Gewillige oren9 maar lege portemonnees Het nieuwe VMAJXMAGAZINE betalen' I )eze Ud Hoogleraar Lucas Reijnders blijft vaag in zijn milieu-verdriet NS willen automobilist aansprakelijk stellen Aow-mama Neo-nazis eisen aanslagen naai-ateliers in Almelo op DE STEM BINNENLAND A3 Kamerleden brengen werkbezoek aan Gennep en Gelderse 'badkuip' DE STEM COMMENTAAR Vier Eper agenten verplaatst BINNENLAND KORT O DECEMBER 1993 A2 ven hangen'. het bestuurscentrum van de RUL. Mr. Van Nimwegen vermoedt dat de verdachten hebben deel genomen in een criminele orga nisatie. Volgens Cobouw, het vakdagblad voor de bouwwereld dat zelf een onderzoek instelde, zijn de hoofdrolspelers A. van Meijeren (directeur ABS Euro- span), P. van Koningsveld (di recteur Fibomij) en R. Roodhart (boekhouder van ABS Euro- span). Dit trio zou in binnen- en bui tenland een spoor van financiële ellende hebben getrokken onder zakelijke en particuliere op drachtgevers en ingeschakelde (onder)aannemers. Het verdien de geld, vele miljoenen, zou zijn weggesluisd naar buitenlandse bankrekeningen. De gang van zaken rond de bouw van De Annex en de volhardende Denier zouden hen tenslotte de das om doen. Denier: „Vroeger ging alles in goed vertrouwen. Nu worden acht van de tien facturen be twist. Er zijn heel veel manieren om iemand niet te betalen. Die mannen deden het volgens de tactiek van de vertraging. Steeds maar blijven uitstellen, in de hoop dat de aannemer ondertus sen failliet gaat. Wat dat betreft, zijn wij inmiddels door de wol geverfd." „Vandaar ook dat we Bouwtech zijn gestart. Een bouwtechnisch bemiddeiings- en adviesbureau. Is er een conflict over betalin gen, dan moet de aannemer ons er onmiddellijk bijhalen. Wij kunnen hem wijzen op de lange weg die hij moet gaan. Meestal gebeurt dat door advocaten, maar dat zijn geen bouwkundi gen. Er moet dan een arbitrage komen en dat is heel duur. Wij kunnen de boel direct narekenen en dan sta je al meteen sterk. Wij hebben in deze zaak ook meteen één blok gevormd met alle on deraannemers en leveranciers Zo hebben we het zover gekregen dat de Fiod een onderzoek is gestart. Daar kunnen anderen van leren." DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 joor onze redacteur jarl Mureau Geldermalsen Een delega te Tweede-Kamerleden deed gisteren een dagje ramptoe risme in het rivierengebied san Gelderland en bracht ook ten werkbezoek aan het .Voordlimburgse Gennep, gun gastheren en -dames maakten van de gelegenheid gebruik de politici te door dringen van het nut van bete re waterwerken. je spannende dagen van Kerst ajn voorbij. Een ramp is uitge bleven in het Land van Maas en lïaal. „Maar als het hier mis gaat, blijft het echt niet bij ma teriële schade." Secretaris H. Kok van het Polderdistrict Groot Maas en Waal bestookt zijn ge- boor met een dramatische bood schap. De kamerleden krijgen het goed mgepeperd: de rivieren vormen in deze tijden een ernstige be dreiging voor de bewoners van de Bommelerwaard en het Land van Maas en Waal. De polders, ingeklemd tussen Maas en Waal, rijn een soort uitgestrekte bad kuip. Komt het water door of over de dijken, dan stroomt die kuip razendsnel vol. Evacuatie is nauwelijks mogelijk. In Heerewaarden is de situatie bet spannendst geweest. Kok: „Een beeld van schade en wan hopige mensen vindt u daar niet, maar wel mensen die bang zijn, terecht bang." Dobberen Na de koffie met gevulde koek in het Drutense Polderhuis vertrek ken de parlementariërs per tou ringcar en taxibus naar het kri tieke gebied. Kok verhaalt over de veewagens die tijdens kerst af- en aanreden om vee in veilig heid te brengen. Over de fruitvelden die vanwege kwel flink onder water staan. „Ais er vorst komt, is alles ka pot." En over de caravans, die in In Roermond helpen vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië mee met het opruimen van de zandzakken. foto anp het water dobberden. „De men sen vinden hun arme spaarcen tjes in chaos terug." Van Heerewaarden gaat het langs de Waal via Dreumel naar Wamel. Links staat het hoge water, dat al gezakt is maar de uiterwaarden nog steeds on zichtbaar maakt, dan het steile talud en rechts de 'badkuip', de polder waar fraaie huizen bijna met de gevel tegen de dijk aan staan. „Je moet hier in de zomer terugkomen om te fietsen", zegt Doeke Eisma van D66. „Dit is een van de mooiste gebieden van Nederland." De naam Boertien valt. De vroe gere Commissaris der Koningin in Zeeland gaat in opdracht van Maij-Weggen onderzoeken hoe het overstromingsgevaar van de Maas kan worden ingeperkt. De Kamer juicht deze studie toe. Begin bracht Boertien een advies uit over de versterking van de dijken langs de Rijn, Lek, Waal en IJssel. Hij bepleitte een min der zware dijkversterking om zodoende meer van het land schap en natuurschoon te bewa ren. „Hier is duidelijk het spannings veld te zien tussen natuur ener zijds en de veiligheid van de bewoners en tuinders aan de andere kant," zegt Kok op de Waalbandijk bij Dreumel. De kamerleden zien de ernst van de situatie in. Zij zijn er echter van overtuigd dat de dijkversterking zoals is vastgesteld 'na Boertien' aanvaardbaar is. Tot 2008 is hiervoor zo'n 1,5 miljard gulden beschikbaar. De watersnood is voor de Twee de Kamer geen aanleiding om hiervoor extra geld uit te trek ken. Waterschappen en provin cies moeten gewoon snel aan de slag om het werk uit te voeren. „Te beginnen met de meest zwakke plekken," zegt PvdA'er Feenstra. „Veiligheid staat voor op." Het bezoek aan Gelderland is, na een tocht door de Ooijpolder, een lunch bij café Oortjeshekken en bezichtiging van het Erlecoms- gemaal, achter de rug. 'Nu sijt wellekome' speelt het carriilon in Noord-Limburg, waar burge meester E. Berger en een van zijn ambtenaren vertellen over hun gevecht tegen het wassende water. „We hebben alles gedaan om Gennep uit het nieuws te houden, dat is ons niet gelukt." In de stromende regen zien de kamerleden de nooddijken, ze rijden door de straten waar het water de huizen bezocht en ko men terecht bij beschadigde sporthal. Op de krakende vloer zegt Feenstra dat zo dicht bij een rivier eigenlijk niet gebouwd zou moeten worden. Geen hui zen, tuinderijen of andere be bouwing, want de kans op over stroming is aanwezig. En het gaat volgens Feenstra niet aan om, zoals nu door Limburgse tuinders gebeurt, de overheid maar aan te spreken voor de geleden schade. Toezeggingen Hoewel de verkiezingen voor de deur staan, doen de kamerleden geen toezeggingen over extra geld om de geleden schade te vergoeden. Burgemeester Berger doet bij het afscheid nog wei zijn best: „Ik hoop dat u bij de debatten Gennep niet vergeet. U begrijpt dat het hier ook om miljoenen guldens schade gaat." De delegatie knoopt ook deze boodschap in de oren en keert huiswaarts. Volgende week heb ben de kamerleden weer een vol gende onderbreking van het re ces. Dan praten ze met de be windslieden Dales (Binnen landse Zaken), Bukman (Land bouw) en Andriessen of Van Rooij (Economische Zaken) over de financiële aspecten van de watersnood. Zaanstad (anp) - De Nederlandse Spoorwegen onderzoeken of zij een 55-jarige automobilist uit Zaanstad aansprakelijk kunnen stellen voor het treinongeluk in die gemeente op vrijdagavond. De automo bilist botste op een beveiligde spoorwegovergang tegen een wagon, waarop drie treinstellen ontspoorden. Een reiziger kwam daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond. Volgens woordvoerder Nieuwenbroek van de NS beloopt de mate riële schade 'enkele miljoenen guldens'. Een definitief bedrag zal pas over enkele weken bekend worden. De NS zijn inmiddels in onderhandeling getreden met de verzekeraar van de automobilist. Voor de afhandeling van de schade kan van belang zijn, of de automobilist onder invloed van alcohol verkeerde. In dat geval aanvaarden verzekeraars meestal geen aansprakelijkheid. (ADVERTENTIE) DE NATUUR regelt zichzelf is een der belangrijkste aannames uit de evolutie-theorie. Het is de mens die ingrijpt. Of de gevolgen positief zijn, is de vraag. in Engeland en Italië is de kwestie actueel geworden. Enkele vrouwen van rond de zestig die graag nog een kind wilden, maar door de natuur in hun verlangens gedwarsboomd werden, zijn door ingreep van een arts zwanger gemaakt. De Engelse moeder heeft een tweeling gebaard. De discussie loopt hoog. Voorstanders stellen dat het geen vraag is voor een openbaar debat. De beslissing berust in laatste instantie bij de vrouw zelf en de arts die haar kan en wil behandelen. Beide moeten hun geweten volgen en het eigen geweten is geen publieke zaak. De technische mogelijkheden zijn er en wie vindt dat hij of zij die moet gebruiken, dient daar vrij over te kunnen beslissen. Tegenstanders vinden het moederschap op zo'n leeftijd een onnatuurlijke zaak. Een moeder van tegen de zestig kan nauwe lijks nog in staat geacht worden een goede en volledige opvoeding te verzorgen. De andere partij reageert hierop met een anti-discriminatie-tegenwerping. Mannen kunnen tot op hoge leeftijd nakomelingen verwekken. Zie bijvoorbeeld slechts de beroemde gevallen van Picasso en Charley Chaplin. Men doet er wellicht enigszins besmuikt over, maar niemand onzegt hen het recht zich voort te planten. Waarom zouden vrouwen, nu de vooruitgang de biologische beperkingen opgeheven heeft, niet dezelfde mogelijkheden mo- 9en hebben? Jeugd is geen garantie voor goed ouderschap en een kind is wellicht meer gebaat bij een goede en gezonde moeder van 59 dan van een incapabele, ongezonde van 19, is het demagogische argument dat de voorzitter van het Britse Genootschap van Artsen aangevoerd heeft. lader kent voorbeelden van grootouders die de zorg voor hun kleinkinderen van de incapabele ouders overgenomen hebben, Vaak met succes. Toch mag men hier niet uit concluderen dat geldt 'hoe ouder, hoe beter ouder'. Een te groot leeftijdsverschil tassen ouder en kind, zeker als er geen kinderen in tussenleeftij den zijn, belemmert het begrip voor de leefwereld van het kind an dus het contact tussen ouder en kind. Voor de opvoeding is dit geen pre. 't betekent echter ook niet dat men de nieuwe mogelijkheid categorisch moet verbieden. Er zijn redenen en omstandigheden voorstelbaar die de keuze voor een kind op een biologisch zo boge leeftijd begrijpelijk en acceptabel kunnen maken. Als dan da vooruitzichten voor een evenwichtige opvoeding eveneens aanwezig zijn, is er geen argument om nee te zeggen, de Britse minister van Volksgezondheid zei: „De vrouw heeft Qaen recht op een kind, het kind heeft recht op een goed thuis." daarmee sloeg ze de spijker op de kop. Dit impliceert dat de beslissing geen volstrekte privé- aangelegenheid kan zijn. Een openbaar debat voor elke kunstmatige bevruchting op hogere 'aeftijd is echter evenmin gewenst. Er dient over een regelgeving an over procedures nagedacht te worden die moeten leiden tot weloverwogen en rationele beslissingen. Zoiets als de intercolle giale toetsing en bedenktijd bij even ingrijpende beslissingen als abortus en euthanasie. Dreigbrief maand geheim gehouden Van onze verslaggever Almelo - De Armeense stichting Jerevan in Almelo heeft, naar nu pas bekend, in november een anonieme dreigbrief ontvan gen met racistische teksten, krantenknipsels en foto's van neo-nazis. Hierin kondigen vermeende rechts-extremisten een nieuwe reeks aanslagen met brandbommen op bedrijven en woonhuizen van buitenlanders aan, indien ze in Nederland blijven. Van onze verslaggever Epe - De vier in opspraak gebrachte Eper politiemannen krijgen met ingang van volgend jaar een nieuwe functie binnen het politiedistrict Noord-West Veluwe. Per 3 januari aanstaande zullen ze op eigen verzoek in dienst van verschillende recherche-eenheden in Nunspeet worden gestationeerd. De agenten zijn begin augustus op non-actief gesteld, nadat ze door één van de vrouwelijke slachtoffers in de Eper incestzaak beschul digd werden van seksueel misbruik. Pas na een rijksrecherche-on derzoek konden ze per 1 november weer binnen hun oude werkkring aan de slag. Dit heeft een aantal Turkse Ar meniërs, zogeheten Christen- Turken, gisteren na een maand stilzwijgen geopenbaard. Zij breken daarmee met een belofte aan de Almelose politie om han gende het onderzoek naar de reeks brandstichtingen het be staan en de inhoud van de dreig brief niet bekend te maken. Woordvoerder W. Dirkx van het politiedistrict Noord-West Twente bevestigt, na aanvanke lijke ontkenning, desgevraagd de aangifte van de dreigbrief. De voorlichter verklaart dat de dreigbrief en enkele meldingen van telefonische dreigementen deel uitmaken van een diep gaand onderzoek naar de aan slagen op overwegend Turken en Armenen. De Almelose politie sluit niet uit, dat er sprake is van racistische aanslagen. Zij wil echter alle opties (van verzekeringsfraude tot wraakacties/afpersingen) open houden. De verzender(s) van de dreig brief wordt vooralsnog niet met zekerheid verantwoordelijk ge acht voor de brandstichtingen in Almelo. De politie wijst op het gegeven dat ook buitenlanders in Enschede, Hengelo en Oldenzaal recentelijk dreigbrieven hebben ontvangen zonder dat ze nader hand geconfronteerd werden met gewelddadige acties, zoals brandstichting door middel van molotov cocktails, Almelo telt momenteel zo'n der tig confectiebedrijven, waarvan het merendeel in handen is van Armeniërs, oorspronkelijk uit Zuid-Turkije. Naar schatting werken in totaal zo'n drie- tot vierhonderd Armeniërs in naai ateliers. Een Armeense ondernemer in Almelo: „Het is een volslagen raadsel wie schuil gaan achter de aanslagen. Ik sluit persoonlijk de Turken uit, want daar gaan we hier al tien tot vijftien jaar vreedzaam mee om. Racistische motieven zijn mogelijk, indien de acties van extreem-rechts in Duitsland overwaaien naar Ne derland." J MS V Zegt de ene Amerikaan tegen de andere: Wat loop je moeilijk, heb je soms een oude onderbroek van Clinton aan? Want natuurlijk is ook in ons culturele gidsland onderbroekenlol de meest gebezigde vorm van humor. Clinton zelf zal wel weer met een verklaring komen dat het zo allemaal niet bedoeld was en dat zijn belasting mannetje zich verschreven heeft. Een slip of the pen als het ware. Waarschijnlijk vraagt hij om verschoning. Laat ik nou altijd gedacht hebben dat in de familie Clinton Hillary degene was die de broek aan had... De onthulling over Clinton schijnt in Amerika voor een run op de depots van het Leger des Heils geleid te hebben. Als de Amerikaanse collega's van Majoor Bosshardt slim zijn, voorzien ze al het ondergoed van een Clinton-stickertje en een prijsje dat navenant is. Zou dat trouwens hier ook kunnen, je afgedragen ondergoed weg schenken aan een goed doel en het vervolgens declareren? Er gaan geruchten dat Ien Dales het wil doen in het kader van de actie Dekens voor Bosnië. MERIJN Nieuwe beroepsvereniging homeopaten Utrecht - Op 1 januari gaat de Nederlandse Vereniging van Klassiek Homeopaten (NVKH) van start. Deze beroepsvereni ging, met 300 leden, wil 'het kaf van het koren scheiden' om zo eind maken aan malafide praktijken door alternatieve genezers. Homeopathie geniet weliswaar brede maatschappelijke erken ning, maar voor de patiënt is niet duidelijk welke homeopaat vakbewaam is, aldus de NVKH. De leden van de vereniging ondergaan een strenge selectie voordat zij geregistreerd worden. De vereniging beschikt verder over onafhankelijk tuchtrecht. Medewerker 'Groningen' verduisterde ton Groningen - Een 64-jarige medewerker van de Informatiserings bank in Groningen wordt ervan verdacht honderdduizend gulden te hebben verduisterd. De verduistering kwam na een interne controle aan het licht. De man zou gedurende drie jaar bedragen hebben overgemaakt naar andere rekeningen. Hem is inmiddels al ontslag aangezegd. De afdeling waar de verdachte werkte was nog niet helemaal geautomatiseerd. De malversatie was mogelijk door een laatste handmatige verwerking. Nu is de hele afdeling geautomatiseerd. De politie heeft inmiddels huiszoeking verricht bij de verdachte. Aangetroffen documenten zijn voor onderzoek overgebracht naar het politiebureau in Groningen. Moord in Landgraaf Landgraaf - De politie heeft in een appartement in Landgraaf het stoffelijk overschot gevonden van een nog onbekende man. Uit een eerste onderzoek is inmiddels vast komen te staan dat de man met geweld om het leven is gebracht. Omdat het lichaam klaarblijkelijk al een aantal dagen in het appartement heeft gelegen en gedeeltelijk in staat van ontbinding verkeert, heeft de politie de identiteit van het slachtoffer tot nu toe niet vast kunnen stellen. Papieren werden niet gevonden. Rehabilitatie geschorste hoofdagent Amsterdam - Een hoofdagent van de Amsterdamse politie, die in de zomer door de korpsleiding op non-actief was gesteld wegens ongewenste contacten met criminelen, wordt gerehabili teerd. Begin volgend jaar treedt hij weer in dienst bij het hoofdstedelijke politiekorps. Het afgelopen jaar zijn 13 agenten in Amsterdam buiten functie gesteld. De man, die ruim 25 jaar in dienst is van de Amsterdamse politie, maakte deel uit van de zogenaamden pseudokoopteams van de politie. Deze teams van undercoveragenten infiltreerden in criminele netwerken en mochten bij voorbeeld drugsaanko pen doen. Tijdens het onderzoek naar de hoofdagent raakten ook andere leden van het pseudokoopteam in opspraak. Eén hoofdagent van het team is ontslag aangezegd. Zes jaar extra voor ontsnapping Amsterdam - De rechtbank in Amsterdam heeft een 20-jarige man veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar wegens zijn ontsnapping op 6 januari uit de Hoogeveense strafinrichting De Grittenborgh. Ook werd hij schuldig bevonden aan een overval die hij pleegde na zijn vlucht uit de penetiaire inrich ting. Tegen de man was tien jaar cel geëist. Bij de uitbraak uit De Grittenborgh gijzelde de man samen met twee anderen, twee bewaarsters. De vrouwen werden in de wurggreep gehouden en met een mes bedreigd. De Amsterdam mer, die op het moment van zijn ontsnapping een straf van vijf jaar uitzat, genoot ruim twee maanden van zijn vrijheid. Na de overval op een woning werd hij gepakt. Met het oog op de ko mende parlementsverkie zingen volgend jaar heeft Lucas Reijnders, hoogle raar milieukunde, een boek geschreven om het publiek wegwijs te ma ken in de politieke mi lieurimboe. Het oordeel van de professor is ver nietigend: het milieube leid van het kabinet Lub- bers-Kok is een aaneen schakeling van gemiste kansen en blunders. Maar zo stellig als de milieugoeroe is over het falen van dit kabinet, zo schimmig is zijn stemad vies. Door onze redacteur Hans van den Broek Lucas Reijnders licht toe, verklaart, beschouwt, oor deelt en veroordeelt in 'Het milieu, de politiek en de drie verkiezingen'. Op welke partij moet een milieu vriend stemmen bij de komende gemeenteraads-, Tweede Ka mer-, en de Europese verkiezin gen? Wie een eenduidig ant woord verwacht op deze klem mende vraag, komt bij lezing van het somber stemmende boekje van Reijnders bedrogen uit. Een stem op Brinkman (CDA) of Bolkestein (WD) ligt niet voor de hand voor wie het milieu een warm hart toedraagt en een krachtig overheidsoptreden wenst, concludeert de professor. „Een keus uit Groen Links, de Groenen, D66, PvdA en klein rechts ligt meer voor de hand," schrijft Reijnders. Waarna hij kwistig strooit met mitsen en maren, en de lezer in opperste verwarring achterlaat. Want: kleine milieuvriendelijke partijen als Groen Links en klein rechts zijn niet meer dan een luis in de pels, de PvdA heeft de zwakke milieuminister Alders regelmatig in de steek gelaten en D66, in de ogen van Reijnders de milieuvriendelijkste partij in de Kamer, is te wispelturig. Verruilen de Democraten de op- positiebanken voor het rege ringspluche, dan is het nog maar afwachten of ze voet bij stuk houden. En blind vertrouwen op verkiezingsbeloften is naief, moppert Reijnders verder. De professor verwijt 'Den Haag' te sterk en te eenzijdig te leunen op opvoeding van burgers, Hij schrijft met een onmiskenbare cynische ondertoon: „Het is bijna aandoenlijk hoe trouw glasbak, biobak en papierbak worden gevuld. Het uithalen van vogelnestjes, lang een onderdeel van het kwajongensrepertoire, is geheel uit." „Maar voor een goed deel heeft het beschavingsoffensief ge faald. Grote auto's en vliegreizen zijn chic, ondanks hun loden milieulast. Gebruikers van blik jes worden nog altijd zonder veel succes bejegend met de aanmoe- Lucas Reijnders foto anp digingen van het type: een beter milieu begint bij jezelf". Van een door de regering aange kondigde trendbreuk is volgens de milieuhoogleraar 'nauwelijks sprake'. Zijn top-drie van ver schrikkelijke blunders van dit kabinet luidt: 1. COi-beleid (broeikaseffect) 2. De boven grondse Betuwelijn en 3. Schip hol. De Betuwelijn is voor hem alleen ondergronds acceptabel. Hij twijfelt over het algemeen be lang van zo'n nieuwe goederen spoorlijn. En merkt vragender wijs op: „Is rust en een aardige leefomgeving (voor de bewoners van de Betuwe) niet in aanzien lijke mate een algemeen belang en houdt dat belang op in de eigen achtertuin?". Reijnders neemt de eenzame mi nister Alders nog enigszins in bescherming. Hij wijst als hoofdschuldigen voor het falen van het milieubeleid het CDA- trio Andriessen ('wangedrag'), Maij en, in mindere mate, Buk man aan. Maar ook PvdA'er Alders be stempelt hij als een 'zwakkere' minister. Onder hem 'neemt de klad in het milieubeleid toe'. Dat wijt de ongeduldige hoogleraar onder meer aan de belabberde relatie tussen de minister en zijn ambtelijke milieutop, die nu 'aan het eind van de regering Lub- bers-Kok vrijwel stuurloos rond dobbert'. In het december-nummer van Natuur- en Milieu antwoordt Reijnders op de vraag wat hij zou doen als hij milieuminister was: „Ik zou proberen in het NMP-2 een forse energieheffing te krijgen en bij de uitbreiding van Schiphol zou ik de voet dwars zetten. Als een van de twee niet zou lukken, zou ik aftreden". Het tweede Nationaal Milieube leidsplan is inmiddels versche nen, evenals het kabinetsbesluit over Schiphol. En Reijnders, hij zou ruim een week geleden zijn ontslag bij de koningin inge diend hebben. Lucas Reijnders, Het milieu, de politiek en de drie verkiezingen. Uitgeverij Van Gennep, ƒ22,50.

de Stem | 1993 | | pagina 3