DE STEM Rustige jaarwisseling in Zeeland MEDEDELING 'Mom Voor f42,50 heeft ude hoofd prijs. -Holland Qvsinos Actie tegen komst varkensmesterijen naar Zeeuws-Vlaanderen Terneuzen bereikt akkoord met minister over opvang asielzoekers Oostburg wil diefstal fietsen terugdringen Nieuwe enq Ondanks opvallend grote activiteit van dievengilde in Zeeuws-Vlaanderen Terneuzenaar bekent overval postkantoor D T in Oostburg wil harde kwaliteitsnormen voor recreatiewoningen DE STEM PvdA-lijsttrt SGP/GPV/RPF Bakker vormen samen lijst in Goes DE STEM Noodexpositie in Delta Expo langer geopend Rijksarchief verwelkomt 7000e bezoeker W interwandeling vanuit Goes Stichting Promotie P.H. wenst al haar donateurs een gelukkig 1994 Stedelijke Scholengemeenschap PETRUS H0NDIUS In verband met een Nieuwjaars bijeenkomst zijn onze kantoren vandaag vanaf 15.00 uur geslo ten. In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Ki Kroatische vluch bezoek bij manej VEN TIJD LEZEN Vergeet dan niet de ..Kleintjes" door te nemen. Er staat vast iet! van uw gading bij. Ook vandaag Zeeland Van onze verslaggever Sas van Gent - De stichting Wel- zijnsraad in Sas van Gent wil de krachten bundelen om de groeiende meststroom naar Zeeuws-Vlaande ren in te dammen. Bij meerdere gemeenten liggen op dit moment verzoeken om varkensmeste rijen te beginnen. Als alle aanvragen gehonoreerd worden, lopen er volgend jaar zo'n 200.000 varkens rond in Zeeuws-Vlaanderen. „Dat is twee per inwoner. Zou dat gezond zijn?" vraagt de Welzijnsraad zich af in een oproep aan de bevolking om vrijdag 7 januari een informatiebijeenkomst in zaal Con cordia in Westdorpe bij te wonen. Voor de gemeente Sas van Gent zelf gaat het om zo'n veertien aanvragen, goed voor 80.000 varkens. En dat op een moment dat er al zoveel offers zijn gebracht om het woon- en werkklimaat in de Kanaalzone voor iedereen accep tabel te houden. „Dit zal zeker een negatieve invloed hebben op ons toch al aangetaste pol derlandschap. U moet eens bedenken wat een hoeveelheid mest deze dieren gaan produceren. En dit komt nog bo ven op de varkensmest die nu al vanuit België en Brabant onze polders binnen komen. Deze manier van werken lijkt wel een overval. Als de gemeente deze aanvragen honoreert, komen Westdorpe en Zandstraat in de stank te liggen," Van onze verslaggever Terneuzen - De jaarwisse ling is in Zeeland, een en kele uitzondering daarge laten, bijzonder rustig ver lopen. Opvallend in Zeeuws-Vlaanderen was wel dat het dievengilde zich oudejaarsnacht bij zonder actief toonde. De politie kreeg zeven aangif ten van inbraken binnen. Politie en brandweer kwamen verder op verschillende plaatsen in de provincie in actie om vreugdevuren te doven, een vechtpartij te sussen en enkele vernielingen te onderzoeken. Avondhoofd N. Florusse van streekziekenhuis De Honte in Terneuzen sprak van een bijzon der rustige nacht in het zieken huis. Er moesten geen vuurwerk slachtoffers worden behandeld. Autowrak Het nieuwe jaar werd in Zaam- slag en Hoek traditioneel niet alleen ingeluid met het afsteken van vuurwerk. Er ging in die plaatsen ook een autowrak in de brand. De brandweer hield het vreugdevuur nauwlettend in de gaten en bluste het al kort na het ontsteken ervan. De Terneuzense spuitgasten moesten iets na middernacht nog uitrukken naar de Sloelaan. De bewoners van een woning aldaar waren bij de buren op bezoek gegaan en hadden een kerststuk je op de stereo-installatie laten branden. Toen ze terug thuis kwamen, bleek de woonkamer in brand te hebben gestaan. Het vuur was echter al gedoofd, zo dat de brandweer verder niet meer in actie moest komen. Die stelde nog wel een onderzoek in. Vuurwerkbommen Duizenden guldens schade ont stond aan twee winkels in de Terneuzense Noordstraat. Onbe kenden gooiden bij een kleding winkel en een schoenenzaak zelfgemaakte vuurwerkbommen tegen de winkelpuien. Daardoor sneuvelden de toegangsdeuren en twee grote etalageruiten. Ook in Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen kwamen politie en brandweer in actie om vreugde vuren te blussen. Dat was het geval in Schoondijke, op het Princebolwerk in Hulst en de Emmastraat in Kloosterzande. De politie in Hulst moest verder optreden bij een vechtpartijtje aan het Cornelis de Vosplein. Twee jongeren moesten zich on der behandeling stellen van de dokter. De politie onderzoekt bovendien twee inbraken die in de loop van nieuwjaarsnacht zijn gepleegd in Hulst. Ook in twee woningen in Philippine werd ingebroken. De daders namen sieraden, cheques en een betaalpas mee en brach ten in een van de huizen forse schade toe aan huisraad en elec- tronisehe apparatuur. Van onze verslaggever Goes - De politieke partijen SGP, GPV en RPF komen bij de gemeenteraadsverkiezin gen in Goes opnieuw uit met een gecombineerde lijst. De drie gaan daarmee verder op de weg die vier jaar geleden is ingeslagen. De huidige SGP-fractievoorzit- ter C. Möhlmann voert de kandi datenlijst aan. Hij wordt gevolgd door het hui dige raadslid J. Lucasse (SGP) en S. de Putter namens GPV/ RPF. Vierde en vijfde kandidaat zijn respectievelijk J. Verschuure voor de SGP en P. Colijn namens GPV/RPF. De drie partijen werken samen met instandhouding van de eigen grondslagen. De bakker aan het Plein in Zaamslag slaagde er op oudejaarsavond in de inbrekers in zijn zaak op de vlucht te jagen. Hij achtervolgde ze nog en liep daarbij een klap op het hoofd en een bloedneus op. De politie stelt een nader onderzoek in. Ook een winkel aan de Veer- straat in Zaamslag kreeg onge wenst bezoek. De daders waren binnengekomen door het wc- raampje. Er werd niets vermist. Op de Terneuzensestraat in Zaamslag vond in de vroege och tend van nieuwjaarsdag een aan rijding plaats tussen twee auto's. Een 23-jarige Terneuzenaar raakte daarbij ernstig gewond en werd na een eerste behandeling in De Honte overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Gent. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 31-jarige inwoner van Mechelen (B) waarbij de Terneu zenaar in de auto zat. De Belg knalde op de verkeersgeleider bij het begin van het dorp, vervol- Prachtig vuurwerk schiet in Koewacht de lucht en het nieuwe jaar in. foto camile schelstraete gens op een lichtmast en tenslot te op de auto die hij aan het inhalen was. De inzittenden van die auto kwamen met de schrik vrij. De Mechelaar reed onder invloed van alcohol. Beschoten In de rest van Zeeland bleef het eveneens vrij rustig. Op oudejaarsavond werd op de oude rijksweg bij 's Heer Hendriks kinderen bij Goes een personen auto beschoten. De bestuurder, een 19-jarige inwoner van 's Heer Arendskerke, raakte daar bij aan een been gewond. Hij is opgenomen in het ziekenhuis in Goes. De toedracht is nog niet duide lijk. Wel is bekend, dat vanuit de auto van het slachtoffer met - vuurwerk is gegooid. De politie hield in verband met het feit in de loop van de nacht een 34-jarige man uit 's Heer Hen drikskinderen aan. Op nieuwjaarsmorgen rond een uur reageerde de politie op een melding van vernielingen op het Kerkplein in Yerseke. Er brand de ook een groot vuur. Een toe gesnelde politie-auto werd met flessen bier bekogeld uit een groep van naar schatting hon derd jongeren. Twee politiemen sen te voet werden door enkele tientallen jongeren op een be paald moment ingesloten. Ze schopten en sloegen een 29-jarige agent uit Kapelle. Na behandeling in het ziekenhuis voor een hersenschudding en kneuzingen kon hij later op de dag naar huis. Voor de mishan deling zijn inmiddels een 20-jarige en twee 18-jarige in woners van Yerseke aangehou den en ingesloten. Minister H. d'Ancona en burgemeester R. Barbé tijdens de persconferentie over de opvang van asielzoekers in Terneuzen. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen gaat tijdelijk on derdak bieden aan enkele honderden asielzoekers. Mi nister H. d'Ancona (WVC) bereikte vrijdag een princi pe-overeenkomst met burge meester R. Barbé over de noodopvang van asielzoekers in het Roosevelthotel. De overeenkomst wordt deze week nader uitgewerkt. Dan is ook bekend over hoeveel asiel zoekers het precies gaat en wanneer ze komen. Het ministe rie moet nog praten met de hotelhouder en de gemeente raad komt waarschijnlijk eind deze week bij elkaar om het voorstel te bekrachtigen. De gemeente wees twee maan den geleden de komst van meer asielzoekers af. Toen was het argument dat de capaciteit ont brak om ze goed te kunnen opvangen. „Maar is nu echt sprake van een noodsituatie. Het zou echt inhumaan zijn om geen gehoor te geven aan het verzoek van de minister. Daar om willen we ook over de uit werking van de overeenkomst niet te lang doen," aldus Barbé. Het ministerie moet in totaal vijfduizend asielzoekers onder dak brengen. D'Ancona legde vrijdag uit dat het aantal de laatste maanden fors is geste gen. Enerzijds nam de instroom van het aantal asielzoekers toe en anderzijds stagneert de door stroom van asielzoekers van op vangcentra naar gewone huizen. „Hierdoor hebben we het pro bleem dat er vijfduizend asiel zoekers onder dak gebracht moeten worden. Daarom doen we een beroep op gemeenten om voor noodopvang te zorgen. Ge lukkig zijn we het eens gewor den met de gemeente Terneuzen voor een dergelijke opvang voor een bepaalde tijd. De gemeente heeft groot begrip voor ons pro bleem." Nieuw systeem De minister hoopt dat het pro bleem van de opvang medio volgend jaar behapbaar is door een nieuw structureel systeem. „Het is dan de bedoeling dat binnen zes zeven maanden bekend moet zijn of asielzoe kers een status krijgen. Dan kunnen ze worden uitgeplaatst van de centrale opvangcentra naar alle Nederlandse gemeen ten." Asielzoekers met een sta tus worden officieel als vluchte ling erkend. De kosten voor de noodopvang van asielzoekers in Terneuzen worden volledig vergoed door het ministerie van WVC. Het gaat dan om zaken als de orga nisatie en de begeleiding. „De noodopvang legt geen extra druk op onze financiën," aldus Barbé. Pluim D'Ancona stak overigens nog een pluim op de hoed van de gemeente Terneuzen over het asielzoekersbeleid. „Er is hier een goede huisvesting voor de asielzoekers. Alle asielzoekers die momenteel in Terneuzen verblijven, wonen in gewone huizen. Als het elders ook zo zou zijn, speelde het huidige probleem van de noodopvang een stuk minder." MAANDAG 3 JANUARI 1994 A5 vreest de Welzijnsraad. Thijs Kramer, stafmedewerker van de Zeeuwse Milieu Federatie, schetst vrij dagavond de gevolgen voor de omge ving en het leefmilieu. Belangstellenden krijgen ook te horen hoe ze tegen de komst van de varkensmesterijen een vuist kunnen maken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Van onze correspondent Middelburg - De 23-jarige Terneuzenaar, die vorige week woensdag door de po litie in zijn woonplaats is aangehouden, heeft de overval op het postkantoor in Koewacht bekend. De man legde een bekentenis af bij zijn voorgeleiding aan de officier van justitie te Mid delburg. De Terneuzenaar pleegde de overval met een ijzeren buis, die een sterke gelijkenis ver toonde met de loop van een vuurwapen. De man heeft de overval alleen gepleegd. De buit, enkele duizenden gul dens, is nog zoek. De overvaller viel vorige week woensdag aan het eind van de middag binnen bij het post kantoor te Koewacht. Hij be dreigde de loketbeambte en maakte zich met de kaslade uit de voeten. Hij ontsnapte per auto, maar werd diezelfde avond nog aangehouden door de politie. Burgh-Haamstede - Delta Expo is in verband met de vakanties is ook de herdenkingsexpositie over de watersnoodramp 1953 verlengd tot en met 9 januari. Delta Expo is dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. Bezoekers zien verder films over de bouw van de Oosterscheldekering en kunnen ook een kijkje nemen bij die werken. Uiteraard is ook de waterbouwexpostitie in het Topshuis te bezichtigen. Vanaf 10 januari is Delta Expo open van woendag tot en met zondag. Middelburg - Het Rijksarchief in Middelburg verwelkomde op de een na laatste dag van het afge lopen jaar de zevenduizendste bezoeker. De gelukkige was A. van Hese uit de provincie-hoofdstad. Hij kreeg een bos bloemen en een tegoedbon voor het maken van fotokopieën ter waarde van ze ventig gulden. De heer Van Hese is al vijftien jaar lang een regelmatig bezoe ker van de studiezaal van het Rijksarchief voor genealogisch onderzoek. Het aantal bezoeken aan de stu diezalen van het archief is de laatste jaren behoorlijk toegeno men. Vijf jaar geleden werden er nog 5707 bezoeken geteld. Zo'n twee jaar geleden noteerde het Rijksarchief het zesduizendste bezoek. Dit jaar zijn er door bijna 1700 mensen in totaal ze venduizend bezoeken gebracht. Goes - De Zeeuwse Wan delsportbond houdt zaterdag 8 januari een winterserietocht in Goes. De afstanden zijn naar keuze vijf, tien of vijftien kilometer. De start is aan het Pannekoekenhuis in Goes, tussen 11.00 en 13.00 uur. Deelnemers betalen 4,50 gulden inschrijfgeld. Leden van erkende wandelbonden krijgen twee kwartjes korting, en degenen die geen prijs stellen op een herinne ring aan de wandeling krijgen twee gulden reductie. De derde winterserietocht is op 29 januari in Kamperland, de vierde op 19 maart in Zierikzee. Oostburg - Burgemeester en wethouders van Oostburg zij; van plan 7500 gulden uit de pot sociale vernieuwing l besteden aan de opzet van een project om het aant; fietsdiefstallen in Cadzand-Bad terug te dringen. Het dagelijks gemeentebestuur deelt de leden van de commissie financiën mee in de loop van dit voorjaar met een uitgewerkt voorstel te komen voor dit zoge naamde anti-fietsendiefstal-pro ject. Oostburg heeft in totaal een slordige tweehonderdduizend gulden uit te geven aan projec ten die passen in het sociale vernieuwingsbeleid. De gemeente houdt verder een bedrag van 2500 gulden achter de hand voor eventueel nader onderzoek naar de bouw van woningen die aansluiten op de woonwensen van jongeren. Het is een uitvloeisel van de eerder gehouden enquête in samenwer king met de streekjeugdcentrale naar de ideeën die bij de Oost- burgse middelbare schooljeugd leven over hun (toekomstige huisvesting. De gemeente geeft verder 13.60] gulden van het geld dat vooi sociale vernieuwing beschikbaai is aan het Halt-bureau Zeeuws- Vlaanderen, zesduizend gulder, voor de warme maaltijdvoorzie ning, vijftigduizend gulden vooi bijzondere controle en 45. gulden voor nog in te diener verzoeken. De commissie financiën be spreekt het voorstel van het col lege in haar vergadering op vrij dag 7 januari. Daar komt ook di voorlopige vaststelling van subsidie voor de Kust W1 Zeeuws-Vlaanderen aan de orde De VW mag rekenen op 151.00 gulden en krijgt negentig pro cent van dat bedrag dit jaar al voorschot. Oostburg - Uitbreiding van recreatiewoningen heeft niets me! kwaliteitsverbetering te maken, zolang er geen maatregelei getroffen worden om accommodaties, die niet aan de minima le eisen voldoen, niet aan te passen of te verwijderen Harde kwaliteitsnormen, die dan ook gecontroleerd worden, zul len de basis moeten zijn. Dat schrijft de politieke groepe ring Dorpsbelangen Toerisme (D T) in haar verkiezingspro gramma voor de komende raads periode in de gemeente Oost burg. De groepering beseft heel goed dat het toerisme een van de kurken is waar de economie in de streek op drijft. „Maar niet alles mag hieraan opgeofferd worden. Wij blijven tegenstander van verdere hoog bouw aan de kust. Het komt de aantrekkelijkheid van de streek niet ten goede," schrijft D T. Voorts zal de gemeente Oostburg voorwaardenscheppend beleid moeten voeren voor de recreatie sector. „Kwaliteitsverbetering zal voorwaarde moeten zijn voor uitbreidingen van de bestaande kampeerterreinen. Verder acht de groepering pla nologische maatregelen noodza kelijk om de streek er voor te behoeden dat overal 'buitenkam peren' kan ontstaan. Daarom zijn op korte termijn kwaliteits eisen nodig, op te stellen in over leg met de betreffende bedrijfs takken. „Planologische sturing is nodig, willen we onze openheid in de streek behouden." Een andere voorziening die D T in de dorpen wenst behouden is de bibliobus. „Er zal bezuinigd moeten worden om de kosten niet nog meer uit hand te laten lopen. Maar niet op de voor onze streek onmisba re bibliobus." Verder is men tegen de sluiting van bejaardenoorden in d( streek. D T ziet graag een tus senvorm ontstaan in de vorm van in- of aanleunwoningen. Daarom wil de groepering meer inspraak voor ouderen. „Zij we ten zelf het beste wat zij willen. (ADVERTENTIES) Zuidlandstraat 113 4532 CK Terneuzen Tel.: 01150-94868 Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst gaat maar eens proberen een meerdl heid van de winkeliers warm krijgen voor de mogelijkheid om feestdagen die op maandag val de winkels al om 9.00 uur open doen. Een in september gehouc enquête met betrekking tot de oj ningstijdstippen leverde geen me derheid op voor 9.00 uur. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst moe onderbrengen bij een stichting meer subsidies in de wacht wc er een grotere betrokkenheid Hulster monumenten. (ADVERTENTIE) Elk jaar nemen de koksbrigades en bartenders van de Holland Casino's het tegen elkaar op. Ook dit jaar werden er weer de meest exotische cocktails en exquise voorafjes, hoofdgerechten en des serts uit de hoge hoed getoverd. Na een ruime proeftijd wees een vakjury, onder leiding van respectievelijk de heer R. Busman van de Nederlandse Bartendersclub, en de heer C. Helder» chefkok en eigenaar van restaurant Parkheuvel te Rotter dam, de winnende cocktail en het winnende menu aan. Het mooiste van alles is nog, dat u dit nu in elk Holland Casino t/m 31 januari kunt bestellen. En dat u voor het driegangenmenu slechts f 42,50 betaalt. Kortom, als u écht lekker wilt eten, vergeet dan niet uw paspoort of rijbewijs mee te nemen. De minimumleeftijd voor ons restaurant is 18 jaar en correcte kleding is verplicht. lX""* f— AMSTERDAM BREDA - EINDHOVEN GRONINGEN - NIJMEGEN - ROTTERDAM - SCHEVENINGEN VALKENBURGZANDVOORT. 012 DsJ d/ ge pil tir D< d< vol ke' Di di Mi mi °1 di mi o] Wi B H« de pa re;| ja; ba via tei gif da sta| jai eea „E 110 All de aaj da; mi ee als als tre koi in i tie Vod van een de j spe Mijl steil lei f prq me| geb wel lerq ku set Se voo Om met stri; oms tend Zov zijn Die len doo Sas We: Kri Axel- Voor de Kroatische vluchteling doorbrengen in Terneuzen, werd het ou bezoek aan manege Magrette. De kir verzorgen en een ritje maken. Alle veertig kinderen waren om elf uui werd gebruik gemaakt van de kleine m; Water gelopen was. Allereerst konden de kinderen kennis m; de kinderen die paarden niet gewend z S1ast. In groepjes werd er vervolgens or een aantal rondjes gereden. Er werden oefeningen gedaan. e kinderen vermaakten zich tot drie u ^erden de paarden met veel liefde verzoi k?®®sdag 5 januari brengen de Kroatisc akkerij Risseeuw te Zaamslag, waar ze akker en zijn werk.

de Stem | 1994 | | pagina 6