Sint Anna ter Muiden wordt levendiger te STEM ALEN SUBWOOFERl SYSTEEM Opslagloods Direkt Wonen Te huur Sluis wil pittoreske stadje volwaardige 4slechtweervoorziening' maken ZEELAND C3 M, MAGNETRONS ENZ. IT 850 stuks - YOKO MICRO SET NIEUW IN DOOS PHILIPS WASAUTO MAAT iNGELOOFLIJK tRP magnetron I IN HET rapport 'Sint Anna ter Muiden, een plaatje', zet de gemeente Sluis de mogelijkheden Iop een rijtje om het pittoreske stadje (53 vaste inwoners!) nog aantrekkelijker te maken voor wandelaars en fietsers. Sint Anna moet een volwaardige 'slechtweervoorziening' worden. [Burgemeester M. Everaers van Sluis legt tijdens een wandeling door Sint Anna uit hoe het plaatsje l aantrekkelijker kan zijn voor toeristen. PHILIPS KTV 'LAAN 130 01650-44943 IR 1993 DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 Tuner verst. 2 x 20 W. - Cass, deck CD-speler, boxen 599. NIEUW IN DOOS van 499.- NU 1000 toeren 1299.- 8480 COMBI hetelucht en kwart-grill met de combinatie- mogelijkheid van m hetelucht tegelijk on heeft een nuttig vermogen van 650W ne van 37 liter en kooksysteem met metalen draaiplateau van irsnede e onderbreking van het kookproces bij het openen van de deur ia! na afloop van hef ingestelde programma grond eschikt n door Ie prijs- aat jen, ouden arage irtuin 2. Ind. nhaard euken enblok badk. r en 1512. koop ruime raten 120 watt max. Compleet met satellite speakers SUPER GELUID! hekst: Rein van der Helm Foto's: Camile Schelstraete 63 cm monitorlook "teletekst 1699.- NU ntwerpen. gen. morgens gebracht, meestal Bedrijfsruimte Te huur gevraagd in Breda, omg. Breda- Noord,Haagse B. Liefst ver warmd, opp. ca. 300 tot 400m2. Uw schriftelijke reactie Wouters de Vries, Koelemei 26, Breda. Tel. 076-874421 MOOIE kamer nabij cen trum aangeb. 1-1 t/m 15-3, gemeubileerd. 076-203326 Te huuraang. kamers en appartementen. Willemstr. 21, Breda. 076- 226689 ma. t/m vrij. 10.30- 18.30, za. 12-16. NETTE Kostgangster of kostganger gevraagd- Br.o.nr. 1423. Breda, Grote Markt gestoft, luxe studio's met terras of balkon in het centrum gelegen, kitchenette met elektr. kookplaat, koelkast, oven en vaatwasser. Huursommen 1.200,- P-™ Aanvaarding per direkt. Mavas Immobiliën Breda, tel. 076-204340 (Mevr. Brands) (ALS ZE het konden, (zouden ze het ongetwij feld doen. Die oude in- (ivoners van Sint Anna (ter Muiden. Zich om- draaien in hun graf, nu (tiet uitgerekend het ge meentebestuur van Sluis l.s, dat pronkt met hun (historische veren. [Dat was eeuwen geleden on- [ienkbaar. Want eerder dan I Sluis had Sint Anna stads rechten en was het een der [zeventien vrije steden in het (jraafschap Vlaanderen. (lussen 1200 en 1300 kende [Sint Anna, dat twee jaar gele zijn 750-jarig bestaan vierde, zijn hoogtepunt. Lid I - an de rijke Londense Hanze I waar langs alle schepen voe ren, rijkbeladen op weg naar (selangrijke havens als Brugge, (lamme, Aardenburg en Oost- |i>urg. Het was de eerste en patste ankerplaats voor bin- inkomende of uitvarende (sliepen. En Sint Anna voer (iaar wel bij. (Verval pdoch, dichtslibbing van Het Zwin leidde het verval van Sint Anna in. Het aanpalende Sluis verging het beter, maar 'och bleef Sint Anna een (torn in het oog. En om er zeker van te zijn dat daarvan pets meer te duchten viel, I verwoestten die van Sluis in 1 1437 de toenmalige concurrent grotendeels. Tachtigjarige Oorlog deed laar nog een schepje bovenop. Prins Maurits veroverde Sluis ffl Sint Anna bleef in Spaanse tanden. Tijdens het Twaalfja- hg Bestand (1609-1621) nam gouverneur van Sluis het zekere voor het onzekere en veroverde alsnog Sint Anna '•er Muiden om het Spaanse gevaar zover mogelijk van zich te houden. Toch liet Sint Anna het er niet bij zitten. I Herbouw werd ter hand geno men en trots prijken nu nog ['«tallen uit de 17e eeuw op gebouwde huizen. En I *erd het plaatsje bestuurd I pnuit het kleine gemeente- I tas. Tot 1880. Toen werd Sint 1 tana, samen met Heille, bij de I gemeente Sluis gevoegd. Beschermd stadsgezicht Heden ten dage is wat van I Anna rest uniek. Zo "Mek dat het fraaie markt pleintje, met de daarachter slaande markante toren, het eerste beschermde stadsge- Z'cht van Zeeland werd. Een tatuur-historisch waardevol le plek, zorgvuldig gekoesterd door het bestuur van Sluis. „Het is prachtig", zegt burge meester M. Everaers, tijdens een wandeling door de kleine kern. „Eigenlijk zou het volle dig bewoond moeten zijn", wijzend op de kleine huisjes, veelal in gebruik als tweede woning bij niet onbemiddelde Belgen en Duitsers. 53 permanente inwoners telt Sint Anna nog, de rest van de bevolking is recreant en ver blijft daar af en toe. „Maar ze onderhouden hun woningen prima", zegt J.P. de Bruijne, president-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde ge meente van Sint Anna, terwijl hij ons voorgaat in de klim naar de top van de dertig meter hoge toren. „Die tweede woningen zijn een verschijnsel dat zo'n dertig jaar geleden een grote vlucht nam. De oudere inwoners overleden en de jongeren trokken weg." En de vrijkomende huisjes, waar van de kastelein van het roem ruchte Café Centraal zou zeg gen dat je 'er staonde üt de gote kon züp'n', werden voor kapitale bedragen, een half miljoen is geen uitzondering, door recreanten gekocht. Panorama Op de toren ontvouwt zich een magnifiek panorama. Het zicht reikt van ver in België, de contouren van.de Zeebrug- se haven zijn duidelijk zicht baar, via Cadzand, de Noord zee en het silhouet van Wal cheren tot Terneuzen, waar de fakkel van Dow zichtbaar is. Weer beneden wijst De Bruij ne op de aanwijzingen dat de toren vroeger deel uitmaakte van een heuse kerk. De aan hechtingen van daken aan de toren zijn zichtbaar gemaakt en een deel van een gebeeld houwde pilaar - nu opgeno men in de toren - toont aan waar vroeger het schip van de kerk geweest moet zijn. „De toren was vroeger kennelijk te massaal om verwoest te wor den," zegt De Bruijne met een zweem van trots in de stem. „Er zitten nog funderingen van het kerkgebouw in de grond." Voor Everaars aanlei ding eens te gaan bekijken of die funderingen niet op een of andere wijze gemarkeerd kun nen worden, zodat bezoekers een idee kunnen krijgen van hoe de kerk vroeger gesitueerd was. De Bruijne weet ook nog dat vlak naast de fraai onder houden en kleine begraaf plaats, zo'n halve meter onder het maaiveld, nog een klinker weg ligt. Pittoresk De toren, honderden keren vereeuwigd op foto, tekening of schilderij, moet een van de onderdelen worden om Sint Anna nog aantrekkelijker te maken voor wandelaars en fietsers, zo blijkt uit een rap port, waarin Sluis zaken op een rijtje zet om de mogelijk heden van het pittoreske dorpje in te zetten om er een volwaardige 'slechtweervoor ziening' van te maken. Een klim op de toren kan een on derdeel zijn van een (half) dagje Sint Anna, samen met een bezoek aan het volgend jaar te openen Streekland- bouwmuseum, bezichtiging van een expositie in het stad huisje op het rustieke Markt plein en een wandeling door de paar straten die Sint Anna ter Muiden vormen. Een wan deling aan de hand van een historische beschrijving, waarvoor de medewerking van twee heemkundige kringen ge vraagd wordt. En de inwendi ge mens kan versterkt worden in twee etablissementen, on dergebracht in voormalige hoeves. Nieuwbouw Er wordt zelfs gedacht aan een beetje nieuwbouw die, in combinatie met het terugdrin gen van het tweede-woningbe- zit, van Sint Anna een meer levendige, bewoonde kern te maken. „Maar dat moet heel voorzichtig gebeuren", zegt Everaers, onderweg wijzend op een paar percelen grond die zich lenen voor nieuwbouw. „Dat moet dan in zorgvuldig overleg met Monumentenzorg, want het beeld mag niet ver stoord worden, alleen maar versterkt. Kijk", zegt hij, wij zend op een paar eeuwenoude huisjes aan de Antworpstraat, „daar tussen kun je echt geen moderne nieuwbouw plegen. Als er al gebouwd wordt moet dat heel zorgvuldig gebeuren en dan zeker niet meer voor tweede woningbouw. En niet in grote aantallen, want dan kom je in de problemen." De gemeente zal daarbij overi gens een passieve rol spelen en geen grond kopen met het oogmerk die later als bouw grond te verkopen. „Het is prima dat het gemeentebe stuur Sint Anna wat levendi ger wil maken, maar men moet alleen dingen doen die passen," zegt De Bruijne. Akoestiek De mogelijkheden die het stadje biedt voor verpozing zijn eigenlijk uniek. Kunste naars kunnen terecht in het historische stadhuisje voor ex posities, een fraaie schuur kan dienst doen voor optredens, evenals het kleine kerkje, dat tegen de toren is gebouwd. „Een fantastische akoestiek heeft dat kerkje. Dat bleek toen daarin een paar kamer concerten zijn gegeven." Het plan om de mogelijkheden van Sint Anna beter te benut ten is niet uitsluitend een zaak van het gemeentebestuur. De 53 vaste bewoners van de kern en de recreanten worden vol gend voorjaar uitgenodigd voor een informatie-avond, waar toelichting wordt gege ven op de plannen. Doel: deze mensen nauw erbij betrekken. Geprobeerd zal worden een commissie of stichting in het leven te roepen die de belan gen van het stadje behartigt. Trekpaard Een dergelijke commissie kan dan zelf zaken organiseren. Daarbij wijst Everaars op het succesvolle optreden van de Westvlaamse troubadour Wil lem Vermandere in schuur Het Rieten Dak. „Dat in Sint Anna het een en ander kan plaats vinden is wel bewezen tijdens de viering van het 750-jarig bestaan. Er waren folkloris tische activiteiten en ook ringrijden. Je zag het dorpje tijdens die gebeurtenissen op leven." Dat er bij die gelegen heid ook bier vloeide uit de oude dorpspomp, was alleen ter gelegenheid van het jubi leum. „Daar maken we geen vaste gewoonte van", zegt Everaers, die niettemin de zwengel nog even hanteert. Eén inwoonster van Sint Anna zal in het voorjaar niet naar de info-avond gaan. Zij laat het allemaal gelaten over zich komen. Dat is Mina, een meer dan duizend kilo zware merrie van het type Zeeuws trek paard. Zij is vaste bewoonster van de Vijverhoeve, waar straks het Streeklandbouw- museum wordt ondergebracht. Aan haar zal het niet liggen als Sint Anna niet levendiger wordt. Zij is, na een maanden lange logeerpartij bij een vriend, immers in verwach ting. Burgemeester M. Everaers. „Eigenlijk zou het volledig bewoond moeten zijn.

de Stem | 1993 | | pagina 17