4Nieuwe vloedgolf op komst' MEDEDELING Alle file-records dit jaar gebroken Meubels Half Geld 0 Eindelijk uit belegerde stad Koffiedikkijkers: '94 rampjaar Axelse 105 jaar 'Ik ben belazerd door PvdA' Politie verdubbelt drugteam Double Shot Bouw polikliniek Hulst kan starten EK dubieus voor Bart Veldkamp I!!w^it steH/ hina Belgen waarschuwen: Waterpeil Maas gaat opnieuw fors stijgen Weer onthulling nucleaire experimenten VS Vooruitgang overleg Israël en PLO Strafverschil bij examenfraude Economie VS groeit fors Philips is geen marktleider chips in Europa Clinton: gedragen ondergoed als aftrekpost fiscus Aantal stijgt met 25 procent UIT VERKOOP A*UzCC^W<f>| DE STEM grootste kruidenier de kleintjes letten. I I x 51 uw openingstijden: i.v.m. gen hebben onze winkels openingstijden. Zie voor de aankondiging in uw bel gratis 06-0305. De artikelen rtentie kunt u in alle AH winkels e de artikelen waar kleine cijfertjes artikelen kunt u alleen kopen In AH één van die cijfertjes op de deur eprijzen gelden t/m Vrijdag 31 de- "olang de voorraad strekt. albert heijn DE STEM i i 133e JAARGANG Hulst - Na lang wachten kan de jouw van een nieuwe polikliniek in Hulst van start gaan. De Zie- ienhuisgroep Zeeuws-Vlaande- ;en heeft de bouwvergunning voor de kliniek rond. Den Haag heeft nog geen toestemming ge geven om met dagverpleging in Hulst te starten. In het bouw- oian is daar wel rekening mee jehouden. I flZIE ZEELAND - C1 Van onze Haagse redactie Den Haag - Oud-staatssecretaris Ter Veld voelt zich 'belazerd' door haar partij de PvdA. Ter Veld zegt dat vanavond in het jaaroverzicht van het NOS-journaal. De PvdA-fractie dwong Ter Veld in juni tot aftreden. Ze zou niet 'communicatief genoeg zijn. Partijleider Kok nam Ter Veld niet in bescherming waarna ze haar ontslag indiende. Ter Veld noemt de verwijten aan haar adres 'absurd'. „Ik zei toen: ik voel me verdoofd. Maar ik was natuurlijk gewoon belazerd. Jazeker", zegt ze. Volgens Ter Veld heeft de PvdA haar opgeofferd. „Ik heb het gevoel dat de rek eruit was. Ik voelde me ontzettend alleen gelaten." VANDAAG IN DEZE KRANT Heerenveen - Het zit er dik in dat Bart Veldkamp (foto) zich.niet plaatst voor het EK schaatsen in januari in Noorwegen. Het jeugdige talent Ids Postma maakt de meeste kans om naast Rintje Ritsma en Falko Zandstra uitgezonden te worden. zie sport-b1 INHOUD 2 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Peking - De misdaad in China groeit explosief. Het aantal noorden, roofovervallen en an- dere gewelddadige misdrijven is eerste tien maanden van dit I :aar met 17,5 procent gestegen I vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar. De regering is ook bezorgd over de groeiende vorruptie, waartegen met harde nand zal worden opgetreden. I Washington - De omstreden nu- I cleaire experimenten met Ameri- I kanen in de jaren veertig en vijftig baren steeds meer opzien. [Deskundigen waarschuwden al in 1950 voor de proeven, die zij [vergeleken met nazi-praktijken ;n concentratiekampen. Toch g de regering gewoon door. ZIE BUITENLAND - A4 HET WEER Wisselvallig Het blijft voorlopig wisselvallig. Geregeld buien, met tussendoor af en toe zon. De temperatuur stijgt, maar de wind trekt aan tot vrij krachtig. Cairo - Egypte, dat met Israël en Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO in Cairo overlegt I over Palestijns zelfbestuur in I C-aza en Jericho, verwacht een [snelle doorbraak. Volgens een- waarnemer heeft Israël nieuwe [concessies gedaan over de con- 'role langs de grenzen, de afme- tingen van het binnenkort zelf- I standige Jericho en de veilig- ceidsregehng voor de joodse ko- .misten in de Gazastrook. Oen Haag - De onderwijsinspec- Üe heeft grote verschillen ont rekt in de manier waarop scho- en omgaan met fraude bij exa- aens. De inspectie spreekt van te onzorgvuldigheid' bij schoolbesturen. ZIE BINNENLAND-A3 Washington - De Amerikaanse economie zal volgend jaar met minstens 2,8 procent groeien, de footste stijging in zes jaar. Vooral de verkoop van huizen en *'s, twee belangrijke pijlers van economische groei, zal fors aantrekken, voorspelt het minis terie van Industrie. Eindhoven - Philips is zijn posi- 'te als grootste leverancier van chips en halfgeleiders in Europa •wijt. Na zestien jaar koploper te zijn geweest, is de Eindhoven- elektronica-multinational voorbr gestreefd door de grote Amerikaanse producenten: Intel en Motorola. ■ZIE ECONOMIE -A5 Van onze verslaggevers Brussel/Maastricht - Weer kundigen in België waar schuwen voor nieuwe over stromingen in het stroomge bied van de Maas. Als gevolg van de dooi in Arden nen en de aangekondigde regen zal het waterpeil in de rivieren opnieuw fors stijgen. In de Ardennen is de afgelopen dagen meer dan twintig centime ter sneeuw gevallen. De sneeuw smelt door de hoge temperaturen de komende dagen. Daarnaast wordt opnieuw zware regenval voorspeld. De verwach ting is dat het waterpeil in de Maas daardoor weer zal gaan stijgen. Ook uit Duitsland komen waar schuwingen voor nieuwe watero verlast als gevolg van smeltende sneeuw en hevige regenval. In de Saar en de Moezel is het water inmiddels weer aan het stijgen. In Frankrijk breiden de over stromingen in de omgeving van Parijs zich verder uit. In Parijs zijn de snelwegen langs de Seine voor het grootste deel afgesloten omdat veel tunnels onder water staan. In Noordoost-Frankrijk is het water echter aan het zakken. In delen van West-Vlaanderen blijven de problemen aanhou den. In de Westhoek zijn door overstromingen veel woningen en boerderijen van de buitenwe reld afgesloten. Het waterpeil van De IJzer is gisteren maar enkele centimeters gezakt. In Nederland was de strijd tegen het water in het Limburgse Gen nep gisteren nog niet gestreden. Genie-troepen van de landmacht zijn de hele dag bezig geweest met het dichten van de doorge broken dijk langs de Niers. Daar was haast bij want een eerder deze week aangelegde nooddijk stond op doorbreken. Zijn de Brabantse dorpen langs de rivieren gespaard gebleven voor het wassende water, nu dringt kwelwater de straten bin nen. Op tal van plaatsen staan de straten blank, lopen de kel ders en kruipruimtes vol en val len er soms gaten in de wegen. ZIE OOK BINNENLAND - A3 Washington (rtr) - De Ameri kaanse president Clinton reken de in 1988 als gouverneur van Arkansas een schenking van een stel gedragen lange onderbroe ken aan het Leger des Heils goed voor een belastingaftrek van vijftien dollar, meldt de Was hington Post. Als waarde van drie stel onder goed gaf hij in zijn aangifte voor 1986 zes dollar op - twee dollar per paar, terwijl hij in 1984 nog een dollar per paar rekende. Volgens de richtlijnen van het Leger des Heils en verwante in stellingen die tweedehandskle- ding inzamelen, rekende Clinton voor zijn schenkingen steeds aanzienlijk meer dan de redelijk te achten marktwaarde. WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze verslaggever Paul de Schipper Breda - In 1993 zijn alle file-records gebroken. Voor het eerst passeerde het aantal files in Nederland de weinig glorieuze mijlpaal van 10.000 per jaar. Tot en met gistermorgen stonden er 11.455 files op de Nederlandse wegen. Vorig jaar waren dat er over het hele jaar 8829. Dat is een stijging van meer dan 25 procent. De files worden gemiddeld ook langer, blijkt uit cijfers van de Algemene Verkeersdienst in Driebergen. Opgeteld bedroeg in 1993 de totale lengte aan files 51.000 kilometer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat reageert met de me dedeling dat het beleid 'op be paalde punten zal worden bijge steld, afhankelijk van de analyse van de cijfers'. Maar, aldus het ministerie: „De officiële cijfers komen pas eind volgende maand beschikbaar." Volgens een woordvoerder moet Nederland niet ongeduldig zijn omdat het beleid van minister Maij-Weggen op de lange ter mijn is gericht, tot 2010. „Ont wikkelingen als carpoolen en te lewerken zijn nog maar net op gestart," zegt hij. Het ambitieuze structuurschema Verkeer en Vervoer uit 1991 be oogde het terugdringen van 'de groei van de automobiliteit'. Tweede-Kamerlid Roosen-Van Pelt (CDA) meent dat de groei van de automobiliteit, ondanks een file-aanwas van 25 procent in één jaar, 'niet zo groot is als toen verwacht'. Ze denkt dat bijvoorbeeld de verbreding van de A16 (Rotter- dam-Breda-Antwerpen) het aan tal files zal verminderen: „Om dat dan het vrachtverkeer meer ruimte krijgt." GroenLinks-fractievoorzitter Lankhorst vraagt zich 'een beet je droevig' af waarom er nog file-meldingen worden uitgezon den: „Wat heeft dat nog voor zin? Het is toch elke dag hetzelf de." Hij wijst erop het openbaar ver voer dit jaar 8 procent duurder werd en de auto 3 procent: „Dan is het niet gek, dat mensen in een auto blijven zitten." ESPRIT NAF NAF CHJPJE DONALDSON Exclusieve kinder- en tienermode Bisschopsmolenstraat 20 Etten-Leur 01608-35311 Christine Barker Decorations, Meubelgroothandel, Import- en Export-bedrijf, verkoopt te Sprang-Capelle, beurs- en toon zaalmodellen leren zitmeubels voor half geld en andere, met zéér hoge kortingen aan particu lieren. Grote keus uit 2-3-zitscombi's, (relax)fauteuils in de mooiste leerkwaliteiten en kleuren (en ook mooie glazen salontafels) Wie nu of binnenkort nieuwe le ren meubels nodig heeft kan vandaag van 10.00 - 17.00 uur, donderdag van 10.00 - 21.00 uur of vrijdag 10.00 - 16.00 uur zijn slag slaan bij Christine Barker Decorations. Kerkstraat 113 Sprang-Capelle. (750 m vanaf de weg Waalwijk-Tilburg). Van onze verslaggever Den Bosch - Een zeer zwaar jaar, meer agressie, meer so ciale, economische en poli tieke onrust, zowel in Ne derland als in de rest van de wereld. De voorspellingen van twintig 'zieners' voor 1994 liegen er niet om. Het traditionele kof- fiedikkijken in het maandblad Paravisie is ditmaal zeer som ber van toon. Moslim-opstanden teisteren de wereld. Velen grijpen naar de wapens, gedreven door armoe de. Aids slaat dramatisch om zich heen. Rond de ziekte zul len zich schandalen afspelen, maar op medisch gebied ook een doorbraak. Een enkel lichtpuntje op natio naal sportief gebied. Nederland doet het goed op de WK-voet- bal, Oranje haalt de laatste vier. Bij het schaatsen is er een gouden plak op de Olympische winterspelen. Na de kamerverkiezingen ont staat uiteindelijk, na een moei zame formatie, een paarse coa litie. CDA-lijsttrekker Brink man wordt zeker geen premier. Ook het koningshuis gaat moeilijke maanden tegemoet, als we geloven wat de I Tjing, tarotkaarten en 'gidsen' uit het paranormale zeggen. Kroon prins Willem-Alexander zal wegens dramatische familie omstandigheden eerder 'aan de bak' moeten, maar Beatrix zegt tot 2002 aan te zullen blijven. Prins Claus wordt opnieuw ernstig ziek, ook krijgt Oranje met een sterfgeval te maken. Prinses Juliana wordt in 1994 overgrootmoeder. De drama's rond de koninklij ke familie in Engeland duren volgend jaar voort. Prins Char les komt verder in de verdruk king, koningin Elisabeth kon digt haar aftreden aan. Volvo is eind 1994 bijna failliet zegt men, Philips kondigt het vertrek aan uit Nederland met opnieuw duizenden ontslagen. In rampen en ongelukken zijn de dames en heren blijkbaar erg bedreven: zo wordt een aardbeving in Californië ge zien, een treinramp in Neder land en de meest vreselijke za ken in Griekenland/Italië, Azië en de voormalige Sovjetunie. Maar, tot troost voor de lezer: van alle voorspellingen gedaan voor 1993 kwam vijftig procent niet uit, met name het meest dramatische deel. En ook: vrij wel iedereen 'ziet' een mooie, lange zomer. In verband met Nieuwjaar dienen adverten ties voor onze uitgave van vrijdag 31 de cember uiterlijk vandaag om 15.00 uur in ons bezit te zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie in Zeeuws-Vlaanderen werpt volgend jaar twee keer zoveel mensen in de strijd tegen de drugproblematiek in de streek. Naast de terugdringing van de drughandel gaat het uitgebreide politieteam Double Shot zich be zighouden met alle criminaliteit die uit die handel voortvloeit. Het gaat om zaken als woningin braken, autokraken, winkeldief stallen en heling die direct te maken hebben met de handel in en het gebruik van drugs, legt Han de Wever van de districts politie Zeeuws-Vlaanderen uit. De opzet van het nieuwe drugbe- strijdingsteam, dat waarschijn lijk de naam Double Shot be houdt, gaat uit van verdubbeling van de sterkte naar acht politie mensen. „Het is de bedoeling met een vaste kern te blijven werken", aldus De Wever. „Die wordt aangevuld met een aantal basis politiefunctionarissen dat drie, vier maanden tot een half jaar deel uitmaakt van het team en daarna weer terugkeert naar de basis. Door die deels wisselende samenstelling van het team ver groot je uiteindelijk de aandacht van het hele politiekorps voor de Maij-Weggen foto de stem/johan van gurp „Buitengewoon triest," reageert woordvoerder Koeleman van Logistiek Nederland, de organi satie van wegtransporteurs. Hij schat de maatschappelijke scha de van de files op ruim boven de 1 miljard gulden. Veertig pro cent van de bedrijven in Neder land heeft structureel last van files. Koeleman: „We lopen vast. De overheid moet meer geld uittrek ken voor infrastructuur, veel meer dan nu het geval is, maar dat besef schijnt met tot Den Haag door te dringen." Marijke Brunt van de stichting Natuur en Milieu concludeert dat 'we kennelijk liever in een stilstaande auto zitten dan in een trein die rijdt.' Ze vindt het 'van de gekke' dat minister Maij- Weggen haar beleid afstemt op aanleg en verbreding van wegen en daarmee 'op de groei van het autoverkeer.' OP PAGINA - A2: De minister van 10.000 files In Sarajevo is gisteren de evacuatie van zo'n 950 mensen op gang gekomen. Acht bussen met burgers van de belegerde stad kwamen in de middag aan in het nabijgelegen Lukavica, dat in Servische handen is. Daar worden nieuwe konvooien gevormd om de mensen naar Kroatië of Servië te brengen. foto epa ZIE OOK BUITENLAND - A4 Mevrouw N.M. Willemsen-Verbrugge uit Axel is gisteren 105 jaar geworden. Neeltje Verbrugge werd op 28 december 1888 in Othene geboren. Ze werd met het bereiken van haar leeftijd (schriftelijk) gefeliciteerd door de koningin. ZIE OOK ZEELAND - C1 problematiek." Double Shot functioneert sinds begin juli dit jaar en boekt met de regelmaat van de klok succes sen in de strijd tegen de drug handel in de streek. Het team is tot nu toe voornamelijk actief geweest in de binnenstad van Terneuzen, centrum van de drughandel in Zeeuws-Vlaande ren. De meest recente actie van Dou ble Shot is een inval in een pand in de Van Bovenstraat in de Scheldestad, afgelopen maan dag. De politie hield daarbij twee mensen aan en namen on der meer hasj, marihuana, een pistool en een dolkmes in beslag. KOFFIEDIK Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: I J Telefoon (voor controle bezorging): Postcode:_ Plaats:. De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. t januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1993 | | pagina 1