De huilende kinderen van Huambo Gewill 'Er zijn heel veel manieren om iemand niet te betalen' NS willen aansprakel Monster van Loch Ness is mogelijk grote steur -DE STEM- DESTEM Aow-mama DE STEM BINNENLAND BUITENLAND ■pE STEM UIT HET HART VAN AFRIKA Oorlogsmonument Rijsbergse aannemer wil collega's waarschuwen na miljoenenfraude Kamerleden bi DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 ls er oorlog trekken mensen .zich terug van de wegen. Als ze al niet de streek uitvluchten, dan verlaten ze iri ieder geval de doorgaande routes waar de plunderende en verkrachtende soldaten langskomen. Zo gaat het overal, zo gaat het ook in Afrika. Als je van uit Kenya of vanuit Uganda het zuiden van Sudan binnen rijdt, ga je een wildernis bin nen waarin, afgezien van de weg zelf, de wrakken in de berm het enige teken van be schaving zijn. Eertijds bloeiende dorpen zijn verla ten en vaak ook geplunderd. Je bent er alleen met de bush en met kilometers steenslag vol onverwachte gaten voor je wielen. Soms ligt er nog wat anders. Een Brits televisieteam maak te een reportage over de oor log en reed met een Landro ver, op de terugweg naar Ke nya, net nog op een landmijn. De leider van het team stierf. Het wrak van de auto ligt er nog steeds als een herinnering aan een zinloze dood. Zo zijn er veel monumenten. Er is een gevechtstank die als een opgejaagde olifant in een speciaal gegraven gat werd gelokt. De klap waarmee het gevaarte in de valkuil dreun de, doodde de bemanning ter plekke. Een helikopter evacueerde gewonden uit een belegerde garnizoensstad. Op het mo ment van het vertrek wilde plotseling iedereen mee. Ter wijl er meer en meer mensen aan boord klommen, probeer de de in paniek rakende pi loot te starten. Toen hij een hoogte van vijftien meter be reikt had, viel de overbelaste machine uit en stortte neer. Nog spectaculairder zijn de overblijfselen van de kon vooien die de centrale Suda nese regering vanuit Khar toum stuurde om het zuiden te heroveren. Veel van die konvooien worden dor rebel len in hinderlagen gelokt. Overal passeer je die reeksen van uitgebrande militaire voertuigen en vrachtwagens. Dikwijls moet je er met je eigen vooralsnog gelukkiger auto met moeite langs ma noeuvreren. En tenslotte zijn er de de Door Veldman twee MIG-straaljagers. Ze stegen op voor een bombar dementsmissie. Brandstofge brek dwong de piloten echter halverwege tot een noodlan ding ergens in niemandsland. Eén MIG explodeerde tijdens de landing op de bonkige Afrikaanse aarde, de andere staat met een verfrommeld landingsgestel, maar verder in perfecte conditie zomaar langs de weg. Aluminium, ijzer en staal worden in dit deel van het continent niet geproduceerd. Als je in het zuiden van Su dan deze metalen vindt dan is het in de vorm van oorlogs- materieel. Gewone mensen kunnen dat ijzer best gebrui ken. De wrakken worden dus geleidelijk gesloopt. Zo is van de Britse Landrover alleen nog het door de mijn ver wrongen chassis over. Van de helikopter ontdekte ik laatst niet veel meer dan het asme- chanisme en de wieken. Ik zie daarom graag een tank langs de weg staan. De rups banden mogen eraf worden gesloopt en de motor eruit gelicht, het tonnen wegende, massief stalen omhulsel blijft achter als een symbool van onverzettelijkheid. Als een monumentale herin nering aan lijden van zwarte mensen, Arabisch kolonialis me, egoistische wapenhandel en Westerse onverschillig heid. Veldman is de schuilnaam van enkele Nederlandse priesters en hulpverleners, die werken in het grensgebied van Sudan, Uganda en Kenya. Londen (dpa) - Het roemruchte Monster van Loch Ness is mogelijk een grote baltische steur. Het meer is niet in staat een roofdier van grotere afmetin gen te onderhouden, zegt de Britse onderzoeker Adrian Shine na een uitgebreid on derzoek van het water in het meer. De betreffende steur - een primitieve vissoort met een snuit en stekels en een reptiel achtig voorkomen - kan drie meter lang worden en 200 ki logram zwaar. De beroemdste foto's van 'Nessie' waarop iets dat lijkt op een lange nek is te zien, zou dan de snuit van een steur kunnen zijn. Een soort dinosaurus sluit Shine uit. De laatste plesio- saurus is 65 miljoen jaar gele den uitgestorven en tiendui zend jaar geleden was het meer een groot blok ijs, zodat eventuele dieren dat niet heb ben kunnen overleven. Binnenkort zal de conclusie van het zogeheten Loch Ness project in het blad The Scot tish Naturalist openbaar wor den gemaakt, de belangrijkste studie naar het water sinds 1980. Van de eerste keer dat het monster zou zijn gezien werd in 1868 verslag gedaan in de Inverness Courier. Het beest werd toen omschreven als een reusachtige vis. Volgens de plaatselijke legende gaat het om een vissachtig dier. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. 5 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447,i Van onze verslaggever Paul de Schipper Huambo - „Ik zag zieken huizen vol kinderen die doodgaan, moeders met gro te ogen. „Dat stille staren, een vrouw die onophoudelijk haar sterven de kind streelt, verschrikkelijk. Tweederde van de kinderen die na 1990 in Angola geboren wor den, haalt het niet en wij mer ken er niks van." Willem Hooglugt van de hulp organisatie Mensen in Nood is net terug uit Angola. Terug in Nederland, in Europa, waar voormalig Joegoslavië en de straten van Sarajevo de volle aandacht claimen. „En dat terwijl er daar tijdens de burgeroorlog in Angola dit jaar 30.000 mensen zijn omge komen. Je hebt daar wel tien Sarajevo's." In de voormalige Portugese ko lonie Angola leek vrede de toe komst, toen de regering vorig jaar verkiezingen uitschreef. De legaal geworden guerrilla-be weging Unita van Jonas Savim- bi legde zich echter niet neer bij de uitslag en hervatte de oorlog. Hooglugt: „Die oorlog is zo mo gelijk nog barbaarser dan in de Balkan. De partijen vechten met elkaar en trekken zich van de burgers absoluut niets aan. De hulpindustrie houdt de be volking van Angola in leven." Als medewerker van Mensen in Nood vloog hij zittend op zak ken met voedsel naar Huambo, één van de grootste steden van het land. „Huambo moet een fantastisch mooie stad geweest zijn. Je hebt er nog brede boulevards met oude koloniale panden, maar het is er net als op een autoloze zondag. Het centrum is verla ten. In februari en maart is er 56 dagen gevochten, man tegen man. De huizen zijn kapotge schoten, de wegen gebombar deerd. De stad is nu in handen van de Unita. Dat betekent dat er af en toe MIG's van de rege ring komen bombarderen." In Huambo bezocht Hooglugt de volkswijken en de ziekenhui zen waar de kinderen van Hua mbo wegkwijnen. „De beelden van die kinderen blijven hangen. Niet Joegosla vië, maar die kinderen bepalen voor mij de herinnering aan 1993. Honger, benen en armen eraf door mijnen. De mensen rotten weg. Je ziet het ruikt het. Ik heb nog nooit zoveel ellende gezien als in Huambo." Hooglugt ging ook naar steden die nog in handen waren van het regeringsleger: „Daar moest ons vliegtuig, volgens de kurke- trekker-methode, precies boven 'Tweederde van de kinderen die Angola geboren worden, haalt het niet'. de stad dalen om luchtdoelg- schut van de belegerende Uni- ta-troepen te ontwijken." In Angola zag hij bij herhaling hoe het fenomeen van de mid deleeuwse belegering anno 1993 weer modern is bij de oorlogs voering: „Tot voor kort had je alleen Juba in het zuiden van Sudan. Dat wordt al een paar jaar belegerd en uitgehongerd 'De oorlog in Angola is nog barbaarser van die in Sarajevo'. foto's mensen in nood door een rebellenleger erom heen. In Sarajevo en Mostar zie je nu dezelfde methode, in An gola ook. Daar zitten twee mil joen mensen vast in belegerde steden. Steden omsingelen, af sluiten en het garnizoen en de burgers uithongeren, afmatten en demoraliseren met beschie tingen, middeleeuws, maar met moderne wapens. Ik was in Me- nongue, een stad van 80.000 inwoners. Daar wordt het rege ringsleger belegerd door de Unita. Tot half september stier ven er veertig kinderen per dag. 's Ochtends vroeg om zes uur stampen de militairen er zin gend door de straten om te laten ziens dat ze nog wat mans zijn. De kindersterfte is nu vermin derd. Er zijn nonnen actief in eendrachtige samenwerking met een team van Artsen zonder Grenzen. Prachtig werk doen die mensen." Mensen in Nood coördineert in Angola de humanitaire hulp van de Europese Caritas-orga- nisaties. De voedselvoorziening vindt vrijwel uitsluitend door de lucht plaats omdat de wegen onbegaanbaar of onveilig zijn. Hooglugt: „Het transport van het voedsel per vliegtuig is er even duur als het voedsel zelf. Het kost een gulden per per kilo, waanzin eigenlijk, maar hoe duur ook, we gaan ermee door, want doen we het niet, dan doet niemand het en ster ven de mensen er als ratten." i 'De beelden van die kinderen blijven hangen'. De affaire rond het An- nex-laboratorium van de Rijksuniversiteit Leiden houdt de Rijsbergse aan nemer ir. J. Denier al vele maanden bezig. Soms dag en nacht. Toen de Fiod na lang aandrin gen eindelijk de zaak ging onderzoeken, hielp hij de dienst dan ook met alle macht. Een enorm dik dossier met bewijs materiaal moest daarbij worden doorgeworsteld. Denier kreeg wel een zwijgplicht opgelegd, maar die wil hij nu door breken. Al was het alleen maar om collega-aanne mers te waarschuwen. Van onze verslaggever Rosé Lokhoff Twee jaar terug, rond Kerstmis 1991, wordt Denier de eerste keer benaderd. Er moet een stuk aan het Silviuslaboratorium van de Rijksuniversiteit Leiden (RUL) worden gebouwd. Naam van dat bijgebouw: De Annex. Investering: tien miljoen. „Ik ben gaan kijken en het leek me wel iets. De belegger had grond, fabrieken in het buiten land en noem maar op. Belang rijker echter was dat de RUL er achter stond, dus ik hoefde niet bang te zijn voor het geld. Afge sproken werd dat ik mijn winst uit uren en materiaal zou halen - respectievelijk tien en vijf procent - en dat was een schit terend mooi contract." Wat Denier dan nog niet weet, is dat belegger Fibomij geen cent te makken heeft. Hij krijgt im mers de opdracht van A. van Meijeren van ABS Eurospan en heeft nog geen contact met Fibo mij. Later zal blijken dat Van Meijeren al failliet was ver klaard en bovendien was be- J. Denier zwijgplicht doorbroken schuldigd van belastingfraude en valsheid in geschrifte. De man is inmiddels veroordeeld tot drie maanden cel. Maar goed, Denier weet dat dus allemaal nog niet en tekent het contract. „Toen bleek al snel dat Fibomij geen geld had, maar directeur P. van Koningsveld was een vriendje van T. Doe- venspeck, hoofd van de sector bedrijfsvoering van de RUL. Hij zorgde ervoor dat de universiteit garant stond en zo kreeg Fibomij bij de ING-bank een krediet van ruim zes miljoen. De universiteit zou dan het gebouw tien jaar huren voor 1,1 miljoen op jaar basis." „Omdat de RUL garant stond, moest elke factuur van ons wor den gefiatteerd door Doe- venspeck. Fibomij ging er dan mee naar de bank en kreeg het geld uit een deposito. Maar in plaats van ons daarmee te beta len, sluisde Fibomij het geld naar buitenlandse rekeningen. Op een gegeven moment, het was juni 1992, bleven de betalingen te lang achterwege en heb ik de bouw opgeschort en als het ware foto cor viveen beslag gelegd op de bouw. Ik heb namelijk het recht van retentie en dat betekent dat het gebouw van mij is totdat de laatste cent is betaald." „Binnen een dag kwam er toen twee ton binnen vanuit Oosten rijk en met de belofte dat de rest snel zou komen, zijn we op va kantie gegaan. Maar nee hoor, na de vakantie was er niets en dus bleef het werk opgeschort. Tot 24 augustus, want toen heb ben we een contract opgemaakt dat Fibomij zelf garant ging staan. Maar ook dat liep niet goed af en toen hebben we beslag laten leg gen op de rekeningen van Fibo mij." „In november zou er weer 450.000 gulden worden betaald en dat gebeurde ook inderdaad. En er kwam een overeenkomst dat op 11 december alles betaald zou zijn. Weer kwamen er aller lei smoesjes voor uitstel, maar op 25 januari van dit jaar was ik het beu. Het werk is sinds die tijd opgeschort, bijna een jaar dus al." In de tussentijd is de garantstel ling van de universiteit omgezet in een hypotheek voor Fibomij, nadat de universiteit deze het recht van opstal had gegeven. De RUL is zo van het probleem af, maar voor de ING-bank, die in het project blijft geloven, begint het dan pas. Geen garantie meer van de uni versiteit en ook geen onderpand voor de hypotheek van zes mil joen. Het gebouw is immers van Denier. De Rijsbergse aannemer heeft inmiddels een goede relatie opgebouwd met de Fiod en voor ziet die van alle informatie. Ook waarschuwt hij de RUL dat er mogelijk sprake is van malversa tie. Rond Pasen krijgt hij van zijn contact binnen de Fiod te horen dat het onderzoek 'in de kast zit'. Op Goede Vrijdag lukt het hem de secretaresse van de grote baas van de Fiod, fraude-officier mr. C. van Nimwegen, aan de lijn te krijgen. „Dinsdag na Pa sen belt Van Nimwegen mij te rug. Ik vroeg hem waar ze in hemelsnaam mee bezig waren en heb hem nog eens uitgelegd hoe de vork in de steel zat. Pas toen is alles in een stroomversnelling gekomen." Uiteindelijk doet de Fiod in de cember een inval bij Eurospan, Fibomij en de respectievelijke directeuren. Ook Doevenspeck, die per 1 december is ontslagen, wordt thuis bezocht. Complete administraties worden in beslag genomen, alsmede enkele docu menten bij een aantal banken en het bestuurscentrum van <fe| RUL. Mr. Van Nimwegen vermoed: I dat de verdachten hebben genomen in een criminele o nisatie. Volgens Cobouw, hetl vakdagblad voor de bouwwereld I dat zelf een onderzoek instelde. J zijn de hoofdrolspelers A. Meijeren (directeur ABS Euro-1 span), P. van Koningsveld (di-I recteur Fibomij) en R. RoodhaT I (boekhouder van ABS Euro-1 span). Dit trio zou in binnen- en 1 tenland een spoor van financiële ellende hebben getrokken o zakelijke en particuliere op-I drachtgevers en ingeschakelde I (onder)aannemers. Het verdien-1 de geld, vele miljoenen, zou #1 weggesluisd naar buitenlandse bankrekeningen. De gang zaken rond de bouw van Del Annex en de volhardende Denier zouden hen tenslotte de das oi doen. Denier: „Vroeger ging alles goed vertrouwen. Nu word®| acht van de tien facturen 1*1 twist. Er zijn heel veel manier® om iemand niet te betalen. E" mannen deden het volgens tactiek van de vertraging. Steeóil maar blijven uitstellen, in del hoop dat de aannemer ondertus! sen failliet gaat. Wat dat betreft zijn wij inmiddels door de geverfd." „Vandaar ook dat we Bouwtedl zijn gestart. Een bouwtechnisch bemiddelings- en adviesbureau I Is er een conflict over betaliaf gen, dan moet de aannemer ons| er onmiddellijk bijhalen, kunnen hem wijzen op de 1. weg die hij moet gaan. Meest»! gebeurt dat door advocaten! maar dat zijn geen bouwkundi-l gen. Er moet dan een arbitrage! komen en dat is heel duur. W'i| kunnen de boel direct narek en dan sta je al meteen sterk. Wi| hebben in deze zaak ook me één blok gevormd met alle on-l deraannemers en leveranciers Zei hebben we het zover gekreg® dat de Fiod een onderzoek 's| gestart. Daar kunnen andere® van leren." J g0or onze redacteur Car| Mureau Qeldermalsen Een delega tie Tweede-Kamerleden deer nsteren een dagje ramptoe risme in het rivierengebied van Gelderland en bracht ooi een werkbezoek aan he Noordlimburgse Gennep Hun gastheren en -dame! maakten van de gelegenheii gebruik de politici te door dringen van het nut van bete re waterwerken. De spannende dagen van Kers zijn voorbij. Een ramp is uitge bleven in het Land van Maas e Waal. „Maar als het hier mis gaat, blijft het echt niet bij ms teriële schade." Secretaris 1 gok van het Polderdistrict Gro< gaas en Waal bestookt zijn gr hoor met een dramatische bood schap. a De kamerleden krijgen het goe ingepeperd: de rivieren vorme in deze tijden een ernstige b<! dreiging voor de bewoners va de Bommelerwaard en het Lan van Maas en Waal. De polder, ingeklemd tussen Maas en Waa zijn een soort uitgestrekte bad kuip. Komt het water door o over de dijken, dan stroomt di kuip razendsnel vol. Evacuatie nauwelijks mogelijk. In Heerewaarden is de situati het spannendst geweest. Kol „Een beeld van schade en waif hopige mensen vindt u daar nie: maar wel mensen die bang zijl terecht bang." Dobberen Na de koffie met gevulde koek il het Drutense Polderhuis vertrek ken de parlementariërs per tou ringcar en taxibus naar het kri tieke gebied. Kok verhaalt ovt de veewagens die tijdens kert af- en aanreden om vee in veilig heid te brengen. Over de fruitvelden die vanwee kwel flink onder water staar „Als er vorst komt, is alles ka pot." En over de caravans, die il Zaanstad (anp) - De Nederland! 55-jarige automobilist uit Zaa voor het treinongeluk in die gei bilist botste op een beveiligde waarop drie treinstellen ontspo het leven, elf anderen raakten g Volgens woordvoerder Nieuwei riële schade 'enkele miljoenen over enkele weken bekend onderhandeling getreden met Voor de afhandeling van de automobilist onder invloed vj aanvaarden verzekeraars meest? DE NATUUR regelt zichzelf is de evolutie-theorie. Het is de positief zijn, is de vraag. In Engeland en Italië is de vrouwen van rond de zestig d door de natuur in hun verlai door ingreep van een arts zw^j heeft een tweeling gebaard. De discussie loopt hoog. Voo: is voor een openbaar debé instantie bij de vrouw zelf behandelen. Beide moeten geweten is geen publieke zaa er en wie vindt dat hij of zij over te kunnen beslissen. Tegenstanders vinden het r onnatuurlijke zaak. Een moec lijks nog in staat geacht opvoeding te verzorgen. De een anti-discriminatie-tegenw Mannen kunnen tot op hogi Zie bijvoorbeeld slechts de Charley Chaplin. Men doet e maar niemand onzegt hen Waarom zouden vrouwen, beperkingen opgeheven heef gen hebben? Jeugd is geen garantie vooi wellicht meer gebaat bij een dan van een incapabele, ongi argument dat de voorzitter Artsen aangevoerd heeft, leder kent voorbeelden van kleinkinderen van de incapa Vaak met succes. Toch mag geldt 'hoe ouder, hoe beter tussen ouder en kind, zeker den zijn, belemmert het beg en dus het contact tussen O' dit geen pre. Dit betekent echter ook niet categorisch moet verbieden, voorstelbaar die de keuze vi hoge leeftijd begrijpelijk en de vooruitzichten voor een aanwezig zijn, is er geen argu De Britse minister van Volk geen recht op een kind, het k Daarmee sloeg ze de spijke beslissing geen volstrekte pi openbaar debat voor elke k! leeftijd is echter evenmin ge' en over procedures nagedaci weloverwogen en rationele 9>a1e toetsing en bedenktijd abortus en euthanasie.

de Stem | 1993 | | pagina 2