De dijken tranen, maar houden het Vloedgolf zonder al te grote problemen door Bergse Maas l fe= iversen pE STEM WATEROVERLAST I Afgei gedamde Waas Kaarting WATEROVERLAST KORT paar van /eel meer. n Oliebel, en wandtoe- heugen voor spreker voor it u dagelijks be- 'erzend- Jb laauns worden 06*0402 J :verd. TELECOM fin onze verslaggever aep Trommelen - Inspectieploegen van ,et Hoogheemraadschap Alm Biesbosch trokken er het jgelopen weekeinde twee ;eer per dag op uit om de jken langs de Biesbosch te jspecteren. jjsteravond meldde 'Keizers- jcr' een stand van 1.80 bij r;0ed en steeg ook het waterpeil MAANDAG 27 DECEMBER 1993 in het Haringvliet enkele centi meters. Ook die stand konden de dijken zonder problemen ver werken. Volgens J. Zuidweg, hoofd tech nische dienst van Alm en Bies bosch, 'hebben we het ergste nu gehad'. Wel verwacht hij dat het hoge water nog enkele dagen zal duren. B. Cornelissen, hoofd waterwer- keringen en nieuwe werken van Alm en Biesbosch, vormt samen met de kantonniers S. de Fijter en R. van Eeten een ploeg. Om 8.00 uur is het in de Aakvlaai- polder bij Hank nog aardedon ker en ijzelt het zelfs. Met vier- wielaangedreven terreinwagen crossen ze over de hobbelige dijk, op zoek naar 'kwel'. De laagte vlak achter de dijk baart hen zorg. 'Kwel' is een waterstroom die zich een weg zoekt door dieper gelegen zand lagen en achter de dijk aan de oppervlakte komt. Zo kan een dijk gaan wankelen. Rond de Aakvlaai blijkt geen reden voor paniek te bestaan. Toch heeft Alm en Biesbosch voor het kerstweekeinde begon het zekere voor het onzekere genomen. Het kantoor in Woud- richem is constant bemand, aan nemers kunnen met een tele foontje meteen in actie komen met zand om dijken te verster ken. En er vinden inspecties plaats langs de Aakvlaai, het Steurgat en de Noordwaard. Na minister Maij-Weggens ver ontrustende uitspraken vorige week over mogelijke 'problemen' rond de Biesbosch belden veel mensen voor informatie: „Ze wilden weten wat hen te wach ten stond. Of ze vroegen zich af of het wel verantwoord was dat ze met de kerst een paar dagen weg waren." Maar de vloed uit het oosten passeert West-Brabant met grote snelheid, zonder noemenswaar dige gevolgen. De uiterwaarden van de Overdiepse Polder, tussen het Oude Maasje en de Bergse Maas, liepen dit weekeinde on der. De Bergse Maas is eigenlijk geen rivier, maar een rond 1900 ge graven kanaal. Bijna een eeuw na het graven bewijst het kanaal dat het zijn taak om het Bra bantse rivierwater snel af te voe ren nog uitstekend aankan. /an onze verslaggever jjulde Schipper lijswijk - Op het adres Jaasdijk 46 in Rijswijk «eert een bootje af bij het iam van de douchecel. Kees tan Vught komt een vrachtje idzakken brengen voor bij je serredeuren. Huiseigenaar an Schellekens probeert met tie pompen tevergeefs zijn javuizen vloer droog te hou- Buiten drijft het louthok tegen de venster- ink. Het water is net even gezakt, maar stijgt nu weer, je serre lekt, vandaar die indzakken. ianuit de douche is het een irachtig panorama: verdronken van Maas en Waal op iweede Kerstdag. !en ontketende Waal heeft van je polders tussen Woudri- «em en Brakel een Hollands igenwoud gemaakt. Tientallen ;ares weiland staan onder iter. Hier en daar zwemt een landje van golfplaat, het dak an een schapenstal. De stroom leurt plukken riet en bomen nee, (e steken in een bootje van wal, aren door het tuinhek en tussen perebomen. De vaargeul is oek. an de Gelderse kant ligt Bra id Daar hebben ze een prachtig uteralarm. Zag een Zeeuwse stoor ooit haringen in zijn alput die hem waarschuwden nor een komende overstroming, Brakel hebben ze de dorp- omp. Die begint uit zichzelf te luiten als het grondwater onder 8 dorp stijgt door de buiten- ijkse druk van de Waal. Spui- adoet de pomp al dagen, maar Brakel houden ze het droog, 'e raren door een stuk bos bij slot Loevestein. Het water «kt aan de bomen. Op het dijkje ld de verdronken slotgracht men de gevluchte hazen ner- heen en weer. Ze kunnen ten kant op. De muizen ook iet, aan de ene kant is het water, aan de andere kant wach ten de reigers. De asfaltweg naar het kasteel is nu een stroomversnelling. Het water welft er overheen, drei gend glad als een biljartlaken, maar allesvernielend, ook het as falt en de informatiekast van de VW. Een ontwortelde boom blijft aan een verkeersbord han gen. De aanwakkerende koude noor denwind 'krijgt greep op de machtige watervlakte. Het water dat even rust nam, stijgt weer een paar centimeter door de opstuwing. Het water staat zo hoog dat je bijna over de dijk in de zolderslaapkamers kijkt. In Giessen is vandaag geen kerk gehouden worden. De zwellende Waal heeft van de hervormde kerk een eiland gemaakt. Het water kolkt rond de grafzerken en maakt de grond van de be graafplaats week. De kerkgan gers kunnen zelfs niet meer over een walletje van zandzakken naar binnen. Dominee Tolhoek zal tot 's avonds laat aan de pomp staan om zijn pastorie droog te houden. Op de buitendijkse boerderij van Hendrik Elshout staat een witte krijtstreep met daarboven het jaartal 1926. Die streep staat er op aanwijzing van de 90-jarige opa Elshout, want die heeft de vorige grote vloed nog meer ge maakt. Het record van '26 halen ze vandaag in Giessen niet. Binnendijks borrelt het water op in de moestuintjes. „De dijken tranen, de dijken zijn week, maar ze houden het pri ma," wijst dijkgraaf Snoek van hoogheemraadschap Alm en Biesbosch, „maar je ziet hoe no dig het is dat ze verbeterd wor den." I FOTO'S COR VIVEEN V.B.O.K.: voor hulp aa" 1 moeder en kind bij niet 9®' wenste zwangerschap- 01157-2869/01150A412T, Ma. 27 dec. café de Gou den Kroon Clinge. aanv. 20.00 u. b j. Goed, beter: Kleintje Gouverneur wijst kritiek af Venlo - De Limburgse Commissaris van de Koningin Van Voorst tot Voorst is het niet eens met de kritiek van commandant Van den Nouland uit Steenwijk, die eerder verklaarde dat de Limburgse bestuurders in het rampgebied in Zuid-Limburg slecht waren voorbereid. Hij sprak van onbemande politieposten en gemeentehuizen. „Ik heb zulke signalen niet gehad," aldus de gouverneur. Bovendien meent hij dat de commandant niet de juiste man is om kritiek te leveren. „De contacten op dat gebied lopen via de provinciaal-militair commandant. Afgezien van start- en kleine logistieke problemen deel ik de kritiek van de commandant niet," aldus Van Voorst tot Voorst. Benefietconcert in Maastricht Den Haag - Een groot aantal Limburgse artiesten geeft op 24 januari in Maastricht een benefietconcert voor de gedupeerden van de wateroverlast. Het concert wordt gehouden in het Theater aan het Vrijthof, dat plaats biedt aan 900 bezoekers. Is de belangstelling groter, dan wordt een tent voor 3000 mensen neergezet. Onder de artiesten die hun medewerking al hebben toegezegd, bevinden zich Beppie Kraft, de 'koningin van het Limburgse lied', de conferencier Pierre Cnoops, de troubadour Sjef Diede ren en het Maastrichts Salon Orkest. Er worden nog gesprekken gevoerd met onder anderen Benny Neyman en de Zangeres Zonder Naam. Meeste evacuees gingen naar familie Maastricht - De opvangcentra voor evacuées uit de watersnood- gebieden in Limburg zijn op geen stukken na volledig bezet. In het opvangcentrum De Dousberg in Maastricht waar plaats is voor 250 evacuées verblijven slechts veertig mensen. In Noord- Limburg, met duizenden evacuées, zijn tot nog toe slechts tweehonderd mensen in opvangcentra ondergebracht. Een woordvoerder van het crisiscentrum Venlo schat dat slechts een op de honderd geëvacueerden behoefte heeft aan opvang. De meeste evacuées brengen de kerstdagen door bij familieleden of kennissen. Frankrijk: wateroverlast minder Parijs - De watersnood in Frankrijk schuift langzaam op naar het westen en midden van het land. De Seine-kaden in Parijs, zowel de linker- als de rechteroever, zijn sinds gisteren voor het autoverkeer afgesloten. Het niveau van de rivier zal nog wel enkele dagen stijgen, maar 'met slechts vijftien centimeter boven het alarmniveau valt de zaak best te overzien,' aldus een woordvoerder van de gemeente. De grootste moeilijkheden lijken de hulpverleners te hebben met de ingewikkelde bureaucratische procedures om aan materieel te komen. Volgens een hulpverlener zit er tussen de aanvraag voor materieel en de aankomst soms 48 uur. België: nog overlast in West-Vlaanderen Brussel - Delen van de provincie West-Vlaanderen hebben sinds eerste kerstdag te kampen met overstromingen. Het riviertje de IJzer trad zaterdag door de hoge waterstand buiten zijn oevers. Vele hectaren landbouwgebied staan onder water. De situatie in het Limburgse Maasdal is aanzienlijk verbeterd. De autoriteiten gaven zaterdagmorgen het groene licht aan de geëvacueerde burgers, die terug mochten keren naar hun woningen. In de Ardennen is het ergste leed geleden. Daar werd zaterdag al begonnen met de grote schoonmaak, het wegspuiten van modder en vuilnis. Duitsland: overlast door grondwater Bonn - Meer dan 80.000 gezinnen in het gebied Keulen-Bonn krijgen na de overstromingen nu grote last van stijgend grondwater. Het rivierwater zakt weliswaar, maar de autoritei ten hebben gewaarschuwd om de ondergelopen kelders niet overhaast leeg te pompen. Dat verhoogt de druk van het grondwater waardoor de fundamenten van veel huizen gevaar lopen. De meeste dorpen aan de Rijn tussen Keulen en Koblenz staan voor grote delen nog onder water. De belangrijke Bundesstrasse tussen Bonn en Koblenz blijft op sommige plaatsen afgezet. Chaos in Noord-Italië door sneeuw Genua - Van de Italiaanse Alpen tot Venetië is vrijdagochtend een pak sneeuw gevallen. Het verkeer raakte ernstig belemmerd. Zonder sneeuwkettingen kwam men niet meer weg. Genua moest de internationale luchthaven worden afgesloten door hevige sneeuwval. 'Schade scholen geheel vergoed' Venlo - Het ministerie van Onderwijs zal schade aan schoolge bouwen in Limburg 'in principe' geheel vergoeden. Het gaat dan om voortgezet en beroepsonderwijs. Voor het basisonderwijs zijn de gemeenten verantwoordelijk. Dat zei minister Ritzen (Onderwijs) afgelopen weekend tijdens een bezoek aan Limburg. Volgens de minister 'moet het onderwijs zo snel mogelijk worden hervat'. Dat betekent dus dat men de schade onmiddel lijk moet gaan herstellen en niet eerst moet gaan inventariseren hoe groot die is. I

de Stem | 1993 | | pagina 17