N 'Ongegeneerde geldgraaierij 4VN-vlag waarborg voor slagen hulptransporten Ook ii meer in de Peper: Andriess Commercieel optredende 'letselschade-advocaat' ligt onder vuur DE STEM BINNENLAND BUITENLAND A2 FLODDERS Hilversum en het Zuiden Ex-blauwhelm luitenant-kolonel Brinkhof adviseert Oosterhoutse stichting DE STEM Eremedaille voor held Bijlmermeer Gevreesde watero MAANDAG 3 JANUARI 1994 'Het Nederlands van Nu' is de titel van een taalstudie die professor E. Kruisinga in 1938 liet verschijnen bij de Wereld bibliotheek in Amsterdam. In dat Nederlands van toen was het krantenartikel geschreven waaruit hier nu een paar zin nen volgen; „In een vraagge- spek met de Heer Kees Ceder kamp, de oudste verslaggever van ons maandblad, verklaar de de bedrijfsleider van het maaltijdenvoorzieningsbedrijf dat de moeilijkheden met de vlottende middelen niet het gevolg waren van de geldont waarding van buitenlandse munteenheden. Om er achter te komen wat dan wel de oor zaak was van de stagratie heeft de firma zich gewend tot een deskundige in het opspo ren van het verschijnsel." In het Nederlands van van daag luidt die zelfde zin: „In het intervieuw met Cees Ce derkamp, senior reporter van ons magazine, verklaarde de general manager van het cate ring concern dat het cashflow probleem niet resulteerde uit de devaluatie van vreemde va luta. Het concern heeft een troubleshooter geïnstrueerd uit te vinden wat de ware oorzaak is van de bottle neck." Zoals u ziet zijn er nog heel wat Nederlandse woorden overgebleven in het Neder lands van vandaag. In het Ne derlands van Straks zal het Engels nog heel wat nadruk kelijker aanwezig zijn. Mis schien is het juister te zeggen: zal het Amerikaans nog heel wat nadrukkelijker aanwezig zijn. In The Spectator van 21-8-'93 las ik dat Engelse films in de bioscopen van New York vaak worden verduide lijkt door Amerikaanse onder titeling. Het verschil tussen de twee varianten van dezelfde taal is soms groter dan dat tussen ons ABN en het Nederlands van onze zuiderburen, het Vlaams, door ons altijd aangeduid met het misselijkmakend cliché 'sappig Vlaams', zoals geen te lefoon meer kan blijven rinke len zonder 'roodgloeiend' te staan. Het verschil in uit spraak is aanzienlijk. Wat on ze ouders hun privéleven noemden heet in ons heden daags Dunglish privacy wat wij Amerikaans uitspreken als: praai vussie. De BBC zegt nooit wat anders dan: pri- wesie. Het Engels voor ons happy end is 'happy ending' en in het Engels schrijft men ons 'centerparc' als centre- park. De gretigheid waarmee wij ons na de oorlog stortten op het Engels van onze Canadese en Amerikaanse bevrijders is wel emotioneel verklaarbaar. Na vier jaar van: Schnell Mensch, schnell. Los Heraus en (schrecklichste aller Schreien: „hier mit dem Fah- rad, beschlagnamt für die We- hrmacht) smulden wij gulzig van het taaltje der bevrijders, al begrepen we niet altijd wat ze bedoelden met die aanwij zingen op de borden die ze Door John O'Mill plantten in onze bermen, zoals 'Verges cleared to 14 feet'; en bij het 'Prophylactic station' waar ze gratis condooms kon den halen, vroegen wij ons af wat daar stopte aan dat sta dion. Twintig jaar later wisten de Amerikanen niet meer wat wij bedoelden met ons Dunglish woord Heromilk, een soort chocolademelk dat de Herofa- briek in Breda onder die merknaam in de handel bracht. De Amerikaanse gast docent, die toen een jaar les gaf op de voormalige rijks- HBS vroeg mij onthust hoe wij aan heldenmelk kwamen en voor wie die bestemd was. Weer 30 jaar lager vroeg ik, gepensioneerd aan die zelfde school, aan een andere Ameri kaan wat de bedoeling was van die slagzin die in meters hoge letters marcheerde over de flank van een reusachtige koelwagen van een catering firma die happy happies bracht naar het Turfschip en mij inprentte: „Quality goes in before the name goes on". Die slogan stamt uit de auto-in dustrie, wist hij me te vertel len, maar wat er mee bedoeld werd was hem ook niet duide lijk. De Nederlandse zakenmensen die schepels geld uitgeven aan reclame voor hun produkten zijn er blijkbaar van overtuigd dat de clientèle geen enkele moeite meer heeft met Engels, Amerikaans of de mengtaal Dunglish: Dutch plus English, gedeeld door twee. Ook ik be gin te geloven dat wij al meer vertrouwd zijn met onze twee de landstaal dan de Belgen met de hunne. Ik leid dat af uit het feit dat wij er al mee beginnen te spelen. Op het portier van een bestelauto van een Bredase onderhoudsfirma las ik de vraag: Wie liet hier een wind in twee Engelse woorden: Who farted Hoe groot is het percentage Breda- naars voor wie de portee van deze Engelse vraag met één oogopslag duidelijk is Recla me is deze vraag niet. Hier speelt men met de tweede landstaal en de vraag hoeft niet au serieux genomen te worden, want in de cabine van de bestelauto was maar plaats voor de bestuurder en de bij rijder. Een van die twee moet dus andere gassen produceren dan de auto. Op de witte zitbank van een abri las ik het wijze woord: Enjoy life. Blij dat ik deze boodschap wel begreep, schreef ik dit stukkie.. fatU 6"ma eem nou Sylvia Mil- lecam. Wanneer zij 'Ook dat nog' een mevrouw moet citeren die van Beneden De Moer dijk komt, dan haalt ze stee vast de zachtste Gjeee uit de kast, ook al is de mevrouw Rotterdamse import in Ze venbergen, slechts een paar kilometer onder de Moerdijk- brug en op minder dan een half uur rijden van wat de Randstad heet. Volgens 'Hilversum' en de Amsterdamse grachtengordel scharrelen ten zuiden van de Moerdijkbrug en ten oosten van de Hondsrug louter BOEREN rond. Dat idee is nog versterkt door de water vloed die Limburg de laatste week overkwam. De toon was al gezet ruim voordat het was sende water dorpjes bereikte die je in ieder geval vroeger niet leerde tijdens de aard rijkskundeles. Collega's van het Dagblad De Limburger onthulden hoe aannemers en burgemeesters in het bronsgroen eikenhout elkaar verrijkten en hoe duis tere connecties de Limburgse CDA-kas spekten. Sindsdien heeft Hilversum de opvatting laten varen dat er na de slui ting van de kolenmijnen 365 dagen per jaar carnaval ge vierd wordt in het heuvelland. Nu denken de televisiemakers dat Limburgers tijdens al die carnavalsdagen niet alleen bier drinken en elkaar in bil len en borsten knijpen, maar tussen al dat vermaak door ook nog ritselen en regelen, scharrelen en sjoemelen. Want dat is ongeveer het uit gangspunt, nu er gerappor teerd wordt over de watero verlast in het Limburgse. Paul Witteman die bijna spot tend spreekt met de pastoor van Itteren, als was hij het overblijfsel van een tijdperk dat in 't Gooi al wijd en breed is afgesloten. „Wat uw kerke lijk werk betreft zult u nu met dopen wel het minste moeite hebben, niet waar meneer pastoor." Witteman proestte het bijna uit over zijn eigen spitsvondigheid. Of Jan Tromp die voor de radio de moeder overste van een klooster doorzaagt over de stelling dat de nonnen met hun gebed toch ook het tij niet hebben kunnen keren. Soeur superieure gaf geen krimp, ook al haalde Tromp de journalistieke trucendoos tot op de bodem leeg. Door Kees den Exter Het Journaal opende woens dagavond zijn bulletin van, acht uur met het nieuws dat de burgemeester van Arcen en Velden uit zijn functie was gezet. Nou is zo'n ontslag op staande voet nog al wat voor een ambtsdrager. Maar om nou direct het nieuws te ope nen met een burgervader die wat overspannen reageert op, een moment dat hij juist voor op zou moeten gaan bij het bewaren van openbare orde en veiligheid? Niks menselijks is toch ook burgemeesters vreemd? Het nieuws is inmiddels al een dag of tien doorspekt met de ondertoon dat er in Limburg alleen maar achterlijke sjoe melaars wonen. Wie daarvoor verantwoordelijk is zou eens verplicht een week op vakan tie moeten in een pensionne tje in Thorn of in Geulle. Om er dan achter de komen dat er daar veelal nijvere, verstandi ge en gezellige mensen wo nen. Met uitzonderingen na tuurlijk, net zoveel als in 't Gooi. HOGE SCHADE CLAIMS indienen, in hakken op de tegenpartij, handig de publiciteit be spelen, snel procederen en fikse honoraria vra gen. Een nieuw, commer cieel type advocaat heeft zijn intrede gedaan op de Nederlandse markt: de letselschade-specialist. Met als sprekend voor beeld mr. J. Sneep uit Bergen op Zoom. 'Ameri kaanse toestanden' in de advocatuur? Is de cliënt daarbij gebaat? „Het is ongegeneerde geldgraaie rij. Een absoluut verwer pelijke praktijk", zegt medisch letsel-expert H. Forrer. Door onze redacteur Arthur't Hart DE HOGE RAAD opende met een arrest op 3 april 1987 de deur naar een nieuwe, lucratieve vorm van advocatuur. In die uit spraak werd bepaald dat advo- caatskosten in smartegeld-zaken voortaan op de tegenpartij kun nen worden verhaald, als onder deel van de geleden schade. Voor mensen die het slachtoffer zijn geworden van bijvoorbeeld een fout van een arts, een ver keersongeluk of een arbeidson geval werd het daarmee een stuk aantrekkelijker, claims in te die nen tegen de vermeende schul dige en diens verzekeraar. En de advocaten zagen de vetpotten van de verzekeringskassen voor zich open gaan. .In diezelfde periode werd het verbod voor advocaten opgehe ven om reclame te maken voor hun kantoor. Advocaten die zich al min of meer hadden toegelegd op schadeclaim-zaken, konden zich nu openlijk als letselschade- expert afficheren. Alleen al in het arrondissement Breda meldt het telefoonboek inmiddels een stuk of twaalf letselschade-ad vocaten. De landelijke Vereni ging van Letselschade-Advoca ten floreert: in luttele jaren is een ledental van 130 bereikt. Tarief Het lidmaatschap van die vere niging is niet onaantrekkelijk, wanneer je als advocaat snel verzekerd wil zijn van een ruim schoots bovenmodaal inkomen. Lid zijn houdt automatisch er kenning in als specialist, en dat betekent dat je het normale ad- vocaten7tarief van 265 per uur met anderhalf mag vermenigvul digen. Is er een hoog schade-be drag in het geding, gaat het om een gecompliceerd geval of is er sprake van spoed, dan mag er telkens nogmaals de factor van 1,5 op losgelaten worden. Maxi maal'kun je zo uitkomen op een tarief van 934 gulden. Per uur. De tegenpartij (of liever diens verzekeraar) betaalt, wanneer je de zaak wint en voor zover de assuradeur de rekening accep teert. Zo lang het slachtoffer van bij voorbeeld een fatale vergissing in een ziekenhuis dank zij deze commerciële advocatuur genoeg doening krijgt, is er weinig aan de hand. Maar is dat steeds zo? De recente lotgevallen rond de smartegeld-advocaat-bij-uitstek, mr. J. Sneep uit Bergen op Zoom, zaaien twijfel. In de zaak- Meesters, het echtpaar uit Ril- land-Bath wier dochtertje Rabya door toedoen van vrouwenarts C. Höhner van het Bergse zie kenhuis Lievensberg ernstig ge handicapt ter wereld gekomen zou zijn, worden mr. Sneep juri dische blunders aangerekend. Fouten die hij inmiddels ook heeft toegegeven. De aanpak van Sneep in deze zaak is illustratief voor de harde, publiciteits-gerichte methoden waarvan smartegeld-advocaten althans een categorie daar van zich bedienen. Het getrof fen echtpaar Meesters moet in november opdraven in het tv- programma Deadline. Sneep zelf treedt op als ster van de show en uit scherpe beschuldigingen aan het adres van ziekenhuis Lie vensberg, gyneacoloog Höhner en verzekeraar Winterthur. De kranteberichten liegen er ook niet om: 'Advocaat Sneep: Zie kenhuis hield verslag bevalling achter'; 'Sneep: Steeds meer vra gen rond Lievensberg'; 'Vijf klachten over medische fouten gyneacologen'; 'Verzekeraar is laks'. Catastrofaal Na dit offensief spant Sneep bij de Bredase rechtbank een kort geding aan tegen Lievensberg om alvast een voorschot van een ton op de geleden schade los te krijgen. De uitkomst is catasto- faal voor de Bergse advocaat en zijn cliënten. Hij heeft het ge ding aangespannen tegen de ver keerde partij (het ziekenhuis in plaats van de betrokken vrou wenarts), hij verzuimde een machtiging te vragen om te mo gen procederen namens de min derjarige Rabya, en de aanspra kelijkheid - en daarmee de vraag naar eventueel te lijden schade - staat nog helemaal niet vast. Rechtbank-president mr. J. Mendlik rekent Sneep de fouten zo zwaar aan dat hij de advocaat persoonlijk wil veroordelen in de kosten van het geding, een hoogst ongebruikelijke gang van zaken. Vervolgens komen andere klach ten los. Ex-cliënten van Sneep zeggen dat de advocaat niet hard loopt voor pro deo-zaken waar aan minder te verdienen valt, dat hij onhaalbare claim-bedra- gen voorspiegelt, buitensporige rekeningen indient en dat hij zaken onjuist of met weinig inzet behartigt. Cliënt T., die in Gilze en Rijen werd aangereden door een vrachtwagen en blijvend hersenletsel opliep, heeft bij de deken van de Orde van Advoca ten in Breda een klacht tegen mr. Sneep ingediend. Sneep zou De operatiekamer, het domein waarvan de letselschade-advocaat het moet hebben, foto dijkstra weinig voor T. hebben gedaan, beoordelingsfouten hebben ge maakt maar wel een rekening van ruim 30.000 gulden hebben gepresenteerd. Ruzie Inmiddels is er ook een klacht van een echtpaar uit Oosterhout, dat om redenen van privacy on genoemd wil blijven. De man liep in 1984 een gecompliceerde beenbreuk op door een motor fiets-ongeval. Hij zou daarvoor in het Oosterhoutse Pasteur-zie kenhuis onjuist behandeld zijn, waardoor een deel van het been afstierf. In 1988 wendde het echtpaar zich tot Sneep voor een schaderegeling. Na vijf jaar ruzie maken met vertegenwoordigers van de ver zekeringsmaatschappij had Sneep volgens de klacht een te laag bedrag bedongen. Dat dit bedrag er nog kwam, is volgens de klacht meer het resultaat van de inspanningen van de echtge note van het slachtoffer dan van de advocaat. Sneep diende, nog steeds volgens de klacht, declaraties van dui zenden guldens in bij zowel de verzekeraar van het ziekenhuis als bij het echtpaar.De advocaat liet uiteindelijk een deel van zijn declaratie vervallen op voor waarde dat het echtpaar niet de media zou inschakelen. Nadat het echtpaar vorig jaar een an dere belangenbehartiger in de arm nam, werd de zaak binnen twee maanden alsnog geregeld, met een beduidend hoger smar- tegeld als eindresultaat. Verwerpelijk H. Forrer, directeur van het schaderegelingsbureau Assuraat in Ermelo en vooraanstaand let selschade-expert, heeft 'ernstige bedenkingen' bij het verschijnsel van de smartegeld-advocaat. „Schaderegeling a la Sneep, daar neem ik stelling tegen in. Er is helaas een toenemende groep van lieden in de advoca tuur die dit als commercie ex ploiteert", aldus Forrer. Hij aarzelt niet te spreken van 'verwerpelijke praktijken', 'on gegeneerde geldgraaierij' en 'al leen denken aan eigen gewin'. Forrer: „De stijl van de schade claim-advocaten, de goede niet te na gesproken, bestaat uit het niet goed uitzoeken waar zo'n zaak nu precies over gaat, op de man spelen, in de pers van leer trekken tegen artsen, ziekenhui zen en verzekeraars en onmid dellijk dreigen met processen en extreme schadeclaims." De intimidatie-tactiek van deze 'Amerikaanse' advocaten werkt soms. Medici, zieken huizen en assuradeuren zijn be zorgd om hun goede naam e zijn dan geneigd claims te hono reren die in geen verhoudin staan tot de schade. Maar even zovele gevallen houdt dl verzekeraar voet bij stuk. E| dan begint voor het toch kwetsbare slachtoffer een li densweg van procedures en pr< cessen, die kan eindigen in géé schadevergoeding maar wel ti renhoge advocaats- en proce kosten. Het optreden van smartegek advocaten is volgens Forrer et gevaar voor de gezondheidszor; met de opdrijving van de clain gaan ook de verzekeringspremii omhoog. „De mensen zijn gi diend bij een deskundige beooi deling van hun schadegeval e zorgvuldige onderhandelinge met de andere partij. Met ee sfeer van ernstige tegenstelling gen doe je het slachtoffer en d| maatschappij tekort." Forrer pleit voor een stelsi waarbij smartegeld door des kundige schade-experts van d twee partijen woïdt afgewilt keld, en waarbij advocaten al leen in beeld komen wanneer eei rechtszaak onvermijdelijk is. Forrers collega P. Vallen, direc teur van het Prinsenbeekse scha deregelings-bureau SRB-Rasen berg, is gematigder. Ook hi keurt de neiging af van sommigi advocaten om juridische haar kloverijen tot het uiterste uit ti vechten, in plaats van buiten di conflict-sfeer om een regeling ti treffen in het belang van dl cliënt. Ook volgens Vallen I mr. Sneep zich in de zaak-Mees ters vergaloppeerd. „Maar c naast zie ik briljante dingen in de advocatuur, ook van mi Sneep. Vroeger werd geldéi schade misschien wel bender, het redelijke vergoed. De advo caten hebben ertoe bijgedragen dat open te breken en de mense 'claim-bewuster' te maken Prijsopdrijving? Ach, dat zie il meer als een alarmkreet van d| assuradeurs." Zakkenvullerij Mr. I. Sutorius, waarnemend ken van de Orde van Advocate: in het arrondissement Bredi „Assuradeurs krijgen in toene mende mate te maken met kun dige advocaten en daar zij! ze niet blij mee. Ze kunnen bet» naar zichzelf kijken: de schade afwikkeling verloopt vaak ha moeizaam. Met smartegeld is Nederlandse rechter nog altijl terughoudend. Nee, bepaal: geen 'Amerikaanse toestanden'. Ook mr. A. Geerdes, secretar. van de Vereniging van Letsel, schade-Advocaten, verwerpt ój verwijten van ondeskundighei: en zakkenvullerij. „Wij kenne een strenge opleiding die advocaat moet volgen wil hij tol de vereniging worden toegek ten. En 'big business' is hi niet." En die 934 per uur dan? „Dl komt soms misschien voor, mai| in z'n algemeenheid 'vind ik te hoog." \Jan onze correspondente Rotterdam - Hoge oversla tarieven, gebrek aan flexi( liteit bij havenwerkers zelfgenoegzaamheid bij I venwerkgevers zijn er v< gens de Rotterdamse burj meester A. Peper de oorza van dat de concurrentiepo: tie van de eerste wereldhavl ernstig wordt ondermijnd. Peper wilde in zijn rede op oudejaarsbijeenkomst van Van onze verslaggever Joep Trommelen Oosterhout - De Stichting Oosterhouts Hulptransport Joegoslavië helpt de inwoners van het voormalige Joegosla vië op de best mogelijke ma nier, want troepen van de Verenigde Naties begeleiden de transporten. Dat stelt luitenant-kolonel J. Brinkhof, vorig jaar VN-waarne- mer in het verscheurde land en sinds kort bestuurslid van de stichting. De angst dat hulpgoederen niet op de juiste plaats arriveren is volgens hem onterecht, mits transporten onder de vlag van de Verenigde Naties plaatsvinden en zowel aan Bosniërs, Kroaten en Serven ten goede komen. Hij wil de stichting vanuit zijn eigen ervaringen adviseren. Het tweede hulptransport van de Oosterhoutse stichting vertrekt op 23 januari. In het voormalige Joegoslavië worden de goederen overgedragen aan de Verenigde Naties. De stichting heeft na een kerstcollecte de beschikking over vijfentwintig- tot dertigdui zend gulden, te besteden aan goederen waar op dat moment het meest behoefte is. Risico De keuze van de goederen en van de plaatsen waar ze naartoe gaan vindt plaats in nauwe sa menwerking met de Verenigde Naties. Daarnaast gaat er een grote hoeveelheid kleding mee Brinkhof: 'De meeste particuliere initiatiefnemers lopen een enorm risico wat betreft het kwijtraken van spullen.' foto de stem/johan van gurp uit het 'magazijn' van Violet van Campenhout, en de knuffelbees ten die leerlingen van het Fren- ckencollege in Oosterhout on langs verzamelden zullen door de Verenigde Naties naar kin derziekenhuizen worden ge bracht. „De meeste particuliere initia tiefnemers lopen een enorm risi co wat betreft het kwijtraken van spullen", zegt Brinkhof. Een vanuit Nederland geregeld transport komt volgens hem al snel ten goede aan een van de drie strijdende bevolkingsgroe pen, in plaats van aan de mensen in de gebieden waar gevochten wordt en die de hulp het hardst nodig hebben. De reden: de strijdende partijen laten een transport gewoon niet door naar de vijand. Daar kun nen alleen de Verenigde Naties voor zorgen, stelt Brinkhof. Hij herinnert zich een Bredase actie voor een Moslim-dorp. „Daar raakten ze de chauffeurs zelfs kwijt. En waarom? Omdat ze naar een Moslim-dorp wilden. Dan heb je meteen twee vijan den: Serven en Kroaten". Onpartijdig Initiatiefnemers van hulptrans porten moeten er voor waken dat ze ondanks hun goede be doelingen juist niet bijdragen aan de oorlog. „Je kunt wel zeggen: we gaan iets naar Kroa tië brengen, maar dan is de kans groot dat je goederen bijvoor beeld bij een school terecht ko men waarvoor de gemeente dan niets meer hoeft te betalen. Die kan het uitgespaarde geld dan weer 'ergens anders' besteden", legt Brinkhof uit. En 'ergens an ders' zou best weieens de frontli nie kunnen zijn. De Verenigde Naties leveren hun goederen af langs een beperkt aantal routes, dwars door de oorlogsgebieden. Ze zijn boven dien onpartijdig. De transporten verlopen soms moeizaam. Brink hof: „Je moet daar begrip voor hebben, en accepteren dat ze soms 'tol' moeten betalen voor dat ze verder mogen". Brinkhof is het oneens met zijn collega luitenant-kolonel Schipper, die in een interview liet weten dat de nationale inzamelingsactie voor Bosnië tot mislukken was gedoemd omdat de goederen niet op de juiste plaats zouden arri veren. Schipper sprak voor zijn beurt, vindt Brinkhof, omdat nog niet vaststaat hoe het geld van de actie wordt besteed. Up één punt heeft Schipper vol gens hem wel gelijk: de Verenig de Naties moeten een vrije door tocht voor hulpgoederen nastre ven door op alle niveaus, van regeringsleider tot soldaat, het vertrouwen van de strijdende partijen te winnen. Nu rijden VN-konvooien nog zonder waar nemers door het oorlogsgebied, telkens onderhandelend met de lokale veldheren. Dat moet ver anderen, vindt Brinkhof. „Vorig jaar zijn er honderd waarnemers extra naar Joego slavië gestuurd. Bij mij is de indruk gewekt dat deze waarne mers transporten zouden gaan begeleiden. Dat gebeurt echter met. Ik vraag me af wat ze er dan wel doen op dit moment". Brmkhofs 'plan de campagne' omvat het werken met vaste teams van VN-waarnemers. Die moeten gaan werken in gebieden waarover lokale commandanten de scepter zwaaien. Op de gren zen van die gebieden bevinden zich de blokkades die de trans porten ophouden. Als een Vk team in een gebied het vertro» wen van de commandant ka winnen, verloopt het transport! een stuk gemakkelijker. Op de grens, de frontlinie, mof l het team dat in het aangrenzen gebied werkt het konvooi ovei nemen. Op die manier is te volgens Brinkhof mogelijk bij voorbeeld van Split naar Sarajf vo te rijden, en bij alle partije goederen achter te laten. kans van slagen van een trai port is dan het grootst." Hartekreet Hij wil de Verenigde Naties hun huidige werkwijze niet vallen. „Maar ik zou ten zeerfj willen aanbevelen om het zo* gaan doen. Dat is een hartekrefj VN-waarnemers zijn ongew» pend. Ze vormen geen provod tie, in tegenstelling tot de gew pende escortes die de transpo? ten begeleiden. Dan ben je te voorbaat al een prooi. Zo'n on gewapende waarnemer kan e® konvooi veel beter door het ooi logsgebied leiden." De Verenigde Naties hebben te Oosterhoutse stichting gerapp® teerd over het eerste transpoC dat op poten is gezet. Alle g<*l deren zijn op hun plaats aange komen, meldden de blauwhel men. Maar zelfs al blijft er on derweg iets hangen op een plaat- die men niet voor ogen had, dtjj is het altijd nog de moeite waawl om de rest van de goederen naai' de oorlogsslachtoffers te bren gen, vindt de stichting. Zoetermeer (anp) - Het a wegens arbeidsongeschikth< ondanks nieuwe wetgeving blijkt uit voorlopige cijfers (SVr). Het ziekteverzuim zal op 7,4 procent en daarmee e' Wel is dit jaar de toename vi de arbeidsongeschiktheid mi der dan in voorgaande jaren. I 1992 was de groei nog 9.900, 1991 zelfs 21.800 en in 1990 wl de stijging 36.500. Het aantal nieuwe uitkeringJ zal dit jaar 3.400 hoger uitkl men op 103.200. Vorig jaar wf Amsterdam - J.W. Sijmor, in c Bijlmermeer beter bekend a 'Pa Sem', heeft op nieuwjaar: dag uit handen van burgemee: ter Van Thijn de zilveren erem< daille van de stad Amsterdai ontvangen. Pa Sem kreeg het ereteken on| dat hij na het neerstorten val een El Al Boeing op 4 oktobJ 1992 met gevaar voor eigen lJ ven een jongetje redde uit ee| brandende flat. Bij zijn reddingsactie liep h zelf zware brandwonden op aa hoofd, arm en benen. Hij la twee weken in coma en wer drie keer geopereerd. Om zij handen weer te leren gebruikei; heeft hij nog dagelijks oefenthe rapie. De onderscheiding wer uitgereikt tijdens de nieuwjaars receptie van de gemeente Am sterdam in het Concertgebouw. Tot de dag van de ramp dreef P Sem een café in de getroffen fla Groeneveen. Hij vervulde ee belangrijke rol in het opvange: van kinderen die in de Bijlme op straat zwierven. Hij hoop over een tijdje de draad weer o te pakken met het café. Van onze redactie binnenland Den Haag - Kleine- en mid-l delgrote bedrijven die dooil de overstroming van de laat-l ste weken in de problemen! zijn gekomen, moeten snell aan een bankkrediet worden^ geholpen. Minister Andries- sen (Economische Zaken) wil| daartoe de regeling Borgstel ling MKB-kredieten versoe-, pelen. Hij maakte dat gisteren bekencl in het tv-programma Het Capi-I tooi. De vijftien miljoen gulden! die het kabinet tot nu toe aan! het rampgebied heeft toegezegdj vindt Andriessen 'absoluut onn voldoende'. Met de versoepeling van de Borgstelling MKB-kredieten komt hij tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer. Vorige week pleitten de Kamerleden Van Rey (WD) en Tommei (D66) al voor versoepeling van de rege ling, een pleidooi dat CDA, Pv dA en Groen Links overnamen. Met de borgstellingsregeling staat het Rijk garant voor vijftig procent van het door de bank f aan de ondernemer te verstrek ken krediet. Andriessen wil de kosten van de regeling verlagen. Zo wil hij de provisie van drie procent schrappen en overweegt hij het fentetarief - nu nog zo'n 7,5 procent - te halveren. Ook wil hij gaan praten met de banken. «Kredieten moeten sneller wor den gegeven. De zaak mag niet stuklopen op een stapel papie ren," aldus de minister. Een woordvoerder van Andries sen zei gisteren dat tevens over wogen wordt het kredietplafond, het bedrag waarvoor de over heid garant staat - te verhogen.

de Stem | 1994 | | pagina 2