ming, HEMAI DE STEM De Smet onterecht beschuldigd Nu tot f5.000,- per dag betalen met uw giromaatpas. 'Valk aan touwtje is geen speelgoed' Intersport Slechts een enkeling stalt zijn rijwiel in bewaakte fietsenstalling Mieuw JUWELIER FLIERS iale caravans Caravanshow CD A-afdeling: 'Bewijs voor vermeende ronselpraktijken in Koewacht niet geleverd' Deel van Breskens zit een uur zonder stroom Terneuzen verbrandt ook dit jaar kerstbomen niet jIL Vernieling aan auto vagen Kerstshow Jamet vouwwagens ïdale Nederland 'ans ris van 27/12 t/m 31/12 Bos Caravan Weer een eigen dorpsblad in IJzendijke Valkeniers geven demonstraties in Zeeuws Biologisch Museum Fanfare opnieuw bij topconcours Baume Mercier ANK I 1993 _X 54 idoeken, spellen, fotolijstjes, vazen choolagenda 's, leken, cakevormen, hotelsverven en Haarlak, 2 stuks, have. Draaispiegel. ICadeaupapier, tstomap, 4 stuks. Itgers, 5 stuks. 13 stuks. Eenmalige Ini panty, 4 stuks, iter badslips. douchelakens, is, gordijnstoffen, issen, heuptassen, ten. andlamp. -album, 2 stuks. \>orm. Multisnijder. xraat. A U het heren I \kbedovertreksets s, gordijnstoffen, f, wekkers, tassen. Draadmand. teisjes ban ekbedovertreksets lampen, fotolij sten, ingmapkoffer. Beer. Minnie pantoffels, dames badgoei en zi|n verkrijgbaar in onze vestigingen in Amsterdam Gelderlandplw nburg, Onebergen, Duiven, Geldrop, Gemert, Goirle, Heemskerk, Horst, Iff, Utrecht Hoog Cathorijne, Vofendam, Vriezenveen en Wassenaar- ons/Kamperen ling tot 1.848,- voordeel, Ie snelle beslissers. Idig t/m 31 december 1993. e Kerstdag gesloten. rgen op Zoom. Tel. 01640-33704. juwelier-horloger-beëdigd taxateur Omega Cartier Longines Baume Mercier Zeeland (5IÊRIJSSINGEL 63-65 BREDA TEL. 076-141416 IN DECEMBER OOK OP MAANDAGMIDDAG GEOPEND Van onze verslaggever ferneuzen - Jarenlang is er een politieke strijd over ge voerd: Terneuzen zou en moest een bewaakte fietsen stalling krijgen. Uiteindelijk js die stalling er gekomen. Aan de Smidswal, centraal in de binnenstad, dichtbij de winkelsde Markt en het uit gaansgebied. Maar sedert de opening op zaterdag 18 de cember heeft nog slechts een enkeling zijn rijwiel er ook daadwerkelijk gestald. „Onbegrijpelijk", zegt woord voerder Otto Vosveld van de ge meente Terneuzen. Maar de ge meente zint inmiddels op maat regelen om het gebruik van de (betaalde) fietsenstalling te be vorderen. Deze week is de stal ling weliswaar gesloten, maar vanaf januari kunnen (brom- )fietsers er de gehele maand gra tis hun tweewieler onder toe zicht kwijt. Enige voorwaarde is dat het rijwiel op slot wordt gezet. Want vooralsnog wijt de ge meente Terneuzen het geringe gebruik aan onbekendheid. En dus moet er aan de naamsbe kendheid worden gesleuteld. Want dat er in de binnenstad behoefte is aan een bewaakte fietsenstalling, daarover bestaat op het gemeentehuis geen twij fel. Vosveld herinnert in dit ver band aan de klachten van win keliers én van winkelend publiek over de overlast van fietsen die kris-kras in de winkelstraten worden geparkeerd. Daarnaast bestaat daar het risico, zo wijst de praktijk uit, dat het rijwiel wordt gestolen. Over het opzetten van een be waakte fietsenstalling werd al lang gesproken. Het grootste probleem was het vinden van mensen die de bewaking voor hun rekening wilden nemen. De bewaakte fietsenstalling is on derdeel van het OMNI-project (Overal Maximaal Nuttig Inzet baar). Zes langdurig werklozen (zogenaamde banenpoolers) gaan via dit project aan de slag. in de stalling kunnen fietsers, bromfietsers en motorrijders te gen een vergoeding hun twee wieler stallen tijdens de ope ningstijden van de winkels en op vrijdag- en zaterdagavond. De hoogte van de tarieven is overi gens nog niet bekend. 395,- voor opbouwlengte 3.90 ra hebben tijdens de presentatie bij Dordrecht, tel. 078-186580. 28 februari 1994 JKE ATTENTIE voor u klaar. 1994 zijn de nieuwe caravans, leverbaar bij: atie, Past, van Breugelstr. 40B, Bosschenhoofd f Gorter, Goesestraatweg 47, Gravenpolder. ijs. avans. l'daal. rijf. ling. Van Avento caravans met allure! Door grote verkoop van Avento's, hebben wij een 30-tal inruilcaravans van 1986 t/m 1993, en d«- anderen tegen ANWB Bovag koerslijst. Dus niet te duur! Braambos 26 Westerhoven' Tel: 04902-15380. Route Eersel-Valkenswaard. Van onze verslaggever Axel - Het CDA-gemeenteraadslid W. de Smet uit Koewacht, die de vorige verkiezingen met voorkeur stemmen in de Axelse gemeenteraad kwam, is door afdelingsvoorzitter J. Loef ten onrechte beschuldigd van ronselpraktijken. De CDA-afdeling vindt het be wijs daarvoor niet geleverd en vindt dat de naam van De Smet, die als onafhankelijk raadslid zijn periode af maakt, niet op die uanier bedoezeld had mogen worden. De ledenvergadering sommeerde interim-voorzitter Loef begin december publiekelijk het boete kleed aan te trekken maar Loef gaf daar tot nu toe geen gehoor aan. Loef is wegens vakantie met bereikbaar voor commen taar. Fractie-voorzitter A. van Harn wil zo snel mogelijk opheldering over deze 'nalatigheid' en kon digde gisteren aan de kwestie op korte termijn binnen het CDA aanhangig te maken. Van Harn vindt dat de persoon De Smet ten onrechte is beschadigd en distantieert zich van de uitlatin- '4 de Smet: 'Geen stemmen geronseld' foto archief de stem Van onze correspondent IJzendijke - IJzendijke heeft weer een dorpsblad. Afgelopen dagen is de eerste editie bij de plaat selijke bevolking in de hus gekomen. Het vorige dorpsblad verscheen en kele jaren geleden voor het laatst, maar hield op te bestaan wegens gebrek aan redactieleden. furry Termont, de initia tiefnemer van het oude dorpsblad, mocht het eerste exemplaar van de nieuwe editie in ontvangst nemen. Het nieuwe dorpsblad heeft een mooie lay-out en is ge vuld met verenigingsnieuws, gedichten en enkele wetens waardigheden. Ook de eve- uementenkalender voor vol gend jaar is er in opgeno men. De volgende uitgave verschijnt in maart. He redaktie bestaat uit «Willemsen, R.Hirdes-de wuijne, M.Groosman-Ver- donck, W.van Kuler- fnght, A.de Jong-Engels, u_8laakman-Pleyte, J.van i erode-Baas. "We hopen, ®at het dorpsblad een Preekbuis kan zijn voor de Uzendijkse gemeenschap," aldus de redaktie in het eer- sle nummer. gen van Loef. „Er is vier jaar geleden een onderzoek geweest, want het was toch wel vreemd dat De Smet veel voorkeurstem men (369, red) in Koewacht haalde. Omdat we niets hebben kunnen aantonen hebben be stuur en fractie afgesproken die kwestie te laten rusten". Van Harn vindt het een onverkwik kelijke zaak dat de beschuldi gingen boven water komen op een moment dat iedereen er al lang afstand van had genomen. Luiheid Loef droeg in november het ron selen van stemmen als een van de redenen aan om De Smet niet op een verkiesbare plaats te zet ten voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Het bestuur verweet De Smet ook luiheid. De Smet, die alleen mee wilde doen als hij derde op de lijst zou komen te staan, trok daaruit zijn conclusies en trok zich terug als kandidaat. De degradatie van De Smet, die vier jaar geleden ook al op een onverkiesbare plaats stond, kwam begin december bij het vaststellen van de verkiezings lijst aan de orde tijdens de le denvergadering. Voorafgaand aan die vergadering heeft De Smet zich in het bijzijn van de fractie en het afdelingsbestuur verdedigd. De Smet: „Ik heb geen stemmen geronseld en ben niet lui". Zijn verdediging heeft niet tot een andere opstelling geleid. Wel gaf de ledenvergade ring voorzitter Loef de opdracht de naam van De Smet te zuive- Weinig waardering De Smet, gevraagd naar een reactie, kan weinig waardering opbrengen voor de manier waar op het CDA met zijn belangen is omgegaan. „Het is duidelijk ge worden dat die beschuldigingen geen betrekking op mij hadden. Daar moeten ze wel eerlijk in zijn. Ik vind dat de partij heel voorzichtig moet omgaan met die bekende C". Hij vindt het uitblijven van een reactie van Loef niet alleen een zaak van Loef maar zeker ook van het bestuur. „Ik vind niet dat het bestuur zich achter Loef mag verschuilen. Het hele be stuur is verantwoordelijk". Ook de tweede spreekbuis van het bestuur, secretaris L. den Boeft was gisteren niet voor commen taar bereikbaar. A. van Harn: 'Onverkwikke lijke zaak' foto archief de stem Een zeldzame kans om de roofvogel van dichtbij te zien. foto jaap wolterbeek Van onze medewerker Ad Roos Oostkapelle - Het kleine meisje, dat op de schouders van haar vader zat wist al precies wat ze voor haar ver jaardag wilde hebben. „Een vogeltje aan een touwtje en een nep-nijntje.". „Da's geen speelgoed", vond moeder en liet het kind dat een dreinende poging waagde om alsnog haar zin te krijgen weten dat ze de pot op kon. Moeders had gelijk. Het tafereel dat zich in de tuin van het Zeeuws Biologisch Museum af speelde was ook geen kinder speelgoed. Het vogeltje aan een touwtje was een valk en het nepnijntje was de loer, de kunst prooi die bij de valkerij wordt gebruikt. Eén demonstratie door drie valkeniers van de Valkerij Equipage Jacoba van Beieren met valken en haviken. Met meer dan 500 bezoekers die de druilerige regen voor lief na men en valkeniers die talloze vragen -vaak dezelfde- met ein deloos geduld steeds weer op nieuw beantwoorden. En ook steeds weer een valk of havik op de arm van een kind zetten zo dat pa of moe een foto kon maken. Society Valkerij was vroeger voor de society. Het gewone volk mocht alleen maar kijken hoe de adel met de roofvogels op jacht ging. Inmiddels is er wel wat veran derd. In totaal kent Nederland 121 officiële valkeniers die een vergunning van het ministerie van Landbouw en Natuur heb ben en nog eens 130 staan op een wachtlijst. Als er een uit de groep van 121 ermee stopt dan wordt zijn plaats vergeven aan een uit de wachtlijst. Afgezien dat die wachtlijst voor menigeen demotiverend werkt, zijn er voor de aspirant-valke nier nog meer hobbels te nemen. Er moeten een handvol examens worden afgenomen, er moeten (jacht)vergunningen worden af gegeven en daarnaast moet de valkenier eerst nog eens drie jaar stage lopen bij een erkende col lega. Obsessie Maar een van de belangrijkste voorwaarden om met de valk of havik te mogen jagen blijkt toch wel 'obsessie' te zijn. Harry Wa genaar, een van de drie valke niers na afloop van de demon stratie: „Je moet er gek van zijn; het beheerst je hele leven. Vogel eerst en dan pas het gezin. Elke dag trainen. Op vakantie gaan is er amper bij en ziek worden kan evenmin. De vogel maakt deel uit van het gezin. Als je dat niet kunt opbrengen en je vrouw ziet het al so wie so niet zitten dan moet je er niet aan beginnen". ke rijksweg en zijn we bezig in een wei waar koeien en paarden staan. De vogel moet weten dat als de baas erbij is, dat hem niets kan gebeuren. En dan moet er worden getraind. De vogel moet eerst op jachtgewicht worden gebracht. Een vogel die trek heeft wil wel achter zijn prooi aan. Oefenen doen we met de loer, de oefenprooi. De vogel brengt de loer terug en krijgt als beloning iets te eten. Terugbren gen doen ze dan al snel, want ook voor de vogel is het vaak makkelijker om iets te krijgen dan er voor te werken". Binnen de valkerij wordt ge werkt met een havik of een valk. De valk wordt gebruikt voor de hoge vlucht, het vangen van wild dat zelf ook vliegt. De havik is met name gespecialiseerd in ko nijnen en valt dus onder de cate gorie lage vlucht. Dat een valk een konijn laat voor wat het is, .wordt al snel duidelijk, als Wa genaar uitlegt dat een valk met een snelheid van tegen de 200 DINSDAG 28 DECEMBER 1993 DEEL' Breskens - Een deel van Breskens heeft gisterochtend een uur zonder elektriciteit gezeten. De stroomstoring ont stond rond elf uur gisterochtend toen een graafmachine in de buurt van industrieterrein Deltahoek een elektriciteits kabel kapot trok. De breuk in deze zogenaamde 10 KV-kabel zorgde voor on gemak in Breskense huiska mers en bij sommige bedrijven op Deltahoek. Bij de suikerwarenfabriek Ge broeders Verduijn in Breskens mocht men in de handen klap pen van geluk dat de produk- tie met het oog op de einde jaarsperiode tijdelijk stil ligt, aldus een woordvoerder. „Bij een volledige produktie- dag met alle machines in ge bruik was het catastrofaal ge weest. De grondstoffen die wij gebruiken harden namelijk onmiddellijk uit als er geen elektriciteit meer is. Dat bete kent dat je in geval van een stroomstoring alles los moet bikken. Nu was er gelukkig niets spannends aan de hand, zodat de schade zeer beperkt is gebleven." Die schade was, dat Verduijn enkele mensen op moest trommelen om ma chines als stoomketels en au tomaten opnieuw te starten. De telefoniste van Diepvries Oosterbaan en Transport Vooruit, eveneens gevestigd op Deltahoek, meldt geen enkele overlast door de stroomsto ring. „Niets van gemerkt. Het was ook maar een seconde." Medewerkers van Delta Nuts Bedrijven slaagden er gisteren aan het eind van de dag nog in de breuk in de elektriciteits kabel te repareren. Zo lang bleef Breskens overigens niet van elektriciteit verstoken. Door een omschakeling bleef het ongemak zoals gezegd be perkt. Van onze verslaggever Temeuzen - De gemeente Terneuzen zamelt op woens dag 5 januari kerstbomen in. Ook dit jaar is er in Terneu zen uit milieu-overweging geen sprake van verbranding. De bomen worden versnip perd voor gebruik in plant soenen. Het resterende deel verdwijnt op de vuilstort plaats. In Biervliet, Sluiskil en Zaam- slag worden de bomen ingeza meld aan de gemeentelijke werk plaats aan respectievelijk de Markt, de Drostlaan en de Sportlaan. In Terneuzen zelf zijn er vijf mogelijkheden: het par keerterrein bij het ABC-complex in de binnenstad, de parkeerter reinen bij het winkelcentra Ser- lippens en Zuidpolder en in de wijk Zeldenrust bij het gymnas tieklokaal Merwedelaan. In Hoek vindt de inzameling een dag later, donderdag 6 januari, plaats aan de Narcissenlaan. Kerstbomen kunnen van 13.30 tot 16.00 uur worden ingeleverd. Voor iedere boom wordt een lot uitgereikt, waar waardebonnen mee te winnen zijn. Van onze verslaggever Oost-Souburg - Het fanfare-orkest van de muziekvereniging Vlijt en Volharding uit Souburg neemt 19 maart volgend jaar deel aan het nationale topconcours voor wandelafdelingorkesten in Arnhem. De Souburgers plaatsten zich als tweede voor deze nationale finale. Door de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekgezelschap pen zijn zeven fanfares die het afgelopen jaar de hoogste ogen gooiden in de vaandelafdeling uitgenodigd aan die wedstrijd deel te nemen. Vlijt en Volharding mag voor de vierde keer meedoen aan het topconcours. (ADVERTENTIES) kilometer per uur naar beneden raast. „Komt zo'n vogel op de grond, dan breek-ie de poten". Natuurlijk Hoe mooi de demonstratie met het nep-nijntje ook is, het blijft jagen. Krijgen Wagenaar en de zijnen daar nooit commentaar op? „Nog nooit meegemaakt", zeggen de valkeniers. „De ma nier waarop gejaagd wordt is zo natuurlijk mogelijk. Er wordt niet geschoten, het gaat hetzelf de als in de vrije natuur. De sterke roofvogel pakt de zwakke vogel of een zwakker konijn. Een sterk dier kan nog ontsnappen, de zwakkeren blijven achter en zijn dus de klos. Daar is al eeuwenlang niets in veranderd". De loer draait rond en de valk pakt in volle vlucht de namaak- prooi. Het kind op de schouders van vader krijgt geen vogeltje aan een touwtje en ook geen bijbehorend nepnijntje. Valkerij is geen kinderspeelgoed. GENEVE maïtres horlogers DEPUIS 1830 Nieuweweg 3 - Sluis - Tel. 01178-61337 DONDERDAGS GESLOTEN Bang alles Eer de valk of havik echt klaar is voor de jacht is er heel wat gebeurd. „Om te beginnen moet de vogel aan alles wennen", legt Wagenaar uit. „Zo'n dier is in principe bang voor alles. Dat betekent dus wennen. En zo lo pen we dus met de vogel op de hand (aan een koord) midden in de stad, zitten we aan een druk- Van een nieuw bankstel kopen tot de wintersport boeken en dat zonder een cent op zak; Wel zo handig en nog een veilig idee ook. U hoeft immers niet meer met van die grote Van onze correspondent Axel - In de nacht van zondag op maandag werden van een aan de Zeestraat te Axel geparkeerde personenauto een koplamp en een buitenspiegel vernield. De eigenaar, een 40-jarige Axelaar, deed hiervan gisteren aangifte bij de politie in zijn woonplaats. De Postbank heeft het maximum bedrag dat u met uw giromaatpas kunt kunt u nu nog makkelijker betalen. bedragen over straat. Plaatsen Dus bij tal van winkels en bedrijven waar u met uw PIN-code kunt betalen, herkent u direct aan het PIN-logo. betalen, verhoogd tot f 5.000,- per dag U voert gewoon uw giromaatpas (mits uw saldo toereikend is natuurlijk). en PIN-code in en de rest gaat vanzelf.

de Stem | 1993 | | pagina 11