DE STEM Dempen kanaalarm wekt woede Met de hond naar de tandarts N AWBZ HE HULP/ 4Biervliet nog niet ontdekt door de drughandel' Volgens leden schippersvereniging Schuttevaer sneuvelen er te veel ligplaatsen Actie voor betaalbaar houden escort service voor gehandicapten Terneuzenaar opgepakt na roofoverval in Koewacht 'Rust binnen schippersbond Schuttevaer teruggekeerd' jorzieningen): mm van 200,- per [of de eigen bijdrage \WBZ. Deze worden alleen nog bepaalde ornissen, in DE STEM 0 Storing veerdienst Goed gebitsonderhoud voor viervoeter van levensbelang Voor een bruisende start van 1994 Slijterij-wijnhandel Cheers V 11993 _X_55 voorkó- Jl om on- poek van SLX mo ling voor Dor staat, fg zijn op r voor de [n schok- p, ook dat ONELE LEASE). [aansen, Baljuw: hel. 01157-2710. atie Terneuzen bstkant 2 11 HA Terneuzen n.: 01150-77700 ï>mpen) lies lofhoudend 382,50 loudend 99,50 1.226,00 ■tuur 1.350,50 fcaratuur 394,00 535,50 248,50 276,00 Suikervrije produkten goed. ^aaKt u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke ,ans. omdat negen van de tien Stern-lezers en -lezeresssen #egk In week uit in onze ,.KIeintjes"-kolommen kijkt of er iets vln bun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. Zeeland jan onze verslaggever jiervliet - Biervliet is geluk- jg nog een witte vlek op de toeuws-Vlaamse kaart voor jat betreft de handel in en gebruik van drugs, jet is aan de Biervlietse jeugd ijjt zo te houden. Adjudant Van Opdorp van het drugbestrijding- sieam Double Shot van de Ter- jeuzense politie gai deze bood schap gisteren mee tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in het Dorpshuis Biervliet. jeze bijeenkomst werd gehou den op initiatief van jeugdsoos Politieteam Double Shot houdt voorlichtingsbijeenkomst voor jeugdsoos Ut Vrieje Ut Vrieje. Leden van deze soos vingen geluiden op dat er tijdens een disco-avond twee maanden geleden bezoekers waren bena derd om drugs te kopen. „Er zou hierdoor een smet kun nen komen op de soos en het buurthuis. De jongerensoos zou de zwartepiet kunnen krijgen. Dat willen we voorkomen met de boodschap dat we het spul niet in Biervliet wilien hebben. Daar om is een goed stuk voorlichting aan jongeren en ouders op zijn plaats. Vandaar deze bijeen komst", legde Marion Lippens namens de soos gisteren uit. Ajdudant Van Opdorp bena drukte dat de geluiden niet wor den gesteund door concrete fei ten die het team Double Shot heeft. „Het signaal is een gege ven, maar het is niet zo dat we uit onderzoek aanwijzingen heb ben dat we personen of panden in Biervliet kunnen aanwijzen als verkooppunt". Toch vertelde een van de aanwe zige jongeren dat hij een pand in Biervliet weet waar aan drugs gekomen kan worden. „Dat zou best kunnen", reageerde Van Opdorp. Van Opdorp waarschuwde de jongeren met klem op het ge bruik van drugs. Hij maakte geen onderscheid tussen het ge bruik van soft- en harddrugs.' „Als iemand softdrugs koopt kan hij of zij immers gemakkelijk in aanraking komen met hardd rugs. Daarom staat de politie ook achter het beleid van het gemeentebestuur. Geen onder scheid maken in de bestrijding van soft- en harddrugs". De adjudant had een 'drugkof fer' bij zich met in beslag geno men drugs en voorwerpen om de drugs te gebruiken. Hij liet de spullen aan de jongeren zien en vertelde er gelijk bij dat de drugs niet alleen ontzettend veel geld kosten maar ook zeer slecht zijn voor het lichaam. „Ik ken geen enkele gebruiker van hard drugs in Zeeuws-Vlaanderen ouder dan veertig jaar", gaf hij als harde boodschap mee. De bijeenkomst werd gistera vond herhaald voor de ouders. (jn onze verslaggever lerneuzen - Het nieuwe jan van de gemeente Ter- ieuzen over de demping an een deel van de Ooste lijke Kanaalarm is gistera vond door de leden van de Terneuzense afdeling van iéippersvereniging Schuttevaer van tafel ge veegd. De leden blijven tan mening dat er teveel ïgplaatsen sneuvelen. Jet dagelijks bestuur brengt de- boodschap over aan de ge nerate en bekijkt tevens welke ettelijke mogelijkheden er nog lijn tegen dit plan bezwaar aan j tekenen. De leden voelen zich opnieuw belazerd door het gemeentebe- ituur. Eerdere plannen over de iemping werden ook met boege- ■oep door de binnenschippers mtvangen. „Eerst werd gespro ten over veertig meter demping, ater werd dit tachtig meter en iu is het zelfs honderdveertig aeter. Dat zijn toch geen afspra- ien. Als we met dit plan ak- toord gaan gooien ze wellicht tlles dicht. De gemeente vraagt tra oorlog. Dat zullen ze krij gen", aldus een van de leden. kelsedam De demping van een deel van de tanaalarm is onderdeel van de reconstructie van de Axelsedam ai het doortrekken van de rond weg om het verkeer over de Dam lenig te brengen. De gemeente zei eerder tegen het bestuur van Schuttevaer dat volgens het nieuwe plan door een herschik king minder plaatsen verloren gaan dan eerst de bedoeling was. De Kanaalarm biedt na de dem ping plaats aan 38 schepen. De leden lieten gisteren duide lijk blijken het hiermee niet eens zijn en vroegen het bestuur hiertegen opnieuw te proteste ren. Voorzitter E. Rensen had te in eerste instantie een hard toóïd in. Eerder was een be waar van Schuttevaer tegen het plan door de gemeente niet ont vankelijk verklaard. „Ons eerste protest verdween in de prullen bak". Een groot deel van de leden wees daarop met de beschuldigende vinger richting het hoofdbe stuur. Die had zich meer en beter met deze zaak moeten be moeien. Afgevaardigde Van de Werf legde uit dat er best wette lijke mogelijkheden zijn, maar dat de gemeente niet teveel ge prikkeld moet worden. „Als jul lie naar zware mogelijkheden griipen treedt de gemeente hele maal niet meer in overleg. Er moet heel zorgvuldig met de ge meente onderhandeld en gespro ken worden om het maximaal haalbare eruit te halen", blaar de leden zagen daar niet veel heil in. „Het gezeur is al te jaar bezig. Met de gemeente 'alt niet te praten". Voorzitter Rensen beloofde in ieder geval vandaag al te bekijken welke mogelijkheden er nog zijn. Een van de leden kwam op het idee bezwaar aan te tekenen tegen de verplaatsing van de borden die e ligging van de diverse sche pen aangeven. Vervanging van jh oude voor de nieuwe borden betekent in feite het begin van he demping. J'eskens - Door een storing aan jje brug is het vaarschema van het veer Vlissingen/Breskens gis pen tijdelijk achter geraakt. Medewerkers van Rijkswater staat slaagden er in het manke- ment binnen een half uur te I verhelpen. De veerboot Prinses I piana voer tijdelijk onregelma- bg. Rond half twee gistermiddag I verliep de dienst weer geheel I volgens schema. De vijftien maanden oude dobermann pincher Sybqr krijgt een wortelkanaalbehandeling. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE ECHT WAAR. Het is geen grap. Mijn tand arts repareert ook hon degebitten. Want men sen eisen tegenwoordig voor hun huisdier de ge zondheidszorg die ze zelf ook krijgen. Het probleem is echter, dat tandheelkunde maar een bijvak is in de op leiding tot dierenarts. Tanden vullen, een beu- geltje aanmeten, kronen plaatsen en wortelka naalbehandelingen, dat is allemaal specialisten werk. Daarom schakelt dierenarts Johan de Vos uit Terneuzen voor die behandelingen tandarts Erminio Picavet uit Sint Jansteen in. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr POETS DE tanden drie keer per week om het gebit gezond te houden. Gebruik daarvoor een speciale, lange tandenbor stel en tandpasta met lever- smaak. Veel hondebezitters zijn niet op de hoogte van deze tip. Ze schenken te weinig aan dacht aan het gebit van hun viervoeter. Dat is niet slim. Want gebits- onderhoud mag voor de mens van groot belang zijn, voor de hond geldt dat nog veel ster ker. Allereerst speelt de honde- bek 'psychologisch' een grotere rol van betekenis dan de mond bij de mens. Het is voor het dier immers niet alleen de toe gangspoort tot het lichaam, maar ook een verdedigingswa pen. Verwaarlozing van de tanden kan bij dieren bovendien ern stige gevolgen hebben, legt Jo han de Vos uit. De soms on draaglijke stank in de bek van de hond is nog het minste. Goed onderhoud kan van le vensbelang zijn. »Tandarts Erminio Picavet (rechts) en dierenarts Johan de Vos (tweede van rechts) aan het werk „Door slecht onderhoud ont staan tandsteen en tandvlees ontsteking. Dat maakt dat er bacteriën ontstaan. Die kunnen zich in het lijf van de hond verspreiden en ook daar weer ontstekingen veroorzaken. Het is een van de oorzaken dat oudere dieren met slechte ge bitten last kunnen krijgen van ontstekingen op de hartklep pen of de nieren", zegt De Vos. „Het is terug te voeren op niet goed bijhouden van het gebit." Daarom hamert hij al jaren lang bij de hondebezitters in zijn praktijk op het belang van goede gebitshygiëne. „Het is heel belangrijk het gebit van je dier zelf te onderhouden of dat te laten doen. Een heleboel mensen stonden aanvankelijk raar te kijken toen ik begon met gebitscontrole. Tegen woordig vinden ze het nor maal. Mensen met puppies krijgen gelijk het advies hun hond aan te leren zijn gebit te laten zien. De dieren moeten er van jongsaf aan mee vertrouwd raken dat er af en toe aan hun tanden gewerkt wordt. Ook hondentrainingsscholen beste den daar trouwens nu aan dacht aan." Pas de laatste jaren is de tand heelkundige zorg aan dieren op een hoger niveau gekomen. Er is meer aandacht voor dat aspect in de opleiding tot die renarts en ook in nascholings cursussen probeert men hen tandtechnieken te'leren. Ongelukje Want goed gebitsonderhoud is een ding, dat laat natuurlijk onverlet dat een hond door een ongelukje beschadigingen aan zijn tanden op kan lopen. En het zijn echt niet alleen hon denfanaten die met hun dieren naar shows gaan of mensen met dure rashonden die bij de dierenarts aankloppen met het verzoek om het gebit van hun hond te behandelen. Meestal gaat het om diensthonden van de politie waarbij tijdens het pakwerk een stuk tand af breekt, of honden die een man kement aan hun gebit oplopen na een aanrijding. De vraag is dan: moet je zo'n tand trekken of kun je hem behouden, vertelt De Vos. „Als je besluit de tand te behouden, heb je een tandarts nodig. Want dat is een onderdeel dat je als dierenarts niet beheerst. Eigenlijk staat de wet op de diergeneeskunde niet toe dat 'humane specialisten' ook die ren behandelen. Maar op dit moment is het nog zo dat de dierenarts de tand arts niet kan missen. Er zijn wel dierenartsen die alleen tandheelkundige zorg verrich ten op kleine dieren maar dat zijn er nog erg weinig. Boven dien moet je dan vaak een heel eind rijden en zijn de behan- delkosten fors." De Vos is ove rigens niet gelukkig met die tendens en voelt meer voor continuering van de samenwer king met de tandarts. Maar je moet dan wel een tandarts vinden die zelf iets om dieren geeft, vindt de Terneu- zense dierenarts. Het toeval wilde dat de hond van tandarts Erminio Picavet uit Sint Jan steen 'patiënt' in de praktijk van De Vos Was. Picavet voelde meteen voor het aanbod dat die hem deed. „Het trok me wel", mengt hij zich in het gesprek. „Het leek me leuk, eens een keer iets anders dan mijn dage lijkse praktijk. Mijn eerste be handeling was bij een hond met een afgebroken hoektand en de eigenaar wilde daarmee naar een show. Ik heb de tand toen opgevuld met wat vulwit. Op de show viel het niemand op dat het beest een stuk tand miste." Narcose Nu zijn er aardig wat verschil len tussen het gebit van men sen en dieren, dus moest Pica vet zich verdiepen in de struc tuur van het hondegebit en de juiste behandelwijze. „Je stuit op allerlei verschillen. Het mooiste voorbeeld van het ver schil in opbouw van het gebit is de hoektand van de hond. Die is heel lang. Als je een wortelkanaalbehandeling uit voert, zijn de vijltjes die je daarvoor bij mensen gebruikt gewoon tekort. Daarom moes ten we speciale apparatuur aanschaffen. Verder moet je de dieren meestal onder narcose behandelen." Een enkele keer voeren de twee ook gebitscorrecties uit. De hond krijgt dan een beugeltje aangemeten. Dat is een lastig karwei. „Je loopt tegen een hoop problemen aan", zegt Pi cavet. „Een hond kun je im mers moeilijk aan zijn verstand brengen dat hij een paar minu ten stil moet zitt«_ met het afdrukmateriaal in rijn bek. Het materiaal waar de beugel van is gemaakt moet daarnaast ontzettend sterk zijn. En ver schrikkelijk vast zitten. Je lacht je rot als je twee volwas sen kerels met zo'n hond over de grond ziet rollen om de beugel aan te brengen of bij te stellen." Kroon Soms vragen mensen ook wel een kroon aan te brengen bij hun hond, maar daar beginnen De Vos en Picavet liever niet aan. Ook hier doet zich het probleem voor van de sterkte. Op zo'n kroon komen krachten te staan die vele malen groter zijn dan bij de mens. Boven dien staat bij elke tandheel kundige behandeling voorop dat die functioneel moet zijn en dat is bij kronen vaak niet het geval. En reparaties uitvoeren louter voor de verfraaiing van het hondegebit is er niet bij. „Dan slijp ik zo'n tand liever af zodat er een kortere tand over blijft die nog wel massief blijft." De resultaten zijn soms verrassend. „Soms functioneert het gebit van zo'n hond nog beter. Er zijn politiehonden die na behandeling nog lastiger loslaten van het pak dan voor heen". DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 DEEL1 Van onze verslaggever Vogelwaarde - Lichamelijk gehandicapte Frans de Waal uit Vogelwaarde be gint in januari een groot scheepse inzamelingsactie voor de Stichting Alterna tieve Relatiebemiddeling (SAR). De stichting, een discrete es cort service voor gehandicap ten, kampt met financiële pro blemen waardoor SAR ge noodzaakt wordt de tarieven voor huisbezoek op te trekken. Frans wil met de ophaal en verkoop van klein metaalafval (voornamelijk kroonkurken) voldoende geld bijeen brengen om de tarieven, nu honderd vijftig gulden per huisbezoek, op het huidige peil te handha ven. In Zeeland maken zo'n vijftig gehandicapten gebruik van de diensten van SAR. De Waal heeft inmiddels bij de gemeente Hontenisse om toestemming gevraagd voor zijn ophaalactie. Het is de be doeling dat er bij sportvereni gingen en horeca-bedrijven containers komen te staan waarin mensen hun klein me taalafval kunnen deponeren. „We praten voornamelijk over kroonkurken maar spatborden van fietsen en fietswielen mag ook", zegt Frans. „Het gaat louter om klein metaal-afval. We willen de erkende sloopbe drijven niet in de wielen rij den". Frans heeft medewerking ge kregen van een vriend uit Vo gelwaarde die een keer in de maand de containers wil op halen en ze wil afvoeren naar een recyclingbedrijf. Frans verwacht elke maand zo'n 3000 kilo te kunnen ophalen. De actie is in zijn woonplaats Vogelwaarde al op kleine schaal begonnen. We hebben medewerking van de voetbal vereniging die alle bier- en frisdorpjes voor mij verza melt", zegt Frans. Inmiddels is er ook al een verzoek aan voetbalvereniging Hontenisse de deur uitgegaan. De stichting Alternatieve Re latiebemiddeling is in 1982 opgericht, als uitvloeisel van een in Het Dorp in Arnhem ontstane werkgroep. De stich ting wil geestelijk en lichame lijk gehandicapten een alter natief bieden voor een seksu ele relatie en stuurt desge wenst een mannelijke of vrou welijke dienstverlener langs. SAR geeft ook voorlichting over de problematiek rond sexualiteit van gehandicapten. De stichting werkt met dertien medewerkers die allemaal uit de sociale en maatschappelij ke dienstverlening komen, en legt per jaar zo'n zevenhon derd bezoeken door heel Ne derland af. SAR wordt niet gesubsidieerd. Gehandicapten moeten een bezoek aan huis, honderd vijf tig gulden, uit eigen zak beta len. Het grootste gedeelte van bedrag gaat op aan reiskosten omdat de hulpverleners, uit oogpunt van privacy, meestal van ver komen. Frans de Waal is in Zeeland het aanspreek punt voor SAR. Koewacht - Na een gewapende overval op het postkantoor in Koewacht is gisteravond een 23-jarige Terneuzenaar aange houden. Rond 16.20 uur kwam een man het postkantoor binnen. Hij droeg een zwarte integraalhelm en dreigde te schieten als hij niet snel geld zou krijgen. Hij richtte daarbij een, slechts gedeeltelijk zichtbaar voorwerp op een klant. Wat wel te zien was leek veel op de loop van een vuurwapen. De PTT'er achter het ioket gaf de overvaller de kaslade. De man maakte zich uit de voeten en verdween in een gereedstaande auto. Die bewuste personenauto werd door een inmiddels geallarmeer- de politiepatrouille gezien tussen Koewacht en Axel. Na een ach tervolging raakte de politie de wagen in de buurt van Axel kwijt. Na enig onderzoek kon 's avonds om 20.00 uur in Terneuzen een 23-jarige man worden aange houden. Bij zijn aanhouding was de man niet in het bezit van de buit uit het postkantoor of een vuurwapen. Hoeveel geld bij de overval is meegenomen kon de politie gisteravond nog niet zeg gen. Van onze verslaggever Terneuzen - De rust binnen de Terneuzense afdeling van schippersvereniging Schuttevaer is teruggekeerd. Die conclusie trok de kersverse voorzitter E. Rensen gisteravond tijdens de jaarvergadering. De afdeling kwam tijdens de schip- persacties van afgelopen zomer in onrustig vaarwater. Toenma lig voorzitter C. van den Broek stapte op omdat de emoties hoog opliepen. Een aantal leden meende dat Schuttevaer partij koos voor de actievoerende schippers. Reden was onder andere een donatie die de vereniging gaf aan de schippers die in actie lagen. „Die donatie is verkeerd uitgelegd. Er was toen een inzameling aan de gang. Bedoeld voor de kinderen voor ontspanning. Naast tal van bedrijven meenden wij ook mee te moeten doen. We stonden er niet bij stil dat die donatie ver keerd uitgelegd zou kunnen wor den. Wij wilden geen partij kie zen. Schuttevaer nam geen standpunt in omdat het geen actie van Schuttevaer was. Kijk, we varen samen over hetzelfde water en daarom moeten we met zijn allen binnen Schuttevaer sa menwerken", legde Rensen uit. „Of we nu voor of tegen acties zijn. We moeten toch op zijn minst proberen ondanks de ver schillen van mening met Schut tevaer door te gaan". De hoog opgelopen emoties was ook reden voor het bestuur om dit jaar geen feest te houden. „Naar de omstandigheden leek ons dat niet verstandig. Het zou moord en doodslag kunnen bete kenen". Reacties van de ongeveer dertig aanwezigen op de uitleg van de voorzitter bleven uit. Rensen trok hieruit de conclusie dat de gelederen binnen de Terneuzense afdeling weer gesloten zijn. De opkomst was niet zo geweldig omdat een hoop schippers van wege de hoge waterstanden in België en Frankrijk momenteel nog vast zitten. (ADVERTENTIE) Laurent Perrier champagne brut of demi-sec 49.95 Veuve Clicquot champagne brut of demi-sec 52.95 Jeanmaire champagne brut of semi-sec 35.95 Jeanmaire champagne rosé brut 41.95 Appeicider 3 voor één tientje Om ti alvast in de stemming te brengen hebben wij voor elke klant op oudejaarsdag een oliebol. (naast de Edah) Mercuriusstraat 9b 4511 CN Breskens S 01172-3787

de Stem | 1993 | | pagina 13