Kunstenaars gaan actievoeren STEUN DE GEDUPEERDEN VAN DE Het Nederlandse Rode Kruis I )e$re|Fd Oud-minister Stemerdink sabelt PvdA-leider Kok neer in boek Treinongeval Zaandam 'pech': personenauto ramde het draaistel Brand in naaiatelier Almelo Telefoon-actie tegen plannen om 4kunst-bij stand' te schrappen I Europa en de consument A2 j pE STEM BINNENLAND A3 Bergse Maas is een 'snel. t geworden voor de was- 1 water nu de Haringvliet. In open staan. De water- li raast door de rivier, zej Mij eb als het verschil'tus- met hoge Maaswater en de Zeespiegel het grootst is. "waterpeil daalt intussen J nog langzaam, maar de Inde dagen wordt de 'val' k groter", zegt B. Come. I, hoofd waterkeringen en fee werken van het Hoog. Iraadschap Alm en Bies I. Gisteren reden kanton- f van het schap nog twee I een patrouille langs de Jn in het Biesboschgebied. laag gebeurt dat nog maar leer. Cornelissen verwacht chotten waarmee deler, Voudrichem nu nog tegen water worden beschermt Jiet einde van de week te I en verwijderen, zodat hei ver weer zijn normale kan gaan. foto cor viveeh DE STEM COMMENTAAR Ondernemers willen geld voor invullen eigen belastingbiljet NATIONAAL RAMPENFONDS J/ <V V? |CEMBER 1993 DINSDAG 28 DECEMBER 1993 I visser trekt zich niet veel Jbn de hoge waterstand in \rgse Maas. Hij werpt ge, I zijn hengel uit nabij het mlijke punt van de Over. Z polder, het eiland tu$. lie Bergse Maas en hét I Maasje. Iben voor de waterbeheer- [oordvoerder K. Wu van [taat in Limburg vonden van Rijkswaterstaat de baterbeheersing interessant. fhter niet meteen over tot de van deze mogelijkheid Bt er nog een financieel en [draagvlak gevonden worden Tsn", aldus Wu. „Een project- de ministeries Landbouw, Jer en Visserij en Verkeer en en de provincie Limburg Ihet plan nu op zijn uitvoer- zijn er bij Rijkswaterstaat se afspraken gemaakt om bensmaas eens helemaal door pp zijn verdiensten voor de Irsing. „Kijken of het soelaas lis niet als gevolg van deze hgen. Die afspraken waren Men gaat er wel van uit dat loral voor dorpen als Borgha ren belangrijk zou kunnen dat Rijkswaterstaat Limburg Jige overstromingen aanlei- meer vaart te zetten achter Jingen. Hij meent dat de in de verruiming van de Maas- |eperkt zal zijn, omdat de ïgen zich vooral ten noorden jracht hebben voorgedaan. hij dat 'Grensmaas' ook op pmen in de commissie die de gaat evalueren. Deze com- It binnen acht weken aan de |et voor eind 1994 haar rap- lebben. js- Israëli's beledigende bezoek iaal voor hem moest een it de paus geen voet wilde foto archief de stem Van onze verslaggever Zaanstad - „Puur pech is het ge weest dat de personenauto het draaistel van de dubbeldekker ram de. Daardoor is het draaistel uit de rails gelicht en is de trein onbe stuurbaar geworden." pat zegt woordvoerder L. van der Bent van de Vakvereniging voor Machinisten (VVM) over het bizarre treinongeval in Zaamdam waarbij vrijdagavond een dode en elf gewonden vielen. Van der Bent noemt de dubbeldekker treinstellen veiliger, omdat auto's niet onder de wagon kunnen rijden. Ander zijds heeft geluk een rol gespeeld, aan gezien de trein niet echt hard reed. De ontspoorde trein bestond uit vier dubbeldekkerwagons en een locomotief die het geheel duwde. In de voorste dubbeldekkerwagon zit de machinist die de locomotief onder controle heeft. Volgens getuigen in Zaanstad zag de machinist het ongeluk aankomen, om dat hij toeterde. Collega's menen dat hij te weinig ruimte had om nog tot stil stand te komen. Van der Bent, zelf machinist: „Bij een snelheid van ongeveer 60-70 km/u heeft een trein ruwweg zo'n 500 meter nodig om tot stilstand te komen. Die meters waren er niet. Op het moment dat een machinist een noodstop maakt komen alle remblokken vol op de wielen te staan. Alle systemen worden uitgescha keld, zodat binnen de kortste keren de trein stil staat." Nadeel bij een duwtrein, waar de loco motief achteraan rijdt, is dat het ge wicht van de locomotief nog even door duwt. Wellicht dat daardoor wagons gingen scharen en heeft bijgedragen tot de duw in de dijk. „Duwtreinen worden in vele landen toegepast en ervaringen hebben er niet op gewezen, dat deze combinatie min der veilig zou zijn dan een trekcombi- natie," aldus een woordvoerder van de NS. Hij wil vooralsnog niet ingaan op de omstandigheden van het ongeluk, aangezien het onderzoek nog gaande is. Van der Bent noemt het 'puur toeval' dat een auto tegen het draaistel is aangereden. Zo'n 40 procent van de aanrijdingen met auto's vindt plaats op de kop van de locomotief. De NS instal leert daarom steeds meer baanschui- vers. Een dergelijke installatie voor komt dat autoresten onder de trein komen en een ontsporing veroorzaken. Amsterdam (anp) - De Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) heeft een telefoon-actie aangekon digd tegen de plannen van de ministeries van WVC en Sociale Zaken om per 1 januari 1994 kunstenaars uit te sluiten van de bijstand. Willem Vermaasse van de BBK doet de 'Roep om actie' in het decembernummer van de BBK- Krant. Het protest bestaat eruit het mi nisterie van WVC op 4 januari telefonisch af te sluiten van de buitenwereld door voortdurend te bellen. De actie zal van negen tot half twaalf 's morgens duren. .Bij een dusdanig massaal bellen is de kans groot dat u op een in-gesprektoon stuit, of niet ver der komt dan de interne tele fooncentrale. Mocht het u luk ken door te dringen tot de minis ter zelf, vertel dan maar dat u zeer teleurgesteld bent in de ma nier waarop met de kunsten wordt omgegaan, en dat u met namens de BBK erg boos bent", aldus Vermaase. De af korting BBK staat op die dag voor 'Bijzonder Boze Kunste naars'. Vermaase raadt leden met een faxapparaat aan, van hun boos heid te getuigen door een bericht een vel te schrijven, de beide zijden aan elkaar te plakken, en de aldus ontstane lus geruime tijd door te faxen naar het mi nisterie. Ook roept de vakbond op een protest (kerst)kaart te sterren naar premier Lubbers - 'de baas van de verantwoordelijke minis ter en staatssecretaris' - met de tekst dat de collegabewindslie den 'oog noch oor' blijken te hebben voor de problemen van kunstenaars in de bijstand. Die tekst verwijst naar een ge sprek dat de kunstenbonden vo rige maand met minister D'An- cona hadden over de kunste naars en de bijstand. Volgens de plannen mogen kunstenaars niet langer dan een half jaar in de bijstand zitten. Als ze niet zelf in •him inkomsten kunnen voorzien, moeten ze zich laten omscholen of andere inkomsten zien te vin den. Voor ongeveer 1200 beeldend kunstenaars komt er in plaats van de bijstandsregeling een ba sisstipendium van het Fonds voor de Beeldende Kunst, Vorm geving en Bouwkunst. Een groot aantal kunstorganisa ties heeft eerder een alternatief plan gepresenteerd dat erop neerkomt dat kunstenaars die zichzelf niet financieel kunnen bedruipen, uit een speciaal fonds 50 procent van het minimum loon krijgen. De rest kunnen ze zelf bijverdienen. Het voorstel kost de overheid volgens de organisaties minder dan de huidige bijstandregelin gen, maar het zou door de be windslieden ter zijde zijn ge schoven. (ADVERTENTIE) Voor uw veiligheid verkleinen wij de afstand tot uw portemonnais. Tijdelijk is de Mitsubishi Galant leverbaar met airbag voor slechts f595,- extra. De Mitsubishi Galant is leverbaar vanaf f39.345,-, incl. BPMIBTW, excl. kosten rijklaar maken, af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Elke Mitsubishi personenauto wordt geleverd met 3 jaar Multigarantiellnter-Euro Service. Imp.: Hart Nibbrig Greeve B.V., Sassenheim, tel. 02522-66111Mitsubishi Dealer Lease, tel. 02522-20660. In Almelo heeft gisterochtend opnieuw brand gewoed in een confectie-atelier van een Almeloër van Turks-Armeense afkomst. De brandweer kon door snel ingrijpen voorkomen dat de vlammen oversloegen naar andere bedrijven in het pand. Het is het vijfde Turks-Armeense confectie-atelier in Almelo dat sinds begin november door brand is getroffen. In de voorgaande gevallen was er sprake van brandstichting; er werd gebruik gemaakt van molotov-cocktails. Of de brand van gistermorgen ook is aangestoken moet uit onderzoek van de politie blijken. De schade bedraagt enkele tonnen. foto anp Delft (anp) - Voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) is erop tegen dat bedrijven nog meer papieren rompslomp krijgen in de vorm van een toevoeging van acht pagina's bij het aangiftebiljet inkomstenbelasting. Hij stelt staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) voor de bedrij ven niet te verplichten de toevoeging, de standaardjaarstukken, in te vullen, maar ze ervoor te belonen. Omdat vooral kleine ondernemingen de dupe zijn van wat genoemd wordt de hoge administratieve lastendruk, zou die beloning de vorm kunnen krijgen van een verhoging van de zelfstandigenaftrek. Volgens Kamminga blijkt uit onderzoek dat de ondernemers nu al per jaar zo'n acht miljard gulden kwijt zijn aan administratie die voor de eigen bedrijfsvoering niet noodzakelijk is. (ADVERTENTIE) Dat is toch even schrikken als je de aantallen auto's zien die er volgens het Economisch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant in de diverse Brabantse steden zijn. Breda, met bijna 130.000 inwoners, heeft volgens die gegevens 489 auto's per duizend inwoners. Omgere kend is dat voor de hele stad dik 63.000 auto's. Dat zijn er veel, want zou je ze op een willekeurige nacht allemaal achter elkaar parkeren, dan kwam je bij een gemiddelde lengte per auto van drie meter uit bij een lint van bijna 190 kilometer. Zou je ze allemaal op één parkeerterrein willen zetten en er voor het gemak even van uit gaat dat een auto vijf vierkante meter in beslag neemt, dan moet dat parkeer terrein 300.000 nf groot zijn, oftewel 30 hectaren, zeg maar 60 voetbalvelden naast elkaar. Als al die auto's elk voor 25 gulden per week tanken, dan gaat er wekelijks een bedrag van 1,575 miljoen gulden aan brandstof op, op jaarbasis is dat rond de 80 miljoen gulden. Ik kan nog verder doorgaan met cijfers, maar dat durf ik niet zo goed, want ik heb er schrik van om tot de slotsom te moeten komen dat het milieu ook in dit geval het kind van de rekening zal zijn. MERIJN BINNENLAND KORT Politie-inval bij hennepplantages Amsterdam - Dertig politiemensen hebben gistermorgen inval len gedaan bij twee hennepplantages en -perserijen. In totaal werden vijf mensen gearresteerd die worden verdacht van overtreding van de opiumwet. De invallen vonden plaats in enkele panden in Amsterdam-oost. In een kelder aan het Entrepotdok en in een garage aan de Foeliedwarsstraat werden in totaal 1100 hennepplanten aangetroffen. In panden aan het Rapenburg en de Valkeniersstraat werden hasjpersen en ge droogde planten gevonden. Verder nam de politie een vuurwa pen in 1 Huisarrest voor Haagse relschoppers Den Haag - Vijftig Hagenaars die zich afgelopen jaarwisseling hebben misdragen, moeten deze week met oud en nieuw binnen blijven. Het gaat met name om jongeren die zich schuldig hebben gemaakt aan geweldpleging, mishandeling en vernielin gen. Justitie zet hiermee haar enkele jaren geleden ingezette beleid voort. Vorig jaar hadden 42 Haagse relschoppers huis arrest. Volgens justitie is de aanpak een succes: Den Haag stond vroeger bol van het geweld tijdens de jaarwisseling, maar de laatste jaren is het tamelijk rustig. Gran Dorado geen schuld aan ongeval Haarlem - Gran Dorado is niet schuldig aan een ernstig ongeval dat op 1 januari 1992 is gebeurd in het zwembad van haar recreatiepark in Zandvoort. De officier van justitie had vijftig duizend gulden boete geëist tegen het bedrijf, dat verantwoorde lijk zou zijn voor het ongeval, waarbij een Duitse toerist een dwarslaesie opliej). De rechtbank achtte de schuld echter niet bewezen. Het ongeluk gebeurde doordat de man op zijn buik van de glijbaan afging en op zijn hoofd terechtkwam. Van Nelle stopt met spaarzegels Rotterdam - Van Nelle stopt vanaf 1 april met spaarzegels op zijn pakken koffie en thee. De spaarzegel-actie heeft niet minder dan 73 jaar geduurd. Volgens het bedrijf, dat onderdeel uitmaakt van het Douwe-Egbertsconcern, heeft de consument nog maar weinig belangstelling voor de spaarzegels. Op de produkten van Douwe Egberts blijven de zegels wel. Van Nelle gaat nu via kortlopende acties proberen de klant aan zich te binden. De consument kan bijvoorbeeld door het sparen van actiezegels of streepjescodes geschenken of kortingen krij gen. Van Nelle begon als één van de eerste Nederlandse bedrijven in 1921 met spaarzegels op pakken koffie en thee. Miljoenen mensen hebben de afgelopen jaren gespaard voor onder meer koffiekopjes, theemokken, lepeltjes en de geliefde boeken van kabouter Piggelmee. WD: Verlaging minimumloon Den Haag - De WD laat het voorstel varen om in de komende kabinetsperiode hoe dan ook het wettelijk minimumloon af te schaffen. De liberalen kiezen nu voor verlaging van het mini mumloon, zonder daarbij een percentage aan te geven. Dit blijkt uit de adviezen van de VVD-verkiezingscommissie bij de door de kamercentrales ingediende wijzigingsvoorstellen op het con cept-verkiezingsprogramma voor de priode 1994-1998. De nieu we inzet van de VVD komt geheel overeen met de wijziging die het CDA-bestuur medio deze maand heeft aangebracht met betrekking tot het minimumloon in het eigen ontwerp-program- ma. VAN EEN VRIJ handelsverkeer worden we allemaal beter, is de 9e!dende mening. Concurrentie is goed voor de consument, want hij krijgt de keus en de laagst mogelijke prijs. De werkelijkheid is gecompliceerder. Het contract dat Philips met British Telecom gesloten heeft, toont het aan. British Telecom, ®en concurrent van het Nederlandse PTT Telecom, is geprivati seerd en zoekt expansie buiten de eigen klassieke, binnenlandse Jjarkt. Een maas in de Europese regelgeving maakt dat mogelijk. Grootverbruikers, zoals Philips, willen een zo laag mogelijk prijs voor hun telefoonverkeer, ledereen wil dat natuurlijk, maar Particuliere abonnees zijn niet in de positie zoiets af te dwingen. Multinationals kunnen dat nu wel. Tot voor kort hadden nationale telefoonbedrijven een monopo- riepositie op de eigen markt. Volgens de Europese regels moet oat in 1998 afgelopen zijn. Vooruitlopend daarop is het telefoon verkeer voor 'gesloten gebruikersgroepen', en daaronder vallen relaties en leveranciers van een concern als Philips, open gesteld voor vrije concurrentie. philips en British Telecom hebben deze mogelijkheid met beide handen aangegrepen. Het internationale telefoonverkeer van de tindhovense gigant is gegund aan de Britten. Die kunnen zich dumpprijs permitteren, want binnenlandse Britse abonnees Patalen een naar verhouding hoog tarief. "ft staat de kleine Nederlandse consument ook te wachten, want TT Telecom zal het verlies willen en moeten goedmaken door welf een andere grote vis te vangen. Dat kan alleen door nog anagere prijzen te vragen. PTT Telecom, deel van Koninklijke PTT te, (Ierland, KPN, gaat binnenkort naar de beurs. Verlies kan het 'jf zich vanaf dat moment niet meer veroorloven. Doorgnse9.uentie is voor de hand liggend. De tarieven op de rest dienstverlening moeten omhoog. Dat is dus in het 15 greepand en dat treft bij gevolg vooral de particulier. Die belt ten een i niet anders dan bij uitzondering naar het buitenland, eroverde is Brussel nog verbaasd dat de kiezer-consument de ingen in een verenigd Europa met argwaan tegemoet PvdA-leider Wim Kok is groot geworden als de vertolker van andermans beweringen, niet als roerganger van een beweging. Kok daagt intellectueel niet uit, is volstrekt stuurloos als politiek leider en zal iemand altijd laten vallen als hem dat goed uitkomt. En de uitsmijter: Kok heeft de kilte van een openstaande vrieskist. Door Henk Bouwmans Bram Stemerdink, tot de laatste verkiezingen nog Pv- dA-Tweede-Kamerlid, baar de opzien met al deze onge meen harde verwijten aan het adres van Kok in zijn boek 'Tussen dromen, daden en twijfels'. Vrij algemeen, ook door Kok zelf, werd de scherpe kritiek van Stemerdink uitgelegd als frustratie. Kok passeerde Ste merdink, zelf oud-minister van Defensie, in 1989 ten gunste van Relus ter Beek voor de post van minister van Defensie. Na het lezen van Stemerdinks boek lijkt dat op zijn minst een wat al te gemakkelijke conclusie. In het boek, een weergave van zijn dagboekaantekeningen vanaf de kamerverkiezingen in 1986 tot 26 oktober 1993, wordt duidelijk dat Stemerdink vanaf het verschijnen van Kok in de PvdA-fractie kritisch was over het functioneren van de opvol ger van Joop den Uyl. Eind september 1986 noteert Stemerdink de eerste kritiek op het gebrek aan leiderschap van Kok als Stemerdink en Wölt- gens met elkaar in de clinch gaan over de hoogte van de bezuinigingen op Defensie. „Wim Kok gaf verbluffend wei nig leiding aan het debat," schrijft Stemerdink. En als de PvdA-fractie in de cember van dat jaar worstelt met de leverantie van onderzee boten aan Saudië-Arabië vraagt Stemerdink zich af: „Waarom heeft de PvdA eigenlijk een fractievoorzitter? Die zit er toch om knopen door te hakken, tij dig, voordat er politieke rotzooi ontstaat. Kok doet net of hij het FNV nog voorzit, afwachten maar, beetje luisteren en dan? Niks. Soms kan dat, maar als manier van leidinggeven is het onacceptabel." En op 18 oktober 1988, ruim een half jaar voor de val van het CDA-WD-kabinet Lubbers II, laakt Stemerdink het gebrek aan daadkracht van Kok om een einde te maken aan de 'smeulende vete' tussen de fi nanciële specialisten Wöltgens en Kombrink. „Iemand zal toch moeten beslissen, gebruikelijk is dat de fractievoorzitter deze taak op zich neemt, maar Wim Kok is daar niet zo sterk in. Wat moet dat ooit worden als premier?" vraagt hij zich af. Het beeld dat Stemerdink schetst van de PvdA-fractie vol doet aan alle typeringen waar de huidige partijvoorzitter Rot tenberg tegen te hoop loopt. Bureaucratisch, ongeïnspireerd, afwachtend en ongecoördi neerd. Opvallend blijft daarom dat Stemerdink in 1989, net als nu, toch voorstander is van het lijsttrekkerschap van Kok. Vooral omdat er geen goed al ternatief voor handen is. Over Koks optreden in de verkie zingscampagne is Stemerdink lovend, maar de achterdocht over Koks leiderscapaciteiten blijft. „Hij kan de boodschap uitstekend brengen, maar is hij alleen maar de boodschapper of Bram Stemerdink in de Kamer in gesprek met zijn fractielei der en grote voorbeeld Joop den Uyl. foto anp heeft hij zelf iets te melden?" Stemerdink vindt dat een leidet daadkrachtig voor de troepen moet uitlopen en nimmer zijn verantwoordelijkheid uit de weg moet gaan. Zijn opleiding aan de KMA in Breda en zijn werk als beroepsmilitair zal ze ker van invloed zijn geweest op deze opvatting, ofschoon zijn boek daarover geen opheldering verschaft. Stemerdink mist bij Kok de verbeelding aan de macht, iets wat Koks voorganger Joop den Uyl als geen ander tot uitdruk king kon brengen. Die bewon dering voor Den Uyl steekt re gelmatig de kop op, maar wordt pas echt duidelijk aan het slot van zijn boek. Dan maakt Ste merdink duidelijk wat het kabi net-Den Uyl voor hem heeft betekend. Den Uyl had een onvoorwaar delijke trouw aan de rechts staat; de huidige PvdA laat het hoger beroep voor asielzoekers vallen. Den Uyl had het vermo gen om politiek en cultuur te verbinden; Kok mist dat vermo gen. Den Uyl had een eerlijke, harde inzet voor iedereen die sociaal in de knel zat; Kok liet met het wao-besluit sociaal zwakkeren in de steek. En Den Uyl was er als je zelf in de knel zat, niet half, maar helemaal; Kok liet partijvoorzitter Sint en staatssecretaris Ter Veld vallen. „Elske vergeet het maar. Als je tijd daar is krijg je een schop onder je achterste en je zult de laatste niet zijn. Omdat Kok geen leider van nature is zal hij altijd zijn leiderschap moeten bewijzen door te laten zien dat hij drastische beslissingen durft te nemen, in zaken en in perso nen", schrijft Stemerdink vijf weken voor de val van Ter Veld. Bram Stemerdink: Tussen dro men, daden en twijfels. Dagboe kaantekeningen over de sociaal democratie in Nederland en daar buiten 1986-1993. Uitgeverij Van Gennep Amsterdam 1993.

de Stem | 1993 | | pagina 3