Meer werklozen in zorgsector atkist a3 Minister Andriessen geeft Limburgse bedrijven voorlopig 28 miljoen Spoorwegen 'gaan ervoor' Nordholt haalt uit naar politieke partijen Werkloosheid in gezondheidszorg en welzijnssector stijgt met 17 procent Verdachte van schietpartij blijkt ontvoerder Heineken Bouw- en Houtbond in actie tegen ww-maatregel de stem fkz2f commentaar I Meevaller Haven Amsterdam staakt massaal voor elf jongens BINNENLAND KORT DINSDAG 4 JANUARI 1994 llARI 1994 Ipectaculaire aanval; Iren. Hij heeft zijn oj |r Garcia Villalol enlandse Zaken 01 geven om de media fetaan. Zelf weigert i Sd woorden vuil te rnaj Ihet voorval. Voor letitelde Garcia Vil|a| pctie gisteren aanv;. een binnenbrandji llloot de regering he zetten tegen de rebel] emen in de zuidelijk J Chiapas, waar In nazaten van de Ms| ten leven, zijn echtel gisteren. De regio Els het kruitvat vs pit komt ook omdat i onderdak biedt aa luizenden vluchtelinge oor geweld geteisterdi (Guatemala. 1 mensenheugenis deell tan grootgrondbezitteil (belangen behartigt ziel lerende Partij van dj pionaliseerde RevolutiJ president Salinas de lakens uit. Zij mei] bhtone bevolking oJ |loze wijze uit. van de indianen on en een rechtvaardig! van de landbouwgrond 'en op dovemansoren. 1 ]n een dialoog regerej leger met de gevanj jig een marteling va (ders. Tientallen val de afgelopen jaren o] tige wijze vermoord In. pnflict heeft de katho de zijde van de arraj gekozen. Een aant; J - aanhangers van dt| ligstheologie - zit achtei] regens het organiseren kraakakties. Ie tekenen van ontwa-J lerilla-aktiviteiten kwa-l tig jaar juli, toen hetf j gebied rondom vulkaan] Volcan bombardeerde! |man para-troepen veeg- trainingskampen van] leven van de kaart. De] nse media noemden de] le destijds overtrokken] alle proporties, omdat] de regio wees op de] 1 van een linkse verzets- pst recente conflict be-l ontslag van de uiterst |e bisschop van San] de las Casas. De paus |mgr. Samuel Ruiz - bij-l 1 de rode bisschop - eind Ide laan uit, omdat hij er Tressieve ideeën op na-| Ie kerkvorst zou na her ijk aandringen van presi-] linas hebben gehandeld ingen beweren dat inse staatshoofd leeft om de diplomatieke] ingen met het Vaticaan ien. Deze werden vorig itember na 135 jaar her- steekt vooral de oppo- arlementair buitenspel als WD'er of D66'er jard over is, en daar n mee doen. CDA en un wensen al lang en ilegd en waarschijnlijk al overlegd. De coalitie dA zal binnen de kort- kket van lastenverlich- na wat ruzie over en dljard precies vandaag groot belang bij de tocht naar de lasten- de meevaller eenmalig :t het niet op - valt er len, omdat de tekorten vigheid in 1995 dubbel ijn. [•klaring is dat de minis- ,inig zijn geweest: 'niet ingen' of 'onderuitput- officieel. Afgesproken n gewoon niet gedaan, ïjkheid: de belastingen op dan vermoed, or d. Pas als de meevaller liefst afkomstig uit de cus, is het verantwoord ot lastenverlichting. De :ou wat omlaag kunnen, •rspremies; altijd goed in pende werkloosheid, beeld zo vlak voor de ets bij te kleuren span- rs De Korte en Van Rey i wat vragen te formule- rinister beloven dat hi atte Zuid-Nederland za' zit 't met de lastenver- D66 kwam met vragen, 'aar komen de vier mil- Kok heeft genoeg tijd ïggen. Tot 3 mei nog. Van onze Haagse redactie pen Haag - Minister Andriessen (Economische Za ken) trekt voorlopig 28 mil joen gulden uit voor directe steun aan Limburgse bedrij ven die het zwaarst getroffen zijn door de wateroverlast. Meer concrete toezeggingen over hulp aan Limburg kwamen er I gisteren niet van de zijde van de regering, Andriessen, landbouw minister Bukman en staatstecre- taris Van Rooy (Economische Zaken) praten vanavond hier over verder. Van de 28 miljoen die Andries sen gisteren toezegde gaat maxi maal vijf miljoen gulden in het fonds dat de Limburgse onder nemers voor elkaar in het leven hebben geroepen. Bedrijven storten hier geld in om collega's te helpen bij het herstellen van de schade, zodat zij hun zaak kunnen hervatten. Voor elke gul den die de bedrijven in dit fonds storten, schenkt Andriessen ook een gulden. De minister versoepelt voorts de noodkrediet-regeling voor het midden- en kleinbedrijf. Bedrij ven die hierop een beroep doen, hoeven geen 7,5 procent rente te betalen, maar slechts de helft daarvan. Tevens vervalt de pro visie van 3 procent. Andriessen, die deze maatregel zondag reeds bekendmaakte, schat in dat dit EZ zo'n 23 miljoen gulden zal kosten (verlies aan rente-inkom sten en provisie en het risico van leningen die niet terugbetaald kunnen worden). De minister van EZ vindt, even als het Limburgse bedrijfsleven, dat er een snelle taxatie moet komen van de totale schade. Hiervoor worden extra mensen van bijvoorbeeld het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (IMK) naar Limburg gestuurd. Over drie weken zitten de Lim burgse ondernemers opnieuw bij Andriessen aan tafel. Beide par tijen hopen dat de totale schade dan bekend is. In een eerder stadium heeft het kabinet al 15 miljoen gulden toegezegd voor het gedupeerde Limburg. Dat geld was niet voor het bedrijfsleven maar voor par ticulieren bestemd. Het landbouwbedrijfsleven heeft gisteren eveneens overleg ge voerd in Den Haag. De Limburg se Land- en Tuinbouwbond (LLTB) heeft daar een eerste schade-berekening neergelegd, die uitgaat van een totale schade voor boeren en tuinders van 24 tot 33 miljoen gulden. In totaal zijn 250 tot 300 bedrijven door de wateroverlast gedupeerd. Na bestudering van de eerste 62 ingevulde formulieren blijkt de gemiddelde schade per bedrijf 95.000 gulden te bedragen. Schade-experts gaan de komen de dagen aan de slag om de precieze schadebedragen vast te stellen. De gemeente Gennep maakt zich ondertussen op voor een nieuwe confrontatie met de nog steeds niet getemde Maas en Niers. De waterstand in het Niersstadje zal volgens Rijkswaterstaat de ko mende dagen een maximale hoogte bereiken van 11.80 meter boven NAP: dat is ruim één meter lager dan de kerstvloed die het stadje een miljoenen- schade berokkende. Indien het water inderdaad op de verwachte piekhoogte uit komt en het ook nog eens flink gaat regenen,,- dan verwacht Gennep dat er straten blank ko men te staan in de oude kern alsook in de lager gelegen delen van Ottersum en Heijen. Zeist (anp) - De werkloosheid in de gezondheidszorg en de welzijnssector is het afgelopen jaar met maar liefst 17 procent toegenomen. Het aantal aanvragen voor een ww-uitkering nam met tien pro cent toe; bovendien blijven dege nen die al een ww-uitkering hebben langer dan in het verle den van werk verstoken door de afname van het aantal vacatu res. Dat blijkt uit cijfers die de Be drijfsvereniging voor de Gezond heid, Geestelijke en Maatschap pelijke Belangen (BVG) gisteren bekend heeft gemaakt. De BVG verzorgt nu een werk loosheidsuitkering voor 44.000 personen. Als de huidige ontwik keling zich voortzet zal dit aan tal eind van dit jaar zijn opgelo pen tot 50.000. Het aantal personen dat via de BVG een arbeidsongeschikt heidsuitkering krijgt, is vorig jaar toegenomen met 4 procent tot ruim 85.000. Deze stijging is voor een deel veroorzaakt door de onduidelijkheid over de nieu we wetgeving, aldus de BVG. Die onduidelijkheid heeft er toe geleid dat in de afhandeling van aanvragen een achterstand is op getreden, waardoor vaker een voorlopige wao-uitkering moest worden toegekend. De BVG heeft scherpe kritiek op de wijze waarop de meest recen te wetgeving op het terrein van de sociale zekerheid tot stand is gekomen. Dat de nagestreefde daling in het aantal uitkeringen niet gehaald is, moet volgens de BVG dan ook in verband worden gebracht met de vele wetswijzi gingen. De bedrijfsvereniging in de gezondheidszorg is er na de gang van zaken rond de wet terugdringing ziekteverzuim niet gerust op dat nieuwe wetgeving in de toekomst minder rommelig zal verlopen. Amsterdam (anp) - De man die zondagavond na een dodelijke schietpartij met de douane in Amsterdam werd gearresteerd, blijkt tot de groep te behoren die in 1983 biermagnaat A. Heineken en diens chauffeur A. Doderer ontvoerde. Volgens de Amsterdamse politie is de verdachte de 42-jarige Amster dammer J.C.B. Op het lichaam van B. vond de politie 'enkele kilo's verdovende middelen', van een niet nader gespecificeerde soort. Tevens bleek de man in het bezit van een vuurwapen. Het is nog niet duidelijk of B. ook het fatale schot heelt gelost, j De schietpartij kostte een 44-jarige douanier het leven. B. werd in een been getroffen. De schietpartij was het dramati sche sluitstuk van een achtervol ging door de hoofdstad. De dou aniers kregen tijdens een routi necontrole van een Colombiaans schip in de haven een auto in de an, waarin twee mannen za- ten. Toen de twee werden bena derd, gingen zij er vandoor, met de douane in hun kielzog. De achtervolging eindigde op de Pesthuislaan, op het terrein van bet voormalig Wilhelmina Gast- buis in Amsterdam-West, toen de chauffeur van de vluchtende ]auto zichzelf klemreed. Bij de schotenwisseling werd de dou- anier door een kogel in de borst getroffen. De man overleed kort daarop in het ziekenhuis. Van de tweede verdachte ontbrak gis teravond nog elk spoor. De politie stelde zondagavond een onderzoek in op het Colom biaanse schip, dat eerder door de douanerecherche aan de routine controle werd onderworpen. Het vrachtvaartuig ligt afgemeerd in het westelijk havengebied. Drie personen werden gearresteerd, op grond van de opiumwet. Vol gens de woordvoerder staat de nationaliteit van het drietal nog niet vast. Op het schip werd niets in beslag genomen. B. werd in oktober 1984 veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf wegens zijn aandeel in de ontvoering van Heineken en Do derer, na een eis van zestien jaar. Heineken en Doderer werden bijna drie weken gevangen ge houden. Het bierconcern werd circa 35 miljoen gulden afge perst, waarvan een deel spoor loos is gebleven. Volgens douanevoorlichter F. Janssen was de doodgeschoten douane-surveillant een ervaren man, die volledig conform zijn instructies handelde. Met een gratis kop koffie voor de reizigers. Zo hebben de Nederlandse Spoorwegen het jaar waarin het bedrijf gaat verzelfstandigen ingeluid. 1994 wordt het jaar waarin het bedrijf los van de overheid haar eigen koers gaat bepalen. De spoorwegen stimuleren de werknemers onder het motto: We gaan ervoor'. foto anp Den Haag (anp) - De Bouw en Houtbond FNV gaat actie voeren tegen de plannen om het recht op een ww-uitke ring aan banden te leggen. Dit heeft R. de Vries van de bond gisteren aangekondigd in zijn nieuwjaarstoespraak. Staatssecretaris Wallage van So ciale Zaken wil dat in de toe komst alleen werknemers die 39 weken aaneengesloten per jaar hebben gewerkt nog een beroep kunnen doen op een ww-uitke ring. Nu is die periode nog 26 weken. Onder zijn leden is volgens De Vries grote onrust ontstaan om dat zij straks slechts een beroep kunnen doen op de bijstand, wanneer zij tijdelijk werkloos zijn. „De flexibiliteit en mobili teit van de bouwwerknemers wordt nu door de staatssecreta ris gestraft." De aanscherping die Wallage van plan is, treft volgens De Vries vooral de 220.000 werkne mers in de bouwnijverheid. Gro te groepen bouwwerknemers werken op contracten die door gaans een kortere looptijd heb ben dan de 39 weken die Walla ge voorstelt. Daardoor komen de bouwvakkers in de bijstand te recht wanneer het contract af loopt. De Vries wijst er op dat mede door de seizoensinvloeden veel werknemers in de bouwnij verheid slechts zeven tot acht maanden per jaar aan de slag kunnen. Eind december vorig jaar stuur de de Bouw- en Houtbond FNV een brandbrief over de kwestie aan Wallage, maar een antwoord daarop is tot op heden uitgeble ven. Het kabinet steunt de plan nen van de staatssecretaris, maar de Tweede Kamer moet nog akkoord gaan. Voorzitter B. van der Weg van de Industriebond FNV haalde gisteren uit naar de werkgevers. Die falen volgens hem bij het naleven van het centraal ak koord, waarin afspraken zijn ge maakt over het scheppen van banen en loonmatiging. Daar mee roepen de werkgevers zelf forse looneisen (2,5 procent) van vakbonden over zich af. Met die nieuwjaarsboodschap opende Van der Weg gisteren in Leersum de nieuwjaarsbijeen komst van zijn bond. De vak bondsvoorzitter hekelde de ma nier waarop werkgevers zich de afgelopen maanden hebben uit gelaten over de toekomst van de Nederlandse economie. „Van een nieuwe koers is bij werkgevers nog bitter weinig te merken. Als slechte schippers houden ze hardnekkig vast aan de oude koers: niets kan, niets mag en we willen ook niets", aldus Van der Weg, die het recente idee van de Philips-directie om een zesdaag se werkweek in te voeren 'ronduit idioot' noemde. De Industriebond presenteerde voorts de uitslagen van een en quête onder 750 Nederlanders. Daaruit blijkt onder meer dat lang niet iedereen het idee van de bond deelt dat er mogelijkhe den zijn om meer banen te scheppen. Tweederde van de on dervraagden gelooft niet dat dit in zijn bedrijf of instelling kan. Verder blijkt uit het onderzoek dat 41 procent van de onder vraagden negatieve prikkels bij ziekteverzuim - zoals het inleve ren van vakantiedagen - nodig vindt om het hoge verzuim terug te dringen. Daarentegen zegt 48 procent dat die prikkels niet no dig zijn. De bond liet ook onderzoek doen naar de vierdaagse werkweek en deeltijdwerk. De gemiddelde Ne derlander gaat liever vier dagen werken dan dat hij een deeltijd baan neemt. De vierdaagse scoort 52 procent, tegen 34,5 procent voor meer deeltijdbanen. NIEMAND IN DEN HAAG twijfelt eraan dat de vier miljard gulden minister Kok het nieuwe jaar binnenkruide, een staaltje van Politieke boekhoudkunde is. Natuurlijk kwam de forse meevaller "'ot op oudejaarsavond aan het licht, maar was deze het voordelige saldo van maandenlang opsparen van cijfers die wat Pessimistischer werden gehouden dan de werkelijkheid noopte, "at leverde nu een mooi nieuwjaarspresentje op, waarmee Kok si zijn PvdA goede sier hopen te maken. spreekt ook vanzelf dat de oppositiepartijen VVD en D66 zich toastten om opheldering te wensen over deze wonderbaarlijke Seldvermenigvuldiging. Ze willen weten 'waar dat bedrag pre- "ss vandaan komt'. Maar het is niet te verwachten dat zij straks [tot enige verklaring veel wijzer zullen worden, ton beetje spelen met cijfers hoort bij het politieke spel, Ql|jkbaar. Het is geen kwestie van sjoemelen - want uiteindelijk !ai de kas kloppen. Het is de waarheid voorzien van een veftragingsmechanisme, in pessimistische of in optimistische !l", al naar gelang het moment dat vraagt, om daar uiteindelijk «"psychologisch voordeeltje uit te halen. Pst gebeurt, maar het deugt niet. Omdat het het geloof in het Politieke bedrijf ondermijnt. Want hoe je het wendt of keert, door I gegoochel loopt de controlerende volksvertegenwoordiging panden achter de echte feiten aan en wordt ook voor de ^orgers het onderscheid tussen werkelijke en kunstmatige pro- o'emen vaag gehouden. p veiligste weg is om nu en de komende maanden alle politieke Jfaken over 's lands financiën te wantrouwen. Straks - na de erkiezingen van mei - zal blijken dat de staatskas tóch weer 5er is dan we dachten. Als we dan tenminste degenen geloven 'e er dan belang bij hebben het zo te presenteren... Amsterdam (anp) - De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie E. Nord holt heeft in zijn nieuwjaarsrede fel uitgehaald naar 'sommige' politieke partijen in de Tweede Kamer. De partijen die kritiek uiten op de politie, maar tegelijkertijd niet bereid zijn meer geld uit te trekken ten behoeve van die politie, draaien de bevolking een rad voor ogen, vindt Nordholt. Volgens hem is het politietoezicht in het land na de ingrijpende reorganisatie niet verder te versterken met efficiëncy-verbe- terende maatregelen, maar moeten er sim pelweg duizenden mensen extra bijkomen. De roep van de politiek om meer veiligheid en de opmerking dat de politie niet moet zeuren, maar boeven vangen, is Nordholt eveneens in het verkeerde keelgat gescho ten. „Het tekort aan cellen is nooit zo groot geweest als nu en het wegzendpercentage is nog steeds verbijsterend. Het is dus de vraag of het rechtvaardig is dat de politiek de machteloosheid van de samenleving zo op de politie projecteert," aldus Nordholt. De Amsterdamse hoofdcommissaris zegt dit 'misleidend, en juist waar het gaat om' de veiligheid gevaarlijk' te vinden, omdat een dergelijke stellingname suggereert dat de politie een vraagstuk kan oplossen dat juist vraagt om een fundamenteel maat schappelijk antwoord. Nordholt was de enige hoofdcommissaris die gisteren fel van leer trok tijdens de traditionele nieuwjaarsredes die korps- Nordholt foto anp chefs in het gehele land hielden. Bij de overige politiebonzen stond centraal dat de burger in 1994 weer alle aandacht moet krijgen van de politie. Ook bij de 25 nieuwe politieregio's wordt volmondig er kend dat de burger vorig jaar een beetje de dupe is geworden van de grote politie-re- organisatie. Opvallend vaak werd de hand in eigen boezem gestoken en vrijwel overal viel te beluisteren dat de politie er komend jaar meer dan ooit zal zijn voor de burger. Die zelfkritiek sluit uitstekend aan bij het groeiend gevoel van onbehagen dat de Nederlander heeft over het functioneren van de politie. Niet voor niets leren de jongste cijfers dat in 1993 nog maar 64 procent van het publiek tevreden was over de politie. Een jaar eerder was dat nog 73 procent. „Het was onvermijdelijk dat de politie tijdens de reorganisatie veel energie voor zichzelf nodig had", zei mr J. Wiarda, korpschef van de politieregio Utrecht maandag. „Dat ging vaak ten koste van de dienstverlening aan de burgers. Nu de reorganisatie klaar is gaat het weer om de aandacht van de burger." R. H. Hessing,-korpschef van Rotterdam- Rijnmond sloot zich in zijn nieuwjaarsrede aan bij de woorden van Wiarda. „De reorganisatie is een onnatuurlijke rem ge weest op ons werk en onze prestaties hebben daaronder te lijden gehad. In wel ke mate dit het geval is geweest zal nooit precies kunnen worden vastgesteld", aldus Hessing. De Rotterdamse hoofdcommissaris kondig de aan dat op korte termijn binnen zijn korps wordt begonnen met een intern projekt dat gericht is op de beroepshou ding en de beroepsethiek van de Rotter damse politie. Over een paar generaties zijn ze in Engeland zover met het genetisch manipuleren van foetussen dat er kinderen geboren zullen worden met vuurvaste han den. Dat bespaart de kranten die dan op de eerste dag van het nieuwe jaar verschijnen weer wat papier, want ze hoeven dan niet meer te berichten over door vuurwerk afgerukte ledematen. Maar misschien doen ze er aan de andere kant van de Noordzee beter aan alvast baby's te ontwerpen met smog-bestendige longen en een huid die tegen langdu rige intense blootstelling aan ultra-violet licht kan. Kindjes maken is geen kunst, een echte toekomst voor ze bouwen is een veel grotere opgave. In bijna-Derde- Wereldland Engeland zouden ze dat onderhand toch moeten weten. Het is 1994 en er is net weer een jaar voorbij, waarin het milieu er alleen maar slechter op werd. En ook dit jaar zullen Nederlandse baby'tjes weer voor een paar bossen aan wegwerpluiers volpoepen. Vervuiling wordt ze met de paplepel ingegoten. Maar misschien ben ik te pessimistisch en slagen de wetenschappers er binnenkort wel in om bij foetussen met succes een dry weave-laagje te implanteren, zodat ook dat probleempje wordt opgelost. MERIJN Fors ledenverlies voor VARA Hilversum - Verlies voor de Vara, EO, de VPRO en een beetje voor de AVRO; winst voor TROS, KRO, Veronica en een klein beetje voor de NCRV. Dat blijkt uit de opgave van de ledenaantallen van de omroepen bij het begin van 1994. Van de omroepverenigingen kreeg de Vara in 1993 de grootste klap, een verlies van bijna 27.000. Op 31 december telde de Vara 530.781 leden. Een jaar eerder waren dat er 557.237. De VARA wijt het verlies voornamelijk aan de financiële draagkracht van de leden. De grootste ledenwinst boekte de Tros, die met bijna 22.000 van 698.478 naar 720.314 sprong. De grootste omroep blijft Veroni ca, die door een winst van drieduizend op 1.036.000 kwam. Advocaat baggeraar eist andere rechter Rostock - De advocaat van de van fraude verdachte Nederland se ondernemer Jan Zwagerman heeft vervanging van het rechterscollege geëist. Volgens de advocaat kunnen de rechters niet meer onbevoordeeld hun mening vormen over de vennoot van de Bagger-, Bugsier- en Bergungsreederei (BBB) nu de voormalige directeur van dit bedrijf, Dieter Borchers, tegen wie precies dezelfde aanklachten liepen, tot een gevangenisstraf van vijf jaar is veroordeeld. Zwagerman werd eind november in Hamburg gearresteerd op verdenking van miljoenenzwendel bij BBB. Volgens het Duitse openbaar ministerie heeft Zwagerman met zijn compagnons van BBB ten onrechte ongeveer 41 miljoen mark aan subsidies binnengehaald. Het bedrijf, dat in augustus uitstel van betaling heeft aangevraagd, veroorzaakte vorig jaar opschudding in de Nederlandse baggerwereld door overheidsopdrachten binnen te slepen dankzij extreem lage aanbiedingen. Oudejaarsloterij evenaart zichzelf Den Haag - De Oudejaarsloterij, die voor de tweede keer is gehouden, is even succesvol gebleken als vorig jaar. Er zijn iets meer loten verkocht. „Vorig jaar heerste er een soort gekte. We dachten dat het beginnerssucces moeilijk te evenaren was", aldus woordvoerster A. Hoppenbrouwer van de Stichting Ex ploitatie Nederlandse Staatsloterij (SENS). De hoofdprijs van 4 miljoen gulden (vorig jaar was dat 3 miljoen) is gewonnen door een vaste speler in de regio Culem- borg. Het bedrag wordt netto uitgekeerd. De naam van de winnaar wordt om privacyredenen niet bekendgemaakt. Er zijn meer dan drie miljoen loten verkocht. Vrouw ligt weken dood in woning Amsterdam - De politie in Amsterdam heeft gisteren het stoffelijk overschot van een 72-jarige vrouw in haar woning aangetroffen. Het lichaam van de vrouw werd gevonden in haar woning in Amsterdam-Noord. Het verkeerde in een verregaande staat van ontbinding, aldus de politie, en heeft vermoedelijk enkele weken in het huis gelegen. De politie werd gewaar schuwd door omwonenden, die de vrouw al enige tijd misten. Amsterdam (anp) - De staking, die gisterochtend in de Amsterdamse haven is uitgebroken, zal in elk geval tot vandaag duren. De staking is georganiseerd om dat werkgevers elf gediplomeer de jongeren een vaste baan in de haven weigeren te bezorgen. Zij heeft acht bedrijven platgelegd en wordt gesteund door de Ver- voersbond FNV. Avond- en nachtploegen zullen worden opgeroepen niet aan het werk te gaan. Vanochtend vroeg zullen representanten van het gisteren geformeerde actiecomi té de havenwerkers in de be drijfskantines op de hoogte stel len van het per dag vast te stellen actieplan. Er is een kans dat er dinsdag weer gewerkt wordt, aldus sta kingsleider T. Koningh. „Maar voorlopig slapen de heren werk gevers nog", zei hij gistermiddag in een inderhaast gehuurde, af geladen zaal in de buurt van de haven. „We hebben tot dusver taal noch teken van hen verno men." Koningh liet telkens doorsche meren dat staken dan misschien een effectief actiemiddel is, maar dat het niet de bedoeling is dat „de haven om zeep geholpen wordt. We moeten rekening hou den met bedrijven die het min der goed doen." De werkgevers, verenigd in de Scheepvaart Vereniging Noord (SVN), wezen in een persverkla ring op de 'grote financiële scha de' die de staking tot gevolg heeft. Bovendien is de staking in strijd met het cao-akkoord dat werkgevers en werknemers op 21 november van het vorig jaar be reikten. Op 30 december werd dit akkoord door de achterban van de vervoersbonden per refe rendum goedgekeurd, aldus de SVN. In het akkoord is een zoge heten knelpuntenregeling over eengekomen, die ook van toepas sing is op de ex-leerlingen van de Haven- en Vervoerschool. „Daarbij is vastgelegd dat uiter lijk per 31 december 1996 de vastgestelde knelpunten zullen worden opgelost", aldus de SVN. Het akkoord is mede gesloten om faillissementen van havenbe drijven te voorkomen, aldus de werkgevers. „Diverse bedrijven hebben grote moeite om het hoofd boven water te houden en bij enkele bedrijven wordt ge reorganiseerd. Desondanks is de betrokken ex-leerlingen een dienstverband bij de Samenwer kende Havenbedrijven (SHB) aangeboden, dan wel een ver trekpremie voorgesteld." De SVN noemt het 'onverantwoord' om in te gaan op de eis van de stakers de jongens een vast dienstverband voor onbepaalde tijd aan te bieden. De SNV ver klaart zich bereid tot nader overleg, ten einde een bevredi gende oplossing voor de ex-leer lingen te vinden.

de Stem | 1994 | | pagina 3