Ondernemers: Rijk is krenterig [aktïë! teuren Kostbare antiekcollectie provincie Limburg spoorloos verdwenen Forse kritiek op overheid aan vooravond politiek overleg wateroverlast Neef Koekoek mikt op angstgevoelens kiezer Politieman vervolgd wegens geweld tegen Turk Negenjarig Zaïrees meisje Nederland uitgezet pE STEM BINNENLAND A3 [de knuppel in hetj i zonnehemelhok i 0-N-G-E-K-E'N-D goedkooi I Marisol Zonnehemels B.V. I DESTEM kH COMMENTAAR Boven water 'PTT Breda keerde uit op vals lot' BINNENLAND KORT ANUARI 1994 grijk test-programma a, Ruanda, Brazilië nd - over drie jaar bei e landen een serie ProeJ te schaal. Tot nu "toe a erkte schaal alleen in 'gde Staten en Eurc n genomen, met in toi3 n vaccins. lematisch oed vaccin ontwikkelen matisch. Wil een middJ 'ef zijn dan moet het infJ n verschillende HIV-stan| kunnen voorkomen, dat ontwikkeld en gen de Verenigde Staten ol a is waarschijnlijk odl voor gebruik in ontwik)# nden. Over de hele werel eid komen honderden tj n van het HIV voor, j chijnlijk nog meer van ht et aidsvirus onder apen. en met een nieuw vaccii n echter bij voorkeur wot edaan in landen waar jaar. veel nieuwe HIV-mfec.;J[ n dat nu zijn bij uitstek 3 kkelingslanden. esten zelf roept tal vai he vragen op. Mag je ij. vragen een mogelijk vaccinatie te nemen? Kiij. de gevaccineerden nveiligheid' aangeboden] door ze onbewust meer ns| aan nemen in hun sekse» En als het middel strakj rika werkt, krijgen de 1 het vaccin dan gratis, de industrie er aan verdiëB De door aids-geteisterd® n zullen de medicijnen L val nooit zelf kunnen beta) we epidemie aast signaleert de Amster- e aidsdeskundige prof di Goudsmit, momenteel ii York werkend aan een boel de ontstaansgeschiedenis' ids, dat we waarschijnlijk slechts het topje van de ijsberg hebben ontdekt, smit is er van overtuigd dat uidige aids-epidemie, die ns hem al tientallen jaren en begon, is ontstaan onder aanse apen. En, meent hij, r die apen komen nog veel typen van het virus voor. ng de mens de in het wild de dieren te na komt - door ie wilde dieren in tropische wouden hun levensruimte tnemen zo lang zullen en uit het regenwoud naar "ns overslaan. Na deze aids- mie komt misschien we) een volgende, geheel anders ard, meent Goudsmit. r vele soorten HIV-besmet- bestaan, is inmiddels wel In een recent nummer van ngelse medische vakblad ancet beschrijft een Ame- ns/Frans onderzoeksteam een aantal patiënten ziek Allen hadden verschijnse- an aids, zonder dat zij in bloed sero-positief bevon- erden. Pas nadat hun urine getest werd een HIV-be- ing gevonden, ns de onderzoekers, onder ids-ontdekker Luc Montag- wijst dit op een nog veel ngrijker verspreiding van dan werd aangenomen. verlofgangers niet terug een 'weekeindje thuis'. In ïossche Huis van Bewaring n 208 mensen van wie veruit neesten op een proces, de ■ren na een veroordeling op tsing in een gevangenis hten. Van de eerste categorie areventief gehechten) gingen l jaar 21 mensen op verlof; 1 keerden er niet van terug. de anderen kregen 62 men- ,de kans buiten de muren te beven. Van hen keerden twee vrijwillig of te laat weer. In Ha waren die cijfers over het Ite halfjaar 1993 resp. 12:3 en ■atzelfde tijdperk kregen in leugdgevangenis van Nieuw seveld - voor jeugdigen tus- 18 en 23 jaar - 31 mensen eerste verlof. Acht kwamen piet op de afgesproken tijd Gevolg onder meer dat een vervolgverlof slechts I mensen in aanmerking kwa- Van hen bleven er twee n veel te hoog percentage' directeur Paul Koehorst van ïw Vosseveld toe. „Dat bete dat de touwtjes weer strak- worden aangetrokken. Bij gaat iemand die niet (op tijd) igkomt, de strafcel in. Dat jn we niet lichtvaardig". Islotte Scheffelaar Klots: „Als .niet het risico willen lopen er mensen niet terugkeren, (ten we de hele verlofregeling [haffen. Een regeling die me- Js ontworpen om 'de dententie le dienstbaar te maken aan voorbereiding van de gedeti- rde op diens terugkeer in de itschappij'. Maar daarvoor it je bij de politiek zijn, niet pns". VRIJDAG 7 JANUARI 1994 Van onze verslaggever joep Dohmen Thorn/Maastricht - Een waarde volle collectie antiek van de pro vincie Limburg is, naar nu blijkt, in 1983 spoorloos verdwenen. De provincie zegt niet te weten wat met de spullen is gebeurd. Op enkele kroonluchters na, is al het antiek on vindbaar. Een oud-provincieambte naar, die anoniem wil blijven, weet beter: „De 'collectie Grote Hegge' is verdeeld onder bestuurders en hun relaties." De Grote Hegge is een kasteelboerderij in Thorn. Het complex was in de jaren zeventig van de provincie Limburg. Die stopte er een miljoen gulden in om het te restaureren. Ook de inboedel van de hoeve was van de provincie. Het ging onder meer om een antieke Biedermeier tafel en vier stoelen, een antieke houten bank, een antieke schoorsteenommanteling, vier schilderijen en vier houten bidstoelen die ooit van de familie Regout waren. In de hoeve stond ook een eiken heilig hart-beeld en een groot kruis, ook van eikehout. Professor dr. J. Timmers da teerde het kruis als zeventiende eeuws. Een zeer waardevol exemplaar, vond hij. De waarde van de hele collectie moet, naar huidige maatstaven, enkele tienduizenden guldens zijn. De provincie verkocht in 1983 de Gro te Hegge aan de gemeente Thorn. In november dat jaar moest de hoeve leeg worden opgegeven. Ambtenaar A. Brouwer van de afdeling Bodembeheer van de provinciale waterstaat stelde een inventarislijst op van de collectie uit de boerderij. Een bestelauto bracht de goederen vervolgens naar de griffie van het provinciehuis. Brouwer wil geen commentaar geven op de kwestie. Gepensioneerd hoofd van de afdeling Bodembeheer, M. Cox, weet nog dat de boerderij is leeggeruimd en dat de inboedel is afgeleverd op de griffie. Cox: „Wat daarna met de spullen ge beurd is, is mij niet bekend. Er is voor ontvangst getekend en de rest was niet mijn verantwoordelijkheid." Een andere gepensioneerde provincie ambtenaar, die anoniem wil blijven, zegt wel te weten wat met de collectie gebeurd is. Volgens hem is het antiek verdeeld onder bestuurders en hun relaties. „Op de inventarislijst, die ik onder ogen kreeg, zag ik in de kantlijn aantekeningen daarover. Bij de spullen stond vermeld naar wie ze gingen." Van onze redactie binnenland Den Haag - Het bedrijfsleven heeft felle kritiek op de wijze waarop de rijksoverheid ondernemers die door de Limburgse watersnood gedupeerd zijn, tot nu toe tege moet is getreden. Vandaag overlegt de Tweede Kamer over de gevolgen van de wateroverlast. Dan zullen onder andere de toezeggingen van het kabinet aan de diverse nood fondsen (voor particulieren en bedrijfsleven) aan de orde ko men. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zuid-Limburg, jr. W. Schiffelers, vindt dat de rijksoverheid zich zeer krenterig opstelt ten aanzien van de gedu peerden. De regering moet niet wachten tot anderen over de brug komen, maar zelf het goede voorbeeld geven, zegt Schiffe lers. Hij is met name gevallen over de beslissing van minister Andries- sen om alleen vijf miljoen voor getroffen bedrijven in de provin cie beschikbaar te stellen op voorwaarde dat het bedrijfsleven zelf ook vijf miljoen op tafel Het KNOV, dat veel midden- en kleinbedrijven vertegenwoor digt, vindt dat de overheid niet adequaat gereageerd heeft op de ramp. Het feit dat de onderne mers zelf de helft van de gelden in het noodfonds moeten leve ren, vindt ook het KNOV 'veel te mager'. De organisatie wijst erop dat alleen al in de horeca de schade 50 miljoen gulden beloopt. Het KNOV noemt het onbegrijpelijk dat het zoveel moeite kost enige miljoenen bij elkaar te schrapen voor een noodfonds, op het mo ment dat de schatkist een onver wachte meevaller van ruim 4 miljard kan noteren. Burgers hoeven geen genoegen te nemen met een bijdrage uit het rampenfonds, vindt mr. B. Th. Moerkoert. De advocaat, die ook betrokken was bij de afwikke ling van de Bijlmerramp in okto ber 1992, is onder meer gespe cialiseerd in civiele schadeproce dures tegen de Staat. Hoewel bij de vliegramp de zaken duidelij ker lagen, ziet Moerkoert ook nu mogelijkheden voor gedupeerden van de overstromingsramp om niet met een kluitje in het riet te worden gestuurd. Zoals de zaken nu staan ziet het ernaar uit dat gedupeerde bur gers (voor bedrijven gelden an dere regelingen) slechts een deel van hun schade betaald zullen krijgen uit het Rampenfonds. Terugvallen op inboedelverzeke ringen is niet mogelijk. Na de watersnoodramp van 1953 is ri sicodekking in geval van over stroming uit ieder verzekerings pakket geschrapt. Alleen allrisk- verzekerden krijgen hun auto schade vergoed. Volgens Moerkoert is iedere ge meente volgens de rampenwet verplicht een rampenplan te hebben en dit zo nodig uit te voeren. „Een belangrijk onder deel van dit plan is het waar schuwen van burgers bij een (na derende) ramp. Wanneer die in formatie door gemeentebesturen niet of niet goed gegeven is, kan de burger de overheid onzorg vuldig handelen verwijten. Dit levert volgens het Nieuw Bur gerlijk Wetboek een onrechtma tige daad op, waarbij de over heid door de rechter volledig schadeplichtig gesteld kan wor den," redeneert Moerkoert. Het verwijt van te lage dijken of helemaal geen dijken doet vol gens hem geen opgeld. De landelijke inzameling voor de gedupeerden van de waterover last in Limburg verloopt volgens het Nederlandse Rode Kruis ove rigens zeer voorspoedig. Giste rochtend was op giro 777 ruim 5 miljoen gulden binnengekomen. Woensdag was dit nog 4 miljoen. (ADVERTENTIE) IFabrieksverkoop Marisol g 7nnnp>hpmel«; 5™ Fabrieksverkoop Marisol zonnehemels Fraaie, nieuwe, maar ook B-keus (krasjes, deukjes) I J Zó meenemen nog lager I Ook inruil 100-200-300 gulden Verkoop uitsluitend op: vrijdag 7 jan. 14.00-21.00 u. I zaterdag 8 jan. 10.00-16.00 u. in motel De Wouwse Tol I (snelweg Ftoosendaal-Bergen op Zoom A58) L Marisol meer lampen voor minder geld, daarom de reis meer dan waard. I Voorzitter Guichelaar (staand) van de SBP licht het verkiezingsprogramma toe. Links van hem zit Paul Koekoek. foto anp ij0 Hollandsche Veld (anp) - Als het aan de Solidariteit Boerenpartij ligt, krijgt Ne derland na de verkiezingen weer een Koekoek in de Tweede Kamer. Paul Koekoek, neef van de roemruchte boer Koekoek, neemt met zijn SBP deel aan de verkiezingen in mei. Voor God, het vaderland en de koningin. Gisteren presenteerde de kers verse SBP in het Drentse Hol landsche Veld het programma waarmee de verkiezingsstrijd wordt aangegaan. Het zijn vooral gemeenplaatsen waar mee de partij stemmen tracht te winnen. Het verschil tussen bruto en netto lonen moet klei ner worden; diverse belastingen afgeschaft. Daarnaast moet de krijgsmacht worden ingericht naar het model van de staat Israël: jongens en meisjes wor den onder de wapenen geroe pen. Sociale voorzieningen mo gen niet misbruikt worden en de ondernemer moet meer vrij heid krijgen. Maar de Boerenpartij mikt toch vooral op de angstgevoelens van de kiezer: de toenemende belangstelling voor criminali teit en de veiligheid op straat vormen dè speerpunten van de verkiezingscampagne. Althans, dat zegt de secretaris van de partij, Paul Koekoek. „De cri minaliteit moet terug. Dat staat het hoogst in ons vaandel. Het moet veiliger worden op straat. Verder willen wij dat er meer aandacht wordt besteed aan de slachtoffers in plaats van aan de daders. De straffen moeten in relatie worden gebracht met de misdaad." Ondanks de naam mikt de SBP niet alleen op het agrarische deel van de bevolking. „Wij willen stemmen verzamelen uit alle lagen van de bevolking. We willen een echte volkspartij zijn. Net als de Boerenpartij dat vroeger was." Waarom dan toch voor deze naam gekozen? Koekoek: „Onze grondbeginselen zijn dezelfde als die van de voormalige Boe renpartij. Iedereen kent die nog. Dat was een partij die recht door zee was. Dat willen wij ook zijn." Die grondbeginselen zijn er vooral op gericht de normen en waarden van weleer in ere te herstellen. God en de Koningin nemen daarbij een centrale plaats in. De overheid ontleent haar gezag aan Gods souverei- niteit. 'Ons Koninkrijk dient geregeerd te worden door het Huis van Oranje', is te lezen in het verkiezingsprogramma van de SBP. Uiteraard is er ook voor de boeren wat te halen in het programma. Zo worden volgens de SBP de gevolgen van ammo niak voor de natuur zwaar overdreven. „Daarom behoren alle beperkende maatregelen te worden opgeheven." nog VOORDAT het Maaswater na Kerstmis begon te zakken in de ondergelopen Limburgse huiskamers, werkplaatsen en win kels, begon de discussie over de vraag wie de gevolgen van dit natuurgeweld moet(en) dragen. Vandaag praten vakministers en Tweede Kamer daarover. Dat overleg wordt begeleid door briesende geluiden uit Limburg. Vooral vertegenwoordigers van het bedrijfsleven hebben weinig waardering voor 'het kruideniersgedrag' dat de centrale overheid 'n bun ogen vooralsnog demonstreert. En het moet gezegd: de betrokken ministers doen hun uiterste best om de verwachtingen "iet te hoog te spannen. De opvatting van minister Andriessen, woensdag per brief aan de Kamer overgebracht, om alleen vijf miljoen voor getroffen bedrijven in de provincie beschikbaar te stellen op voorwaarde dat het bedrijfsleven zelf ook vijf miljoen op tafel legt, illustreert dat treffend. Voor belangenbehartigers - en daartoe zijn zo'n paar maanden Wor de verkiezingen ook heel wat parlementariërs te rekenen - "9gen de zaken duidelijk: de watersnood is een nationale ramp; jjlle kosten moeten dus uit de staatskas worden bestreden. Dat lijkt een te simpele benadering. Want die gaat eraan voorbij bat er ook heel wat schade is geleden door particulieren en bedrijfsleven die voorkomen had kunnen worden, omdat de betrokkenen wel degelijk op de hoogte waren van de risico's die Hepen. Die lichtvaardigheid hoeft niet te worden beloond; boor schade en schande word je immers wijs. De overheid mag baar steun daarom zeker mede laten bepalen door de vraag in boeverre risico's in alle redelijkheid te voorkómen zouden zijn 9eweest. Maar voorzien van die vanzelfsprekende nuancering, zou de opstelling vanuit Den Haag voor het overige zonder terughou dendheid moeten zijn. De totale schade zal vele honderden miljoenen vergen en voor heel wat kleine bedrijven is acute hu|p een kwestie van overleden. Het geeft geen pas als ministers in pi, i er n'et verder komen dan voorzichtige beloftes van telkens enkele miljoenen. Zeker niet, nu op miraculeuze wijze in de staatskas een meevaller van vier miljard is getoverd. Roermond (anp) - De Venlose brigadier van politie D.K. (58) moet toch voor de recht bank verschijnen wegens 'buitenproportio neel gewelddadig optreden' tegen de Turk H. Köksal (32). Dat heeft het gerechthof in Den Bosch besloten. K. hield samen met enkele agenten op 7 januari vorig jaar Köksal aan, nadat die met zijn auto tegen een lantaarn was opge botst. Volgens de brigadier bestuurde Köksal in dronken toestand een auto. Getuigen spraken dat nadrukkelijk tegen. Die zeiden dat Köksal onwel was geworden. Hoe dan ook, de man werd zeer hardhandig in een politie-auto geduwd en naderhand in een cel van het Venlose politiebureau inge sloten. Daar verbleef hij bijna 24 uur zonder dat aan hem voldoende aandacht werd ge schonken. De gebruikelijke ademtest en de bloedproef bleven achterwege. Uiteindelijk werd een arts gewaarschuwd die Köksal meteen liet opnemen in het ziekenhuis in Venray. Daar overleed de Turk korte tijd later aan een hersenbloeding. Die hersenbloeding zou een gevolg zijn van een reeds eerder aanwezige kwaal, maar medici sloten niet uit dat zij geprovoceerd kon zijn door het gewelddadig optreden van de poli tie. Van Köksal kwam vast te staan dat hij niet Amsterdam (ips) - Het is de normaalste zaak van de we reld, zegt de woordvoerder van het ministerie van Justi tie. Een negenjarig Zaïrees meisje wordt donderdagavond in Zü- rich op het vliegtuig naar Kins hasa gezet omdat haar identiteit in Nederland niet kon worden vastgesteld. Tot aan Zürich werd zij verge zeld door een eveneens uitgezet te Zaïrese vrouw die echter met een is doorgereisd. Het meisje moest in de Zwitserse stad blij ven, omdat een Zwitserse advo caat had getracht alsnog langs juridische weg uitzetting te voorkomen. Ze zal nu het laatste stuk alleen moeten reizen, maar wordt in de Zaïrese hoofdstad door het Rode Kruis opgevan gen, zegt Justitie. „Ze kwam binnen met een wel licht vermeende tante die deed alsof ze haar kind was," zegt hij. „Voor iedereen zonder geldige papieren van wie de identiteit niet kan worden vastgesteld geldt dat hij of zij op het eerste vliegtuig terug naar het land van herkomst wordt gezet." Volgens de woordvoerder kan de zaak niet vergeleken worden met die van de Zaïrese asielzoekers in Nederland. „Het gaat hier om een vorm van mensensmokkel. Het afgelopen jaar waren er 23 kinderen - niet alleen uit Zaïre - die met vermeende ooms of tan tes hiernaartoe kwamen. Daar wordt fors voor betaald." Maar volgens de Rotterdamse advocaat W. Venema, die na mens het meisje een verblijfsver gunning op humanitaire gronden had aangevraagd, deugt er niets van de werkwijze van Justitie. „Het is tegen de regels dat min derjarigen worden uitgewezen tenzij vaststaat dat ze worden opgevangen in het land van her komst, en in strijd met uitspra ken van de rechter dat Zaïrezen op dit moment niet mogen wor den uitgewezen." Venema had een kort geding aangespannen tegen de Staat om uitzetting van het meisje te voor komen, maar volgens de woord voerder van Justitie kwam de melding daarvan pas binnen toen ze al in het vliegtuig zat. De rechter sprak uit dat de uitzet ting rechtmatig was. „Als de andere partij gewonnen had, was het meisje natuurlijk in de gele genheid gesteld terug te keren." Niettemin ziet Venema de zaak wel degelijk als een normale uit zetting, die een breuk betekent met een uitspraak van de rechter in augustus vorig jaar dat Zaïre- Het was gisteren een bijzonder dagje voor mensen die zich graag organiseren. Zo werd bekend dat de Nederlandse Orde van Administratie- en Belasting deskundigen is opgericht. Onderschat de rol van die lieden niet, want er gaat jaarlijks zo'n drie miljard door hun handen. NOAB heet die nieuwe bond kortweg. Dat klinkt kernachtig en bijna bijbels. Gisteren werd ook de oprichting wereldkundig ge maakt van de BCD, de Bond voor Cannabis Detaillis ten, zeg maar de uitbaters van de koffieshops. Van de 1500 hasj-tenten zijn er ai veertig de joint-venture aangegaan. Die bond wil wat gaan doen aan het rookgordijn en de kwalijke reuk die rond de branche hangt. Misschien gaat ze ook wel een bezorgdienst oprichten, zodat de liefhebber zijn trekken thuis kan krijgen. De leukste bond, waarvan gisteren de geboorte werd aangekondigd, is die van politici. Die gaat de VPA, de Vereniging van Politieke Ambtsdragers, heten. Van de 2000 wethouders en de 12.000 raadsleden schijnt al dik 35 procent interesse te hebben. Hoe het met de Haagse belangstelling zit, is nog niet duidelijk. Dat is jammer, want juist daar moeten binnenkort flink wat afvloeiingsregelingen getroffen worden. MERIJN VERVOLG VAN VOORPAGINA De politie sluit niet uit dat de loten bewust zijn achtergelaten, omdat innen van de valse loten vrijwel is uitgesloten na eerdere publiciteit over vervalsingen. Om hoeveel loten het precies gaat was gisteren nog niet dui delijk. De loten hebben vier ver schillende lotnummers waarop in de oudejaarstrekking prijzen van 500 en 1.000 gulden zijn gevallen. Er stonden stempels op van verkoopadressen uit heel Nederland. De loten waren slechts herkenbaar door het ont breken van de diepere kleuren. Gisteren werd door de PTT in Breda aangifte gedaan van het uitkeren van 1.000 gulden op een vals staatslot. Na de uitbetaling kreeg de loketbeambte argwaan. Toen was nog niet bekend dat er valse staatsloten in omloop wa ren. Volgens het stempel zou het betreffende lot in Eindhoven zijn verkocht. De Staatsloterij gaat ervan uit dat er een georganiseerde bende achter de operatie zit. „Je moet daar wel vanuit gaan, wil je in een dag over het hele land ver spreid die valse loten kunnen aanbieden, bij vooral postkanto ren," stelt woordvoerder A. Hop penbrouwer van de Staatsloterij. De Staatsloterij heeft inmiddels van de politie begrepen dat de bende uit ongeveer 40 mensen bestaat. Woensdag zijn in vijf plaatsen vijf verdachten aange houden die probeerden de 'win nende' loten te verzilveren. Alle verdachten hadden een lijstje op zak met postkantoren die zij die dag moesten bezoeken, zegt Hoppenbrouwer. onder invloed had verkeerd. Onderzoek door de rijksrecherche toonde aan dat de politie geen dood door schuld ten laste kon worden gelegd, maar wel dat de brigadier zich had schuldig gemaakt aan ernstige mishande ling. De hoofdofficier van justitie in Roermond besloot daarop K. te vervolgen. De recht bank stelde de verdachte buiten vervolging omdat zij van oordeel was dat de verdachte bij gebrek aan bewijs toch zou moeten worden vrijgesproken. Tegen deze beschikking was de hoofdofficier in beroep gegaan bij het gerechtshof in Den Bosch. De datum waarop dit gebeurt is nog niet vastgesteld. se asielzoekers niet mogen wor den teruggestuurd vanwege de chaotische situatie in het land. Sindsdien verkeren Zaïrese vluchtelingen in onzekerheid over hun status. De meeste asiel verzoeken van Zaïrezen worden afgewezen, maar ze worden niet uitgezet. Vorige maand begonnen Zaïrese asielzoekers een handtekenin genactie om van staatsecretaris van Justitie Kosto duidelijkheid te krijgen over hun situatie. Op 17 januari worden de handteke ningen aan Kosto aangeboden. „Nu hebben we in feite een fic tieve gedoogregeling," zegt Jean Biampata, zelf asielzoeker en coordinator van de actie. „We zijn niet zeker van ons verblijf hier. Volgens Justitie is de situa tie in Zaïre niet zo slecht, maar wij komen niet voor niets naar Nederland. Wij willen een dui delijke verblijfstitel." Vakbond voor politici op komst Den Haag - Nog deze maand wordt een speciale vakbond voor politici opgericht, de Vereniging van Politieke Ambtsdragers (VPA). Initiatiefnemer M. Mulder zegt dat iedere politicus zich kan aansluiten. „Zelfs Ruud Lubbers is welkom, al verwacht ik hem niet snel als lid." Mulder zegt al tientallen reacties van mogelijke leden te hebben gekregen. De ambtenarenbond Abva Kabo vindt de nieuwe vereniging overbodig. Deze FNV-bond organiseert al sinds jaar en dag politici, onder wie staatssecreta rissen en Tweede-Kamerleden. Deetman verbaasd over kritiek reis Den Haag - Kamervoorzitter Deetman is hogelijk verbaasd over de kritiek van mensenrechtenorganisaties op het reisprogramma van een zware kamerdelegatie naar Indonesië. Volgens de organisaties, zoals Amnesty International en Pax Christi, moe ten de parlementariërs veel meer tijd en aandacht besteden aan de schending van de mensenrechten dan de gereserveerde anderhalf uur. Deetman snapt de kritiek niet, omdat de Kamer naar zijn zeggen juist eigener beweging contact zocht met de mensenrechtenorganisaties. „We wilden graag informatie en die hebben we ook ruimschoots gekregen. Hele stapels bladen en vlugschriften hebben we liggen. We zullen die kennis ook zeker gebruiken bij onze gesprekken in Indonesië." Koningin naar Emmeloord en Urk Den Haag - Koningin Beatrix zal dit jaar koninginnedag meevieren in Emmeloord en Urk, heeft de rijksvoorlichtings dienst bekendgemaakt. De koningin bezoekt elk jaar op 30 april twee plaatsen in één provincie. Dit jaar is dat de provincie Flevoland. Het bezoek begint om tien uur 's morgens in Emmeloord (gemeente Noordoostpolder) en wordt om twee uur in Urk afgesloten. Loonsverhoging agrarische cao Den Haag - Werkgevers en vakbonden in de agrarische bedrijfs- verzorging zijn gisteren een flinke loonsverhoging voor de komende twee jaar overeengekomen. De circa 3.200 bedrijfsver- zorgers ontvangen tussen juli 1993 en juli 1995 bovenop de compensatie van de gestegen prijzen een loonsverhoging van in totaal 1,2 procent. Bedrijfsverzorgers springen in bij ziekte of vakantie van een agrarische ondernemer. De loonsverhoging in de cao is in strijd met de wens van het kabinet om de lonen dit jaar niet te laten stijgen. Deetman: meer inhoud aan EU geven Den Haag - Het is de hoogste tijd om met elan inhoud te geven aan een meer democratisch gehalte van de Europese Unie (EU). Anders gaat het faliekant mis. De op stapel staande uitbreiding van de EU, de voormalige Europese Gemeenschap, met nieuwe lidstaten mag er niet toe leiden dat de afstand tussen Brussel en de burger groter wordt in plaats van kleiner. Dat zei Kamer voorzitter Deetman gisteren tijdens zijn traditionele nieuwjaar sontmoeting met de parlementaire pers. Humanisten: plannen voor zelfmoordhotel Alkmaar - De afdeling Alkmaar van het Humanistisch Verbond gaat door met de voorbereidingen voor de oprichting van een instelling die hulp biedt bij zelfdoding. Het hoofdbestuur van het Verbond heeft enkele maanden geleden nog laten weten niets voor een dergelijk apart instituut te voelen. De Alkmaarse humanisten hebben de discussie over oprichting van dit zoge noemde Hotel de Einder vorig jaar aangezwengeld. Ter voorbe reiding willen de initiatiefnemers adressenbestanden openen van mensen en instellingen die hulp verlenen aan 'mensen met een doodsverlangen'. Ook wordt een inventarisatie gemaakt van trainingen voor hulpverleners en van organisaties die zelfhulp groepen begeleiden.

de Stem | 1994 | | pagina 3