:aal and Hardere opstelling gemeente genheid Elf mille voor Amnesty International Weinig publiek naar kerstvogelshow IAAT? POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER UITSLAGEN Romantisch recital pianiste De Waal verteren pt snel, •gist. 99 Groot Hulst vraagt om fermere houding tegenover provinciaal bestuur Jongerengroep Amnesty steeds actiever in Hulst Personeel Arbeidsinspectie boos over verplaatsing van vestiging naar Rotterdam Nieuwjaarsconcert van The Young Ones Axel ticulieren KORTING pE STEM ZEELAND C2 Play-in stedelijke harmonie in Hulst Kerstactie Jansenius Scholengemeenschap SIRE Licht gewond bij aanrijding Etalageruiten ingegooid Zaamslagse beroofd Veel te hard Autospiegels vernield Vrouw in Goes beroofd Auto gestolen Vandalen aangehouden Open Haardconcert in Terneuzen 993 X 7C 9 idankje, jubileum, ilijk, verloving, estatie, examen, m, enz. om 1,07 incl. BTW, /erplicht. Foto of aat 35 x 40 mm Overige tarieven op )'s worden niet irneerd. of geef uw tekst tsing af bij één van hriftelijke opgaven geaccepteerd indien .end zijn, ook indien ujgevoegd is. et recht voor teksten edenen te weigeren, klachten bereiken n tekst behoudt de ht voor om de naam 'er bekend te geven. igenchauffeur I leut, toch is Want het is ij wordt van- ag aar er. Pascal en If. verbouwen nders ertentie- 'ën op en ar ook het voor vezen adres. 1e krant. MAANDAG 27 DECEMBER 1993 DOEN. 3n De Stem, 076-236911 Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst moet zich in de toekomst harder op stellen tegenover de provinciale overheid. Dat is de mening van de politie ke groepering Groot Hulst. Volgens Groot Hulst heeft de provincie je afgelopen raadsperiode het indus- trialiseringsbeleid ten aanzien van de gemeente Hulst 'zonder meer vertraagd, zo niet stopgezet'. De partij doelt daar mee onder meer op het tegenhouden van winkels op het Milock-terrein en zogenaamde volumineuze detailhandel op het industrieterrein. Met name ten aanzien van de detailhandel en de scho ne industrie moeten het Milock-terrein en het industriegebied Hogeweg volle dig worden ingevuld, stelt Groot Hulst. De partij wil in haar onderwijsbeleid streven naar een verdere harmonisering van de schoolvakanties. Onder meer door aansluiting op elkaar van van de vakantieperiodes van basis- en voortge zet onderwijs in de gemeente Hulst en in de regio. Daaraan schort het op dit moment. Groot Hulst kondigt aan zich te zullen verzetten tegen de mogelijke invoering van een vrijer drugbeleid binnen de gemeente. De partij wil het gedoogbe leid terugdringen en over de drugpro blematiek nauwe contacten onderhou den met zowel de Nederlandse als Bel gische buurgemeenten. Met betrekking tot de bejaardenzorg moet volgens Groot Hulst veel aandacht uitgaan naar de verdere uitbreiding van woonzorgprojecten. Niet allen in Hulst, maar indien mogelijk ook in de andere kernen. Uit de pot Sociale Vernieuwing moet volgens Groot Hulst een betere toegankelijkheid van de tuin van de Blaauwe Hoeve en het behoud van het hertenkampje gerealiseerd worden. De partij streeft verder naar een volle dige privatisering van sportaccommo daties en voor zover mogelijk eveneens van gemeentelijk groen. Groot Hulst kondigt nu al aan geen medewerking te zullen verlenen aan plannen om het betaald parkeren uit te breiden, als dat alleen maar dient om de gemeentekas te spekken. Van onze correspondente Hulst - De Amnesty Jonge rengroep ontplooit in Hulst steeds meer activiteiten. Vrijdag waren de zeven le den in de weer op de Rave lijn-mavo. De groep deed tijdens de kerstmarkt mee aan de fakke loptocht en de jeugdleden, die vooral leerling zijn van de ma vo 't Ravelijn, vroegen de di rectie om tijdens de kerstvie ring geld te mogen inzamelen voor Amnesty. Pastor Verver verzorgde een korte dienst in de aula van de school. Nienke Buys las een brief voor van Amnesty waar in de bestaande problemen in de wereld die de Rechten van de Mens schenden uitgelegd werden. Daarna haalden de Amnesty-leden geld op in elke klas. Het was van te voren ingeleverd bij de klasse oudsten en daarom konden de gesloten enveloppe snel over handigd worden aan pastor Verver, die er voor zorgt dat het geld bij Amnesty Zeeuws- Vlaanderen terecht komt. Daarnaast hadden verschil lende klassen nog cadeautjes gekocht voor de Stichting Zonnebloem. Deze presentjes worden afgegeven bij zieke en gehandicapte mensen in de gemeente Hulst. Van onze verslaggever Breda - Medewerkers van de Arbeidsinspectie in Breda, met als werkgebied Zeeland en West-Brabant, zijn verbolgen over de voorgenomen opheffing van hun kantoor. Als gevolg van een reorganisatie bij het ministerie van Sociale Zaken komen I er minder districten voor de Arbeidsinspectie. Met name voor de 25 tot 30 medewerkers van de binnen dienst in Breda betekent de reor ganisatie dat zij in de toekomst hun werk zullen moeten gaan doen op kantoren in Roermond of Rotterdam. Werknemers uit Zeeland en West-Brabant zullen met hun klachten naar de Rot terdam moeten. Een onmogelijke zaak," aldus Van onze correspondente Hulst - Het leerlingenorkest van de Koninklijke stedelijke Harmonie Hulst, houdt dins dag 28 december een kerst play-in. De Play-in is bedoeld voor alle leerlingen van de harmonie die is een jaar muziekonderwijs I volgen. De muzikale leiding wordt die dag verzorgd door Joop de Poot- er, een deskundig muziekleraar, trompettist en dirigent van ver schillende harmonieën en fanfa res. Inmiddels hebben zich al een ■Heine 50 mensen, jeugd en vol wassenen, aangemeld. Ha een dagje hard studeren en muziekstukken ontcijferen is het natuurlijk leuk om deze af te sluiten met een volwaardig con cert. Het optreden vindt plaats ffl de kapel van het voormalige ziekenhuis Liduina, de ruimte lie een tijdje gebruikt is als trouwzaal. De bezoekers moeten 'ia de ingang aan de Tabaks straat. Het concert begint om 19.00 uur de toegang is gratis. Voor "dichtingen over de play-in of liet concert kan men bellen naar v Kramers-Steyaert Claus straat 31 in Hulst. de heer W. Donkers, lid van de dienstcommissie (ondernemings raad red.) van de Arbeidsinspec tie in Breda. Hij legt uit: „Op de binnendienst werken veel part timers die in Breda of directe omgeving wonen. Veelal hebben ze een partner met een baan, eveneens in Breda of omgeving. Die willen natuurlijk niet ver huizen. Maar voor een part-time baan is het natuurlijk ook onbe gonnen werk om dagelijks naar Roermond of Rotterdam te rei- v zen. Het hoogste inspraak-orgaan van het ministerie van Sociale Zaken, de gemeenschappelijke dienstcommissie, heeft inmiddels ingestemd met de reorganisatie. En dat steekt bij Donkers: „Een minderheid heeft over de meer derheid beslist en daar heeft de dienstleiding dankbaar gebruik van gemaakt. Dat is heel gek voor een instantie die er nota bene bij bedrijven op toe moet zien dat de Wet op de Onderne mingsraden netjes wordt toege past." Donkers denkt niet dat het nog veel zin heeft om de reorganisa tie aan te vechten: „We richten ons vooral op het beter functio neren van de inspraak binnen het ministerie. En natuurlijk proberen we zo veel mogelijk de negatieve gevolgen van deze re organisatie voor individuele werknemers op te vangen. Al bedenken we dat het sociaal sta tuut van de overheid geen com pensatie biedt voor de omstan digheden waarin wij nu komen te verkeren." Ook voor de buitenwacht heeft de reorganisatie volgens Don kers negatieve gevolgen: „Werk nemers uit West-Brabant en Zeeland die klachten hebben over hun werkomstandigheden, moeten straks naar Rotterdam toe." ng Ideële Reclame Het orkest bestaat in 1994 vijf ;aar. Intussen hebben de muzi kanten al vele concerten en op eens verzorgd. De groep be gaat uit veertig muzikaal ge schoolde jongeren die al speel- "en in harmonieën en fanfares in Zeeuws-Vlaanderen. Om een an- aer (jonger) repertoire op te bou- ',Ven, hebben de Young Ones vijf laar geleden de handen ineen geslagen. e leiding is in handen van Joop e Pooter. Er wordt een geva- ProSramma gebrachtHet Pertoire van The Young Ones I Js,taat uit een aantal mu- ehstijlen zoals evergreens, De opbrengst van de actie wordt geteld. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - De actie van en voor Amnesty International is de dag voor Kerstmis door de leerlingen en leraren van de Jansenius Scholengemeenschap in Hulst op grootse wijze afgesloten. Vrijdag werden veel activiteiten gehouden in Hulst waarvan de opbrengst volledig ten goede kwam van Amnesty. De cheque die na afsluiting van de evenmenten werd overhan digd in de kantine van de school bedroeg 11.293,50. Hubert Sent van Amnesty was overdonderd. „Een dergelijk bedrag hebben we nog nooit gekregen. De afgelopen weken hebben we tijdens de bezoeken in de klassen gemerkt dat de interesse voor onze instelling enorm gestegen is. We willen graag blijven samen werken met de Jansenius scholengemeen schap en nog vervolglessen verzorgen. De Jongerengroep Amnesty Hulst krijgt er zeker vier nieuwe leden bij. Amnesty steunt op twee poten: het activeren van de strijd voor de Rechten van de Mens, door brieven te schrijven en geld in te zamelen om dit alles te kunnen waarmaken. Ik ben na de actiewe ken heel tevreden met de inhoudelijke kant van de zaak (de strijd om in Turkije de moord op een vader en zoon te laten ophel deren) en het uiteindelijke resultaat in harde guldens. Het wordt gedeeltelijk gebruikt om het Amnestywerk in de streek uit te breiden en ongeveer 10.000 gulden gaan naar Am nesty Nederland die het grote wereldverbrei- de werk van Amnesty International ermee kan ondersteunen." Klusjes De leerlingen begonnen vrijdagmorgen met enthousiasme aan de aktiviteiten, zo enthou siast dat sommige mensen in Hulst tijdens de kerstinkopen zes keer in de buidel moesten tasten voor Amnesty. Er werden allerlei klusjes opgeknapt. Overal stonden verkopers van popcorn, gepofte appels, appels en pe ren, zelfgemaakte spulletjes zoals doosjes en kaarsen. De wagentjes bij Albert Heijn en Torro werden voor de klanten terugge- foto wim kooyman bracht, een wandeling die telkens een gulden opleverde. Er werd gezongen, sommigen be speelden instrumenten of voerden een to neelstukje in kerstsfeer op. In 't Trefpunt werd een poppenkast opgevoerd. Op strategische punten werden auto's of ruiten gewassen en in de buitenwijken van de Reynaertstad werd vele malen aangebeld om een heitje te krijgen voor een karweitje. Sportieve activiteiten waren de drie mara thons (zwem-, loop- en stepmarathon). De leerlingen verdienden met al deze klussen netto tienduizend gulden. Ook de leraren deden een flinke duit in het zakje. Zij stonden hun jaarlijkse kerstpakket af en schonken het te besteden bedrag f 1293,50 aan de actie. Op school werden kaarten gemaakt en brie ven verstuurd naar Turkeije. In totaal zijn 780 brieven en groeten de deur uit gegaan. De actie werd door de Jansenius Scholenge meenschap en Amnesty als zeer leerzaam en succesvol bestempeld. Van beide kanten is er de bereidheid om de samenwerking verder te zetten. Van onze correspondente Axel - Het Jeugdorkest The Young Ones verzorgt vrijdag 7 januari in het gemeenschapscentrum de Halle in Axel een Nieuwjaarsconcert. filmmuziek, melodieën uit tele visieseries en composities vanaf Gleen Miller tot en met The Beatles en actuele popmuziek. Het orkest kent de originele har monie-bezetting met hout- en koperblazers en een sectie slag werk. Het Nieuwjaarsconcert begint om 20.15 uur. De toegangskaar ten kosten in de voorverkoop een rijksdaalder. Te verkrijgen bij de VW's in Terneuzen en Axel, het secretariaat van The Young Ones in Hulst en de Halle in Axel. Aan de zaal de avond van het con cert, kosten de tickets drie gul den. De kwaliteit van de show in Axel was volgens de organisatie hoog, maar de publieke belangstelling viel tegen. foto wim kooyman Van onze correspondent Axel- De Zeeuws-Vlaamse Vogelvrienden uit Axel hiel den het afgelopen kerstweek end een vogelshow in de Hal le te Axel. Er waren 420 vogels van dertig inzenders. De publieke belangstelling viel dit jaar tegen. De Vogelvrienden waren dit jaar erg te spreken over de kwaliteit van de inzendingen.,, Het is dan ook spijtig dat de publieke op komst dit jaar aan de matige kant was.", aldus de Heer Hame- link namens het bestuur. Onder de inzendingen waren dit jaar zang- en kleurkanaries, par kieten en tropische vogels. Vrij dagavond opende burgemeester W. de Graaf van Axel de ten toonstelling. De jury vond de inzendingen van de Heer G. Vis sers uit Zaamslag de beste. Het werd bekroond met het alge meen kampioenschap. Bij de kleurkanaries wonnen J. Pla- teeuw en de Heer de Groot, beiden uit Hoek. Bij de afdeling postuur won C. van de Bilt uit Axel. De mooiste tropische vogel kwam van P. de Smet uit St. Jansteen. De ere-prijzen bij de parkieten gmgen naar P.Lagge- he uit Zelzate. Er was ook een speciale jeugd klasse. T. van Overmeren uit Axel behaalde hier de eerste prijs. Hengstdijk - Op de St.-Jo- sephstraat te Hengstdijk raak te bij een eenzijdig ongeval een 31-jarige inwoner uit Hengstdijk licht gewond. De man raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur van zijn personenauto kwijt en kwam tegen een boom tot stilstand. Na behan deling door een arts kon hij naar huis worden vervoerd. De personenauto werd geheel vernield. Hulst/Terneuzen - Donder dagavond omstreeks 10 uur werd een etalageruit inge gooid van een antiekwinkel aan de Bontehondstraat te Hulst. De eigenaar van de winkel slaagde er in de ver dachte in de kraag te grijpen. Deze gedroeg zich echter zo danig dat er escalatie dreigde. Om een vechtpartij te voorko men liet de benadeelde de ver dachte los. Even voor middernacht werd donderdag een etalageruit in gegooid van een winkel aan de Markt te Terneuzen. Een scha depost voor de eigenaar van 1700 gulden. Kapellebrug - Vrijdagmorgen is een 42-jarige vrouw uit Zaamslag beroofd van haar handtas, portemonnee en ei gendomspapieren. Dat ge beurde toen zij stond op een parkeerplaats voor een winkel aan de Gentsevaartstraat en haar boodschappen in de kof ferruimte van haar personen auto laadde. Ze werd daarbij aangesproken door een drietal jongens die haar de weg vroe gen. In een onbewaakt ogen blik heeft een van hen kans gezien de goederen te stelen. Philippine - Een 48-jarige uit Sluiskil werd donderdagavond door de politie betrapt op een fikse snelheidsovertreding. De man reede met zijn personen auto over de provincialeweg tussen IJzendijke en Philippi ne met een snelheid van 146 kilometer per uur, en dat wa ren er 66 harder dan is toege staan. Terneuzen - Een 23-jarige in woner uit Terneuzen deed bij de politie in zijn woonplaats aangifte van vernieling van de buitenspiegels van zijn perso nenauto. Schade enkele hon derden guldens. Het voertuig stond donderdagavond gepar keerd aan de Dijkstraat te Terneuzen. Goes - Een 82-jarige inwoon ster uit Goes is vrijdagmiddag in haar woonplaats het slacht offer van zakkenrollerij ge worden. Bij thuiskomst miste ze een bedrag van 750 gulden en haar bankpasje. Vermoede lijk zijn die uit haar bood schappentas gestolen tijdens het winkelen. Goes - In de periode van 22 tot 24 december werd vanaf een parkeerplaats aan het Ag- nietenhof te Goes een perso nenauto gestolen. Het betreft rode Volkwagen Golf, kente kennummer HP-17-PV. Aan gifte hiervan werd bij de poli tie in Goes gedaan door een inwoonster uit Lexmond. Goes - De politie te Goes heeft in de nacht van zaterdag op zondan twee mannen uit Yer- seke aangehouden. Ze worden verdacht van het toebrengen van vernielingen aan de ver lichting van lantaarnpalen in de Wijngaardstraat te Goes. Bij hun aanhouding pleegden de mannen hevig verzet, maar kwam uiteindelijk toch te recht op het politiebureau. Na het opmaken van een proces verbaal wegens vernieling en het zich verzetten bij hun aan houding werden ze drie uur later weer op vrije voeten ge steld. CLINGE - Café De Gouden Kroon, 20 uur, kaarting. PAAL - P. Verras, 14.30 uur, kerstschie- ting. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 14.30 uur, schieting. - Café De Kroon, 14 uur, kaar ting. CLINGE - Malpertuus, KBO, 13.30 uur, bingo. Schietingen Ovezande - Zaal Bar R2 met 37 personen. Wip 1: eerste hoge vo gel en eerste zij vogel: J. Rent meester, tweede hoge vogel: A. van Es, tweede zijvogel: C. Rent meester CZ, derde en vierde zij- vogel: F. Koens, grootste aantal (7): R. de Jonge. Wip 2: eerste hoge vogel: A. Vonnehijle, tweede hoge vogel: W. van Iersel, eerste zijvogel: P. Rentmeester, tweede zijvogel: H. Franse, derde zijvo gel: Carla Fajaars, vierde zijvogel: C. Rentmeester. Oudelande - Zaal De Waaghals. Wip 1: eerste en tweede hoge vogel: W. van Iersel, eerste en vierde zijvogel: L. van Dijke, tweede zijvogel: J. de Rijke, derde zijvogel: C. Dekker, grootste aan tal (7): J. Goetheer. Wip 2: eerste hoge vogel: P. de Visser, tweede hoge vogel en vierde zijvogel: L. van Dijke, eerste zijvogel: Sj. Raas, tweede zijvogel: P. Meeuw- se, derde zijvogel: J. de Rijke. Terneuzen - Porgy Bess- Open Haard concert. Pianore cital door Rian de Waal. Wer ken van Liszt, Brahms en Chopin. Gehoord op zondag 26 december. Door Jeanette Vergouwen EEN concert op de vrije zon dagmiddag is, zeker in deze kerstperiode, een verade ming. De sfeer van de Open Haard concerten, die het Zuidlandtheater in Porgy Bess in Terneuzen verzorgt, is ontspannen en gemoedelijk. Dit jaar staat de piano centraal in de serie. Na twee recitals, verzorgd door een instrumentaal duo, was het de beurt aan een solist. Reinbert de Leeuw stond op het affiche, maar was verhin derd. Rian de Waal nam het over. Geen eenvoudige opgave. Rian de Waal nam geen risico's en toetste de ruimte, het instrument en de akoestiek voor hij het programma samenstelde. Het werden de twee pianoreuzen Liszt en Chopin met als over gang de meer intieme, latere ka mermuziek van Brahms. Omdat het programma dus die zelfde middag werd samenge steld, nam Rian de Waal ook de taak op zich de toehoorders wat te vertellen over de componisten en uitleg te verstrekken over de te spelen werken. Hij begon met een brok Liszt, de man die samen met de piano bouwer Erard uit Parijs de mo gelijkheden van de piano steeds uitbreidde. De grotere sonoriteit en de extra technische foefjes werden door Liszt uitgebuit. De Waal speelde op een concert vleugel (Bösendorfer) in een gro te huiskamer, dit heeft natuur lijk gevolgen. De diskant klonk soms wat scherp en het mecha niek was af en toe hoorbaar. Maar dat deed niets af aan het fraaie recital. De Waal beschikt over een grote technische vaar digheid en zijn muzikaal gevoel voor de romantische kamermu ziek is fantastisch. De bewondering van Liszt voor Bach kwam tot uiting in de Prelude en Fuga 1 in a. De Fuga klonk, ondanks het gebruik van de derde pedaal, zeer doorzich tig. Zeer muzikaal was de vertol king van de drie sonnetten van Petrarca van Liszt. De verschil lende karakters van de sonnetten (Benedetto, Pace non trovo en In vide in terra) kwamen goed uit. De visie van Liszt op de kantate 'Weinen, klagen, sorgen, sagen' van Bach was in goede handen bij De Waal. Het slotkoraalthe- ma werd majestueus gespeeld. Na de pauze vormde de vertol king van drie Capriccio's en twee Intermezzi van Brahms een hoogtepunt. Gezien de akoesti sche mogelijkheden in de zaal kwam deze schitterende, intieme muziek het beste over. Virtuoos waren de Nocturnes 1 en 2 (opus 55) van Chopin, opge dragen aan een Schotse leerlinge van hem. De Grande Polonaise in As, met zijn militairistische karakter, vormde een mooi slot, hoewel hier de akoestische te korten het duidelijkst bleken.

de Stem | 1993 | | pagina 13