i Lozen ouderen gaat door Het blijft tobben met het vrije verkeer in Europa Ex-verdachte van Liesbosmoord eist 649.000 gulden Meubels Half Geld D2 Peiling: CDA verliest 16 zetels Lubbers eert onbekende soldaat Zeeuwen schieten Limburg te hulp Centrales roodgloeiend na verdwijnen kiestoon Onderzoekers: 4Creatief gebruik' sociale wetten door bedrijven TV rerhoopt iets 'waardevols verloren? [ijgpraak na porei om hond litse generaal Irdt nieuwe |-chef Bosnië ainsachoerdia |eegt zelfmoord r wil Ronald pnan terug pule sneller gespoord 'computer MAGAZIJNVERKOOP De kosten van 1994 Litouwen nog niet welkom in de Navo Jongens schieten op politie-auto in Terheijden UANUARI 1994 Jarell en voert tevens een louderwetse buurtdrogist. Sen van Maribelle met het yoor Sumo-worstelen. In J worstelkunst zeer popu- Om het uiterlijk van de i zij speciale, opblaasbare It voor spektakel dat kan DE VERSCHILLEN Laat dat dan even weten 1 ma een Kleintje in De Stem (jan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze Kleintjes - lllt)riek Gevonden-Verloren naspeurt oord-Ierland? In 'Tijdsein' voor nodig is dat er ook jprreur: van de IRA tegen In de protestanten. Voorts [j de bio-boer met wie het trend in de Amerikaanse Bireeteur van het Amster- hem over het Mondriaan- I van Weelden, een exhibi- |f' heeft geschreven. nerikaanse speelfilm'uit ollen: Harrison Ford, Sean zijn speurtocht naar de i Indiana Jones plotseling, laders notitieboekje op en zowel zijn vader als de lal echter ook op het spoor. 1989. Regie: Jack Fisher. la Peck. De 21-jarige jood Ir in New York terug naar |p de Westbank en ontmoet Laila, weer. Ze worden ppeelfilm uit 1981. Regie: Jason, Kristy McNichol en nt oog in oog te staan met geleden afstond. Net als spelen in een toneelstuk feft Polly besloten weer bij noeder Shirley MacLaine foto archief de stem speelfilm uit 1983. Regie: ey Maclaine, Debra Winger loeder, een weduwe, de ene iter de harde werkelijkheid DE STEM /[/rinry ftie tegen poffen in fel Zeeland lelburg - De Gezamenlijke en Gezondheidsdienst j gaat een actie houden in [Zeeland om het gebruik van i en kankerverwekkende Hu bij Zeeuwse bouwbedrij- te dringen. De actie Lt gevoerd omdat een proef- (fjt bij een bouwbedrijf op jjwen-Duiveland geslaagd tZEELAND - 01 inesburg - Een blank Zuid- Eans echtpaar dat een man had gedood omdat ■honden hadden gepaard, is leen rechter slechts beboet B200 rand. Het echtpaar, lid [ten extreem-rechts organi- Yzou de zwarte man in 1991 L doodgeslagen omdat het [tégenstond dat een 'kaffer- paarde met hun hond. tweer MIN./MAX. 3 8 ■|3|MJ00A I ar puBij luaAoq )|ooj lpueQJee9 j Unnis :|0!M9AJ8S3J :>|eei|13J) 8 710311 000218 I I I I I DONDERDAG 6 JANUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Hilversum/Den Haag - Een verlies van 16 zetels treft volgens de laatste peilingen regeringspartij CDA, waar door die partij maar 38 ka merzetels zou behalen. Coalitiepartner PvdA komt niet verder dan 27 zetels, een verlies van 22. Tweede partij zou vol gens deze peiling van het bu reau Inter/View D66 worden met 32 zetels, terwijl de WD op 29 komt te staan. De laatste peiling van het bu reau Inter/View, die gistera vond bekend gemaakt werd in het programma Nova, is samen gesteld op grond van gegevens van 24 december. Opvallend is de achteruitgang van het CDA, dat begin december nog op 44 zetels stond. De woordvoerder van CDA- fractieleider Brinkman wijt de terugval van het CDA aan het intern gekissebis na uitspraken van De Vries en Heerma in een interview in Vrij Nederland. De twee bewindslieden bekritiseer den daar het optreden van Brinkman dat ze als te opper vlakkig en 'te weinig inhoude lijk' kwalificeerden. „Gekisse bis geeft altijd een slechte in druk," aldus de zegsman. Op grond van deze peiling zou het nog steeds niet mogelijk zijn een kabinet van twee par tijen te vormen. De huidige coalitie verliest haar meerder heid (65 zetels in plaats van 103) en ook CDA en D66, de twee grootste partijen volgens de peiling, zouden samen niet verder komen dan 70 zetels. De kleinere partijen winnen volgens de peiling allemaal ze tels. GroenLinks is goed voor tien zetels, een winst van vier. De drie kleine christelijke par tijen zouden samen twee zetels winnen, terwijl de Centrumde mocraten van Janmaat van één naar zes zetels zouden gaan. Uit het onderzoek van Inter/ View blijkt ook, dat ongeveer een derde van de kiezers nog steeds niet weet wat ze op 3 mei gaan stemmen. mfflififi7' „en, regen «rminderd blijven de pressies ook onze regio orzien van water, jeren regen, en vandaag [at regen alweer op het jramma; alleen is het :koud. [lork - De Britse luitenant- fraai Sir Michael Rose volgt ielg Francis Briquemont op [bevelhebber van de VN-troe- lin Bosnië. Rose, die woens- |ö4 jaar werd, is opperbevel- ier van de Britse landmacht. Iiverd onlangs in de adelstand pen, In beginsel zal hij eind li maand het bevel gaan voe- (over de ruim 12.000 blauw- len in Bosnië. |fOOK BUITENLAND - A4 u- Zviad Gamsachoerdia, Jerste democratisch gekozen put van Georgië, heeft ord gepleegd. Hij sloeg de I: aan zichzelf nadat hij door panden in het nauw was Zijn vrouw Manana gisteren meegedeeld, achoerdia werd 54 jaar. Hij 31 december 1993 een fian zijn leven gemaakt in i'irp in het westen van Ge- i-Daar had hij vorig najaar 1 mislukte poging gedaan m de macht te komen in ihliek ten zuiden van de pasus. fBUITENLAND - A4 jhven PSV gaat alles in pk stellen om Ronald Koe- '!®g te halen naar Eindho- an, die nog een jaar JMract staat bij Barcelo- Ptdaar wel oren naar. (SPORT- B1 Door een koppeling ptanden kunnen bedrijfs wagen vanaf deze week >el eventuele fraude ach- P Met één druk op de (kunnen ze controleren of P die een uitkering aan- |al van iemand anders een Ps of salaris ontvangt, uputerbestand maakt van «i dle een Sofi-nummer fduidelijk wat zijn arbeids- iWkeringssituatie is. •'NNENLAND - A3 Den Haag (anp) - Bedrij ven maken 'creatief' ge bruik van de sociale zeker heid om oudere werkne mers te lozen. Van een be leid om het beroep op wao en ww te beperken is nau welijks sprake. Dat blijkt uit een onderzoek.dat Bureau Berenschot heeft ver richt in opdracht van de Organi satie voor Strategisch Arbeids marktonderzoek (OSA). Volgens het rapport hebben werkgevers in veel gevallen be lang bij een vroegtijdig vertrek vah oudere werknemers. Om hen kwijt te raken worden niet al leen de vut, maar ook de werk nemersverzekeringen benut. De regelingen functioneren daarbij als 'communicerende va ten', aldus de onderzoekers. Als de ene regeling minder aantrek kelijk wordt doordat de overheid het gebruik ervan aan banden legt, neemt het beroep op andere mogelijkheden toe. De werkgevers zijn niet tevreden over de instrumenten die ze heb ben om oudere werknemers kwijt te raken. Ze vinden dat ze te weinig invloed hebben. De beslissing om vervroegd uit te treden kan alleen de werknemer nemen en voor de wao is een beslissing van een verzekerings- geneeskundige noodzakelijk. Lagere uitkering De werkgevers zijn volgens het onderzoek voorstander van een systeem waarbij de uitkeringen voor uittredende ouderen aan zienlijk lager zijn, met de moge lijkheid om zich particulier bij te verzekeren. Aan werknemerszij de is dat bespreekbaar, mits er een deugdelijke overgangrege ling komt voor degenen die nu op het punt staan uit te treden, aldus het rapport. Volgens de onderzoekers houdt de wens van bedrijven om oude re werknemers af te stoten niet alleen verband met de noodzaak tot personeelsvermindering die het gevolg is van de moeilijke economische situatie. Ook de snelle technologische verande ringen, fysieke problemen en verminderde motivatie bij oude ren spelen een rol. Het vroegtij dig vertrek van ouderen blijkt slechts zelden tot problemen te leiden in de bedrijven. (ADVERTENTIE) Tussen de bedrijven door - na een gesprek met president Clinton en voor een ontmoeting met minister van Buitenlandse Zaken Christopher - benutte premier Lubbers gisteren zijn bezoek aan de Verenigde Staten voor een uitstapje naar de befaamde militaire begraafplaats Arlington. Hij legde er een krans bij het g.rafvan de onbekende soldaat. foto anp SPORTMAX wjk- JimsiE ITU7un* KENZO CtiotoonSch Olivier Strelli Ginnekenweg (markt) 368.4835 NM. Breda GROOTSE DONDERDAG-VRIJDAG ZATERDAG VANDAAG IN DEZE KRANT Terwijl de lonen dit jaar niet of nauwelijks zullen stijgen, gaan prijzen, ta rieven en accijnzen wel omhoog. Vooral de treintarieven en de brandstof-accijnzen zijn aanzienlijk gestegen. ZIE CONSUMENT - DEEL D inhoud 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland praten volgende week dinsdag, tijdens hun weke lijks beraad, over de mogelijkhe den op een of andere manier hulp te geven aan slachtoffers van de overstromingsramp in Limburg. In welke vorm die hulp verleend kan worden, is nog onbekend. Ook wordt even afgewacht wat het Rijk intussen gaat doen. De Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) is ontvankelijk voor verzoeken van de provincie om medewerking bij hulpverle ning, aldus gisteren voorzitter J. van der Doef, burgemeester van Vlissingen. Het eerste initiatief in Zeeland om de overstromingsslachtoffers te helpen is inmiddels al geno men. De plaatselijk politieke groepering Bewoners Belangen Reimerswaal maakt uit het ver kiezingsfonds 1500 gulden over op gironummer 777. Er komt verder een voorstel aan het col lege van B en W om de gemeente Reimerswaal een gulden per in woner te laten overmaken. Ge wezen wordt op de hulp die Zeeland na de'watersnoodramp van 1953 uit alle delen van Ne derland kreeg. Zeeuwen die nu al willen bijdra gen aan leniging van de nood kunnen vanaf vandaag terecht bij alle filialen van Albert Heijn. Daar staan tijdens de openings uren collectanten van het Rode Kruis met bussen klaar om bij dragen aan het Nationaal Ram penfonds in te zamelen. Dat wordt politieauto's wassen DBH Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het vrije verkeer van personen in de Europese Unie wordt, een jaar na het instellen van de interne markt, nog op allerlei manieren belemmerd. Dat zegt de in Brussel gevestigde lobby-organisatie Ecas, die opkomt voor de belangen van de Europese burgers. De organisatie stelt in de eerste week van februari een klachtenlijn in gebruik voor iedereen die problemen ondervindt met het ene Europa. Ecas gaf gisteren op een persconferentie het voorbeeld van een in België woonach tige Nederlander. Die wilde vorig jaar januari, enkele dagen nadat de interne markt een feit was, in Vlissingen met de Olau-line naar Sheerness varen. De ferry maatschappij weigerde hem echter de toegang tot het schip, omdat de man slechts zijn Belgische verblijfsvergunning en geen paspoort bij zich had. De Nederlander heeft zich inmiddels tot de rechter gewend. Ecas heeft de zaak bij de Europese Commissie aangekaart. Vol gens een woordvoerder van Ecas is de Belgische verblijfsvergunning een geldig reisdocument binnen de Europese Unie. De weigering van Olau om de Nederlan der aan boord te nemen is volgens' Ecas in strijd met artikel 7a van het Verdrag van van de Europese Unie. Als de Europese Commissie voor 1 februari geen bevredi gend antwoord geeft, stapt de organisatie naar het Europese Hof. In januari 1993 opende de Brusselse orga nisatie al een speciale telefoonlijn om te onderzoeken hqe de interne markt func tioneerde. Daarbij kwamen klachten aan het licht over identiteitscontroles op vliegvelden, in treinen en havens. Ner gens in de EU, zo bleek, werden grens controle-posten volledig afgeschaft. In woners van de Europese Unie met een andere nationaliteit zijn vaak slachtoffer van discriminatie. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Frank Heeren (27) uit St.Willebrord, die ruim een jaar onschuldig heeft vastgezeten voor de moord op de Bredase assistent-accountant Sjef Delahay, heeft via zijn advocaat J. Boone een schadevergoeding van de Staat geëist van 649.000 gulden. Heeren kreeg destijds een ver oordeling van zes jaar voor de moord op Delahay, die in sep tember 1988 op de parkeerplaats langs de A58 bij het Liesbos werd doodgeschoten. Hij zat uit eindelijk 373 dagen uit. Op 12 oktober 1993 sprak het gerechtshof in Den Bosch hem echter in hoger beroep vrij. Vol gens advocaat Boone heeft Hee ren sindsdien geen werk kunnen vinden. „Er was een baan, maar die ging niet door toen men daar hoorde waarvan hij verdacht is geweest," aldus Boone. Naar zijn zeggen gaat het niet zo best met Frank Heeren. „Dat jaar zitten heeft hem aangepakt. Hij heeft er een duidelijk trauma door opgelopen. Ik zie hem niet meer aan het werk komen. Dat is de Nederlandse Staat te verwij ten, want de politie heeft een ondeugdelijk onderzoek inge steld," vindt de advocaat. Hij vraagt een bedrag van 500.000 gulden als materiële schadevergoeding. Daarnaast wil hij van het gerechtshof een immateriële schadevergoeding van 400 gulden voor elke dag dat Heeren in voorarrest heeft geze ten. „Normaal wordt 150 tot 200 gulden per dag uitgekeerd, maar ik vind dat de lange duur zwaar mag meewegen," zegt mr. Boone. De vijf ton heeft Heeren, in de visie van de raadsman, nodig om van te leven. „Hij kan dat be drag wegzetten en van de rente rondkomen. Hij hoeft dan niet in de bijstand." „Ik verwacht er overigens weinig van, want het Bossche Hof keert zelden een schadevergoeding uit. Eigenlijk is de vergoeding aan mensen die ten onrechte in voor arrest zijn geplaatst, in ons land bijzonder slecht geregeld." Van onze verslaggever Breda - PTT Telecom moet alle zeilen bijzetten om er voor te zorgen dat de telefooncentrales niet overbelast raken. Sinds het bedrijf besloot om vanaf 4 januari de kiestoon tus sen netnummer en abonneenum mer te laten vervallen draaien de telefooncentrales op hun uiterste capaciteit. Vooral mensen die blijven wach ten totdat ze de vertrouwde, maar verdwenen, kiestoon te ho ren krijgen zorgen er voor dat de centrales slechts met grote moei te alle telefoongesprekken aan kunnen: de lijnen blijven langer bezet dan normaal. Volgens J. van Weele, regiochef van PTT Telecom en verant woordelijk voor de telefooncen trales Zeeland en Roosendaal e.o. van het telefoondistrict Bre da, is er nog geen sprake van overbelasting, maar wordt de (ADVERTENTIES) Berlijn/Moskou/Vilnius (afp/rtr) - Netzomin als andere ex-Oost bloklanden moet Litouwen reke nen op snelle toetreding tot de Navo. Volgens de Verenigde Staten is uitbreiding van het Atlantisch Bondgenootschap op dit moment niet aan de orde. Ook de'Duitse regering wil niets weten van een spoedig Navo-lidmaatschap voor landen als Litouwen. De rege ring in Bonn zal zich bij de Navo-topconferentie van vol gende week vooral beijveren voor een betere Europees-Ame rikaanse samenwerking. Premier Lubbers sprak gister morgen na een ontmoeting met de Amerikaanse president Clin ton zijn steun uit voor het Ame rikaanse plan om een aparte or ganisatie in het leven te roepen voor de ex-Oostbloklanden. De woordvoerder van de Russi sche president Jeltsin wees het Navo-lidmaatschap van de Baltische staat af. Uitbreiding van dat bondgenootschap tot zo dicht bij de Russische grenzen, kan tot destabilisatie van het gehele gebied leiden en een ne gatieve reactie uitlokken van de publieke opinie in Rusland. ZIE OOK PAGINA A2 Christine Barker Decorations, meubelgroothandel, import- en export-bedrijf, verkoopt te Sprang-Capelle, diverse beurs en toonzaalmodellen leren zit meubels voor half geld en an dere, met zéér hoge kortingen aan particulieren. Grote keus uit 2-3 zitscombi's, (relax)fauteuils in de mooiste leerkwaliteiten en kleuren, (en ook mooie glazen salontafels) Wie nu of binnenkort nieuwe leren meubels nodig heeft kan vandaag van 10.00-17.00 uur, vrijdag van 10.00-21.00 uur of zaterdag van 10.00-17.00 uur zijn slag slaan bij Christine Barker Decorations Kerk straat 113 Sprang-Capelle. (750 m vanaf de weg Waalwijk- Tilburg). apparatuur wel zwaar op de proef gesteld. Ondanks de breed uitgemeten reclame-campagne van PTT Te lecom zijn blijkbaar nog heel wat mensen niet op de hoogte van de veranderingen die het Nederlandse telefoonnet onder gaat. Zo is ook de eerste kiestoon aangepast aan de eisen van deze tijd. Deze toon is hoger geworden omdat de moderne randapparatuur zoals modems en faxen makkelijker op die toon reageert. Ook het internationale toegangsnummer voor rechts- streeks bellen met het buiten land is veranderd, van 09 in 00. Omdat PTT Telecom verwachtte dat er hier en daar storingen zouden optreden is besloten om de tweede kiestoon in fases te laten verdwijnen. Vandaag zijn de telefooncentrales van Breda IJpelaar, Dongen, Bergen 'op Zoom en Oostburg aan de beurt om over te schakelen. PTT Tele com hoopt op 16 januari klaar te zijn met de operatie. Van onze verslaggeefster Terheijden - Twee veertienjarige jongens uitTerheijden hebben gisteravond in hun woonplaats met een luchtbuks een politie wagen beschoten. Ze werden prompt gepakt. De politie was net op zoek naar de jongens, die tussen 19.15 en 21.15 uur op de Moerdijkseweg vlak buiten de kom van Terheij den, met een luchtbuks passé-' rende voertuigen probeerden te raken. De politie pakte de twee jongens op en overlegt nog over de straf. PEILING Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Pareer Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer s Naam: nieuwe abonnee: Postcode:_ Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch 84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam:1 Adres: Postcode: Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) 5 1 De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT'DIE JE WAT ZEGT I—-l

de Stem | 1994 | | pagina 1