DE STEM 'Schaatsen moet plezier blijven' rkf Rintje Ritsma nog niet aan plafond egkundige enheid {ildefeesten bureau ;ulieren ORTING Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout 1 B wenst u een voorspoedig 1994 de krant over de vloer. 1906 - X 55 nkje, jubileum, verloving, atie, examen, enz. 1.09 incl. BTW, alicht. Foto of 35 x 40 mm erige tarieven op worden niet ierd. geef uw tekst ig af bij één van ftelijke opgaven tccepteerd indien d zijn, ook indien evoegd is. echt voor teksten enen te weigeren, ichten bereiken akst behoudt de voor om de naam jekend te maken. Sport MAANDAG 3 JANUARI 1994 DEEL TING GILDEFEESTEN an wanten en kranten. Rintje Ritsma: „Negatieve gedachten remmen de prestaties. Die moet je zo veel mogelijk uitbannen.fotos leo vogelzang EERDE kKER Lid N.V.O.S. ndsleverancier na 18.00 uur wij ook aan huis. 5NIGE belangrijke zekerheden voor iet vervolg van dit schaatsseizoen heeft de 22-jarige Rintje Ritsma uit Lemmer al. Vorige week woensdag zette de tommissie Topsport van het NOC*NSF foor hem het licht op groen voor niet minder dan drie Olympische afstanden tijdens de 17e Winterspelen in de ge schiedenis van het Internationale Olympisch Comité, die van zaterdag 12 tot en met zondag 27 februari in het Noorse Lillehammer worden gehouden. Ritsma kreeg definitief startbewijzen foor de 5000 meter (zondag 13 februa ri), de 1500 meter (woensdag 16 februa ri) en de 10 kilometer (zondag 20 iebruari). ERST komt echter het Europees kam pioenschap, dat vanaf vrijdag in Ha- mar op het programma staat. Het eer- ite startschot in het Vikingskipet, waar ets meer dan een maand later de Olympische schaatsdisciplines worden ifgewerkt, valt om even na vijf uur 's niddags voor de 500 meter. Rond tien wr 's avonds, - tussendoor wordt de ■print van de vrouwen verreden - als or: e maatschoenen, semi- e schoenen, comfort- n smal tot extra breed, sse steunzool of inlay. en krukken, ïgsartikelen, orthopedi- singen aan sportschoei- Jtische elastische kou- sn. indige kun je via ons di- rlatie in Terneuzen. Zoek ng aantal uren per week in de gezondheidszorg, rp met Viola de Koek. cef '7AC Terneuzen '150-95538 de mannen ook de vijf kilometer achter de rug hebben, zal waarschijnlijk heel veel duidelijk zijn over de vraag wie zondagavond tot Europees kampioen all-round van het seizoen '93/'94 kan worden gekroond. VOOR de Noren geldt Rintje Ritsma als dè favoriet met hun landgenoot Jo- hann-Olav Koss en titelverdediger Falko Zandstra in zijn kielzog. Zelf wil de blonde Fries, 's zomers liefhebber van surfen en zeilen, daar niet zo veel van weten. Internationaal won hij nog nooit een belangrijk evenement, natio naal heeft hij, sinds hij in 1986 in Jong Oranje verzeild raakte, drie junioren- titels en vijf afstandskampioenschap pen bij de senioren op zijn naam staan. Daarom leeft hij van dag naar dag, van wedstrijd naar wedstrijd, waarbij ze kerheden niet in zijn sportwoorden- boek voorkomen. Wel veel plezier, want dat blijft voor Ritsma onvoor waardelijk verbonden aan het bedrij ven van topsport. Een interview. onze verslaggever obvan Deursen 'ollabo/Heerenveen - Rintje is lint geworden. Vanaf het abso- "e begin van 1994 moet dit 'baatsseizoen immers in het te- i staan van de grote, definitie- doorbraak van de 23-jarige intje Ritsma uit Lemmer. Bij- inaamd de Friese Beer. Blond, lozend rode wangen, breed ge- bouderd en dijspieren als ka 's, waar 'turbo' Jan Raas in jn tijd als wielrenner bij de srt van een klassieker jaloers !ar zou loeren. olands welvaren in optima ma. Ongecompliceerd ook. Al kt het voornaamste lid van baatsclub Praemkeskouwers 'S niet zo lang zonder cóm- lexen de wijde wereld in. chuchter blikte hij immers te en de verbaal sterkeren binnen f Nederlandse kernploeg op. oals tegen Bart Veldkamp, Leo •sser en Ben van der Burg, de taPjanussen, die rap van tong 'arert. Ritsma was de stille racht, die zich altijd bescheiden Welde. 2'jn drang om geaccepteerd te orden, ging Rintje Ritsma heel T Noteerde dat zijn ploegmak ers grote fans waren van Van poten en De Bie, waarvan tas- ■B vol met video-banden mee aar trainingskampen werden 6s'eept. En leerde de grappen !ri Jacobse en Van Es uit zijn ®°'d. Het effect bleek komisch, stoere Fries, die op z'n plat §s grollen vertelde. Die tijden liggen nu echter ach ter hem. Rintje werd dus Rint Ritsma. Al staart hij zich niet blind op zijn sport. „Schaatsen moet ook plezier blijven," spie gelt hi] zichzelf voortdurend voor. Waar Veldkamp en ook Jeroen Straathof binnen de zes mans-formatie van coach Ab Krook de blik altijd en immer op het schaatsen hebben staan, zoekt Ritsma naast de ijsbaan soms ook driftig naar afleidende ontspanning. „Heb ik hard no dig. Ik wil nog jaren schaatsen. In vergelijking met mijn tijd in de Friese selectie of in Jong Oranje ben ik nu al zo verschrik kelijk serieus bezig. Ik wil naar de top groeien, niets forceren. Stapje voor stapje, dat houdt de scherpte er ook in. Als je ineens pats boem aan de top staat, blijft er zo weinig over om naar te streven. Ik wil steeds hoger. Af gelopen seizoen twee keer derde bij het EK en het WK. Dan behoor je, zo mag ik toch veron derstellen tot de wereldtop. En dan is de tijd rijp voor het laat ste sprongetje. Ik wil nu het hoogste." Rintje Ritsma meent het uit het diepst van zijn hart. Zijn aange boren luiheid zette hij om in noeste trainingslust. Met het schaatsen nog steeds als breed scala. Geen specialisatie. On danks het feit dat vanaf 12 fe bruari de 17e Olympische Win terspelen van Lillehammer op het programma prijken. „Ik heb de tijd," legt hij uit. „Een Euro pese- of wereldtitel is voor mij vrijwel net zo mooi als een Olympische plak. Specialiseren kan later altijd nog. Olympisch Nagano '98, daar wil ik ook bij zijn. Ik voel me een all-rounder, die op zoek is naar zijn grenzen over de vier traditionele afstan den van een grote meerkamp. Voor Falko Zandstra geldt een ander verhaal. Bij hem ontbreekt alleen Olympisch goud, de rest heeft hij al binnen. Ik kan me voorstellen dat hij juist tijdens de Spelen in Noorwegen alles op alles zet. Ik ben op dit moment niet zover. Voor mij is elke titel er eentje. Zoveel won ik tot nu toe nog niet,.ha, ha, ha." Die laatste constatering betekent geenszins dat zijn humeur een terugslag krijgt. Integendeel zelfs. Als er rond de ijsbanen waar ook ter wereld gelachen wordt, is Ritsma altijd en immer vlak in de buurt. Daar kan vergif op worden ingenomen. „Nega tieve gedachten remmen de pres taties. Die moet je zo veel moge lijk uitbannen, zo leerde hij van coach Ab Krook. Daarom steken de troostprijzen, die hij twaalf en elf maanden terug achter Zandstra en de Noor Johann- Olav Koss op het internationale podium kreeg toebedeeld, hem in geen geval. Ritsma houdt er de moed in. Bemerkte dat sinds hij op advies van Krook zijn techniek aanpas te (meer finish-gericht zoals pro vincie-genoot Zandstra) de aan passing aan welke ijsconditie dan ook, sneller, gemakkelijker gaat. „Voorheen had ik altijd Rintje Ritsma poseert met op de achtergrond het Vikingskipet, de overdekte ijsbaan waar zowel het EK als de Olympische Spelen afgewerkt worden. moeite om aan een baan te wen nen. Meer dan de anderen in onze kernploeg moest ik schaat sen tot ik er bij wijze van spre ken dood bij neerviel. Nu stap ik op het ijs, al is het op de sloot naast het huis van mijn ouders, en hupsakee, weg is Ritsma. Het marcheert ineens zonder proble men. Binnen of buiten, het maakt me geen fluit uit. Dat betekent voor mij een belangrij ke stap voorwaarts. Het scheelt enorm of je voor een groot toer nooi eerst met je eigen twijfels moet afrekenen of dat je er di rect onbevangen tegenover staat." De Lemster schaatser leeft de komende maanden met het EK in Hamar, de Olympische Win terspelen en het WK in Gothen burg op het programma van dag tot dag. Trainde harder dan ooit. „Ik zit nog niet aan mijn pla fond. Eerst het EK en daarna denk ik dat voor mij Lilleham mer pas gaat spelen. Zo moet je het seizoen in blokken verdelen. Concentreren op het geheel, dat gaat niet meer. Ik kan me voor de Winterspelen bijvoorbeeld helemaal afsluiten tot de tien kilometer van het EK er komend weekeinde op zit. Dan begin ik aan het volgende project." Tijdens het NK afstanden van vorige week dinsdag en woens dag op de Thialf-thuisbaan maakte Ritsma op de kenners grote indruk. Vooral op de tien kilometer, ondanks het feit dat hij op dat onderdeel met 14.11.97 tweede werd achter Falko Zandstra (14.06.82). De rondgang van 25 maal 400 meter behoort niet bepaald tot Rits ma's favoriete bezigheden. Soms zelfs boezemde de inspanning op die afsluitende afstand van een grote meerkamp hem zelfs pure angst in. In Heerenveen echter overwon Ritsma zich zelf. Ging als een speer weg. Stierf onder weg weliswaar 'duizend doden', maar krabbelde weer overeind, getuige zijn slotronde van 32.8 seconden, terwijl hij halverwege een ronde-tijd van 35.9 in het kunstijs kraste. „Het leerde me dat ik constant tegen de grens van de verzuring in mijn benen kan rijden. Dat als mijn spieren vollopen, ik niet in paniek hoef te raken. Dat was mijn grote winst. In Hamar bij de wereld bekerwedstrijden ging ik te langzaam van start. Had ik op 't eind veel over. Dit keer ging ik redelijk stuk en herstelde even later. Een belangrijke ervaring voor mij. Vooral omdat ik niet tot het uiterste -ging. Ik reed gewoon lekker." Ritsma voelt wel dat het bedrij ven van topsport veel van hem vergt. Hij is dan ook van plan om na dit seizoen een blaasje te pikken, zoals wielrenners dat noemen. Betrekkelijke rust, die het plezier in het schaatsen moet veiligstellen voor de Olympische tussenperiode van vier jaar. „Misschien ga ik wel een jaartje sprinten. Leo Visser heeft op weg naar Albertville bewezen dat als je jaren achtereen op hoog niveau traint, het niet zo uitpakt dat je binnen een paar maanden alles wat je opbouwde, kwijt raakt. Voor dit seizoen zette ik alles op alles, maar je moet inzien dat je dat niet onge straft vier jaar achter elkaar kunt doen." Het EK in Hamar, dat van ko mende vrijdag tot en met zondag samen met de vrouwen wordt afgewerkt, staat bij Ritsma voor op. Dat wel. De Noren bestem pelden hem na de World Cup wedstrijden van begin december vorig jaar tot dé favoriet. Rintje mag dan Rint geworden zijn, een kleur kreeg hij daar wel van. „Favoriet? Ach, wat is favo riet?," stamelt hij. „Ik beschouw mezelf zo niet. Ik zou niet dur ven om vooraf te zeggen dat ik de nieuwe, Europese kampioen word. Ik ben kanshebber, meer niet." En dan na een lichte aar zeling: „Okee, meer kanshebber dan vorig jaar toen ik in Heeren veen derde op het EK werd." Het feit dat hij tijdens de eerste maanden van dit seizoen van zege naar zege snelde, verontrust Ritsma niet. „Ik hoor, dat ik te vroeg in vorm zou zijn gekomen. Dat bestrijd ik. Vanaf de IJssel- cup tot nu gaat het me voor de wind. En dan zou het heel gek moeten lopen, wil het bij wijze van spreken morgen ineens over en uit zijn. Nee, nee, dit manne tje maken ze niet gek. Ik sta er bij het EK, reken maar." Zoals hij reeds over het vervolg na dit seizoen nadacht, zo smeedde de Fries ook al planne tjes voor het trainingskamp in Davos, waar de Nederlandse Olympische deelnemers op de schaats hun voorbereiding op Lillehammer vier weken lang zullen afronden. „Extra vroeg mijn bed uit. In Davos werken op dat natuurijs dat 's morgens voor de zon boven de bergen uitkomt, nog niet verzorgd is. Bobbel-ijs, sproei-ijs, dat veel van je vraagt. Daarmee zoek ik extra weerstand op. Bewust, want als we altijd maar bijvoor beeld in Heerenveen zouden blij- vèn, word je haast automatisch onder het dak van Thialf een kasplantje. Ik heb de elementen van buiten nodig om sterker te worden. Nog sterker, ha, ha, ha. En daarnaast verwaarloos je op een binnenbaan je techniek. Het gaat daar altijd tijdens de training net even te makkelijk. Vroeger vond ik dat fijn, was ik nog behoorlijk lui. Nu niet meer. Ik wil knokken voor de top." Rintje Ritsma is inderdaad Rint Ritsma geworden.

de Stem | 1994 | | pagina 9