Schade in Europa miljarden 50% rbij ttcfO fi n a [acques, douchebak] Explosieven, aeeton en gifzakken overspoelen stranden in Frankrijk Optreden advocaat Sneep ondervindt meer kritiek Gehandicapten kregen radio-actieve maaltijd Gimürère 0CER RUIMT OP Zeldzame vogels gezien in Het Zwin l! I onverhoopt iets I I waardevols verloren? pan Daan, :eukenkraan. Igreskens uur zonder stroom ljustitie pakt oplichting |niet loterij aan [Bomaanslag IRA 06.95.05 06-320.320.22 06-320.320.37 06-320.324.68 1 gpm 06*95' 06*95*07 IWim Jansen weg lliij Feyenoord Hete meiden bellen gratis 06-4611 Mannen bellen: 06-9785 Gratis telefoonsex voor meiden Mannen bellen: 06-9845 076-226258 Massagesalon Jeanej Martijn, douchegordijn 1^ Ravage groter dan verwacht lAantal toeristen uit buitenland dit jaar gedaald (Kunstenaars: actie tegen bijstandplan I Hu sl and dumpt heer kernafval Escort Breda| I Moskou - Rusland zal de dum- Koudegolf in VS W aar schuwing vervuild slib langs rivieren De tol van de roem 'Hoge nota's en valse verwachtingen' GEHELE KOLLEKTIE KINDER- EN TIENERMODE STERK AFGEPRIJSD KORTINGEN TOT Opschudding in VS over testen kinderen IJsgorzen, ruigpootbuizerd en kuifaalscholver Laat dat dan even weten via een Kleintje in De Stem hebt dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is die regelmatig onze Kleintjes - rubriek Gevonden-Verloren naspeurt DE STEM i i i i i DINSDAG 28 DECEMBER 1993 lis aapprogramma het bewijs dat beslist niet saai met de elektrisch lattenbodem andert uw slaap- druk op de knop. koop in een voor pakket *57 tó-3-667 38 43 r daal Essen-Antwerpen op alle kranen. 133e JAARGANG Ijreskens - Een deel van Bres- Ijjns heeft gisteren een uur zon- elektriciteit gezeten. De stroomstoring ontstond rond elf I aur toen een graafmachine in de Ijïiirt van industrieterrein Del- liahoek een elektriciteitskabel t trok. De stroomstoring I side nauwelijks tot problemen. ||2IEZEELAND - Cl 1 Haag - Justitie onderneemt I sappen tegen de organisatoren jvan een loterij waarbij het [joklustigen bijzonder duur komt |v staan als zij een buitenlands tjrnner draaien en minutenlang aan het lijntje worden gehouden, t gaat om een nummer op de tse Maagdeneilanden dat al iw zes gulden per minuut it. De loterij vertoont over- Itfnkomsten met Lotto, Cijfer- I spel en Rad van Fortuin. I Belfast - Slechts enkele minuten ia het aflopen van het driedaag- ;e kerstbestand van de IRA ont- Iplofte voor een politiebureau in Ik westen van Noord-Ierland leen zware bom. El ZIE BUITENLAND - A4 HET WEER Geldig: 27-12-93 t/m 8 -14l Griekse-livesex Alleen live voor Grieks! Ik buk wel schat! 1 gpm Schuif maar zacht naar I binnen schatje! Jong Open net 18 jr. 1 gpm f I MIN /MAX (2/4 Vrouwen en meisjes 18 verwennen elkaar. 1 gpml Rijp Jong 18 jr. Lady B. Superieure en geestelijke behandeling.] 100 cpm. Rustpauze Vandaag een rustpauze in het weer. Het blijft overwegend droog en in de late middag kans op wat zon. Morgen opnieuw buien en meer wind. Erox! De Madam verbindt, door, zeg maar met wie! Zalig zo'n hoogtepunt! Stewardessensex. Je voel haar jarretels, ze draagt geen slipje! 1 gpm. [Rotterdam - Technisch directeur IWim Jansen verlaat Feyenoord Iper 1 januari om in ieder geval [lot en met juli als veldtrainer te [fungeren van Saudi-Arabië. Jan- Isen, die Feyenoord terug naar de [nationale top bracht, wordt de [assistent van Leo Beenhakker, [fie tot en met het WK in de [Verenigde Staten bondscoach is [van Saudi-Arabië. llZIE SPORT - BI p alle douchebakken. jl Geldig: 27-12-931/me-l-S P m (t. ÏT en fcl je ]L lir. ;s! nu Të ek) ÜT na ZOEK je een leuke vriendj vriendin? De relatielijn. nu 06-9700 (100cpm) HOMO-KONTAKTEN dire apart Brabant/Zeeland. 06-9614 (50cpm) Klundert privé en fotob Sandra Lisa ma-za 11-23] tel. 01682-3916 of live sa live 1,- pm. 06-340.310.361 ƒ1,- p.m.jalleen mannen)] (boven 18 jr.) 1,-p.m. Bemiddeling voor meisjes van 20 tot 35 jr, gay-boy. Body- en lich. 1113 Volg.afspr. 01620-24069- l|en voor de bouw van opslag- s voor radio-actief afval. p alle douchegordijnen f GÈMig:Z7-l2-931«i»J< Van onze verslaggevers Maastricht/Hamburg - De hoogwaterramp in Noordwest-Eu ropa heeft een schade van miljarden guldens veroorzaakt. Nu het waterpeil in Maas, Rijn en zijrivieren daalt, maken de getroffen landen de balans op; de ravage blijkt veel groter dan verwacht. [Voorburg - Het aantal buiten landse toeristen dat dit jaar Ne- [tsrland bezocht zal Uitkomen op It5 miljoen, ongeveer 12 procent Iminder dan vorig jaar. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek ■schrijft de daling vooral toe aan [ket slechte zomerweer en het [ontbreken van grote evenemen ten, zoals de Floriade die in 1992 [voor veel bezoekers zorgde. pisterdam - De beroepsvereni- pg voor kunstenaars gaat ac- [üevoeren tegen de plannen van p kabinet om kunstenaars uit ie sluiten voor de bijstand. De legering vindt dat kunstenaars tie niet rond kunnen komen van Ri werk, zelf maar bijverdien den moeten zoeken. •ZIE BINNENLAND - A3 P,n6 van kernafval, afkomstig p kernonderzeeërs, in de Stille oceaan hervatten tenzij Japan ®et financiële hulp over de brug tornt. Moskou wil dat Japan en andere landen in de regio on adellijk geld beschikbaar stel- In Duitsland kwamen de eerste schattingen op miljarden uit. Door stijging van het grondwa ter liepen daar ook delen van steden onder water, die tot dus verre niet direct waren over stroomd. Dit was vooral het ge val in Keulen en Düsseldorf. Eerdere ramingen over de scha de in Nederland, 100 miljoen gulden, zijn aan de lage kant: Er wordt nu rekening gehouden met een totale schade van minstens 200 miljoen gulden. De Limburgse organisatie van ondernemers schat de schade van de bedrijven op meer dan 50 miljoen gulden. De Limburgse Land- en Tuinbouw Bond houdt voorzichtig rekening met een zelfde strop voor de agrarische sector. Daarmee is de schade aan particulier bezit, wegen, trot toirs en openbare gebouwen nog niet geteld. 'Niet kinderachtig' Het kabinet zal deze week nog bepalen welk bedrag de rijks overheid zal bijdragen. Minister Dales (Binnenlandse Zaken), op bezoek in Limburg, noemde gis teren geen concreet bedrag, maar verzekerde de gedupeerden wel dat het kabinet 'niet kinder achtig' zal zijn. Dales liet weten dat zij zich sterk zal maken voor fiscale maatregelen die het mogelijk moeten maken ook deze vorm van waterschade te kunnen ver zekeren. Na de aardbeving van 1992 in Limburg is daar ook al eens over gesproken. Tot op heden heeft het kabinet vijftien miljoen gulden beschik baar gesteld voor het getroffen Limburg. Bijna 10.000 uit hun huis verdre ven Limburgers mogen nog niet naar huis. Venlo telt nog 3000 evacués, Gennep 2600. In Noord-Limburg staan nog meer dan 3000 huizen onder water, waarvan 1350 in Venlo. De IJssel bereikte gisteren in Kampen zonder veel narigheid de hoogste stand, maar daarmee is in de IJsseldelta het gevaar voor overstromingen nog niet geweken. Volgens het waterschap IJssel delta blijft de waterstand nog ongeveer een week hoog en kan er in die periode een ernstige overstroming komen. Zo zou een noordwester storm fataal kun nen zijn. Het water in de Rijn en de Waal zakt flink. Het peil in de Maas daalt minder snel, doordat er nog veel water vanuit Limburg moet worden afgevoerd. Het ni veau van de IJssel loopt even eens langzaam terug. De scheepvaart op de grote ri vieren in Gelderland is vannacht hervat. Dat gebeurt .wel gefa seerd om schade aan de dijken te voorkomen. Het gaat om de ri vieren de Waal, de Rijn en de Nederrijn. De vrees voor plunderingen is volgens de Limburgse gouver neur Van Voorst tot Voorst on gegrond gebleken. „Er hebben zich niet of nauwelijks inciden ten voorgedaan." OP PAGINA - A2: Nu te nat, straks te droog Washington (afp) - Een koude golf met extreem lage tempera turen en zware sneeuwval heeft gisteren vanuit het noordwesten de Verenigde Staten overvallen, tot in het zuidelijke Florida. Zelfs in Miami was het slechts zeven graden Celsius boven nul. De laagste temperatuur, min 28 C, is gemeten in Tower in Min nesota. Ook grote delen van Europa zijn in de greep van de winter ge raakt. Oostenrijk meldt het zwaarste pak sneeuw in dertien jaar. In delen van Karinthië viel een meter. Sneeuw viel ook in Italië tot onder in de dalen van de Etna op Sicilië en in Napels. De citrus- oogst daar wordt bedreigd. Kerngezond De bezwaren richten zich vooral op - wat genoemd wordt - de commerciële instelling van Sneep, de manier waarop hij zaken behartigt en de publiciteit die hij zoekt om zich te etaleren als deskundige bij uitstek in dit soort kwesties. Volgens boze (ex-)cliënten zijn er voorbeelden dat Sneep alleen maar 'pro-deo-zaken' accepteert als hij daarmee de nodige publi citeit kan maken, dat hij een cliënt alsnog heeft geweigerd toen bleek dat die minder te besteden had dan de raadsman eerst dacht en dat hij letsel slachtoffers schadebedragen heeft gesuggereerd die niet afge stemd waren op wat verzeke ringsmaatschappijen in Neder land plegen uit te betalen. Secretaris mr. I. Sutorius van de Nederlandse Orde van Advoca ten geeft toe dat er in elk geval een klacht tegen Sneep loopt over een opvallend hoge reke ning en een onjuiste behande ling. Andere bronnen spreken over meer klachten. Afgelopen vrijdag gaf recht bankpresident mr. J. Mendlik de Bergse advocaat op subtiele, maar niet minder duidelijke ma nier een zeer dikke onvoldoende. Tuinder Frans Maassen (links) loopt bedrukt door het water dat nog ruim een meter hoog staat in zijn kas in Baarlo. Maassen heeft het bedrijf onlangs gekocht. Hij is, zoals al zijn collega's, niet verzekerd tegen waterschade. foto anp LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze verslaggevers Maastricht/Venlo - Volgens de Stichting Reinwater zijn de meeste gebieden langs de grote rivieren, die de afgelopen dagen onder water hebben gestaan, be dekt met verontreinigd slib. Er kunnen zich problemen voor doen met kadavers van verdron ken dieren, vervuild slib dat achterblijft in huizen, straten en volkstuinen, maar ook met met olietanks die als gevolg van overdruk zijn gaan lekken. Vooral bij de scherpe Maasbocht in Mook kunnen kadavers aan spoelen. Het gaat dan om dode dieren die met de stroom zijn meegevoerd uit Zuid-Limburg, waar de reddingsacties voor sommige veestapels te laat is gekomen. „Vooral van de Maas is bekend dat in het slib zware metalen en andere verontreinigende stoffen zitten. Die verontreiniging moet natuurlijk niet in tuinen achter blijven of zomaar worden afge voerd," zegt een woordvoerder van Reinwater. Volgens hem levert eventueel vervuild zand in huizen of stra ten geen direct gevaar op. „Men sen die de boel schoonmaken moeten natuurlijk wel hun han den steeds goed wassen. De provincie Limburg heeft drie milieu-adviseurs aangetrokken om de ondergelopen Maasge meenten te voorzien van advies. VANDAAG IN DEZE KRANT De NCRV-serie 'Cover story' wordt vervolgd. Maar of hoofdrolspelers Mare Klein Essink (foto) en Nelleke Zitman dan ook zo intensief zullen opduiken is de vraag. Want hun zware rol in de huidige reeks vinden ze wel een erg zware belasting. zie gids-deel d INHOUD 2 katernen A2 A3 A4 A5 Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Ontstekingsmechanismen, vaten met aceton en dui zenden zakjes met landbouwgif spoelen sinds enkele weken aan op de Franse stranden. Als gevolg daarvan is omstreeks 1200 kilometer kustlijn tussen de punt van Bretagne en de Spaanse grens voor het publiek verboden. (ADVERTENTIES) Van onze rechtbankverslaggever Breda - Niet alleen de Bredase rechtbankpresident mr. J. Mendlik heeft kritiek op de manier waarop mr. J. Sneep uit Bergen op Zoom soms werkt, ook een aantal (ex-)cliënten heeft problemen met zijn optreden als advocaat in medische letselschadezaken. Washington (afp) - Zo'n twintig geestelijk gehandicapte kinderen in de Verenigde Staten kreeg tussen 1946 en 1956 radio-actieve maaltijden voorgezet. EINDSTRMT27 BREDA Dat gebeurde in het kader van nucleaire experimenten, meldt het Amerikaanse dagblad Boston Globe. Onderzoekers van het Massachu setts Institute of Technology (MIT) en de Harvard-universiteit voerden de testen uit, zonder medeweten van de ouders. De proefkonijnen waren kinde ren van 15 tot 17 jaar die op een speciale school van de staat Massachusetts waren geplaatst. Bij de eerste proefneming werd Dat gebeurde in het kort geding dat Sneep namens het echtpaar Meesters uit Rilland-Bath en hun 3-jarige dochtertje Rabya had aangespannen tegen het zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. De raadsman eiste van het zie kenhuis een ton voorschot voor leed dat gynaecoloog C. Höhner zou hebben veroorzaakt door verwijtbare fouten bij de ge boorte van Rabya. Naar zeggen van Sneep had het ziekenhuis de indruk gewekt de aansprakelijk heid te aanvaarden. De president constateerde dat Sneep geen machtiging had om namens het kind te procederen, dat Lievensberg niet de aanspra kelijk te stellen partij was, dat Sneep zijn voorwerk slecht had verricht en dat hij daarom over weegt hem nu zelf voor de kos ten van het geding te laten op draaien. In een reactie vanaf zijn vakan tie-adres gaf Sneep afgelopen weekeinde toe dat hij in deze zaak fouten heeft gemaakt. Volgens ziekenhuis-advocaat mr. J. Bijkerk is de kwestie veel te gecompliceerd voor een kort ge ding en moet die grondig uitge zocht worden. ZIE OOK ZEELAND - C2 ^0n E n LIKE Af OGER SIIUE 1947 Breda, Nieuwe Ginnekenstraat 41, 076-218812 tot 50% korting op kostuums, colberts, shirts, pantalons, jassen en vele andere artikelen... aan zeventien van hen schotels geserveerd die radio-actief ijzer bevatten met een drie keer zo hoge dosis als een Amerikaan in die tijd gedurende een heel jaar binnenkreeg. Andere testen betroffen ontbij ten met radio-actieve melk, die aan negentien kinderen werden voorgeschoteld. De proeven, die nooit het stem pel geheim hebben gedragen, waren tot nu toe onopgemerkt gebleven. Een van de verantwoordelijke onderzoekers, biochemist Robert Harris, verklaarde in 1945 dat vanwege de lage doses er geen enkele reden tot ongerustheid was. Sinds enkele maanden volgt de ene na de andere onthulling over Amerikaanse nucleaire experi menten op mensen tijdens de Koude Oorlog. De staatssecretaris voor Energie, Hazel O'Leary, beloofde begin december een intern onderzoek in te stellen naar de tests en alle officiële documenten erover openbaar te maken. Minister van Milieu Michel Bar nier wil dat er op Europees ni veau snel maatregelen worden genomen tegen het feit dat de stranden 'een soort vuilnisvaten worden'. De anders zo rustige Michel Bar nier is voor de tweede keer in een week in woede uitgebarsten. Want er spoelt in zijn ogen steeds meer gevaarlijk spul aan op de stranden. Wanneer een deel van de lading overboord slaat, zoals onlangs tijdens de najaarsstormen, ne men reders vaak niet eens de moeite de betrokken landen te waarschuwen. Voor Europese boten geldt een meldingsplicht, de gezagvoer ders van niet-Europese vracht schepen wordt dat alleen maar aangeraden. Wat Barnier betreft moet aan die situatie een einde worden gemaakt. Want: „Stel je voor dat we in de zomer de stranden hadden moeten verbieden. Dan zou er sprake zijn geweest van een economische rampsituatie." De Franse minister heeft een gegronde reden voor zijn woede. Want sinds drie weken worden de Franse stranden bij elke vloed overspoeld met gevaarlijke stof fen. Maar liefst 1200 kilometer strand is sinds het kerstweekein de voor het publiek verboden omdat dagelijks honderden ont stekingsmechanismen aanspoe len. Deze hebben drie maanden over de zeebodem 'gezworven' nadat ze op 12 september in de Golf van Gascogne van een vrachtboot waren gevallen. Er zijn nu omstreeks 5000 deto- natoren teruggevonden van de 34.000 die in zee zijn gevallen. Een zo'n detonator kan een men senhand vernietigen. Aan de stranden van de Vendée, even ten zuiden van Bretagne, zijn tijdens de kerstdagen ook enkele tientallen vaten met ace- ton aangespoeld, terwijl meer naar het noorden, in Picardië en de Somme zakjes landbouwgif zijn gevonden. Intussen is in to taal 1700 kilo gif aangespoeld. En ook dat is maar een klein deel van wat er overboord is gevallen tijdens de storm begin december. Het strand in een deel van de Somme is eveneens afge sloten. Enkele duizenden militairen zoeken iedere dag de kustlijn af. De Franse autoriteiten verwach ten dat de stranden nog mini maal tien dagen verboden gebied zullen zijn. „Tijdens de hoge vloeden van de komende tien dagen zal nog de nodige vuiligheid aanspoelen," aldus Barnier, die niet uitsluit dat ook de stranden aan de Ka- naalkust zullen worden gesloten. (ADVERTENTIE) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Van onze verslaggever Knokke - Vele duizenden vo gels verblijven in deze tijd van het jaar in het natuurge bied Het Zwin op de grens van West-Zeeuws-Vlaande- ren en het Belgische West- Vlaanderen. Daaronder bevinden zich vrij zeldzame: kuifaalscholvers, ijs- gorzen, strandleeuweriken, ruig- poothuizerds en kleine zilverrei gers zijn enkele vogels die con servator Guido Burggraeve van natuurreservaat Het Zwin in Knokke-Heist de laatste tijd waarnam. De beruchte noordwesterstorm in november bracht heel wat vogels uit het hoge Noorden tot in het natuurgebied. Momenteel verblijven er zo'n 3500 eenden van een twaalftal soorten in het reservaat. In de Zwinschorre zitten zo'n tweehonderd zilverplevieren, vo gels die broeden in het uiterste noordoosten van Europa en in Siberië. In de vloedmerken die zich in het reservaat bevinden, spoelden volgens Burggraeve ook veel zaadjes van schorreplanten aan. Daar komen tientallen vinken, sneeuw- en ijsgorzen, kneutjes en fratertjes op af. Verder is Het Zwin slaapplaats voor ongeveer 5000 meeuwen, meer dan 800 kemphaantjes en ruim 4000 kieviten. Ook komen elke avond meer dan 1800 goud plevieren, 800 wulpen en hon derden ganzen naar het Zwin om daar de nacht door te brengen. j Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) o kwartaal acceptgiro 87.20 o kwartaal automatisch maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. 84.70 In de pen moet komen te staan: (max 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DESTEMEEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—-I

de Stem | 1993 | | pagina 1