99Sj w Vorm Van der Poel groeit Advocaat niet bang voor oefenduel tegen Marokko Mysterieus virus teistert Thomas Bos ING en Zonen DE STEM Manchester United ontsnapt aan nederlaag Pontoni in Diegem voor de vierde achtereenvolgende keer superieur Kans op herstel Monique Velzeboer 'uitermate gering' centrum en zonen tartikelen MEENTE MTENISSE KENDMAKING 'armte-, geluidwerend leverbaar loren en Zn. Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout B Roberto Baggio ook Europees voetballer van het jaar Schaatsseizoen voor Hagenaar meer dan waarschijnlijk voorbij ~n m m ssen structuur. Om- ■ofiel. Leverbaar in 6 •mpleet met alle INTERIEUR WAARBORG e Brugman Keukens rden geleverd vol- s de garantfevoor- rden van Interieur borg. n extra zekerheid op koop toe. dig vanaf 31 december. TUINCENTRUM 501 PZ Oostburg 70 - 2279 ers van Hontenisse; a Gewestelijke Raad voor wschap d.d. 9 november 3cht om voor het tijdvak t/m zaterdag 22 januari n de daarin vallende zon- anuari 1994, een uitvlieg- vaardigen, om tegen ver- if te kunnen optreden in e winterperiode; artikel 2.4.23 van de Alge- er gemeente Hontenisse; jdvak van zaterdag 8' ja- luari 1994, met uitzonde- e zondagen te weten 9 en of verzorgers van duiven en vliegen. iber 1993. Iers van Hontenisse, xirgemeester, A.M. Steenkamp. secretaris, M. van Kuppeveld datie B. V ieweg 10 - 4715 RM Rucphe" 1-3153 - Fax: 01654-^510 Sport MAANDAG 27 DECEMBER 1993 DEEL Van onze sportredactie Breda - Manchester United is zondag aan de tweede neder laag van het seizoen ont snapt. De ranglijstaanvoerder van de Premier League maakte in de thuiswedstrijd tegen Blackburn Rovers pas twee minuten voor tijd gelijk. Voor 44.511 toeschouwers redde Paul Ince de Mancu nians, 1-1. ENGELAND Manchester United heeft na 22 wedstrijden een voorsprong van dertien punten op Leeds United. Blackburn, dat nog een wed strijd meer te goed heeft, is der de op veertien punten. United was dicht bij de eerste competitienederiaag op Old Trafford in veertien maanden. Na een kwartier was Blackburn door Kevin Gallacher op voor sprong gekomen. Het offensief dat de thuisclub vervolgens ont ketende, had op het nippertje succes. Doelman Bruce Grobbelaar be hoedde FC Liverpool op Boxing Day voor een nederlaag bij Shef field United. De glansrol van Grobbelaar voorkwam treffers, het dit seizoen uiterst matige Liverpool scoorde overigens evenmin. FC Wimbledon boog met 1-2 voor Conventry City. Uitslagen: Manchester United - Blackburn Rovers 1-1, Sheffield United - Liverpool 0-0, Wimbledon - Coventry City 1-2. Stand aan kop:, Manchester U. 22-53, Leeds 22-40, Blackburn 21-39, Newcastle 21-36, Arsenal 21-34, Liverpool 21-32, Norwich 19-31. PORTUGAL Portugal. Bekertoernooi, vijfde ron de: Belenenses - Sanjoanense 2-0, Famalicao - Lusitano Evora 1-0, Baira Mar - Lusitania Lourosa 0-1, Sporting - Braga 2-1, Tirsense - Boavista 1-0, Uniao - Benfica 1-5 n.v., Vitoria Setubal - Infesta 4-0, Vieira - Salgueiros 0-3, Guimaraes - FC Porto 1-2, Maritimo - Espinho 0-1, Estrela Amadora - Operario 3-1. Soestduinen/Diegem - Met het naderen van de grote kampioenschappen veldrijden groeit de vorm van Adri van der Poel. De Brabander reed met Kerstmis twee wedstrijden. Zaterdag eindigde hij als tweede in het Belgische plaatsje Rykevorsel, zondag zegevierde hij in de Kerstcross van Soestduinen. Adri Kools werd tweede. Van der Poel liet de zevende veldrit in de reeks voor de Super Prestige-trofee aan zich voorbij gaan. In Diegem was de Italiaan Daniele Pontoni voor de vierde achtereenvolgende keer superi eur. Hij won voor de Zwitser Thomas Frischknecht. De Belg Mare Janssens behield de leiding in het klassement. Richard Groe- nendaal was op de zevende plaats de beste Nederlander. De volgende Super Prestige-wed- strijd is op 15 januari in Zillebe- ke, na de nationale kampioen schappen. In Nederland wordt op de golfbaan van Sint Êchielsgestel gereden. Van der Poel is daar favoriet. Pontoni zou met straatlengte vooraan hebben gestaan als hij in de eerste twee wedstrijden van de SP-trofee punten had behaald. Daarna boekte hij over winningen in Zarautz, Milaan, Ovenjse en Diegem. Pontoni heerste zoals hij wilde. Halfweg schudde hij Frischknecht, zijn laatste belager af, en reed alleen op de finish af. Ondanks zijn superioriteit was Pontoni niet de meeste bespro ken wielrenner. De discussies gingen over Frischknecht, num mer twee, verwikkeld in een do- pingaffaire. Frischknecht, ook een grootheid op de Olympische mountain-bike, kwam niet opda gen voor de dopingcontrole in Zarautz. Diegem was waar schijnlijk zijn laatste wedstrijd voor zijn schorsing ingaat. De Tsjech Radomir Simunek, meervoudig oud-wereldkampi oen, verscheen niet aan de start in Diegem. Zaterdag in Rykevor sel was hij nog achtste gewor den. Naar verluidt dient hij zijn achttien maanden gevangenis straf uit te zitten. Simunek werd schuldig gevonden aan het ver oorzaken van een verkeersonge val met drie doden. De Tsjechi sche president Vaclav Havel ging aanvankelijk in op een gratie verzoek voor de sportman, maar heeft dit op last van de regering weer ingetrokken. UITSLAGEN Soestduinen, internationale veldrit: 1. Van der Poel (Kapellen) 1.00.32, 2. Kools (Baarle-Hertog) 0.08, 3. Van Dijk (Bel) 0.30, 4. Gerritsen (Hooglanderveen) 0.38, 5. Van Do- nink (Bel) 0.58, 6. Van Bakel (Deurne) 1.05, 7. Vervat (Bel) 1.12, 8. Poelvoorde (Bel), 9. Pouwels (Bel), 10. Brentjens (Valkenswaard) 2.42. Beusel, nationale veldrit: 1. Ophey (Erp), 2. Van de Broek (Veghel), 3. Vereecken (Hulst), 4. Van Est (Til burg), 5. De Groot (Zevenhoven). Rykevorsel (Bel), int. veldrit: 1. Herygers (Bel), 2. Van der Poel (Ned) op 0.30, 3. Baars (Ned), 4. De Van der Poel op weg naar de overwinning in Soestduinen. Bie (Bel), 5. Van Donink (Bel), 8. Simunek (Tsj), 22. Hoffman (Ned). Diegem (Bel), zevende veldrit Super Prestige: 1. Pontoni (Ita) 58.58, 2. Frischknecht (Zwi) 0.42, 3. Wabel (Zwi) 0.54, 4. Janssens (Bel) 1.11, 5. Van den Abeele (Bel) 1.16, 6. Ver- vecken (Bel) 1.22, 7. Richard Groe- nendaal (Ned), 8. Van Santvliet (Bel), 9. Baars (Ned) 1.38, 10. Camr- da (Tsj) 1.56, 13. De Vos 2.30, 26. Hendriks 6.10, Boezewinkel afge stapt. Stand: 1. Janssens 86 punten, 2. Pontoni 74, 3. Frischknecht, Van FOO ANP den Abeele, Fort (Tsj) allen 55, 6. Richard Groenendaal 39, 7. De Vos 37, 11. Van der Poel 34, 16. Baars 23, 28. Van Bakel 6, 36. Brentjens 2, 38. Gerritsen, Kools 1. Zeist (anp) - Bondscoach Dick Advocaat is niet bang dat hij door een oefenduel tegen Marokko te spelen alle troefkaarten tegen deze groepstegenstander bij het WK al op tafel legt. De wedstrijd, die al voor de loting in Las Vegas was vastge steld voor 16 februari, gaat wat de KNVB betreft dan ook ge woon door. Op 19 januari wordt in Noord-Afrika gespeeld tegen Tunesië. Het trainingsprogramma van Oranje werd donderdag uitge breid met een uit- en een thuis wedstrijd tegen Schotland. De eerste confrontatie is op 23 maart in Glasgow. De Schotten bomen in mei (6, 7 of 28) een tegenbezoek brengen. Op 20 april fungeert WK-deelne- mer Ierland in Nederland als tegenstander. Het oefenduel op 12 juni in en tegen Canada gaat ook definitief door. Eind mei, begin juni is ook nog ruimte om de vorm te peilen. Een opponent is nog niet bekend. Zwitserland beeft nog steeds belangstelling. jtoberto Baggio is Marco van Basten ook opgevolgd als Euro- Pees voetballer van het jaar. Eind vorige week werd de Itali aan in" Las Vegas al tot beste speler van de wereld in 1993 ^'geroepen, ook als opvolger van de langdurig met een enkel blessure kampende Van Basten, 'olgens de sinds 1956 jaarlijkse verkiezing van het blad France tootball kreeg Baggio (Juventus) 7 Punten. Dennis Bergkamp van Internazionale werd tweede met 83 punten, voor de voor Manchester United spelende fransman Eric Cantona (34). n .ran8'Üst ziet er als volgt uit: 1. 0 Bagg'° (Ita/Juventus) 142 7i™ i"' 2' Bergkamp (Ned/Interna- 6'nited) 343 Cantona (Fra/Manch. Hist°rje Europees voetballer van het Sm a6: Matthews (Eng), 1957: Di 19vT°JSpa)' 1958: KoPa (Fra), (Sn-i Stefan0, I960: Suarez ^Pa), 1961: Sivori (Ita), 1962: Masopust (Tsj). 1963: Jasjin (Sov), (Port' uioW 1965: Eusebio jog,.' ,1966: Bobby Charlton (Eng), Albert (Hon), 1968: Best (NIe), Roberto Baggio. 1969: Rivera (Ita), 1976: Muller (Dui), 1971: Cruijff (Ned), 1972: Beckenbauer (Dui), 1973 en 1974: Cruijff, 1975: Blosjin (Sov), 1976: Beckenbauer, 1977: Simonsen (Den), 1978 en 1979: Keegan (Eng), 1980 en 1981: Rummenigge (Dui), 1982: Ros si (Ita), 1983, 1984 en 1985: Platini (Fra), 1986: Belanov (Sov), 1987: GulHt (Ned), 1988 en 1989: Van Basten (Ned), 1990: Matthaus (Dui), 1991: Papin (Fra), 1992: Van Basten, 1993: Roberto Baggio (Ita). Romario Romario is in Brazilië tot voet baller van het jaar uitgeroepen. Dit gebeurde door de krant 'Estado de Sao Paulo' na een enquête onder 288 journalisten. Romario speelde de eerste helft van het jaar bij PSV, de tweede bij FC Barcelona. De club Sao Paulo, winnaar van de Zuidamerikaanse èn de we- FOTO ANP reldbeker, werd uiteraard uitge roepen tot club en Tele Santana tot beste trainer van het jaar. Als grootste belofte werd de 17-jari- ge Ronaldo, spits van Belo Hori- zonte, gezien. Pelé Pelé keert in het nieuwe jaar waarschijnlijk terug naar zijn oude club Santos. De 53-jarige Braziliaan, drie keer wereld kampioen en algemeen erkend als beste voetballer aller tijden, krijgt de positie van manager. Hij moet sponsors binnenhalen. Zijn contract gaat in als Miguel Kodje Neto op 7 januari gekozen wordt als voorzitter. Pele voet balde van '56 tot '74 bij Santos. Beckenbauer Duitsland is komende zomer in de Verenigde Staten favoriet voor de wereldtitel. Dit is de mening van Franz Beckenbauer, oud-aanvoerder en oud-bonds- coach van 'Die Mannschaft'. „Duitsland behoort altijd tot de kanshebbers. Dat is een automa tisme", zei Beckenbauer in een interview met „Welt am Sonn- tag". „Maar dit keer is Duitsland top-favoriet. Alle grote voetbal landen zijn op dit moment een beetje ziek, behalve Duitsland. Italië heeft problemen, Neder land is met de grootste moeite door de kwalificatie gekomen. Zelfs Brazilië had de grootste moeite de eindronde te bereiken, Argentinië moest zelfs in de wachtkamer gaan zitten. Aan de overwinning van Argentinië op Duitsland onlangs in Miami hecht ik niet veel waarde." Er was nog een andere reden dat Duitsland over een half jaar de wereldtitel behoudt. „De Duiters kennen geen zwakke punten en bij grote toernooien brengen ze altijd iets meer." Fashanu De Engelse Football Association zal John Fashanu, speler van Wimbledon, niet in staat van beschuldiging stellen. Fashanu raakte 24 november tijdens een wedstrijd tegen Tottenham Hot spur tegenstander en aanvoerder Gary Mabbutt zo hard met een elleboog dat deze een gebroken jukbeen en een gebroken oogkas opliep. Het scheelde weinig of Mabbutt zou aan het rechter oog blind zijn geworden. De artsen moesten een metalen plaat in de oogkas aanbrengen. Een speciale commissie van on derzoek kwam vrijdag tot de conclusie dat Fashanu zich niet wegens wangedrag hoeft te ver antwoorden. Een dag eerder be keken de leden van de commissie gedurende vier en een half uur videofilms, die beide clubs had den ingeleverd. Bij het daarna volgende verhoor zaten de be trokken spelers naast elkaar. „Het was zakelijk en eerlijk", zei Mabbutt, voorzien van een don kere bril. Hij liet zich niet uit over plannen om Fashanu juri disch te laten vervolgen.WK VOETBAL Sadirin De bekendste Russische voetbal lers hebben zich opnieuw uitge sproken tegen bondstrainer Pa vel Sadirin. „Als Sadirin niet wordt ontslagen, is het onmoge lijk dat wij ons op de juiste wijze op het wk voorbereiden", ver klaarde aanvoerder Igor Sjali- mov. Bij een persconferentie, waaraan naast de voor Inter uitkomende Sjalimov ook zes van zijn land genoten deelnamen, werden de trainingsopdrachten van Sadirin betiteld als „methoden uit het stenen tijdperk." De zeven Russische internatio nals eisten dat inplaats van Sa dirin de vroegere bondscoach van de Sovjet Unie Anatoli Bis- jovets de ploeg zal voorbereiden op de eindronde om het WK van deze zomer in Amerika. Rusland treedt in de voorronde groep B aan tegen Brazilië, Kameroen en Zweden. Vitesse De trip van Vitesse naar Kame roen gaat volgende week niet door. Toulouse (anp) - Monique Velzeboer is vier dagen na haar val tijdens een trainingskamp in Font-Romeu volledig verlamd aan beide benen. Bij haar val heeft de 24-jarige shorttrackster een cervicale dwarslaesie opgelopen. Naast de verlamming van de benen is er sprake van beperkte verlamming van de armen. Volgens KNSB-arts Frans Noliet is de kans op herstel „uitermate gering". De kans dat Velzeboer ooit nog zal schaatsen is vrijwel uitgesloten. De Nederlandse shorttrackkampioene is de operatie in de universiteitskli niek in Toulouse goed doorge komen. In haar toestand heb ben zich geen belangrijke wij zigingen voorgedaan. De cer vicale dwarlaesie houdt in haar geval in dat het rugge- merg ter hoogte van de zesde halswervel ernstig is bescha digd. De rijdster is bij kennis; ze wordt kunstmatig bea demd. Velzeboer heeft gezelschap van haar moeder, die na het ongeluk naar Zuid-Frankrijk reisde, alsmede haar broers Mark en Alexander, haar vriend, Wilf O'Reilly en Nol- let. Haar zus Simone is op haar wintersportadres bereikt en zal zich bij de rest van de familie voegen. Het is de bedoeling dat Velze boer op 2 januari terugkeert naar Nederland. De schaats ster zal dan „gestabiliseerd" moeten worden vervoerd. Aanvankelijk zou ze zeker twee weken niet mogen wor den vervoerd. Noliet, die dins dag naar Nederland terug keert, specialiseert zich in het AMC in revalidatie. Zijn colle ga Frank Nusse: „Monique heeft een zo goed mogelijke begeleiding." Tijdens de trainingsstage had Velzeboer vlak voor Kerst bij een val de zesde halswervel gebroken. Per helikopter werd ze met verlammingsverschijn selen naar Toulouse overge bracht en daar geopereerd. De baan in Font-Romeu, waar Velzeboer al eerder dit jaar een hoogtestage afwerkte, heeft de beschikking over de baanbeveiliging, die twee jaar geleden tijdens de Olympische Spelen in Albertville werd ge bruikt. De beveiliging was tij dens de training aangebracht, Velzeboer is met haar hoofd naar voren tegen de boarding geknald. Met haar broers en haar vriend had Monique Velzeboer op eigen kosten het trainings kamp belegd. De Velzeboers achten de mogelijkheden die de KNSB voor de short trackers schept onvoldoende. Monique, die zich al geplaatst had voor de Olympische Win terspelen, was dit seizoen al eerder op hoogtestage in de Franse Pyreneëen. Ook werd de afgelopen zomer getraind in Calgary. Via de schaats bond en NSFNOC heeft de kernploeg stages gehad in Lil- lehammer en Bormio (Ita). Bondscoach Gijs Rijneveld ging er onmiddellijk vanuit dat Velzeboer over twee maanden niet zal deelnemen aan de Winterspelen. Dat be tekent dat Rijneveld het in Hamar zonder zijn beste rijd ster zal moeten doen. Zowel voor de individuele wedstrijd als voor de aflossingsploeg was Velzeboer de Nederlandse nummer één. De kernploeg van Rijneveld telt vier andere vrouwen, die nu de koppelkoers voor hun rekening moeten nemen: Pris- cilla Ernst, Penelope Di Lella, Anke Jannie Landman en de geblesseerde Esmeralda Os sendrijver. „Over de gevolgen heb ik nog niet nagedacht", verklaarde Rijneveld. „Dat is ondergeschikt als er zulke ernstige zaken aan de orde zijn." Tijdens een voorolympi- sche wedstrijd had de aflos singsploeg vormbehoud ge toond door in een sterk deel nemersveld als vijfde te eindi gen. De aflossingsploeg bij de mannen heeft zich niet voor de Spelen geplaatst. De afgelopen drie jaar werd Velzeboer Nederlands kam pioene, al tien jaar maakte ze deel uit van de nationale elite. Op zestienjarige leeftijd debu teerde ze bij het WK in Cha- monix (1986). Ze werd daar twaalfde. Haar beste interna tionale prestaties boekte de boerendochter uit Oud-Ade in 1988. Tijdens het Olympisch demonstratietoernooi in Cal gary won ze de 500 meter en op "het WK in St. Louis werd ze vierde. Vier jaar later was er tijdens het WK in Denver een vijfde plaats. In Albertvil le, waar het shorttrack een officiële Olympische status had verworven, eindigde ze op de 500 meter als vierde. Velzeboer, studente psycholo gie, is de strijdlustigste van de Zuidhollandse shorttrackfa milie, die in feite uit vijf leden bestaat. Afgezien van de vier kinderen Velzeboer is er de Brit O'Reilly, in 1991 wereld kampioen. „De tactische foef jes heb ik van hem", heeft Mark eens gezegd. „In scherpe' bochten op de been blijven, dat moet je zelf leren." Mark maakt ook deel uit van de nationale selectie van Rijne veld, terwijl de jongste zoon Velzeboer, Alexander, als een groot talent geldt. Monique's oudere zus Simone liep tijdens de Olympische Spelen van 1988 ook nekletsel op bij een val. Ze verbleef wekenlang in een ziekenhuis in Calgary, zou later geheel herstellen. In Albertville, waar het melkveehoudersgezin met drie leden present was, sloot ze haar loopbaan af. „Moni que en Alexander zijn feller", zei Simone destijds. „Monique neemt risico's." Van onze verslaggever Rob van Deursen Den Haag/Loosdrecht - Voor Thomas Bos is het schaatssei zoen op het moment dat het morgen en woensdag eigen lijk in Heerenveen pas echt begint met de Nederlandse afstandskampioenschappen al voorbij. De 25-jarige Ha genaar kampt met een myste rieus virus, dat het hem li chamelijk onmogelijk maakt om 'diep' te gaan. Bos werd dan ook door kernploegcoach Ab Krook voor het NK terug getrokken. Dat betekent haast automatisch dat het seizoen voor Bos niet meer te redden valt. Immers, tijdens het nationale onderonsje per onderdeel worden de start bewijzen voor het Europees kampioenschap in Hamar van 7 tot en met 9 januari volgend jaar 'verdeeld'. Daarnaast beschouwt chef de mission namens het NOC*NSF Ard Schenk voor de Olympische Winterspelen van februari dit NK als een van de laatste selectie-mogelijkheden voor diezelfde Spelen. Thomas Bos: 'Ik ben voor het ongeluk geboren...'. FOTO DE STEM/DICK DE BOER Krook zat gisteren met het 'ge val Bos' behoorlijk in zijn maag. „Het is heel triest voor die jon gen, want er komen niet zoveel mogelijkheden meer om je te plaatsen voor de Winterspelen," aldus Krook, die aangaf dat zijn pupil al sinds augustus van dit jaar, toen hij getroffen werd door een longontsteking, suk kelt. „Bij de World Cup-wed strijden in Berlijn eind novem ber heeft hij nog gereden. Niet goed, maar toch. Sindsdien ging het nog verder berg-afwaarts met hem. In Hamar een week later begon hij te klagen over pijn in zijn onderrug. Toen ben ik 's ochtends heel vroeg met hem naar een plaatselijke arts gegaan, die een ruis in zijn lon gen hoorde. Daarop hebben we Bos onmiddellijk naar huis ge stuurd voor nader onderzoek." In woonplaats Den Haag meldde Bos zich in het ziekenhuis, waar hij bij wijze van spreken 'bin nenstebuiten' werd gekeerd. De oorzaak van de pijn kon echter niet met zekerheid worden vast gesteld. Krook: „De specialisten weten nu wel dat de zuurstof, die Bos via zijn ademhaling bin nenkrijgt, maar gedeeltelijk door zijn bloed wordt opgenomen. Voor een gewoon mens, die zich niet al te veel inspant, meestal geen probleem, maar een sport man kan zoiets natuurlijk hele maal niet gebruiken. Volgens de doktoren kampt Bos met een geheimzinnig virus, dat ze on danks 14 dagen vol onderzoeken, nog steeds niet hebben kunnen traceren. Daarom ook heb ik hem teruggetrokken voor het NK. Hij moet eerst helemaal in orde zijn, wil hij zijn schaatsen aan mogen trekken." Thomas Bos reageerde gisteren behoorlijk emotioneel op het ge geven dat zijn seizoen in feite als over en uit kan worden be schouwd. Ook al omdat hij de afgelopen drie weken bijna niet aan trainen toe kwam. „Ik ben kennelijk voor het ongeluk gebo ren," stamelde Bos. „Olympische Spelen brengen mij in ieder ge val geen geluk. Voor Albertville in '92 kreeg ik als enige tijdens het trainingskamp in Davos zware griep. Ik reed in Albertvil le de tien kilometer nog wel, maar achteraf bezien was het beter geweest om dat niet te doen. En voor Hamar zit ik waarschijnlijk zelfs thuis. Ver schrikkelijk." Bos hoopt er op dat de Begelei- dings Commissie Kernploegen van de KNSB voor hem bij het NOC*NSF een uitzonderingspo sitie wil bepleiten. Coach Ab Krook zal daartoe namens hem in Heerenveen bij het NK af standen actie ondernemen.

de Stem | 1993 | | pagina 7