0°% Guerrilla's verklaren regering de oorlog Meer En ineens zit er 'n overschot van 4 miljard in de schatkist Minister Andr Retour -DE STEM- Nieuwjaarsgeschenk: de geboorte van een indiaanse verzetsbeweging WMU1 Werkloosheid i Verdachte van sc blijkt ontvoerdei DE STEM Meevaller DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Op zoek naar de balans van 1994 DINSDAG 4 JANUARI 1994 A, In het gedenkwaardige jaar 1994, waarin de PTT de kiestoon wist, de grondtoon van de democratie die je de kans geeft een mo mentje na te denken over de keuze die je maakt - en dat terwijl er binnenkort drie keer gestemd moet worden - en ons een flinke tijdwinst belooft, die je overigens weer kwijtraakt als je die lange STER-spot van de PTT ziet, die je doet geloven dat je in een Oosteuropese film bent beland en je steeds weer een paar seconden van radeloos heid en irritatie bezorgt, waarin Michael Jackson en Woody Allen volledig worden gerehabiliteerd en uitgebreid kinderen mogen knuffelen, omdat ze de paradepaardjes zijn geworden van het VN- jaar van het Gezin, voor wel ke actie Charles en Diana voor één keer bij elkaar ko men en elkaar voor de came ra's kussen, waarna Di wel haar tranen maar niet haar eten binnen kan houden, waarin iedereen staat te trek ken aan Wim Kok, die op Oudejaarsavond, toen de rest van Nederland aan de oliebol len en de champagne zat, vier briefjes van een miljard vond in de voering van het koffertje van de Derde Dinsdag, die volgens de officiële lezing on der meer afkomstig zijn uit 'niet verrichte betalingen', zeer strafbare praktijken dus, maar naar de mening van an deren zijn geschonken door het geheimzinnige Russische bureau dat ook Zjirinovski heeft getracteerd, waarin de zomer zo heet wordt dat de Maas droogvalt, zodat de koeien kreperen op de betonharde oevers, pas aangelegde vloeren scheuren van ellende, burgemeesters in het stof bijten, Limburgers opnieuw worden geplaagd door stoflongen en zich rond hare majesteit verdringen om haar tranen op te vangen, waarin EuroDisney wordt ge sloten, nadat zelfs het inge vroren lichaam van Walt Dis ney geen bezoekers naar Pa rijs heeft kunnen lokken, en ouders hun kinderen nu mee nemen naar de pas geopende Kanaaltunnel en nog het meeste genieten aan de nog niet aangepaste Engelse uit gang, waar de treinen als ker- misautootjes op elkaar bot sen, waarin Elske ter Veld op grond van haar optredens in zowat alle oudejaarsshows be- Door Dirk Vellenga noemd wordt tot voorzitster van de Commissie voor het Jaar van het Gezin, verkon digt dat het ideale gezin dit jaar mag bestaan uit twee kin deren en twee-en-een-halve ouder en daarna ziek wordt en in de WAO belandt, waarin het Nederlands elftal in Amerika een eervolle acht ste plaats behaalt, bijna de helft van het legioen in Flori- da in de dodencel terecht komt, Saudi-Arabië in een zinderende finale afrekent met gastland Amerika, waar na het Amerikaanse leger dreigt met een nieuwe Desert Storm, en Johan Cruijff vol houdt dat de Oranje-mannen in zijn trainingspakken zeker de eerste vier zouden hebben gehaald, waarin Rotterdam als haven stad wordt gepasseerd door Singapore, maar er onder de bezielende en flexibele leiding van het gezin Bram en Neelie Peper in slaagt wel de groot ste ter wereld te blijven in de doorvoer van drugs, waarin prins Willem-Alexan- der in het programma van Paul de Leeuw bekend maakt dat hij samenwoont met een bejaardenverzorgster van 19 jaar en reeds twee kinderen heeft, wat uiteraard zeer wordt toegejuicht in het kader van het Jaar van het Gezin, waarna hij aankondigt af te zien van het koningschap (en bovendien van verdere vluch ten op Sarajevo) en benoemd wordt tot voorzitter van de Commissie voor het Jaar van het Gezin, wat hem een leuke fax oplevert van Michael Jackson, die aanbiedt eens een keertje op te treden voor zijn kinderen, in dat vreemde, opwindende jaar 1994 dus loopt alles toch weer heel anders dan u en ik denken. Op de mat liggen de laatste kerst- en nieuwjaarswensen. Een teken van leven van vrienden, kennissen en vage bekenden die in het afgelopen jaar meer van zichzelf hadden willen laten horen, maar daar - helaas, helaas - niet toe zijn kunnen komen. De eerste is van Bep, Suus en Pat, de tweede van Ans en Ben, de derde van John en Dé. De rij van voornamen is vrijwel oneindig. Bedenkt niemand van deze onbekende je en jou-ers dat ze iets meer vriendschap hadden moeten onderhouden om de herinnering aan hun voornamen levend te houden? Dus ieder die geen kaart terug ontvangen heeft, weet nu hierbij dat hij niet herkend is. Desondanks de beste wensen retour. CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405, Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. I Van onze correspondent Frans Lindenkamp Sao Paulo - De Mexicaan se president Salinas doet het graag anders voorko men, maar het is niet alle maal goud dat blinkt. Enkele uren nadat het staats hoofd op oudejaarsavond een to ast uitbracht op het (per 1 ja nuari) van kracht geworden Naf- ta-vrijhandelsverdrag, anceer- den honderden opstandige indi aanse boeren - verenigd in het Nationale Bevrijdingsleger EZLN - guerrilla-aanvallen op vier steden in het zuiden van Mexico. Het protest klonk zo luid als een donderbus. Terwijl het rijke geïndustrialiseerde noorden van Mexico de vruchten zal plukken van de douane-unie met de Vere nigde Staten en Canada, dreigt het onderontwikkelde eodale zuiden weg te zakken in honger en werkeloosheid. Gewapend met mitrailleurs en granaten bestormden een kleine duizend gemaskerde verzetsstrij ders tijdens het ochtendkrieken vier steden in de straatarme deelstaat Chiapas aan de grens met Guatemala. Bij de aanvallen en de daarop volgende vergel dingsactie van het leger vielen minimaal 57 doden te betreuren. Dertig aan de zijde van politie en strijdkrachten. Een guerrilla-leider gebaart met z'n pistool, als hij de media te woord staat. fotoap Centrum van het geweld dat dertig uur aanhield - was de provinciehoofdstad San Cristo bal de las Casas. De opstandelingen,de meesten van hen afstammelingen van d^ on derdrukte Maya-indianen, Over rompelden verscheidene politie bureaus en stelden de 197 'poli tieke' gevangenen in vrijheid. Oók plunderden zij apotheken, winkels, banken en overheidsge bouwen. Onder luid applaus van de feest vierende bevolking werden ton nen archiefmateriaal van het Openbaar Ministerie in brand gestoken of op straat ver scheurd. De politie keek in de meeste gevallen machteloos toé. Op de muren spoten de guerril la's talloze revolutionaire leuzen alsmede de letters van de tot nu toe onbekende verzetsbeweging EZLN. Deze letters blijken te staan voor het Nationale Bevrij dingslever Emilio Zapata, een verwijzing naar een nationalisti sche indiaanse verzetsheld die 1910 leiding gaf aan de Mexi caanse landbouwrevolutie. Over de motieven van de opstan delingen bestaat weinig ondui delijkheid. Het EZLN verklaart de oorlog aan de federale rege ring en het Nafta-vrijhandelsak- koord. In de stad Ocosingo bezetten de agitators een lokaal radiosta tion, vanwaar uit zij hun bood schap wereldkundig maakten. „Dit is slechts het begin van de revolutie. De autoriteiten en Rebellen in de hal van het stadhuis van San Christöba'l. grootgrondbezitters treden stel selmatig de grondwettelijke rechten van de indiaanse min derheid. Omdat onze stem nooit gehoord wordt, rest geen andere keuze dan naar de wapens te grijpen," verklaarde een guerril laleider, die naar de naam 'Mar cos' luistert. Volgens hem hoeft de onderdrukte indiaanse boe rengemeenschap weinig heil te verwachten van het Nafta-ak- koord, ook al spiegelt president Salinas dat anders voor. Hij voorspelt een stortvloed aan goedkope Amerikaanse land- bouwprodukten op de Mexi caanse markt, die de werkeloos heid in het verpauperde zuiden tot recordhoogten zal aanwak keren. De aanval van de revolutionai ren kwam voor de federale auto riteiten als een donderslag bij heldere hemel. Temeer, omdat de actie in de vroege ochtenduren begon, toen heel Mexico nog vol op in de roes van oud en nieuw verkeerde. Een etmaal lang domineerden de guerrilla's de steden San Cristo bal, Ocosinog, Altamirano en Las Margaritas. Nadat de ver zetsstrijders een spoor van ver nielingen hadden getrokken, vluchtten zij richting de met oer woud begroeide heuvels in het noorden van de deelstaat Chia pas. Pas toen kwam het leger in actie. Met gevechtshelikopters be stookte een inderhaast opge- foto ap trommeld regiment van 500 sol daten uit de stad Tuxia Gutier rez het konvooi vrachtwagens, dat de opstandelingen vervoer de. Bij felle vuurgevechten kwa men een twintigtal verzetsstrij ders om het leven. Honderden toeristen - die hals over kop met hun auto's waren weggevlucht uit de oud-koloniale hoofdstad San Cristobal de las Casas waar zij nieuwjaar vierden - hoorden de kogels om hun oren fluiten. De Mexicaanse president Salinas tracht de spectaculaire aanvai bagatelliseren. Hij heeft zijn derminister Garcia Villalol van Binnenlandse Zaken dracht gegeven om de media woord te staan. Zelf weigert staatshoofd woorden vuil te t ken aan het voorval. Voor televisie betitelde Garcia Vil lobos de actie gisteren aam; kelijk als een binnenbrant Later besloot de regering leger in te zetten tegen de rek len. De problemen in de zuideli deelstaat Chiapas, waar rji een miljoen nazaten van de II ya-indianen leven, zijn eek niet van gisteren. De regio sla bekend als het kruitvat Mexico. Dit komt ook omdat deelstaat onderdak biedt honderdduizenden vluchteling uit het door geweld geteistei buurland Guatemala. Al sinds mensenheugenis de een clan van grootgrondbezitt - die hun belangen behartigt door regerende Partij van Geïnstitutionaliseerde Revolul (PRI) van president Salinas Chiapas de lakens uit. Zij mt de autochtone bevolking schaamteloze wijze uit. De eisen van de indianen werk en en een rechtvaardi verdeling van de landbouwgro: den, stuiten op dovemansoren, plaats van een dialoog regen politie en leger met de gevai genneming een marteling boerenleiders. Tientallen hen zijn de afgelopen jaren beestachtige wijze vermoord verdwenen. In het conflict heeft de kath lieke kerk de zijde van de an boeren gekozen. Een aant priesters - aanhangers van bevrijdingstheologie - zit acht tralies wegens het organises van landkraakakties. De eerste tekenen van ontw kende guerilla-aktiviteiten kn men vorig jaar juli, toen leger het gebied rondom vulkai Cerro El Volcén bombardeert Duizend man para-troepen den zes trainingskampen w subversieven van de kaart. Mexicaanse media noemden legeraktie destijds overtrokke en buiten alle proporties, om niets in de regio wees op geboorte van een linkse verzet! beweging. Het meest recente conflict treft het ontslag van de uiten populaire bisschop van Sai Cristobal de las Casas. De pai stuurde mgr. Samuel Ruiz genaamd de rode bisschop - ei» oktober de laan uit, omdat hi te progressieve ideeën op hield. De kerkvorst zou na hei haaldelijk aandringen van pres dent Salinas hebben gehandeli Boze tongen beweren dat Mexicaanse staatshoofd dreigd heeft om de diplomatiek; betrekkingen met het Vaticaai te herzien. Deze werden vorii jaar september na 135 jaar hei steld. Door Jan Greyn Den Haag - Als alle ministeries aan het eind van het jaar 100 miljoen gulden over hebben, sluit de schatkist met een overschot van toch al gauw anderhalf miljard. Het klinkt bijna lakoniek als de woordvoerster van minister Kok (Fi nanciën) op zoek gaat naar de her komst van het plotselinge 'tegoed' van vier miljard gulden over 1993. Op de laatste dag van het vorige jaar maakte Koks ministerie de balans op, en verdomd: niet 1,5 miljard, niet 2,5 miljard, maar liefst vierduizend mil joen guldens waren er over. Rara, hoe kan dat in een jaar dat als een van de economisch beroerdste sinds de Twee de Wereldoorlog te boek staat? Al in mei vorig jaar dook het uiterst hardnekkig gerucht op dat het minis terie van Financiën 'conservatief' zou gaan ramen. Dat wil zeggen dat van alle doorgerekende prognoses steeds enkele procentjes werden afgetrokken om het beeld 'super-realistisch' te ma ken, zoals een topambtenaar dat gie chelend noemt. Dat superrealisme staat in schril con trast met het te-blij-realisme dat mi nister Kok nog in 1992 tentoon spreid de op Prinsjesdag. Het kwam hem duur te staan, want Hare Majesteit had de troonrede nog niet uitgesproken of de donderwolken schoven over het Binnenhof. Van de miljoenennota moest een nieuwe versie verschijnen, die ook maar niet wilde kloppen. Ingewijden vertellen dat Kok in 1992 in een al te optimistische bui - heel soms heeft hij daar last van - de adviezen van zijn topambtenaren ter zijde legde en weigerde droef de we reld in te blikken bij de presentatie van de miljoenennota. Nee, het zou wel goedkomen, dacht Wim Kok, die mis schien hoopte op die manier de trieste opiniecijfers van zijn PvdA op te pep pen. Kok heeft ervan geleerd. Zelf ook niet de vrolijkste Frans valt hij nog reuze mee in vergelijking met een gemiddel de ambtenaar op Financiën, daar klinkt de begrafenismars nog als de zon schijnt. Toen het einde van het jaar 1993 begon te naderen, onder drukte Kok dan ook de neiging om toch maar hoop te koesteren. Hij bleef somberen, ook toen premier Lubbers opgewekt kwam melden dat er 2,5 miljard over zou zijn. De minister van Financiën relativeerde dat direct kundig. „Dat bedrag zal wel verdampen tegen Kerstmis," zei Kok en keek opnieuw droevig om zich heen. Hoogstens anderhalf miljard zou het zijn, vermoedde hij. En toen de Kamer daar aanleiding in zag om te gaan pleiten voor lastenverlichting maande dezelfde Kok tot rust en kalmte. Want als je wat uitgeeft, moet je zeker weten dat je het ook hèbt. De PvdA-leider was en is er alles aan gelegen om bij de kiezer over te komen als een degelijk en betrouwbaar politi cus, waar je gerust wat belastingcen ten aan kunt toevertrouwen. De WD- campagne van de laatste jaren - 'pot verteren, dat kunnen PvdA'ers' - moest met feiten worden bestreden. Het was ook zuur voor financieel woordvoerder De Korte van de WD- dat de minister van Financiën al enke le weekjes her bekendmaakte - hij deed zijn best niet te glimlachen - dat hij op het afgesproken percentage van 3,75 voor het financieringstekort zou uitkomen. Nog aan het begin van 1993 vertelde Kok met lood in de schoenen dat het allemaal een 'tandje lager' zou Kok uitkomen. De WD grinnikte en riep hardop 'zie je wel'! Het komt allemaal ook wel iets tè mooi uit. Eerst dat tandje lager, dat dan weer niet hoeft en dan ook nog vier miljard - een 4 met negen nullen - overhouden. Kok ergerde zich de laat ste maanden al aan opmerkingen dat vlak voor de verkiezingen het finan ciële beeld wel zal meevallen. „Op Financiën valt niets te sjoemelen," bromde hij dan. Op Financiën valt niets te sjoemelen, maar je kunt de cijfers natuurlijk som berder voorstellen, zodat je achteraf van meevallers kunt praten. Want stel eens dat op Prinsjesdag het financiële. foto de stem/johan van gurp beeld er vier miljard rooskleuriger had uitgezien; het geld zou lang en breed vergeven zijn. Waarmee had dan de schadè van de watersnood in Limburg vergoed moeten worden? Ook Koks voorganger, Onno Ruding, vergat nooit dat hij behalve schatkist bewaarder ook politicus was. Ruding presenteerde regelmatig meevallers, maar die kwamen meestal nadat hij in het kabinet het onderspit had gedolven bij een nieuwe poging fiks te bezuini gen. Ook Ruding sjoemelde niet, maar ging handig met 'het materiaal' om. De kas klopte wel, maar steeds op het tijdstip naar believen. Die handigheid steekt vooral de oppo sitie, omdat ze parlementair buitenspel staat. Je hoort als WD'er of D66'er dat er vier miljard over is, en daar moet je het dan mee doen. CDA en PvdA hebben hun wensen al lang en breed op tafel gelegd en waarschijnlijk is er intern ook al overlegd. De coalitie van CDA en PvdA zal binnen de kort ste keren een pakket van lastenverlich ting presenteren, na wat ruzie over en weer natuurlijk. Waar de vier miljard precies vandaag komen, is van groot belang bij de verdere wandeltocht naar de lasten verlichting. Als de meevaller eenmalig is - en daar lijkt het niet op - valt er weinig te verdelen, omdat de tekorten bij fiscale vrijgevigheid in 1995 dubbel zo groot zullen zijn. Een andere verklaring is dat de minis teries extra zuinig zijn geweest: 'niet verrichte betalingen' of 'onderuitput ting' heet dat officieel. Afgesproken uitgaven werden gewoon niet gedaan. Nog een mogelijkheid: de belastingen brachten meer op dan vermoed, steeds is gezegd. Pas als de meevaller blijvend is en liefst afkomstig uit de kas van de fiscus, is het verantwoord over te gaan tot lastenverlichting. De loonbelasting zou wat omlaag kunnen, of de werkgeverspremies; altijd goed in tijden van oplopende werkloosheid. Om het goede beeld zo vlak voor de verkiezingen iets bij te kleuren span den de WD'ers De Korte en Van Re)' zich gisteren in wat vragen te formule; ren. Wil de minister beloven dat W geld aan het natte Zuid-Nederland za geven. En hoe zit 't met de lastenver lichting? Ook D66 kwam met vragen, ietsje later. Waar komen de vier mil jard vandaan? Kok heeft genoeg tijd om het uit te leggen. Tot 3 mei nog- Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Andriessen (Economische Za ken) trekt voorlopig 28 mil joen gulden uit voor directe steun aan Limburgse bedrij ven die het zwaarst getroffen zijn door de wateroverlast. Meer concrete toezeggingen over hulp aan Limburg kwamen er gisteren niet van de zijde van de regering. Andriessen, landbouw minister Bukman en staatstecre- taris Van Rooy (Economische Zaken) praten vanavond hier over verder. Van c sen gi maal fonds nemer hebbe storte: te hel de scl kunne den di stortei eengu De mi noodk midde ven di Zeist (anp) - De werkloosheid in de welzijnssector is het afgelopen procent toegenomen. Het aantal aanvragen voor een ww-uitkering nam met tien pro cent toe; bovendien blijven dege nen die' al een ww-uitkering hebben langer dan in het verle den van werk verstoken door de afname van het aantal vacatu res. Dat blijkt uit cijfers die de Be drijfsvereniging voor de Gezond heid, Geestelijke en Maatschap pelijke Belangen (BVG) gisteren bekend heeft gemaakt. De BVG verzorgt nu een werk loosheidsuitkering voor 44.000 personen. Als de huidige ontwik keling zich voortzet zal dit aan tal eind van dit jaar zijn opgelo pen tot 50.000. Het aantal personen dat via de BVG een arbeidsongeschikt heidsuitkering krijgt, is vorig jaar toegenomen met 4 procent tot ruim 85.000. Deze stijging is voor een deel veroorzaakt door de one we w Die oj geleid aanvr, getrec voorlc worde De BI de wi te we de soi gekor dalinj niet g BVG gebra ginge: de ge gang terug» gerus in de zal ve Amsterdam (anp) - De man die zonde schietpartij met de douane in Amste: blijkt tot de groep te behoren die Heineken en diens chauffeur A. Doe de Amsterdamse politie is de verdacl dammer J.C.B. Op het lichaam van B. vond de politie 'enkele kilo's verdovende middelen', van een niet nader gespecificeerde soort. Tevens bleek de man in het bezit van een vuurwapen. Het is nog niet duidelijk of B. ook het fatale schot heeft gelost. De schietpartij kostte een 44-jarige douanier het leven. B. werd in een been getroffen. De schietpartij was het dramati sche sluitstuk van een achtervol ging door de hoofdstad. De dou aniers kregen tijdens een routi necontrole van een Colombiaans schip in de haven een auto in de gaten, waarin twee maiinen za ten. Toen de twee werden bena derd, gingen zij er vandoor, met de douane in hun kielzog. De achtervolging eindigde op de Pesthuislaan, op het terrein van het voormalig Wilhelmina Gast huis in Amsterdam-West, toen de chauffeur van de vluchtende auto zichzelf klemreed. Bij de schotenwisseling werd de dou anier door een kogel in de borst getroffen. De man overleed kort daarop in het ziekenhuis. Van de tweec teravi De p een o biaan douai contri vrach het w perso op gr gens natio: niet niets B. we deeld straf ontvo derer Heine bijna houdt circa perst, loos i, Volge Janss douai man, instri NIEMAND IN DEN HAAG twijfelt eraan die minister Kok het nieuwe jaar binn Politieke boekhoudkunde is. Natuurlijk Riet op oudejaarsavond aan het lie voordelige saldo van maandenlang op Pessimistischer werden gehouden dar uat leverde nu een mooi nieuwjaarspi en zijn PvdA goede sier hopen te make net spreekt ook vanzelf dat de oppositi naastten om opheldering te wensen c geldvermenigvuldiging. Ze willen wet C|es vandaan komt'. Maar het is niet te niet enige verklaring veel wijzer zullen hen beetje spelen met cijfers hoor bl||kbaar. Het is geen kwestie van sjoe 2ai de kas kloppen. Het is de wai vertragingsmechanisme, in pessimist 2|n, al naar gelang het moment dat vr ®en psychologisch voordeeltje uit te ha net gebeurt, maar het deugt niet. On Politieke bedrijf ondermijnt. Want hoe d't gegoochel loopt de controlerende jhaanden achter de echte feiten aar Porgers het onderscheid tussen werk» P'emeri vaag gehouden, ue veiligste weg is om nu en de komer ^spraken over 's lands financiën te w •erkiezingen van mei - zal blijken d< e.9er is dan we dachten. Als we dan te le er dan belang bij hebben het zo te

de Stem | 1994 | | pagina 2