mensenrechten, Jorge Madrazo, is op verzoek van president Carlos Salinas de Gortari naar Chiapas gereisd om de beschuldigingen te onderzoe ken. Volgens het leger heeft de opstand aan 95 mensen het leven gekost, maar de rooms-katho- lieke kerk spreekt van ongeveer 400 doden. De Mexicaanse autoriteiten heb ben een portret verspreid van commandant Marcos, de leider van de opstand. Zij hopen hier door meer informatie over de opstandelingen te verkrijgen. De opstandelingenleider wordt be schreven als een blanke man van ongeveer 25 jaar met helder groene ogen. Sarajevo (rtr/dpa/afp) - Dorpelingen in het midden van Bosnië-Herzegowina worden bedreigd met de honger dood, aldus de Verenigde Naties gisteren. Volgens VN-woordvoerders is een hongersnood ophanden doordat de strijdende partijen de hulptransporten blokkeren en het voedsel vooral reserveren voor militairen. In gebieden van de Kroaten en moslims is hongersnood gecon stateerd bij dorpelingen, ver klaarde VN-woordvoerder ma joor Idesbald van Biesebroeck. Verzwakt Waarschijnlijk wordt ook in Ser vische gebieden ernstig honger geleden. Er zijn geen doden ge vonden, maar dat zal volgens Van Biesebroeck 'niet lang meer duren'. Veel burgers zijn ernstig verzwakt en staan oog in oog met de dood. „In het gebied van Kakanj ster ven in veel dorpen mensen van de honger. Wij denken dat dit het geval is in dorpen in heel Bosnië, niet alleen in moslim-ge bied, maar ook in Kroatische en waarschijnlijk ook in Servische gebieden", aldus de VN-woord voerder. Hij beschuldigde de burgemeester van Kakanj ervan het beschikbare voedsel te reser veren voor militairen, familiele den van gesneuvelde soldaten en ambtenaren. Kakanj is in han den van het Bosnische regerings leger van voornamelijk moslims. Larry Hollingworth, een hoge functionaris van het VN-organi- satie voor vluchtelingen UNH- CR, zei dat de problemen vooral worden veroorzaakt doordat de strijdende partijen de doorgang ontzeggen aan hulptransporten. Slechts 10 procent van de trans porten van de UNHCR wist in november zijn doelen te berei ken. Ondanks een publiekelijk gesloten akkoord om de blokka des op te heffen, steeg dat per centage in december naar niet meer dan 18 procent. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Belgische vice-premier en minister van Verkeer Guy Coëme wordt ervan beschuldigd in 1988 een document te hebben vervalst om de aankoop van 46 Agusta-helicopters voor de Belgische landmacht aantrek kelijk te maken. De beschuldiging staat in de stukken die de Luikse rechter van instructie Véronique Ancia naar een speciale parlementaire commissie heeft gestuurd. Coëme wast zijn handen in onschuld en zegt dat er geen sprake is van een strafbaar feit. Hij verdedigt zich volgende week in een nota aan de kamercommissie. Die commissie moet een besluit nemen over opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van Coëme. Ancia onderzoekt de onregelmatigheden bij de bestelling van de Agusta-helicop ters en de moord op oud-minister Cools, twee zaken die met elkaar in verband zijn gebracht. De vice-premier was in 1988 toen het contract werd gesloten minister van Defensie. In die hoedanigheid heeft hij volgens de documenten van Ancia een zinnetje toegevoegd, waardoor de Duitse en Franse concurrenten van Agusta afvielen. Coëme bracht volgens het dossier van de rechter wijzigingen aan in het evaluatie-rapport dat de aankoopdienst van de Belgische landmacht in juli '88 uitbracht over de helicopters. Daarin werden de Duitse en Franse concurrent van Agusta beter beoordeeld. Maar in het definitieve voorstel, dat Coëme later dat jaar voorlegde aan het kabinet, werd Agusta als beste aankoop aangeprezen. In de Agusta-zaak wordt ook de opheffing van de onschend baarheid gevraagd van twee andere Franstalige politici, de Waalse minister-president Spitaels en de Waalse minister Ma thot. Coëme en zijn twee Waalse collega's zijn lid van de Parti Socialiste. Deze partij heeft naar verluidt smeergeld opgestreken dat door Agusta is uitbetaald om het contract in de wacht te slepen. Spijkerharde bewijzen daarvoor zou Ancia echter niet hebben. De bevelhebber van de VN-vre desmacht in het voormalige Joe goslavië, Jean Cot, beschuldigde de strijdende partijen gisteren van 'grote lafheid'. De Franse generaal zei dat hij pas na de oorlog 'luid en duidelijk kan zeggen hoezeer de humanitaire missie van de VN in Bosnië wordt tegengewerkt'. Bij de zwaarste beschietingen sinds maanden op de Bosnische hoofdstad Sarajevo zijn donder dag zeker vier mensen omgeko men. Servische soldaten lever den slag met het Bosnische rege ringsleger. Er vielen 45 gewon den, onder wie drie Franse VN- militairen. De Serviërs hebben ermee inge stemd Sarajevo voor twee jaar onder het gezag van de VN te plaatsen, in afwachting van een politieke oplossing. Dat heeft de voorzitter van het 'parlement' van de Bosnische Serviërs, Mom- cilo Krajisnik, gisteren gezegd na een onderhoud met de onder handelaars Lord Owen en Thor- vald Stoltenberg. Tot dusver hadden de Serviërs aangedron gen op een opdeling van Saraje vo, waarvan ze al een kwart van het centrum bezetten. Noorwegen heeft zich uitgespro ken tegen een mogelijke terug trekking van de VN-vredes- macht uit Bosnië. In Nederland is de twijfel ten aanzien van de situatie in Bosnië groot: wel of niet de luchtmobie le brigade sturen. Vandaag wil de Tweede Kamer het kabi netstandpunt horen over Bosnië. Eerder deze week opperden toonaangevende politici in Frankrijk, Groot-Brittannië, Spanje, Canada, België en Dene marken de mogelijkheid dat de VN-troepen vertrekken uit Bosnië als een vredesakkoord uitblijft. Israëlische agenten staan bij het stoffelijk overschot van een Palestijn die is neergeschoten door veiligheidstroepen. Volgens de politie probeerde de gedode man een soldaat neer te steken met een mes. De toestand van de militair wordt 'ernstig' genoemd, foto anp Athene (afp) - Premier Andreas Pa- pandreou van Griekenland heeft het Griekse voorzitterschap van de Europe se Unie gisteren ingewijd met een op roep aan de EU-partners om Macedonië te dwingen tot 'concessies'. Hij zei dat Athene zich het recht voorbehoudt de voormalige Joegoslavische staat econo misch uit te putten door de grenzen te sluiten. Griekenland, dat herhaaldelijk heeft ge dreigd met sluiting van de grens, 'is op dit moment niet van plan' hiertoe over te gaan. Maar het behoudt zich dit recht voor indien Skopje geen blijk geeft van 'soepelheid' en zijn vlag en zijn grondwet niet verandert. De premier onderstreepte de economische af hankelijkheid van Macedonië jegens Grie kenland. Griekenland verwacht van zijn Europese partners, 'die de onverzettelijkheid van Ma cedonië hebben aangemoedigd', dat zij druk uitoefenen op dit land om concessies te doen, aldus Papandreou. De Europese Commissie nam onder leiding van Jacques Delors deel aan de inwijding van het halfjaarlijkse voor zitterschap van Athene. Twee jaar heeft Griekenland zijn partners vermoeid door de Europese erkenning van Macedonië te blokkeren. Macedonië heeft volgens Athene geen recht de naam te ge bruiken die voor het noorden van Grieken land geldt. Athene had, vóór het op 1 januari EU-voorzitter werd, beloofd zijn voorzitter schap niet te laten bepalen door de Macedo nische kwestie. De Grieken zijn echter zwaar gepikkerd over het feit dat zes Europese hoofdsteden in december besloten om diplo matieke banden aan te gaan met Skopje. 'De Commissie gaat met volledig vertrou wen' het Griekse voorzitterschap in, zei Delors na besprekingen van alle Commissie leden met de Griekse regering. Griekenland 'is van plan zijn voorzitterschap te bekleden zonder zijn ideeën op te geven, maar ook zonder die aan anderen op te leggen', ver klaarde de Griekse minister voor Europese zaken, Theodore Pangalos. Delors riep de Europeanen op begrip te hebben voor Griekenland. „De mensen in Skopje moeten begrijpen wat een vlag en een grondwet betekenen", verklaarde hij voor een Griekse tv-zender. Als enig Balkan-land onder de Twaalf heeft Griekenland, dat pro-Servische sympathieën heeft en in Europa economisch achteraan loopt, de steun van Delors met opluchting vernomen. In tal van buitenlandse kranten was scepsis geuit over het voorzitterschap van Athene. De officiële regeringswoordvoerder Evange- los Venizelos hekelde de 'neiging tot wanbe grip' bij de Europese pers. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Cosa Nostra heeft zich toegelegd op de interna tionale wapenhandel en is in staat om kanonnen, houwit sers en zelfs raketten van het ene naar het andere land over te brengen. Rusland en andere staten van de voormalige Sovjetunie zijn de voornaamste leveranciers van het wapentuig dat wordt aange kocht met bemiddeling van plaatselijke misdaadorganisaties en politici. Dat schrijft directeur Gianni De Gennaro in het zojuist gepubli ceerde halfjaarlijks verslag van de Italiaanse anti-maffiabrigade DIA. „Ondanks de harde klappen die hun zijn toegediend, beschikken de maffiose coalities nog altijd over zo veel rijkdom en moge lijkheden tot intimidatie dat zij hele gemeenschappen in hun greep kunnen houden", waar schuwt De Gennaro. Afpersing en drughandel vormen nog steeds de belangrijkste bron van inkomsten van de maffia, die zich daarnaast in toenemen de mate bezig houdt met de wapenhandel en steeds meer in vesteert in legale activiteiten. Volgens de DIA is daardoor al eentiende van de Italiaanse eco nomie in handen van de georga niseerde criminaliteit gevallen. In 1993 heeft de DIA in 38 operaties 1444 personen gearres teerd. Bovendien werden 43 door criminele organisaties geïnfil treerde gemeentebesturen ont bonden, een bewijs dat de ver strengeling tussen politieke en maffia nog lang niet tot het verleden behoort. De maffiose organisatie is welis waar verzwakt door de arresta- tiegolf, maar breidt zich deson danks nog uit, volgens De Gen naro. Hij wijst in dat verband op de ontwikkeling van de tot nog toe versnipperd opererende Ca- labrese maffia, de 'ndrangheta, die druk doende is om het hechte organisatiemodel van haar Sici- liaanse zuster over te nemen. Het hoofd van de DIA voorziet ook in 1994 een voortzetting van de strategie van de terreur die vorig jaar leidde tot een reeks spectaculaire bomaanslagen. Co- sa Nostra wil daarmee tegelijk de gevangen maffiosi tonen dat haar macht nog niet is gebroken, en daarnaast steun te verwerven van 'illegale machtscentra die zich bedreigd achten door ge rechtelijke onderzoeken en poli tieke veranderingen', met andere woorden, corrupte politici en hun handlangers. De maffia be schikt zeker over de middelen om haar terrorisme voort te zet ten. In het afgelopen jaar zijn grote hoeveelheden wapens in beslag genomen die deel uitma ken van een omvangrijk, geva rieerd en hypermodern arsenaal. Den Haag (anp) - Kinderen zijn het slachtoffer van de meest grove schendingen van de mensenrechten, laat Amnesty International vandaag in een communiqué weten. De mensenrechtenorganisatie dringt er bij regeringen op aan kinderen te red den uit handen van 'cipiers, moorde naars, folteraars en beulen'. Vier jaar nadat de Verenigde Naties de Conventie van de Rechten van het Kind opstelden, zijn kinderen nog steeds het slachtoffer van elke denkbare schen ding van de mensenrechten, aldus Am nesty. Vorig jaar heeft de organisatie tot vijftig keer toe stappen ondernomen om kinderen die in gevaar verkeerden te helpen. In sommige gevallen worden kinderen vervolgd als drukmiddel op hun ouders, om die te dwingen een bekentenis af te leggen of hun verzet tegen de overheid op te geven. Ook zijn kinderen vaak zelf het doelwit, omdat ze lid zijn van een vervolgde etnische minderheid of op de verkeerde plaats leven. Soms worden kinderen simpelweg afge slacht omdat men ze lastig vindt, zoals Braziliaanse en Colombiaanse straat kinderen overkomt. Zo zijn er in Co lombia in 1991 2800 kinderen ver moord. Doodseskaders schuimen de nachtelijke straten van Zuidamerikaan- se metropolen af om ze van dakloze 'sociaal ongewenste en criminele' kin deren te ontdoen. De thuisloze kinderen stelen om te overleven en berokkenen daardoor schade aan bedrijven die in sommige gevallen de doodseskaders steunen. Volgens Amnesty worden veel van deze troepen gevormd uit leden van officiële veiligheidsdiensten. In enkele landen geschiedt het doden van kinderen binnen een wettelijk ka der. De doodstraf kan op kinderen worden toegepast in bij voorbeeld Bangladesh, Irak, Pakistan en de Vere nigde Staten. Het afgelopen jaar zijn in de VS vier minderjarige delinquenten geëxecuteerd, een recordaantal volgens Amnesty. Kinderen zijn ook slachtoffer van poli tieke moorden en verdwijningen. Am nesty geeft als voorbeeld het Bosnische meisje Mirsada, dat met haar zus en enkele vriendinnen werd gearresteerd door Servische soldaten. Ze werden geïnterneerd in een voormalig hotel en verkracht. De meisjes werden daarna vrijgelaten, behalve Mirsada. Van haar is niets meer vernomen. FOTO API Oud-politicus O'Neill (VS) overleden Boston - Thomas 'Tip' O'Neill, die voorzitter geweest is van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, is woensdag in Boston op 81-jarige leeftijd overleden. Zijn politieke car rière omspande negen presi denten. O'Neill was dertig jaar lang een invloedrijk lid van de De mocratische Partij, maar hij kreeg vooral bekendheid als een scherp criticus van presi dent Ronald Reagan. Als voor zitter van het Huis van Afge vaardigden tussen 1977 en 1986 was de man met het zilverwitte haar de machtigste Jo*»» Amerikaanse politicus na de man in het Witte Huis. De politieke carrière van de kleurrijke volksvertegenwoordiger uit Cambridge (Massachusetts) begon onder Franklin Roosevelt en duurde voort tot onder Ronald Reagan. Israël laat 101 Palestijnse gevangenen vrij Jeruzalem - Israël laat vandaag 101 Palestijnse gevangenen vrij uit de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. De gevangenen zijn lid van Palestijnse groepen die het vredesakkoord tussen de Israëli sche regering en de PLO van 13 september 1993 steunen. „Geen van hen was betrokken bij moorden en aan hun handen kleeft geen bloed. Geen van hen bedreef na 13 september 1993 een misdaad", aldus de legerwoordvoerder. Verdachten moorden Kaapstad opgepakt Johannesburg - De Zuidafrikaanse politie heeft twee zwarte mannen opgepakt, die waarschijnlijk betrokken zijn geweest bij de moord op vier bezoekers van een bar in Kaapstad. Hei tweetal is lid van APLA, het Azaniaanse Volksbevrijdingsleger, dat zich verantwoordelijk had gesteld voor de aanslag op de kroeg die bij zwarte en blanke studenten populair is. De twee mannen, 24 en 22 jaar oud, werden al eerder deze week I aangehouden in Transkei. Volgens de Zuidafrikaanse autoritei-1 ten biedt dit thuisland onderdak aan zwarte 'terroristen'. 40 Doden bij aanval op president Togo Lomé - Bij een gewapende aanval op de residentie van de Togolese president Gnassingbé Eyadema zijn woensdagavond 40 mensen om het leven gekomen, aldus minister van Defensie Inoussa Bouraima. Honderd gewapende mannen vielen de kazerne in de hoofdstad Lomé aan, waar Eyadema en hoge militaire leiders hun woning hebben. Zij werden teruggedreven door de militairen. Daarbij kwamen volgens een voorlopige balans 30 aanvallers, zeven militairen en drie burgers om. Eyadema was op het moment van de aanval niet in de kazerne. De aanvallers kwamen volgens de regering uit het buurland Ghana. Togo heeft de grenzen met de buurlanden gesloten en er geldt een nachtelijk uitgaansverbod in Lomé. In Ghana bevin den zich Togolese oppositieleiders. Ghana en oppositieleiders ontkennen betrokken te zijn bij de aanval. 'Ambassadeur spioneerde voor DDR' Karlsruhe - Een Duitse ambassadeur is gearresteerd op verden king van spionage voor het voormalige Oost-Duitsland tijdens de Koude Oorlog. Hij zou in de jaren zeventig als geheim agent hebben gewerkt voor de Oostduitse geheime dienst. Justitie wil de naam van de diplomaat niet prijsgeven. Het meldt alleen dat het om een ambassadeur gaat in één van de Afrikaanse landen. Volgens de Duitse krant Bild Zeitung gaat het om de vertegenwoordiger in Gabon, Rainer Müller. Voor zover bekend is het de eerste keer dat een Duitse diplomaat wordt gearresteerd op verdenking van spionage voor het voor malige Oost-Duitsland. 'Dood Gamsachoerdia niet belangrijk' Londen - President Edoeard Sjevardnadze van Georgië heeft gezegd dat de dood van zijn voorganger Zviad Gamsachoerdia niet van bijzonder belang is voor zijn door oorlog geteisterde land. Het was Sjevardnadze 'liever geweest dat Gamsachoerdia nog in leven was.' Gamsachoerdia's vrouw Manana had woensdag wereldkundig gemaakt dat haar man vorige week een eind aan zijn leven gemaakt heeft. Hij was er niet in geslaagd Tbilisi te heroveren en wilde daartegen 'protesteren' met zijn zelfmoord. Er zijn echter ook berichten dat Gamsachoerdia nog leeft. China: Graan om onrust te voorkomen Hongkong - China stuurt extra graan naar dichtbevolkte provincies om mogelijke onrust door stijgende voedselprijzen te voorkomen. Die leveranties en de aanwezigheid van de oproer politie in grote steden moeten de bevolking rustig houden. Zo'n 140 extra goederentreinroutes zijn in gebruik genomen om 700.000 ton rijst en ander basisvoedsel naar de provincies en steden Peking, Tianjin en Shanghai te vervoeren, aldus berich ten in Hongkong. Paramilitaire en oproerbrigades patrouilleren intensief in Shanghai, Guangzhou en de Speciale Economische Zones Shenzhen en Zhuhai. In deze zones is de inflatie het hoogst van China; volgens niet-officiële gegevens is deze de 30 procent al gepasseerd. Jeltsin benoemt veiligheidsadviseur Moskou - De Russische president Boris Jeltsin heeft donderdag de liberale advocaat Joeri Batoerin tot zijn nationale veilig heidsadviseur benoemd. Jeltsin stelde een verwachte kabinets wijziging uit. De 44-jarige Batoerin was voorheen juridisch adviseur van Jeltsin. De functie van veiligheidsadviseur is nieuw in Rusland. Batoerin wordt gezien als een hervormer met een onafhankelijke geest die waarschijnlijk een algemeen pro-Westers buitenlands beleid zal steunen. lissingen (anp) - Het is niet tgesloten dat de Koninklij- Schelde Groep bereid is de ilüete Antwerpse reparatie- »rf Antwerp Shiprepair fër te nemen. Schelde heeft in Vlissingen al I reparatiewerf Scheldepoort. it failliet verklaarde Antwerp liprepair is de enige andere paratiewerf in de regio. Bij De Hielde valt te vernemen dat fcn wil kijken of de Antwerpse ferf kan dienen als aanvulling {de eigen reparatiewerf. Directie! wil offic| dat De de ont\| werp Sh, tie vanf heeft on| met de poolshod vindt da heid' vi moment] sies verM Een de| werkneif Shiprepl {n onze verslaggevers .issingen - De twee Olau-ruimteschep !au Hollandia, die momenteel de V leerness onderhouden, worden begir ;inere schepen. Of de ruil iets te lend vervoersaanbod, wil niemand ze twee zeereuzen worden dan gezet op de lijn Travemünde- ,'elleborg. En de boten die nu tg over de Oostzee heen en her varen vormen straks de erdienst tussen Vlissingen en oot-Brittannië. lgens de Olau-directie is de il nodig, om het toenemende nbod van passagiers op de jstzee-route te kunnen opvan- [n Mede door het verdwijnen n Euro-Way, een concurreren- veerdienst op dezelfde route, brdt het daar steeds drukker, i wordt gezegd. twee schepen, die straks naar issingen komen, hebben een duidend mindere capaciteit en n minder luxe dan de huidige ekastelen. Zo kunnen er straks 00 mensen mee, tegen 1600 nu. et aantal personenauto's dat eekan blijft bij hetzelfde (575 genover 535), evenals het aan- vrachtwagens (van 118 naar |0). m de passagiers in ieder geval >g het comfort en de luxe van huidige boten te geven, wor- |n de schepen voor 7 miljoen 'den verbouwd, de ruil van de schepen is ingegev voersaa gen-Sh< concur™ reld of naaltun zeggen, er bane Tijdens jaarcijf jaar, een dall giers (n vracht resulta. recessie in Grc sloeg, niet, Bellmaj immersf het red bij die optimis voor T echter zien w saantalj Vorig een maatre beidspl loren g fitspraak kort geding Kantelb |an onze verslaggeefster in Bosch - De Vereniging van Gedu; antelberg mag de Bestse ondernemi .'schuldigen van misleiding en misl isitie van franchise-nemers. Over eej ngen moet de vereniging zwijgen teg< jat blijkt uit het vonnis dat steren is geveld door de Bos- :he rechtbank in het kort ge- pg dat Kantelberg had aange bannen tegen de Vereniging van [edupeerde Rijschoolhouders jantelberg. antelberg wilde met het kort ïding bereiken dat de vereni- ing een verbod zou krijgen op at uiten van beschuldigingen ?n zijn adres. De Vereniging bert-volgens hem een laster- ampagne over de Kaderschool por Rij-instructeurs en Kantel- 'rg Rijschoolplan. De Vereni- fng heeft enkele maanden gele- jen een zwartboek aan minister laij van Verkeer en Waterstaat ^ngeboden. zijn vonnis maakt de rechter pderscheid tussen de beschuldi- jngen en gaat hij na of ze waar Ijn. Zo stelt de rechter dat Kan- Jberg c.s. zich 'met het werven F1 sluiten van franchise-con- acten hebben schuldig ge laakt aan misleidende praktij en en zich daarbij bewust heb- Parijs (ap) - Alain Mafart, de Franse officier die in 1985 door Nieuw-Zeeland is veroordeeld wegens de bomaanslag o'p het Greenpeace-schip Rainbow Warrior, wordt dit jaar bevorderd tot kolonel. Dat bericht de krant Le Monde op grond van een bekendmaking die op 28 december in de staats krant is gepubliceerd. Mafart kreeg in 1991 het ridderschap voor nationale verdienste. Hij werkt nog altijd voor de geheime dienst, aldus Le Monde. Een Nederlands-Portugese foto graaf kwam om het leven toen in de haven van Oakland een bom ontplofte op de romp van de Rainbow Warrior. Die was aan gebracht door Mafart, toen ma joor, en zijn vrouwelijke metge zel kapitein Dominique Prieur. Beiden werden tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De toenmalige Franse premier Fa- bius gaf toe dat de agenten op dracht hadden gekregen tot de aanslag. Frankrijk bood Nieuw- Zeeland in 1986 excuses aan en betaalde 14 miljoen gulden scha devergoeding. Nieuw-Zeeland stond toe dat Mafart en Prieur naar het Franse atol Hao werden overgebracht, waar zij drie jaar zouden moeten blijven. Het jaar daarop vertrok Mafart, zonder toestemming Nieuw-Zeeland, naar Frankrijk, zogenaamd om medische rede nen. Een jaar later verdween Prieur op dezelfde manier. ben gej meen bliek.' I dat ecl vende gen. Ander; ter dat lichtve enigini zeggen met ei gen, di maat weid bruikej schuldl lasting De Ve vonnis „Wel punter kunne vereni nogni Kante comm spraal Den Haag (anp) - Dit jaar zijn de vooruitzichten voor de bouwnijverheid veel be ier dan vorig jaar toen er een produktiedaling was van 3 procent, zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS verwacht een produk- tiestijging van 5 procent; de werkgevers in de bouwwereld, verenigd in het AVBB en de NVB, zijn echter sceptisch over de prognoses van het CBS. Ook het ministerie van Volkshuis vesting hanteert veel somberder cijfers. in 1994 zullen volgens het CBS alle sectoren van de bouwnij verheid groeien. De sector wo ningen groeit sterker dan het gemiddelde, waarbij vooral de nieuwbouw het volgens de ver- wacl doen Vori] de se voor 11 p: ting licht Allee wege zulle cent 1991 wikl bene Het CBS een bou' jaar het vooi pen

de Stem | 1994 | | pagina 4