1994 ORT ïrspelt Volksgericht vecht een eindeloze strijd tegen oude politieke elite A4 DE STEM BUITENLAND Implex 1994 MAANDAG (dagavond een binnengedron- nder verwond, pekere aanwij- i was gepleegd Iweldscampag- Idat het nog te dishu slecht is Ir de aanval op lor het Wereld Be countryzan- I-jarige Ameri- pur man', werd llle opgenomen vreden over de kgente Evekyn gevaar". Idochter van de It haar moeder, lieden uit Cuba jten. Zij woont actrice Nati leleden als een pr op met haar lin Laos' be inlichtingen- Hjgsgevangenen an Vietnam. De aanhaling van 11 Amerikaanse len zijn gemaakt lde jaren '60 zes (Laos. russel pst-ten-Node en aanhangers van r slaags geraakt, en klein aantal aterdag in Brus- in Bonn was e onderdrukking optreden tegen in Duitsland en jn een zaaltje van Turkse wijk. de gevel van het ie Turkse bevol- ;rd che politicus, die ;n de regering in van Moskou. Het rsjakov, de voor voor Nationale van Binnenlandse den. akov speelde een het gebouw van de van de rechtse 4 oktober. Jeltsin et Witte Huis en irsjakov ontkwam Volgens persbu- ember op straat ;land een enorme chaos rscentrale van de duizend kilometer getroffen. Op de ■ichtingen opstop- kilometer. Tussen kilometer geblok- ngers in de Franse :n vlot vertrek uit Iwongen tot extra afgesloten. Ande^ t jaar in Duitsland procent uitkomen, de Duitse centrale het blad Welt am c rentetarief geschikt ietmeyer. arieven zouden op- nen worden verlaagd, president. Hij onder- rbij wel dat de beslis sen verlaging niet lan- itend wordt bepaald ronetaire beleid maar relijk is van het finan- eid van de Duitse re- 'an de bedrijven die de icten afsluiten. Op dit aat de Lombardrente, als plafond voor de op de geldmarkt, op ent, terwijl het Duitse ,75 bedraagt. de Welt am Sonntag e Tietmeyer het rente- 1 de Bundesbank die de >inds de tweede helft stapje voor stapje om- gebracht. Het insti- 'rankfurt heeft nogal ?k te verduren gehad, -r het tempo waarin de aank de tarieven ver- ■letmeyer noemde de jze verlaging 'dringend 'Ijk' om zowel het ver dat beleggers en met buitenland in de mark als de geloofwaardig- de bank niet op het spel Italië wordt De rechtszaal is openge steld voor tv-camera's en nieuwsprogramma's en ac tualiteitenrubrieken ma ken daarvan gretig ge bruik om de kijker te trak teren op een eindeloos dé filé van corrupte politici en corrumperende indus triëlen. Door onze correspondent Aart Heering De absolute hoofdrol wordt ge speeld door de populaire magis traat Antonio Di Pietro, die vo rig voorjaar in Milaan het onder zoek Schone Handen startte. Als een Engel der Wrake laat Di Pietro met wapperende toga en wild gesticulerende handen zijn- toorn nederdalen op onwillige getuigen die door zijn vaak sar castische vragen zichtbaar wor den geïntimideerd. Cusani zelf is sinds het proces op 28 oktober is begonnen, nog niet in de rechts zaal verschenen. Hij laat zich vertegenwoordigen door zijn ad- vokaat Giuliano Spazzali, die het spel van Di Pietro gaarne meespeelt door de hooggeplaat ste getuigen eveneens het vuur na aan de schenen te leggen. Slimmigheid Di Pietro's voornaamste mik punt is dan ook niet Cusani zelf, maar het systeem van geïnstitutionalisserde corruptie dat Italië jaren lang heeft over heerst. Zijn vragen zijn erop ge richt om door de getuigenverkla ringen de criminele verstrenge ling van zakenleven en politiek bloot te leggen. Di Pietro maakt daarbij gebruik van een juridisch slimmigheidje, i De Italiaanse wet staat het een I verdachte wel toe om te liegen, maar een getuige niet. Door de van corruptie verdachte politici als getuigen op te roepen worden zij aangezet om de waarheid te spreken, aangezien zij anders vervolgd kunnen wor den wegens meineed. Advokaat i Spazzali gaat daarmee akkoord, omdat de verklaringen van de politici zijn cliënt deels ontlas- I ten. De stroom van getuigenverkla- I ringen begon twee weken gele den met de bekentenis van Carlo Sama, de voormalige directeur- generaal van Montedison. Sama, de opvolger van Raul Gardini die deze zomer zelfmoord pleeg de, heeft besloten om schoon schip te maken en zo zichzelf zo veel mogelijk vrij te pleiten. Hij gaf toe dat Montedison 170 mi'joen gulden uitdeelde in '-J91, nadat het staatschemiebe- drijf ENI circa eer. miljard gul den te veel had betaald bij de overname van het aandeel van Montedison in de gezamenlijke holding Enimont. De helft daar van ging rechtstreeks via Cusani naar de socialisten en hun ver trouwelingen, terwijl de rest door Sama persoonlijk in koffer tjes werd overhandigd aan poli tici van de christendemocratie en de kleine regeringspartijen. Douceurtje In het voorjaar van 1992 volgde nog eens een 'bijdrage aan de campagne' voor de parlements verkiezingen in april van dat jaar. In de afgelopen week is Sama gevolgd door vrijwel de volledige generale staf van de Italiaanse Weptocratie. Bijna alle door Sa ma genoemde politici hebben toegegeven dat zij inderdaad geld van hem hebben aangeno men, maar dan wel met de uit drukkelijke kanttekening dat het hier illegale giften aan hun par tijen betrof en niet aan hen per soonlijk. Sinds twee weken is het eerste namelijk geen misdrijf meer maar een overtreding, dankzij een wetswijziging die door diezelfde corrupte politici tot stand is gekomen. He voormalige minister van Be groting Paolo Cirino Pomicino hreeg zo aan huis een koffertje met zes miljoen gulden van Sa ma en Gardini. De christende mocratische onderdirecteur van «e ENI, Grotti, werd verblijd met een douceurtje van vijf mil joen. Directeur Gabriele Cagliari die eenzelfde bedrag mocht ontvan gen, kan niet meer getuigen om bat ook hij zich van het leven heeft beroofd. be voormalige leiders van de liberale, republikeinse en so- C'aaldemocratische partijen, Al- ussimo, La Malfa en Vizzini, kregen van Sama koffertjes met «rie of vier ton in handen ge stopt. Ook de penningmeester Van He Lega Nord, Patelli, kreeg ®en kwart miljoen in contanten m een luxueus café in Rome. („De Lega was weliswaar geen Alessand.ro Patelli van Lega Nord. FOTO AP regeringspartij, maar leek fors te gaan winnen en moest daarom te vriend worden gehouden", ver klaarde Sama in de getuigen bank.) Onbeschaamd De penningmeester van de chris tendemocratische partij Severi- no Citaristi ontving op het par tijkantoor een 'campagnebij- drage' van 1,8 miljoen gulden in gebruikte bankbiljetten. De so cialistische oud-minister van Justitie Claudio Martelli mocht vorig voorjaar van Sama een koffertje met 600.000 gulden in ontvangst nemen, terwijl partij leider Bettino Craxi van Cusani anderhalf miljoen kreeg. „Op dat moment betwistten Craxi en Martelli elkaar de leiding over de partij, zodat wij besloten om op beide paarden tegelijk te wedden.", legde Sama desge vraagd uit. De meest onbeschaamde getuige tot nu toe is Pomicino, die ver klaarde het volstrekt normaal te achten dat Sama even een be drag van zes miljoen kwam brengen 'als verkiezingsbijdrage voor mij en mijn vrienden'. Op de tegenwerping van Di Pietro dat er op dat moment helemaal geen verkiezingen voor de deür stonden, antwoordde Pomicino glashard'. „Je kunt nooit vroeg genoeg beginnen met de voorbe reidingen." Agressief De meest hardnekkige getuige is de voormalige christendemocra tische partijleider Arnaldo For- lani, die lijkwit en als een snaar gespannen bleef volharden in ca tegorische ontkenningen. Daar mee ging hij lijnrecht in tegen zijn eigen penningmeester, die eerder in het proces al had ver- De meest agressieve verklarin gen komen van Craxi, die in de getuigenbank de gelegenheid te baat nam voor een frontale aan val op alle andere betrokkenen. Craxi gaf toe dat ook hijzelf geld van Montedison heeft ontvangen en verklaarde bovendien dat zijn eigen partij jaarlijks op 50 mil joen gulden aan illegale bijdra gen kon rekenen. In Craxi's ogen was dat echter niet meer dan normaal, omdat het partijapparaat nu eenmaal een kostbare aangelegenheid is. Craxi betoogde dat de wet op de partijfinanciering door alle par tijen systematisch werd overtre den terwijl alle politieke leiders daar heel goed van op de hoogte waren. Hij verweet de rechtbank Industrieel Carlo Sama dat zij onvoldoende aandacht had besteed aan de illegale bij dragen aan de (voormalige) com munisten en suggereerde om daarnaar een onderzoek in te stellen in de archieven van de KGB. FOTO ANP Craxi's verdediging is er op ge baseerd om aan te tonen dat iedereen corrupt was, zodat hem eigenlijk alleen verweten kan worden dat hij de geldende nor men respecteerde. Hij vergeet daarbij gemakshalve dat hij zelf een van de voornaamste creato- ren van het smeergeldsysteem is geweest (en daarnaast zich ook persoonlijk grof heeft verrijkt), maar toch heeft hij niet hele maal ongelijk. Het proces-Cusani heeft tot nu toe immers vooral een desolaat beeld gegeven van een politiek kader dat de steekpenning tot hoogste bestuurlijke norm had verheven en een industriële top die beslist niet werd afgeperst, zoals de publieke opinie aanvan kelijk werd voorgespiegeld, maar zelf juist uit was op een systematische concurrentiever valsing door fraude en omkope rij. Economische beslissingen van nationaal belang werden zo doende niet genomen op basis van de eisen van de vrije markt of die van het algemeen belang, maar kwamen tot stand door gekonkel en gesjoemel in een louche club van inhalige poten taten. Di Pietro is bezig dit perverse systeem, dat Italië onmetelijke schade heeft berokkend in ter men van geld en geloofwaardig heid, bloot te leggen voor het oog van de camera. Het proces- Cusani krijgt daardoor het ka rakter van een volksgericht waarin de keizers van het oude regime ook hun laatste schamele kleding moeten afleggen. De tien tot twintig miljoen Itali anen die elke avond met woede en verbijstering op drie verschil lende tv-zenders de soap-opera der corruptie volgen, zijn daar door ook hun laatste restje ver trouwen in de oude nomenkla- toera kwijtgeraakt. En het einde is nog niet in zicht, want het proces-Cusani dat dinsdag wordt hervat, heeft nog vele nieuwe onthullingen en confron taties in petto.

de Stem | 1994 | | pagina 5