DE STEM Geen druppel achter het stuur' Neeltje Willemsen-Verbrugge 105 jaar Filosofie op Ad, re badmat. Bouw nieuwe polikliniek in Hulst kan beginnen [Veilig Verkeer wil wettelijk toegestane promillage tot nul verminderen mgm t. ANBIEDING! WALITEIT! I994 DE BESTE CE MET DE JE PRIJZEN IN .N OMGEVING ARKETSPCCIALISl Waarom ook de Zeeuws- Vlaamse boeren tegen de varkensinvasie zijn Ondeugende post uit Hulst Lichtgewonde bij aanrijding in Terneuzen VAC ANTI E AAN' |minimaal drie bezighouden [rsteuning van van u zeker Jnd. kunnen doen fholing en trai- en onkosten- 030 - 625244 ?pakket. Knaus toercaravans Liebau Caravans Transacties Rock Blues café Akkerbomwakbond zuidelijke boeren houdt bijeenkomst Willem-Alexander bezoekt Zeeland 1993 52 TE Kunt u met ©en gerust hart via De Stem doen meteen Kleintje" onder de rubriek ..Vakantie" Immers vele tienduizenden Stem-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke ..Kleintjes"'-rubriek. Zeeland j,n onze verslaggever t - De Ziekenhuisgroep Eeuws-Vlaanderen heeft lelijk de bouwvergunning zak voor de nieuwbouw ■jneen polikliniek in Hulst. je bouwvergunning werd al een idje verwacht, maar telkens reck men in Den Haag meer tijd njllig te hebben om de zaak te ptuderen. j] de vergunning zit vooralsnog niet inbegrepen de in Hulst zo zeer gewenste mogelijkheid tot dagverpleging. Maar in het bouwplan is daar wel rekening mee gehouden. „Die dagverple ging kan er zo worden aange bouwd", zegt algemeen directeur P. Rademacher van de zieken huisgroep. „Wij zullen ons uiter ste best doen om ook daar toe stemming voor te krijgen". De ziekenhuisgroep wil na de jaarwisseling beginnen met de inschrijfprocedure voor zowel de polikliniek als de ambulance huisvesting. Rademacher spreekt de hoop uit dat rond 1 maart met de bouw kan worden begon nen. De verwachting is dat de oplevering van de nieuwbouw achttien maanden later kan plaatsvinden. De nieuwe polikliniek kost onge veer zeven miljoen gulden. Daar naast moet er nog één tot twee miljoen gulden worden ingeïn- vesteerd in apparatuur en inven taris. Het gebouw komt te staan naast het eerder dit jaar in ge bruik genomen Medisch en So ciaal Centrum aan de Ta bakstraat. Beide voorzieningen Uw adres voor Kwaliteit voor een betaalbare prijs. Diverse gebruikte caravans Burg.Freytersln. 45, R'daal Tel. 01650-49136. Bovag erkend bedrijf. Eigen reparatieafdeling tk in Zevenbergen centrun Vr pr. 145.000,-, huur 200,-. Benodigde eigen geld 60.000,-. Tel. 01680 18005 tussen 13-16uur. AANGEB. Horeca Hal delsk. met of zdr. activi Tel. 01611-1392 na 18u. kg op alle badmatten. Gelcfig: 27-12-93 t/m 8 4 - *y[ëvrouw Willemsen-Verbruggen brak vijf weken geleden haar been. Ze is nog herstellende en moet daarom het bed houden. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Axel- Mevrouw N.M. Willemsen-Ver brugge uit Axel viercle gistermiddag in bejaardencentrum 'de Vurssche' haar 105e verjaardag. Haar gezondheid is redelijk al is ze de laatste tijd door het oog van de naald gekropen. Vijf weken geleden zag het er voor de jarige maar somber uit. Bij een val brak zij haar been. De familie hield het hart vast, maar Neeltje Willemsen krabbelde weer overeind. Nog niet zo lang geleden brak zij haar heup, maar ook daarvan herstelde ze wonderwel. Momenteel ligt ze nog te bed en wordt ze liefdevol verzorgd door het verplegend personeel van de Vurssche. Neeltje Verbrugge werd geboren op 28 december 1888 te Othene, toen nog ge meente Zaamslag, uit een gezin van vijf kinderen, Zij huwde met de J. Verbrugge. Uit het huwelijk werden twee dochters, drie klein- en vier achterkleinkinderen geboren. Uit het gezin van haar ouders is naast de jarige nog de jongste broer (87 jaar) in leven. Deze woont in Canada en kwam ter ere van haar honderdste verjaardag in 1988 nog op bezoek. Het gezin verhuisde naar de Baandijk, vervolgens naar Hans- weert en streek later neer in Axel. Het ging wonen in de Julianastraat om later naar een van de bejaardenflats te verhuizen. Toen haar man in 1975 overleed ging mevrouw Willemsen naar bejaardencen trum de Vurssche. „De jarige heeft alles meegemaakt. Van paardentram tot TGV. Vaak vertelde ze van vroeger toen er nog slechts enkele fietsen reden in Zeeland. Moeder zorgde voor het huishouden, terwijl vader een scheepswerf en fietsenzaak heeft gehad", aldus een van de dochters. Veel tijd voor hobby's bleef er niet over. Toch vond ze altijd tijd om sokken te breien vóór onder het uniform van Erik en om te lezen. Zelf had de jarige nooit gedacht zo oud te worden. De felicitaties van de koningin, Commissaris der Konin gin en gemeente Axel stelde ze zeer op prijs. „Want ik ben nu de oudste inwoon ster van Axel", stelde ze tevreden vast. Van onze verslaggever Eugène Verstraeten f 94,- p/m2 GRATIS GELtuu f 94,- p/m2 GRATIS GELEGD f 94,- p/m2 GRATIS GELEGD Zweden 14 mm I 94,- p/m2 GRATIS GELEGD f 94,- p/m2 GRATIS GELEGD er op watervast MDF f 94,- p/m2 GRATIS GELEGD f 94,- p/m2 GRATIS GELEGDJ H f, - m m W iltinten met of zonder facettand 94,- p/m2 GRATIS GELEGD geldig lot eind januari '94 bij tlant van 35 mf volgens din-normen et Interieurwaarborgfonds en imissie Parket NESSESTRAAT 41 (INCOMBILINE) TEL. 076 - 65 57 60 ®be komst van 200.000 mestvarkens naar Zeeuws-Vlaanderen wordt ook door de akkerbouwers in De invoering van een Europees geldend verbod op ook maar één microgram alcohol in het bloed zou volgens WN met name in deze streek bijdragen aan de verkeersveiligheid. Om die reden is Veilig Verkeer Nederland (WN) voorstander van gelijkschakeling van de wet telijke bepalingen die het rijden onder invloed regelen. „Niet een half promille toestaan zoals in ons land, of 0,8 promille in Bel gië. Maar net zoals in de Scan dinavische landen het geval is alcohol en verkeersdeelname he lemaal verbieden", aldus M. He- melsoet, coördinatrice van WN in Zeeuws-Vlaanderen, gisteren na afloop van' een voorlichtings actie in Schoondijke ovér de ge- Van onze verslaggever Etten-Leur - Voor de zuide lijke leden houdt de Neder landse Akkerbouw Vakbond vanmiddag een bijeenkomst in Etten-Leur. De vergadering begint om 14.00 uur in De Nobelaer in Ettep- Leur. Sprekers zijn naast op richter Jaap Korteweg, Huub van der Maas (voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij) en de Groningse ak kerbouwer Aaike Maarsingh, die voorzitter is van de Nederlandse Bietenfederatie en de landelijke akkerbouwcommissie van de CBTB. Onder de aanwezigen wordt een enquête gehouden over actuele zaken. De uitslag wordt nog tij dens de bijeenkomst bekend ge maakt. - regio gevreesd. FOTO ARCHIEF DE STEM Graauw - Intensieve var kenshouderijen. De provincie is tegen, de gemeente is te gen, de bevolking is tegen. Maar blijkbaar kan niemand ze tegen houden. Een rare zaak, meent akkerbouwer Karei Steyaert uit Graauw. Want ook de boeren zijn te gen. Steyaert krijgt een paar van die bedrijven in zijn buurt. Reden om zich te ver diepen in de dreigende inva sie van 200.000 mestvarkens in Zeeuws-Vlaanderen. „Laat ik voorop stellen dat ik niet tegen varkens ben", zegt Karei Steyaert. „Vele collega's houden enkele honderden var kens en hadden daar lang een boterham aan. Mijn buurman is ook akkerbouwer en tevens var kenshouder. Zelfs als die zou uitbreiden, heb ik daar geen pro blemen mee, als deze uitbreiding voldoet aan de stankrichtlijn en de wet milieubeheer". Maar wat is er dan mis met de huidige aanvragen in Zeeuws- Vlaanderen? „Ten eerste zijn het allemaal mammoetbedrijven. Meer dan 30 aanvragen met een gemiddelde grootte van 6000 mestvarkens en een bebouwing van 9000 vierkante meter. Ten tweede zijn nergens boerderijen aangekocht of is er sprake van bebouwing aan bestaande be drijven". Het gaat om bedrijven hér en der verspreid op een paar hectare midden in het landschap. Nieu we stallen en complexen waar nog nergens een woning bij is aangevraagd. De gemeenten hebben nog geprobeerd via voor- bereidingsbesluiten de deur snel op slot te doen, maar het leed was al geschied. De huidige aan vragen zijn vrijwel niet meer tegen te houden. Steyaert wijst op het Nationaal Milieubeleidsplan en op de Structuurschema Groene Ruim te, waarin onder meer wordt gesteld dat intensieve veehoude rij in de huidige concentratiege bieden moet blijven en dat men naar duurzame landbouw moet. Op het uit 1988 daterende Streekplan Zeeland, dat meldt dat nieuwvestiging van niet grondgebonden agrarische be drijven niet wordt toegestaan. Op de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, die stelt dat nieuwe bebouwing zoveel moge lijk moet aansluiten aan be staande bouwblokken. „De ge meenten hebben niet tijdig aan gesloten met hun bestemmings plannen op wat de landelijke overheid en de provincie aange ven", concludeert Steyaert. De nieuwe bedrijven produceren een enorme hoeveelheid mest en nemen daarmee een dusdanige ammoniakruimte in dat ze be staande bedrijven in hun ont wikkeling gaan belemmeren. Steyaert komt op 600 hectare ammoniakbevuiling per bedrijf. Als het zogenaamde Groen-La- bel stallen worden, de helft min der. De verwachting is dat de wetgeving op korte termijn flink wordt aangescherpt. „De over heid wil de uitstoot van ammo niak terugbrengen, daarom moet ze nu geen nieuwvestiging toe staan", stelt Steyaert. „Dat werkt zeer frustrerend voor Zeeuws-Vlaamse landbouwers die werken aan een duurzame landbouw. En het zal jonge Zeeuws-Vlaamse boeren, die er gelukkig nog steeds zijn, en hier gevestigde melkveehouders in hun ontwikkeling belemmeren". Zes jaar geleden kreeg iedereen een persoonlijk mestproduktie- recht toegewezen, dat nu per 1 januari onder bepaalde voor waarden verplaatst mag worden. „Kleine en gemengde bedrijven verkopen", zegt Steyaert. „Ma kelaars, intermediairs, handela ren en meelfabrieken kopen mestproduktierechten op en krijgen dus de macht in han den". Er moet echter wel op voorhand worden aangetoond dat de mest de komende drie jaar kan wor den afgezet. Per nieuwe stal is volgens Steyaert 400 hectare land nodig om de mest op af te zetten. Er zijn plannen om in 1996 strafheffingen in te voeren van 30 gulden per kilo fosfaat die een veehouder niet verant- WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 DEEL' worden met elkaar verbonden door middel van een gang. Op dit moment is de polikliniek van de ziekenhuisgroep nog geves tigd in het voormalige zieken huisgebouw. „Het heeft lang geduurd voordat we de vergunning kregen, maar we zijn blij dat het nu eindelijk zover is", aldus Rademacher. „De tijd begon ook te dringen. Het oude ziekenhuisgebouw is 'op' en bovendien verkocht. We moeten er dus op termijn uit". Van onze verslaggever Schoondijke - Geen druppel alcohol meer drinken als je nog achter het stuur van de auto moet. Veilig Verkeer Nederland (WN) pleit voor een wettelijke bepaling die dat regelt. Zeker gezien de statistiek dat in Zeeuws- Vlaanderen nog steeds bij een op de tien verkeersonge lukken drank in het spel is. varen van alcohol in combinatie met deelname aan het verkeer. Jaarwisseling Zeker met het oog op de nade rende jaarwisseling en de vele recepties in de dagen erna vroe gen vrijwilligsters van WN in samenwerking met de politie aan 210 autobestuurders aandacht voor het probleem. Ze maakten tevens van de gelegenheid ge bruik de verkeersdeelnemers een 'gezond, voorspoedig en ver keersveilig 1994' toe te wensen. „De laatste jaren hebben wé veelvuldig campagne gevoerd, maar nog niet iedereen onder kent de gevaren van het rijden onder invloed ten volle", ver klaart Hemelsoet het waarom van de actie. B. van Til van de districtspolitie Zeeuws-Vlaanderen onder schrijft dat ten volle en is het volledig met WN eens dat er iets te zeggen valt voor een to taalverbod. Geen alcoholgebruik in combinatie met deelname aan het verkeer. Emoties „Als je willekeurig wat automo bilisten langs dekant van de weg zet en hen de vraag voorlegt wat ze doen of denken op het moment dat ze achter het stuur zitten blijkt, dat iedereen met bepaalde emoties achter het stuur zit. Dat kunnen relatiepro blemen zijn, iemand die net door de dokter verteld is dat hij een operatie moet ondergaan, of een vertegenwoordiger die denkt aan het gesprek dat hij met zijn volgende klant moet voeren. Dat kan leiden tot een verslapping van de aandacht in het verkeer. Factoren als vermoeidheid en met name ook alcoholgebruik versterken die verminderde con centratie alleen maar. Daarom valt inderdaad te overwegen of je de combinatie alcohol en ver keer helemaal moet verbieden." Adri en Patrick Boddaert uit Hulst richtten in 1984 een postorderbedrijfje in erotische lingerie en sex-artikelen op. Ze dreven die eerste jaren hun 'zaak vanuit een huiskamertje in Hulst,en verstuurden hun hete handel in tweedehands schoenendozen. Tien jaar later is PABO, zoals ze hun bedrijf doopten, uitgegroeid tot een miljoe nenbedrijf met 50 werknemers. PABO is marktleider in Nederland en schiet snel wortel in andere Europese landen. Elders in deze krant het succesverhaal van twee broers die eens 'wat anders' wilden. ZIE ZEELAND C3 Op de kruising Rijksweg N61-Haarmanweg te Terneuzen verleende gistermiddag een 62-jarige automobilist uit Terneuzen geen voorrang aan een personenauto bestuurd door een 32-jarige inwoner uit Philippine. Bij de aanrijding die volgde kwam het voertuig van de man uit Terneuzen tegen een lichtmast tot stilstand. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Een passagier in een van de voertuigen werd licht gewond. FOTO WIM KOOYMAN (ADVERTENTIE) t-i 1 Praktische Introductiecursus over wijsheid, over het leven, over uzelf. Gebaseerd op oosterse en westerse tradities Gericht op de dagelijkse praktijk. Aanvang in januari in 6 steden. Folder? Bel: 041 69 -13 23 ■I SCHOOL voor FILOSOFIE (UB woord weet af te zetten. Over schrijding van mestproduktie- recht gaat 100 gulden per kilo fosfaat kosten. Steyaert ziet het al aankomen. „Straks staan er in 1994 in Zeeuws-Vlaanderen meer dan 30 stallen her en der verspreid in het landschap, met. een grootte van 9000 vierkante meter, die in 1995 failliet zijn. Een aanvrager van drie stallen had dit jaar rond Graauw al wat mestafzet-con- tracten in ruil voor maïs en vroeg aan de telers voor een maand uitstel van betaling", schetst Steyaert de problemen die er blijkbaar nu al zijn. Steyaert wijst het plan van de NCB Brabant van de hand om een mestcentrale op te zetten. Daar wil men de mest op één hoop gooien, terwijl de overheid juist een individuele verant woordelijkheid wil door iedereen een mineralenboekhouding te la ten bijhouden. „Ze gaan de ge meenschap dan weer bedonde ren, hetgeen ze in Brabant al vanaf 1984 doen. Waarom zijn de niet zo malse rapporten van de Algemene Rekenkamer over het mestbeleid nooit besproken en in de la verdwenen?", vraagt Steyaert zich af, „Moet ons mooie Zeeuws-Vlaamse land de dupe worden van zo'n mestbe leid?" Hij twijfelt eraan of de milieu organisaties wel de vijanden van de boeren zijn, zoals sommige agrariërs denken. „Ik geloof daar niks van. Wordt het geen tijd dat boeren met een gezins bedrijf een verbond sluiten met de milieu-organisaties, voor het te laat is?" Willem-Alexander, vaartocht over de Westerschelde foto anp Den Haag (anp) - Prins Wil lem-Alexander is dinsdag 25 januari in Vlissingen aanwe zig bij de opening van het jubileumjaar van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Hieraan voorafgaand maakt de prins een vaartocht over de Wes terschelde, en brengt hij een be zoek aan Middelburg. Dat heeft de RVD bekendgemaakt. Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen bestaat die dag 225 jaar. De ruim 1600 leden van het genoot schap zetten zich in voor weten schapsbeoefening en verbreiding van kennis, vooral met betrek king tot Zeeland. Het genoot schap viert het jubileum met een groot aantal lezingen, tentoon stellingen, concerten en een jubi leumboek. De prins van Oranje is aanwezig bij de openingsbijeenkomst in het stadhuis van Vlissingen, waar de Utrechtse hoogleraar W.W. Mijnhardt een voordracht houdt over de begintijd van het genootschap. De prins zal tijdens deze bijeen komst namens de koningin, die beschermvrouwe is van het Zeeuwsch Genootschap, de gou den erepenning van het genoot schap in ontvangst nemen. I I

de Stem | 1993 | | pagina 9