Bomaanslag na afloop bestand Clinton blunderde met Korea-beleid Phili Overleg tussen PLO en Israël hervat Biecht van maffioso leidt tot twist in kerk Rynart: 'N< HET WEER 1 Noordier se politie vermoedt hand van IRA in aanslag op politiebureau Groot deel al Nog meer regen DE STEM BUITENLAND Israëliërs doden VN-militair Beroering in Groot-Brittannië over kraamvrouw van 59 jaar MORA OLIEBOLLEN BAVARIA MALT ALCOHOLVRIJ BIER J0HMA HUZAREN SALADE BUITENLAND KORT DE STEM rit,STeep bleek afgelopen sei- U meesterlijke: Feyenoord 'eroverde voor het eerst sinds DINSDAG 28 DECEMBER 1993 Belfast (rtr/afp) - Zestien minu ten na het aflopen van een drie daags bestand van de IRA is gisterochtend in Noord-Ierland een bom ontploft. Er vielen twee licht gewonden bij de aanslag op het politiebureau van Fintona, negentig kilometer ten westen van de hoofdstad Belfast. De politie houdt het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) verantwoor delijk. De hoop dat de bestanden na de Kerst zouden voortduren om het on langs in gang gezette vredesproces een kans te geven, is met de aanslag in duigen gevallen. Koningin Elizabeth II en religieuze leiders hadden in hun kerstboodschappen opgeroepen tot blij vende vrede. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Douglas Hurd waarschuwde maandag dat de veiligheidsmaatregelen tegen de IRA zullen worden verscherpt als de organisatie weigert het vredesdo- cument te aanvaarden. Hurd zei dat er geen sprake zal zijn van een verzwak king van de Britse vastberadenheid, waarop de IRA en zijn aanhangers volgens hem kennelijk aansturen met hun terreurbeleid. In het weekeinde riep de Ierse premier Albert Reynolds de IRA in een kran teartikel nog op, een einde te maken aan zijn oorlog met Groot-Brittannië. Reynolds vroeg de IRA en zijn politieke vleugel, de Sinn Fein, hun bedenkingen over het Engels-Ierse vredesinitiatief te overwinnen en af te zien van geweld. Martin Mc Guinness, de tweede man van Sinn Fein, zei echter dat het nog weken zal duren voordat Sinn Fein en de IRA een antwoord hebben geformu leerd op het Engels-Ierse vredesinitia tief. Een explosie, gisteren, in een Londense zakenwijk, die aanvankelijk ook aan de IRA werd toegeschreven, bleek later te zijn veroorzaakt door een gaslek. Bij de explosie vielen zeven gewonden. Cairo - Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zijn gisteren in Cairo begonnen aan nieuwe onderhandelingen over de terugtrekking van het Israëlische leger uit de Gaza- strook en Jericho. Hoe lang de nieuwe ronde gaat duren is niet bekend. Gisteren hebben de delegaties even met elkaar gesproken maar de daad werkelijke onderhandelingen be ginnen pas vandaag. Hooggespannen verwachtingen sloeg de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Peres met een de bodem in. Hij zei bij zijn vertrek uit Israël dat hij met niets nieuws zou komen. „Deze onderhandelingen kunnen twee weken gaan duren, of twee maanden. Waar het om gaat is dat de principes worden geres pecteerd." Bij zijn aankomst in Cairo druk te Peres zich iets diplomatieker uit. Hij zei daar dat Israël de Palestijnen ervan wil verzekeren dat zij 'onder de best mogelijke omstandigheden hun verant woordelijkheden op zich nemen. We moeten niet vergeten dat de Palestijnen de verantwoordelijk heid krijgen voor meer dan een miljoen mensen en dat is een zware verantwoordelijkheid.' Drie zaken staan een overeen stemming over een Israëlische aftocht uit de Gazastrook en de omgeving van Jericho nog in de weg. Dat zijn onenigheid over de omvang van het gebied rond Je richo dat de PLO gaat besturen, de vraag hoe de grenscontrole geregeld gaat worden tussen Je richo en Jordanië en Gaza en Egypte en de omvang en beveili ging door het Israëlische leger van joodse nederzettingen. Alleen voor wat betreft het eer ste punt, de omvang van Jericho, lijkt er beweging te zijn. De Israëlische premier Yitzhak Ra bin liet zondag, na afloop van het wekelijkse beraad van zijn kabinet, weten dat hij bereid was de omvang van het gebied te verdubbelen tot 50 vierkante ki lometer. Jeruzalem (rtr/afp) - Israëlische troepen hebben in Zuid-Li- banon een Noorse militair van de vredesmacht van de Verenigde Naties doodgeschoten en een andere VN-militair uit Noorwegen ernstig verwond. Volgens een hoge functionaris van het Israëlische leger zouden de militairen in de nacht van zondag op maandag hebben geschoten op' vier 'verdachte' figuren die zich ophielden in de door Israël bezette zone in Zuid-Libanon. Het bleken echter blauwhelmen uit Noorwe gen te zijn. Israël heeft zijn excuses aangeboden en beloofde een onderzoek naar het incident. Londen (afp/rtr) - Diverse kolommen hebben de Britse kranten gisteren besteed aan misschien wel de oudste kraam vrouw in de geschiedenis van het land. Israëlische soldaten fouilleren vier Palestijnen bij het militaire gerechtshof in Gaza. De vier wilden een rechtszaak bijwonen waarin vrienden en familieleden moesten voorkomen. foto ap Een 59-jarige Britse, die al lang door de overgang heen was, is in een Londense kliniek via een keizersnede bevallen van een tweeling. De vrouw, van wie de identiteit geheim blijft, kon in Groot-Brit tannië geen vruchtbaarheidsbe handeling krijgen vanwege haar leeftijd. In Italië kon dat wel. Een Romeinse arts heeft bij haar vier embryo's ingeplant nadat sperma van haar man was ge bruikt om eicellen van een ano nieme Italiaanse te bevruchten. De Britse minister van Gezond heidszorg Virginia Bottomley gaf in kranten uiting aan haar reser ves. „Wij kunnen mensen er niet van weerhouden dat ze naar enig land in de wereld gaan voor een behandeling. Maar we kunnen wel met andere landen gaan pra ten over de normen die wij han teren en over de vraag hoe zij ethische richtlijnen kunnen op stellen voor bepaalde dramati sche mogelijkheden van de mo derne medische wetenschap." De Italiaanse arts heeft een reeks vrouwen van boven de 50 gehol pen 'zwanger te worden'. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Eén van de moorde naars van maffiarechter Gio- 'vanni Falcone, die in mei vo rig jaar met zijn vrouw en lijfwachten het slachtoffer werd van een autobom, heeft in de biechtstoel berouw ge toond. De biechtvader zelf, don Paolo Turturro, heeft dit in Palermo tijdens de kerstmis bekend ge maakt ten overstaan van hon derden gelovigen. Verder vertel de hij slechts dat de moordenaar een jonge man is, die aan ten minste vier andere bloedbaden heeft deelgenomen. De verklaring van don Turturo, een van de meest bekende 'an- timaffiapriesters' van Italië, heeft tot scherpe reacties geleid. De rechtbanken van Palermo en Caltanissetta zullen hem in de komende dagen verhoren, maar de geestelijke heeft met een be roep op het biechtgeheim al ver klaard, dat hij geen verdere in lichtingen zal verschaffen. In de Italiaanse pers werd daar om gisteren de vraag gesteld, of het biechtgeheim wel onder alle omstandigheden heilig hoort te zijn. Omgekeerd is vanuit de kerk zelf kritiek geleverd Tur- turro's 'halve' schending van het sacrament van de biecht. Don Mario Canciani, de biecht vader van Giulio Andreotti, ver klaarde dat het geheim niet al leen nimmer geschonden mag worden, maar dat de berouwvol le zondaar ten allen tijde absolu tie moet worden geschonken, ook als hij zijn misdaden niet opbiecht bij de wereldlijke auto riteiten. Ook Turturro heeft daar niet op aangedrongen. Tijdens de mis wenste hij de anonieme moordenaar toe, dat 'ook in jouw hart rust en vrede mogen heersen'. „Ik heb een boodschap van hoop en vrede willen brengen", is het enige commentaar dat Turturro tot nu toe heeft willen geven. De 40-jarige pastoor van de kerk van Santa Lucia, pal naast de beruchte Palermitaanse Ucciar- done-gevangenis, weet waarover hij praat. Al tien jaar leidt hij een groep van wijkbewoners en ex-gedetineerden die zich verzet tegen de macht, van de maffia, die door de honderden arresta ties van het afgelopen jaar in zware moeilijken verkeert. Turturro wordt sinds enkele maanden door een politie-escor- te vergezeld en rijdt in een ge blindeerde wagen sinds hij met de dood is bedreigd. Op 15 sep tember werd een andere priester die tegen de maffia streed ver moord door een criminele orga nisatie. Met het verhaal van de berouw volle maffioso heeft Turturro an deren willen aanzetten om zijn voorbeeld te volgen en daarmee de desintegratie van Cosa Nostra te bespoedigen. Door niet in de tails te treden heeft hij een moei zaam compromis gezocht tussen zijn maatschappelijke doelstel ling en zijn zwijgplicht als biechtvader. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Nog maar zes weken geleden sprak Ameri- ka's president Bill Clinton kordaat: „Wij zullen niet toestaan dat Noord-Korea een kernbom ontwikkelt". Hij waarschuwde ook dat Noord-Korea van de we reldkaart geveegd zou wor den als dat communistische land het zou wagen om Amerika's geallieerde, Zuid- Korea, aan te vallen. Nu blijkt dat Noord-Korea al een of twee kernbommen heeft en die ook zes weken geleden al had.. Clinton's eigen CIA en de andere (militaire) geheime diensten van de VS zijn blij kens berichten in de New York Times eendrachtig tot die be vinding gekomen. Dezer dagen ook valt weinig krijgshaftige taal meer te vernemen van de Amerikaanse president aan het adres van Noord-Korea. De bom lijkt haar intimiderende 'nut' al te bewijzen. Politieke analysten in Was hington zijn het erover eens dat de regering-Clinton zwaar ge blunderd heeft met haar Ko- rea-politiek. Het lijkt er nu op dat Amerika, nu het zijn hou ding van hard tegen hard moet opgeven, met de staart tussen de benen afdruipt. Onderhan delingen met of economische sancties tegen Noord-Korea om het land te bewegen zijn kern- bom(men) op te geven, lijken zeker tot mislukken gedoemd nu de communisten daar zich kunnen wentelen in hun diplo matieke en technische triomf En intussen zit Oost-Azië met een nieuwe, déstabiliserende realiteit, waarin bij voorbeeld Japan alle recht van spreken heeft als ze nu óók een kern bom wil bouwen. En aan een militair machtig Japan heeft de wereld nog al te verse herinne ringen... Natuurlijk zijn het de voor gaande Amerikaanse regerin- gen-Reagan en -Bush geweest die hebben toegelaten dat Noord-Korea, een van de laat ste rigide stalinistische staten ter wereld, zich de atoombom aanschafte. Bush had misschien nog tijdig kuiinen doen waar Clinton eerder dit jaar vaag op zinspeelde: een Amerikaanse luchtaanval op de nucleaire in stallaties van Noord-Korea. Maar het is toch Clinton ge weest die de diplomatieke spanning met Noord-Korea zo hoog heeft opgevoerd en naar nu blijkt zo slecht heeft geti med dat vooral Amerikaans ge zichtsverlies het resultaat zou worden. Niet alleen hield de Amerikaanse president geen re kening met de mogelijkheid dat Noord-Korea al een kernbom heeft, Clinton rekende ook op medewerking van China en Zuid-Korea als Amerika - via de Verenigde Naties - Noord- Korea met een economische boycot zou proberen te bewe gen tot het stopzetten van de ontwikkeling van een kernbom. Zoals VN-secreatris-generaal Boutros Ghali echter dezer da gen in Zuid-Korea en China heeft kunnen vaststellen, voe len die twee landen (die als buurlanden voorwaardelijk zijn voor een succesvolle boycot) niets voor zulke sancties. Clinton had ook gerekend op meer steun van zijn Pentagon- generaals voor het militair af schrikken van Noord-Korea. Maar na zijn militaire dreige menten in november jongstle den werd Clinton geconfron teerd met pessimistische Penta gon-analyses van een mogelijke Noord-Koreaanse (preventieve) aanval op Zuid-Korea. De Noord-Koreanen hebben 70 procent van hun 1,2 miljoen man sterke leger pal aan de grens met Zuid-Korea liggen. En Zuid-Korea, wier leger maar de helft is van dat van de potentiële vijand, heeft zijn hoofdstad Seoul (10 miljoen in woners) op niet meer dan 50 kilometer van de grens liggen. De 25.000 Amerikaanse grond- soldaten in Zuid-Korea zouden samen met het Zuidkoreaanse leger in enkele uren onder de voet gelopen kunnen worden, kreeg president Clinton van de Pentagon-staf te horen. Al die gebrekkige inschattingen van Clinton geven waarnemers ernstig te denken over de rela tie die de huidige Amerikaanse president (die 'van nature' vooral belangstelling heeft voor Amerika's binnenlandse pro blemen) onderhoudt met de ei gen Amerikaanse geheime diensten, met de minister en het diplomatencorps van Bui tenlandse Zaken en met de Amerikaanse legerleiding. Pikant en/want doorzichtig is intussen dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken officieel 'betwijfelt' of de conclusie van de spionage diensten dat Noord-Korea de bom al heeft juist is. Blijkbaar vindt minister Warren Christo pher die conclusie zo'n impli ciete erkenning van Amerika's diplomatieke misstappen, dat hij de kwaliteit van de CIA liever verdacht maakt. Niettemin liegen de rapporten van de geheime diensten er niet om. Ze stellen onder andere dat ze niet (kunnen) weten waar Noord-Korea zijn kernbommen verstopt en dat het land een aantal van zijn essentiële nu cleaire installaties diep in de bergen heeft ingegraven, im muun vopr conventionele en zelfs kernwapen-aanvallen. Verder zou Noord-Korea met gewone vliegtuigen en mogelijk ook met zijn talrijke middel- lange-afstandsraketten kern bommen kunnen 'afleveren'. Weinigen in de VS denken dat Noord-Korea directe agressieve bedoelingen heeft met zijn atoomwapens. Maar het land heeft er een formidabel onder- handelings- en intimidatie middel mee verworven. 'Respect' mee verworven dus, in de wereld van het internatio nale machtsspel. Dat dat res pect door Amerikaans toedoen nog extra glans heeft gekregen, is de hoge prijs die de democra tische wereld betaalt voor een Amerikaans president met be perkte passie voor de buiten wereld. tglSiSS» KROKETTEN OF BITTERBALLEN kilozak BORREL- FRIKANDELLEN zak 520 g ram van 399C verpakt per 10 stuks Zolang de voorraad strekt. krat 24 flesjes a 0,3 liter van 1488! kilobak Voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel: 02154-83333 Aanbiedingen geldig t/m vrijdag 31 december 1993. Een politieman bewaakt de bus die het doelwit was van een aanslag van vermoedelijk moslim-extremisten. foto af Toeristen gewond bij aanslag Egypte Cairo - Acht Oostenrijkse toeristen en acht voorbijgangers zijn gewond geraakt toen gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo een touringcar door vermoedelijk moslim-extremisten onder vuur werd genomen. De aanslag had plaats nabij de koptische Hangende Kerk, een toeristische trekpleister. Drie van de acht toeristen zijn ernstig gewond. De buschauffeur wist erger te voorkomen door meteen vol u weg te rijden. Acht passanten raakten gewond toen de aanval lers al schietend wegvluchtten. Sinds de extremisten bijna twee jaar geleden een gewelddadige campagne begonnen om de wereldlijke regering van president Mubarak ten val te brengen zijn meer dan 270 mensen gedood. Zesendertig doden bij vliegramp Armenië Jerevan - Alle passagiers en bemanningsleden, 36 in totaal, van een Russisch vrachtvliegtuig zijn zondagavond om het leven gekomen tijdens een poging om in dichte mist te landen bij de Armeense stad Gjoemri. Gjoemri ligt 85 kilometer ten noord westen van Jerevan, de hoofdstad van Armenië. Scherpschutter verwondt treinreiziger Parijs - Een scherpschutter en stenengooiers hebben drie passagiers verwond op twee forensentreinen bij Parijs. Volgens de Franse spoorwegen raakte een reiziger gewond toen zondaga vond drie ramen door een scherpschutter kapot werden gescho ten. Kort daarna raakten nog twee passagiers gewond op een trein op dezelfde lijn toen drie ruiten met stenen werden vernield. Het was niet meteen duidelijk wie verantwoordelijk waren voor de vernielingen. Castro: Kleindochter mag weg Havana - De kleindochter van president Fidel Castro van Cuba mag naar haar moeder, Castro's dochter, in de Verenigde Staten, Dit heeft de Cubaanse leider verklaard, tegenover de Amerikaan Jesse Jackson. Deze mensenrechtenactivist, die op bezoek is in Havana, heeft zondag met Castro het lot besproken van zijn kleindochter. Castro had verder gezegd dat het vertrek van zijn kleindochter afhankelijk is van de toestemming van andere familieleden. Castro's dochter Alina Fernandez Revuelta vlucht te vorige week naar de VS op een vals Spaans paspoort. Ze liet haar dochter van 16, Alina Maria, achter op Cuba dat geteisterd wordt door een verergerende economische crisis. Aanslag op kathedraal: zes doden Davao - In de Filipijnen zijn op tweede kerstdag zeker zes doden en meer dan 130 gewonden gevallen door de explosie van drie bommen tijdens een avondmis in de San-Pedrokathedraal in Davao op het zuidelijke eiland Mindanao. De drieduizend gelovigen wilden in paniek naar buiten vluchtten. In het gedrang zijn de meeste gewonden gevallen. Enkele uren na de aanslag voerden vermoedelijke christelijke militanten een vergeldingsactie uit. Ze schoten twee granaten af op een moskee in een buitenwijk van Davao. Daarbij vielen geen slachtoffers. Wie verantwoordelijk was voor de aanslag op de kathedraal is onbekend. Op Mindanao vechten moslimrebellen al lang om afscheiding van de Filipijnen, maar ook communisti sche guerrillastrijders zijn actief op het eiland. Beslag op miljoenen van grootmeester P-2 Rome - Een Italiaanse rechter heeft maandag beslag laten leggen op negentien miljoen gulden aan bezittingen van de grootmeester van de verboden vrijmetselaarsloge P-2, Licio Gelli. Het gaat om waardepapieren die deel uitmaken van illegale financiële transacties. De grootmeester beschikt volgens onderzoeksrechters over een vermogen dat hij nooit met norma le middelen heeft kunnen opbouwen. P-2, een geheime vereniging van top-politici, zakenlieden en hoge militairen, werd in 1981 ontdekt. Het daarop volgende schandaal leidde tot de val van het christendemocratische kabinet van Arnaldo Forlani. 'Sancties doden kinderen Haïti' Port-au-Prince - De rooms-katholieke bisschoppenvan Haïti menen dat dat de economische sancties tegen hun land geleid hebben tot de dood van 'duizenden kinderen' door gebrek aan medicijnen en een tekort aan voedsel. Ook als het doel van de sancties gerechtvaardigd is, moet van tevoren goed nagedacht worden over de consequenties ervan, aldus de bisschoppen in hun kerstboodschap. Met de sancties willen onder meer de Verenigde Naties de terugkeer van de gekozen president Aristide afdwingen. De Haïtiaanse militaire top verhindert zijn terugkomst. 'Rusland deels ecologisch rampgebied' Moskou - Bijna vijftien procent van Rusland is 'ecologisch rampgebied'. Slechts de helft van de 222 miljoen hectare beschikbare grond is ook werkelijk voor landbouw geschikt. Bijna 100.000 mensen in Rusland leven in een 'qua radioactivi teit ongunstige situatie' en slechts, eenvijfde van het giftige industriële afval in het land wordt behandeld om het onschade lijk te maken. Dit zegt minister van Milieu Viktor Danilov-Danilyan in een verklaring die maandag werd weergegeven door het persbureau Itar-Tass. In zijn verklaring dringt hij er bij het nieuwe parlement op aan concrete maatregelen te nemen om het milieu te beschermen. Russische gijzelnemers gepakt Moskou - De vier gijzelnemers die in Rusland dagenlang een groep scholieren hebben gegijzeld zijn maandagochtend gearres teerd. Een aanzienlijk deel van het losgeld van tien miljoen dollar is teruggevonden. Zij hadden de laatste gijzelaars zondag vrijgelaten. Direct daarna begon de politie een klopjacht. De gijzeling begon donderdag in Rostov toen het viertal twaalf scholieren en een lerares in gijzeling nam. De vier dwongen een buschauffeur naar een vliegveld te rijden. Daar eisten en kregen zij een helikopter met bemanning. Een latere eis van tien miljoen dollar losgeld werd ook ingewilligd. Op ontvoering staat in Rusland de doodstraf. Agent 007 bestolen Genève - De reactiesnelheid van Agent 007, alias Roger Moo is niet meer wat hij is geweest. Moore is verleden week op vliegveld van Genève beroofd. Hij verloor even zijn koffers uit het oog, toen hij een woorden wisselde met de chauffeur van zijn auto die e stond te wachten. Een dief ging ervandoor met geld, ki.w kaarten en sieraden met een totale waarde van circa gulden. oe\c.. 8 IIEF DES Van onze redactie economie Eindhoven - Philips stapt voc keling van zijn telefoon- en over naar British Telecom. B onder meer dat een deel van tionale telefoonverkeer van vense multinational bij de weggehaald. gen woordvoerster van de Nederla: van British Telecom heeft een b Algemeen Dagblad over een contra Van onze verslaggever Klundert/Breda - Eind deze wee! het in financiële moeilijkheden rende transportbedrijf Rynart 1 BV te horen of surséance van t de redding van het bedrijf betekt dat niet het geval is, wordt faillissement aangevraagd. „Er is nog een heleboel huiswerk te ten," zegt mr. E. Klinkhamer uit Bi door de rechtbank als bewindvo( aangewezen. Klinkhamer was gister geruime tijd op het bedrijf van Rynai maanden in onmin leeft met een Turkse werknemers. Zij zeggen dat geld te goed hebben. Directeur M. ontkent dat. Volgens de directeur zijn de stakende )ok de laatste dagen van dit jaar zuil iet eerst nog mee; de regen komt pas :n avond. De hoeveelheid zal enkele roensdag, en de volgende dagen moet 10 mm worden verwacht. Een lagedru lat de afgelopen dagen boven ons land n stand hield, is vrijwel verdwenen. 1 len westelijke stroming boven de oceai •opa. Vanavond bereikt een front, d< ramt van minder koude lucht, ons lar en frontensysteem van een zeer diept le westelijke stroming tussen deze dep lied boven het zuiden van de oceai intwikkeling die vrijdag over Frank rekken en ook in ons land regen zal br link aan. Vanavond wordt langs de ku Meersvooruitzichten van het KNMI, gemiddek dinsdag woensdag onneschijn iproc.: 20 10 3gkans: 20 70 ninimumtemp.: -- 0 niddagtemp.: 2 5 vind: Z 3 Z 5 Windrichting en windsnelheid gelden voor overdag boven o Malta Moskc Münc B Weerrapporten 27 december 19 n??frdamre9en4 gr Londe zwaar bew4 gr Luxen enregen3 gr Madri Sfzwaar bew3 gr Malag n" u°y®nregen4 gr Mallo O®" Helderregen4 gr Tw"nr,eam-re9en5 9r nTeregen3 gr 'ngenzwaar bew5 gr Nice Ahfltnchtregen3 gr Oslo.. Ath8rdeen']zel1 gr Parijs Barrel8half bew16 gr Praag S?lonalicht bew7 gr Rome lnzwaar bew1 gr Split werk, ostregen4 gr Stockl verenigen wïï'licht bew39r w-sc m zwaar bew4 gr °ch moest jg cnige Baanden als trallAfaan de slag, adat Hans Dorjee in maart w enkele ondoordachte uit braken met zijn ontslag had "°f,en bekopen. Feyenoord j Jaar de halve finale an de EC II, en krabbelde voor- flaardoor wat uit de financiële fflisere. het diepste geheim zorgde nsen in het voorjaar voor een wgende gouden slag. Hij slaag- ïri .erin wim van Hanegem, die naere voormalige Feyenoord- 1 ais trainer aan te trekken. doorgangshuis

de Stem | 1993 | | pagina 4