porten' Ook in 1994 meer mensen in de wao Peper: Concurrentiepositie Rotterdamse haven in gevaar Andriessen komt Limburgse bedrijven te hulp AUTOTRON Stekelenburg geschokt over beklad FNV-kantoor van Gansewinkel A2 BINNENLAND A3 Eremedaille voor held Bijlmermeer Ministerie koopt voor 218 miljoen landbouwgrond Gevreesde wateroverlast blijft uit rond jaarwisseling Hartekreet Onderzoek naar banden GMM met Zjirinovski BINNENLAND KORT 'Identificatieplicht voor iedereen' 3 JANUARI 1994 DB STEM MAANDAG 3 JANUARI 1994 I uuuc prij •kt soms. Medici, zieken- zen en assuradeuren zijn be- gd om hun goede naam er. dan geneigd claims te hono ur die in geen verhouding m tot de schade. Maar ij n zovele gevallen houdt dt zekeraar voet bij stuk. Et begint voor het toch a etsbare slachtoffer een lij. ïsweg van procedures en pro sen, die kan eindigen in géét ladevergoeding maar wel to. hoge advocaats- en proces- ;ten. t optreden van smartegeld- /ocaten is volgens Forrer eet raar voor de gezondheidszorg t de opdrijving van de claim tn ook de verzekeringspremie hoog. „De mensen zijn ge- nd bij een deskundige beoor- ing van hun schadegeval et •gvuldige onderhandelinget t de andere partij. Met eet er van ernstige tegenstellin- a doe je het slachtoffer en dt latschappij tekort." rrer pleit voor een stelsel arbij smartegeld door des- ndige schade-experts van dt ee partijen wordt afgewik- ld, en waarbij advocaten al- n in beeld komen wanneer eer. htszaak onvermijdelijk is. rrers collega P. Vallen, direc- pr van het Prinsenbeekse scha- regelings-bureau SRB-Rasen- rg, is gematigder. Ook hij urt de neiging af van sommige vocaten om juridische haar- rverijen tot het uiterste uit te chten, in plaats van buiten de nflict-sfeer om een regeling te 'ffen in het belang van de ënt. Ook volgens Vallen heeft r. Sneep zich in de zaak-Mees- rs vergaloppeerd. „Maar daar- last zie ik briljante dingen in advocatuur, ook van mr. heep. Vroeger werd geltdbn hade misschien wel beniden t redelijke vergoed. De advó- .ten hebben ertoe bijgedragen, tt open te breken en de mensen laim-bewuster' te maken, njsopdrijving? Ach, dat zie ik eer als een alarmkreet van de ;suradeurs." akkenvullerij r. I. Sutorius, waarnemend de ar van de Orde van Advocaten het arrondissement Breda: Assuradeurs krijgen in toene- ende mate te maken met kun- ige advocaten en daar zijn niet blij mee. Ze kunnen beter aar zichzelf kijken: de schade- 'wikkeling verloopt vaak heel ïoeizaam. Met smartegeld is de ederlandse rechter nog altijd 'rughoudend. Nee, bepaald een 'Amerikaanse toestanden'." lok mr. A. Geerdes, secretaris an de Vereniging van Letsel- chade-Advocaten, verwerpt de erwijten van ondeskundigheid n zakkenvullerij. „Wij kennen en strenge opleiding die een dvocaat moet volgen wil hij to! Ie vereniging worden toegela- en. En 'big business' is hel liet." In die 934 per uur dan? „Da! romt soms misschien voor, maar n z'n algemeenheid vind ik da! :e hoog." dan onze correspondente Rotterdam - Hoge overslag tarieven, gebrek aan flexibi liteit bij havenwerkers en zelfgenoegzaamheid bij ha venwerkgevers zijn er vol gens de Rotterdamse burge meester A. Peper de oorzaak van dat de concurrentieposi tie van de eerste wereldhaven ernstig wordt ondermijnd. Peper wilde in zijn rede op de oudejaarsbijeenkomst van de Havenvereniging niet zover gaan te stellen dat de 3,8 procent lagere jaarresultaten over 1993 te wijten zijn aan het gebrek aan vitaliteit in de haven. De recessie heeft 'havenbreed' in West-Eu ropa geresulteerd in lagere over slagresultaten. In Rotterdam werd het afgelopen jaar ruim 282 miljoen ton goederen behan deld. Dat is tien miljoen ton minder dan in het jaar ervoor. Onder de noemer 'cijfers en cen ten' hield Peper zijn gehoor voor welke sectoren het totaalresul taat enigszins opvijzelen: de con tainersector, waar in vergelij king met 1992 2,8 procent meer ofwel 45 miljoen ton werd over geslagen, agribulk (6,2 procent tot 17,8 miljoen ton) en het dro ge massagoed. De overslag van dit soort goederen - fosfaten, mineralen en meststoffen - is gestegen met 14,5 procent tot 8,1 miljoen ton. In 'de min' zat de overslag van ruwe aardolie, nat massagoed (voor het eerst sinds 1989), ert sen, kolen en stukgoederen. De overslag van aardolieprodukten is in 1993 vrijwel gelijk geble ven. Volgens Peper moet Rotterdam meer in beweging komen als het om versteviging van de eigen concurrentiepositie gaat. „In het containersegment is er kennelijk voor alle grote Europese havens een plaats onder de zon", aldus Peper. „Wanneer Rotterdam uit is op behoud en liefst nog op een verbetering van zijn positie in deze markt dan zullen we niet op onze lauweren kunnen rusten. Dat betekent investeren en nog een paar zaken meer." Uit zijn woorden valt af te leiden dat 'een paar zaken meer' bete kent dat de haven niet alleen het accent moet leggen op activitei ten in de groeimarkten, maar zich ook moet afvragen waarom andere marktsegmenten - zoals het klassieke stukgoed - het steeds minder goed doen in Rot terdam. Peper's verwijt aan werknemers en werkgevers dat zij of niet flexibel willen zijn of zich zelf genoegzaam opstellen is inmid dels door beide partijen van de hand gewezen. „Dat geluid is niet nieuw," aldus de op de Oudejaarsbijeenkomst aanwezi ge oud-Vervoersbond FNV be stuurder K. Marges, die sinds augustus 1993 secretaris havens is bij de International Transport Workers' Federation. „Peper heeft gezegd dat de mensen niet in combi-functies willen werken. Dat is onzin, want dat gebeurd wel in de haven. Dat partijen hun verantwoordelijkheden ken nen blijkt verder uit het onlangs afgesloten sociaal accoord tus sen werkgevers en werknemers." Zoetermeer (anp) - Het aantal mensen met een uitkering wegens arbeidsongeschiktheid (aaw en wao) neemt dit jaar, ondanks nieuwe wetgeving, met 9.300 toe tot 921.700, zo blijkt uit voorlopige cijfers van de Sociale Verzekeringsraad (SVr). Het ziekteverzuim zal dit jaar naar schatting uitkomen op 7,4 procent en daarmee even hoog zijn als vorig jaar. Wel is dit jaar de toename van de arbeidsongeschiktheid min der dan in voorgaande jaren. In 1992 was de groei nog 9.900, in 1991 zelfs 21.800 en in 1990 was de stijging 36.500. Het aantal nieuwe uitkeringen zal dit jaar 3.400 hoger uitko men op 103.200. Vorig jaar was Amsterdam - J.W. Sijmor, in de Bijlmermeer beter bekend als 'Pa Sem', heeft op nieuwjaars dag uit handen van burgemees ter Van Thijn de zilveren ereme daille van de stad Amsterdam ontvangen. Pa Sem kreeg het ereteken om dat hij na het neerstorten van een El Al Boeing op 4 oktober 1992 met gevaar voor eigen le ven een jongetje redde uit een brandende flat. Bij zijn reddingsactie liep hij zelf zware brandwonden op aan hoofd, arm en benen. Hij lag twee weken in coma en werd drie keer geopereerd. Om zijn handen weer te leren gebruiken, heeft hij nog dagelijks oefenthe rapie. De onderscheiding werd uitgereikt tijdens de nieuwjaars receptie van de gemeente Am sterdam in het Concertgebouw. Tot de dag van de ramp dreef Pa Sem een café in de getroffen flat Groeneveen. Hij vervulde een belangrijke rol in het opvangen van kinderen die in de Bijlmer op straat zwierven. Hij hoopt over een tijdje de draad weer op te pakken met het café. het aantal nieuwe uitkeringen nog 99.800. Ook nadat de wet TBA (Terugdringing Beroep op Arbeidsongeschiktheidsregelin gen) op 1 augustus van kracht werd, is de instroom in de aaw en wao niet gedaald, aldus de SVr. Als het aantal uitkeringen terug gerekend wordt naar volledig ar beidsongeschikten laat dit jaar een stijging zien met 1.700 of wel met 0,2 procent tot 795.000. Vorig jaar was die groei even groot. Het aantal beëindigingen van uitkeringen is dit jaar met 94.000 bijna 4.000 hoger dan vorig jaar. Dit jaar wordt 21,9 miljard gulden betaald aan uit keringen voor aaw en wao, onge veer even veel als vorig jaar. Eind dit jaar ontvangen 306.000 mensen een uitkering ingevolge de Werkloosheidswet (ww) of wel 23 procent meer dan een jaar eerder. Het aantal nieuwe uitkeringen bedraagt dit jaar 566.000, 121.000 meer dan vorig jaar. Aan ww wordt dit jaar 7,5 miljard gulden uitgekeerd, te genover 5,6 miljard in 1992. (ADVERTENTIE) Kerstspektakel '93 30 jaar Lamborghini wegens enorm succes GEPROLONGEERD t/m 9 januari 1994 dagelijks geopend van 120.00- 17.00 uur Infolijn: 04192 - 19050 De gevel van het FNV-hoofdkantoor werd in het weekeinde beklad met racistische leuzen. Zo werd o.a. verwezen maar Kerwin Duinmeyer, een zwarte jongen die een paar jaar geleden in Amsterdam werd vermoord vanwege zijn huidkleur. foto anp Amsterdam - „Afzichtelijk en uiterst verwerpelijk". Dat is de reaktie van FNV-voorzit- ter Johan Stekelenburg op de beladding van het hoofdkan toor van de Vakcentrale FNV in Amsterdam met racistische leuzen en hakenkruizen. De leuzen zijn in het afgelopen weekend aangebracht, waar schijnlijk in de nacht van zater dag op zondag. De FNV heeft inmiddels opdracht gegeven de leuzen te verwijderen. Daar is gisteren al mee begonnen. Stekelenburg vermoedt dat de actie een reaktie is op het beleid van de FNV-bonden om leden te royeren als die hun lidmaat schap gebruiken om propaganda te maken voor racistische patijen als de Centrum Democraten of CP'86. Onlangs leidde dat beleid nog tot schorsing van twee kaderleden, één van de Industriebond FNV en één van de Vervoersbond. Stekelenburg: „Wij vinden de vrijheid van meningsuiting bin nen onze organisatie belangrijk, maar er is geen ruimte voor activiteiten die juist tot doel hebben niet-democratische stro mingen te versterken of aanzet ten tot haat in de samenleving." Den Haag (anp) - Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij heeft in 1993 ongeveer 6.000 hectare landbouwgrond aan gekocht. Daarmee was een bedrag gemoeid van 218 miljoen gulden. In 1992 kocht het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL) van het ministerie, dat zorgt voor de aankoop en uitgifte, 5.600 hectare. Van de 6.000 hectare is 70 procent voor natuur, landschap of openluchtrecreatie. Twintig procent is bestemd voor landbouw en de overige 10 voor diverse doelen zoals waterwinning en infrastructu rele werken als bij voorbeeld wegen. Het grootste deel van de aangekochte gronden ligt binnen landinrichtingsprojecten. Het BBL heeft nu voor een totale oppervlakte van ruim 30.000 hectare agrarisch gebied een behee- rovereenkomst afgesloten met boeren (in 1992 25.000 ha). Boeren die vrijwillig meedoen krijgen een vergoeding voor natuurvriendelijk beheer van hun grond. Zij maaien bijvoorbeeld later, opdat weidevogels ongestoord kunnen broeden. De uitga ven voor dergelijke afspraken bedroegen in 1993 21,4 miljoen gulden. Het kopen van landbouwgronden en het sluiten van beheerovereenkomsten zijn instrumenten om het Natuurbeleidsplan uit te kunnen voeren. De afspraken gelden voor twee typen gebieden. In het ene geval blijven het landbouwgebieden, in het andere geval is het de bedoeling de grond op termijn over te dragen aan een natuurbescher mingsorganisatie. porten ophouden. Als een VN- team in een gebied het vertrou wen van de commandant kan winnen, verloopt het transport al een stuk gemakkelijker. Op de grens, de frontlinie, moe! het team dat in het aangrenzend gebied werkt het konvooi over nemen. Op die manier is het volgens Brinkhof mogelijk bij voorbeeld van Split naar Saraje vo te rijden, en bij alle partijen goederen achter te laten. „De kans van slagen van een trans port is dan het grootst." Hij wil de Verenigde Naties en hun huidige werkwijze niet af vallen. „Maar ik zou ten zeerste willen aanbevelen om het zo te gaan doen. Dat is een hartekreet- VN-waarnemers zijn ongewa pend. Ze vormen geen provoca tie, in tegenstelling tot de gewa pende escortes die de transpor ten begeleiden. Dan ben je bij voorbaat al een prooi. Zo'n on gewapende waarnemer kan eet konvooi veel beter door het oor logsgebied leiden." De erenigde Naties hebben de Oosterhoutse stichting gerappor teerd over het eerste transpor1 dat op poten is gezet. Alle goc deren zijn op hun plaats aang® komen, meldden de blauwhel men. Maar zelfs al blijft er on derweg iets hangen op een plaat: die men niet voor ogen had, dan is het altijd nog de moeite waard om de rest van de goederen naar'i de oorlogsslachtoffers te bren-1 gen, vindt de stiehting. Van onze redactie binnenland Den Haag - Kleine- en mid delgrote bedrijven die door de overstroming van de laat ste weken in de problemen zijn gekomen, moeten snel aan een bankkrediet worden geholpen. Minister Andries sen (Economische Zaken) wil daartoe de regeling Borgstel ling MKB-kredieten versoe pelen. Hij maakte dat gisteren bekend in het tv-programma Het Capi- tool. De vijftien miljoen gulden die het kabinet tot nu toe aan bet rampgebied heeft toegezegd vindt Andriessen 'absoluut on voldoende'. Met de versoepeling van de Borgstelling MKB-kredieten bomt hij tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer. Vorige week pleitten de Kamerleden Van Rey (WD) en Tommei (D66) al voor versoepeling van de rege ling, een pleidooi dat CDA, Pv dA en Groen Links overnamen. Met de borgstellingsregeling staat het Rijk garant voor vijftig procent van het door de bank aan de ondernemer te verstrek ken krediet. Andriessen wil de kosten van de regeling verlagen. Zo wil hij de Provisie van drie procent schrappen en overweegt hij het I rentetarief - nu nog zo'n 7,5 I Procent - te halveren. Ook wil I "jl gaan praten met de banken. -Kredieten moeten sneller wor- laen gegeven. De zaak mag niet I stuklopen op een stapel papie- I !!,en'aldus de minister. I en woordvoerder van Andries- |sen zei gisteren dat tevens over wogen wordt het kredietplafond, bedrag waarvoor de over- e'd garant staat - te verhogen. In Zuid-Limburg bleef in het weekeinde de gevreesde wateroverlast uit, maar veel mensen hadden de zandzakken al klaarliggen. Zo werd ook dit kapelletje bij Borgharen met zakken beschermd. foto anp Nu is dat nog een miljoen gul den. „Maar hoeveel dat maxi mum moet worden, is onduide lijk," aldus de woordvoerder. Dat hangt onder andere af van kabinetsberaad over de overstro mingen, het overleg met de Tweede Kamer en de uitkomst van de gesprekken vandaag met Limburgse vertegenwoordigers. Vanochtend zal ook op het mins- terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij worden gepraat over de schade van de landbouw, met vertegenwoordigers van de Limburgse Land- en Tuinbouw- bond, het Landbouwschap, ver zekeraars en banken. „Veel con creets levert dat vooralsnog niet op,". Voorzitter Kamminga van het KNOV, de grootste werkgevers organisatie voor het midden- en kleinbedrijf, regeerde gisteren gematigd positief op het voorstel van minister Andriessen. Kam minga. „In sommige bedrijven zijn de klappen zo groot dat een krediet eigenlijk voor hen niet meer nodig is. Zij hebben veel meer aan directe financiële steun, bijvoorbeeld van het be drijfsleven zelf." Het KNOV en de christelijke zusterorganisatie NCOV hebben hiertoe inmiddels een speciaal fonds in het leven geroepen. Ook de LOZO doet daaraan mee. De aangesloten branche-organisa ties zullen de komende weken hun leden een oproep sturen om geld te storten op dit fonds. In het zuiden van Limburg heeft de voor de tweede maal sterk gestegen Maas rond de jaarwis seling geen overlast meer veroor zaakt. De stand van het water in de Maas in Limburg was gistermid dag stabiel. Bij Borgharen was het peil 43,83 meter boven NAP. Dat is ruim een halve meter lager dan op Oudejaarsavond, toen 44,38 meter boven NAP werd geregistreerd. Ook op an dere plaatsen werd weinig ver andering waargenomen. Maar Rijkswaterstaat blijft be zorgd omdat de waterstand nog steeds erg hoog is. Bovendien verwacht het KNMI veel neer slag in Noord-Frankrijk en de Ardennen. Of het Maaswater als gevolg daarvan zoveel zal stijgen dat er opnieuw delen van Lim burg onderstromen, is nog niet duidelijk. De experts die dinsdag op pad gaan om de watersnoodschade in Limburg te taxeren, hebben geen gebrek aan werk. Er zijn via de gemeentehuizen van de getroffen plaatsen langs de Maas al meer dan 2.500 schadeformulieren bij de provincie binnengekomen. De commissaris van de koningin in Limburg, mr. B. baron van Voorst tot Voorst, heeft een drin gend beroep gedaan op het Ver bond van Verzekeraars om de taxatiekosten te vergoeden. Die kosten zijn geschat op anderhalf miljoen gulden. Het peil in de Linge is de afgelo pen dagen dermate gestegen dat bij enkele huizen in Leerdam uit voorzorg zandzakken voor de deur zijn gelegd. Bovendien heb ben huizen op een traject van vijftig kilometer tussen Gorkum en Geldermalsen last van de ho ge waterstand. Ook in dit gebied hebben veel bewoners uit voor zorg zandzakken neergelegd, al dus een woordvoerder van wa terschap de Linge. Amsterdam (anp) - Het mi nisterie van Financiën heeft de Economische Controle dienst verzocht een onder zoek in te stellen naar de activiteiten van de Amster damse onderneming Global Money Mangement Trust (GMM). Dit bedrijf raakte vorige week in opspraak, na dat bekend werd dat het de verkiezingscampagne van de extreem-rechtse Russische politicus Zjirinovski finan cieel zou hebben gesteund. Het ministerie besloot tot het onderzoek 'omdat uit gegevens blijkt dat er sprake is van over treding van Artikel 82 van de Wet Toezicht Kredietwezen'. Dit artikel verbiedt niet-banken en niet-beleggingsinstellingen geld aan te trekken. Het ministerie beschikt over aanwijzingen dat de GMM dit toch heeft gedaan. GMM Trust presenteert zichzelf als een Nederlandse onderme- ming. De eigenaar is de Rus Anton Nenachov. GMM in Ne derland zou onafhankelijk zijn van GMM in Moskou, dat ook een bedrijf van Nenachov is. Het Moskouse GMM trekt via tv-re- clamespotjes geld aan in Rus land om dat te beleggen in het Westen. De Russische centrale bank heeft de activiteiten van GMM donderdag al illegaal ge noemd en heeft eventuele stap pen tegen het bedrijf aangekon digd. Volgens GMM-procuratiehouder Gribling is, zijn bedrijf bezig een investeringsbank in Nederland te worden, waartoe GMM in overleg met De Nederlandsche Bank (DNB) zou zijn. DNB heeft echter juist bij het ministerie van Financiën op een onderzoek van de Economische Controledienst aangedrongen. Het onderzoek van de ECD richt zich uiteraard niet op de moge lijke politieke activiteiten van GMM of van Nenachov in Rus land. Twee doden bij treinongevallen Winterswijk - Bij twee treinongevallen in Gelderland zijn zaterdag twee doden en drie gewonden gevallen. De ongelukken deden zich voor bij een onbewaakte spoorwegovergang in buurtschap 't Woold in Winterswijk en bij een halfbewaakte spoorwegovergang in Ellecom. In beide gevallen werden perso- nenauto's door een trein gegrepen. In 't Woold kwamen een 37-jarige vrouw uit Winterswijk en haar dochter om het leven, toen zij de onbewaakte spoorweg overgang bij de Wooldseweg passeerden. Storing in 06-iiummercentrale PTT Rotterdam - Door een computerstoring in de 06-nummercen- trale van de PTT in Rotterdam waren vanaf zaterdagochtend half zeven tot zaterdagmiddag twee uur vrijwel geen 06-nummers bereikbaar. Het landelijk alarmnummer 06-11 bleef nog wel te bellen evenals het inlichtingennummer van de telefoondienst. Door de storing werden volgens de PTT veel servicediensten van bedrijven getroffen. Ook het informatienummer voor openbaar vervoer was niet te bereiken, net als de ANWB-Wegenwacht. Autotelefoon- en semafoonverkeer ondervonden geen hinder van de storing. Polishouders Vie d'Or in één vereniging Vianen - Twee grote belangenverenigingen van polishouders van de noodlijdende levensverzekeraar Vie d'Or gaan samen. Dat is het resultaat van het overleg dat de besturen van de BPV in Best en de vereniging in oprichting in Harlingen hebben gevoerd. Doel van de fusie is één spreekbuis te vormen voor externe partijen als Vie d'or, de verzekeringskamer, het ministe rie van Financiën, het ministerie van Justitie en eventuele overnemingskandidaten. Na de samenvoeging zal de belangenvereniging Polishouders Vie d'Or ongeveer drieduizend leden tellen. Dat komt neer op bijna een kwart van het totale aantal polishouders. Nieuwe leden melden zich nog steeds aan. Bij elkaar vertegenwoordigen zij ongeveer 40 a 45 procent van het belegde vermogen van Vie d'Or. Politieman gewond door kogel Amersfoort - Op nieuwjaarsmorgen is bij een vechtpartij in Amersfoort een agent in de buik geschoten. Het is nog onduide lijk of de kogel afkomstig is uit het dienstwapen van de agent. Uit het onderzoek is wel komen vast te staan dat met het eigen wapen is geschoten. In de loop van de dag heeft de politie in Hilversum twee verdachten aangehouden. De twee mannen zijn 21 en 27 jaar, en afkomstig uit Hilversum. De agent is in het ziekenhuis opgenomen en geopereerd, waarbij de kogel werd verwijderd. De politie noemt zijn toestand redelijk. Man overlijdt door zware mishandeling Leeuwarden - Een 18-jarige inwoner uit Leeuwarden is zonda gochtend in het Academisch Ziekenhuis in Groningen overleden als gevolg van zware mishandeling. De politie heeft drie Leeuwarders van 20 tot 25 jaar aangehou den. Zij hebben bekend. Het slachtoffer werd na een ruzie meegenomen naar de omgeving van Wijtgaard, waar hij door zijn belagers met een zwaar voorwerp meerdere keren op het hoofd werd geslagen. Ze probeerden hem in een sloot te verdrinken. Later verzonnen ze het verhaal dat ze hem uit een sloot hadden gered en leverden hem af in het ziekenhuis Balletprijs voor Jeanette Vondersaar Danseres Jeanette Vonderaar legt de bloemen weg die ze kreeg bij de uitreiking van de Alexandra Radiusprijs had ontvangen. foto anp Amsterdam - Jeanette Vondersaar, eerste soliste bij Het Natio nale Ballet, heeft de Alexandra Radius Prijs 1992/1993 gekre gen. De prijs bestaat uit een sieraad gemaakt door Paul Derrez en een geldbedrag van 2.500 gulden. Zij ontving de onderschei ding en het geld uit handen van Alexandra Radius op Nieuw jaarsdag, tijdens de jaarlijkse galavoorstelling in Het Mu ziektheater in Amsterdam. De prijs is een initiatief van de stichting Vrienden van Het Nationale Ballet en is bestemd voor de danser of danseres van dat gezelschap die, naar het oordeel van de ruim 1.800 donateurs van de stichting, in het afgelopen seizoen de meest opvallende prestaties heeft geleverd. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Hirsch Ballin van Justitie verwacht dat op termijn toch een algemene identificatieplicht wordt inge voerd. Burgers moeten zich dan altijd en overal kunnen identificeren, met een rijbewijs, een paspoort of een identiteitskaart. De bewindsman zei dit voor de Avro-radio. Hij acht een algemene identificatieplicht mogelijk omdat de burger gewend zal raken aan het dragen van identificatie-papieren. De maatschappelijke weer stand zal dan dalen. Bovendien kan een algemene identificatieplicht bijdragen aan de bescherming van de verworvenheden van de samenleving, vindt de minister. Hirsch Ballin is altijd al een voorstander geweest van een algemene identificatieplicht, evenals zijn partij het CDA. Maar coalitiepartner PvdA houdt vast aan de beperkte identificatieplicht, die in het regeerakkoord is overeengekomen. Uiteindelijk resulteerde dat in een wet die met ingang van 1 juni 1994 identificatie voorschrijft voor reizigers in het openbaar vervoer, bij voetbalwedstrijden, het aanvragen van een uitkering, bij banken, de notaris en op de werkplek. Ook vreemdelingen moeten zich kunnen identificeren. PvdA-kamerlid Kalsbeek windt zich niet op over de opmerking van Hirsch Ballin. „Laten we eerst maar eens afwachten hoe de wet gaat werken." Zij vermoedt bij Hirsch Ballin 'enige kinnesinne' omdat het CDA er niet in is geslaagd een algehele identifictieplicht in te voeren. (ADVERTENTIE) RIJKSWEG ZUID 11 - ZEGGE POSTBUS 1175 - 4700 BD ROOSENDAAL TELEFAX 01650-69011 S 01650-52288 Inzameling chemisch afval k Verhuur bedrijfsafvalcontainers inzameling papier karton Inzameling glas Rioolreiniging Industriële reiniging Ledigen vefputten septictanks Machinaal vegen

de Stem | 1994 | | pagina 3