Een gedreven Zaamslagse wil Europa it 4Prov Boze kunst Nieuwe economische supermacht China heeft verarmd binnenland Rijkswater sta; -DE STEM- DE STEM Kunst en bijsta DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Falend beleid ZVnZT'ek Camel Amalgaan Oud-Statenlid Jopie Boogerd-Quaak doet gooi naar zetel in Straatsburg DESTEM WOENSDAG 5 JANUARI 1994 A Het aantal mensen, dat op zoek is naar een betaalde baan, neemt dagelijks fors toe. De groei van de werkge legenheid blijft daar momen teel ver bij achter en naar het zich laat aanzien is er eerder sprake van inkrimping dan van uitbreiding van het aan tal arbeidsplaatsen. Het zoeken naar een passende baan betekent voor een snel groeiend aantal werklozen een steeds fellere concurren tiestrijd. En die strijd wordt nog verder aangewakkerd door een beleid, dat - op zijn zachtst gezegd - niet met ac tuele ontwikkelingen meegroeit. Zo draagt het beleid, dat be paalde groepen voorrang ver leent bij het zoeken naar een arbeidsplaats, op een inkrim pende arbeidsmarkt op geen enkele wijze bij tot het oplos sen van problemen. Het schuift de problemen slechts door van de ene groep naar de andere. Zo'n beleid brengt echter wel het gevaar van een toenemende polarisatie met zich mee. Vele mensen wor den onder druk van een feller wordende concurrentie tegen elkaar uitgespeeld. En de druk op dit proces wordt nog groter door de negatieve ge volgen van de jarenlange af braak van sociale zekerheid. Ondanks de toenemende be zorgdheid over de opkomst van extreem-rechts, wijst niets erop dat men dit proces werkelijk wil tegengaan. De polarisatie in de samenleving neemt juist als gevolg van het falende beleid van politiek en maatschappelijke organisa ties alleen maar toe. Zo schept men dus zelf zogezegd de voorwaarden voor iets, waar men zich dan weer zor gelijk over uit kan spreken. Een recente ontwikkeling in de serie van beleidsblunders is het plan om bepaalde cate- gorieren werkzoekenden te verwijderen uit de registratie van de arbeidsbureaus. Oude re en langdurige werklozen en drugverslaafden zouden volgens dit plan niet langer geholpen worden door het ar beidsbureau. Wederom een voorbeeld van beleid, waar mee men geen enkele pro bleem oplost. Het omgekeer de is zelfs het geval: er ont staan juist nieuwe problemen door. Door bepaalde groepen werklozen uit de registratie van arbeidsvoorziening te verwijderen, verdwijnt een mogelijkheid om een goed in zicht te hebben in de werke lijke omvang van de totale wer .loosheid. En ook hier schuift men de problemen simpelweg door naar de be treffende groepen. Werkelijke oplossingen voor de geschetste problemen moeten in een heel andere richting gezocht worden. Op de eerste plaats moeten er veel meer inspanningen ver richt worden om de werkgele genheid uit te breiden. In af wachting van resultaten hier omtrent moet de bestaande werkgelegenheid eerlijker verdeeld worden en dient de discussie over het loskopppe- len van arbeid en inkomen -ofwel het invoeren van een i -'""OövCV, le*e'srea9eren °P De stem redact,» blh /ntel«>rten en te bewerken. I o^at/sch dat de ",et lil/ redactie het mpt aandPwteensis, basisinkomen - opnieuw le ven ingeblazen worden. Drs. J. Noordhuizen Bergen op Zoom Ook al ben ik een niet-meer roker, toch met belangstelling het artikel over het Camel-ju bileum gelezen. Camel en Cir cus hebben namelijk iets zo als 'Breda' en 'Van Bever' dat hadden. Want de 'camel' Engels voor dromedaris) Old Joe, die model stond voor het merkbeeld, kwam uit de ge weldige stal-tenten van de reizende circusgigant Barnum Bailey. Deze 'greatest show on earth' reist nog steeds, in hallen, niet meer met de ten- tenstad waar Ilonka Karoly- Van Bever drie jaar sterretje was. In 1901 was Barnum een paar weken onder barre omstan digheden in Nederland, ook in Breda. In de rijke circus verzamelingen van particulie ren en instellingèn als het Theater-instituut in Amster dam worden affiches, huis- aan-huis bladen van het cir cus zorgvuldig bewaard. Soms komen ze te voorschijn. Op het ogenblik trekt een circusaffiche-collectie langs alle Akzo-bedrijven. En van Van Bever was het topje van de ijsberg aan materiaal even in Breda. Frits van Dixhoorn Breda Mijn persoonlijke ervaring, naar aanleiding van het arti kel 'Bang voor kwik' in De Stem van 27-12-1993: Ik had al jaren talloze klach ten, onder andere oorsuizen, tandvlees ontsteking, ver stopte neus, chronische moe heid, droge mond en hyper- ventilatie.'lk heb diverse on derzoeken gehad, waaronder bloedonderzoek (niets te vin den). Ook een elektro-accu- puncturist heeft mijn amalg- aanvullingen (totaal 16 stuks) doorgemeten (niets te vin den). Toch heb ik ten einde raad al mijn vullingen laten vervangen door witte vullin gen, en zie het verrassende resultaat: al mijn klachten zijn verdwenen als sneeuw voor de zon. Voor mij is het nu wel duide lijk: amalgaan is wel degelijk schadelijk voor de gezond heid. Jan Vermeulen, Terhei j den Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13,30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. 5 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. i Door onze redacteur Jan Jansen EEN oud liedje, dat al meegaat zolang ze naar het Europees par lement wil. Als we er mekaar over spreken - als nawee van geregeld contact in Zeelands be stuurscentrum - luidt steevast de openingsvraag: 'Hoe kan een doorwrochte democraat als jij bent nou iets voelen voor een nog zo weinig democratisch in stituut, waar de kiezer mijlenver vandaan staat?' Doorgaans is haar verdediging geduldig. Dat dossiers uiteraard minder gevaarlijke wapens zijn dan kanonnen. En zo meer. Deze keer wordt ze er een beetje kre gelig van. „Dat begint nou toch een mythe te worden, die steeds maar wordt opgeklopt." Tel je zegeningen, raadt ze aan. „Met Maastricht is het weer een stukje democratischer geworden, kreeg het parlement meer bevoegdhe den." Hoewel ze de scepsis van de verslaggever kent, kwam het te lefoontje: „Ik heb je nodig." On bekommerde openheid die het ingebakken wantrouwen tegen politieke dieren afzwakt; en goed voor een verhaal is ze altijd wel. „Precies," zegt zé later thuis. „Vertel dat er dan wel bij. En ook dat ik veel minder kans krijg om mijn verhaal te slijten dan mijn concurrenten die alle maal wel lijntjes hebben met de media in Den Haag of Brussel..." Jopie Boogerd mag door de D66- commissie Terlouw bij de top vijf van Euro-kandidaten zijn geplaatst, en haar partij mag kans maken op vijf zetels in Straatsburg, zeker van verkie zing is ze allerminst. Wereldbe roemd in Zeeland, waar ze in Provinciale Staten jarenlang ha merde op democratische begin selen, warmte-krachtkoppeling en Europese samenwerking, bleef bekendheid in het land uit; ook al doet ze nu bij D66 lande lijk iets hoogs. En de volgelingen van Van Mier- lo hanteren natuurlijk een ijze ren democratie: meeste stemmen gelden. Geen manipulatie zoals in Rottenbergs PvdA. Nee, de leden beslissen - dezer dagen - in een algemene stemronde wie er naar het Europarlement mag. Dus moet ze zich profileren. „Op schrift kennen ze je, je hobby's, je antecedenten, noem maar op, maar dat is niet genoeg. Je moet aan de bak. Dat is heel zwaar hoor, zo'n openlijke procedure, maar ja, ik ben nu eenmaal min der bekend dan Bertens en Brinkhorst (topduo van de lijst, jj)-" 'Nu eenmaal' is ze ook een aan hangster van één Europa, daar is niks aan te doen. „Willen we niet terugvallen tot benedenmaatse democratieën en ook economie- en, dan moeten we Europees. De stichters van de Europese Ge meenschap hadden het grootste gelijk van de wereld. Je moet Al te vriendelijk vrijt de hond pootje, wat hij moet bekopen met verbanning naar het erf; kwispelend tussen trotse pauwen. Ook bladerloos staan de hoge oude bomen hier met hun kruinen te pronken in het late licht van zo'n winterdag dat van de langs een lineaal geploegde polder een aquarel maakt. Wie zou in dit monumentale Zeeuwse ruimteland schap haar dagen niet liever doorbrengen dan in Brusselse EG-burelen? De bewoonster van deze prachtboerderij dus. Het oud-statenlid Jopie Boo gerd-Quaak, een gedreven Zaamslagse, die namens D66 nog maar eens een gooi doet naar een zetel in het Europarlement. Wat bezielt haar? Jopie Boogerd zal vaak de prachtboerderij bij Zaamslag moeten verlaten als ze in het Europarlement komt. FOTO WIM KOOIJMAN Europa afhouden van interne oorlogen. De voormalige Sovjet unie is nu toch wel een afschrik wekkend voorbeeld. Streef naar iets dat bindt, zeg ik. En dat is niet alleen een economisch ver haal. Daarom ben ik zo blij met de Europese Unie, die duidelijk verder gaat." Ja maar, wat stelt die eenheid in de praktijk nou voor? „Goed, de EG heeft niets klaar gemaakt in ex-Joegoslavië. Maar toch moet je blijven streven naar een zodanig verenigd en demo cratisch Europa, dat je de wes terse beginselen mondiaal hoog kunt houden." Hoogdravend? Ze neemt de Gatt, wereldwijde overeenkomst over handel, bij de kop om aan te tonen dat ze verder kijkt dan economische belangen. „Ik ben in principe voor de Gatt, maar niet alleen om de handel. Zo'n overeenkomst moet ook aan an dere fundamentele voorwaarden voldoen. Op milieugebied bij voorbeeld. En wat mij persoon lijk betreft - het staat nog niet in ons programma - ook met een sociale dimensie. Je kunt niet zonder." 'Je moet bruggen slaan...' Cliché, maar volgens de Zaamslagse zeer van toepassing op de Euro pese instellingen. Al in het over zichtelijke gebied van een Eure- gio ervaart ze dat. „Daar zie je hoe moeizaam burgers en groe pen worstelen met de dagelijkse dingen, verschillen in de sociale wetgeving, de belasting, allerlei regeltjes. Dat zijn de dingen die de burger aangaan." Zulke oneffenheden gladstrijken is haar inzet bij de verkiezingen. „Daar heb ik mij op gekandi deerd. Niet zozeer héV buiten lands beleid, laat dat maar over aan mannen als Bertens en Brinkhorst, die hebben daar meer ervaring mee. Ik ben er voor het gewone handwerk, voornamelijk in de grensregio's, contacten met sociale partners, tussen havensteden waar de handel en dienstverlening sterk groeiende sectoren zijn. Daar ge beurt het en daar moet je dus bij zijn." Ze wil zoeken naar 'onorthodoxe middelen' om met burgers in contact te komen en neemt een voorbeeld aan GroenLinkser Herman Verbeek, Europarle mentariër die 'avond aan avond' praat met boeren over het be leid. En dat 'een coalitie met de pers' nodig is, steekt Jopie Boo gerd ook niet onder stoelen of banken. Graag anders dan het nu vaak gaat. Gruwend: „Dan krijg je van die cynische stukjes, vooral in de Nederlandse pers. Daar buiten ligt het anders hoor, maar ja..." Een zucht van vertwijfe ling. „Nederland, niet alleen de pers hier, is zo naar binnen ge keerd. Als je nou kijkt naar de discussie over de reorganisatie van het bestuur. Die houdt to taal geen rekening met Europa. Onbegrijpelijk." Los van de Euregio die Zeeland met de Vlaanderens vormt en los van de toenadering die de drie zuidelijke provincies samen zoe ken over de grens, is ze als voorzitter van het regionaal be stuur arbeidsvoorziening (dat over de arbeidsbureaus gaat) in Zeeland betrokken bij 'auton ome projecten' vanuit dit RBA. „Daar zijn we bijvoorbeeld bezig met grensoverschrijdende ar beidsbemiddeling. Dat is toch geweldig: wie bij het arbeidsbu reau in Terneuzen binnenloopt, of in Breda of in Maastricht, die krijgt daar ook banen of be roepsopleidingen over de grens aangeboden. Zo moet het gaan, zoals ook gezondheidsregio's bij elkaar aan zouden moeten slui ten. Maar ja, daar lopen mensen nog voortdurend aan tegen Haagse regels die dat onmogelijk maken. Al zit er gelukkig bewe ging in. Ze moeten ook wel, aan Europese wetgeving valt niet meer te ontkomen. Kijk naar de vrouwenemancipatie. Die is bij ons het hardst aangepakt vanuit Europa, daar konden ze niet om heen." Verder kijkend dan haar eigen werkterrein ontwaart de Zaam slagse de bedreiging die uitgaat van het ingestorte oostblok. Achter het weggetrokken ijzeren gordijn ontvouwt zich een bloe dig tafereel van nationalisme en primitieve territoriumdrift. He meltergend daar, en het heeft ons beroofd van die wel zo over zichtelijke ene vijand, die als Europees bindmiddel fungeerde. Er sluipt een aarzeling in haar verhaal, die je niet vaak hoort. „Tja, de toekomst is veel b wikkelder geworden. Een k en klaar scenario om die prol men op te lossen, zie ik niet. toch, het intellect is er wel, arbeid is nog tamelijk goedk) Onderschat de potentie Oost-Europa niet..." „Maar het is natuurlijk tisch moeilijk over te schakj op democratisch denken. Jai lang is het initiatief uit die sen gehaald. Het kost vele ja om dat terug te krijgen, "h wens, is het in het Westen niet zo dat we te veel naat overheid kijken als het sis gaat? En dat geldt daar nog' sterker." Het nationalisme dat ook West-Europa overal de kop steekt, ziet ze als een uitvloei van onzekerheid. „Van zich begrepen voelen door de j> tiek, denk ik. Vooral mensen het economisch moeilijk hebb voelen zich in de steek Voor een deel zullen ze toch oplossing bij zichzelf mos zoeken, voor een deel kun structuren .veranderen, maat maakbare samenleving is vo goed voorbij. Dat is niet dus. Maar ik zeg ook: laat m sen niet in de steek bij die of vierde kans die ze nodig h ben. De tijd dat je een baan# het leven had, ligt achter Wie dus wil of moet veranda moet je behulpzaam zijn." Jopie Boogerd ziet nog werk voor grote groepen baanlot „Te veel werk gebeurt nu nie zwart. Dat moet verande door de lasten op arbeid te v lagen. Iedereen weet dat moet. De wig, het verschil tusi bruto en netto loon moet laag, vinden we allemaal. D zijn ongewone oplossingen vi nodig, die de politiek kenne' maar niet weet te vinden, laatste jaren is die wig m groter geworden. Hoe dat ko Tja, dat zijn de bekende ritu dansen van de politiek. En ti moeten we het op de politii agenda krijgen, want anders ten de Janmaats het op de ap da en dan zijn we verders huis." Ach, de politiek. Na haard scheid van de staten moest even afkicken, maar haar w bij de arbeidsvoorziening brac afleiding. „Ik had het naar zin in die baan. En weet je ook: je hoeft je niet meer voor durend te verantwoorden, bi niet meer de schietschijf op verjaardagsfeestje." Toch is Europa haar het ris: waard. Wil ze er een stukje p vé-leven op die prachtboerdi bij Zaamslag voor inleven Dag boerenkool-met-worst; E ropa, met je recepties en etent; aan de lopende band, Hen come. „Ik zal wel meedoen, so: doe je aan tafel beter zaken in een vergadering, maar 6 drijfveer is het absoluut niet denk je dat die kant van 1 werk gauw zat bent. En ai zover zit ik hier toch niet Brussel..." Door onze correspondent Jan van der Made China wil volgend jaar naar een economische groei van negen procent en is hard op weg om in de volgende eeuw een economische supermacht te worden. Heel China? Nou ja, behalve het enorme bin nenland dan. In veel gebieden leeft men nog onder de ar moedegrens en worden ver woede pogingen gedaan om de economische boom van de kustprovincies bij te benen. Zoals de Autonome Regio Ningxia en het noorden van de aangrenzende provincie Shaanxi. „Er lopen veel gekken rond hier", fluistert mijnheer Tie Han, woordvoerder van het plaatselij ke bureau Buitenlandse Zaken. „Kijk maar naar die zwervers. Je kunt het zien aan hun ogen. Het is de armoede. De ongeletterd heid. Er is enorm veel inteelt. Ze genieten nauwelijks tot geen on derwijs, en begrijpen niets van de gevolgen van seks tussen fa milieleden." Iets kleiner dan Nederland en met een inwonertal van bijna vijf miljoen is Ningxia het arm ste gebied in China. In het zuide lijke gedeelte van de provincie, geïsoleerd door woestijnen, ge teisterd door droogte en misoog sten, ligt het gemiddelde salaris op dertig gulden per jaar. Behalve een hoog percentage verstandelijk gehandicapten kampt het zuidelijke deel van Ningxia met nog nijpender pro blemen: 1,8 miljoen mensen le ven nog ver onder de armoede grens en het ideaal van 'de buik vol' en 'warmte', ofwel voedsel, kleding en onderdak, is hier nogv lang niet bereikt. Alleen Yinchuan, de hoofdstad van het Autonome Gebied, oogt Armoede in China: een gemiddeld jaarinkomen van 30 gulden of helemaal geen werk. foto ap wat rijker. Omdat Ningxia een gebied is waar minderheden wo nen (Hui, moslims die zich in vroeger eeuwen als soldaten van Chengis Kahn in heel China ves tigden, maar zich vooral in het huidige Ningxia wonen) geniet het een voorkeursbeleid uit Pe king. Voornaamste doel: de be strijding van de armoede. Neem de Gao Xin Technological an Industrial Development Zone, een gebied van vijf vierkante kilometer, een van de weinige ontwikkelingszones in China, die na een recente crackdown open mochten blijven. Uit het niets werden in twee jaar tijd batterijen flats, kantoren en fabrieken, afgewisseld met neo realistische sculpturen uit de grond gestampt. „Wat Peking ook beslist, deze ontwikkelings zone blijft open", verklaart vice- burgemeester Feng Jionghua. „De zone is essentieel voor de ontwikkeling van het volk van Ningxia." Men produceert floppy's, rubbe ren banden, er is een olieraffina derij, er wordt geëxperimenteerd met 'schone' steenkool en er staat (dankzij een Nederlandse lening van 1,3 miljoen gulden) een fabriek voor melkprodukten. Belastingen die door de plaatse lijke regering worden geïnd, worden gebruikt voor infra structurele projecten en verlich ting van de regionale armoede. Maar ondanks een voor buiten landers interessante belastingre geling (twee jaar belastingva kantie en drie jaar verminderde belasting) blijft de overzeese be langstelling miniem. Op dit mo ment heeft Ningxia honderdder tig joint ventures (waarbij de buitenlandse partners voorna melijk afkomstig zijn uit Hong kong en Taiwan), minder dan één procent van alle joint ventu res in China. Meer geld is er uit Peking te halen. De hoofdstad stelde in de afgelopen veertig jaar meer dan vijftien miljard gulden aan bin nenlandse ontwikkelingshulp ter beschikking; hiernaast moeten een zachte lening uit Canada (28 miljoen gulden) en een ontwik kelingsprogramma van het (in Rome zetelende) World Food Program dat voor de import van 90.000 ton graan zorgt, de ergste lasten verlichten. Buurprovincie Shaanxi geniet geen voorkeursbehandeling door Peking. Maar in het arme noor den van de provincie heeft men een eigen toverdrank die moet leiden tot welvaart: de Geest van Yan'an. De weg tussen Yinchuan en Yan'an, met drie miljoen inwo ners de grootste stad in Noord- Shaanxin, is onverhard. Aan vankelijk voert hij door de ein deloze Mu'us-woestijn waar zoutvlakten zich uitstrekken tot aan de einder. Dit gebied vorm de eeuwenlang de noordelijke grens van China, gemarkeerd door de Grote Muur, die hier slechts bestaat uit een afgekalf de slang van aangestampte aar de en alleen herkenbaar is aan de regelmatige uitstulpingen, ooit wachttorens die vuursigna- len doorseinden bij onraad. In Shaanxi verandert het land schap dramatisch. De weg kron kelt omhoog langs de ravijnen van het lössgebergte dat onder dak biedt aan herders die er grotten in hebben uitgehakt. On danks de vruchtbare löss groeit er niets, omdat regen tot een minimum beperkt blijft. Tot op de dag van vandaag houdt de plaatselijke bevolking regendansen, waarbij de dansers verwoed op kleine rode trom meltjes slaan in de hoop op re gen. Een gebied waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Ooit noemden de communisten het 't Shaan-Gan-Ning Grensge bied (naar de provincies Shaan xi, Gansu en Ningxia). Van 1935 tot 1947 was hier het bolwerk tegen de Nationalisten en Japan ners gevestigd waar de geest van 'eenvoudig leven en hard wer ken', 'op jezelf staan' en 'trouw aan de Communistische Partij' heerste. Deze Yan'an-geest werd opge waardeerd tot een soort levens overtuiging die uiteindelijk (vol gens de Chinese propagandama chine) leidde tot de overwinning in de burgeroorlog in 1949. ?G« social oi»f Anno 1993 wordt de 'Geest® Yan'an' opnieuw aangewer ditmaal voor de overwinning een nieuwe revolutie: die 'moderniseringen en de Social' tische Markteconomie' „Yan'an is het Koeweit vanCi na", beweert Su Jianrong, secs taris van de plaatselijke gouvt neur. „We hebben oüe, stee kool, gas, alles." Alleen: er niemand in geïnteresseerd and Noord-Shaanxi te ver weg en het klimaat (droog, ver ond nul in de winter) niet erg schikt is. Maar door haar status als Mot ment van de Revolutie komeni jaarlijks zo'n zeshonderdduize kaders uit alle delen van' land naar Yan'an. „Om de van Yan'an te bestuderen", tegelijkertijd wordt die onder invloed van de tische markteconomie smeed tot een handelsmiddel. Het fanatisme waarmee autol teiten in Yan'an de 'Geest' wi verkopen is een bewijs voor W wanhoop. Een bezoeker uit king verzucht, na anderhai' dag Yan'an: „Ik ben blij dat' weer weg kan. Er is hier-abr luut niets te halen." 'De Ya»'2; geest', muzikaal onderstreepti plaatselijke karaoke-bars revolutionaire liederen waar Mao-pakken gestoken Parl!: functionarissen op meedein werkt op zijn lachspieren ergste is, dat ze het nog serie" nemen ook." Yan'an en andere gebieden China's binnenland, zoals de A' tonome Regio Ningxia, w* genoegen moeten nemen met81 plaats op de zijlijn van de vormingen. In het beste kan men een graantje ken, maar het zal nog la voordat 'China's Koeweit' doende interessant is om invasie van buitenlands kap'1 uit te lokken. jitat Van onze Haagse redactie Den Haag - Vele tientallen kunstenaars hebben gisteren vergeefs geprobeerd om mi nister D'Ancona (Cultuur) aan de telefoon te krijgen. Ze belden haar nummer op het ministerie van WVC in Rijswijk, maar de bewinds vrouw is met vakantie. Si n; al Den Haag - Rijkswaterstaat ir verleden keer op keer gewaar mingskansen aan de boorden v schuwingen zijn door de provir wind geslagen. Dat zegt de voormalige hoofdin- par genieur-directeur van Rijkswa- dat terstaat Limburg ir. J. Hoogland sch. deze week in het weekblad Else- „W vier. Hoogland werkte in de ja- van ren tachtig in Limburg en is nu nog hoofd van de hoofdafdeling wa- late ter van Rijkswaterstaat in Den das Haag. ten ma Namens Rijkswaterstaat Lim- Hei burg had Hoogland zitting in de nee provinciale planologische com- spr missie die bestemmingsplannen loe] moet beoordelen. Hoogland zegt gen in die commissie telkens gewaar- ko: schuwd te hebben als er weer Ta: plannen aan de oevers van de bui Maas werden gepresenteerd. Hij ma noemt het voorbeeld van het dn ziekenhuis in Venlo dat midden in de uiterwaarden is gebouwd. „Bij de beoordeling van de be stemmingsplannen buitengebied Go hebben wij steeds vanuit onze Vo invalshoek het gevaar van over- vrc stromingen gesignaleerd en ter overstromingskansen aangege- vin ven. Dat was de normale gang on< van zaken", aldus Hoogland, die me in september 1980 een kaart met sta daarop de gebieden die bij hoog- de water zouden overstromen. Op we enkele details na klopt die kaart dis volgens Hoogland perfect met de bes situatie van de watersnood. bec Hoogland vermoedt dat provin- sch cie en gemeenten niet hebben jul beseft wat het betekent dat er zit statistisch gezien een kans op rap overstroming is van bijvoorbeeld de eens in de 250 jaar. Men heeft De volgens hem niet begrepen dat ku die mogelijkheid zich dan toch aai vrij snel achter elkaar kan voor- we doen. Ier sta sai Steunbedrag Ondertussen is er nog geen dui- Co delijkheid over de hoogte van lm het steunbedrag dat het kabinet ge( wil uittrekken als schadecom- las pensatie voor de wateroverlast. dri Berichten als zou het kabinet al me van een veel hoger schadebedrag no; (tot rond 20 miljoen gulden) uit- wo gaan, stuitten op een ontkenning Kr bij de woordvoerder van de mi- ka nister-president. De Tot nog toe stelde het Rijk 43 pe miljoen gulden ter beschikking 16 aan bedrijfsleven (28 miljoen) en lai als UITEINDELIJK VINDEN minister D'A secretaris Wallage van sociale zake geeft om in het kader van een aangi 1 januari kunstenaars over dezelfd ander zonder inkomsten. Want - hoe de Tweede Kamer - hun beider min alternatief. In de loop van dit voorja; Maar tot dat moment hebben de we zekerheid: de wet zoals die er ligt. E plichten als alle andere uitkeringsc met langer een uitzonderingspositie da een half jaar uitkering bereid zijl als ze dat weigeren, kan stopzetting De kunstenaars, verenigd in de B kunstenaars, spreken daar schande diensten met dat stopzetten van di h hk2°'an9 het ministeriële altern; "ebben de kunstenaars gelijk als ze andere criteria moeten gelden? Jt eeuwen heen sterk afhankelijk gewe H?r,jV00r over had in vrijheid en c at de kunst het in zeer belangrijk! «at, het bedrijfsleven en de welge e hebben er menige belangrijke ku aar een volwassen samenleving g ®t gewild is. Verkoopbaarheid is oor de waardering door degene die u-j" enterium voor de kwaliteit van i kot: l n egeüng de toekomst van wnrA.ta stellen van de vraag of zij von p> waardering wel degelijk Ann - ls te verwerpen. herlerzii s moeten er wel criteria do °ePs9roeP van kunstenaars beht moofïevenheid hebben zich in hu nen f rusten in het sociale van! na piv Va- 9roeP maken ook ve vat hüuu tl)d 2ouden moeten concl hen ia o 3ek°zen. Net zoals in el een U'tzonderingspositie niet

de Stem | 1994 | | pagina 2