'We zien elkaar in mijn paradijs' Van Renault Laguna: een echte Franse auto Oude bromfietsen en motoren in Autotron Ontroerend dagboek van Duits kankerpatiëntje Als mens praten met ding i Martine B DE STEM CONSUMENT Extra airbag voor Volvo's Ruimere Fiat Fiorino Open BMW's Nieuwe Saabs Audi cabrio DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 M Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Vijftien zijn. En te horen krijgen dat je mis schien geen zestien meer zult worden. De verwaar loosde griep blijkt een kwaadaardige tumor van het meest agressieve soort. In plaats van penicilline, chemotherapie. Tever geefs. Tien jaar geleden overleed Isabelle Zachert, een vrolijke Duitse tiener. „Ik geloof aan een wonder. Waarom zou ik er die rot-tumor niet onder krijgen? Ik ga tot het uiterste om te bewijzen dat 't kan. Ik hou zo veel van mijn ouders, dat ik ze het liefste mijn beter worden als kerstgeschenk zou willen geven." Een week later, vlak voor Kerstmis, geeft Isabelle de strijd op. Na een jaar bewonderenswaardig vechten te gen die sluipende, onverslaanba re vijand in haar jonge meisjes lichaam. „We hebben gezien hoe dat le venslustige, jonge, heel gewone meisje zich binnen een jaar ont wikkelde tot een rijpe vrouw," schrijft haar moeder Christel Zachert tien jaar later. In het Ardenner vakantiehuis van een goede vriendin, lukt het haar om de lijdensweg van haar dochter op papier te zetten. Ze schrijft, aanvankelijk voor familie en vrienden, een boek. Om een mo numentje voor haar dochter op te richten. Een uitgeverij krijgt een exem plaar in handen en brengt het boek - met instemming van het gezin - in de handel. Een eerste druk van 20.000 exemplaren, af gelopen augustus. In hogere aan tallen is inmiddels al de vijfde druk op de markt. Het boek staat op de bestsellerslijst in Duitsland, en vliegt de boekwin kels uit. Moed „Ik geef veel mensen kennelijk moed en neem door mijn vrolijk heid bij hen de angst voor de dood weg. Ik had u zo graag nog één keer gezien. Maar ik zie u wel in mijn paradijs; in innige liefde, uw Isabel, uw Isabelle- tje." Het zijn de laatste regels die Isabelle op papier zet; een inge houden kalverliefde tegenover dr. Töbellius, de arts die haar een jaar lang begeleidt door die hel van pijnen, tegenslagen en teleurstellingen. Haar opmon tert, de pijnen verzacht waar mogelijk, maar tenslotte mach teloos staat. Het is november 1981 als het echtpaar Hans en Christel Za- Isabelle Zachtert voor en na de chemo-therapie. chert vroeg in de avond van een weekje Rome thuis komt in Bonn. De eerste vakantie zonder de kinderen. Christian (19) en Matthias (14) zijn uiteraard nog op. Isabelle (15) ligt al in bed. Koortsig, lusteloos, moe, en overal pijn. De huisarts houdt het de volgende dag op een ver waarloosde griep. Hoewel in de paar dagen daarna de koorts zakt, wordt Isabelle steeds zwakker en ze hapt naar adem. Er volgt een spoedopname in het ziekenhuis in Bonn, een long punctie en de onheilsboodschap: een boosaardige tumor. Het woordje kanker valt niet, maar veel maakt dat niet uit. Op het moment dat zij het haar zonen moet vertellen beseft Christel Zachtert dat er ook voor hen een abrupt einde aan hun tot dan onbezorgde kindertijd en jeugd is gekomen. Net als hun ouders, zullen ze een jaar lang intens de doodsstrijd van hun zusje mee maken. Sarkoom Na een paar dagen krijgt Isabel le de volle waarheid te horen. Dokter Töbellius vertelt haar van het sarkoom, een agressieve bindweefseltumor die zich al in haar hele lichaam heeft uitge zaaid en haar in de resterende tijd weinig rust zal gunnen. Bijna doorlopend is er de pijn, van haar tenen tot in haar rech terarm, 'maar ik wil gezond wor den en weer tennissen,' noteert ze desondanks opgewekt in haar dagboek. Haar ouders krijgen van de artsen nog een 'ps' mee: medisch gezien heeft Isabelle geen week meer te leven. Het meisje wordt naar Keulen gebracht voor een intensieve be handeling, die haar leven weken, misschien maanden zal rekken, de eerste chemo-therapie. Als Isabelle in het ziekenhuis haar lange, kastanjebruine haren wast, weet ze nog niet dat dat voor de laatste keer is. „Ik heb een onvergeeflijke fout gemaakt je niet alles te vertellen," schrijft Christel Zachert schuldbewust in haar boek. „Maar moed is geen gave die men kopen of bevelen kan. Moed groeit in ie mand". In een strijd op leven en dood went alles; kleurige hoofddoe ken, skimutsen en zelfs vaders bontmuts laten niet zien wat er niet meer is... Ze doorbeekt gaandeweg haar ziekte ook dat taboe. Niet alleen in familie- en vriendenkring laat ze haar kale koppie zien. Op haar laatste sneeuwwandeling in het Zwarte Woud zet ze af en toe haar muts af. In de gelagkamer van een uitspanning valt ze naast de warme kacheloven blootshoofds en kaal in slaap. Vanaf het moment dat vaststaat dat Belli, zoals haar troetelnaam luidt, dodelijk ziek is, begint het hele gezin de race tegen de dood. Hans Zachert, een hoge ambte naar, en zijn vrouw Christel, een in het bedrijfsleven actieve fi nancieel deskundige, richten hun leven zódanig in, dat een van hen vrijwel doorlopend in het ziekenhuis kan zijn; vooral 's nachts. Vrienden en buurtgeno ten nemen ongevraagd een deel van het ontregelde huishouden Christel Zachert schrijft over de slopende tijd die volgt; de door waakte nachten, de spanningen, de openhartige gesprekken, de bittere teleurstellingen. Maar vooral de intens beleefde hoog tepunten als Isabelle tussen de therapieën door een paar dagen of weken naar huis mag. Doop feesten en verjaardagen mee kan vieren; haar eigen zestiende ver jaardag, terwijl iedereen weet dat het haar laatste zal zijn. Beroep op moeders „Waarom wordt in ziekenhuizen niet meer beroep gedaan op moeders?," vraagt Christel Za chert zich in haar boek af. „Het verplegend personeel heeft vaak geen tijd om kinderen te troos- foto's uitgeverij gustav lubbe ten, gerust te stellen, bij te staan in moeilijke nachtelijke uren." Kunnen tumor-patiëntjes niet flexibeler behandeld worden; kunnen ze, ondanks therapie en medicatie, niet veel meer thuis zijn dan nu vaak het geval is? Kritische vragen die niets afdoen aan haar dankbaarheid dat haar Isabelle toegewijde artsen en verpleegsters om zich heen heeft gehad. Christel Zachert neemt tien da gen vakantie,-en brengt die door in de ziekenhuiskamer van haar dochter. Daar leert ze van haar de belangrijkste les: dat je ten slotte iemand los moet laten, zodat diegene in vrede kan ster ven. Isabelle praat met haar ouders, in nachtelijke uren over de dood, het leven na de dood. Ze straalt in die gesprekken een inspirerend optimisme uit: geen vaarwel, maar een tot ziens. Ze beleeft nog een paar meisjes dromen, al schrijft ze in haar dagboek geen enkele droom te durven opblazen; bang dat-ie vroegtijdig, als een zeepbel, uit eenspat. Maar ze danst in een echte baljurk op het feest van de tennisclub en wisselt met een vriendje haar eerste kussen. Ze schrijft veel brieven, beurt de andere patiënten in het Keulse tumor-centrum op, en begint, op voorstel van haar moeder, in oktober 1982 aan een dagboek. Precies een maand zal ze er in kunnen schrijven. Dood Enkele weken voor haar dood wordt ze door haar moeder ge wassen. In de beslotenheid van die ziekenhuisbadkamer vraagt Isabelle of haar moeder gelooft dat ze binnenkort dood zal gaan. Haar moeder antwoordt dat ze op een wonder blijft geloven, maar ze kan kennelijk niet ver bergen dat haar geloof daarin erg klein is geworden. Isabelle voelt dat. „Mijn ouders zijn zo verschrikkelijk bezorgd en bang. Vanmorgen bij het baden heeft moeder gepraat alsof ik het niet zou redden. Sindsdien ben ik bang. Ik weet niet waarom," schrijft ze in haar dagboek. Als een ziekenhuispastor haar komt bezoeken vraagt ze waar om. „Omdat dat ik gevraagd heb naar de ernstigste zieke," is zijn antwoord. „Oh, u bedoelt wie de volgende is die dood gaat. Nou misschien bent u hier dan wel op het juiste adres, maar het komt me voorlopig nog niet uit," is haar uitdagende antwoord. Ze houdt bewust rekening met de aanstaande dood. 'Begin januari zou de beste tijd zijn,' schrijft ze. Maar het is pas november. Ze wil haar leven rekken om haar vriendje uit Ca nada, en vooral dokter Töbellius - 'mein Töbi' -, die op vakantie is in Tibet, nog te zien. Ze schrijft afscheidsbrieven en vraagt om een grote begrafenis; alle vrien den nog eens bijeen. Ze spreekt met haar vader af, dat ze elkaar voortaan iedere avond, om tien uur, via een wil lekeurige ster aan de hemel, even zullen spreken. Ze maakt soort gelijke afspraken met haar moe der en broers, met de artsen en de zusters. „Zeg tegen Maren dat doodgaan niet erg is," is haar boodschap aan een doodziek me de-patiëntje. Om te voorkomen dat ze tenslotte de verstikkings dood sterft kiest ze bewust voor een kortstondig, kunstmatig, do delijk coma. Christel Zachert heeft het ont roerende boek ter nagedachtenis aan haar dochter geschreven om anderen te troosten, moed te schenken, te laten beseffen dat de goede momenten en dagen in een ziekbed belangrijker zijn dan de pijnen. „De waarde van een leven hangt niet van de duur af, maar van wat iedere mens uit zijn leven maakt." Wir treffen uns wieder in meinem Paradies is verschenen bij de uitge verij Gustav Lübbe. Najaar 1994 verschijnt de Nederlandse vertaling bij De Kern in Baarn. Door Rob van Ginneken De nieuwe Renault Laguna zorgt in de komende jaren zeker weer voor een be scheiden volksverhuizing in het zakelijk automobielseg ment. De vijfdeurs wordt de opvolger van de - om het voorzichtig te stellen - aan zienlijk minder sierlijke Renault 21. Met zijn strak vormgegeven carrosserie, een werkelijk schitterend interieur, een na drukkelijk Frans karakter en een prijskaartje vanaf 37 mille staat hij vanaf maart klaar om het vaandel over te nemen van een paar succesnummers in de lease- en fleetwereld. En dan hebben we het over de wat meer trendgevoelige auto's als de Citroën Xantia en Ford Mondeo. De eerstkomende jaren blijft de Nevada Stationwagon lever baar als 'ruimtevariant'. Of er dan een opvolger komt, blijft naar onze smaak voorlopig een interessante vraag. Tijdens de eerste proefritten met de Lagu na ontdekten we in het Renault testcentrum namelijk ook al een nieuwe middenklasse ruim tewagen, met een formaat dat hem ergens tussen de Espace en de Twingo doet belanden. In troductiedatum: ergens aan het eind van het komende jaar. Zijn onderstel komt trouwens overeen met de techniek van de eveneens nieuwe Renault 19. Die kort daarna wordt gelan ceerd. Japans De Fransen zitten, kortom, niet stil. Terug naar de Laguna, waarmee we als eersten in Eu ropa rijdend kennis konden maken. Uiterlijk past hij goed binnen de Renault-lijn. Een moderne vormgeving, met De nieuwe Renault Laguna moet het niet hebben van trendsettende uitrusting. De aardigheid zit in het ruime comfort voor de inzittenden. foto Renault strakke lijnen, een herkenbaar neusje en ver doorgetrokken verlichtingsblokken Je zou bijna zeggen dat hij een tikje Japans oogt. Fraai, maar zeker niet opvallend. Het te gendeel geldt voor het interi eur, dat beslist wél een totaal eigen karakter heeft. Vooral het dashboard van de wat duurdere versies ziet er met zijn twee kleurige kunststof accenten en achter klepjes weggewerkte be dieningspaneeltjes bijna futu ristisch uit. Terwijl het geheel qua functionaliteit en de kwali teit van de afwerking kan wed ijveren met de beste concurren ten uit Duitsland en Japan. Ook de veiligheidstechniek mag er trouwens zijn. Airbag (circa 1400 gulden) en ABS zijn niet standaard. Maar verder krijgt hij zo'n beetje alles mee wat je kunt bedenken. Comfortabel Een ander gebied waarop de Laguna duidelijk scoort is com fort. Want het is zelfs bijna een klassieke Franse auto gewor den. Lekker zacht geveerd, de stoelen zijn groot en comforta bel en hij is onwaarschijnlijk stil. Zo stil zelfs dat je kleinig heden als de ventilator gaat horen... Het interieur is ruim opgezet. Voorin doet hij eerder denken aan een grote reiswagen. Ook de bagageruimte mag er zijn. Achterin lijdt hij een beetje aan het zelfde probleem als een aantal concurrenten. Je zit pri ma, de beenruimte mag er zijn, maar passagiers met een ge middelde lengte aaien al met hun kruin tegen de dakbekle- ding. De Laguna laat zich makkelijk dirigeren. Stuurbekrachtiging is standaard en door de lange wielbasis en het nieuwe onder stel voelt hij prettig stabiel aan. Door de zachte vering gaat op het gebied van de sportiviteit helaas wel wat verloren. Het is geen auto om nou eens lekker een bochtig weggetje mee af te raffelen, maar veel meer een comfortabele reiswagen. Motor Motorisch is er in ieder geval nooit een probleem. De basis ligt bij de 90 pk sterke 1.8-liter. Dankzij de zeer lage luchtweer- stand is die al goed voor een overbemeten top van honder dentachtig. Wie wat meer pit zoekt, kan terecht bij een twee liter en een drieliter V6. Er is ook een nieuwe 2.2-liter diesel met drie kleppen per cilinder en 85 pk achter het gaspedaal. Volvo heeft een nieuwe veilig heidsvoorziening bedacht: een kleine airbag aan de stoelleu ning. Een extra stootkussen om de gevolgen van een zijdelingse botsing te beperken. Volvo schreeuwt eigenlijk op vallend weinig van de daken met zijn veiligheidsvoorzienin gen. Terwijl de Zweden zich jaren geleden al druk maakten met schokabsorberende bum pers en bijvoorbeeld dwarspro fielen in de portieren. Bij de introductie van het model 850 presenteerde Volvo het Side Im pact Protection System(SIPS), waarbij de auto extra verste vigd werd tegen botsingen van opzij. De zij-airbag is een uit breiding van dat SIPS. Tijdens de botsing ontvouwt de airbag zich om te voorkomen dat het bovenlijf van de inzittende in contact komt met het portier. Fiat heeft de kleine bedrijfswa gen Fiorino vernieuwd. Het laadvolume is met 20 geste gen naar een totaal van 3.2m3. Het laadvermogen is met 15 toegenomen tot 620 kilogram. Om die betere waarden te berei ken heeft Fiat de wielbasis van de auto verlengd en een andere achterwielophanging toegepast. De auto is verkrijgbaar met 1.6 benzinemotor en een 1.7 'Eco- diesel' als dichte bestelwagen of pick-up. De nieuwe Fiorino is leverbaar na de BedrijfsautoRai vanaf 10 februari. De eerste Fiorino dateert van 1978, ge bouwd op basis van de Fiat 127. In 1988 werd er een nieuwe gebouwd op basis van de Uno. In Europa zijn er in totaal 450.000 van verkocht. BMW begint volgend jaar met de produktie van twee nieuwe cabriolets. Na de open versie an de 325i die dit jaar ver scheen komt het merk in janua ri en april met twee nieuwe open auto's in de 3-serie: zowel een 318 als een 320. De 318 cabrio gaat 78.500,- kosten, de open 320 is tienduizend gulden duurder. Saab is onder GM-vlag heel snel bezig het programma te vernieuwen. Het model 900 werd in minder dan drie jaar tijd ontwikkeld en dat is voor een Europese fabrikant razend snel. Volgend jaar maart wordt de 900 Coupé al leverbaar. Twee maanden later volgt de cabrio let. De twee nieuwe modellen worden in januari op de Detroit Motor Show in de Verenigde Staten getoond. Audi voegt in januari een ca briolet met zescilinder motor aan het programma toe. Het is de 2.6 E, die in 1994 de cabrio met de huidige vijf cilinder 2.3 vervangt. Audi komt in het derde kwar taal van volgend jaar met de nieuwe A8, de opvolger van het huidige topmodel V8. De nieu we grote Audi heeft een bijzon dere aluminium carrosseriecon structie en wordt leverbaar met de 2.8 V6 of een 4.2 V8. Spraaktechnologie steeds dichterbij Praten met de machine. Weg met hendels, knop. pen en rare commando's. De beste relatie tussen mens en computer is de stem. Er wordt aan gewerkt. De tijd dat een machine 'Goede morgen' tegen u zegt, is niet ver meer. Door Jan Koesen „Zeg Marie," zegt de direc teur, „regel effen een afspraak tussen Bill, John, Wilma en mij, zo snel mogelijk. O ja, en doe me gelijk even die klacht van Jansen over onze service. Met een of twee 'ssen? Weet ik veel." Marie gaat regelen. Marie is geen secretaresse. Marie is een computer die werkt met spraaktechnologie. Geen science fiction, maar werke lijkheid, vandaag de dag, in Amerika. Koffie voor de baas haalt Marie voorlopig nog niet. En ze is ook niet te verleiden. Gewoon in mensentaal praten met je machine. Het kan. Het zijn nog geen diepgravende gesprekken, in feite gaat het kunstje alleen maar op voor heel precies omschreven om standigheden, maar het begin is er. In landen als Amerika, Engeland, en Frankrijk wordt druk gesleuteld aan spraak technologie. Nederland zal volgen. Daar is de kersvers benoemde bijzon der hoogleraar spraaktechno logie aan de Katholieke Uni versiteit van Nijmegen, prof. dr. L. Boves heilig van overtuigd. Al was het al leen maar om economische re denen. Besparing „ATT, de Amerikaanse PTT, gebruikt een machine die maar vijf begrippen verstaat: Ja, Nee, Collect Call (rekening voor opgebelde), Third Party CALL (pa' betaalt alle tele foontjes voor zoon) en Operator. Er komt geen mens meer aan te pas. En daarmee bespaart ATT ongeveer twee honderd miljoen dollar per jaar." Spraaktechnologie is een inge wikkeld begrip. Hoe commu niceren we met een machine, een computer bijvoorbeeld? Dat kan via ingewikkelde co des die alleen de ingewijdene kent, of tegenwoordig vaak via 'menu's', iconen ,en 'windows'. Daarmee duik je steeds dieper in 'submenu's' totdat je krijgt wat je wilt. Daar is Boves niet kapot van. „Dit lijkt nog het meeste op een ober in een buitenlands restaurant die de cijfers op schrijft van de gerechten die u op de kaart aanwijst. Als u ooit zoiets hebt gedaan, weet u wel dat u het risico krijgt iets heel anders op tafel te krijgen dan u gedacht had. Vergelijk dat nu eens met een ober met wie u -hoe gebrekkig ook- wèl kunt praten." „En als u niet meteen begrijpt wat hij bedoelt, of echt niet weet wat u gaat eten, kunt u doorvragen. De maaltijden waaraan ik de beste herinne ringen heb, waren bijna alle maal in restaurants in Italië waar helemaal geen menu kaart was en waar het diner in onderling overleg samenge steld werd uit de beschikbare ingrediënten." Verwerkt Praten met de machine kan al, zij het uiterst beperkt. Boves: „Alweer Amerika. Een röntge noloog spreekt in een machine zijn bevindingen in van een röntgenfoto. Die wordt opge nomen en ter plekke verwerkt tot een rapport dat de arts terstond tot zijn beschikking hebt. Bij ons moet de röntge noloog zijn tekst inspreken die elders door iemand anders wordt uitgewerkt. Dat rapport gaan dan weer de molen in en er gaat op die manier een hele werkdag verloren, een dag in een ziekenhuis die al gauw 850 kost. Tel uit je winst." Spraaktechnologie is de toe komst voor politierapporten, verzekeraars, hotelreserverin gen, openbaar vervoer, sneeuwcondities, noem maar op. Zaken waarbij een een voudige en eenduidige voca bulaire volstaat. Poëzie en iro nie, daar moet je niet meel aankomen bij de machine. D subtiliteiten van de taal ga; hem te hoog, en wie zit L trouwens op een elektronische Komrij te wachten? Hotelkamer „Een Japanner belt een h in New York en reserveert ii het Japans een kamer voor die en die dag. Dat kan de compu-1 ter wel aan. Die Japanner krijgt dan ook antwoord eenvoudig, maar keurig Ja-1 pans. En omgekeerd. Zo f een Amerikaan al via een ver-1 taalmodule in real time, direct I dus, met een Japanner spre-1 ken, mits het domein is a u zet. Het gaat hier om eenvöu-1 dige begrippen die mens machine kennen. Met duizend woorden kom je een hei eind." Voorlopig hoeven we niet t verwachten, dat een Neder-1 landse oma straks via een elektronische tolk Spaans 1 spreken met haar Argentijnse I kleinkind. „Zodra je buiter. I het domein van de machine I komt, valt er echt heel veel ir, I elkaar. Neem het woordje I 'bank.' Dat heeft twee beteke-1 nissen: een bank in het park I en de geldbank. De computer I weet welke bank u bedoelt I Want alle gesprekken met de I bank draaien immers alleen om geld. In Engeland hebben taxi-1 chauffeurs via hun telefoon I toegang tot de allernieuwste I vertrek- en aankomsttijden I van vliegtuigen. Dat kan heel I handig zijn. Stel, de taxi staat I in een file, de passagier is I benauwd dat hij zijn vlucht I mist maar via de machine kar. I de chauffeur hem geruststel len met de mededeling dat het toestel drie kwartier vertra-1 ging heeft zodat er niets aan de hand is." Beurskoersen Boves: „In de Verenigde Sta-1 ten en in Canada draait al een proef waarmee alle 1.500 koersen van Wall Street direct kunnen worden opgevraagd I De computer spreekt zelf geeft de allerlaatste stand van een koers weer." Met de opkomst van de mobie-1 le telefoon verwacht prof. Boves een hoofdrol voor spraaktechnologie. De komende eeuw is de eeuw van telecommunicatie. Moeizaam gedoe met menu's is dan uit den boze. De spraaktechnolo- gie staat nu nog in haar kin derschoenen, maar de toe-1 komst staat om de hoek te springen om mee te doen. „Dergelijke diensten komen I eraan en wellicht sneller dan velen van ons nu denken Maar dan moeten we wèl eerst de problemen oplossen die de eenvoudige diensten van van daag nog parten spelen." Een van de moeilijkste proble men bij automatische spraak herkenning is het gigantisch grote verschil tussen de men selijke stemmen. „Het blijft een wonder - dat mensen het geluid van een bejaarde man op dezelfde manier interprete- ren als het geluid van een zesjarig meisje. Om over dia lect maar te zwijgen. In labo- ratoriumonstandigheden in de VS, Japan, Frankrijk en Italië kan men nu redelijk vloeiende conversaties voeren met een computer die inlichtingen geeft over vlieg- en treinver bindingen." Marie van boven kan geen koffie halen. Maar ook dit probleempje zal oplosbaar zijn. Dan heeft de baas een nooit protesterende, dag en nacht klaarstaande, nooit zie ke of vakantievierende secre taresse die aan wat gegrom van haar leider voldoende heeft om feilloos te functione ren. Hoe het straks met de werkverschaffing van de men selijke Maries staat, daarover laat de spraaktechnologie zich niet uit. Zuigerveren, koplampen en versnellingshandels liggen op zaterdag 15 en zondag 16 januari in het Autotron Rosmalen. De onderdelen liggen tussen oude motoren en bromfietsen, waaromheen voor de veertien de keer een beurs gehouden wordt. Vorig jaar kwamen meer dan tienduizend belangstellenden naar het Autotron voor de klassieke tweewielerbeurs. Dit keer worden bijna tweehon derd motoren en brommers te koop aangeboden. Het Auto tron is tijdens het weekeinde op beide dagen open van ne gen tot vijf uur. Van onze rtv-redactie „Dat Martine Bijl ko heel wat vrouwelijke toch heel wat anders' sr. de cabaretière me nieuwe comedy 'Het doorgewinterde acte dingen te leren: „Ze Daarin is sinds kort a Wat doe je als oude mai neer je veertig jaar ond schrikbewind van 'moei vrouw' hebt geleefd en d< in kwestie de pijp aan Iv geeft? In 'Het zonnetje ir vanaf morgen wekelijks bij de Vara, hoeft Piet kerk (John Kraaykamp s lang na te denken ove vraag. Zonder ook maar één mogelijkheid te overweg! sluit de grijsaard onge zijn intrek te nemen bi Erik en diens vrouw Cat (rollen van Johnny Kraa jr. en Martine, Bijl). Var moment is het afgelopen rust en harmonie in hun A damse apartementje. Pa het overlijden van zijn 's tische' wederhelft nameli; leiding om de opgelopen te gaan inhalen. Olifant Aanvankelijk kunnen E Catharina nog begrip opb voor het baldadige gedr; pa. Als echtgenoot van i die zich in haar vrije tijd i de voor initiatieven als d van Geheelonthouders en wen tegen Pornografie, 1 nu eenmaal geen leuk levi ter de rug. Maar pa gaat matig over de schreef en c zich tot de spreekwooi olifant in de porseleinkast Hij maakt er een gewooi in het holst van de nacht 1 komen en vervolgens de wakker te schreeuwen, voortdurend vreemden eist zelfs een kleinkind v tharina. Deze laatste raak zaam maar zeker volkomt haar toeren en stelt Erik keuze: 'Hij eruit of ik eruit Pa's vertrek is voorlopig n aan de orde. Het gewiekst ventje blijkt namelijk zi ning in Harderwijk van d te hebben gedaan en ka gens anders meer heen. afleveringen lang is hel koppel gedoemd zich zij dogenloze aanwezigheid t welgevallen. De comedyserie kenmerl door een enorme dosis scherpe, bloed onder de vandaan halende humor. men inderdaad behoorlijl grappen in voor", Kraaykamp junior. „Ma: moeder - en dan doel il aard op ma Bovenkerk dan ook een hele nare vri betwijfel of deze serie KRO of de NCRV had gek Eén van pa's grappen st; vermoeden wellicht. Op d wat er met het gecre bchaam van ma Bovenke: gebeuren, antwoordt hij blikken of blozen met: haar as maar als tapijtrei 'Het zonnetje in huis' i seerd op de Engelse 'Tom, Dick and Harriet', ver Brian Cooke oogstte al succes met zijn creat: °rge and Mildred' en 'Ma the house'. Martine Bijl 1 te de serie in het Nederla Kraaykamp senior heef rende de opnamen grote dering voor haar gekreg humor van Cooke, waar derlanders nog een pui kunnen zuigen, heeft niets aan kracht ingeboet ne is er zelfs in gesli Engelse kilheid te vertal

de Stem | 1993 | | pagina 22