Terugtocht rebellen Mexico Aantal asielzoekers in Duitsland met ruim een kwart gedaald Zviad Gamsachoerdia: een tiran die niet tegen zijn verlies kon De af toch Leger zet tanks en bommenwerpers in tegen opstandige Indiaanse boeren 'Praten over bestand maar strijd gaat door' Rabo wil h< Overleg PLO-Israël volgende week herval Werkgelege DE STEM BUITENLAND DE STEM VS: N-Korea akkoord met inspecties BUITENLAND KORI Topman Geelhoed 01650-525 DONDERDAG 6 JANUARI 1994 Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Met de politiek fel omstreden asielwetswijziging heeft de Duitse regering be reikt wat zij wilde: het aantal asielzoekers drastisch terug dringen. Vorig jaar vroegen ruim 320.000 buitenlanders in Duitsland asiel aan; een kwart minder dan in 1992. Vooral in het tweede halfjaar van 1993 is het aantal asielzoe kers met meer dan de helft ver minderd, vergeleken met dezelf de periode het jaar daarvoor. De meeste asielzoekers komen nog steeds uit 'rest-Joegoeslavië'. De toestroom van Roemenen en Bulgaren is tot enkele honderden gedaald, tegenover nog vele dui zenden begin '93. Minder dan vijf procent van de aanvragers wordt asiel verleend. Het gros wordt afgewezen omdat zij niet overtuigend kunnen aan tonen dat ze in hun land om godsdienstige, ethnische of poli tieke redenen worden vervolgd. Maar omdat de helft van de afgewezenen prompt beroep aantekent, blijven tienduizenden vluchtelingen gemiddeld langer dan een jaar in de Bondsrepu bliek. De met personeelsgebrek kampende rechtbanken hebben die tijd doorgaans nodig om tot bindende uitspraken te komen. Gedurende die wachttijd maken de vluchtelingen aanspraak op onderhoud en sociale uitkerin gen. Door de wetswijziging kunnen asielzoekers, die over veilig ver klaarde 'ierde landen', zoals Oostenrijk Tsjechië en Polen, Duitsland binnenkomen, meteen worden teruggestuurd. De pre ventieve werking van die maat regel is groter dan de Duitse autoriteiten hadden verwacht. Tegenstanders van het aange scherpte asielbeleid spreken lie ver over afschrikking dan pre ventie. Feit is, dat vooral in de zuidoostelijke Europese landen het bericht rondgaat dat Duits land 'op slot' zit. Veel economische vluchtelingen proberen daarom niet meer Duitsland binnen te komen. Ze ker niet nadat ook Polen - een belangrijk doorgangsland voor vluchtelingen - met Duitsland een asielverdrag heeft gesloten. Duitsland betaalt de Polen jaar lijks 120 miljoen mark waarvoor Warschau heeft toegezegd de grens met Duitsland beter te bewaken en teruggestuurde asielzoekers te huisvesten tot ze naar het land van herkomst wor den teruggestuurd. De opvallend sterk gedaalde toe stroom van vluchtelingen bete kent voor vele honderden Duit sers dat ze hun baan kwijt zijn, of binnenkort zullen verliezen. In de afgelopen jaren hebben alle deelstaten van de Bondsre publiek fors geïnvesteerd in mensen en gebouwen om de stroom vluchtelingen op te van gen, bij te staan en voor langere tijd te huisvesten. Nu worden in oost- en west-Duitsland tiental len opvangcentra gesloten. Het indertijd extra aangenomen personeel wordt ontslagen. In Beieren zijn in het tweede helft van vorig jaar meer dan 160 van de in totaal 600 opvangcentra opgeheven. In enkele oostelijke deelstaten is de helft tot eender de van de vluchtelingentehuizen gesloten. San Cristobal (ap) - De indiaanse boeren die op nieuwjaarsdag in opstand kwamen in de zuidelijke Mexicaanse deelstaat Chiapas zijn door het leger groten deels teruggedreven in de jungle. Het leger bereidt ondertussen een nog groter offensief voor en voert tanks aan naar de zuidelijke provincies. Volgens het leger hebben vier daten in pantservoertuigen sa- dagen van gevechten aan 93 mensen het leven gekost, onder wie zeven soldaten en 59 rebel len. Een aantal rebellen is gear resteerd. De rebellen ontruimden gisteren de stadjes Altamirano en Huix- tan. Eerder hadden zij zich al teruggetrokken uit San Cristobal de las Casas en Las Margaritas. Ocosingo, waar in het weekend zwaar werd gevochten, werd door het leger ingenomen. Vol gens het leger zijn in Ocosingo en ook elders echter nog wel steeds sluipschutters actief. Verslaggevers die Ocosingo be zochten maakten melding van meerdere dode rebellen in de straten die kennelijk door solda ten waren terechtgesteld. Him handen waren op de rug gebon den. Gistermorgen in alle vroegte voerden bommenwerpers van de Mexicaanse luchtmacht aanval len uit op een arme wijk in de buurt van een legerbasis ten zui den van San Cristobal de las Casas. Soldaten ter plekke zei den dat groepjes rebellen zich verschanst hielden op posities bij het bergdorp El Corralito, iets verder zuidelijk. Volgens Eloy Cantu Segovia, een adviseur van minister van Bin nenlandse Zaken Patrocino Gon zalez, was om de bombardemen ten verzocht door militairen die waren ingesloten door rebellen. „Dit betekent dat het leger al leen gehandeld heeft uit zelfver dediging; het betrof geen straf maatregel," aldus Cantu. Helikopters van de luchtmacht vliegen over het gebied waar de indiaanse boeren. Ondertussen worden tanks aangevoerd en sol- Washington (ap) - Noord-Korea heeft de VS gezegd bereid te zijn om alle zeven erkende atoomin stallaties in het land te laten inspecteren door het Internatio nale Atoomagentschap (IAEA). Dat heeft onderminister van bui tenlandse zaken Lynn Davis gis teren gezegd. Eerder had Noord-Korea gewei gerd om een internationaal in spectieteam toe te laten en vori ge maand zei de Noordkoreaanse règering tegen het IAEA dat slechts vijf van de zeven instal laties bezocht mochten worden. Tijdens een ontmoeting van een Noordkoreaanse regeringsaf vaardiging met het IAEA, die gisteren plaatsvond, hebben de Noordkoreanen echter geen nieuwe toezeggingen gedaan. mengetrokken bij de stad San Cristobal de las Casas. De Mexicaanse regering heeft de rebellen opgeroepen tot een be stand, maar daar is geen gehoor aan gegeven. De opstandelingen van het Zapatista Nationale Be vrijdingsleger zeiden hun strijd voor betere levensomstandighe den voor de indianen in Chiapas voort te zullen zetten. De op standelingen noemen zich naar de Mexicaanse revolutionaire leider Emiliano Zapata die aan het begin van deze eeuw voor de rechten van landloze boeren streed. De plaatselijke rooms-katho- lieke bisschop, Samuel Ruiz, zei dat de rebellen niet hebben ge reageerd op een aanbod van de kerk om te bemiddelen. Ruiz zei voorts te vrezen dat de 'massale' inzet van het leger tot schendin gen van de mensenrechten zal leiden. Hij pleitte voor een staakt-het-vuren en voor de komst van internationale waar nemers, die toe zouden moeten zien op de gang van zaken. Overleg Adviseur Cantu zei dat de rege ring een aantal harde voorwaar den stelt aan een bestand met de rebellen. Voordat overleg kan worden gevoerd, moeten de re bellen eerst alle vijandelijkheden staken, hun wapens inleveren, inclusief de voorraden dynamiet die zij een dag voordat de op stand uitbrak van het staatsolie- bedrijf Pemex hebben ont vreemd, bekend maken wie hun leiders zijn en de mensen vrijla ten die zij hebben ontvoerd. On der de ontvoerde personen be vinden zich de voormalige gou verneur van Chiapas en een van de machtigste grootgrondbezit ters, Absolon Castellanos. Doodsteek De opstand viel samen met het van kracht worden van de Noor- damerikaanse Vrijhandelsover eenkomst (Nafta). Een van de rebellenleiders noemde dat ver drag de doodsteek voor de in heemse bevolking. De rebellen zijn bang dat goedkope import uit de VS zal leiden tot een lagere prijs voor de maïs van de lokale boeren. De staat Chiapas is de armste van Mexico en grenst aan Gua temala. Cantu zei dat bij de opstand Guatemalanen en Sal- vadoranen betrokken waren ge weest 'die de Maya-stammen in Chiapas manipuleren'. Er zou den zo'n 1000 rebellen aan de opstand hebben deelgenomen. De regering heeft in Chiapas rond de 14.000 militairen inge zet, aldus een bericht van het persbureau Excelsior. Een Mexicaanse regeringssoldaat naast een bestelwagen met de ontzielde lichamen van Indiaanse boeren in San Christobal de las Casas. Het regeringsoffensief tegen de opstandige boeren heeft al aan 93 mensen het leven gekost. Nederland: Groeiende twijfel over inzet van luchtmobiele brigade in Bosnië Sarajevo/Den Haag - De door moslims geleide regering van Bosnië en de rege ring van Kroatië willen een eind maken aan 'alle militaire activiteiten'. De be schietingen tussen deze en andere par tijen gaan echter onverminderd door. EG-bemiddelaar Lord Owen toonde zich dan ook zeer pessimistisch: „Ik zie een groot verschil tussen de onderhan delingstafel en de dagelijkse gebeurte nissen in Bosnië zelf." De Bosnische premier Haris Siladzjic en de Kroatische minister van Buitenlandse Zaken Mate Granic verklaarden gisteren gezamen lijk dat het nieuwste vredesplan wordt voor gelegd aan het topoverleg, zaterdag in Bonn. Dan komen de Kroatische president Franjo Tudjman en zijn Bosnische collega Alija Izetbegovic bijeen. De twee partijen zeiden verder dat ze zijn overeengekomen een vrijhandelszone voor Bosnische goederen in te richten in de Kroa tische havenstad Ploce aan de Adriatische kust. Hiermee komen de Kroaten een heel stuk tegemoet aan de eis van de moslims dat ze toegang tot de zee krijgen. De internationale bemiddelaar Lord Owen, die namens de Europese Unie belast is met pogingen om vrede in het voormalige Joego slavië tot stand te brengen, zei in een reactie dat generaals aan beide zijden zich 'nog geen seconde' gehouden hebben aan een eerder afgesloten Oudjaarsbestand. Hij toonde zich dan ook pessimistisch over dit nieuwe initia tief. Onder de inwoners van de Bosnische hoofd stad vielen gisteren volgens een voorlopige balans ten minste drie doden en 28 gewon den. Bij de hevige beschietingen op Sarajevo zijn de afgelopen dagen ruim 25 burgers om het leven gekomen en liepen tientallen letsel op. Brigade Ook in Nederland is de twijfel ten aanzien van de situatie in Bosnië groot. De Tweede Kamer twijfelt over de inzet van de lucht mobiele brigade, die eigenlijk deze maand had moeten vertrekken. Morgen willen de fracties in de Kamer van de ministers Ter Beek (Defensie) en Kooijmans (Defensie) horen hoe het kabinet denkt over Bosnië. WD-kamerlid Van Heemskerk: „Ik ben op het punt aangeland om te zeggen dat de luchtmobiele brigade niet moet afreizen. De situatie in Joegoslavië is troosteloos. De blauwhelmen onder de vlag van de Verenig de Naties kunnen weinig tot niets uitrich ten." CDA-kamerlid De Hoop Scheffer: „Als de situatie veranderd zal er opnieuw gepraat moeten worden. Het zou bijvoorbeeld geen enkele zin hebben om de brigade te sturen wanneer andere landen hun VN-troepen te rugtrekken." De PvdA is dezelfde mening toegedaan. Kamerlid Van Traa: „De situatie is zorgelijk. Of de Verenigde Naties stelt alsnog een daad of de zaak brokkelt af." Ingrijpen Frankrijk wil komende week tijdens de Na- vo-bijeenkomst aandringen op harder mili tair ingrijpen in Bosnië. Ook Canada is voorstander van die lijn. De Fransen hebben het grootste aandeel in de 12.000 man sterke VN-macht in het gebied. Dit voorjaar willen zij binnen de Veiligheidsraad praten over de voortzetting en condities van het VN-mandaat in het voormalige Joegoslavië, waar niemand zich meer aan afspraken houdt, kondigde minis ter Franpois Léotard van Defensie aan. Na de Belgische generaal Franpois Brique- mont, de bevelhebber over de VN-troepen in Bosnië, heeft nu diens directe chef, de Fran se generaal Jean Cot, onomwonden kritiek geuit over de bijna onwerkbare situatie. Cot vraagt om uitbreiding van zijn bevoegdhe den omdat hij niet langer zo maar op zijn manschappen wil laten schieten. „Mijn sol daten worden gedwongen terug te schieten als ze direct worden aangevallen. Ook al schreeuwen we dat niet elke keer van de daken, geloof me, we hebben dat al heel vaak gedaan," aldus Cot gistermorgen. Van onze buitenlandredactie De carrière van de Georgi sche ex-president Zviad Gamsachoerdia (54) kan al leen maar met termen als grillig en bizar omschreven worden. Als zoon van een beroemde Georgische schrij ver voerde hij oppositie te gen de communistische machthebbers en belandde hij herhaaldelijk in de ge vangenis. Toch was Gamsachoerdia geen 'gewone' dissident. Zijn tegen standers zouden er later gretig op wijzen dat hij zeker een keer een naar oude Sovjetbegrippen forse strafvermindering wist te krijgen. Dat gebeurde na een openbare 'schuldbekentenis'. 'Verraad' zeiden zijn opposan ten. Toen in 1989 de communisten definitief hun politieke greep op het Georgische bestuur kwijt raakten (na het bloedige neer slaan door het Sovjetleger van een nationalistische betoging in Tbilisi) greep Gamsachoerdia zijn kans. Hij werd eerst door het Georgische parlement en la ter, in mei '91, ook door het volk tot president gekozen. Als machthebber liet de man, die ooit Shakespeare en Baude laire in het Georgisch vertaalde en ook zelf boeken schreef, zijn ware aard zien. Hij regeerde als een tiran, een paranoïde machtswellusteling die velen huiverend deed terugdenken aan die andere Grote Zoon van Georgië, Jozef Stalin. Politieke tegenstanders werden opgesloten, de pers gemuil korfd, martelingen waren nor maal en Georgië raakte econo misch volledig geïsoleerd. Daar naast zocht hij voortdurend ru zie met de grote Russische buur, die hij er van beschuldigde de etnische conflicten in Georgië, met zijn Abchazische, Osseti- sche en Adzj arische minderhe den, aan te wakkeren. In Gamsachoerdia's optiek was alles wat in de Kaukasische republiek verkeerd ging te wij ten aan 'duistere machinaties van het Kremlin'. En Edoeard Sjevardnadze, de oud-Sovjet minister van Buitenlandse Za ken, was, hoewel zelf een vol bloed Georgiër, de verpersoon lijking van dat Russische kwaad voor Gamsachoerdia. Ongehinderd door enig politiek en economisch inzicht voerde Gamsachoerdia zijn land in goed een half jaar naar de rand van de afgrond en de burger oorlog. Hij kreeg de rekening gepresenteerd en werd door een volksopstand gedwongen zijn biezen te pakken. Zijn vlucht voerde hem via Armenië en Tsjetsjenië toch weer naar West-Georgië terug. Want van uit zijn thuisbasis wilde hij zijn opvolger en aartsrivaal, Sje vardnadze, van de troon stoten. Maar zijn poging mislukte. In september van het afgelopen jaar, toen de positie van Sje vardnadze verzwakt leek door aanhoudende aanvallen van de oppositie op steden als Soe- choemi, volgden Gamsachoer- dia's laatste stuiptrekkingen. In de Westgeorgische stad Zoegdi- di riep hij andermaal op de 'criminele dictatuur' van Sje vardnadze omver te werpen. Maar die laatste kwam uitein delijk als overwinnaar uit de bus, nadat hij de militaire steun van de Russen had verworven. In oktober en november ver sloegen de Georgische rege ringstroepen met rugdekking van in de regio gestationeerde Russische troepen de eenheden van Gamsachoerdia. Sindsdien is van Gamsachoer dia niets meer vernomen. Het laatste wapenfeit van de oud dissident en cultuurdrager die van president tot een in de vergetelheid geraakte dwaas degenereerde, was zijn zelfge kozen dood. Zviad Gamsachoerdia FOTO EPA Protestanten eisen aanslagen Dublin op Belfast - De Noordierse protestantse militie UVF heeft de t aanslagen van dinsdag in Dublin opgeëist, waarbij twee lichtj wonden vielen. Het waren de eerste politiek-gemotivee? aanslagen in de Ierse hoofdstad sinds jaren. In een verklarl aan media in het Noordierse Belfast zegt de illegale UVF flM Volunteer Force) dat de IRA (het verboden Ierse RepublikeirJ Leger) in feite alle verantwoordelijkheid draagt voor de bi men. Want de IRA voert een oorlog tegen het Noordierse v. aldus de protestantse rivaal van de katholieke verzetsbewegj] Australisch leger bestrijdt bosbranden Sydney - Het Australische leger is gisteren 3000 brandweer] den te hulp gekomen die in Zuidoost-Australië meer j zeventig bosbranden bestrijden. De branden hebben ir j afgelopen drie dagen aan zeker drie mensen het leven geil Meer dan 100.000 hectare bos en struikgewas is inmiddels! vlammen opgegaan. Legereenheden leggen brandgangen aar.T verspreiding van het vuur tegen te gaan. Het blussen var. I tienduizenden brandende hectares lijkt echter vooralsnog onmogelijke opgave. Schietpartij bij betoging Pakistan Larkana - De Pakistaanse politie heeft gisteren het - geopend op aanhangers van Murtaza Bhutto, de broer en nvj van premier Benazir Bhutto. Er zijn zeker vijf gewon] gevallen, van wie twee er ernstig aan toe zijn. Broer en Bhutto staan als kemphanen tegenover elkaar in de Pakistaar] politiek. De politie ging tot handelen over toen ongeveer 300 aanhang! van Murtaza vanaf het huis van Nusrat Bhutto, de moeder] Murtaza en Benazir, op weg wilden gaan naar het graf van li man, wijlen premier Zulfikar Ali Bhutto. Deze eerste door ij volk gekozen premier van Pakistan is in 1979 terechtgesteld) een politiek proces. Britse onderminister afgetreden Londen - De Britse staatssecretaris van Milieu, Tim Yeo.l gisteren afgetreden na onthullingen over een buitenechte',] kind, die leidden tot hevige verontwaardiging in de Britse p en binnen zijn Conservatieve partij. De 48-jarige, gehuwdeïl verloor de steun van zijn partij nadat bekend werd dat hij e kind heeft met de 34-jarige Julia Stent, een Conservali gemeenteraadslid in Londen. Hij bracht daarmee de ConserJ tieven in verlegenheid. Die maken zich altijd sterk voor moiej waarden en voeren juist een campagne om het belang van 1| traditionele gezin te onderstrepen. Afghaanse leger bezet vliegveld Kabul Kabul - Soldaten van de Afghaanse president Burhanudil Rabbani hebben gisteren het vliegveld van Kabul in hand) gekregen na zware gevechten waarbij tien doden vielen, terminal en een vliegtuig werden zwaar beschadigd. Onderti] sen hebben de VN elf medewerkers teruggetrokken uit t noordelijke stad Mazar-i-Sharif en is bij de grens met Oezb] kistan de militaire leider Abdul Momen omgekomen bij i helikopterongeluk. In totaal zijn bij de gevechten om i hoofdstad tussen Rabbani en rivaliserende moslim-facties, i uitbraken op 1 januari, al 2500 mensen gewond geraakt. Zuid-Afrika vormt vredesleger Pretoria - Nog voor de verkiezingen van 27 april, brenl Zuid-Afrika een vredesleger op de been. Het nieuwe leger woii| gevormd door het nationale leger, troepen van het Afrikaar. Nationaal Congres (ANC) en legers van zeven thuislanden. 11 nieuwe troepenmacht beschikt over 10.000 manschappen moet toezien op een vreedzaam verloop van de eerste nil verkiezingen in Zuid-Afrika. De eenheden worden vanaf en" maart, een maand voor de verkiezingen, ingezet. Balladur voorkomt schoolstrijd Parijs - Door bijna 900 miljoen gulden in vijf jaar tijdll besteden aan de restauratie van de openbare scholen in Frar.il rijk heeft premier Balladur wellicht een nieuwe schoolstrijd I de kiem gesmoord. Jaarlijks zal de Franse regering 175 miljorl gulden geven aan gemeenten en provincies om het scholenpai te onderhouden. Balladur hoopt hiermee de protesten tegen de afschaffing van él zogeheten wet-Falloux te ondervangen. Deze uit 1850 stammer! de wet bepaalde dat de gemeenten en provincies slechts II procent van de restauraties en verbouwingen in het bijzondej onderwijs mochten betalen. Duitse liberalen betaalden Zjirinovski Bonn - In de zomer van 1990 heeft de Russische nationalisten| leider Vladimir Zjirinovski, op kosten van de Duitse partij FDP, een bezoek aan de Bondsrepubliek gebracht. Eerde! dat jaar had hij als leider van de Russische Liberaal-democratl sche partij zijn partijprogramma aan de toenmalige FDP-voo:| zitter, Otto Graf Lambsdorff, gestuurd. De Friedrich Naumam| stichting, het wetenschappelijk bureau van de Duitse liberal betaalde de reis van Zjirinovski en zijn delegatie; toen misleid door het woord 'liberaal' in het Russische partijpro| gramma. Rotterdam (anp) - De Rabo bank wil een hogere beloning van de Robeco Groep voor het vermogen dat Rabo-cliën- ten bij de beleggingsmaat schappij hebben ingebracht. „Er wordt met de Rabo onder handeld over een betere vergoe ding", verklaarde de woordvoer der van de Robeco Groep giste ren desgevraagd. Een zegsman van de Rabo wil de gesprekken niet bevestigen: „Dit gaat de „ij li I Twee Bosniërs weerstaan de stre de vele aanvallen op de stad wageü Van onze redactie economie 'EEN BOEIENDE jongensroman schreef Cor Boonstra ooit zijn 1< het volkomen onverwachte tei van de tweede man van het Am Sara Lee Corporation en topma Nederlandse dochter Sara Lee/1 dat boek voorlopig een open eini gen. De lezers zullen even moeten op een volgend deeltje in de seri avonturen van een Friese kruide in het internationale bedrijfslevei Onduidelijk blijft wat de rede Boonstra's vertrek. Niet om gezi redenen, aldus A. Six, bestuurs van Sara Lee/DE. Six, die Boonst jaar kent en op de hoogte zegt te de de ware redenen van diens sluit ook een plotselinge, ingrijp beurtenis in het leven van de top Bovendien stelt hij dat het besl met de onderneming zelf te makei Na een begin bij Unilever maakte carrière bij de coöperatieve zui SRV, waarvoor hij de bekende winkels bedacht. Hij vertrok daa ook om 'persoonlijke redenen' inhielden dat hij het niet eens w wijze waarop een reorganisatie gevoerd. De 'man van de SRV' m< van Jeruzalem (ap) - Israël en de PLO zullen volgende week overleg in Egypte hervatten op basis van het eerder berei| principe-akkoord over grenscontroles. Hoewel de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken officieel ontkende maakte een andere, anonieme bron in het ministerie bekend dat het overleg waarschijnlijk volgende week wordt hervat op basis van het eerdere akkoord in Cairo, zoals Israël had geëist. De anonieme functionaris zei dat er gisterochtend intensief fax- verkeer op gang was gekomen tussen Tunis en Jeruzalem, waarbij de kloof tussen de standpunten razendsnel werd versmald. „Zij accepteren het document van Cairo als basis, terwijl wij accepteren dat het in Taba legitiem is om wijzigingen voor te stellen," aldus de Israë liër. Israël en de PLO onderhandelen al over de overdracht van de Gazastrook en de stad Jericho sinds 13 september vorig jaar. Oorspronkelijk zou Israël zijn leger terugtrekken vanaf 13 de cember, maar dit werd uitgesteld vanwege onenigheid over het ge bied rond Jericho en de controle van de grensovergangen naar Jordanië en Egypte. Volgens de berichten zou in Cai ro zijn besloten tot het instellen van gezamenlijke grensposten, waarbij de Palestijnen politie stationeren en het uiterlijk ver toon van vlaggen en kunnen voeren, terwijl zich het recht voorbehoudt p sonen terug te sturen. De Syrische pers heeft onder!'! sen de uitbreiding van de IsrST sche nederzetting Katzrin op] Golan-hoogvlakte scherp oordeeld. De officiële Tishrin, die geacht kan w0™, het regeringsstandpunt te ve.| genwoordigen, schreef dat ging om een gebaar dat de doeling had het vredesproces| ondermijnen. Tishrin voegd' aan toe dat Israël - als het v met Syrië wil - juist al de P kolonisten van de bezette K vlakte zal moeten terughale» I De krant reageerde op het dat de Israëlische minister Huisvesting, Benyamin Eliëzer, een dag eerder een n j we wijk had ingewijd van 1 nederzetting in dit bezette j sche gebied. Tishrin sprai een gebaar dat bedoeld v»a de hoop de bodem in te slaa is gevestigd op de komen"i van de Syrische president 1 al-Assad en de Amert»^, president Bill Clinton- presidenten ontmoeten elKa3' 16 januari in Genève o vredesproces in het Midde ten een nieuwe impuls te g Van onze Haagse redactie Den Haag - Alleen al voor het stabiliseren van de werk loosheid is in Europa een economische groei van mini maal twee procent nodig. Maar in Nederland zal de groei al hoogstens 1,75 pro cent zijn. Dat betekent dat het met de werkgelegenheid blijft kwakkelen. In 1994 komt de economie weliswaar uit het dal, maar heel moei zaam. Deze sombere boodschap brengt secretaris-generaal Geelhoed in het traditionele nieuwjaarsarti kel dat hij en zijn voorgangers op Economische Zaken telkenja- re in- Economisch Statische Be richten schrijven. De problemen in Europa en ook m Nederland zijn volgens Geel hoed niet alleen te wijten aan een tegenvallende conjunctuur, maar aan de structuur van de economie. Europa krijgt steeds RIJKSWEG ZUID 11 - ZEC POSTBUS 1175 - 4700 BD ROO TELEFAX 01650-6901

de Stem | 1994 | | pagina 4