Anand op twee fronten succesvol Geluk in liefde, pech in spel Weei Boris Becker heeft met gemengde gevoelens te kampen: ATP spreekt beschuldiging Becker tegen UITSLAGEN standen Wieier Trim DE STEM SPORT sportnieuws KORT ATLETIEK BASKETBAL SCHAATSEN DAMMEN MOTORCROSS TENNIS WIELRENNEN IJSHOCKEY sport PRIJSVRAGEN DE STEM VV Terneuzen 2 pakt zijn eerste puntje Ratjetoe klopt Marine Service MAANDAG 27 DECEMBER 1993 Groningen (anp) - Winnen en consolideren is de beste ma nier om bovenaan te blijven. Viswanathan Anand deed het dit weekeinde bij het PCA- kandidatentoernooi in Gro ningen. Vrijdag greep de snelschakende Indiase grootmeester tegen Joel Benjamin op onnavolgbare wijze de zege. Zondag in de zevende ronde was hij zo verstandig het noodlot niet opnieuw te tarten. Na zestien zetten en anderhalf uur spelen stelde hij remise voor. Alexei Sjirov, zesde op de we reldranglijst - drie plaatsen ach ter zijn opponent - nam het bod onmiddellijk aan, waardoor Anand met 5 1/2 punt uit zeven partijen alleen op kop bleef. „Na drie overwinningen op rij ,kon je op je vingers natellen, dat het niet eeuwig zo zou door gaan," aldus de Indiër, die even als vijf andere collega's op twee paarden wedt. Hij is al zeker van een optreden in de achtste fina les van het FIDE-kandidaten- toernooi van volgende maand in Wijk aan Zee, waar Joesoepov zijn tegenstander is. In Gronin gen is zijn kwalificatie voor de kandidaten-matches van de club, van Kasparov alleen nog een kwestie van volhouden. Zolang Kasparov - of Karpov - zich er niet rechtstreeks mee bemoeien, blijkt dat prima samen te gaan. Anands overwinning op Benja min maakte nogal wat reacties los. In een uiterst gecompliceer de partij stond Anand lange tijd slechter. Deep Blue, 's werelds sterkste schaakcomputer sugge reerde zelfs dat Benjamin gefor ceerd had kunnen winnen. Of dat waar was, weigerde Anand te geloven, maar in elk geval had de Amerikaan op de 35ste zet nog altijd remise in handen. Drie zetten later stond hij ineens verloren. Een kwestie van rela tieve tijdnood. De stelling was zo ingewikkeld dat Benjamin voor de paar zetten die hij nog moest doen voor de tijdcontrole mis schien wel een uur had moeten uittrekken inplaats van de drie minuten die hem nog restten. Groningen. PCA-kwalifïcatietoernooi. Zesde ronde: Kamsky (VSt) - Kramnik (Rus) V2-V2, Beljavski (Oek) - Tiviakov (Rus) V2-V2, Benjamin (VSt) - Anand (Ind) 0-1, Sjirov (Let) - Gulko (VSt) V2-V2, Kaidanov (VSt) - Sokolov (Bos) V2-V2, Adams (Eng) - Rmanisjin (Oek) 1-0, Smirin (Isr) - Nikolic (Bos) V2-V2, Dolmatov (Rus) - Barejev (Rus) V2-V2, Topalov (Bul) - Vyzmanavin (Rus) V2-V2, Yermolinsky (VSt)- Azmaiparas- hvili (Geo) V2-V2, Zuniga (Per) - Kalif- man (Rus) V2-V2, Malanjoek (Oek) - Gurevich (Bel) V2-V2, Lobron (Dui) - Judit Polgar (Hon) 1-0, Hodgson (Eng) - Hübner (Dui) V2-V2, Vaganjan (Arm) - Piket (Ned) 0-1, Yudasin (Isr) - Ehlvest (Est) 1-0, Chernin (Hon) - Akopian (Arm) V2-V2, Ribli (Hon) - Serper (Oez) V2-V2, Ljubojevic (Joe) - Alterman (Isr) 1-0, Hansen (Den) - Illescas (Spa) V2-V2, Kortsjnoi (Zwi) - Toekmakov (Oek) V2-V2, Rozenthalis (Lit) - Zsuzsa Polgar (Hon) 1-0, Oil (Est) - Georgiev (Bul) V2-V2, Roeban (Rus) - Agdestein (Noo) V2-V2, Hjartarson (IJsl) - Van Wely (Ned) V2-V2, Wolff (VSt) - Poloegajevski (Rus) V2-V2, Lutz (Dui) - Nijboer (Ned) 1-0. Zevende ronde: Anand - Sjirov V2-V2, Gulko - Beljavski 1-0, Tiviakov - Kamsky V2-V2, Kramnik - Adams V2-V2, Nikolic - Benjamin V2-V2, Barejev - Yudasin 1-0, Piket - Kaidanov V2-V2, Sokolov - Smirin V2-V2, Vyzmanavin - Dolmatov V2-V2, Khalifman - Lobrob V2-V2, Gurevich - Topalov 0-1, Yer molinsky - Malanjoek V2-V2, Azmaipa- rasjvili - Zuniga 0-1, Serper - Hodgson V2-V2, Hübner - Chernin V2-V2, Roma- nisjin - Ljubojevic 1-0, Akopian - Ribli V2-V2, Judit Polgar - Vaganjan 0-1, Illescas - RozenthalisV2-V2, Ehlvest - Kortsjnoi 1-0, Alterman - Hansen 1-0, Toekmakov - Hjartarson V2-V2, Ag destein - Oil 0-1, Poloegajevski - Roe- ban V2-V2, Zsuzsa Polgar - Wolff 0-1, Van Wely - Lutz (Dui) 1-0, Nijboer (Ned) - Georgiev (Bul) V2-V2. Stand aan kop: 1. Anand öVè, 2. Gulko en Tiviakov 5, 4. Adams, Barejev, Bel javski, Benjamin, Kamsky, Kramnik en Nikolic 41/a, 12. Piket, Dolmatov, Zuniga, Kaidanov, Lobron, Romanisj- in, Smirin, Sokolovm Topalov en Vyz manavin 4, 35. o.a. Van Wely 3, 54. Nijboer IV2. Van onze verslaggever Léon Krijnen Breda - Een 'annus horri- bilis', zo mopperde de Britse koningin-moeder een goed jaar geleden over alle rampspoed die in 1992 tot haar en de haren geko men was. Zoals daar wa ren kijvende en scheidende nakomelingen, belasting problemen, en een flinke fik in een van de vele, door geen geen enkele verzeke ringspolis gedekte konink lijke hutten. De keizer van tennissend Duits land maakte in 1993 in sportief opzicht een vergelijkbaar ramp jaar mee. Desondanks zal Boris Becker, boegbeeld van een ten- nisnatie, met gemengde gevoe lens op de afgelopen twaalf maanden terugkijken. In sportief opzicht een jaar om zo gauw mogelijk te vergeten, maar gelukkig voor hem is er meer. Het lijkt erop dat, waar de tennisser op alle fronten gefaald heeft, de persoon Boris het een en ander gewonnen heeft. Als echtgenoot en aanstaande vader begint hij straks vol goede moed aan een nieuw seizoen. Waarin afgewacht zal moeten worden of de voormalige primus inter de tennissende pares erin zal slagen om nog een keer nummer een van de wereld te zullen worden. Die die positie bijna drie jaar geleden op basis van pure vecht lust en niet via oogstrelend ten nis wist te bereiken. Boris was een tennissende vulkaan, gevoed door een onblusbare binnen brand. Betwijfeld mag worden of rust, geluk en vrede de juiste briketten voor het sluimerende vuur zullen blijken te zijn. Zelf kampt hij op dit moment niet bepaald met die prangende vraag. Net getrouwd met zijn lief Barbara Feltus is er maar een ding wat hem momenteel inte resseert: de komst van de baby. „Ik denk alleen maar baby, ba by, baby", gaf hij een goede maand geleden als verklaring voor de zoveelste zeperd in een droefgeestig najaar. Een herfst, gevolgd door een net zo vruchte loze winter, waarin hij voor het eerst sinds het begin van zijn carrière mistroostig moet con stateren niets belangrijks geoogst te hebben. Geen hoofd prijzen, een enkele troostprijs, en weinig respect van zijn land genoten. Nog maar een jaar geleden ver keerde Boris op het toppunt van zijn kunnen. Maar hij had daar mee tevens, zo zou niet lang daarna blijken, het laatste van zeven zeer vette jaren volge- maakt. In de laatste twee daar van zat hem in sportief opzicht bijna alles mee. Zijn belangrijkste levensdoel, maar dat was voordat 'baby' zijn gemoed beheerste, had hij op 27 januari 1991 bereikt. Op die dag versloeg hij in Melbourne in de finale van de 'Ozzie Open' Ivan Lendl, en mocht hij zich voor de eerste keer in zijn leven nummer een noemen. Daarmee was een eind gekomen aan een veldtocht die in 1985 op de eerste zondag van juli begon nen was. Toen, als 17-jarige 'no- name' won hij in de finale van Wimbledon van Kevin Curren en nam zijn leven de eerste van vele drastische wendingen. De op het centre-court van Flinders Park bereikte mijlpaal zou tevens een keerpunt markeren, maar dat wist Becker op dat moment zelf nog niet. Na de overwinning op Lendl werd hij door een scala van gevoelens bevangen. Eerst was daar de dolle vreugde. Na dat hij in zijn eentje het stadion uitgerend was en zichzelf her vonden had, maakte die plaats voor stille, ingetogen euforie. Een dag later gevolgd door trots. Daarna sloeg de twijfel toe; wie het hoogste bereikbare te pak ken heeft, wat moet die nog meer? Boris Becker, Melbourne, 27 ja- nuri 1991: „Toen ik matchpoint had tegen Lendl, voelde ik me zo vrij als een vogel. Ik wist dat me Boris Becker en Barbara Feltus, sinds begin deze maand de heer en mevrouw Becker. Ponte Vedra (sid) - De beschuldigin gen van Boris Becker over wijdver breide doping in het professionele ten nis slaan nergens op. Dat is de stelling van Mark Miles, directeur van de As sociation of Tennis Professionals (ATP). „Wij zijn van mening dat onze sport inzake doping zuiver is." De Duitse tennisvedette verklaarde vrijdag in een interview met de Frankfurter Alge- meine Zeitung dat menig toptennisser naar stimulerende middelen greep om de stress van zijn sport beter te kunnen doorstaan. „Waarom zou er geen doping zijn in een sport waar zoveel geld in omgaat?" stelde Becker. De ATP controleert reeds jaren op doping, maar is nog nooit met een positief geval naar buiten getreden. Volgens Becker doet de ATP dit niet uit vrees sponsors te verliezen. Dat nog geen enkele speler werd betraft, noemde Becker een lachertje. Hij zei van positieve gevallen te weten. „Geen anabo- lica, wel amfetamine, cocaïne en marin- huana." Mark Miles somde voor 1993 concrete getallen op. De ATP voerde bij negen toernooien 431 dopingcontroles op 231 spelers en speelsters uit. Onder hen bevon den zich 19 spelers uit de top-20. Het merendeel was meermalen aan een test onderworpen, enkelen meer dan drie keer. De ATP had geen enkel positief geval gevonden. De organisatie verklaarde jaar lijks een miljoen gulden aan dopingonder zoek te besteden. niets meer kon gebeuren. Ik had het hoogste bereikt in mijn be roep. Er flitste door me heen dat ik niets meer hoefde te bewijzen. Een innerlijke vrede nam bezit van me. Dat had, hoe vreemd het ook klinkt, met de Golfoorlog te maken. Ik zag duidelijker dan ooit tevoren dat tennis volstrekt onbeduidend is. Het zinkt volle dig in het niet bij de wereldge schiedenis, het is niet meer dan een peuleschil". Ondanks het geknaag van de twijfel zou het hem sportief tot het einde van vorig jaar voor de wind blijven gaan. Tot en met het najaar van 1992 slaagde hij erin om fysiek en mentaal heel te blijven. Met als afsluiting een indrukwekkende krijgstocht die ondermeer via Basel en Paris- Bercy naar de laatste veldslag in de Frankfurter Festhalle voerde. Op de druilerige zondagmiddag van 22 november vierde hij zijn vijfentwintigste verjaardag met een fenomenale overwinning op Jim Courier in de finale van de ATP-Championships. Terwijl de kersverse 'Master' van de tennis wereld de vijfentwintig kaarsjes op de taart uitblies zong de volgepakte Festhalle 'Happy Birthday' voor hem. Diep in zijn hart begon intussen de twijfel opnieuw zachtjes te knauwen. „Ik wist dat ik nooit meer zo goed zou kunnen spelen als op die dag", zou Becker later over die fantastische finale vertellen. „Op het moment dat ik hem won dacht ik dat ze me eigenlijk beter in zouden kunnen vriezen, omdat ik nooit, nooit meer een betere partij zou kunnen spelen als toen". Voorgevoel of niet, Becker heeft dat niveau sinds 22 november 1992 niet meer kunnen bereiken. Zeven weken later verloor hij in de eerste ronde van Melbourne van Anders Jarryd. Een neder laag die, na zeven vette jaren, een on-Beckeriaans jaar inleid de. Zonder noemenswaardige over winningen, met scheidingen van tafel en bed van trainers en managers, maar met een door het huwelijk en het naderende vaderschap bekroonde relatie met zijn Barbara. Gunther Bosch was zijn eerste trainer, en de man die hem ont dekte, waarna Bob Brett, Niki Pilic, Tomas Smid, Gunter Bre- snik en Eric Jelen zouden vol gen. De laatste uit het rijtje werd een paar weken geleden door Boris aan de kant gezet. Al lijkt het er sterk op dat ook Jelen, zelf nooit tot de top doorgedron gen, meer een begeleider en bal- lenraper dan een echte coach was. Toen onlangs bekend gemaakt werd wie de eer te beurt was gevallen om zijn nieuwe leids man te worden, werden er hier en daar een paar wenkbrauwen opgetrokkken: Nick Bolletieri. De 62-jarige Amerikaanse kam pioenenkweker werd dus de ze vende trainer in het kielzog van de drievoudig Wimbledonwin- naar. Bollettieri begeleidde de Duitser begin deze maand in de eerste ronde van de strijd om de Grand Slam Cup. Zonder succes, want Boris deed hetzelfde waar hij het hele jaar al mee bezig was, en dat was derhalve verlie zen. Veel te vertellen had Becker in Munchen niet: „Ik heb het mo menteel eigenlijk veel te druk met andere zaken, tennis wordt pas in februari weer interessant. Nick Bollettieri is een van de meest ervaren tennisexperts. Ik ben ervan overtuigd dat ik met hem de doelen kan halen, die ik mezelf voor 1994 heb gesteld." Ook al is Bolletieri niet de eerste de beste, de opgetrokken wenk brauwen zijn verklaarbaar. Hij, die zichzelf zo graag profileert als de keiharde ex-paratrooper, is beroemd, maar ook berucht. De man uit Florida heet maar een wet te kennen, zijn eigen. „'Ik ben de Michelangelo van het tennis", zei hij ooit. Andre Agas si, Jim Courier en Monica Seles konden dat bevestigen. Vele tientallen anderen, op zijn aca demie gekraakt en bij het grof vuil neergezet, denken daar an ders over. John Patrick McEnroe had het kortste en misschien wel duidelijkste aandeel over de im mer achter een enorme spiege lende zonnebril verborgen Bol lettieri: „Een charlatan..." Bosch, de ontdekker van Becker, toonde zich in Munchen tamelijk sceptisch over het slagen van de samenwerking tussen beide per soonlijkheden: „Boris wil de baas zijn, hij denkt alles over het tennis te weten". Waarbij aange tekend dat de man nauwelijks nog serieus te nemen is. Nadat Becker hem de deur wees be landde hij in een langjarige identiteitscrisis waaruit hij nog steeds niet ontsnapt lijkt te zijn. Bij ieder tennistoernooi is hij op zoek naar beginnende journalis ten die hij in een houdgreep neemt en ze urenlang in het oor blijft fluisteren wat er allemaal mis is met Boris. Hij speelt de meelijwekkende rol van de jeugdtrainer van de ama teurclub die ooit een elf-jarig talent onder zijn hoede had. En die later, als de pupil van toen, die niet eens meer weet hoe hij heet, via ommelandse wegen aan de top beland is, vol frustratie zijn deel van de erkenning tever geefs blijft opeisen. Manager Ion Tiriac werd in 1993 ook aan de deur gezet, maar die beschikt niet over de melancho lieke inslag van Busch. De straatvechter pur-sang stond de zelfde dag weer op de stoep met een breekijzer in de vorm van een horde snelle advocaten. De besnorde Roemeen was aller minst van plan om zijn melkkoe tje zomaar vrij te laten. Ook al had hij hij zijn deel gehad van de opbrengst van de mega-contrac- ten naar behoren ontvangen. Philips, Ford, BASF, Deutsche Bank, Elesse, Seiko, Diadora, Polaroid, Coca Cola, Ebel. Het waren echt niet de groenteboer en de slager van Leimen, die tientallen miljoenen dollars per jaar naar Monte Carlo over maakten om met naam en af beelding van Becker te mogen pronken. Maar zijn advocaten zijn nog. steeds snel, heel snel. Jongens die, overigens net als hun com- panen in dienst van Becker, voor dergelijke zaken honoraria ple gen te berekenen die de jaarbe groting van een gemiddelde ba nanenrepubliek ruimschoots overtreffen. Die van Tiriac heb ben hun geld inmiddels weer meer dan waargemaakt, want het contract van Becker met Ti riac blijkt inmiddels nog steeds geldig. Dat houdt in dat alle sponsorgelden, bestemd voor Becker, op de rekeningen van Tiriac worden overgemaakt. Van de Italiaanse kledingfirma Lotto krijgt de oud-Wimbledonkam- pioen elf miljoen gulden per jaar, van het gokbedrijf Faber 3'/z miljoen gulden per jaar. Tiriac heeft volgens het contract met Becker telkens recht op maximaal dertig procent van het sponsorgeld. Van het prijzengeld mag hij tien procent vasthouden, van opbrengsten uit demonstra tiepartijen vloeit vijftien procent in de zak van Tiriac. Van het kaliber van de advoca ten van Tiriac konden sommige ambtenaren van de gemeente Rotterdam zich overigens nog wel iets herinneren. Voordat hij Becker op sleeptouw nam was Tiriac jarenlang de vaste regel neef van Guillermo Vilas, koning van gravel, stier van pampa's. In 1984, voordat een dergelijke ac tie officieel toegestaan was, eiste Tiriac een paar honderdduizend gulden startgeld toen de organi satie van het toernooi in het Rotterdamse Ahoy' met de han den in het haar zat. Jimmy Con nors had zich te elfder ure afge meld, weg publiekstrekker. Vilas redder in de nood, maar pas, zo zoemde het een paar jaar later, nadat Tiriac het een en ander in de achterzak zou hebben gesto ken. Het kwam tot een heuse hearing, tijdens welke de boys van Tiriac, zo weggelopen uit LA Law, geen spaan heel lieten van de bewijsvoering. Boris houdt zich intussen koest. Nog geen half jaar geleden be weerde hij zijn buik helemaal vol te hebben van zijn vader land. Dat nadat zijn Babs, doch ter van een donkere Amerikaan se soldaat en een blanke Duitse moeder, in zijn vaderland met enige regelmaat racistisch beje gend zou zijn. Het ongenoegen over de in de Heimat heersende mentaliteit blijkt intussen weer wat bijgesteld te zijn. Getuige het feit dat hij het paar de afgelopen maand op de tribune van Bayern Munchen gesigna leerd werd alvorens een Duitse ambtenaar de eer te beurt viel het huwelijk te mogen voltrek ken. Nu maar afwachten of de man die zichzelf zeven jaar lang, ge voed door brandende ambitie en allesoverheersende onrust, tot over de toppen van zijn kunnen heeft weten te jagen, inspiratie kan putten uit rust, geluk en liefde. Voor sommigen een noodzaak, voor anderen niet. Jimmy Con nors kon het, maar die wist als geen ander de tennisser van de man buiten de baan te onder scheiden. Waar hij in zijn per soonlijk leven de veranderingen doormaakte die ieder 'normaal' mens moet doorstaan, bleef hij op de baan met verve de rol van oude vechtjas vervullen. Een ge lukkig en bezadigd vader wist hij zich, eenmaal in het tennis- kloffie, weer op te fokken alsof hij twintig jaar oud en nog steeds woest op de hele wereld was. Totdat uiteindelijk de bot ten zo hard begonnen te kraken dat hij ook van zichzelf opge lucht afscheid mocht nemen. Maar Boris is geen Jimmy, en zeker geen acteur. Becker is een wandelende tegenstelling. De man moet eigenlijk niet herin nerd worden om de keren dat hij Wimbledon ('85, '86 en '89), Flushing Meadows ('89) of de Australian Open ('91) won. Becker moet eigenlijk vooral herinnerd worden omdat hij een van de allerbeste verliezers van het circuit is. Die altijd degene, die hem versloeg met het grootst mogelijke respect bejegend heeft. En dat terwijl hij zo'n een gruwlijke hekel aan verliezen heeft. „Ik vind het vreselijk om te verliezen. De smart die door je heen gaat als je verliest is groter dan de kick van de overwin ning", gaf hij ooit toe. De smar ten van het verliezen heeft hij in de afgelopen twaalf maanden uit den treure leren kennen. Of hij de kick van de overwinning vol gend jaar weer zal mogen sma ken, zal afgewacht moeten wor den. Krabbe vraagt geen gratie Meubrandenburg - De geschorste Duitse atletes Katrin Krabbe Grit Breuer en Manuela Derr zullen bij de internationale atletiekfederatie (IAAF) geen gratieverzoek indienen. Zij zien geen mogelijkheden op die manier weer aan internationale atletiekwedstrijden deel te nemen. „Zoals de IAAF zich opstelt, zie ik daarin geen enkele kans aldus Peter Krabbe, de vader van Katrin. „Daar blijven ze keihard. Van menselijk mededogen is geen sprake." Volgens deze Krabbe blijft er maar één mogelijkheid over: „De gan» naar de burgerrechter, wat anders?" China meldt 24 positieve dopinggevallen Peking - In de Chinese topsport werden dit jaar 24 positieve dopinggevallen gemeld. Dit is eerste kerstdag in Peking bekend- gemaakt door het nieuwsagentschap Xinhua. Onder de betrapte sporters bevonden zich twee bekenden uit de internationale topsport: gewichthefster Xing Fen, winnarest van de eerste gouden medaille bij de Aziatische Spelen van 1990 en kogelstootster Zhou Tianhua, vijfde bij de WK dit seizoen in Stuttgart. De overige 22 genoten geen brede bekendheid. Op de lijst kwamen de namen van China's loopwonders uit de provincie Liaoning, Wang Junxia en Qu Yunxia, niet voor. Beiden ondergingen vorige week verrassingscontroles van de internationale atletiekfederatie. De resultaten van deze testen werden nog niet vrijgegeven. Miljoenencontract voor Aikman Irving - Troy Aikman, quarterback van de Dallas Cowboys, is de best betaalde speler uit de geschiedenis in het American Football. De 27-jarige Aikman tekende een contract voor acht jaar, dat hem vijftig miljoen dollar (90 miljoen gulden) oplevert. Vorig seizoen veroverde Aikman met de Cowboys de Super Bowl, hoofdprijs in de National Football League. Volgens de onthulde details ontvangt Aikman in het eerste jaar van zijn contract 1,75 miljoen dollar. In het laatste contractjaar, 2000, is dat opgelopen tot 7,5 miljoen dollar. Met een gemiddel de jaarwedde van 6,25 miljoen dollar. Seles maakt uiterlijk in maart rentree Sarasota (sid) - Monica Seles denkt uiterlijk maart haar rentree in het tenniscircuit te maken. De voormalige nummer één heeft dan bijna een jaar buitenspel gestaan. In april werd Seles tijdens een toernooi in Hamburg door een onverlaat met een mes in de rug gestoken. In een vraaggesprek met de Amerikaanse krant Sarasota Herald Tribune zegt Seles weer optimistisch te zijn over de toekomst. Ze is naar eigen zeggen na harde arbeid met de befaamde atletiektrainer Bob Kersee sterker en beweeglijker dan ooit. „Dat is vooral aan mijn service te merken. Die is nu nog krachtiger", zegt Seles. Sinds de aanslag is er veel veranderd in haar levensinstelling. „Ik ben tot de conclusie gekomen dat ik in het verleden van weinig dingen echt plezier heb gehad. Ik won toernooien, maar voelde me. desondanks ongelukkig." Seles is vastbesloten daar verandering in te brengen. „Ik wil afstandelijker, cooler worden en de echt belangrijke dingen in het leven meer waarderen. Dat is mijn nieuwe filosofie." Afscheid Lendl nadert New York - Ivan Lendl zal volgend jaar waarschijnlijk stoppen met tennis. Lendl heeft dat gezegd in een vraaggesprek met de New York Times. Sinds 16 augustus maakt de Amerikaan g deel meer uit van de top-tien. „Ik waag een poging, maar de kans bestaat dat 1994 mijn laatste jaar wordt", zei Lendl. Op 33-jarige leeftijd neemt Lendl de negentiende plaats in op de wereldranglijst van de ATP. In 1979 maakte de uit Tsjeehoslowakije afkomstige Lendl zijn entree in de top-tien. Gedurende 270 weken was hij nummer één. In 1993 boekte hij niet meer dan twee titels (München en Tokyo); tegen 33 partij-overwinningen stonden 23 nederlagen. In Melbourne en op Roland Garros werd hij in de eerste ronde uitgeschakeld. „Toch wil ik er nog niet aan dat ik onder doe voor spelers uit de top-tien." Issy-les-Moulineaux (Fra). In ternationale veldloop: 1. Gebre- selassie (Eth) 9 km in 25.14, 2. Ondoro (Ken) 25.36, 3. Rous seau (Bel) 25.53. Vrouwen: 1. Kimayo (Ken) 6,4 km in 20.23, 2. Borisova (Rus) 20.41, 3. Negura (Roe) 20.49. Houilles. Wegwedstrijd. Mannen, 9,6 km: 1. Skah (Mar) 26.29, 2. Abebe (Eti) 26.46, 3. Hissou (Mar) 26.55, 4. Ismael Kirui (Ken) 27.25, 5. Khattabi (Mar) 27.29. Vrouwen, 6,3 km: 1. Kouhail (Mar) 21.08, 2. Kazakova-Gras (Fra) 21.34. Lisse. Vrouwen, internationaal toernooi, eerste dag. Groep A: BV Lisse (Ned) - Techbi Nizhny Novgorod (Rus) 43-40, Galatasaray (Tur) - Nov gorod 79-48, Lisse - Galatasa ray 48-80. Groep B: Nederland - Litouwen 52-50, Texim/Tonego (Ned) - Nederland 67-48, Tonego - Li touwen 80-50. mans (Boxtel) 32 (3+2); 3. Van Lommei (Bel) 26 (5+3); 4. De Jong (Heerde) 26 (2+7); 5. Kete laars (Someren) 24 (4+5); 6. Van Gorp (Reusel) 23 (6+4); 7. Tho- nies (Boekei) 18 (8+6); 8. Linten (Bel) 13 (7+17); 9. Thoussaint (Bel) 12 (11+9); 10. Denk (Dui) 11 (18+8). Dagklassement inters 125 cc: 1. Logt (Olst) 37 (1+2); 2. Super (Ter Apel) 35 (3+1); 3. Mutsaars (Schijndel) 27 (2+6); 4. De Jong (Heerde) 26 (5+3); 5. Corn'e van Oorschot (Liempde) 26 (4+4); 6. Franken (Bosschenhoofd) 21 (6+5); 7. Houben (Bel) 17 (8+7); 8. Botron (Bel) 13 (11+8); 9. Mesotten (Bel) 12 (10+10); 10. Schroens (Bel) 9 (7+ uitgeval len). Kolomna. Russische afstands kampioenschappen: mannen: 500 m: 1. Goloebev 38,65; 1.000 m: 1. Vostroknoetov 1.20,46; 1.500 m: 1. Anoefrienko 2.02,81; 5.000 m: 1. Anoefrienko 7.35,50; 10.000 m: 1. Bitkin 15.56,90. Vrouwen: 500 m: 1. Bojarkina 42.38; 1.000 m: 1. Fedotkina 1.28,60; 1.500 m: 1. Polozkova 2.20,48; 3.000 m: 1. Vasjliajeva 4.54,49; 5.000 m: 1. Vyssokova 8.20,08. Amstelveen, WK junioren: vijf de ronde: Kemperman (Ned) - Gregorjev (Rus) 0-2, Hage (Ned) - Friedman (Oek) 1-1, Glijaho- vski (Mol) - Aleksejev (Let) 1-1, Bubbi (Ita) - Roemansjev (Rus) 1-1, Mamet (Pol) - Battulga (Mon) 0-2, Mardosa (Lit) - Cor- dier (Fra) 0-2, Zwart (Ned) - Zvenigorodski (Isr) 2-0, Ver- cruysse (Bel) - Crucius (Dui) 1-1. Stand aan kop: 1. Gregorjev 8 punten, 2. Hage en Friedman 7, 4. Kemperman, Cordier, Battul- ga en Zwart 6. Internationale Kerstcross Val- kenswaard. Dagklassement inters 250/500 cc: 1. Hulsen (Son) 40 pnt. (1+1 in de manches); 2. Koenen (Deesd) 26 (3+5); 3. Scevenels (Bel) 22 (7+4); 4. Van Doorn (Boekei) 20 (11+3); 5. Geukens (Bel) 20 (5+7); 6. Jan van Oor schot (Liempde) 18 (6+8); 7. Dirkx (Bel) 17 (uitgevallen 2); 8. Barth (Doetinchem) 17 (2 uitgevallen); 9. Smets (Bel) 16 (10+6); 10. Stefan van Asten (Bel) 13 (9+10). Dagklassement superklasse 250/500 cc: 1. Vorstenboscb (Empel) 40 pnt. (1+1); 2. Vro- Miami Beach (VSt). Orange Bowl, cadetten. meisjes, kwartfinales: Halsell (VSt/5) - Basting (Ned) 6-2 1-6 6-2. Dortmund. 57ste Kerstprijs der stayers: 1. Veggerby (Den) 4" km in 37.06, 2. Keiler (Dui) op 40 m, 3. Rellensmann (Dui) 55, 4. Podlesch (Dui) 170, 5. Fanelli (Ita) 180, 6. Königshofer (Oos) 720. Omnium der Azen: 1. Duitsland (Aldag, Zabel, Fiedler en Po- korny) 37 punten, 2. Buiten landse selectie (De Wilde/Bel, Rousseau/Fra, Risi/Zwi en Chiapa/Ita) 31. Düsseldorf. Europacup, finale, eerste dag: groep 1: TPS Turku (Fin) - HC Milan (Ita) 6-4 (1-2 4-0 1-2), Düsseldorfer EG (Dui) - Dynamo Minsk (WRu) 1-2 (0-1 1-0 0-1). Groep 2: Dynamo Moskou (Rus) - Sparta Prag (Tsj) 8-3 (4-1 1-1 3-1), Malmö IF (Zwe) - Brynas Gavle IF (Zwe) 5-4 (0-1 1-1 4-2). LOTTO: 1-4-13-21-22-29. Reservegetal: 12. CIJFERSPEL: 6 3 59 62. BELGISCHE LOTTO: 9-12-15-17-26-30. Reservegetal: 36. Jokernummer: 7433220. DUITSE LOTTO: 18-22-29-32-34-44. Reservegetal: 38. Supergetal: 3. SPIEL'77:1738383. SUPER 6:444254 -Van onze tennismedewerker Goes - Het zowel kwalitatief als kwantitatief sterk bezette Micro-Electro-tennistoernooi in Schelde International te Goes is inmiddels in volle j gang. Zo speelden zich ook al z de eerste schermutselingen in de B-categorie af. In de B2-klasse bij de vrouwen Van onze wielermedewerker Philippine - De stichting inmiddels samen met de wiek voor het seizoen 1994 samer staan voor 1994 meer dan 20 ti drie evenementen die samen Zeeuws-Vlaanderen zullen w werd besloten dat de renne ingedeeld in één categorie trin om aan het eind van het seizoe A-trimmers en recreanten/vet< ners die de leeftijd hebben ben de categorie toerders worden o „In de Omloop van Zeeuws- er Vlaanderen hanteren we het di oude systeem, te weten een inde- k« ling van A-trimmers, recreanten/ K veteranen en toerders. Datzelfde S1 geldt waarschijnlijk voor kam- ni pioenschappen in Hengstdijk per K ploeg en het open nationaal C kampioenschap," aldus nieuw- L bakken voorzitter Michel den go Dunnen. al In het nieuwe jaar willen de pl wielervereniging Zeeuws-Vlaan- ja deren en de trimbond twee ge nieuwtjes lanceren. Allereerst te een individueel kampioenschap co tijdrijden om het open kam- H pioenschap van Zeeuws-Vlaan- st deren met start en finish aan het w( Schelpenhoekje nabij Othene en D op zaterdag 1 oktober een wed- b« strijd waaraan alle renners mo- pi gen deelnemen. Dat houdt in dat st. zowel KNWU-renners als trim- O' bond-renners met elkaar de ke strijd zullen aanbinden. Er rij wordt nog gezocht naar een co mité dat deze wedstrijd wil or- Hi ganiseren. Sluiskil lijkt een ge- W schikte kandidaat wegens het af tw te zetten parkoers. Natuurlijk Z< staat ook de koppeltijdrit weer mi op het drukke programma. de Hoeveel C-amateurwedstrijden w< tei Van onze sportmedewerker Terneuzen - In de zaalvoetbal competitie van het rayon Ter neuzen deeden zich enkele ver rassingen voor. Zo pakte hekke- sluiter W Terneuzen 2 in de vierde klasse zijn eerste punt door met 4-4 gelijk te spelen tegen het sterker geachte Maas 2. Zeker zo opvallend was de ruime 7-3-winst van het zwakke Beldo'79 tegen W Crunehtime in de derde klasse. UITSLAGEN berde klasse: Beldo'79-W Cruneh time 7-3, Ron's Fashion-W Dow 3 '-6, Qutiiity-Sporting'88 3 6-7, ABN- AMRO-W Dow 2 4-7, Smit-Witte/ Boussen/De Bruin 2-2. Vierde klasse: W Terneuzen 2-Maas 2 4-4, W De Zwaantjes 4-W Dow 4 0-3, Atoom Boys-Instuif 4-3, Planten- markt-Gemeente 2 2-6, Sporting'88 4-Maas 2 4-4, W De Zwaantjes 4-In- stuif (Instuif niet opgekomen). STANDEN Derde klasse: Ron's Fashion 10-18, Qutility 10-14, W Dow 2 10-13, W Crunehtime 10-12, Witte/Boussen/De Bruin 10-11, Sporting'88 3 10-10, ABN-AMRO 10-9, Beldo'79 10-5, W Dow 3 10-4, Smit 10-4. Vierde klasse: W Dow 4 9-16, Spor- hng'88 4 10-15, Melk Bier 9-14, Maas 2 10-13, Gemeente 2 9-10, In stuif 9-9, Piantenmarkt 9-5, Atoom Boys 9-5, W De Zwaantjes 4 9-4, W Terneuzen 2 9-1. Van onze sportmedewerker Axel - Marine Service heeft de eerste nederlaag te pak ken. Na tien duels ongeslagen te zijn gebleven, slaagde Rat jetoe er in deze ploeg met 7-5 te verslaan. Grote man in dit duel was Jaap Klein, die zes van de winnende goals maakte. Zijn teamgenoot Konny van de Velde maakte de zeven vol. Voor Marine Service ®ehoten Jan Wieland, Robin Wolfert, Leo Visser en Mike van jtossum (2x) raak. Hekkesluiter disco Love won eveneens. Dit en koste van Alouette, dat met -1 werd verslagen door treffers an Edwin Hendriks (4x) en Ru- 1 de Bakker. Danny de Vos scoorde tegen. A?ai Engelhard-Chalet 5-0, 3-7 t"4' IZV 2-V-Deco Pr ,1} Alten-Broomchemie 5-2, ton r S/HuVm"IZV 2 H-3. Benet- Smlt ,eente 2-4, Disco Love 2-De Stand'v6L5' Dax-Steelant 5-1. 12 an X eco 11-22, Primus/Pluym ton ,fme Service 11-19, Benet- ll-i» ïi Cravin 11-18, Ratjetoe 10 11' i?co Love 2 9-12, Gemeente 13 li Engelhard 12-11, Azalea Broom lZV 2 n"9' Chalet H-9. Alten i,61?10 n"8' Da* 12-6, Van Eov"in o A}ouette 13-4, Disco e h-3, Steelant 11-2.

de Stem | 1993 | | pagina 8