len. Aantal Zeeuws-Vlamingen groeit dèStem Buutreedners Hulst vieren eerste 'lustrum' Kabouterhut met vier kinderen van start 'Harmonie maakt geen biermuziek meer' POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER UITSLAGEN .IPS ALLE HER KEN WURT! 'nheid Komst vluchtelingen en asielzoekers verklaart belangrijk deel bevolkingstoename Vakantie-activiteiten van Walhalla in Vogelwaarde ZEELAND C2 ilieren RTING 5 ■I Aanhoudingen editie zeeland NCB-afdeling in IJzendijke houdt j aarvergadering Ganzenexcursie van 't Duumpje Prinsenbalmiddag van De Nachtuuln DE STEM DINSDAG 4 JANUARI 1994 elasthan. 5 Ije, jubileum, Terloving, fie, examen, iz. 1.09 incl. BTW, :ht. Foto of x 40 mm jge tarieven op Drden niet id. Lef uw tekst I af bij één van jlijke opgaven fcepteerd indien zijn, ook indien loegd is. jtht voor teksten len te weigeren, iten bereiken st behoudt de lor om de naam Ikend te maken. jp* s geloven, andaag rtram Van onze correspondente Hulst - Een lustrum in carna valskringen is anders dan normaal. Hier speelt het getal elf een grote rol. De stichting Hulster Buutreedners viert in februari het eerste grote lus trum. Voor de elfde maal wordt een Buutreedners fes tival gehouden. De goed van de tongriem gesne- lig geheim gehouden. De ande ren zijn 't Suikerke, 't Ollards den mannen zijn al volop bezig met de voorbereiding. Het moet een echte klapper worden. De leden van de stichting willen er voor zorgen dat de 1.800 bezoe kers een onvergetelijke avond krijgen. „Alle aanwezigen krijgen een aandenken aan het elfde festival en ze maken met hun kaartnum mer kans op een van de fraaie prijzen die bij dit eerste lustrum worden verloot," vertelt een van de leden. Een ander vult snel aan: „Het wordt bijzonder, de presentatie zal verrassend zijn. We hebben momenteel zelfs contacten met enkele televisie-omroepen en twee hebben al enthousiast ge reageerd. Wij hebben er echt zin in en we willen de mensen op die drie avonden het beste van ons zelf geven." De namen van de tonsprekers zijn nu bekend. Geen verrassin gen, op eentje na. De naam van de nieuwkomer wordt angstval- zijn Meesterke en Sieske de Fliere fluiter, die alle drie voor de elfde maal meedoen, Dolf Bordenve- ger die voor de zevende maal zijn woordspelingen strooit over het publiek, 't Kakkenestje die bij de zesde keer eigenlijk een oude rot genoemd kan worden en Tiele Kokien die voor de derde maal in de ton kruipt. Net als voorgaande jaren gaat de opbrengst van de drie Buutreed- nersavonden gedeeltelijk naar een goed doel. De toegangskaar ten zijn bijna uitverkocht. Kaar ten voor vrijdag en zaterdag zijn er niet meer, alleen voor zondag zijn er nog enkele. De snelle beslissers kunnen terecht bij Den Dullaert in Hulst. Van onze verslaggever Hulst/Sluis/Terneuzen De bevolking van Zeeuws- Vlaanderen is in 1993 ge groeid met rond 260 men sen. Een belangrijk deel van die groei kan geschreven worden op reke ning van vluchtelingen en asiel zoekers die in deze regio een veilig en permanent onderdak hebben gekregen. Het inwoner tal van de provincie Zeeland steeg vorig jaar met in totaal een kleine 2500 inwoners. Van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten moesten alleen Axel, Sas van Gent en Aardenburg een teruglopend aantal inwoners no teren. In Zeeland is Tholen de snelste groeier met een winst van ruim driehonderd inwoners. Voor het eerst in een aantal jaren is de bevolking van Oost burg gegroeid. Werden de cijfers afgelopen jaren gekenmerkt door een langzame, maar gestage teruggang, dit keer kon de woordvoerder van de gemeente melden dat de Eenhoornstad was gegroeid met vier inwoners. Dat zag er in het eerste half jaar 1993 nog niet naar uit, want toen in juli de balans werd opge maakt, noteerde men nog een teruggang van 29. De ongeveer veertig asielzoekers die in Oost burg konden worden ingeschre ven, compenseerden het vertrek en overlijdensoverschot ruim schoots. Rondeel Hard groeide ook Sluis. Mede dank zij de ingebruikname van woonzorgcentrum Het Rondeel kon de afdeling bevolking van deze gemeente een toegenomen aantal inwoners melden: +48. Sluis won het met een neusleng te van Hontenisse dat zijn bevol king met 47 mensen zag toene men. Grootste groeier in Zeeuws- Vlaanderen is Terneuzen, waar burgemeester R. Barbé de zorg over 120 meer inwoners kreeg. Hoeveel inwoners de Schelde- stad nu telt, kon de afdeling bevolking nog niet zeggen. „Dat moet nog geteld worden", werd gezegd. In Hulst wordt volgend jaar met 67 mensen meer carna val gevierd. Cijfers Het bevolkingsverloop in Zeeuws-Vlaanderen ziet er als volgt uit: Gemeente Inwonertal +/- Terneuzen onbekend +120 Hulst 18.766 67 Oostburg 17.873 4 Axel 12.148 - 10 Sas van Gent 8.682 - 5 Hontenisse 7.731 47 Aardenburg 3.648 - 10 Sluis 2.867 48 Van de zijde van de gemeenten werd er wel op gewezen dat het voorlopige cijfers betreffen, die nog enige wijziging kunnen on dergaan door nagekomen ver huisberichten en aangiften van geboortes of overlijdens. Goes - De politie van Goes heeft gisteren twee inwoners van Ede aangehouden voor het stelen van een auto. Ze hadden de wagen in ue nacht van 30 op 31 december gestolen in Ede en waren op weg naar kennissen. Ze konden de straat niet vinden en vroegen dit aan de surveillerende politie. Deze trok het kenteken na en constateerde dat de auto gesto- len was. Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. "bressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: ö-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm eter Oggel (editie-chef), jank van Cooten, Frank Deij, '°n Koomen (sport), °ld de Puijsseleijr. Goes. Cees Maas, (Provincie redacteur). jlolst Eugene Verstraeten 'P'V' editiechef) - ...e-exploitatie «Peaeur Zeeland: Pnv®tel- 09-3293459940. Marleen Modde ontfermt zich over de kleintjes. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Sluis - Kinderdagverblijf De Kabou terhut in Sluis is gisteren van start gegaan. Stafleidster Marleen Modde van De Kabouterhut ontfermde zich die eerste dag over vier kinderen uit de gemeente. De opvang voor kinderen van nul tot twaalf jaar is gevestigd in een woning aan de Grote Markt in Sluis. Momenteel heb ben acht ouders hun kind ingeschreven bij het kinderdagverblijf. Volgens Marleen Modde neemt dat aantal nog wel toe als De Kabouterhut eenmaal beter ingeburgerd is in de gemeente. „In het begin is het bijna altijd rustig", zegt ze en spreekt uit ervaring. Marleen werkte eerder als kinderjuffrouw bij kinderdag verblijven in Oostburg en Tilburg. Maximaal acht kinderen per dag kan De Kabouterhut bezig houden. „Meer is voor deze ruimte niet mogelijk. Anders wordt het te druk en blijft er niet genoeg ruimte over om te spelen", zegt Marleen. Het voortbestaan van het kinderdagver blijf is afhankelijk van de belangstelling. Voorlopig is de voorziening een jaar geo pend, onder meer met geld van het samen werkingsverband welzijn West-Zeeuws- Vlaanderen. De stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen krijgt voor elke bezet te kindplaats 5300 gulden subsidie van het samenwerkingsverband. 'Ambassadeur van de muziek' Johan de Witte wint Zeeuws-Vlaamse cultuurprijs: Van onze correspondent Terneuzen - Met verwach tingsvolle ogen kijken de kleinkinderen van Johan de Witte naar de geopende por temonnee. Musicus Johan de Witte haalt hun nieuwjaars- geld te voorschijn. Op de ach tergrond wordt er gefluisterd. Iemand roept: 'Hij heeft een prijs gewonnen'. Niet de Oudej aarsloterij, maar de eerste Zeeuws-Vlaamse cul tuurprijs. Terwijl hij 'uitbetaalt' telt hij zijn zegeningen. „Ik ben zeer vereerd met de eerste Zeeuws- Vlaamse cultuurprijs. Bij de prijs hoort een bedrag van 5000 gulden. Maar een deel daarvan ben ik al kwijt aan het trakteren van alle harmonieën waar ik kom." De Sluiskilse musicus begon op tienjarige leeftijd op een Cor, een soort hoorn. „Het was vlak na de oorlog het ding was bijna plat geslagen zoveel deuken za ten er in. Dankzij mijn ouders en mijn oudere broer kon ik mu zieklessen volgen. Ik kreeg toen een accordeon van 500 gulden. Mij vader verdiende in die tijd 36 per week." Johan de Witte blijkt een autodi dact te zijn die zijn eigen weg door muziekland weet te vinden. Met zijn eigen band de John White's swingers doet hij erva ring op de werkvloer op. „Je luisterde naar de radio en de volgende dag speelde je het deuntje pp een bruiloft of partij- fp 2T-jarige leeftijd wordt hij dirigent bij Hosanna in Axel- In 1970 gaat hij studeren aan het Brabants conservato rium in Tilburg. Hij studeert af in de hoofdvakken trompet en dirigeren. Zijn leraren daar zijn P. Stalmeijer en W. Groot Inmiddels heeft hij van zijn hob by zijn werk gemaakt. De Witte gaat het onderwijs m. Hi] do_ ceert muziek bij de muziek_ school, mavo Axel en KWL in Oostburg. Met de oprichting van de John White's Big Band komt een jongensdroom uit. „De op richting van een big band was een gok. Het was de vraag of een big band levensvatbaar was op een bevolking van slechts 100.000 inwoners. Het verschil tussen de Randstad en Zeeuws- Vlaanderen is dat de mensen elkaar hier van D'ee tot Honte nisse kennen." De musicus in hart en nieren is in de loop der jaren uitgegroeid tot een ambassadeur van de Ha- fabra (Harmonie fanfare en brassband) muziek. Hij is onder meer dirigent van Harmonie de Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent, Kon. Stedelijke harmonie Hulst en Crescendo Dreischor. „Vroeger werd de harmonie wel eens smalend de biermuziek ge noemd. Nu is deze muzieksoort uitgegroeid tot een volwaardige muziekafdeling. In het begin was het vooral de werkende klasse die zich kon vinden in de harmo- Van onze verslaggever IJzendijke - De afdeling IJzen dijke van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) houdt dinsdag 11 januari de al gemene vergadering in de Hof van Koophandel. De leden moeten onder meer hun goedkeuring hechten aan het voorstel de jaarlijkse contributie met vijfentwintig gulden in ver band met de meerkosten van het NCB-weekblad 'Oogst'. Verder is bestuurslid Jan de Dobbelaere periodiek aftredend. Hij stelt zich opnieuw verkies baar Ook is er nog een inleiding over automatisering in de land bouw. De jaarvergadering van de afde ling IJzendijke begint om 19.00 uur. Van onze correspondent Breskens - Natuurbeschermings vereniging 't Duumpje houdt zondag de traditionele ganze nexcursie onder leiding van Jan de Zwart. Het vertrek is om 7.45 uur vanaf Gemaal Nummer Een bij Num mer Een. De tijd is zo vroeg gekozen omdat de ganzen bij het ochtendgloren weer wakker worden. In grote groepen ver trekken ze dan van de Hooge Platen die voor de kust liggen. De ganzen vliegen dan landin waarts om te gaan fourageren. Van onze correspondent Aardenburg - De carnavals vereniging De Nachtuuln start zaterdag 15 januari de eerste carnavalsevenementen. Op die dag staat om 13.30 uur voor de vijfde keer een 'Dolledwazejeugdprinsenbal- middag' voor op het pro gramma met de medewerking van clown Chico. De ouders zijn bij dit evenement eveneens welkom, 's Avonds houdt men de Aardenburgse Avond in de schuur aan de Paar denmarkt met medewerking van het orkest Nightflyer en wordt de carnavalsprins 1994 bekend gemaakt. Deze avond begint om 21.00 uur. Zaterdag 22 januari is het tradi tionele Schuurbal dat voor de zeventiende maal wordt gehou den. De muziek wordt dan ver zorgd door Het Scheldekwartet en de boerenkapel De Blaosuuln. Op deze avond wordt het win nende carnavalslied 1994 door een deskundige jury beoordeeld. De toegang is gratis. Onder invloed Hulst - De politie van Hulst heeft gistermorgen een 21-jarige man uit Beveren (België) bekeurd wegen het rijden onder invloed. De man werd aangehouden op de Van Maelstedeweg te Hulst. Een ademanalysetest gaf een uit slag van 275 UG/L aan. De man kreeg een boete opgelegd van 400 gulden. Velgen gestolen Oostburg - Gisteren werd bij de politie te Oostburg aangifte gedaan van diefstal van vier wielvelgen bij een een garage bedrijf te Oostburg, waarde 1300 gulden. Men ontdekte de auto staande op blokken. Inbraken Sas van Gent - Een 58-jarige inwoner uit Sas van Gent deed bij de politie in Oost-Zeeuws- Vlaanderen aangifte van een inbraak in zijn garage aan de Beneluxstraat. Ontvreemd werden verschillende kleding stukken ter waarde van enkele honderden guldens. Uit een woning aan de Malotauxstraat in Sas van Gent werden bij een inbraak een videorecorder en een horloge gestolen. Brand Terneuzen - Zondagmiddag werd een brand ontdekt in een achter een garagebedrijf aan de Ambachtenstraat in Ter-* neuzen. De container was ge vuld met afvalmateriaal uit auto's. Het vuur is vermoede lijk gesticht. De brandweer van Terneuzen was spoedig ter plaatse en bluste de brand. Diefstal Terneuzen - Uit een aan de Tweede Verbindingsstraat in Terneuzen geparkeerd staande personenauto zijn gistermor gen tussen elf uur en half twaalf een autotelefoon, foto toestel en een radiocassettere corder gestolen. Een 48-jarige inwoner uit Keulen deed hier van aangifte bij de politie in Terneuzen. Hengstdijk HET NONNENMOER - Door een fout in de huis-aan-huis- folders van het kerkbestuur over de verkoop van het boek van George Sponselee 'Het Nonnenmoer', worden betalin gen via De Postbank onder de naam 'Restauratie Catharina- kerk' met geaccepteerd. Men moet inschrijven onder de naam 'Kerkbestuur Hengst dijk'. Hulst RECEPTIE - Voetbalvereni ging HVV 24 houdt vrijdag 7 januari om 20.30 uur een nieuwjaarsbijeenkomst in de kantine. ZONNEBLOEM - De afdeling Hulst van Zonnebloem houdt maandag 10 januari een nieuwjaarsbijeenkomst in De Lieve. Aanvang 14.00 uur. Westdorpe NIEUWJAARSRECEPTIE - Het bgstuur van voetbalver eniging RIA in Westdorpe houdt vrijdag de traditionele nieuwjaarsreceptie in de kan tine aan de Kapitlelstraat. Vanaf 20.00 uur hebben leden, donateurs, begunstigers, leden van de Club van 100 de moge lijkheid onder het genot van een drankje en een hapje nieuwjaarswensen uit te wis selen. KIELDRECHT - 't Sleepbootje, 13.30 uur schieting voor bejaarden KLOOSTERZANDE - Café De Reizende Man, 19..'10 uur vlceskaarting. WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur schieting voor bejaarden. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur bieden en jokeren KBO. KOERSBAL Westdorpe Zaal Concordia, zes tien personen 1. C. de Moor-de Smet, 2. W. Calle, 3. C. Heyman- de Kever. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, elf personen: 1. E. de Maal, 2. M. Rademakers-Warrens/J. de Waal- Hamelink, 3. A. Mannaert/T. van Vooren. Stoppeldijk Zaal '1 Gelaag, veertien personen: 1 mevrouw Cappaert/mevrouw Van Laar, 2. P. Vinkenstein/P. van Laar, 3. mevrouw Van der Hooft/J. Vaal. Kloosterzandc Zaal Rozenhof, Bond voor Ouderen, 28 personen: 1 L. Ivens/L Kint, 2. A. Cort- vriendt/A. Weesepoel, 3. A de Waal/A. Sponselee. St.-Jansteen KBO. 1. E. en W de Windt 2 Th. van Bunder-E. de Smet, 3. Th. Kmts-P. Rombout en M. Taelman-R. de Smet. KAARTINGEN Clinge KBO Bieden 1. Th. de Vel, 2. A. de BruijOj beiden Hulst; 3. A. Ruijloft, Clinge Kampioen schap: 1. A. Picavet 2 G. van Waterschoot, 3. R Boone-Smits. Biervliet - Zaal Lippens met 70 personen. Bieden: 1. F. Ooster ling, Breskens; 2. T. van Driel, Terneuzen; 3. J van Houck, Bier vliet. Jokeren 1. Maike van Op- dorp, Terneuzen, 2. Nel Schoones, Souburg; 3. Jo van Drongelen, Terneuzen. BOLLINGEN Sas van Gent Ons Genoegen, dertig personen 1. R. Winne, 2. R. Warrens, 3. P. Ie Coeq, 4. F. Pielers, 5. K. de Roo. SCHIETINGEN Aardenburg Handbooggilde Sint-Sebastiaan met 55 personen. Eerste hoge vogel: G de Valeke, tweede en derde hoge vogel: R. de Rooze, eerste zij vogel: R. Pielaet, grootste aantal (4): F. van Eeke, vliegende vogel: W. Schede. Prij zen: 1. W. Scheele, 2. N. van Daele, 3 Th Lampaert, 4. R Picters, 5. W. Janssen Clinge - Café 't Centrum met 24 personen. Hoge vogel: R. d'Hondt, Zuiddorpe; eerste zij vogel: O. de Schrijver, Sl.-Jansteen; tweede zijvogel: J. Marlens, Koewacht; grootste aantal (5): A. Mortier, St.-Jansteen. Van onze correspondent Vogelwaarde - Stichting Walhalla heeft in de kerstvakantie weer enige activiteiten voor de kinderen in petto. nie. Nu zijn alle rangen en stan den vertegenwoordigd." Op de vraag wat hij in de muziek nog hoopt te bereiken is De Witte kordaat in zijn uitspraak „Een orkest met honderd van de beste muzikanten uit Zeeuws- Vlaanderen met fagotten en con tra-bas is een grote wens. We zijn wel begonnen met de play- in onder auspiciën van de KNF. Deze zijn een groot succes. In Zeeuws-Vlaanderen is er on derling tussen de harmonieën nog veel jaloezie. Ik hoop dat we de onderlinge wedijver aan de kant kunnen zetten en net als het jeugdorkest de Young Ones een seniorenorkest van de grond kunnen krijgen. Wat dat betreft kunnen we van de jeugd nog wat leren.", aldus 'ambassadeur' Jo han de Witte. Johan de Witte: 'Een orkest met honderd van de beste mu zikanten uit Zeeuws-Vlaande ren met fagotten en contra-bas is een grote wens'. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Op donderdag 6 januari wordt voor de kinderen een bingo ge houden in zaal Ons Vermaak. De bingo begint om 14.00 uur. Na afloop van de kinderbingo wor den de prijzen van de kleurwed- strijd, die vlak voor de kerstva kantie is gehouden, uitgereikt. Op vrijdag 7 januari worden de kerstbomen weer ingezameld in het wandelbos. Tussen 15.00 en 17.00 uur krijgt iedereen voor een ingeleverde kerstboom een lotje voor de grote loterij die 's avonds in de brandweerkazerne wordt gehouden, 's Avonds om 18.30 uur kunnen alle kinderen een gratis lampion afhalen in de brandweerkazerne aan de Bos- sestraat. Om 19.00 uur vertrekt de op tocht naar de brandplaats van de kerstbomen in het wandelbos. Daar zullen de brandweerlieden van Vogelwaarde weer zorgen dat de kerstbomen deskundig in brand worden gestoken. Na de kerstboomverbranding is in de brandweerkazerne de trekking van de loterij van de kerstbo men, waarvoor een groot aantal prijzen beschikbaar zijn gesteld. Ook is hier voor iedereen een beker warme chocolademelk en een speculaasje.

de Stem | 1994 | | pagina 13