De (on)mogelijkheid van werk voor iedereen Kabii Handleiding voor rituele zelfmoord is bestseller in Japan Amerikanen ruilen hun wapens voor spelletjes Voorzitters FNV en NCW over 'vreemde geldstromen' en schijnoplossingen Wallage wil we Interim-kabi] wordt morge DE STEM Respect DE STEM Ramon Llull Ischas Ischias FLODDERS Evangelie Blues Burl- en groteske rijmen (22) Malapropismen BINNENLAND BUITENLAND nE STEM Pronk: Terugkeren op zelfde ministerie Op het bushokje in mijn buurt roept de PTT mij toe: „Wie verrast u?" en geeft dan zelf het antwoord: „M'n ex misschien". Ik heb een echte en geen ex, maar ik denk: da's mooi, dat suggereert verzoe ning en vrede. Die PTT toch, op de kerstzegels dit jaar ook al zo'n mooie boom met rood hartje. En zo milieubewust heel aparte zegels met gaatjes om het licht door te laten, zegels die over de hele wereld bij verzamelaars bewaard zul len blijven. Zoals er ook een leven na Kerstmis bestaat voor het kerstengeltje dat bo ven in de boom dagenlang op zijn of haar trompetje van gloria hangt te blazen. We koesteren het in vloeipapier net als de glanzende ballen, die tot volgend jaar terug in de doos gaan. Wat herge bruik! Wat gescheiden afval! Doen we toch al jaren! De kerstboom met kluit gaat in de tuin/op het balkon/terug naar de bloemist. De uitgeval len naalden vegen we op voor bij het tuinafval. Gebroken ballen van glas komen bij de lege wijnflessen. Gesneuvelde versiersels van plastic geven wat hoofdbrekens. Vroeger was er een spelletje, waarbij degene die een woord moest raden riep: 'Is het plantaardig, dierlijk of mineraal?' Hadden we toen maar beter opgelet. Want die priegelige ophang- beugeltjes met bescherm- kraag om de tere kerstbalhals - is dat nu echt of nep ijzer of kunststof? Het werkelijke probleem schuilt in de kerstberen. Sin terklaas stuur je na gebruik terug naar Spanje en de kerst man verdwijnt vanzelf in z'n arreslee met de snelle rendie ren. Maar die kerstberen... In winkels en magazijnen plukken ze deze week alle rood en groen en glim eraf en dan staan die beesten met ontbloot lijf elf maanden lang weer gewoon knuffeldier te zijn. Maar in huiselijke kring lijkt zo'n operatie heiligschen nis. Kerstberen - het is als met Somaliërs, Koerden, Kroaten, vroeger wist je van hun bestaan amper af. Warm hartig als we zijn hebben we ze dit jaar als het zoveelste ontheemde volk een goed onthaal bereid, ze niet alleen Mevrouw Malaprop in Sheri- dans toneelstuk The Rivals be zondigde zich aan lachwek kende dooreenhaspelingen van 'dure' woorden, die ze niet of maar half begreep. Dit soort mislukte pogingen om boven uw taalkundige standing te spreken heet om die reden malapropisme. Een voorbeeld - nodeloos berijmd - volgt hier: Korsakov Blues A propos de Missis Malaprop, Ze schoot onlangs weer hevig uit haar slof. Ze sprak van Rimski Lollipop in plaats van Rimski Mazzel- tov. 12333 tot 1315 Hij mag dan zijn naam met vier Ellen spellen, de Catalaanse mysticus zijn naam ook zo gespeld blijft mij 't netvlies kwellen; Ik ben en blijf Neerlandicus. Als het laatste nieuws van de roddelpers was dat Ischa lijdt aan Ischias, zouden velen daarvan genie ten. zelfs onderdak in onze eigen huizen geboden, maar vooral liefde gegeven, heel veel lief de. En iets of iemand waarin je met liefde investeert, is niet zomaar aan de kant te zetten. Maar godzijdank zijn ze met diezelfde liefde weg te schen ken - aan Bosnië bijvoor beeld. Zo zie je, waar die alsmaar voortdurende oorlogen over de hele wereld nog goed voor zijn. Ze maken niet alleen het probleem van overbevolking Vredesberert een beetje kleiner, ze zorgen niet alleen voor flink wat ar beidsplaatsen in de wapenin dustrie, ze bevorderen ook nog eens de inventiviteit op het gebied van zinvol herge bruik. „Asjeblieft, kindje zon der huis en zonder ouders en zonder speelgoed, hier heb je een mooie kerstbeer. En mocht je de pech hebben, dat 'ie in de loop van het jaar aan flarden geschoten wordt, ter wijl jij het geweld overleeft, niet huilen dan, volgend jaar sturen we je een nieuwe." Zo cynisch wil ik niet eindi gen, deze maand is er ook een van mooie dromen. Dan droom ik me een land - noem het Speelgoedland - waar alle energie die nodig zou zijn voQr een jaar lang vervaardi gen, verkopen, versieren, ver wennen en verzenden van een vrolijk volk kerstberen omge zet wordt in krachtbron voor vrede. Godsonmogelijk in een jaar? Och, in december '92 had ik nog nooit van zoiets doms en onbenulligs als een kerstbeer gehoord, waarom zou dat dan ook niet in een jaar kunnen doorbreken: vre de in 1994. Door John O'Mill Als dat later loos gerucht bleek te zijn en Ischa volkomen vrij van pijn, zou dat even zo velen verdrie ten. Wotsjerweet Ieder pondje gaat door 't mondje, ook die 5 gram van het suikerklontje. Doe daarom mee aan een nieuw idee: doe eens een hopje in uw thee. De tien geboden, het zij mij vergeven, daar blijk ik voortdurend tegen zondigen. Ze zijn mij te zwaar om na te leven. Ik beperk mij voortaan tot verkondigen. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Amerika heeft een nieuwe rage. Bij de politie worden anoniem vuurwapens ingeleverd, in ruil voor bijvoor beeld toegangskaartjes tot sportwedstrijden of theaters. Ook veel speelgoedwinkels zijn inruil-acties begonnen waarin ge bruikte speelgoed-wapens gratis kunnen worden verwisseld voor vredelievender spul voor kinderen. Zo zijn in en om San Francisco de afgelopen weken honderden vuurwapens ingeleverd door burgers, die daarvoor kaartjes kregen voor ijshockey, baseball en de San Jose Opera. De regels bepalen dat één persoon maximaal vijf (werkende) wapens kan ruilen voor vijf kaartjes en dat geen vragen worden gesteld hoe men aan het schiettuig is gekomen. In Dallas, in Texas, is een soortgelijke actie begonnen. Daar kan toegang tot de lokale Dallas Cowboys (American football) worden gekocht met vuurwapens. Binnen een week zijn al meer dan 250 wapens ingeleverd, waaronder machinegeweren waarvan het parti culier bezit in Texas legaal is. Overigens zijn de vrijwillige ontwapeningsacties, die vooral een reactie zijn op tal van recentelijk groepsmoorden in de VS door overspannen schutters, een druppel op een gloeiende plaat. Diezelfde incidenten hebben gezorgd voor topdrukte in de duizenden wapenwinkels in het land. Pistolen, geweren en munitie behoren dit kerstseizoen tot Amerika's favoriete cadeaus voor onder de boom. Kopers moeten tegenwoordig van een nieuwe wet vijf dagen - waarin hun identiteit door de politie kan worden nagetrokken - wachten, alvorens ze het schietgerei kunnen ophalen. MAANDAG 27 DECEMBER 1993 Over één ding zijn ze het absoluut oneens: zal er in Nederland ooit nog werk voor genoeg zijn voor ie dereen? „Nee," zegt werkgeversvoorzitter Blankert. „Ja, op den duur wel," meent vak bondsleider Stekelen burg. Maar ondanks deze dissonante klanken lijkt het Nederlandse overleg model in topconditie te verkeren: De neuzen in het bedrijfsleven staan weer in dezelfde richting. Door Jeroen den Blijker en Pieter Willemsen Vakbondsman Stekelenburg (l): 'We moeten creatief meer werk scheppen'. Werkgever Blankert: 'De vakbeweging heeft oog voor wat haalbaar is'. FOTO HENDRIKSEN-VALK Drs. J. (Hans) Blankert, voorzit ter van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond, en J. (Johan) Stekelenburg, voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging, zijn het in grote lijnen eens over de maatregelen die nodig zijn om de economie weer op het goede spoor te krij gen. Hun belangrijkste meningsver schil is vooral het tempo van de saneringsmaatregelen. Blankert ziet dan ook niets in het verwijt van zijn collega Rin- nooy Kan van het VNO. Die verweet de FNV onlangs dat ze conservatief is omdat de vakcen trale niet in wil stemmen met de bezuinigingsoperatie van twintig miljard gulden die het VNO voor de volgende kabinetsperiode be pleit. Blankert: „Ik vind dat verwijt niet terecht. De vakbeweging heeft oog voor wat haalbaar is. Je gaat in dit land nu eenmaal niet haaks door de bocht. Dat is ook niet goed. We zijn het eens over de analyse van de proble men: dat hebben we voor op andere Europese landen. Alleen over het tempo waarin die opge lost kunnen worden, verschillen we wel eens van mening." Stekelenburg: „Ik ben graag conservatief als dat betekent dat ik weiger grote groepen mensen een fors deel van hun uitkering in te laten leveren, zonder ze uitzicht op werk te bieden." Want daar draait een bezuini gingsoperatie van twintig mil jard op uit, voorspelt Stekelen burg. En daarmee worden de beschaafde arbeids- en inko mensverhoudingen op het spel gezet. „Dan verdwijnt de samen hang in de maatschappij en daarmee vervalt de basis voor de noodzakelijke veranderingen." Verloren jaar Blankert vindt het precieze be drag van de bezuinigingen niet het belangrijkste. „Vijftien of twintig miljard bezuinigen, het maakt mij allemaal niet zoveel uit. Als we het maar over eens zijn wat moet gebeuren. Ik vind het veel belangrijker dat we snel aan de slag gaan." De voorzitter van het NCW is vooral bang dat 1994 een verlo ren jaar wordt. De verkiezingen, de kabinetsformatie, de formule ring van het regeerakkoord: het zal allemaal tijd vereisen. Tijd waarin de politiek geen duidelij ke besluiten zal nemen over de zo broodnodige bezuinigingen. De NCW-voorzitter, bezorgd: „We kunnen ons niet veroorlo ven dat we beslissingen weer van ons uit schuiven." De voorzitter van het NCW er kent verder dat het voor de vak bonden en ook voor directies van ondernemingen moeilijk kan zijn de nullijn te verdedigen als het in een bedrijf uitgesproken goed Positief vindt Blankert dat men sen vaak heel realistisch zijn als het erom gaat ontslagen te voor komen. Hij wijst op de bereid heid bij het GAK om loon in te leveren en vier dagen te gaan werken om werkgelegenheids- verlies te voorkomen. „Mensen zien duidelijk dat het zo niet door kan gaan, nu de ontslagen door het land gieren." En dat is een welgemeend com pliment aan het adres van de vakbeweging. Blankert: „Want de vakbeweging heeft veel bijge dragen aan dat nieuwe realisme van de werknemers." Betekent dit compliment tevens dat de werkgevers zich hebben bekeerd tot de vierdaagse werk week? Blankert neemt ijlings gas terug: „Ik ben geen bewonderaar van de vierdaagse werkweek. Maar als het voor één of twee jaar is en met navenant inleve ring van loon, vind ik het de moeite waard." Voor hèt grote vierdaagse-voór- beeld, Volkswagen, heeft Blan kert geen goed woord over: „Een schijnoplossing. Er is daar geen sprake van evenredige inlevering van loon. De produktiekosten zijn er niet gedaald en er wordt geen Volkswagen meer gekocht." Stekelenburg is wel te porren voor het Volkswagenmodel. „Het is de beste manier om te voorko men dat er dertigduizend men sen op straat komen te staan. En als het over een paar jaar weer beter gaat, heeft Volkswagen dertigduizend gekwalificeerde mensen in de startblokken staan." Hij vindt ook dat er bij Volkswagen wel degelijk fors is ingeleverd: toeslagen, de der tiende maand, eindejaarsuitke ring: alles bij elkaar ruim tien procent van het jaarsalaris. De voorzitter van de FNV erkent dat korter werken niet de idelale oplossing is. Het zou beter zijn als er nieuwe werkgelegenheid ontstaat. Maar komt die nieuwe werkgelegenheid er? Of zullen steeds meer banen verdwijnen naar Oost- Europa of naar Azië? Tegen de loonkosten in die delen van de wereld valt hier niet te concurreren. Maar er kan wel worden gekeken naar de Neder landse werktijden, werkroosters, en ploegendiensten. Blankert: „Flexibiliteit is wezenlijk. Een voorbeeld: een ondernemer kan beter mensen in twee ploegen aan één machine laten werken dan een tweede machine kopen." Voor Stekelenburg zijn zulke dingen bespreekbaar. Passief Blankert en Stekelenburg zijn het erover eens dat er in Neder land iets merkwaardigs gaande is: aan de ene kant zitten er veel mensen thuis met een uitkering. Daarnaast blijft er een hoop nut tig werk liggen omdat er geen geld voor is. Blankert wijst erop dat minister Ritzen van Onderwijs jaarlijks ruim een miljard gulden uitgeeft aan de uitkeringen voor werklo ze leraren. „Maar een project van ons en het CNV om allochto nen taallessen te geven mislukt omdat we daar geen leraren voor kunnen krijgen. We betalen mensen gewoon om thuis te zit ten." Stekelenburg vindt dat mensen met behulp van uitkeringsgelden aan het werk moeten kunnen. Maar hij vindt in principe dat hun beloning hoger moet zijn dan de uitkering. Er ontstaat dus een 'financieel gat'. Stekelen burg: „Moet de overheid dat gat dichten, of moeten de mensen die behoefte hebben aan dat soort werk dat doen?" „Die discussie moeten we voe ren," vindt Blankert. „Het geld voor de uitkeringen wordt nu te veel gebruikt om mensen passief te houden." De voorzitter van het NCW vindt het te gemakke lijk, politici daarvan de schuld te geven. Hij vindt dat vakbewe ging en werkgevers onvoldoende aangeven hoe het anders kan. Blankert: „Er zijn hele vreemde geldstromen gaande. In de ge zondheidszorg worden twintig duizend goed opgeleide mensen op straat gezet om te bezuinigen maar tegelijk lanceert het kabi net een werkgelgenheidsplan om twintigduizend laag geschoolde mensen weer aan te nemen in diezelfde gezondheidszorg." Zeker, maar zijn het niet juist de werkgevers die steeds aandrin gen op lagere overheidsuitgaven? Blankert geeft dat toe, maar hij wijst erop dat er in de gezond heidssector geen prikkel is die voorkomt dat de kosten te hoog oplopen. Stekelenburg vindt dat de moge lijkheden om de komende jaren de belasting- en premiedruk verlagen, gering zijn. „Belasti en premiegeld wordt niet O] bracht om in de bunker minister Kok te verdwijnen, geld wordt gebruikt om een menleving in stand te houden i de moeite waardis." Blankert vindt alle socialen worvenheden prima moeten wel worden betaald do de produktieve sector, het drijfsleven. En die sector sl zwaar onder druk. Daar kan: ook niets aan doen." Er zijn in Nederland 440. werklozen, 800.000 arbeidsonj schikten en tal van ouderen vervroegd op zijn gehouden werken. Komen al die mei nog ooit aan de slag? Blanks „Ik zie niet in dat we, economische situatie in en ten Nederland voor al die sen nog werk zullen vinde: moeten ons daar wel voor ten, uiteraard. Maar gelul hebben we voor deze mensen heel behoorlijk sociaal vangni Stekelenburg denkt dat het gelijk is op langere termijn werk te scheppen voor ieder De vakbeweging zal zich in» geval niet neerleggen bij vend hoge werkloosheid, absoluut geen wenkend pei tief om je daarbij neer te We moeten creatief zoeken mogelijkheden om meer scheppen en het bestaand»! her te verdelen." Stekelenburg vind het maar zo zo dat Xander bestuurder van de AbvaKil onlangs het plan van het Pvi Kamerlid Van Zijl afschoot het toekomstig rijksspersor slechts arbeidscontracten vi 32 uur aan te bieden. „Ik kan me de kritiek van Uyl voorstellen na alle sam gen en kaalslag bij de rijksos heid. Maar toch vind ik soort plannen goed besprol moeten worden. Het is een gemakkelijk verwoord maar gezien de situtatie werkgelegenheid moet d sie niet bij voorbaat worden." ,H(1 a less dent) ft van! pen Haag (anp) - Staatssecri jis Wallage van Sociale Za gaat overleggen met het kab: over een werkgroep die zich g buigen over een versoepe van de wao-boetes. Die ben krijgen ondernemers opgei als een werknemer in de komt. pe bewindsman zegde de vakbewe vrijdag toe dat ook de werknei vertegenwoordigd zullen worden ii Willemstad (anp) - Het interim-1 morgen beëdigd. Dit heeft form dag meegedeeld. Paula bevestigde dat hij vrijdag het formatieverzoek van gouver neur Jaime Saleh formeel heeft aanvaard. De formateur heeft de gouverneur vrijdag ook gezegd dat de partijen die de tussentijd- Hilversum (anp) - PvdA-mi- nister Pronk voor Ontwikke lingssamenwerking komt in een nieuw kabinet na de ver kiezingen van mei 1994 het liefst terug op zijn huidige post. Ivoor een eventueel fractievoor zitterschap in de Tweede Kamer is hij minder te porren. Pronk zei dit gisteren voor de AVRO-radio. „Als de PvdA weer gaat regeren en de PvdA krijgt wederom Ont wikkelingsamenwerking, stap ik [in dat kabinet ongeacht wie de nieuwe premier wordt." |0p de vraag of hij eventueel in de markt is als PvdA- fractie- voorzitter zei hij: „Als zoiets mij I wordt gevraagd, zal ik dat se- jneus overwegen, maar een uit- eindelijk onafhankelijke keuze [maken." Hij verwees daarbij [naar zijn afwimpelen begin deze [maand van de post van tweede [man onder secretaris-generaal [Boutros Ghali van de Verenigde [Naties. [Pronk acht de kans klein dat het [CDA het huidige kabinet vlak [voor de verkiezingen opblaast. [Hij hield daar in het begin van [deze regeerperiode serieus reke ning mee omdat het CDA dat [wel vaker heeft gedaan om de [handen vrij te hebben bij een [nieuwe coalitievorming. „Ik con- sta teer meer dan in het verleden [een bereidheid om door te gaan [bij het CDA." werk! Japanners beschouwen de zelfdood als een middel dat tot eigen eer kan strekken. FOTO ARCHIEF Door Suvendrini Kakuchi (ips) Tokio - Het rituele openrijten van de eigen buik was in de tijden van de samoerai-strij ders de enige eerbare optie om aan een dreigende nederlaag te ontsnappen. In de Tweede Wereldoorlog doorboorden de kami kaze-piloten met hun explosieve Zero's de Ameri kaanse oorlogsschepen, daarmee zichzelf van het leven berovend. Nu staat een handleiding voor harakiri, rituele zelfmoord, bovenaan de Japanse bestsellerslijst. In de hoofdstukken passeren alle methoden de revue, uiteenlopend van de conventionele manier met een overdosis pillen tot meer extreme varian ten als zelfbevriezing. Het boek bevat ook een lijst met geschikte zelfmoord-lokaties. Vooral het dichtbeboste gebied aan de voet van de ontzag wekkende Fuji-berg beveelt de auteur van harte aan. Van de 'Complete Handleiding voor Zelfmoord' zijn vanaf september, toen het boek verscheen, al 170.000 exemplaren verkocht. De politie maakt sindsdien melding van vele zelfmoorden in het beschreven gebied bij de Fuji. Alleen al op 19 oktober werden er vijf lichamen geborgen. Bij twee lijken werd het boek aangetroffen, dat een uitge breide routebeschrijving bevat. Hoewel de feeërieke bossen al langer geliefd waren voor het doorbrengen van de laatste uurtjes, spreekt de politie van een explosieve stijging. Dit jaar hebben al 33 mensen op deze plek een einde aan hun leven gemaakt, een stijging van 60 procent vergeleken met het jaar daarvoor. De uitgever van de gids, Misa Ochiai, wijst de beschuldiging van de hand als zou het boek aanzetten tot zelfmoord. „De handleiding wordt vooral gelezen door mensen die geen plannen hebben om zelfmoord te plegen. Het verkoopsucces bewijst vooral dat het thema zelfmoord in Japan zeer luchtig wordt opgevat." Sociologen zijn het erover eens dat Japanners de zelfdood beschouwen als een middel dat tot eigen eer kan strekken. Dat blijkt ook uit de blijvende roem die de schrijver Yukio Mishima ten deel viel toen hij zich na een mislukte staatsgreep in het openbaar middels de klassieke harakiri-methode van het leven beroofde. In oktober van dit jaar wandelde de rechtse politieke leider Shusuke Nomura op z'n dooie gemak de redactie van het dagblad Asahi binnen, maakte een diepe buiging in de richting van het keizerlijk paleis en schoot zich vervolgens met twee pistolen in de onderbuik. Volgens sociologen is de zelfmoord van de 58-jarige Nomura, die tijdens zijn daad gekleed ging in een traditionele kimono en getooid was met een in onbruik geraakte vlag met de rijzende zon, vooral een politieke actie geweest. Kort daarvoor had de Asahi-redactie in een artikel de spot met hem gedreven. Zelfmoord plegen op het kantoor van het dagblad zou hij als de enige manier hebben gezien om zijn gekrenkte eer te herstellen. „De meeste Japanners zien zelfmoord niet als iets gênants of beschamends," zegt de auteur van het boek, Wataru Tsurumi. Die coulante houding staat lijnrecht tegenover het stigma dat zelfmoord in de westerse landen draagt, om nog maar te zwijgen van de slechte reputatie die mensen in de Wests beschaving krijgen als ze anderen een hanf helpen bij hun daad, zoals de omstreden Am®| kaanse 'zelfmoord-dokter' Jack Kevorkian. „Ik heb het onderwerp zeer serieus genomen," Tsurumi. Behalve uitvoerige beschrijvingen b$ het boek ook zeer gedetailleerde illustraties. gens uitgever Ochiai vindt het boek zoveel af omdat de meeste Japanners ongelukkig zijn hun leven. Eenzaamheid en stress vormen aanslag op het levensgeluk van de Japan» vooral in de grote steden, vindt Ochiai. Uit de statistieken blijkt dat het aantal zelfi» den in Japan al fors aan het stijgen was voordat het boek van Tsurumi verscheen, aantal kinderen jonger dan 14 jaar dat de M aan zichzelf sloeg, steeg dit jaar met 2,2 pree® Meestal zijn spanningen binnen het. gezin of sW te schoolprestaties de aanleiding voor hun besb sin^. V3p Dit jaar hebben 22.104 Japanners een einde® paD:p .j? [BEGRIP VOOR anderen en ande! [Beatrix in haar kersttoespraak. Nu [want de wereld verandert. Van Toeken steeds meer opgejaagden Itoevlucht hier. Hun beroep op ons |De paus belichtte in zijn kerst belangrijk facet van de voortduren internationale gemeenschap verk [schap en respect, want zonder di pelgieuze verschillen in geweld [kortere termijn wees hij op de i [houden voor de slachtoffers van [koningin Beatrix gelijk heeft, heeft [verdraagzaamheid en het daaruit [betere wereld mogelijk. [Zo'n betere wereld is nog veraf, [zeventig Nobelprijswinnaars, om [Desmond Tutu, Lech Walesa en d [wijst daarop. Zij vragen respect 'nderarbeid en kinderexploitatie. [Meer dan tweehonderd miljoen [inwoners van Nederland, Engelar fnen, moeten werken. Vaak in ongt |ke omstandigheden. Doorgaans tf uii jaai iieuueii zz.iut japanners een euiuc- pan:p hun leven gemaakt, een stijging van 4,8 prol® geduldig en kan zonder Mannen van middelbare leeftijd vormen de ff0'- die _t„, veranderen. De Nobelprij ste groep zelfmoordenaars. H!? bieden. Zakenmensen Een geval dat veel publiciteit heeft gekregen van een 32-jarige werknemer die diep i» schulden zat. Hij werd samen met zijn vrou«' wcucii, z-cmeiiiiieiibtJii is4 ton°r^lt'3u't'n9 van kinderen tot st besten' 3'S Ze beseffen, toe die toe.r'sten die gebruik zijn vier kinderen, van wie de jongste slechts zfl®ter veroiH Z'j" c'at ze v0'strekt maanden oud was, dood aangetroffen in hun®1' Tinhpma geroepen kunn o -9ei? ®n collegae stellen vc „J? n.!satie in het leven te roepen, l aangetroffen Doodsoorzaak: verstikking door koolmonoxide. „Het spijt me voor de kinderen," schreef de „net spi]t me vuui ue Kinaeren, scnreei ue »»- nal dio :r in zijn afscheidsbrief. „Maar we nemen hen» ploitatie f °'3 6n e e ons mee," waarmee hij uitdrukking gaf aan' £en - 66 'g J" concrete, betrekkelijk eenvo aetpr r.wordt er niet meteen goe !iet aarom is het een zinvolle Japanse traditie dat ouders zich tot en met b' Wereld dood voor hun nageslacht verantwoordelijk vod® ^eter e.r l?'e^ meteen goe Het is geen toevallig incident. Over [nun buitenlandse schulden te bete exportorders, wordt het gebruik va ten te drukken, een structureel vers ■r is nog een ergere vorm van kir je- En ook die bestaat goeddeels Miljoenen kinderen, jongens zow evensonderhoud van zichzelf en h 'cnamen te verkopen. Vaak aan nieuwe kick. kinderarbeid en -exploitatie zijn vr °nale verdragen en nationale w ®rsta Nederlendse wet, het kinder

de Stem | 1993 | | pagina 2