Nu te nat, straks te droog Knus Luier Treinongev Natuurbeheer in rivierbedding dringt zich op na watersnood Stad Jeruzalem blijft knelpunt voor Yaticaan Telefoon-actie Europa en de c DE STEM Vuurgevecht met écht stromend bloed DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Israël en R-K Kerk knopen morgen diplomatieke betrekkingen aan DE STEM Dit zijn de dagen dat de spanning door de donkere bomen suist. De peperdure campag ne tegen vuurwerk knettert weer in de huiskamers. Na de kerst is er maar één oorlog van belang, die tegen knal terroristen in eigen land. Ach ter de herrie klinkt de volgen de vraag: hoe moeten we de zaak het volgend jaar aanpak ken, als de wonden van 1993 zijn geheeld, de stunters volop in de revalidatie zitten en ge vaarlijke stoerheid elf maan den lang gewoon is toege staan? Kom eens mee naar zo'n re clamebureau. Hier liggen fo to's van vroegere campagnes. Handen in verband, een beet je bloedrood erop. In deze la liggen droevige teksten over knapen die hun krantenwijkje kunnen vergeten omdat ze hun rechterhand kwijt zijn en zo. En dan natuurlijk de reeks 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt'. Nu zijn we aangekomen bij de echte slachtoffers. Jongens met een lap voor hun lege oogkas, met krukken, met kunstarmen. De stakkers vertellen dat ze nooit meer zo stom zullen zijn. Maar hoe moet je nu verder met zo'n campagne? Het moet harder, directer, dat is duidelijk. De tijden worden immers steeds gekker. Gok automaten worden verboden voor minderjarigen en tv-ge- weld vóór acht uur is straks uit den boze. Zo worden de verworven rechten van jonge ren systematisch aangetast. Het grijpt diep in in de privé- sfeer. Al die opgekropte on vrede moet er toch uit. Een extra portie levensgevaarlijk vuurwerk dus. Wacht even, daar ligt een sta pel gloednieuwe foto's. De overstromingen in Limburg. Wat zouden ze daarmee wil len? Een reclame-actie voor koninginne-laarzen? Beatrix heeft ze, Wilhelmina droeg ze! Nee, misschien iets in de geest van: Limburg pakte het vuurwerkprobleem rigoureus aan. De hele provincie werd blank gezet, zodat het spelen met vuur onmogelijk werd! Welke provincie volgt dit ori ginele voorbeeld? Hier staat een supergeheime kast. Zie je wel, 'Campagne '94' staat erop. Tsjonge, dit gaat ver zeg. Maar dat moet ook wel. Je moet die runde ren direct in hun bloedbaan raken. Afgereten armen, ge spleten hoofden, kinderlijkjes. Oei, even slikken. Daar moet een behoorlijke bom zijn af gegaan. O, pardon, dit is een actie voor Bosnië. Geef geld voor Sarajewo. Ja, dat is ook een gewild onderwerp bij de reclamebureaus. Je kunt er nog heel lang mee vooruit. Bingo, dit is de map die we zoeken. Het sleutelwoord is reality. Dat woord gebruiken ze bij de tv voor programma's over reddingen, politie-stunt- werk, huiselijke drama's en huilpartijen in de studio. Het is bijna de werkelijkheid, daarom wordt het Engelse woord gebruikt. Je kunt er lekker mee manipuleren en de kijkers van nu, die zelf niks meer beleven, zijn er gek op. Het gaat zo. Opgeschoten jongens krijgen prachtig ge kleurd vuurwerk in handen gedrukt. De camera zit er bo venop. Space Race, Blood Bang, Rund Power, de mooi ste namen. Maar het lontje is zo allemachtig kort dat er ge garandeerd rampen gebeuren. Het wordt allemaal gefilmd, levensecht, met stromend bloed! De doktoren staan na tuurlijk klaar achter de scher men en de brandweer ook. Een gedurfd plan, maar je moet wel iets om de concur renten voor te blijven. Begin volgend jaar gaat men al langs de modellenbureaus om figu ranten te zoeken voor de op namen. Dat kan een pro bleem opleveren, maar aan de andere kant: als mensen er mee op de tv kunnen komen, doen ze alles. Ondertussen nadert het vuur gevecht van 1993. Overal wordt opgeroepen tot een staakt-het-vuren, iedereen verklaart zich akkoord. Toch gaat het mis, ook in Neder land. Nou, tot volgend jaar maar weer. Na het sombere nieuws over alle waterstanden weerklinkt ineens een opgewekte stem. Een dame meldt dat bij de klantenservice nog altijd een jongetje staat te wachten op zijn vader. Zijn luier is intussen boordevol. Een enthousiasmerende man vervolgt de radioreclame: vader is al lang vertrokken, verlokt als hij is door Fiats decembershow. De Italiaanse autofabrikant heeft waarschijnlijk nog altijd niet begrepen dat de keuze voor een nieuwe auto in Nederland een familiebeslissing is en dat mannen die hun vaderlijke plichten verzaken hier weinig meer in te brengen hebben. CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. DINSDAG 28 DECEMBER 1993 Van onze verslaggever Een visser trekt zich niet m, aan van de hoge waterstand, de Bergse Maas. Hij werpt q( woon zijn hengel uit nabij j, westelijke punt van de Ove, diepse polder, het eiland iqj sen de Bergse Maas en Oude Maasje. De Bergse Maas is een weg' geworden voor de uiqt sende water nu de Haringvis sluizen open staan. De wate, massa raast door de rivier, ker bij eb als het verschil sen het hoge Maaswater en} lage zeespiegel het grootst Het waterpeil daalt intu. „„Nu nog langzaam, maar komende dagen wordt de steeds groter", zegt B. Conti lissen, hoofd waterkeringent. nieuwe werken van het Hoog heemraadschap Alm en Bies bosch. Gisteren reden kanton niers van het schap nog tuit keer een patrouille langs i dijken in het Biesboschgebin Vandaag gebeurt dat nog ntoi een keer. Cornelissen verwad de schotten waarmee deta van Woudrichem nu nog tegi het water worden beseften# aan het einde van de week kunnen verwijderen, zodat hi verkeer weer zijn normal gang kan gaan. foto cor viveei Moeten met gezwinde spoed dijken worden gebouwd om een nieuwe watersnood te voorkomen? Of moeten rivie ren de door de mens bebouwde stukken terugkrijgen zodat ze meer water kunnen bergen, zo als de Delftse 'waterdeskun- dige' Huisman voorstelt. Hij voorziet na de huidige watero verlast een ander probleem door de manier waarop de wa terafvoer is geregeld: de ko mende zomer kan het nu drijf natte boerenland wel eens uit drogen. Van onze verslaggever Dat er in het stroomgebied van de Maas maatregelen moeten worden getroffen om een nieuwe overstroming te voorkomen, staat wel vast. Maar welke pre cies, daar zijn de deskundigen nog niet uit. De evaluatiecommissie die donderdag in de provincie Limburg is ingesteld op initiatief van minister Maij-Weggen, buigt zich over een aantal mogelijke oplossingen. De meest bekende is indij ken. Een diep verzonken damwal van hard materiaal langs beide oevers een andere. Verruiming van de rivierbed ding een derde. Tenslotte kan men niets ondernemen en bij overstromingsgevaar mensen evacueren en de schade vergoe den. Ook dit wordt tot serieuze moge lijkheden gerekend. Het ziet ernaar uit dat de derde oplos sing - afgraven en uitdiepen van de rivierbedding - een belangrijke plaats in de discussies gaat innemen. Deze nog vrij onbekende methode staat in haar natuurvriendelijkheid tegenover maat schappelijk minder acceptabele oplos singen als de aanleg van rechte dijken of zelfs de bouw van muren die de rivier voor altijd aan het oog onttrekken. P. Huisman van de vakgroep Waterbe heer aan de TU in Delft stelt voor stukken gebied langs de rivieren aan de natuur terug te geven. Hij spreekt over het 'bergingsvermogen' van onze rivie ren dat door verstedelijking en het ingrijpen van de mens sterk is afgeno men. „De watersnood betekent nu grote overlast en schade voor het boerenbe drijf. In de komende zomer kunnen de boeren als gevolg van de snelle afvoer van het water door de rivieren te maken krijgen met een verdroging van het land", aldus Huisman. Voorheen duurde het een tijdje voordat het hemelse nat via de grond de rivieren in stroomde. Het slechten van hellingen en het verharden van oevers ten behoe ve van woningbouw, wegverkeer en bedrijfsleven werkt mee aan een te snelle afvoer van regenwater naar de rivierbeddingen. „Er zullen echter ingrijpende maatrege len genomen moeten worden om dit soort overstromingen en verdroging van het land in de toekomst te voorkomen." Huisman stelt voor stukken gebied langs de rivieren aan de natuur terug te geven. „Het water van de rivier moet bij grote afvoer over kunnen lopen." Zwakke plekken Huisman schat dat, als men nu het probleem op deze wijze gaat aanpak ken, het nog wel dertig tot vijftig jaar zal duren voordat het bergingsvermo gen van de grote rivieren op een nor maal peil belandt. Noch het ministerie van Verkeer en waterstaat, noch provinciale gezagsor ganen voelde er gisteren veel voor om al over keuzen voor de verdere toekomst te spreken terwijl grote delen van de provincies nog onder water staan. Gedeputeerde Staten in de provincie Gelderland hebben ook al een commis sie ingesteld die zo spoedig mogelijk in het nieuwe jaar de gebeurtenissen en het werk van de crisiscentra moet eva lueren. Een medewerker van de directie Gelderland van Rijkswaterstaat had niet de indruk dat hier voorstellen voor grootscheepse aanvullende maatregelen uit zullen voortvloeien. „Wat ons nu te doen staat is het ge plande programma van dijkverzwaring voortvarend uit te voeren", aldus mede werker Koolwijk. „Door die overstro mingen hebben we gezien waar de zwakke plekken zitten en het is dus zaak aan die plekken de voorgang te geven." Ook de woordvoerster van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat staat op het standpunt dat de nieuwe dijknor- men die de afgelopen twee jaar zijn ingesteld, voldoende veiligheid bieden. Zij wijst erop dat langs alle rivieren behalve de Maas momenteel dijken worden aangelegd en versterkt overeen komstig deze normen. „Als er al tot aanvullende maatregelen wordt beslo ten, is dat in ieder geval de taak van de provinciale en lokale autoriteiten." „De Maas leent zich niet voor structu rele oplossingen", aldus de woordvoer ster van het ministerie. „De grote hoe veelheden grind in de bedding maakt de aanleg van dijken vrijwel nutteloos, omdat het water onder de dijk door kan kruipen." Het water perst zich gewoon door het grind. Om de dijken enig nut te laten hebben, zou de grindlaag moeten worden afgegraven. Dat is echter een enorme ingreep in de natuur en kost onnoemelijk veel geld. „Om echt het gevaar voor overstromin gen uit te bannen, zou je door de hele provincie een hoge en diepe muur moe ten bouwen. De mensen krijgen hun rivier dan nooit meer te zien en dat is maatschappelijk onaanvaardbaar." Aanvaardbaarheid Het element van de maatschappelijke aanvaardbaarheid speelt een grote rol bij de discussies over de beheersing van onze rivieren, zo stelt de woordvoerster van het ministerie. Om die reden ziet zij ook grote problemen bij het verruimen van de rivierbedding. „Je moet onder meer huizen laten verdwijnen. En we hebben de afgelopen twee jaar in het stroomgebied van de Waal gezien hoe moeilijk dat is." Afgraven en uitdiepen van de rivierbed ding is ook de kern van het zogenaamde plan Grensmaas, dat anderhalf jaar geleden door het Bureau Stroming, het Waterloopkundig Lab te Delft en Rijks waterstaat werd vervaardigd in op dracht van de provincie Limburg. Het plan Grensmaas is een uitgewerkt voorstel om grindwinning te combine ren met de ontwikkeling van nieuwe natuur. Het betreft een traject van 40 kilometer lengte waar de Maas de grens vormt tussen Nederland en België. Bij de presentatie van het plan wezen de makers ook op de betekenis die het zou kunnen hebben voor de waterbeheer sing. Volgens woordvoerder K. Wu vai Rijkswaterstaat in Limburg vondei deskundigen van Rijkswaterstaat 4 link met waterbeheersing interessant Men ging echter niet meteen over tot 4 uitwerking van deze mogelijkheii „Eerst moet er nog een financieel bestuurlijk draagvlak gevonden worda voor het plan", aldus Wu. „Een project bureau van de ministeries Landbouiv Natuurbeheer en Visserij en Verkeer Waterstaat en de provincie Limbui: onderzoekt het plan nu op zijn uitvoer baarheid.'' Borgharen Inmiddels zijn er bij Rijkswaterstaa afzonderlijke afspraken gemaakt om het plan Grensmaas eens helemaal dooi te meten op zijn verdiensten voor 4 waterbeheersing. „Kijken of het so biedt. Dat is niet als gevolg van overstromingen. Die afspraken warti er al langer. Men gaat er wel van uit dal het plan vooral voor dorpen als Bo ren en Itteren belangrijk zou kunnen zijn." Wu meent dat Rijkswaterstaat Limburj in de huidige overstromingen aanlei ding ziet om meer vaart te zetten a de berekeningen. Hij meent dat de in vloed van de verruiming van de Ma bedding beperkt zal zijn, omdat overstromingen zich vooral ten noordei van Maasbracht hebben voorgedaan Toch meent hij dat 'Grensmaas' oc tafel zal komen in de commissie die de watersnood gaat evalueren. Deze com missie moet binnen acht weken aan de slag en moet voor eind 1994 haar rap port klaar hebben. - Zaanstad - „Puur pech is het weest dat de personenauto draaistel van de dubbeldekker ra de. Daardoor is het draaistel uit rails gelicht en is de trein on stuurbaar geworden." pat zegt woordvoerder L. van der E van de Vakvereniging voor Machinii (VVM) over het bizarre treinongeva Zaamdam waarbij vrijdagavond dode en elf gewonden vielen. Amsterdam (anp) - De Beroep: Kunstenaars (BBK) heeft een digd tegen de plannen van de Sociale Zaken om per 1 janua sluiten van de bijstand. Willem Vermaasse van de BBK t doet de 'Roep om actie' in het t decembernummer van de BBK- c Krant. b Het protest bestaat eruit het mi- k nisterie van WVC op 4 januari I telefonisch af te sluiten van de buitenwereld door voortdurend r te bellen. De actie zal van negen c tot half twaalf 's morgens duren. „Bij een dusdanig massaal bellen j is de kans groot dat u op een 1 in-gesprektoon stuit, of niet ver- 1 der komt dan de interne tele- «1 fooncentrale. Mocht het u luk- i ken door te dringen tot de minis- c ter zelf, vertel dan maar dat u c zeer teleurgesteld bent in de ma- 1 nier waarop met de kunsten 1 wordt omgegaan, en dat u met en namens de BBK erg boos bent", aldus Vermaase. De af- korting BBK staat op die dag voor 'Bijzonder Boze Kunste- 1 naars'. t I Vermaase raadt leden met een r faxapparaat aan, van hun boos heid te getuigen door een bericht 1 op een vel te schrijven, de beide zijden aan elkaar te plakken, en 1 de aldus ontstane lus geruime z tijd door te faxen naar het mi- I nisterie. Ook roept de vakbond op een c protest (kerst)kaart te sturen g naar premier Lubbers - 'de baas van de verantwoordelijke minis- (ADVERT Voor uw vc verkleinen wij tot uw porie Tijdelijk is de Mitsubis! met airbag voor slee De Mitsubishi Galant is leverbaar vanaff39345 maken, af Sassenheim. Wijzigingen voorbehoudt geleverd met 3 jaar Multigarantie/Inter-Euro Ser Sassenheim, tel. 02522-66111Mitsubishi ISRAËL EN HET Vati- caan zullen morgen offi cieel diplomatieke be- trekkingén aangaan. Met de ondertekening van de documenten, in Rome en later op de dag in Jeruza lem, komt een einde aan de spanningen die gedu rende meer dan veertig jaar de relatie tussen de katholieke kerk en de joodse staat hebben be paald. Door Willy Werkman en Aart Heering PAS NU, bijna dertig jaar na het eerste en tot nu toe ook enige pauselijke bezoek aan de heilige plaatsen in Israël, kan Jeruzalem er met een glimlach van begrip op terugzien. Maar toen, in 1964, was de komst van Paus Paulus VI niet veel minder dan een pijnlijke nationale belediging. Zelfs een speciale weg hebben de Israëli's destijds moeten aanleg gen om de korte pauselijke auto rit van Oost-Jeruzalem - destijds onder Jordaans beheer- naar het graf van koning David in het Israëlische West-Jeruzalem mo gelijk te maken. Een eenmalige 'pausweg' door het niemands land tussen beide stadsdelen, omdat de hoge gast niet officieel voet wilde zetten op Israëlische bodem. „We deden dat om het de paus makkelijker te maken", zegt nu het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken veront schuldigend. Diplomatieke taal natuurlijk, die toch de zeer ge spannen relatie van toen tussen Israël en het Vaticaan niet kan verbergen. Gegriefd De irritaties waren wederzijds. Jeruzalem kon het de katholieke kerk bijvoorbeeld niet vergeven tijdens de Tweede Wereldoorlog nooit stelling te hebben genomen tegen de jodenvervolging door de nazi's. En wat het Vaticaan betreft, zat het allemaal nog veel moeilijker. Al toen de stichter van de zio nistische beweging, Theodor Herzl, in 1904 bij het Vaticaan kwam pleiten voor de stichting van een joodse staat, was het antwoord botweg: „De joden hebben onze Heer niet erkend en daarom kunnen wij hen niet er kennen." Nog sterker: midden in de Tweede Wereldoorlog, toen miljoenen joden door de nazi's naar de gaskamers werden ge leid, verklaarde de toenmalige Vaticaanse secretaris van Staat, monseigneur Maglione, dat 'de katholieken van de ganse wereld zich gegriefd zouden voelen in hun religieuze gevoelens als Pa lestina aan de joden zou worden toegekend.' Tel Aviv Na de stichting van de staat Israël vond de kerk dat Jeruza lem, inmiddels uitgeroepen tot de Israëlische hoofdstad, als 'corpus separatum' onder inter nationaal beheer moest worden gesteld. Een standpunt dat in 1967 nog werd versterkt, toen Israël na de Zesdaagse Oorlog Oost-Jeruzalem annexeerde. Ro me was ook bang met een erken ning van Israël de Arabische wereld voor het, hoofd te stoten en maakte zich bovendien zó bezorgd over het lot van de christenen onder de Palestijnse vluchtelingen, dat 'de terugkeer van de verbannen christenen' een voorwaarde voor erkenning werd. Er is sindsdien veel veranderd. Zoveel, dat morgen Israël en het Vaticaan officiële diplomatieke betrekkingen aangaan en er op 1 juni volgend jaar wederzijdse ambassades zullen worden geo pend. Alleen zal monseigneur Montezemolo zijn 'Nunciatora' in Tel Aviv openen, en niet in Jeruzalem. Want het gevoeligste knelpunt, de stad van de heilige plaatsen, is in de documenten die tussen Israël en het Vaticaan worden uitgewisseld... gewoon weggelaten. Vredesproces Een verrassing, zelfs voor alle Israëlische Vaticaan-experts, maar niet voor de diplomatie in Jeruzalem. Want vrij snel al na de principe-akkoorden die Israël en de PLO in september met elkaar tekenden, bleek de kerk een rol voor het Vaticaan in het vredesproces toch belangrijker te vinden dan het hele Jeruza- lem-probleem. „Toen het Vati caan zijn standpunten over Jeru zalem op papier wilde vastleg gen", vertelt een van de Israëli sche onderhandelaars, „lieten wij weten dat volgens ons Jeru zalem onder eeuwig Israëlische beheer moet blijven. Het Vati caan stelde toen voor dat punt maar helemaal te schrappen." Een verrassing, zeker voor de Israëli's, misschien wel dank zij de rol van David Jeger, de gehei me contactpersoon tussen de Heilige Stoel en Jeruzalem. Da vid Jeger is een ex-Israëli die tot het katholieke geloof is overge gaan. Hij werd aanvankelijk da nig gewantrouwd door de Israë li's, maar al snel bleek juist hij de man te zijn die de katholiek- joodse doorbraak wist te be werkstelligen. Paus Paulus VI tijdens zijn voor de Israëli's beledigende bezod aan het heilige land in 1964. Speciaal voor hem moest nieuwe weg worden aangelegd, omdat de paus geen voet wilM zetten op Israëlische bodem. foto archief de stem VAN EEN VRIJ handelsverkeer wo geldende mening. Concurrentie want hij krijgt de keus en de laagst De werkelijkheid is gecompliceerde British Telecom gesloten heeft, to een concurrent van het Nederland seerd en zoekt expansie buiten de markt. Een maas in de Europese re> Grootverbruikers, zoals Philips, wil voor hun telefoonverkeer. Iedere Particuliere abonnees zijn niet in d Multinationals kunnen dat nu wel. Pot voor kort hadden nationale te depositie op de eigen markt. Volg dat in 1998 afgelopen zijn. Vooruit verkeer voor 'gesloten gebruikers^ relaties en leveranciers van een co voor vrije concurrentie, philips en British Telecom hebben Penden aangegrepen. Het internat tindhovense gigant is gegund aa sen dumpprijs permitteren, want Petalen een naar verhouding hoog staat de kleine Nederlandse cor h 7 il Telecom za' het verlies willen flveif een andere grote vis te vanc anagere prijzen te vragen. PTT Telei ster, gerland, KPN, gaat binnenkort 'jf zich vanaf dat moment niet Doorgnsec'uentie is v00r de hancl 1 dienstverlening moeten greepand en dat treft bij gevolg oen een r niet anders dan bij uitzond eroverde is Brussel nog verbaasd ingen in een verenigd Ei 1

de Stem | 1993 | | pagina 2