Duizenden ^asa^va^ feestdagen naar Fijnaart banen weg in zuivel' t v 'k Nu echte Gelderse 't Is SALE bij IKEA! \0 [jTTjJ w%m H mwi'i" l V. W i Werknemer wacht strengere keuring Toeristenbelasting asielzoekers mag Maas verstomt gebed nonnen Met kortingen S tot wel 60%. OYOTA UNITED COLORS OF BENETTON. terneuzen hulst sluis o ij - S. HEEL TOYOTA. I plaatselijk kan er weer aardig wat water vallen bij I een stevige wind. [Werken voor ten uitkering' Hakenkruisen op Roosevelthotel Amerikaanse [erzwijgt prijs litesse: weer nteresse in [Iutsaers |CIA vernietigde palingsdossiers' pM-directie pat terug it x v* v X v',.% Gevolg van regeling wao-boetes Zaamslagse wil Europa in Clinton wil graag advies Lubbers Ch Echte Gelderse rookworst, verpakt, 1 /Q 250 gram *7 GLADBO slaapbank. VN-generaal: handdoek in de ring Prins geeft prins zijn vliegbrevet Antwerpse politie houdt rijdende drugwinkel aan Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 DE STEM 710311 00021 I I I I I WOENSDAG 5 JANUARI 1994 134e JAARGANG [het weer 4 I MIN /MAX. tl gf&gs 03Q- ERVICELIJN lag t/m vijdag var, 10 tot 12 uur en van kunt u gratis bellen met onze service- Daar kunt u ook terecht voor het adres van bi| u m de buurt. Aanbiedingen zijn geldig rdag 8 januari 1994 opnieuw regen 1 Een kersverse oceaan depressie gaat er een echte regendag van maken. lliddelburg - De tijd is rijp om j langdurig werklozen een te- aprestatie voor hun uitkering verlangen. Dat vindt de sectie beland van de Brabants- Jeeuwse Werkgevers. Volgens joorzitter Van Gelder van de jectie Zeeland, wordt het tijd (oor 'onorthodoxe maatregelen', fan Gelder vindt het een taak fan de gemeenten en de arbeids- lureaus om zijn voorzetje verder lt te werken. zie zeeland - c1 leraeuzen - Het Roosevelthotel 1 Terneuzen is in de nacht van Baandag op dinsdag beklad met lakenkruisen en racistische leu- De actie heeft zeer waar- jhijnlijk te maken met de komst i de asielzoekers. De eigenaar het Roosevelthotel wil zo'n t.ehonderd asielzoekers voor In periode van vier tot vijf laanden onderdak verschaffen, i Zierikzee is voor de derde baal in korte tijd de asielzoe- itisboot Roni 1 in Zierikzee met |men bekogeld. De politie heeft i verband hiermee drie perso- len aangehouden. |zie zeeland -cl [allahassee - De grap die onder lar.nen de ronde doet, dat vrou- Ien hun mond niet kunnen hou ten, gaat bepaald niet op voor Jen kapster van 43 in de Ameri- Jaanse staat Florida. Drie maan- [en nadat Johnnie Mosley in de patsloterij maar liefst 30 mil- oen gulden had gewonnen, ver leide ze haar man Charles het nieuws op de avond voor lerst. Ze drukte manlief het innende lot in de hand met de loerden. „Dit is het beste wat ik f dit jaar geven kan. Ik hou van osendaal - Vitesse, dat be- i is Hans Gillhaus kwijt te pn, heeft hernieuwde belang voor RBC-spits John ïïsaers. Ook FC Utrecht is in - markt voor de aanvaller van NOranje. I ZIE SPORT - B1 ■ashington - De Amerikaanse JMme dienst CIA heeft een loot deel van de dossiers over geheime experimenten met Poactiviteit vernietigd, zegt gerenommeerde wetenschap- Steven Aftergood. Daardoor 1 nooit de totale omvang van f Proeven bekend worden. Gis- 1 is een onderzoek naar de IPfflraenten begonnen. i® buitenland - a4 |obal 'lerdam/Moskou - Andrei anchov, de eigenaar van Money Managment ontkent dat het bedrijf heeft gestort in de verkie- 'jj&as van de ultra-nationalis- :®e partij van Zjirinovski. De ^sterdam gevestigde firma kwam vorige week in op- ';ak via berichten in de Russi- 5 krant Sevodnja. Nenachov !an plan de krant voor de te slepen. buitenland- a4: |V,'e Jan ae 9even geen geld Politiek' Wees gegroet f. Den Haag (anp) - In de Nederlandse zuivel verdwijnen de komende jaren duizenden banen. Dat voorspelt het Produkt- schap voor Zuivel. Volgens voorzitter H. Schelhaas is er overal sprake van een aan zienlijk afname in werkgelegen heid. Schelhaas zei dat gisteren in Den Haag in zijn traditionele nieuwjaarstoespraak. De zuivel- voorman baseert zich onder meer op aangekondigde sanerin gen in de sector. Die kosten ten minste 2000 arbeidsplaatsen. Daarnaast kost het Gatt-ak- koord ongeveer 500 arbeids plaatsen, omdat de gesubsidieer de export van kaas terug moet. Daarmee zal het aantal arbeids plaatsen in de zuivel ver bene den de 16.000 kómen, zo ver wacht Schelhaas. Dat is nog niet alles. „Het belangrijkste deel van het werkgelegenheidsverlies laat zich echter verklaren uit de doorzettende trend naar schaal vergroting." Ook voor de boeren heeft de schaalvergroting gevolgen. Het aantal melkveehouders nam in 1993 af met 2500, een daling van zes procent. In 1992 daalde het aantal nog met 2000. Momenteel telt Nederland ruim 40.000 melkveebedrijven. Tien jaar ge leden waren dat er ruim 20.000 meer. Schelhaas verwacht dat er in 2005 nog slechts 26.000 be drijven over zullen zijn. Die zullen met minder koeien verhoudingsgewijs meer produ ceren. Tien jaar geleden telde Nederland nog 2,5 miljoen melk koeien. In 2005 is dat naar ver wachting nog slechts de helft. Produceerde een koe in 1983 per jaar nog 5600 kg melk, haar afstammeling zal in 2005 jaar lijks 8500 kg produceren. Schelhaas vindt dat Nederland te gemakkelijk besluit goede landbouwgrond om te zetten in natuurgebied. Volgens hem zal het overheidsbeleid op het ter rein van natuur, milieu en ruim telijke ordening meer invloed hebben op de melkproduktie dan de invoering van de zuivelquota in 1983. „Het verlies van hon derd hectare landbouwgrond be tekent het verlies van dertien arbeidsplaatsen." De Nederlandse zuivel heeft ver geleken met andere agrarische sectoren een redelijk goed jaar achter de rug. Ook voor de ko mende jaren wordt, ondanks een wat lagere melkprijs, geen crisis verwacht. LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze Haagse redactie Den Haag - Werknemers moeten steeds beter in hun vel zitten. Om aan een wao-boete te ontkomen let bijna tachtig procent van de werkgevers extra streng op de gezondheid van sollicitanten. Bovendien zal vijftig procent van hen werkne mers met een grote kans op arbeidsongeschiktheid sneller ontslaan. Sleen (anp) - Eigenaars van bungalowparken die asiel zoekers huisvesten, kunnen in principe van de gemeente een aanslag voor toeristenbe lasting in de bus krijgen. Dat gebeurt in ieder geval in gemeenten die het voorbeeld volgen van het Drentse Sleen. Deze gemeente bracht een ver huurder van huisjes voor nood opvang van vluchtelingen over 1992 bijna 5000 gulden aan toe ristenbelasting in rekening. Met succes, want de beheerder die de huisjes aan WVC ver huurt, kreeg nul op het rekest toen hij een klacht indiende bij de Leeuwarder belastingrechter prof.mr. E. Aardema. Hoewel de VANDAAG IN DEZE KRANT Wat bezielt een demo- crate in hart en nieren te vechten voor een zetel in een ondemocratisch in stituut als het Europees parlement? De Zaam slagse Jopie Boogerd- Quaak is heel stellig: 'We moeten gewoon Euro pees'. ZIE PAGINA - A2 rechter vindt dat nauwelijks sprake is van toerisme,gaat het wel om personen die tijdelijk in een gemeente wonen zonder te zijn ingeschreven; en dat is de basis van toeristenbelasting. Aardema zei niet te kunnen oor delen over de billijkheid van de wet. Dat is aan de politiek. PvdA-woordvoerder Melkert reageerde gisteren verrast op het besluit van de gemeente om toe ristenbelasting te heffen. Hij noemde het vreemd dat de ge meente dit instrument gebruikt om aan inkomsten te geraken. Het kenmerkende van toeristen is dat zij kunnen kiezen uit vrije wil. Maar vluchtelingen verke ren in een geheel andere situatie, aldus Melkert. Voor Maltha Glasrecycling in Fijnaart breekt na de feestda gen een drukke tijd aan. Uit alle delen van het land worden er flessen aangevoerd die rond kerst en de jaarwisseling gretig zijn geleegd. Hier verdwijnt de inhoud van een glasbak uit Utrecht op de glasberg van Maltha. Per seconde komt er twintig kilo glas binnen en dat gaat 24 uur per dag, zeven dagen per week zo door. Op het ogenblik deponeren Ne derlanders ongeveer driekwart van hun niet-statiegeldflessen in de glasbak. FOTO ANP/KOEN SUYK INHOUD 2 KATERNEN BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Steyl - Eeuwig had het gebed moeten duren dat de slotzus ters in Steyl rond 1915 be gonnen. Om beurten hebben ze het gebed zonder einde al die jaren voortgezet, dag en nacht. Tot een paar dagen geleden. Toen moesten de ro ze zusters de altijddurende aanbidding als gevolg van de watersnood afbreken. De Dienaressen van de Heilige Geest van de Altijddurende Aan bidding, zoals de orde van de zusters in de roze habijten offici eel heet, doen hun naam al de cennialang alle eer aan. Het spreekt voor zich dat de 39 non nen in het moederhuis niet licht hebben besloten het gebed af te breken. Overste Maria Adjutrix: „Juist daarom zijn we zo lang mogelijk in het klooster gebleven. Je geeft een traditie niet zo maar op. Maar toen we al een tijdje zon der stroom en de verwarming zaten, hebben we moeten beslui ten zolang naar een naburig klooster te gaan. Daar zijn we onmiddellijk doorgegaan met bidden, maar na een paar dagen was bijna de helft van de zusters ziek geworden. Spijtig genoeg hebben we toen alsnog moeten opgeven." De kapel waar normaal 24 uur per etmaal minstens één roze zuster zit te bidden, ligt er nu al een paar dagen verlaten bij. Aan het versieren van de kerstboom die bij het Allerheiligste staat, zijn de zusters niet meer toe gekomen. Minstens zo opmerkelijk als het afbreken van het 'eeuwige' ge bed is het feit dat de slotzusters als gevolg van de extreem hoge Maas nu voor het eerst sinds hun intreding buiten de muren van hun klooster komen. Normaal komt een roze zuster alleen bij hoge uitzondering buiten haar geïsoleerde wereldje, bijvoor beeld als ze medische hulp nodig heeft. Sommige van de roze zus ters waren al dertig, veertig jaar niet meer buiten geweest toen de Maas hen op kerstavond ver dreef. Hoe de kloosterlingen die over gang hebben ervaren, daarover wil de overste van de roze zus ters nu niet praten, beduusd als ze nog steeds is van de ingrijpen de veranderingen die de roze zusters moeten incasseren. Overste Virgilinde van de mis siezusters, die de slotzusters hebben opgenomen, wil er wel wat over kwijt. „Ik weet dat de roze zusters als de dood waren dat ze geëvacueerd zouden wor den en bij gezinnen terecht zou den komen. Ze waren dus heel blij dat ze bij ons terechtkonden. Dat maakte de overgang wat minder drastisch, al is het leven bij ons toch een heel stuk we reldser dan de roze zusters ge wend zijn. Tot onze grote verba zing hebben de meesten zich vrij gemakkelijk aangepast. Dat neemt niet weg dat de zusters blij zijn als ze zich over een of twee weken weer kunnen terug trekken in hun eigen klooster." ZIE OOK BINNENLAND - A3 ZIE OOK ECONOMIE-A5 Washington (anp) - Premier Lubbers is een ervaren Europees staatsman, wiens advies door president Clinton zeer op prijs wordt gesteld. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat aan de vooravond van Lubbers' bezoek aan Clinton. Het feit dat Lubbers wordt genoemd als mogelijk opvolger van Delors als president van de EU maakt zijn advies alleen maar waardevoller. „Het is de glazuur op de taart," aldus de functionaris. Er staan in het gesprek Clinton-Lubbers geen belangrijke bilaterale zaken op de agenda. De functionaris noemde de Amerikaans-Neder landse betrekkingen 'een van de meest probleemvrije relaties.' Hij deed wel een verwoede poging om de fricties in de verhouding tussen Europa en Amerika zo klein mogelijk voor te stellen. (ADVERTENTIES) Goed idee na alle diners en liflafjes: stamppot lof'n boterham) met een echte, stevige, eerlijke, sappige rookworst. Maar dan ook wèl een beste! Van 100, 350 of 250 gram. De laatste nu extra voordelig. Deze aanbieding geldt t/m zaterdag 8 januari a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cd Dat blijkt uit een Nipo-enquête, gehouden in opdracht van het KNOV, de werkgeversorganisa tie voor het midden- en kleinbe drijf. De werkgevers willen zo de kans zo klein mogelijk maken dat hun werknemer arbeidson geschikt wordt en zij daarvoor een wao-boete (malus) moeten gaan betalen. Ook blijkt dat 63 procent van de werkgevers personeel minder snel een vaste arbeidscontract zal aanbieden. De vorig jaar in gevoerde boete bedraagt, afhan kelijk van de bedrijfsgrootte, twee, drie of zes maanden sala ris. KNOV-voorzitter Kamminga concludeerde gisteren in zijn Sarajevo/Brussel (anp/rtr) - De Belgische generaal Fran cis Briquemont vertrekt nog deze maand als bevelhebber van de VN-troepen in Bosnië- Hercegowina. Dat is het resultaat van al het ongenoegen dat hij de laatste tijd herhaaldelijk heeft geuit over het gebrek aan middelen en soldaten van de VN om de Bosnische bevolking te bescher men. De Belgische minister van De fensie Leo Delcroix bevestigde dat zijn regering VN-secretaris- generaal Boutros Boutros Ghali heeft verzocht Briquemont van zijn functie te ontheffen. De be velhebber zou al begin vorige maand hebben gevraagd zijn werk te mogen beëindigen, nog voor hij de VN scherp kritiseer de. De 59-jarige Belg, die in juli 1993 de Fransman Philippe Mo- rillon opvolgde, zei onlangs dat er nog eens 10.000 blauwhelmen nodig zijn om de VN-taak in Bosnië behoorlijk uit te kunnen voeren. Hij kritiseerde het be sluit van de Britse en Franse regering hun troepen dit voor jaar terug te trekken en verweet de machtsbeluste Bosnische lei ders zich niet om het lot van de bevolking te bekommeren. ZIE OOK BUITENLAND - A4: Briquemont is moe en verbitterd nieuwjaarstoespraak dat de hui dige bonus/malus-regeling ave rechts werkt. De regeling moet er juist toe leiden dat (gedeelte lijk arbeidsongeschikte) werkne mers sneller aan de slag komen en langer in dienst blijven. „Maar de neveneffecten die nu optreden liegen er niet om: het zal voor gedeeltelijk arbeidson geschikten alleen maar moeilij ker worden om aan een baan te komen." In het overleg tussen staatssecre taris Wallage (Sociale Zaken) en de werkgeversorganisaties om tot herziening van het boete-sys teem te komen zit weinig schot. De werkgevers weigeren nog steeds aan een tafel te zitten met de werknemers om over de boete te praten. Wallage gaat binnen kort praten met het kabinet over deze situatie. De werkgeversorganisaties wer ken binnenskamers wel aan al ternatieven. Uit het Nipo-onderzoek blijkt verder dat slechts dertig procent van de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf zich wil ver zekeren tegen de risico's van ziekteverzuim. Met ingang van 1 januari van dit jaar wordt bij ziekte geen ziekengeld meer uit betaald voor de eerste twee of zes weken van het verzuim (af hankelijk van bedrijfsgrootte). De werkgever moet het loon ge woon doorbetalen. Volgens Kamminga willen de werkgevers de situatie eerst eens aanzien. Eindhoven - Kroonprins Willem Alexander krijgt op dinsdag 18 januari zijn bre vet voor het vliegen op een F-27 van de Koninklijke Luchtmacht uit handen van prins Bernhard. Dat gebeurt op de vliegbasis Eindhoven, waar Willem Alexander de afgelopen maanden een militaire vliegopleiding genoot. De opleiding was een eerste aanzet tot een nadere ken nismaking met de Neder landse krijgsmacht. Zijn moeder, koningin Beatrix, ziet dit als een essentieel onderdeel van de voorberei ding op het koningschap. Van onze verslaggever Antwerpen - De Antwerpse politie heeft deze week in het centrum van de stad twee inzittenden van een rijdende drugwinkel aangehou den. De Rijkswachters ontdekten dat de twee, een Nederlander en zijn Duitse vriendin, vanuit een geparkeerde auto drugs verhandelden. Bij controle bleek zich in het voertuig 130 gram speed, 100 xtc-pillen en een gram cocaïne te bevinden. Een dag eerder noteerde de Sinjorenstad alweer de eerste drugdode van het jaar. Vorig jaar kwamen veertien mensen om in de Scheldestad ten gevolge van een overdosis verdovende middelen. (ADVERTENTIE) ZUIVEL I Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I I I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1994 | | pagina 1