Minder groei van verbruik elektriciteit De aftocht van 'hardliner' Boonstra iND KORl ^-Israël sek hervat Rabo wil hogere vergoeding van Robeco voor inbrengen vermogen Marktkooplui in de kou Werkgelegenheid blijft kwakkelen Autoverkoop Frankrijk daalt tot niveau 1975 DE STEM ECONOMIE A5 Topman Geelhoed van Economische Zaken: 01650-52288 van Gansewinkel Andere opzet EOE-index VNU: winst groeit opnieuw ECONOMIE KORT KWARK WORDT SMULLEN Danone Luchtige Kwark 6 JANUARI 1994 Igen Dublin op I militie UVF heeft de t»J fcëist, waarbij twee Hchtgl [ste politiek-gemotiveerl lis jaren. In een verklaril legt de illegale UVF (Ulstj [boden Ierse RepublikeiJ [heid draagt voor de bod [tegen het Noordierse vol [tholieke verzetsbeweging It bosbranden [steren 3000 brandweerliJ doost-Australië meer dj branden hebben in mensen het leven geko< [ruikgewas is inmiddels 1 feggen brandgangen aan oi| gaan. Het blussen van c [ijkt echter vooralsnog Pakistan heeft gisteren het vu| i Bhutto, de broer en rivai (zijn zeker vijf gewonde) aan toe zijn. Broer en zj [er elkaar in de Pakistaai [n ongeveer 300 aanhangel [rat Bhutto, de moeder vaj gaan naar het graf van haaj hutto. Deze eerste door 1 ts in 1979 terechtgesteld n [etreden |s van Milieu, Tim Yeo, over een buitenechtelijk [aardiging in de Britse pefl De 48-jarige, gehuwde Ye| at bekend werd dat hij Stent, een Conservatie) acht daarmee de Conservl |ich altijd sterk voor morell |gne om het belang van hl iegveld Kabul pse president Burhanuddi) veld van Kabul in handel |rbij tien doden vielen, vaar beschadigd. Ondertus] |ers teruggetrokken uit is bij de grens met Oezbel domen omgekomen bij eel bij de gevechten om dl berende moslim-facties. d:| [en gewond geraakt. pleger hgen van 27 april, brengtl [een. Het nieuwe leger wordtl troepen van het Afrikaans! van zeven thuislanden. Del Ier 10.000 manschappen enl rerloop van de eerste vri;e| fenheden worden vanaf eind| gen, ingezet. kolstrijd gulden in vijf jaar tijd tel openbare scholen in Frank-[ |t een nieuwe schoolstrijd ml [Franse regering 175 miljoen! pvincies om het scholenpark I t tegen de afschaffing van del ben. Deze uit 1850 stammen- r En en provincies slechts 101 [bouwingen in het bijzonder I |en Zjirinovski de Russische nationalisten-1 Isten van de Duitse liberale I lisrepubliek gebracht. Eerder I ussische Liberaal-democrati-1 an de toenmalige FDP-voor-1 urd. De Friedrich Naumann-| [eau van de Duitse liberalen, I [en zijn delegatie; toen nogl I in het Russische partijpro-1 |o zullen volgende week r.l lasis van het eerder bereiktj rles. [on van vlaggen en dergelijk lunnen voeren, terwijl Isav [ch het recht voorbehoudt pej pnen terug te sturen. »e Syrische pers heeft ondertusj ■n de uitbreiding van de Israelii :he nederzetting Katzrin op "I lolan-hoogvlakte scherp vel prdeeld. De officiële kraij pshrin, die geacht kan et regeringsstandpunt te ver <1 enwoordigen, schreef dat Ml ing om een gebaar dat de oeling had het vredesproces ndermijnen. Tishrin voegde 1 an toe dat Israël - als het vre net Syrië wil - juist al de jo° J olonisten van de bezette noogj [lakte zal moeten terughalen. Je krant reageerde op het kj (at de Israëlische m'nlsterueI1l luisvesting, Benyamin 1 lliëzer, een dag eerder een m 1 je wijk had ingewijd vaJJ .1 iederzetting in dit bezette 1 che gebied. Tishrin sprak en gebaar dat bedoeld was le hoop de bodem in te slaa i gevestigd op de komen1de 4 an de Syrische president 1-Assad en de Amerikaan! iresident Bill Clinton. J iresidenten ontmoeten elka a 6 januari in Genève om 1 redesproces in het Midden-^ I en een nieuwe impuls te g DONDERDAG 6 JANUARI 1994 Rotterdam (anp) - De Rabo bank wil een hogere beloning van de Robeco Groep voor het vermogen dat Rabo-cliën- ten bij de beleggingsmaat schappij hebben ingebracht. „Er wordt met de Rabo onder handeld over een betere vergoe ding", verklaarde de woordvoer der van de Robeco Groep giste ren desgevraagd. Een zegsman van de Rabo wil de gesprekken niet bevestigen: „Dit gaat de buitenwereld niets aan. Het is een zuiver interne kwestie." Via de bankkantoren van de Ra bo heeft de Rotterdamse beleg- gingsgroep sinds 1991 in totaal f 7,4 miljard aan beleggingsgeld ontvangen. De twee financiële instellingen onderhandelen mo menteel over een verhoging van de beheersprovisie van 0,1 pro cent tot circa 0,2 procent. Daar door zou de jaarlijkse beheers vergoeding voor de Rabo ver dubbelen tot ongeveer f 15 mil joen. Rabobank en Robeco hebben in 1991 een strategische alliantie gesloten. Sinds die tijd verkoopt de bank via haar kantoren ex clusief de beleggingsprodukten van de Robeco-groep. Voor de in Rotterdam gevestigde beleggingsgigant - in 1993 steeg het beheerde vermogen naar een recordbedrag van f 65,8 miljard, een toename met 42 procent - heeft de aansluiting met de Ra- bo-kantoren een groot voordeel. Robeco krijgt daardoor beter toegang tot de potentiële klant. De coöperatieve bank kan op haar beurt de rekeninghouders een 'aantrekkelijk' beleggings- produkt aanbieden. Het netwerk van de Rabo is voor de Robeco Groep belangrijk ge worden. Door het aantrekken van de beurskoersen steken steeds meer particuliere beleg gers geld in beleggingsfondsen. Tijdens de tegenvallende beurs- jaren 1991 en 1992 stroomde via de Rabo in totaal f 2,4 miljard naar Robeco. Tijdens het afgelo pen haussejaar ontving Robeco van alle beleggers in totaal f 11,6 miljard. De Rabo-rekeninghou- ders waren goed voor maar liefst f 5 miljard. Beleggers hebben zich in 1993 volgens Robeco erg voorzichtig opgesteld. Ondanks het feit dat op de beurzen menig record sneuvelde, keken veel particulie ren aanvankelijk de kat uit de boom. „Ze zijn er laat inge stapt", concludeert de Robeco- woordvoerder. Het aantal reke ninghouders bij de in Rotterdam gevestigde beleggingsinstelling is in 1993 met 25 procent geste gen tot 600.000. Ook de vier beleggingsfondsen van de Postbank profiteerden van het beursenthousiasme. Het vermogen is bijna verdubbeld tot ruim f 3,7 miljard. Het aantal actieve deelnemers is fors toege nomen van 180.000 tot bijna 250.000. Het Postbank Vermo- gensgroeifonds steeg met 100 procent tot f 1,4 miljard. Door onze redactie economie Arnhem - De groei van het elektriciteitsverbruik is afgelopen jaar verder afgezwakt. De grote stroomproducenten, verenigd in de Sep, hebben in 1993 slechts 0,4 procent meer elektrici teit geleverd dan het jaar daarvoor. Van onze redactie economie 'EEN BOEIENDE jongensroman', zo om schreef Cor Boonstra ooit zijn leven. Met het volkomen onverwachte terugtreden van de tweede man van het Amerikaanse Sara Lee Corporation en topman van de Nederlandse dochter Sara Lee/DE, heeft dat boek voorlopig een open einde gekre gen. De lezers zullen even moeten wachten op een volgend deeltje in de serie over de avonturen van een Friese kruidenierszoon in het internationale bedrijfsleven. Onduidelijk blijft wat de reden is van Boonstra's vertrek. Niet om gezondheids redenen, aldus A. Six, bestuurssecretaris van Sara Lee/DE. Six, die Boonstra al tien jaar kent en op de hoogte zegt te zijn van de de ware redenen van diens opstappen, sluit ook een plotselinge, ingrijpende ge beurtenis in het leven van de topman uit. Bovendien stelt hij dat het besluit 'niets met de onderneming zelf te maken heeft'. Na een begin bij Unilever maakte Boonstra carrière bij de coöperatieve zuivelhandel SRV. waarvoor hij de bekende rijdende winkels bedacht. Hij vertrok daar in 1974, ook om 'persoonlijke redenen' - die toen inhielden dat hij het niet eens was met de wijze waarop een reorganisatie werd uit gevoerd. De 'man van de SRV' maakte zijn opwachting bij het familiebedrijf Intradal. Toen dit bedrijf in 1984 verkocht werd aan Douwe Egberts, kreeg Boonstra daar een plaats in de raad van bestuur. Onder Boonstra's leiding kende DE, sinds 1978 in handen van Sara Lee, een snelle groei. Het koffie-, thee- en tabakconcern ging op het overnamepad. Zo wist DE Akzo Consumenten Produkten voor de neus van Unilever weg te kapen. Daarmee werd DE eigenaar van merken als Biotex, Zwitsal en Duyvis, wat het bedrijf een omzetstijging van 1,25 miljard opleverde. Later wist Boonstra ook concurrent Van Nelle in de wacht te slepen. In die tijd kreeg Boonstra de naam een 'hardliner' te zijn, een manager die bij het nastreven van een harde financiële disci pline niet op een ontslag meer of minder keek. Zeven bestuurders konden tijdens zijn tienjarig bewind in Utrecht hun spul len pakken. Afgelopen zomer voerde hij de zwaarste reorganisatie door. Mede-be stuurders van Sara Lee/DE C. van de Vijver en H. de Wildt konden gaan en ook de directeur van Douwe Egberts Neder land, J. IJntema, kreeg zijn congé. De huidige BSO-topman H. Cohen was al twee maanden eerder aan de kant gezet. Deze 'Amerikaanse stijl van leidinggeven' beviel de top van Sara Lee blijkbaar. Boonstra werd een half jaar geleden presi dent en chief operating officer van Sara Lee, direct onder topman John Bryan. Met Onno Ruding behoorde hij daardoor tot het zeer selecte gezelschap van Nederlan ders in de top van het Amerikaanse be drijfsleven. Intussen hield Boonstra ook de leiding bij Sara Lee/DE, zodat hij zijn tijd moest verdelen tussen Chicago en Utrecht. Toen Boonstra's benoeming in de VS be kend werd, zei de president-commissaris van Sara Lee/DE, G. Kraijenhoff, in Quo te: „Hij was gewoon de beste kandidaat. Bovendien kan hij goed overweg met be stuursvoorzitter Bryan." Of die verhouding zo goed is gebleven, is onbekend. Uit Chicago komt ook geen verheldering van Boonstra's motieven om op te stappen. Directeur communicatie van Sara Lee Theresa Herlevsen erkent slechts dat zijn vertrek not quite normal genoemd mag worden. Wellicht heeft de Friese manager, die mor gen 56 wordt, inmiddels een nieuwe uitda ging gevonden. Een plek waar hij de ontslagbrieven weer kan uitdelen, zonder zelf het slachtoffer te worden. Secretaris Six benadrukt in elk geval dat Boonstra in de toekomst niet stil zal zitten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Alleen al voor het stabiliseren van de werk loosheid is in Europa een economische groei van mini maal twee procent nodig. Maar in Nederland zal de groei al hoogstens 1,75 pro cent zijn. Dat betekent dat het met de werkgelegenheid blijft kwakkelen. In 1994 komt de economie weliswaar vit het dal, maar heel moei zaam. Deze sombere boodschap brengt secretaris-generaal Geelhoed in oet traditionele nieuwjaarsarti- kd dat hij en zijn voorgangers °P Economische Zaken telkenja- re m Economisch Statische Be nomen schrijven. De problemen in Europa en ook m Nederland zijn volgens Geel hoed niet alleen te wijten aan een tegenvallende conjunctuur, maar aan de structuur van de economie. Europa krijgt steeds meer last van goedkope landen her en der op de wereld: Oost- Europa en Zuidoost Azië. Oplos singen van dat probleem zijn voornamelijk in eigen land te vinden, waarbij het goedkoper maken van de verzorgingsstaat voorop staat, zegt Geelhoed net als vorig jaar. De arbeidsmarkt in Nederland functioneert ook ouderwets. Het oude systeem is goed voor men sen met een baan, maar slecht voor mensen die een baan willen. Daarom moeten de regels voor ontslagbescherming afgezwakt worden. Ook moeten de laagste schalen van de cao's verder om laag, net zoals het bruto-mini- mumloon. „Is het sociaal en eco nomisch wel verantwoord om minder geschoolden uit kwets bare bevolkingsgroepen de toe gang tot de arbeidsmarkt te blij ven ontzeggen," vraagt dr. Geel hoed zich af. Centrale afspraken functioneren steeds minder goed, omdat ver schillende bedrijfstakken ver schillende problemen kennen. Dat plaatst ons voor diverse di lemma's, zegt Geelhoed, want wat voor de een goed is, is slecht voor de ander. Ook bij het inves teren door de overheid plaatst Geelhoed vraagtekens, omdat daar de doelmatigheid niet altijd optimaal is. Als voorbeeld geeft hij het onderwijs, waar veel geld heen gaat: „Maar zijn we wel concurrerend in de mate van effectieve schooldagen per on derwijsjaar?" Nederland moet toe naa ander sociaal-economisch sel, waarin mensen zelf kiezen welke verzekeringen ze nodig hebben voor werk of ge zondheid. „Door velen zal de noodzaak tot een verregaande herinrichting als schokkend worden ervaren. Eigenlijk is het vreemd dat de urgentie daartoe pas nu wordt gevoeld. Want de veranderingen hebben de laatste dertig jaar op allerlei gebied hun tol geëist, waaraan geen onder neming of bedrijfstak zich heeft kunnen onttrekken," aldus Geel hoed. naar een stel- meer (ADVERTENTIE) RIJKSWEG ZUID 11 - ZEGGE POSTBUS 1175 - 4700 BD ROOSENDAAL TELEFAX 01650-69011 Inzameling chemisch afval Verhuur bedrijfsafvalcontainers Inzameling papier karton Inzameling glas Rioolreiniging Industriële reiniging Ledigen vetputten septictanks Machinaal vegen Amsterdam (anp) - De se lectie van fondsen in de Amsterdam EOE-index (AEX) wordt vrijdag 18 fe bruari na afloop van de handel veranderd. De index wordt elk jaar herzien aan de hand van de effectieve omzetten van fondsen op de Amsterdamse effectenbeurs. De AEX is op de eerste beursdag van dit jaar inge voerd als algemene graad meter van zowel de effec tenbeurs als de optiebeurs in Amsterdam. De EOE-in dex gold voordien als maat staf voor de ontwikkelingen op de European Options Exchange oftewel de optie- beurs. In toenemende mate werd het cijfer ook op de effectenbeurs gebruikt als aangever van wat er op die markt gebeurde. Daarop be sloten effecten- en optie- beurs gezamenlijk over te gaan tot hantering van de Amsterdam EOE-index. Bij de komende herziening worden CSM en Pakhoed in de AEX opgenomen, terwijl Van Ommeren eruit ver dwijnt. Na de wijziging zul len onder meer Koninklijke Olie, Unilever, Internatio nale Nederlanden Groep, ABN Amro Bank, Philips, Elsevier, Aegon, Akzo, Hei- neken, Amev, Ahold, KNP BT, DSM, BolsWessanen, CSM, VNU, KLM, Nedlloyd, Hoogovens en Fokker de dienst in de index uitmaken. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van de Samenwerkende elektri- citeits-produktiebedrijven (Sep). In 1992 groeide het elektrici teitsverbruik nog met 1,1 pro cent en in 1991 met 2,2 procent. Afgelopen jaar leverde de Sep ruim 69 miljard kilowattuur stroom. Daarmee voorzag de Sep voor 94 procent in de behoefte aan stroom. De resterende zes pro cent werd opgewekt door vooral eigen warmte-krachtcentrales van de industrie. Er werd meer stroom geïmpor teerd: 15 procent van het totale verbruik tegen 13 procent een jaar eerder. Als gevolg daarvan produceerden de in Sep samen werkende opwekkers 2,5 procent minder dan in 1992. De levering van warmte door de elektriciteitscentrales nam afge lopen jaar toe met 3,5 procent. De inzet van brandstoffen was vrijwel hetzelfde als in 1992. Het aandeel van de kolencentrales was 36 procent, terwijl gasge stookte centrales 57 procent van de elektriciteitsproduktie lever den. De resterende 7 procent werd met kernenergie opgewekt. Twee Bosniërs weerstaan de strenge kou om hun schamele goederen aan de man te brengen op een verlaten plein in Sarajevo. Door de vele aanvallen op de stad wagen zich de laatste dagen weinig mensen op straat. foto ap Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De Fransen kopen steeds minder nieuwe auto's. Het aantal, verkochte personenauto's is in 1993 gedaald tot 1.721.300, dat is 18,3 procent minder dan een jaar daarvoor. Dat aantal ligt op hetzelfde niveau als in 1975. In 1992 werden in Frankrijk nog 2.105.700 nieuwe auto's ver kocht. De daling lijkt nog niet ten einde. Want in december werd in vergelijking met een jaar eerder een neergang geconsta teerd van 31,2 procent. Vast kan worden gesteld dat de Fransen meer auto's uit eigen land kopen. Het marktaandeel van PSA (Citroën en Peugeot) en Renault steeg vorig jaar van 59,8 naar 60,3 procent. Vooral de merken Fiat, Ford, BMW en Vol vo kregen zware klappen te ver werken. Alleen Rover zag zijn marktaandeel met 11 procent stijgen. Het was het enige merk dat in 1993 in Frankrijk in de plus zat. De Franse automerken Citroën en Renault hebben minder gele den van de diepe depressie in autoland dan Peugeot en de meeste buitenlandse merken. Het staatsbedrijf Renault - dat zijn verloving met Volvo zag mislukken - verkocht in eigen land 526.800 wagens, een daling van 15 procent in vergelijking met 1992. Het relatieve succes dankt Renault aan twee model len, de Twingo en de Clio. De laatste was met 172.875 stuks de meest verkochte auto in het land. Dat is tien procent van alle auto's die in het afgelopen jaar in circulatie zijn gebracht. Renault verkocht in 1992 30,6 procent van alle auto's in het land en verwacht wordt dat 1994 geen al te slecht jaar wordt voor het merk. In de tweede helft van het jaar zal het bedrijf hoogst waarschijnlijk worden geprivati seerd. De opvolger van de Renault 21, de Laguna, komt deze maand op de markt. Citroën, het kleinste onderdeel van constructeur PSA verloor in 1993 'slechts' 15,9 procent van zijn klanten en verkocht 195.900 nieuwe auto's. Het merk dat in Frankrijk moeizaam uit het dal opkrabbelt - in het buitenland slaat Citroën beter aan - boekte succes met de in de loop van het jaar gelanceerde Xantia, de op volger van de BX en de al iets oudere ZX, door het blad Auto- Plus aangewezen als de beste Franse auto. Citroën had in Frankrijk vorig jaar een markt aandeel van 11,4 procent. Grote verliezer in 1993 was in Frankrijk Peugeot. Het merk van de leeuw verloor maar liefst 22,9 procent en verkocht 314.700 stuks. Het marktaandeel is nog maar 18,3 procent. De malaise in de Franse auto-in dustrie wordt de komende maanden vertaald in nieuwe so ciaal plannen. In september maakte PSA al bekend dat in 1994 6000 banen zullen worden geschrapt. Het grootste deel - 4000 - bij Peugeot. De leiding van Renault deelde op 28 december aan de onderne mingsraad mede dat er dit jaar 2.100 banen moeten verdwijnen. Haarlem (anp) - Het uitgevers concern VNU, waartoe ook De Stem behoort, heeft de winst opnieuw zien groeien. In het afgelopen boekjaar is de nettowinst per aandeel met ten minste 12 procent gestegen, zo meldde bestuursvoorzitter J.L. Brentjens gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak. In 1992 behaalde het Haarlemse concern een net towinst van f 128 miljoen vóór bijzondere lasten. Brentjens is tevreden over de winstgroei: „De winststijging is opgetreden ondanks het feit dat er in 1993 een bijzondere reorga- nisatielast is getroffen van f 15 miljoen." Tijdens de publikatie van het halfjaarbericht in augustus pu bliceerde VNU een 10 procent hogere nettowinst. De groei van de nettowinst over het gehele boekjaar zou ook op ongeveer 10 procent uitkomen. De internationale tijdschriften sector en de dagbladengroep lie ten een daling van het resultaat zien. De Nederlandse tijdschrif tenafdeling daarentegen boekte een 'belangrijk beter' resultaat. Iets beter draaiden 'de Business Press Group, Business Informa tion Services, de educatieve uit geverijen en de commerciële tv. Hoofkwartier Chemferm in Breda Heerlen - DSM en het biotechnologiebedrijf Gist Brocades hebben onder de naam Chemferm samen een bedrijf opgericht voor de fabricage van nieuwe tussenprodukten voor antibiotica. Het hoofdkwartier van Chemferm wordt gevestigd in Breda. De produktie vindt voorlopig plaats in het Spaanse Barcelona, waar Gist onlangs een bedrijf heeft overgenomen. DSM betaalt Gist enkele tientallen miljoenen guldens voor het belang van 50% in de nieuwe onderneming. Gist brengt geen geld in, maar het Spaanse produktiebedrijf, waar 60 mensen werken en dat vorig jaar 90 miljoen omzet boekte. Het management van Chemferm wordt gevormd door twee mensen van DSM en twee van Gist Brocades. Exportgroei van 5 procent verwacht Den Haag - De Nederlandse exporterende ondernemingen verwachten voor 1994 een exportgroei van circa 5 procent. Dit blijkt uit een enquête die de Federatie voor de Nederlandse Export (Fenedex) onder haar leden heeft gehouden. Met name de chemische en levensmiddelensector hebben posi tieve verwachtingen ten aanzien van hun exportontwikkeling volgend jaar. De metaalsector verwacht voor 1994 weinig tot geen groei. In 1993 zagen de bij de Fenedex aangesloten ondernemingen hun export gemiddeld licht stijgen (1 2 procent). Dertig procent van de ondervraagde ondernemingen ziet het Verre Oosten als hun belangrijkste groeimarkt voor 1994, gevolgd door Oost-Europa (25 procent van de ondernemingen), Duitsland (18 procent), Verenigd Koninkrijk (16 procent) en Frankrijk (14 procent). Werkloosheid Duitsland naar record De directeur van het Duitse arbeidsbureau, Bernhard Jagoda, bij een grafische weergave van de werkloosheids- groei in het westen van Duitsland. foto ap Neurenberg - Het aantal werklozen in Duitsland is in december met bijna 130.000 gestegen naar een recordniveau van 3.688.900. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Duitse arbeidsbureau. In het westen van Duitsland nam het aantal werklozen toe tot 2.513.700, het hoogste peil voor december sinds de oprichting van de Bondsrepubliek. Het percentage werklozen onder de beroepsbevolking ging omhoog van 7,8 tot 8,1. Het aantal werklozen in de vroegere DDR steeg met 23.600 tot 1.175.200, waardoor het werkloos heidspercentage opliep van 15,1 tot 15,4. De directeur van het arbeidsbureau, Bernhard Jagoda, verklaar de in een commentaar op de cijfers dat de groei van de werkloosheid voor het overgrote deel is toe te schrijven aan seizoensinvloeden. Hogere belatlingsgraad voor KLM Amstelveen - KLM heeft zijn vliegtuigen in december beter kunnen beladen dan in dezelfde maand van 1992. De beladings graad groeide van 67,3 procent tot 70,5 procent, aldus de jongste cijfers van de luchtvaartmaatschappij. Het totale vervoer nam toe met achttien procent tot 558,9 miljoen tonkilometer, terwijl de produktie (de totale capaciteit) met dertien procent omhoog ging tot 792,9 miljoen tonkilometer. Een tonkilometer staat voor het vervoer van een ton gewicht over één kilometer. In de eerste negen maanden van het op 1 april begonnen boekjaar kwam de beladingsgraad uit op 73,1 procent tegen 70,4 procent in dezelfde periode van het boekjaar 1992/93. Gesprekken over fusie energiebedrijven Arnhem - NUON, per 1 januari ontstaan uit de fusie van de energiebedrijven PGEM en PEB, onderhandelt over een fusie met EDON, het Energiedistributiebedrijf Oost-Nederland. De hoofddirectie van NUON verwacht dat de fusie in 1996 rond zal zijn. De nieuwe energiegigant zal 1,8 miljoen klanten hebben en werk bieden aan 6.000 mensenen. De omzet zal 5 miljard gulden bedragen. De fusies zijn nodig om beter te kunnen concurreren met andere Europese bedrijven. NUON wil in de toekomst ook meer ruimte krijgen om in en uit te voeren. Randstad wil delen Comprimo overnemen Diemen - Randstad Holding (uitzending) staat op het punt een aantal werkmaatschappijen van Comprimo International over te nemen. De transactie betreft de Polydesign-groep, die zich heeft gespecialiseerd in de detachering van ingenieurs. Randstad wil zijn positie in de technische sector versterken. De twee partijen verwachten binnenkort overeenstemming te berei ken, zo blijkt uit een gezamenlijk persbericht. Polydesign heeft een omzet van circa f 65 miljoen. Er zijn zes vestigingen in Nederland, vier in België en één in het Verenigd Koninkrijk. Bij de transactie zijn zeshonderd werknemers betrokken. Comprimo (2.600 werknemers) is actief in olie- en gasbehandeling, gasproduktiefaciliteiten, olieraffinage, chemi caliën, farmacie, energieconversie en milieutechnologie. Het bureau zet voor f 440 miljoen om. (ADVERTENTIE) /tour/ zo-jf^zon<l ia, /m/>/>en uh^ W te/iAer-^efrvaaAt>.

de Stem | 1994 | | pagina 5