Israël biedt PLO groter Jericho Let op Zeker zestig doden door slecht weer in Zuidoost-Azië Kritiek op Mao bij viering geboortedag Helft van zetels Russisch parlement verdeeld Let op! Superstunt Leendert v.d. Born Concessie aan vooravond onderhandelingen over beperkt Palestijns zelfbestuur Italië hangt weer kabinetscrisis boven het hoofd H. Peemen bv Autobedrijf Baby Kleuter Winkelvoorraden Auto's 50 tot 7000 Nissan 3+9 mnd Bovagi garantie 3 maanden garantie div. Top occasions Occasioncentrum Camperverhuur APK keuringen Autoleasing ANWB gekeurd i.o bedrijfsauto's pE STEM BUITENLAND A5 Schennis graf Mariene Dietrich Aanslag na ruzie ministers Georgië 4Zjrinovski wilde naar Israël' BUITENLAND KORT faillissements- partijen, alle gen contante vele partijen te geboden. 01672 CAMPINGBEDJE 55xl1 cm met matrasje, j n „1 25,-. 01652-14256. 'y 5 lUi'ooomanro uen branches betaling Voor sloop-loop en schadeauto's 076-141275 bgg. 812730 ANWB-gekeurd Daihatsu Char. TX 1.3 1 Nissan Micra Nissan Micra 3-drs. Niss. Sunny autom. '91.' Nissan Sunny 3-drs '86-' Niss. Sunny Coupé '87-' Niss. Bluebird 4-drs. '87-! Nissan BI.bird '87t/m'! Nissan 200 SX Turbo Niss. Primera 4-drs. '90-'! Niss. Primera 2.0 aut. Ford Escort Van Fiat Uno selecta aut. BMW 316 4-drs. Citroën BX 14 Ford Sierra 2.0 4-drs. Ford Sierra 1.6 3-drs. F. Escort 1.6 CLX 3-d Lada Samara 1.5 Ford Orion 1.6 1 Opel Corsa 1.2 3-drs. Opel Kadett 4-drs. '88-' Opel Vectra 1.6 4-drs. Peugeot 205 3-drs Peugeot 405 '89-' Peugeot 309 Profil Renault 19GTR Suzuki Swift 5-drs. Toyota Camry 2.0 TD Wagon Volvo 440 1.7 Volvo 740 black line VW Golf '89-' VW Polo '86-', Toyota Corolla '87 Toyota Corolla autom. Mazda 626 GLX 5-drs. Mazda 323 automaat Mazda 323 3-drs Mitsubishi Galant 1.6 Nissan Patrol 33 Wagon Toyota Tercel 1.3 3 drs Citroën 1.4 BX Nissan Cherry 1,7D 3d. Nissan Sunny 1.3 2d Peugeot 305 Diverse demo's Spinveld 33 Breda 076-223166. Audi 80 diesel 1.9 86- BMW 315 i.z.g.st. BMW 316i 88- Citroën BX 14 RE Ford Scorpio 2.0 CL Mondeo 2.0I CU 16V Ford Escort GL 86-87-I Sierra 2.0 CXi 88-90-9 Fiat 126,42.000 km Lancia Delta Mazda F323 1,6i Mercedes 190D MB 190 benz. izgs Mitsubishi Colt GL D Mitsubishi Galant GL Niss.Bluebird 2.0i 4-d Bluebird 2.0 diesel Nissan Sunny 1.3 3drs Nissan Micra Nissan 100 NX wit Opel Corsa 1.3GT 86-87- O. Corsa 1.2i 3-drs Opel Kadett 1.3 85-86- Astra hatchback 1,4i Omega 2.0i 89-90-9 Vectra 1,6i-1,8i 91"® Peugeot 205 Accent 86-9 Peugeot 205 GR diesel Peugeot 309 XR 8 Peugeot 405 SRI 87-» Peug. 405GRD break Renault 21 GT diesel - Renault 21 GTS 87-9 Renault Clio 1.8 diesel Seat Marbella 87- Seat Ibiza 4 deurs Suzuki ALto GL izgst Toy.Carina II 1.6i,16kl Toy.Corolla 1.3 SXL 3-d Golf Diesel Golf 1.6CL nw model VW Polo Fox Passat 1.6 diesel Volvo 360 GL 2.0i Volvo 340 DL diesel Volvo 440 GL Ipg Hymer campers 4x te huur/te koop Hymer 544TD Camper LMC 566 dsl Camper Nissan Kingcab 4x4 dubb. cab. pickup Toy. Hilux 2.4 D 4x4 du» cabine pick-up Escort 1.6 D station Sierra 1.6 CL station Suzuki Swift Van Merc. MB100 bestelbus Mits. Lancer sta. diesel Kadett 1.7D station 87-' Renault Traffic dubb.cab Renault Nevada diesel Fiat Ducato 2.5 diesel dubb. cabine pick-up VW transporter Verkoop alle nieuwe auj° Bovag garantie/inruil 87-® 85-I MAANDAG 27 DECEMBER 1993 Jakarta (AFP) - Bij zware moesson- jegens die gepaard gingen met aardverschuivingen en overstromin- zijn dit weekeinde in Indonesië, Maleisië, de Filipijnen en Thailand meer dan 60 mensen omgekomen. Duizenden werden dakloos. Een ardverschuiving in de Afrikaanse staat Algerije eiste vijftien levens. Op het Indonesische eiland Java kwa men bij een aardverschuiving in het district Lebak vermoedelijk 40 mensen om. Vijftien lijken konden zaterdag en zondag worden geborgen, 25 mensen worden nog vermist. De ramp trof twaalf dorpen op zo'n 150 kilometer ten zuidwesten van Jakarta. Omgeveer 3.000 mensen raakten dakloos. De ver schuiving is veroorzaakt door weken lange moessonregens. In Maleisië verdronken door overstro mingen elf mensen. Er zijn twintigdui zend mensen geëvacueerd. In Zuid-Thailand kwamen negen men sen om. In een groot gebied werden door de aanhoudende moesson bruggen, wegen en een deel van de oogst ver nield. Ironisch genoeg wordt het noord oosten van Thailand geplaagd door een grote droogte die eveneens voedselte korten heeft veroorzaakt. Op de Filipijnen verdwenen zondag zeven vissers als gevolg van de tyfoon Nell. De storm richtte verder grote verwoestingen aan. Op het eiland Ca- miguin, 700 kilometer ten zuiden van Manila, werden 12.000 mensen dakloos. Door een aardverschuiving in de Alge rijnse stad Oran zijn vijftien mensen omgekomen en zijn 62 mensen gewond geraakt. Volgens radio Algiers zouden tien mensen nog onder het puin liggen. Volgens het gemeentebestuur van Oran maken de huizen deel uit van een wijk die grotendeels zonder vergunningen is gebouwd. Daarom zouden ze niet tegen aardverschuivingen bestand zijn. Jeruzalem/Cairo (anp/dpa/rtr/afp) - Israël heeft de PLO gisteren aangeboden het gebied van Jericho waar de Palestijnen zelfbestuur krijgen, uit te breiden tot vijftig vierkante kilometer. Vandaag begint de nieuwe ronde tan onderhandelingen over be perkte Palestijnse autonomie in Gaza en Jericho tussen Israël en de Palestijnen. dusver hield Israël vast aan 21 vierkante kilometer bij Jeri- De PLO eist driehonderd vierkante kilometer. Maar pre mier Rabin sloot gisteren bij de Sekendmaking van Israëls con cessie uitbreiding van het gebied «Jordanië of de Dode Zee uit. Controle Volgens regeringsleden houdt de premier ook vast aan Israëlische controle van de grenzen en grensovergangen naar Gaza en Jericho. Onjuist noemde hijzelf berichten dat de bescherming ran de joodse kolonisten in de iden aan een internationale strijdmacht kan worden opge dragen. De PLO is hiervan een voorstander. Arafat arriveerde zondag in Cai ro voor overleg met de Egypti sche president Mubarak. Volgens rijn woordvoerder Shaath zou Arafat met Mubarak enkele 'nieuwe ideeën' bespreken die de obstakels moeten wegnemen voor de uitvoering van het op 13 september gesloten autonomie- akkoord. Israël en de PLO zijn het nog over drie fundamentele zaken oneens: over de vraag wie de grensovergangen zal gaan con troleren tussen Jericho en Jorda nië en Gaza en Egypte, over de omvang van het Palestijnse ge bied rond Jericho en over de omvang van de Israëlische troe penmacht die de joodse neder zettingen in de Gaza-strook moet gaan beschermen. Aanslagen De nieuwe ronde van onderhan delingen wordt overschaduwd door voortgaande aanslagen door moslimextremisten van de Hamas-beweging die tegen het ikkoord tussen Israël en de PLO zijn. Harnas ontkende vrijdag dat ze Israël een bestand zou hebben aangeboden als Israël de kolomsten zou ontwapenen en het leger opdracht zou geven niet meer te schieten op Pales tijnen. Vrijdag schoten leden van Ha- Berlijn (dpa/anp) - Een dag voordat de beroemde Duitse actrice Mariene Dietrich 92 jaar geworden zou zijn, blijkt haar graf in Berlijn geschonden. Op de grafsteen van de diva was met rode verf het woord 'bont-sloerie' ge smeerd. Verder was de gra nieten steen besmeurd met uitwerpselen en vuiligheid. Bezoekers van het kerkhof ontdekten de vernielingen zondagmiddag. Mariene Dietrich stierf op 6 mei 1992 in Parijs. Op 16 mei werd ze, op haar eigen verzoek, bijgezet in Berlijn. Aangezien de filmactrice tijdens het Hitler-bewind naar Amerika emigreerde, beschouwen vele Duitsers baar als verrader. Zij heb ben haar nooit vergeven, bat zij voor Amerikaanse soldaten zong. mas in Gaza een Israëlische lui tenant-kolonel dood, drie solda ten raakten licht gewond. Een Palestijn vond de dood doordat de soldaten terugschoten. De gedode officier was de hoog ste militair die Harnas ooit heeft vermoord. Hij was de leider 'spe ciale operaties' van het Israëli sche leger. Die eenheden hebben eind november Imad Akel ge dood, de leider van de gewapen de arm van Harnas. Moslimverzetsgroepen in Liba non stelden zich verantwoorde lijk voor een aanval gisteren op de door Israël eenzijdig ingestel de veiligheidszone in Zuid-Liba- non. Door de aanval kwam een lid van het door Israël gesteunde Zuidlibanese Leger (SLA) om en raakten twee burgers gewond. Joodse kolonisten die tegen het akkoord met de PLO zijn, heb ben vrijdag bij 88 van de 130 kolonies 'schaduwkolonies' afge bakend. Volgens de kolonisten moet er bij elke bestaande kolo nie een tweede komen. De Israë lische regering heeft eerder ver klaard onder geen beding nieu we vestigingen te dulden. Moskou - De Georgische hoofdstad Tbilisi verkeert sinds vrijdag in een soort staat van crisis als gevolg van een ruzie tussen de ministers van Defensie en Veiligheid. Troepen zijn in de stad gelegerd, er is geschoten en er vond een aanslag plaats met behulp van een mijn, waarbij gewonden vie len. De Georgische president Sjevardnadze heeft een commis sie van onderzoek ingesteld om dat hij niet bij machte is de kemphanen te kalmeren. De oorzaak van het conflict is een ruzie die vrijdag uitbrak op de luchthaven van Tbilisi. De fensieminister Karkarasjvili, die was teruggekeerd van het top- overleg van de GOS-staten, en minister van Veiligheid Ge- orgadze gingen daar op de vuist. Georgadze had zijn collega on der meer verweten dat hij ver antwoordelijk was voor het ver lies van Abchazië aan de Abeha- zische rebellen. Kort daarop bezetten legertroe- pen verscheidene gebouwen van het ministerie van Veiligheid, al dus Georgadze. Zaterdag vond een zware ontploffing plaats in de munitie-opslagplaats van het ministerie van Veiligheid. Daar bij raakten twee schildwachten gewond, van wie een ernstig. Sjevardnadze bevestigde later dat de aanslag te maken had met de ruzie tussen de ministers. Zondag stonden nog tanks bij het parlementsgebouw maar leek de situatie rustig. Op het topoverleg van de GOS- staten dat vrijdag werd afgerond is onder meer overeengekomen dat het voorzitterschap om de beurt wordt uitgeoefend. Rus land is de eerste zes maanden van 1994 de voorzitter. De voormalige Sovjet-republie ken zijn er niet in geslaagd dui delijke afspraken te maken over de praktische uitvoering van de economische unie. De door Rus land gewenste verklaring over bescherming van de rechten van minderheden in de staten is ook uitgebleven. Er wonen veel Rus sen in de onafhankelijk gewor den republieken Peking (dpa/afp/rtr) - China heeft gisteren de honderdste geboortedag van Mao Zedong gevierd met een bijeenkomst waarin naast lof ook vrij openlijke kritiek op de vroe gere leider werd geuit. Tijdens een bijeenkomst in de Grote Hal van het Volk op het Tien An Men-plein in Peking waar de top van de communisti sche partij en zo'n 10.000 men sen aan deelnamen, hield partij leider Jiang Zemin een rede van een uur waarin hij de verrichtin gen van Mao prees, maar tegelij kertijd lof toezwaaide aan Deng Xiaoping als Mao's opvolger die diens fouten had gecorrigeerd. „In veel opzichten zijn we nu aan het doen wat kameraad Mao Zedong voorstelde maar niet ten uitvoer bracht. Daarbij herstel len we zaken waartegen hij zich ten onrechte verzette en voeren we dingen goed uit die hij niet goed uitvoerde," haalde Jiang de nu 89-jarige Deng aan. Deze koers, zou Deng hebben gezegd, zal nog een tamelijk lan ge tijd worden voortgezet. „Na tuurlijk hebben we daarbij voor uitgang geboekt en zullen we vooruitgang blijven boeken." Staand voor een gigantisch por tret van de honderd jaar geleden geboren 'grote roerganger' gaf partijleider Jiang als commen taar dat Mao fouten had ge maakt omdat hij 'van zijn eigen correcte uitgangspunten was af geweken'. Het waren echter 'fou ten geweest van een groot revo lutionair en een groot marxist' Opnieuw verwees Jiang hierbij naar Deng, die zou hebben ge zegd dat 'datgene wat Mao heeft bereikt hoofdzaak is, en dat de fouten uit zijn latere jaren van minder belang zijn geweest'. Jiang prees de huidige leider Deng, die wegens een broze ge zondheid nauwelijks meer in het openbaar verschijnt en ook bij deze gelegenheid verstek liet gaan, als de man die China van de 'catastrofe van de Culturele Revolutie' terug had geleid. De partijkrant Het Volksdagblad prees dezelfde dag Dengs theorie van de 'socialistische markteco nomie', waarbij de communisti sche partij in politiek opzicht de touwtjes in handen houdt en de economie wordt beheerst door markmechanismen als een me thode die China welvarend zal maken. „Deng Xiaopings theorie om het socialisme te bouwen op Zingend en met het - bijna onvermijdelijke - portret van Mao Zedong trokken gisteren circa 30.000 mensen door de straten van Mao's geboortedorp Saoshan. foto epa een specifiek Chinese manier is het machtigste wapen om China naar voorspoed en kracht te lei den", aldus de krant. Ook in Mao's geboortedorp Saoshan in de provincie Hunang was er zondag een viering van diens honderdste geboortedag. Zo'n 30.000 mensen defileerden daar zingend door de straten met rode vlaggen en portretten van de grote leider. De organisa toren zeiden op niet meer dan 10.000 mensen te hebben gere kend. Van onze correspondent Rome - In Italië dreigt een kabinetscri sis, sinds vlak voor het kerstreces de radicale leider Marco Pannella een mo tie van wantrouwen tegen de regering van premier Ciampi heeft ingediend. Pannella, die dertig jaar lang de kleine Radicale Partij heeft geleid en nu in het parlement een persoonlijke lijst aanvoert, baseert zijn motie op formele gronden. Ciampi heeft bij zijn aantreden aangekon digd dat hij zijn taak als vervuld zou be schouwen wanneer het parlement een nieu we kieswet en de begroting voor 1994 zou hebben aangenomen. Dat is allebei vlak voor Kerst gebeurd, zodat Ciampi als premier nu een in wezen demissionair kabinet leidt. Dat betekent dat pas zijn opvolger weer meer dan alleen lopende zaken kan afhandelen. Diens installatie kan nog wel tot juni op zich laten wachten. Volgens Pannella is het onverantwoord om het land zo lang stuurloos te houden. „Italië heeft een regering nodig die is opgewassen tegen de moeilijkheden van het moment", verklaarde hij gisteren. De weg die Pannella daartoe wil bewande len, is die van een parlementaire crisis, gevolgd door de formatie van een kabinet met brede volmachten. De radicale leider heeft zichzelf daarbij al kandidaat gesteld voor de functie van minister van Buiten landse Zaken. De voorstellen van Pannella, een onbereken baar element in de Italiaanse politiek, wor den niet altijd serieus genomen, maar dit keer wel. Pannella heeft onmiddellijk steun gekregen van honderd kamerleden en twee honderd senatoren van de regeringspartijen. Zij volgen hem echter niet op grond van zijn formalistische redenering, maar vooral om tijd te winnen voor de eerstvolgende parle mentsverkiezingen die voor hen op een fias co dreigen uit te lopen. Een regeringscrisis kan hun enige weken of maanden respijt bieden om zich te reorganiseren. Omgekeerd wil de oppositie zo snel mogelijk naar de stembus en zal zij dus tegen de motie van wantrouwen stemmen. En daarmee leiden de tactische spelletjes van de Italiaanse volksvertegenwoordigers tot de paradoxale toestand van een kabinet dat gesteund wordt door de oppositie en door zijn eigen partijen wordt weggestemd. Een eerste overwinning hebben de vertragers al geboekt, doordat het debat over de motie van wantrouwen pas op 12 januari zal beginnen. De verkiezingen waren in maart gepland, maar dat wordt nu ongetwijfeld later. Bin nen de regeringspartijen zijn al stemmen opgegaan om dan maar in juni te gaan stemmen, tegelijk met de Europese verkie zingen. 100% financiering moge"' Moskou (dpa/rtr) - Ook vol eis de officiële uitslag van '-'erkiezmgen voor het Rus- s'sche parlement heeft de ex- tieem-rechtse Liberaal De- 86 ttlocratische partij van Vladi- 88 ®lr Zjirinovski met 59 zetels 89 wt beste resultaat behaald. e Russische kiescommissie "laakte zaterdag de verdeling a® 225 van de in totaal 450 s 'n ^et parlement bekend, n ade het persbureau Interfax, a overige 225 zetels in het fornuis, de staatsdoema, wor- u11 ^gewezen aan individuele Opaten uit de kiesdistricten, ziirf verdeling van die zetels jn nog geen officiële medede len gedaan. Acht partijen hebben de kies drempel van vijf procent van de stemmen gehaald. De Liberaal Democraten behaal den 22,79 procent van de stem men en kregen 59 zetels. De hervormingsgezinde partijen waren samen goed voor 78 ze tels. Daarvan mag Ruslands keu ze, dat geleid wordt door vice- premier Jegor Gajdar en 15,38 procent van de stemmen in wacht sleepte, 40 afgevaardig den leveren. De twee kleinere hervormingsgezinde partijen, het blok Javlinski-Boldirev-Loekin en de Partij van Russische Een heid en Eendracht, kunnen op respectievelijk 20 en 18 zetels rekenen. De twee communistische par tijen kregen 53 zetels. Daarvan gaan er 32 naar de Communisti sche Partij Rusland en 21 naar de communistisch georiënteerde Boerenpartij. De onafhankelijke beweging Vrouwen van Rusland, die campagne voerde voor meer sociale zekerheid voor vrouwen en kinderen, behaalde ook 21 zetels. De gematigde Democrati sche Partij van Rusland ten slot te krijgt veertien afgevaardigden in het parlement. Waarnemers verwachten op grond van de onofficiële uitsla gen die tot nu toe bekend zijn geworden dat na de toewijzing van de zetels aan de individuele kandidaten geen van de politieke blokken een meerderheid in het parlement zal krijgen. Waar schijnlijk zuilen de hervormings- gezinden van Ruslands Keuze de grootste fractie vormen. De nieuwe Russische grondwet, die onlangs door de bevolking werd goedgekeurd in een refe rendum dat tegelijk met de par lementsverkiezingen werd ge houden, werd vrijdag van kracht. In totaal gaf 58,5 procent van de kiezers zijn steun aan de grondwet. Die grondwet, die een krachtig presidentschap garandeert, ver vangt de Sovjet-grondwet die was geërfd van het voormalige communistische regime. De grondwet is geldig vanaf de pu- blikatie van de tekst. Daarmee is Itar-Tass vrijdag begonnen. Jeruzalem (rtr) - Vladimir Zjirinovski heeft tien jaar geleden voorbereidingen getroffen om naar Israël te emigreren. Dit heeft de Israëlische immigratie-functionaris Baruch Gur gisteren verklaard. Zjirinovski, voorman van de extreem-rechtse Liberale Partij en veelvuldig gebruiker van anti-semitische taal, vulde destijds formulieren in waarin hij verklaarde dat zijn vader joods was, aldus Gur. Uit documenten blijkt dat Zjirinovski van Israëlische 'verwan ten' uitnodigingen gevraagd en gekregen had om zich bij hen te voegen in het kader van een regeling voor gezinshereniging. Onder die regeling kregen duizenden joden voor 1989 toestem ming de Sovjetunie te verlaten. Om onbekende redenen zette Zjirinovski de procedure niet door. Zijn Liberale Partij heeft bij de recente Russische parlements verkiezingen 59 zetels behaald. Toename luchttransport met drie procent Montreal - De 182 luchtvaartmaatschappijen die zijn aangeslo ten bij de leao, de Internationale Organisatie voor de Burger luchtvaart, hebben dit jaar op hun lijndiensten bijna 1,17 miljard passagiers vervoerd; één procent meer dan vorig jaar. Het vervoer van vracht groeide met zeven procent tot 17,5 miljoen ton. In totaal nam het luchtvervoer door de lijndienst maatschappijen, gerekend in tonnen vracht en aantallen passa giers per kilometer, toe met drie procent, aldus voorlopige cijfers van de leao. Beloning 'moordenaars' Pablo Escobar Bogota - Zeventien Colombiaanse militairen en politie-agenten hebben ieder een forse beloning, meer dan 50.000 gulden, ontvangen voor hun aandeel in de dood van 's werelds grootste drughandelaar, de Colombiaanse drugsbaron Pablo Escobar. Escobar werd op 2 december neergeschoten in de stad Medellin toen hij probeerde te vluchten voor veiligheidsagenten. Hij was voortvluchtig sinds juli vorig jaar. Brand verwoest manuscripten Morrison New York - Bij een brand in het huis van de Nobelprijswinnares voor de literatuur in 1993, Toni Morrison, zijn zo goed als zeker enkele belangrijke manuscripten verloren gegaan. De villa is grotendeels uitgebrand. De 62-jarige Morrison was zelf niet thuis toen de brand uitbrak. Haar zoon kwam met de schrik vrij. Morrison was de eerste zwarte vrouw die de Nobelprijs voor de literatuur kreeg. Haar meeste romans gaan over het leven van zwarte Amerikanen. Brand Duits asielzoekerscentrum: 1 dode Neurenberg - Bij een brand in een vluchtelingencentrum in het Duitse Neurenberg op eerste kerstdag is een 40-jarige Bulgaar om het leven gekomen, Veertien andere bewoners raakten gewond, onder wie de twee kinderen van de omgekomen man.. Een van de gewonden, een man die van de derde verdieping naar beneden sprong, verkeert in levensgevaar. De politie evacueerde 116 mensen uit het gebouw. De politie zei dat de brand waarschijnlijk het gevolg was van onachtzaamheid. BK Kerk opent Jaar van het Gezin Nazareth - De Rooms-Katholieke Kerk heeft zondag in Naza reth het startschot gegeven voor het internationale Jaar van het Gezin. Bescherming van het gezin en vooral van de kinderen staat wat betreft de kerk centraal in 1994, het jaar waarin de Verenigde Naties extra aandacht vragen voor het gezin. Op 26 december wordt in de RK Kerk traditiegetrouw het feest van de Heilige Familie gevierd. De Nederlandse bisschoppen hebben twee weken geleden de katholieken opgeroepen het draagvlak van het gezin in de samenleving te versterken. Weer zwart geweld in Zuid-Afrika Johannesburg - Door een nieuwe golf van geweld in zwarte woongemeenschappen in Zuid-Afrika zijn donderdag volgens de staatsradio zeker dertien doden en vier gewonden gevallen. Een van de doden is ANC-functionaris Zuma, een naaste medewer ker van de tweede algemene secretaris. Hij werd gedood terwijl hij bij een bushalte stond. Wie achter de aanslag zit is niet bekend. Het ANC meent dat het ex-ANC'ers zijn die met de politie hebben samengewerkt. Zij zouden de politie vroeger informatie hebben gegeven over activiteiten van de anti-apartheidsorganisatie. De politie ont kent dit. De algemene achtergrond voor het geweld onder zwarten in Zuid-Afrika is de machtsstrijd tussen het ANC en de Inkatha-Vrijheidspartij van Zululeider Mangosuthu Buthelezi. Clinton geeft dossiers af Washington - De Amerikaanse president Clinton geeft zijn dossiers die betrekking hebben op een omstreden onroerend- goedinvestering vrijwillig af aan onderzoeksrechters. De docu menten had Vincent Foster, een adviseur van de president die in juli zelfmoord pleegde, in het Witte Huis achtergelaten. Clinton zegt de inhoud van de dossiers niet te kennen. De papieren gaan over het Whitewater Development Corp-project, waarin Clinton samenwerkte met een zakenman en bankier uit Arkansas, James McDougal. Deze oude vriend van Clinton werd er van verdacht in 1984 op illegale wijze plaatselijke politici te hebben gesteund. Ook zou hij Clinton bij diens campagne voor het gouveneurschap geld hebben toegestopt. Clinton en zijn vrouw zijn in opspraak geraakt omdat er sprake van zou zijn dat zij winst als verlies zouden hebben opgegeven. De president is 'verbijsterd dat een verliesgevende investering een voorwerp van onderzoek is'. Bezoek Boutros Ghali aan Noord-Korea Panmunjom - VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali gelooft dat de problemen rondom de atoombewapening van Noord-Korea zijn op te lossen via onderhandelingen. Hij zei dit na een bezoek dat hij het afgelopen kerstweekeinde op persoon lijke titel bracht aan de Noordkoreaanse leider Kim Il-sung. Het bezoek zou in een hartelijke sfeer zijn verlopen, aldus het officiële Noorkoreaanse persbureau. Noord-Korea weigert inspectie van zijn nucleaire installaties. Alom wordt gevreesd dat het land atoombommen maakt. Volgens een rapport van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA zou het land over een of twee atoombommen beschikken, aldus de New York Times. De krant haalde echter ook ambtenaren aan van het ministerie van Buitenlandse Zaken die zeiden het CIA-rapport in twijfel te trekken. De Noordkoreaanse staatssecretaris van Buitenlandse Za ken Choi U-Jun (rechts) onderhoudt Boutros Ghali over. de zone tussen Noord- en Zuid-Korea. Boutros-Ghali is de eerste VN-secretaris-generaal die Noord-Korea bezoekt sinds 1979. foto epa Britse minister heeft buitenechtelijk kind Londen - De Britse minister van Milieu, Tim Yeo, die herhaalde lijk kritiek levert op het toenemend aantal ongehuwde moeders in Groot-Brittannië, heeft zondag erkend dat hij een buitenech telijk kind heeft. De 48-jarige Yeo, die getrouwd is en volwassen kinderen heeft, verklaarde dat hij een dochtertje van vijf maanden heeft uit zijn relatie met de 34-jarige Julia Stent, die namens de Conservatieve Partij in een Londense wijkraad zit. De minister zei dat zijn vrouw en zijn collega's van de affaire op de hoogte waren. Hij sprak van een 'zuivere privé-aangelegen- heid die niets te maken heeft met onze politieke verplichtingen'. Hij kwam met de verklaring naar buiten om een eind te maken aan allerlei speculaties. Ook premier Major liet weten dat het een 'privé-kwestie' was.

de Stem | 1993 | | pagina 5